HEEREÜ KEM.B0EKJ L. VR0EGI3DEWEIJ Vlecsckkouweri MOZES DE HA VAN STEUN Binnenland. ADVEKTEN T1 scheeren of haar snij G. EIJSBE1 kI Huis- en Kerkbijb Credieten, Hypotheken. Eff Verstrek! 2 rato vau hun aantal een bijzonder groote portie van den buit. Als 1913 in het land is, zal men die christelijk-historische partij weer trouw alle clericale candidaten zien aanbevelen. Precies als de Kuyperianen zullen ze dan de kiezers probeeren op te hitsen met leugenachtige verkiezingsleuzen. Men onthoude tegen dien tijd mr. l.ohman's volmondige bekentenis, dat zijn volgelingen en de Roomschen geen broeders zijn uit één gezin Ook een „christelijk" oordeel. In ons eerste artikel hebben wij uit de Nederlander geciteerd, hoe mr. Lobman ovei de Roomschen denkt, met welke hij op het politieke oorlogspad in één leger optrekt. Hoe bitter weinig de clericalen zelve aan de leuze gelooven, waardoor ze de goedgeloovige kiezers totstemmen op hun candidaten willen overhalen, blijkt ook telkens uit Roomsclie bladen. Zoo schreef in het Roomsch katholieke Patroonsblad, orgaan voor Roomsch-Katholieke pa troons en patroons-vereenigingen van 30 Juni, een inzender dit lieflijk stukje: „Eindhoven krijgt een Prot. tempel met Dominé. Waalwijk haalde verleden zomer door de staking ook een honderd tal protestanten binnen. De spoorwegen, vooral de groote werkplaats te Tilburg, ook tal van niet-katholieke gezinnen in N.-Brabant. Aanhen,diehetzedelijkheids- peil der provincie hoog willen houden, baart deze toestand niet weinig zorg. De geestelijke leiding der bevolking ontglipt hun daardoor. Het heerschen der goede katholieke ideën en van de aloude Room- sche gebruiken vermindert sterk door zoo'n vermenging van uitheemsche ele menten. Naar onze bescheiden meening zal men in de toekomst met die kentering der ge schiedenis van het Kath. N.-Brabant bij elk groot oi klein standje, dat men den Patroons maakt, degelijk rekening moe ten houden". Lezer, let weer eens opvolgens dezen Roomschen inzender is de komst van pro testanten in Noord-Brabant gevaarlijk voor het hoog-houden van het Zedelijk heidspeil Vleiend voor het protestantisme niet waar In geen provincie is het aantal misdrijven, het aantal moorden en dood slagen zoo groot als in de Roomsche streken van Brabant en Limburg. Alles van wege de hoogheid van het zedelijk heidspeil Bij de stembus heet het, dat de cleri calen allen stoelen op ééne wortel des geloofs Mundus vult decipi of wel de wereld wil bedrogen zijn. Daarom denkt de coalitieergo dici- piaturdat zij dan bedrogen worde Winter op komst? De aandacht is gevestigd op het zeer vroege heengaan der trekvogels dit jaar. Zwaluwen, kraanvogels, ooievaars maken zich tot vertrekken gereed of zijn reeds weg. Men vermoedt dat met name de zwaluwen door de geweldige hitte geen voedsel meer kunnen vinden in de hooge luchtlagen. Aan den aDderen kant moest echter juist het warme weer tot blijven nopen en insecten zijn er toch genoeg. Het uitdrogen van poelen, moerassen, vijvers maakt voor ooievaars en kraanvo gels het vinden van voedsel wel eenigszins moeielijk, maar niettemin blijft het zeer vroege vertrek raadselachtig. Sommigen zijn geneigd, om te meenen, dat ons een plotselinge, zeer sterke omkeer van het weer te wachten staat met zeer lage temperatuur. De 55-jarige arbeider N. Kramer zou Za terdagmorgen voor zijn patroon, E. Grane- man, te Sloten, een voer'karwijstroo halen bij den landbouwer D. Meyer aan den Aals- meerderweg, te Haarlemmermeer. Bij het laden is het voerstroo achterover geslagen; de man is van den wagen gevallen en heeft zyn nek gebroken. Hy was onmiddellijk een lijk. De stoker v. Gend, in dienst bij de Zuid- Nederlandsche tramwegmaatschappij had het ongeluk bij het rangeeren der tram op het stationsterrein te Willemstad met zijn beenen tusschen de buffers bekneld te raken. Ernstig gekneusd aan die lichaamsdeelen moest hy zich dadelijk onder geneeskun dige behandeling stellen. De duurte der levensmiddelen! Als de huisvrouwen daar nu eens een vereeniging voor oprichtten roept de Am- sterdamschebriefschTijver van de Leeuw. Ct. uit - niet om den vrouwen het kiesrecht, 't recht van 't laatste woord in't, huwelijks bootje en 't recht den huissleutel te bewaren te geven, maar ze eenvoudig vereenigden in een „anti-dure melk, suiker en groenten- bond", waarbij eventueel .ook het brood en de amandeltjespudding zouden knnnen ko men. En dan een Kooden Dinsdag georganiseerd door dezen bond! Dat zou eerst practische politiek zijn en succes-politiek bovendien, want onze levens ervaring is, dat de meeste vrouwen zich drukker maken over één cent per pond suiker meer, dan over kiesrecht, huwelijkswetge ving en ontslag aan gehuwde ambtenaressen en de rest! Hondsdolheid? In een weide aan de Retiefstraat in Den Haag is door de politie een hond, op ver moeden v^n dolheid, doodgeschoten en ter beschikking van den districtsveearts gesteld voor sectie. Het station Gilze-Rijen verbiand! Ongeveer 6,30 uur Zaterdagavond ontstond brand op het station Gilze-Rijen, welke zoodanig toenam, dat in een minimum van tijd het geheele station in brand stond en niets gered kon worden. Door gebrek aan water was blussching uitgesloten. De treinen, welke tijdens den brand stop ten en daarna weder doorreden, moesten ter uitsluiting van gevaar voor de reizigers, met gesloten raampjes passeeren. Geen persoonlijke ongelukken. Waterleiding voor Westeiijk N.-Brabant! Verschenen is het rapport van den heer Drost, onder-directeur der waterleiding te Amsterdam, over de uitvoerbaarheid eener waterleiding voor West-Noord-Brabant. Het plan is opgemaakt voor een water leiding omvattende 27 gemeenten. Het wa terverbruik wordt geraamd in het eerste bedrijfsjaar te zullen bedragen 20 L. per verbruiker en per etmaal, dat in 1950 zal zijn geklommen tot 50 L. Een 5-tal water torens zullen voorloopig noodig zijn, terwijl het pompstation zal komen te Rysbergen bij Zundert, waar een rijke prise d'eau aanwezig is. De kosten worden geraamd op 3 millioen gulden. De heer Drost kom: in zijn rapport tot de volgende conclusiën: le. dat voor Westelijk Noord-Brabant een drinkwaterleiding noodzakelijk is en technisch en economisch zal slagen; 2e. dat het noodige water in ruime hoe veelheid zal kunnen worden gewonnen uit de over het algemeen fijne zandlagen van den dieperen ondergrond, waar die door zware ondoorlaatbare kleibanken is afge dekt, zoodat by deze waterwinning infectie van de oppervlakte af niet is te vreezen en schade aan den landbouw is buitengesloten. Achteruitgang Hij was vroeger in vrij goeden doen behalve zijn bakkerij, welke hy in een plaatsje in den Achterhoek dreef, bezat hij ook nog eenige andere eigendommen. Een spoorwegbeambte, die bij hem inwoonde en die door de staking zyn betrekking verloor, wist de vrouw van den bakker voor zich te winnen en trok er met haar tusschenuit. Van dat oogenblik af gingen de zaken van den bakker met rassche schreden achteruit en het duurde niet lang, of het geld was op. Daarop begon hy een zwervend leven, tot hy eindelijk verleden jaar te Enschedé uit armoede een winkelruit vernielde en een paar schoenen stal, voor welk feit hij werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf. Na zyn ontslag trok hy naar Duitsch- land en vond daar werk bij een boer. Kort geleden gaf die boer hem echter gedaan en wat hij ook probeerde, hij kon in Duitsch- land geen werk meer vinden, waarom hy besloot zich weder naar zyn vaderland te begeven ten einde te trachten daar arbeid te vinden. Dit gelukte hem echter evenmin, overal kreeg hij tenantwoord: „we hebben niemand noodig". Vrijdagavond kwam hy te Arnhem aan; zijn maag kwelde hem geweldig en het vooruitzicht onder den blooten hemel te moeten slapen deed hem huiveren. Hy dacht aan de gevangenis, daar had hij ten minste een dak boven zijn hoofd en kreeg voedsel. Terwijl hy aldus peinzende door de Rijnstraat liep, balde hij plotseling een zyner vuisten en verbruizelde meteen slag een groote ruit van een schoenwinkel. EeD surveilleerend agent, die op het rinkelen van glas afkwam, arresteerde hem. Nu was hij althans voor den nacht onder dak. Zaterdagmiddag is te Westkapelle een jongetje van 8 jaar, zoontje van een weduwe bij bet baden in zee verdronken. Te Lichtenvoorde heeft zich de land bouwer J. H. Holkenburg zoodanig by het roggemaaien met de zeis in het been gesne den, dat de ongelukkige dat lichaamsdeel zal moeten missen. Haastige spoed. Zondagavond wilde de 23-jarige dienst bode mej. J. Merlyn te Bussum in betrek king, die een dag over was in Amsterdam, zich haasten om naar het Centraal Station te komen, teneinde den trein te halen, toen zii op het Dapperplein kwam te vallen en door een tram overreden werd. Met gebro ken dijbeen moest zy in het O. L. V. Gast huis worden opgenomen. De moord te Vucht en de kaartlegster! Men schrijft aan „De Tijd" In verband met de berichten, die in de pers de ronde hebben gedaan, naar aanlei ding van denafschuwelijkenmoord,teVucht in Noord-Brabant, gepleegd door zekeren Ruth op een jong meisje van 18 jaren, Adriana v. Roosmalen, stelden wy heden ter plaatse zelf, nu de gemoederen eenigszins gekal meerd zijn, een onderzoek in. Wy' kwamen daarbij tot merkwaardige ontdekkingen en ontvingen mededeelingen, die in geen enkel verslag tot hiertoe werden gereleveerd. Zoo vernamen wij, dat de van den moord verdachte jongen met het vermoorde meisje Donderdags voordat de moord werd ge pleegd, zich begeven hebben naar een kaart legster, woonachtig in de wyk Siberië te 's Hertogenbosch, om zich de toekomst te laten voorspellen. Deze kaartlegster schijnt uit de teekenen harer geheimzinnige kunst te hebben afgeleid en dit den beiden als hun noodlot te hebben voorspeld, dat de jongen binnen drie dagen na dit consult twee gezinnen ongelukkig zou maken. Het meisje vertelde het resultaat van het onder houd met de kaartlegster aan een harer vriendinnen, waarop deze haar ten antwoord gaf: „Nou Jana, als het je dood is, dan zal ik goed voor je bidden." Ook den jongen scheen erg onder den invloed te zyn geraakt van het consult by de kaartlegster, zoodat hij deze voorspel ling in zyn omgeving vertelde. Hy werd dienzelfden avond om 11 uur, sterk onder den invloed van drank, door twee vrienden thuis gebracht. Den volgenden morgen werd hy door de stiefmoeder in gezelschap van het thans vermoorde meisje om 6 uur in dezer woning aangetroffen, en het gelukte der stiefmoeder hem mee naar huis te nemen. Hij scheen toen nog niet nuchter te zijn. Op Maandag, volgende na deze voorval len, is de moord geschied. Wat er in den tusschentyd is gebeurd, hebben wy in de bladen kunnen lezen, almede het relaas van den moord zelf. Wellicht is het van belang om na te gaan, in hoever het consult bij de kaartlegster invloed heeft gehad bij de gepleegde daad. Gevolgen van de hitte. Men schrijft uit Utrecht aan de Tel.: De gevolgen van de tropische hitte der laatste weken blijven ook hier niet uit. Afgezien nog van de schaarschte aan vruch ten en groenten, het duurder worden van melk, enz., komen bier talrijke gevallen van cholerine en andere ingewandsziekten voor, vooral onder kleine kinderen. De kinderen, die het meest van deze ziekte te lijden heb ben, zijn de zg. fleschkinderen, waarvan het aantal sterfgevallen beneden het jaar enorm is. In de ziekenhuizen zyn tientallen aan deze ziekte lijdende patiëntjes opgenomen en de dokters hebben het thans zoo druk, alsof het in 't voor- en najaar is. Zelfs adverteerde in de plaatselijke pers reeds een der hier gevestigde poliklinieken, dat wegens de groote drukte geen nieuwe patiëntjes voorloopig behandeld konden wor den. Een reeds jaren te Utrecht gevestigd ge neesheer verklaarde deze ziekte onder de kinderen thans als epidemisch te beschou wen, doch hy voegde er aan toe alle hoop te hebben, dat door de daling van de tempera tuur de ziekte wel zou afnemen. Midden in de Maas bij Ravenstein werd men een wrak of iets dergelijks gewaar, dat, vooral bij zulk een lagen waterstand als de Maas thans heeft, zeer gevaarlijk kon zijn voor de scheepvaart. By onderzoek bleek 't een circa 20 meter langen boomstam te zijn, die met z'n dikke takken onbewege lijk in den bodem zich bevestigd had. Onder toezicht van den aldaar gestationneerden opzichter van 's Rijks Waterstaat, den heer Vermeulen, toog men aan 't werk om't ge vaarte van zyn gevaarlijke plaats te ver wijderen en wie thans den zwaren boomstam met z'n dikke takken aan den oever ziet liggen, moet erkennen, dat de werklieden, die zulks verricht hebben (nog wel met zeer gebrekkig materiaal), een kranig stukje werk hebben gedaan. Hoe zulk een boomstam in de Maas ge komen is, is onbegrijpelijk, zeker is dat hij er vele jaren moet hebben gelegen. Bij de Nederl. Scheepsbouwmaatschappij in de 3de Conradstraat te Amsterdam, heeft de arbeider R. Maalzaak, door het losschieten van een haak, eenige zware ijzeren platen op het lichaam gekregen. Eenige uren later bezweek bij. Vele kleintjes die een grcote maken! Het op de scholen te Amsterdam gedu rende het eerste half jaar van 1911 ingeza melde tbeelood en zilverpapier heeft f 1422.11 opgebracht. Voor dit bedrag kunnen door de „Am- sterdamsche Vereeniging van gezondheids- en Vacantiekolonies" weer een aantal kin deren worden uitzondtn. Ontploffing te Maastricht I Zaterdagmiddag had op de aardewerkfa briek „Spinx" te Maastricht een geweldige ontploffing plaats in een beerput. De ontploffing was zoo ontzettend, dat op de tweede verdieping der fabriek de ruiten barstten. Door de losgelaten stuk ken van den put en van het privaat, werd P. Kampstein aan hoofd en been gekwest. Zyn toestand is redelijk. Vermist werd de 13-jarige Poldervaart, die 't laatst in de buurt van het. privaat was gezien. Men ging direct aan het werk om den beerput leeg te pompen. Om 8 uur werd het lijk van den vermiste op den bodem gevonden. De jongen was gestikt en lag bedolven onder de steenen. De oorzaak van de ontploffing is niet met zekerheid te zeggen. Veelal hebben de werklieden- de gewoonte, als ze van het privaat gebruik maken, een pijp of en sigaar op testeken en vermoedelijk heeft de jongen een lucifer of een brandend eindje sigaar in den put geworpen, waardoor de ontplof fing is ontstaan. De onregelmatigheden bij de firma v. Eijk. Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft de Rechtbank te Amsterdam rechtsingang ver leend met bevel tot inhechtenisneming tegen Paulus v. Eyk, makelaar in effecten, lid der firma Wed. P. Van Eyk en Zonen, die, zooals men weet, eenige weken geleden in staat van faillissement verklaard is. De heer P. v. Eyk is op last van den Officier van Justitie aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Sedert eenige weken was de heer v. E. uit zijn woonplaats Hilversum vertrokken naar Amsterdam, waar hy op een boven huis zyn intrek had genomen. Nog lezen wij in D e C t. „De grond voor de arrestatie van den heer P. Van Eyk is zoo vernemen wij dat hy verdacht wordt, zich als lid der fir ma wed. P. Van Eyk en Zonen aan ver duistering te hebben schuldig gemaakt. Naar gelang het gerechtelijk onderzoek in de zaak-Van Eyk vordert, breidt het dossier zich voortdurend uit. Reeds moeten verschillende gevallen van oplichting en verduistering zijn gebleken, en telkens ko men er nieuwe feiten aan het licht. Onlangs maakten wij melding van de op lichterijen, welke grond opleverden voor de arrestatie van een der firmanten, den heer V. Een typisch geval van verduistering is dat waarvan de heer P. v. S.. oud-predi kant bij de Gereformeerde Gemeente, te Amsterdam, het slachtoffer is geworden. Deze stond reeds lang met de firma in relatie, en op grond daarvan vroeg men hem voor een paar dagen een aantal stuk ken ter leen, ter gezamenlijke waarde van f 35.000. De firma zoo heette het had deze stukken alleen noodig, om'ze even te toonen, en ze had op dat oogenblik zelf geen stukken van die soort. De heer Van S. gaf zijn stukken uit handen, maar kreeg een paar dagen later in plaats daarvan andere stukken terug, nlaandeelen in de door de firma Van Eyk gefinanceerde maatschappijen. Hij nam daarmee echter geen genoegen en zond deze aandeelen te rug met verzoek zyn eigen stukken te mo gen terug ontvangen. Aan dit verzoek werd echter nooit voldaan. Zaterdag kwam weer een Amsterdamsche koopman aangifte bij de politie doen van een Oostenrijksch lot, dat hij bij de firma in bewaring heeft gegeven en nooit terug ontvangen. Tegen de beide firmanten, D. en C. J. Van Eyk, die zich, naar men weet, uit de voeten hebben gemaakt, zijn nog geen ver dere stappen door de justitie gedaan. Hun opsporing en aanhouding is nog altyd niet verzocht, hoewel het destijds, toen men hen gevlogen vond de bedoeling is geweest, hen te arresteeren. Volgens de laatste berichten zouden bei den thans in Amerika zijn, althans is C. J. Van Eyk kortgeleden door een oud-Am sterdammer te Boston gezien." Middelen tegeu zomerwarmte! Lichtgekleurde kleeding. Dikwijls verwis selen van ondergoed. Hoed af in de schaduw! Handen en armen zoo dikwijls mogelijk afkoelen door dompelen in koud water of onder de waterleiding houden. Gezicht en hals vaak afwasschen. 's Morgens en des avonds het geheele lichaam koud afspoelen. Mond met koud water uitspoelen, 's Nachts vooral niet in veeren bedden slapen.'s Nachts alle ramen open! Weinig vleesch eten, meer groente en vooral vruchten. Weinig of geen alcoholische dranken, wijn niet zonder water. Ook niet te veel gewoon water of spuit water. Natuurlijk ook niet te weinig water, want men moet het waterverlies door zweeten en verdamping voldoende aanvullen, anders ontstaat er gevaar voor zonnesteek. Koude koffie met melk verfrischt en lescht den dorst 't beste. Hom. Mbld. Te Gasselte zijn 44 korenmijten ver loren gegaan. De schade wordt geraamd op ongeveer f 15000. Reuzenbruiloft 1 In het feestgebouw te Winterswijk is een reuzenbruiloft gehouden van de familie Te Katschot aldaar. Er waren niet minder dan 565 gezinnen bij de bruiloftspartij genoodigd 1 In de feestzaal waren ruim 2000 personen aanwezig! Te Domburg is de melkprijs weer op 8 cent per liter teruggebracht. Vrijdagmiddag Jéén uur ontving de brugwachters Anders te Haastrecht het bericht, voortaan tol te heffen van alle voor bijgangers, uitgezonderd inwoners van Reeu- wyk en Haastrecht, voor welke laatsten de gemeente f 400 subsidie moet betalen. Benige Gouwenaars, die even Haastrecht wilden rondfietsen, keerden terug toen ze vernamen dat tol, moest worden betaald. Nu nog een tol in deVlistenopdendi.it naar Oudewater, en dan is Haastrecht met recht geïsoleerd. Een ontrouwe slagersknecht 1 Een vleeschhouwer te Amsterdam zona Vrijdag zyn 19-jarigen knecht uit om 401 aan bankpapier te wisselen. De jongen kwam met /TOO aan gewisseld geld terug, en ging toen weer heenomdeovt te wisselen. Hij keerde evenwel Gisternacht werd hy, als mini door de Haagsche politie in een in de residentie aangehouden. Hij f275 in zijn bezit. Voor het overij «en costuum gekocht. De knecht v Amsterdam overgebracht en in gesteld. Hoteldieven 1 Een man en een vrouw, in dien king in een hotel te 's Gravenhage de politie aangehouden wegens die tafelzilver, dat zy bij een opkoope te gelde gemaakt. Gevangenishumor. Men schrijft, uit Schevingen „Nederlander" Gisteren was het 25 jaar gelede strafgevangenis te Scheveningen werd gesteld. Ging begrijpelijkerwij beleum met stille trom voorbij, ee vangenen, die nog 4 jaren tegoed bt zich met zooveel bescheidenheid eenigen en stelde een der beamb| dezen dag te herdenken met een feestje, waarop het welbekende nog niet naar huis" de feestzang Het voorstel is van de hand gewe i die zich gaarne aart huis laten kunnen dit op zeer billijke voort gedaan krijgen. Beleefd aanbevelende, MIDDELHARNIS, ZANDPAD 2 in verschillende bandjes voor kt rouw en portefeuillesluiting met en zonder sloten. KINDERSPELEN. ANSICHTAI SCHOOLBEHOEFTEN, DRUK TEEKENBEHOEFTEN voor de Ambachtsschool Groote keuze ANSICHTKAART KASTRANDEN, BEHANGSELP LEES- en PRENTENBOEK KASBOEKEN. VULPENNF PORTRETALBUMS enz Yoordeeligst adres alleen bij WESTDIJK B 272, MIDDELH Agent der N. V. De Tijdgeest. Ve woordiger der Sigarenfabriek H Co.^Oud-Beijerland. Aan bovenstaand adres worden ai men alle abonnementen op alle be soliede Couranten, Tijdschriften St. J oris Doelstraat, Sominel^ INTERCOMMUNAAL TELEFOON No. S. lederen dag prima kwaliteit v Tundvlcesch verkrijgbaar. Neemt o van onovertrefbaar Saucisse de B logne en spiertjes rookvleesch. W> P.S. Verzendingen geschiede, o* luchtvrye verpakking. Beleefd, aanbevolen. lederen Donderdag verseli Kalfst M a '5 e MIDDELHARNIS, RINC Telegr 1NCASSEER1NG op Binner Belasten zich met den aal BUITEN LAN DSCHE beurzen. SLUITEN PROLONGATIES LANDSCHE EFFECTEN. Verzilveren COUPONS tegei VERSTREKKEN gelden onJ tegen billijke rente en voorwaa KOOPEN en VERKOOPEN concurreerende koersen. ADMINISTREEREN GELD zeer billijke conditiën. ASSUREEREN op inboedel. VERZEKEREN op het levea PLAATSEN

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2