ingezonden Stuki Landbouw. 6 De warmte en branden. Het menschdom blijft nog altijd zuchten onder de drukkende warmte, waarmede de zomer van 1911 ons bedeelt. Het kwikzuiltje in den thermometer blijft met even groote hardnekkigheid hoog staan, als de koers van de effecten, waarmede je een fortuin tje hoopte te verdienen, in de laagte pleegt te blijveu. Legio van meuschen hebben door de zonnestraling op hun bol al een zonne steek opgeloopen. Alleen de Duitsche schooljeugd juicht. De vacanties zijn om, maar de scholen blijven gesloten. Leer met zulk weer ook bergen van Europa eens uit je hoofd Intusschen zijn de gelukkige va ders en moeders van de Berlijnsche school jeugd speciaal in grooten getale met hun telgen naar de hoofdstad teruggekeerd. Ze slenteren nu amechtig over het zachtgewor- den asfalt en trachten tevergeefs een „ijs- kouden" drank machtig te worden. Want de ysprijzen zyn enorm gestegen. In Parijs zitten de gasten voor de boulevardcafés elkaar met droge lippen en dorstige kelen aan te kijken. Het ijs is gewoonweg niet te betalen. Terwijl de gewone prijs 5 francs per 100 kilo bedraagt, laten de ijsfabrieken en de cafés nu 25 en 30 francs betalen. Aan de Hallen had men Zaterdag, als gewoon lijk, voor het bewaren van visch en vleesch 20.000 kilo ijs noodig. Er waren maar 6000 kilo voorradig. Wie importeert een glet- seher Koude thee en dito koffie doen nu opgeld. Op de Pruisisch-Hessische spoorwe gen krijgen de locomotief- en treinbeambten aan de stations koude thee en koffie van staatswege. Zelfs de schilderijen in de Duit sche musea zijn aan het barsten gegaan van de warmte. Zwemmen of baden brengt nau welijks verkoeling. Men Komt erbynagaar uit, als men te water gaat. In SpaDje zal dat tenminste zeker gebeuren het zeewater heeft er een temperatuur van 95 graden Fahrenheit't Is goed om eieren te koken. In Engeland is het al net zooals elders. Misschien verklaart dat de stakingsmanier onder de Engelsche arbeiders. In New York ligt men voor de zooveelste maal dezen zo mer op apegapen. Typhus, dysenterie en gastrische aandoeningen vinden in de door de warmte slap geworden bodies een prach tig veld van werkzaamheid. Overal stijgt de sterfte a-n die kwalen. Vooral kinderen gaan er mee heen. De eenigen, die juichen, zijn de wijnboeren, met name in Frankrijk! Ze zullen waarschijnlijk nog nooit zoo'n goed jaar gehad hebben als dit er een belooft te zijn. Maar overigens zal iedereen wel willen instemmen met deze bede om regen, die ter gelegenheid van de Antwerpsch Ker mis in het H b 1 a d van A n t w. staat af gedrukt: O, Heer, die alles, alles kunt, Ons vloeken en ons zegenen Die ons de zon en 't water schiept, O, laat het toch eens regenen 1 Men zegt, dat 't vee geen melk meer [geeft Dan zal de boter stijgen; En de Sinjoor bij 't kermismaal Zal dan geen rystpap krijgen. Men zegt, dat 't moesgewas niet groeit, De huisvrouw niet kan wasschen En nu op kermis-Zaterdag Niet plonsen kan of plassen. Men zegt, dat 't volk der brouwerij Weldra van dorst zal sterven En wy ons pintje garstenbier Dan zullen moeten derven. Men zegt, dat Brees, de beiaardier Ginds in de torentransen, Te zweeten zit aan zijn klavier, De Leeuwen zelfs niet dansen Laat dat niet langer zyn, o Heerl Zie neer van uit de hoogte, En laat mijn bloemkens in den hof Niet sterven van de droogte 1 Ten slotte nog iets over de branden. Er zouden kolommen met brandverslagen te vullen zijn nu. Want alles is zoo droog als snuf geworden en het brand al, voor er vuur is bij geweest. Heeie dorpen branden uit. Zoo is het Tyroolsche dorp Zams bijna geheel en al afgebrand. De kerk, het post kantoor, het raadhuis en 50 huizen met nevengebouwen zyn in de asch gelegd en 400 menschen zijn dakloos. Een man en een kind worden vermist. In het Russische dorp Kostroma gingen 300 huizen in vlammen op. 28 Personen kwamen er by om het leven, meer dan 50 werden ernstig gekwetst. Te Bazel is het nieuwe Badisch Bahnhof verbrand. Te Dresden is het groote confectiemagazijn der firma Esders een prooi der vlammen geworden. In Duderstadt vernielde het vuur 45 woonhuizen en tal van schuren. Het dorp Mejkow in Galicié werd in de asch gelegd en daarbij kwamen vier personen om het leven. Dit zijn nog maar enkele grepen. De brandweer moet het overal lijdelijk aan zien, dat het vuur zoo huishoudt. Ze durft wel, maar ze heeft geen water. De zonneorand is overigens bezig Euro pa leeljk te ontbosschen. De gevallen van boschbraud zijn niet meer te tellen. Met het oog op het gevaar voor boschbranden heeft de Fransche Minister van Landbouw bevo'en, dat de hoogere en lagere beamb ten van het bosch wezen zich tot nader orde, niet van hun standplaats mogen verwij deren. Volgens de laatste berichten duurt de brand der „Hautes Fagnes", of de Hoog gelegen Veengronden (600 meters boven zee-oppervlakte), zich bevindend tusschen Verviers en Stavelot, by de Duitsche grens en de bosschen van Sart en Spa anderzijds, nog steeds voort, en dit op honderden hectaren oppervlakte. De grond wordt ver teerd op 2 meters diepte. Zaterdag breidde de brand zich snel uit in de sparrenbosschen van Droasart, nabij het Hertogenwald en de wind wakkert het vuur aan. De geniesoldaten hadden een 30 meter breede gracht gegraven, maar de vonken vlogen er overheen en staken een nieuw gedeelte bosch in brand. Ongeluk by de Métro. Uit Parijs wordt bericht, dat tengevolge van kortsluiting een wagen van den onder- grondschen spoorweg bij het station Avron in brand geraakte. Er ontstond een hevige paniek, doordat de reizigers elkander ver drongen om uit den wagen te komen. Een dame werd daardoor tegen den motorwagen geslingerd, die haar dt-n arm verbrijzelde. Ook andere reizigers werden gekwetst. De Zwarte Hand. In een arbeiderswoning te St. Louis, die bewoond werd door verscheidene Italianen, is een bom ontploft. Een man en een vrouw werden gedood en 14 andere personen ernstig gewond. Het huis werd geheel vernield. De eigenaar van het huis, een Italiaan, die, kortgeleden van Brooklyn komende, zich te St. Louis had gevestigd, had onlangs brieven ontvangen van de Zwarte Hand, die te Brooklyn en New-York op de post waren gedaan. Twee millioen gevonden. Een brievenbesteller in de villawijk Gru- newald bij Berlyn, zag op straat een pakket liggen, dat zorgvuldig omwonden was. Bij onderzoek bleek het pakket papieren van waarde te zyn, waarvan by verifleering het bedrag op niet minder dan 2.300.000 mk. werd vastgesteld. De eerlyke vinder leverde het pakket by de politie in, waar niet veel later een rentenier uit Grunewald zich aan meldde, die het pakket verloren had. Als dank voor het terugbrengen van zijn fortuin gaf de verstrooide eigenaar den brievenbe steller 500 mk. Van hitte en koude. Het is zeker aangenaam in deze meer dan tropische hitte van koude te kunnen verhalen. Het verhaal echter komt niet van dichtby, maar uit Zuid-Afrika. Nu in Europa en in Amerika dit jaar een buitengewone hooge temperatuur heerscht, klaagt men in Zuid-Afrika over een buitengewone koude. Het is er thans zoo koud, als sedert langen tijd niet voorgekomen is in dezen t.yd van het jaar. In Katanga en bjj de Victoria- watervallen wyst de thermometer verschei dene graden onder nul aan. Konden wij het verschil maar dealen. Muiterij in Portugeesche regimenten. Terwijl de groote massa militairen trouw zijn aan de republiek, is gebleken, zoo meldt de correspondent van het Berl. Tagebl. te Lissabon, dat twee regimenten niet te ver trouwen zijn. Het ergste is dat een daarvan het 16e infanterieregiment te Lissabon in garnizoen ligt. Hoe sterk daar de monar- .chistische invloed is werkzaam geweest, is af te leiden uit het feit, dat 18 sergeants zijn schuldig bevonden aan samenzwering tegen den Staat en in een vesting zyn op gesloten. Ook in het 17e regiment, dat te Beja in garnizoen ligt, is muiterij voorge komen Uit Lissabon verneemt de Voss Ztg. dat de Minister van Oorlog aan de regiments commandanten heeft gelast, iedere protest beweging van de onderofficieren terstond met wapengeweld te onderdrukken. Het bevel is een gevolg van den dreigenden toon waarin het verlangen om vergunning tot het dragen van de officierssabel was gesteld. In de lucht gevlogbn. Het rykskruitmagazyn te San José in Costa Rica is door een onbekende oorzaak in de lucht gevlogen. Een groot aantal per sonen kwamen om het leven en anderen worden nog vermist. Ook stortten verschil lende huizen in de stad in. Een dorp verbrand. Het Tyroolsche dorp Zams is Vrijdag bijna geheel en al afgebrand. De kerk, het postkantoor, het raadhuis en 50 huizen met nevengebouwen zyn in de asch gelegd en 400 menschen dakloos. Overvallen in een coupé. Wederom is een dame in een comparti ment van een luxe-trein aangerand. Dit keer echter liep het indicident niet zoo tragisch af als voor mevrouw Gouin, die door de twee soldaten Michil en Gaby vermoord werd. Mevrouw Cahen d'Anvers keerde Donder dagavond met den sneltrein Vichy naar Parijs terug. Zij lag met haar kamenier ;n een slaapafdeeling te rusten, toen zy plotse ling gewekt werd door het opengaan van een deur. Opkijkende, zag zij een man voor zich staan, die eerst zelf eenigszins beduusd scheen, doch ten 3lotte op haar herhaald vragen wat hij wilde, antwoordde, dat hij geld moest hebben. Zjj gaf hem veertig francshij eischte echter meer en dreigde met een revolver, waarop de kamenier, die inmiddels haar tegenwoordigheid van geest had teruggekre gen hem nog twintig francs gaf, waarop hy ySings door de toilet afdeeling verdween, zoo dat de dames aan de noodrem konden trekken. In de aangrenzende afdeeling werd een patroon van een Browning revolver gevon den. Vermoedelijk is de man langs de tree plank door opensluiting van het portier bin nengekomen, daar de tusschendeur was afgesloten. Op aanwijzing van een courantenverkoo- per werd in het plaatsje Charité een man gearresteerd, die met een bebloed gezicht aldaar in een hotel was aangekomen. De politie meent in hem den dader van dezen aanslag te moeten zien. De gevangene weigert zich te identificeeren. In het district Aldershot is Zondag door de warmte een bosehbrand uigebroken, die door 500 soldaten van Ket kamp en door de naburige brandweerafdeelingen met groote moeite is tot staan gebracht. Bijna was het Crookshill sanatorium, dat midden in het brandende gebied lag, aangetast. Gelukkig ging 's avonds de wind liggen, zoodat men toen het vuur meester kon worden. Te Londen wordt op het kerkhof in Manor Park een groot granieten monument opge richt door de Londensche politie, ter ge dachtenis van Charles Tucker, Robert Bent ley en Charles Choat, de drie politieagenten die bij het Houndsditch drama in de uitoefe ning van hun plicht zijn omgekomen. Op de lyn Chicago-New-York is naby Fort Wayne (Pennsylvania) een trein ontspoord, waardoor twee personen gedood en 30 ge kwetst zyn. Afschuwelijke lynchpartij. In Coatesville (Pennsylvanië) schoot een neger Zaterdagavond een politieagent dood. Toen hy Zondagmiddag gevonden werd, schoot hij zich een kogel in den mond. Hij werd ernstig gekwetst naar het Ziekenhuis gebracht. Doch weldra kwam een groote menigte voor het gebouw om hem op te eischen. Zy namen hem met bed en al op en brachten hem buiten de stad. Daar stapel den zij brandbare stoften onder zyn bed op, en hoe de neger ook jammerde en om ge nade smeekte, hij werd op zyn bed levend door hef gepeupel verbrand. Het verkeer gestremd door wormen Op den boulevard Sebastopol te Parijs viel een wagen om, waarin een kist met 500 pond wormen voor hengelaars stond. Al de wormen vielen over straat, de meeste op de tramrails en het verkeer was dientengevolge langen tijd gestremd. Eergisteren is het in Schöneberg bij Berlijn weer tot een strijd met de inbrekers geko men. Om half drie 's nachts betrapten twee wachters van een coöperatieve vereeniging twee inbrekers, die terstond met breekijzers op de wachters losgingen. Ten slotte gelukte het om een van de twee dieven gevangen te nemen. Maandagavond hebben in het bekende Schultheirs Restaurant, op het Potsdammer Plein te Berlijn, op het oogenblik dat de drukte op zijn hevigst was, 30 kellners afge rekend en het restaurant verlaten. De reden van hun optreden is gelegen in onvoldoende loon, het voedsel en de behandeling. Het eerste draadlooze telegram uit de Noordelijke IJszee is Maandag van een af stand van 1100 zeemijlen door de Hamburg- Amerika-lijn ontvangen. Het is uit den om trek van het eiland Jan Mayen, tusschen IJsland en spitsbergen, afgezonden door den kapitein van den Kronprinzessin Cecilie. Dit is het eerste telegram uit het hooge noorden van Europa, dat over zoo'n afstand geseind werd. Het Berliner Tageblatt vertelt een ver- makelijdke geschiedenis over een anarcbis- tenkoek. Op het Berlynsche tolkantoor werd eeni gen tijd geleden een pakket ontvangen, dat een tamelijk grooten koek bevatte. Afzender was zekere S. C. Moissett te Londen. De man, voor wien de koek bestemd was, woont in Beusselstrasse en is in de anarchisten wereld bekend. Daar de koek boter en ro zijnen bevatte en 1950 gram woog, moest er invoerrecht voor betaald worden en moest hü op het kantoor blyven, tot de geadres seerde de formaliteiten vervuld en het in voerrecht betaald had. De man werd op het tolkantoor ontboden, verscheen ook en gaf last, den koek bij hem aan huis te laten bestellen. Toen men echter den koek uit de bewaarplaats te voorschijn haalde, om hem aan den anarchist te toonen, trof het den beambte, dat hy zoo buitengewoon zwaar was voor zijne groote. Het leek den beambte ook, of hij uit twee deelen bestond. Dit was ook zoo. En toen men het bovenstuk eraf nam, vond men binnen in allerlei anti militaristische geschriften. Daar de koeken bakker niet zuinig met de boter was,geweest, was het papier rijkelijk vet geworden. Het eind was, dat de anarchist zeide, dat hij den afzender niet keDde en den koek, die zulke verboden waar bevatte, niet in ont vangt wilde nemen. Men schrijft ons; Hoewel het reeds bijna een jaar geleden is dat de eerste berichten over den spreken den hond Don in Duit.schland ons bereikten meen ik te moeten aannemen, dat de belang stelling van het publiek voor een zoo zeld zaam natuur-phenomeen nog niet is ver flauwd. Ik geloof er daarom even de aan dacht op te mogen vestigen dat ook uit het begin der 18de eeuw naar ik onlangs ontdekte eene geloofwaardige mededee ling omtrent een sprekenden hond bestaat. In de „Histoire de l'Académie des Scien ces" (Parijs 1706) bevindt zich een overzicht van een brief van den wijsgeer Leibniz aan den Abbé de St. Pierre, hetwelk aldus luidt Indien wy on^ niet konden beroepen op de autofiteit van den heer Leibniz als oog getuige, zouden wij niet den moed hebben te vermelden dat er te Zeitz in Misnie een hond is die spreekt. Hetiseenboerenhond, van gewoon uiterlyk en middelmatige grootte, Een kind hoorde hem eenige gelui den voortbrengen die, naar het hem voor kwam op Duitsche woorden geleken, en zoodoende kwam het in hem op hem te leeren spreken. De meester, die niets beter te doen had, spaarde daartoe tyd noch moeite, en gelukkig had de leerling een aanleg dien men in een anderen moeilijk had kunnen vinden. Eindelyk, na eenige jaren, kon de hond ongeveer 30 woorden uitspreken, waardoor de woorden „Thé, Caffó, Chocolat, Assemblée Fransche woorden die onveranderd in het Duitsch zijn overgegaan. Wij moeten nog opmerken dat de hond ruim drie jaar oud was, toen men begon hem onderwijs te geven. Hij spreekt alleen nadat zijn meester hem een woord heeft voorgezegd en het schijnt dat hij slechts tegen zyn wil de woorden herhaalt hoewei men hem niet mishandelt. Nog eens, de heer Leibniz heeft den hond gezien en gehoord." De goede Don schijnt dus reeds tenminste één voorganger te hebben gehad. Te fary's is gisteren een wagen van den ondergrondspoorweg in brand geraakt, waar door een vreeselijke verwarring ontstond. Een aantal reizigers werd gewondeen dame werd uit den wagen geslingerd en daarbij werd haar rechterarm vermorzeld. Te Frankfort heeft zich een oud echtpaar, de man was 73 en de vrouw 71, in levens moeheid door revolverschoten van het leven beroofd. De man, een uitdrager, verkeerde in financieels moeilijkheden. De warmte. In Engeland wees de thermometer Zondag in de schaduw 91 graden. Gisteren was het er iets minder warm, maar dank zij de wolkeloozen hemel nog heet genoeg. Parijs zuchtte ook gisteren nog onder de hooge temperatnur. Parysche verslaggevers hebben nagegaan, waar het wel het warmst en waar het koelst was. De temperatuur in een tot vertrek gereed staanden trein won het: 97 graden 1 Het koelst was het in de ondergrondsche stations van de Métro, waar het gemiddeld 77 graden was. In Berlijn was het Zondag de heetste dag van de afgeloopen week. De thermometer steeg 's middags tot 90 graden. In enkele noordelijke en noord oostelijke voorsteden viel in den namiddag eenige regenBerlijn zelf bleef er helaas van verschoond. Het be zoek van het vrij-bad Wannsee was groot; in Müggelsee werd het aantal baders op 30.000 geschat. De treinen vervoerden 80.000 menschen, die 's morgens uit de stad naar buiten gevlucht waren en 's avonds terugkeerden. Ontzettend groot is het aan tal van hen, die op straat of bij het baden door de hitte overmand werden. In Wann see werden 13 personen door zonnesteek ge troffen, in Müggelsee 7 personen. In de zie kenhuizen werden haast elk uur menschen binnengebracht, die door de hitte in elkaar gezakt waren. Een koetsier werd door de hitte krankzinnig; plotseling .'■prong hij van den bok en viel met de zweep op menschen en dieren aan. Telde men alle personen, die per dag in Duitschland bij het baden verdrinken, bij elkaar, men zou een respectabel aantal krijgen. In Dusseldorp verdronken er Zon dag zes bil het baden in den Rijn. Naby KeuleD, bij Rodenkirchen, verdronken Zon dag 10 personen. In enkele weken heeft de Rijn bij Keulen nu al over de honderd slachtoffers gevorderd. In de Warthe zijn zes personen verdronken. In de Elbe by Hamburg drie, terwijl een vierde zonnesteek opliep en stierf. Wegens den lagen waterstand is de sleep- vaart des nachts op den Rijn tusschen Keu len en St. Goar verboden. In het Binger- loch zitten schepen vast. En natuurlijk houden de braDden aan. Overal staan heide- en veengronden en bos schen in brand. De boschbraud in de venen van Luik wak kert nog steeds aan en men mag van een wave ramp gewagen. - Wanneer die brand uitgedoofd zal zijn riep een bewoner uit, die door een journa list werd aangesproken, met Allerheiligen nog niet! Men leest in het Fondsenblad De hitte neemt in hevigheid nog toe in Vlaanderen zoowel als elders. Vele bloemisten in den omtrek van Gent hebben gebrek aan water en lijden daardoor groote schade. Verscheidene bloemisten langs de Schelde trokken in de laatste dagen hun water uit dezen stroom. Nu is daar verbod tegen ge komen. Er woedt een brand in de bosschen tus schen Turnhout en de Hollandsche grens. Vermoed wordt, dat een vonk van een trein uit Holland tusschen het grensstation Baerle en het dorp Merxplas een mastbosch in brand heeft gestoken. Het Berlijnsche Weerbureau dee dat een barometrische depressie noordoosten naar het westen verp vandaar onweer en neerslag in he van Duitschland. Tegen vandaag vei men ook in Berlijn een, zij het t weersverandering. Buiten verantwoordelijkheid der Red De Beurs te Sommelsdyk. Was de eerste beursdag te Som goed bezocht door kooplieden en wers, de tweede beursdag van hedetk kon die nog overtreffen, daar eii meeste gemeenten van ons eilanl lieden en landbouwers waren,ja zelil er nog zes kooplieden vaneenandel gekomen om zaken op onze beurs 't welk zij dan ook nog gedaan I Hoe kan het anders of deze beu I by kooplieden en landbouwers alls vinden. De Tram leent zich er prach men kan drie uren op de beurs zijl kan elk weer op zyn etenstijd thui: en dan te Sommelsdyk het centrl ons eiland met prachtige ruime zaler men over 't geheele eiland niet kan I ziet kooplieden en landbouwers steil beurs in uw eigen belang, men I evengoed als onze zustergemeentenl Zeeuwsche eilanden er een Eilandbej maken, ziet eens naar Tholen,Goes zee, Middelburg, alle landplaatsec Sommelsdijk en Middelharnis. Daar maals gij kooplieden en landbouwer! deze beurs en men krijgt daardi flinke Flakkeesche en Goereesche B te Sommelsdyk. Sommelsdijk. De naweide. Het is opmerkelijk, hoeveel weidiB den laatsten tijd in sommige stre I scheurd is en bezaaid is met bietet I heeft de boer hooi noodig. Van daar, I hooi, al is het sommige jaren ook ga lukt, nog al bij prijs blijft envand.B dat het dubbel de moeite loont de I die men heeft, tot dubbele productivB te wekken. Ook de naoogst, de tweedB of het nagras ook wel het etgrB noemd moet zoo groot mogelijk g I worden. Helaas, kan men de zak I dwingen en hangt men in dezen v<B groot deel van het weer af. Doch, a'9 dit mede, dan is het nagras vaak r, rijk, omdat men de weide na hetB hooien heeft gelaten, zooals ze was. I is verkeerd. Immers de weide is regel in den winter of in het voorj I mest met slakkenmeel (ofsuperpho I en kainiet en in het late voorjaar ol chilisalpeter. Wat is er nu tusschen I ari en Augustus gebeurd Het gras i I lijk gegroeid. Daarmede is de stiks I niet geheel, dan toch voor een gro I uit den bodem verdwenen althans nil stonds weer in zóó groote hoeveeltl in zóó gunstige vorm aanwezig wenschenlyk is met het oog op I aanwezige kali en het nog voorll phosphorzuur. Het gevolg van nis krachtige groei, als zulks mogelijk zl bij voldoenden vooraad salpeter. Hetil om wenschelijk aan de weide na het I plm. 150 KG. chilisalpeter per KA. te I Als de naweide slechts 500 KG. bil hectare meer opbrengt, zijn de onl gedekt. Doch ze zal niet 500 KG., ze z I KG. meer opbrengen. Nog onlangst landbouwer door een doelmatige na ting van zyne weide met 1500 KG. cl peter per Hectare een oogst van 301 gras. Daarboven, veronderstel al eeil door ongelukkige omstandigheden ee I gedeelte van het salpeter ongebruik I voor den winter, in het voorjaar he weide daar voordeel van. Intensieve land en tuinbouwcul Alles draait in de practyk der beml om de vraag, of men een groot oéj kapitaal ter beschikking heeft en ol hiervan meer of minder beschikbaal voor zyn land, om dit te dwingen de J mogelyke opbrengsten op te levere I weinig stal of kunstmest krijgt me' kleinen oogst, met meer mest een gril met nog meer een nog grootere, tot grens natuuriyk. In sommige boekjes men aangegeven hoeveel chilisalpetel men per H.A. voor een zeker gew bruiken moet. Zoo ziet meu bijv. tarwe staan 200 300 K.G. chilisa Dat beteekent dat. men 200 K.G pel geeft, als de aard van den grond e vruchtbaarheidstoestand voor dat in een gunstigertoestand verkeeren e met een normalen oogst tevreden is dat men tot 300 K.G. kan geven al: den grond wil dwingen tot. meer opb: of ook als de bodem zeer arm is aa: stof, doch overigens wel geschikt voortbrenging van een normalen tarwe Zoo kan men achter haver vinde a 300 K.G. Dit beteekent dus, geeft minder dan 100 K.G. Doch als ge zoo 1 tig mogelyk wilt „bqeren" en uw 1 niet bemest, is na de laatste oogsten ge 200 of 300 K.G. geven. Meer chilisa is niet loonend.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 6