„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 39 16 Aug. 1911 Oflicieele Mededeeiingen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Buitenland. 5 99 SCHIETOEFENINGEN van liet fort Pampus Zuiderzee. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 23 Augustus a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber (6 e.M,) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen O.N.O. door Oost tot Z.O.t.Z. (79o) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die drie uur voor het begin der oefening halfstok en één uur voor de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlag gen waaien van de batterijen Diemerdam en Durger- dam, de Westbattery nabij Muiden en den kerktoren te Mniderberg. (Zie Ned. Ërt. No. 212.) SCHIETOEFENING van het fort Hoek van Holland. Volgens mededeeling alsvoren zal op 22 Augustus a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag beN. en eene beZ. zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur voor het begin der oefening halfstok en een uur ',yoor de oefening geheel voorgeheschen wordt. i'Zie Ned. krt. Nos. 218, 202, 227.) Middelharnis, 15 Augustus 1911. De Burgemeester, TJLBO J. MIJS. MIDDELHARNIS- Zaterdag had een wees jongen uit het Ger. Weeshuis het ongeluk by het zwemmen in de haven zoodanig met zijn hoofd tegen een steen terecht te komen, dat hij een ernstige bloedwond be kwam. Geneeskundige hulp was hoog noodig. Toen J. Albregts Zondag zyn koe in de weide zou gaan melken, vond hy die gestikt in de modder liggen. Daar het het eenigste was wat hy bezat kan ieder be grijpen hoe zwaar de werkzame man daar door is getroffen. De heer J. L Ch. Guiot, eerste onder wijzer aan de Openbare School alhier, is als zoodanig benoemd te Elburg. Door dat Maandag een voer haver op de Voorstraat omviel, was het verkeer in die straat een oogenblik gestremd. Daar het vee op de "Westplaat veel zout water drinkt, worden er vele ziek, vele landbouwers halen hun vee daarom tydelyk naar 'tstal, of in een andere weide waar zy hun vee van beter water kunnen voor zien. SOIIMELSDIJK- Tegen Aartje R. alhier, is op aanklacht procesverbaal opgemaakt wegens mishandeling van K. Palingdood. Het mond- en klauwzeer onder het vee breidt zich steeds uit, thans zyn er weer gevallen geconstateerd onder het vee van C. Buijs, C. van Oorschot en 0. Joppe Cz. Zieke en drachtige runderen mogen van het gors naar den stal worden ver voerd, mits dit geschied per gesloten vee wagen en met een schriftelijk bewijs van den Burgemeester. Niet minder dan acht runderen zijn dezer dagen op het gors alhier aan mond en klauwzeer of zoo men zegt aan inge wandsziekte gestorven, door het vele ge bruik van het zoute water. Velen halen dan ook hun vee naar den stal. Op last van den waarnemenden Bur gemeester zullen de herbergen op den dag der lotiDg voor de Militie, gedurende eenige uren gesloten moeten zijn. MELISSANT- In deze gemeente is een commissie opgericht om den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augs. feestelijk te vieren. Ook in deze gemeente breidt het mond en klauwzeer zich meer uit. Donderdagmiddag sloeg een paard van J. G. gespannen voor een wagen met aardap pelen aan den Molendijk op hol. In vliegende vaart ging het de voorstraat af, waarbij deuren en vensters het niet weinig moesten ontgelden. Zelfs weid by B. N. een deurpost geheel verbrijzeld, terwijl de steenen uit den muur werden gerukt. Op 't eind der straat geraakte het voertuig in een heining waarin het bleef steken en het paard kon wordeB gegrepen. De burry van den wagen bleek te zijn gebroken, terwijl de aardappels waar mede de straat als bezaaid was weder kon den worden opgeraapt. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. HERKINGEN- Bij het binnenhalen van den oogst geraakte de knecht P. N. van den landbouwer D. v. W. alhier onder den wagen waardoor hij zich ernstig bezeerde en ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door het spelen van kinderen met lucifers aan den Klinkerlandschen Zeedijk vatte de kleertjes van een kind van L. de Geus vlam~De vrouw van J. B. dit bemer kende mocnt het genoegen smaken den kleine voor erger te behoeden.;Het smeulend vuurtje was door al hare kleederen tot aan haar hemd toe ingebrand. Daar bij velen in deze gemeente de regenbakken ledig zijn en groot gebrek aan drinkwater bestaat, neemt men zijn toe vlucht tot putwater. De z.g. Turkput voor ziet dan ook in een groote behoefte. Het water welt daar rijkelijk uit den grond op. Honderden emmers water zijn er reeds uit gehaald. Niet alleen des daags maar ook 's nachts gaan de menschen daaruit water putten. Tijdens de werkzaamheden met de dorschmachine geraakte B. de Gast met zijn hand tussehen j de machine, waardoor een gedeelte van zyn pink werd verbrijzeld. Geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen, terwijl hij op 't oogenblik geen werk zaamheden kan verrichten. Ongevallenwet dekt de schade der loonderving. iDoor of vanwege de Gemeente is de put het z.g. „Oude Hof" uitgedaan, die in een groote behoefte van drinkwater zal voorzien. In dien put Is een bord geplaatst dat dat water voor drinkwater bruikbaar is. Door de Vereeniging „Nationale Feest dag" is bepaald het feest op 1 September e.k. te doen plaats hebben. STELLENDAM. De Heer Hoogerheide, ge meenteveldwachter alhier, is de vorige week benoemd tot havenmeester in deze gemeente. De begrooting van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1912, ligt vanaf 11 Augustus tot den dag der behandeling in den Raad ter Gemeente secretarie voor een ieder ter inzage. Tegen betaling der kosten is genoemde begrooting algemeen verkrijgbaar gesteld. Tengevolge van het drinken van het vele zoute water zijn van enkele landbou wers alhier koeien gestorven. Het gebrek aan goed drinkwater doet zich steeds meer gevoelen. Daar de regenbakken by velen leeg zyn en zoet water bijna niet te krijgen Is, moeten sommigen zich zelfs met wel water behelpen om te wasschen. Men kan zich dus voorstellen, hoe verlangend wordt uitgezien naar een flinke regenbui. In weken is hier zoo goed als geen water gevallen. De Heer C. A. Touw alhier behaalde Maandag de akte Engelsch. De Rekening van de Inkomsten en Uitgaven der Gemeente over het dienstjaar 1910 is overgelegd aan den Raad en ligt gedurende 14 dagen, van den 11 Augustus tot en met 25 Augustus a.s. ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage. OUDDORP. Van bevoegde zjjde ontvangen we onderstaand bericht, dat wij gaarne plaatsen Door de langdurige droogte zyn de belmplanten op de duinen langs het noorder en westerstrand onder Ouddorp zoo droog geworden, dat een kleine vonk voldoende is om een ernstige duinbrand te doen ont staan. Nu vooral dit jaar veel menschen een bezoek aan die duinen brengen is de kans op duinbrand door het onvoorzich tig wegwerpen van een brandende lucifer of een niet gedoofde sigaar, zeer groot. Zoowel door Rijks- en gemeente politie als door fceamten van den Rijkswaterstaat, die met het onderhoud en beheer van de duinbeplanting is belast, wordt door toezicht getracht zooveel mogelijk preventief op te treden. Met het oog op bovenstaande meenen wij de aandacht van onze lezers op deze zaak te moeten vestigen, en aan te raden voor zichtig te zyn bij een bezoek aan Ouddorps strand. Uitslag van de aanbesteding voor de te verbouwen Cichorijfabriek „Ceres" alhier in 'tCafé Goedegebuure op 15 Aug. Timmerwerk. J. Mierop en P. Kaptein f 1327,— J. Pyl t 1315,— C. Tieleman Melisant 1324, Metselwerk. A. de Later Stellendam t 3215,— Paulus Boelaars 3378, Pieter Boelaars en S. de Ronde 3406,— Verfwerk. A. Holleman t 49,— G. Tanis 73,— K. Spee 52, van Winden Stellendam 130,— Smidswerk. C. de Mooij en Gebr. de Mooy f 4919,— t gegund. Dinsdagavond werd door G. Tanis alhier een Stekelvarken gevangen. NIEUWE TONGE- Het kohier van den Hoofdelykenomslag over het dienstjaar 1911 is van H. H. Gedeputeerde Staten goedge keurd terug ontvangen en ligt gedurende vyf maanden ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage. OUDE TONGE- Bij het glazenwasschen Zaterdag jl. stootte Jacoba Simons door de ruit, waardoor zij haar pols zoodanig ver wondde, dat geneeskundige hulp noodzake lijk was. Vrydag viel R. Pollemans van een voer tarwe en bezeerde zijn hand zoo, dat hij zyn werkzaamheden niet kon verrichten. Gelukkig voor menig huismoeder, is 14 Aug. jl. de vacantie voor de kinderen der O. L. S. geëindigd. By het tarwesnyden had C. B. het ongeluk een lid van zy'n pink af te snijden. Van de watermachine in den Heeren polder zijn de stoomketels uitgebroken, om door nieuwe vervangen te worden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De collecte voor het fonds van noodlijdende kerken en personen heeft in de kerk der Ned. Herv. gemeente alhier opgebracht de som van 10,50 gulden. Hoe goed en noodig het is, dat de pooten der aan mond- en klauwzeer lijdende runderen dagelijks behoorlijk gezuiverd wor den, blijkt uit de omstandigheid, dat de beestenvan A. Br. en M. Br., die beiden er veel werk van maakten reeds geheel hersteld zijn, terwijl op het gors, waar daar van veel minder of in het geheel geen werk wordt gemaakt, weder twee runderen aan die ziekte zijn bezweken. Als een bewijs, dat het beschot dei- aardappelen, niettegenstaande de droogte, dit jaar goed beloofd te zijn, kan dienen, dat A. A. alhier aardappelen (Eigenheimers) heeft gedolven tegen twee honderd mud per gemet. Maandagmorgen zou C. H., dienstbode bij de wed. S. water scheppen uit den regen bak (tras), waarvan de pomp defect was. Aan gezien het een binnentras was, zonder hals, ging zij op de knieen zitten om zoo te schep pen. Zij verloor het evenwicht en schoot voorover in den tras. Op het angstgeschrei schoot vrouw S., bijgestaan dooreen buur vrouw toe en met veel moeite gelukte het, het vijftienjarig meisje er uit te halen. Uit. Wierden schrijft men aan de Zw. Ot. De landbouwer P. Bosch alhier, die nabij den Almeloschen weg een gat maakte ter verkrijging van drinkwater voor zijn vee, vond Zaterdagmorgen, op ongeveer twee meter diepte, een officierssabel met verguld gevest. Op de sabel komen aan beide kanten initialen voor, gedekt door een kroon. De punt is vrij scherp, de zijkanten hebben een weinig geleden. De plek, waar de sabel werd gevonden, was vroeger een vrij breede sloot of gracht. Een brug, waarvan de palen nog gedeeltelijk aanwezig zijn, lag daarover in den z.g. ouden Zwolschen weg. Ook werd ter plaatse een paard gevonden. Naar men ons mede deelde, werden aldaar nog de geraamten van een man en een paard aangetroffen. Naar verluidt is in den kozakkentyd, omstreeks 1795, aldaar dikwijls slag geleverd zoodat men meent, dat de ruiter is ge sneuveld 't zou ook kunnen zyn, dat hij langs de brug te water is geraakt en met het paard is verdronken. Gistermorgen vertrokken ongeveer 40 metselaars van Groningen naar Helgoland, waar een werkstaking is uitgebroken in de bouwvakken. Deze werklieden waren door een werf- agent te Groningen aangenomen tegen een loon van vier gulden per dag. Het vertrek ging met heel wat drukte gepaard. Ongeveer 20 werklooze bouwvak arbeiders trachtten met alle moeite de ver- trekkenden over te halen de reis niet aan te nemen, geen onderkruipersdiensten te verrichten, enz. Een hevig opdringen volgde, bedreigingen vlogen over en weer. Het gevolg was, dat geen enkele zich terugtrok, maar onder geleide van den werfagent, die de reiskosten voor hen betaalde, met den trein van 9.20 vertrokken. (Pr. Gr. Ct.) Gisternacht is bij den juwelier J. DelCanbo in de Kalverstraat te Amsterdam diefstal gepleegd. De daders hebben de spiegelruit van een winkelkast ingeslagen. Er zyn eenige sieraden ontvreemd. De politie doet onderzoek. De heer S. Richard, de 18-jarige zoon van den Waalschen predikant, ds. S. J. Richard, te Amsterdam, is tijdens het verblijf van de familie in Zwitserland, te Leissigen aan het Thunermeer, bij het baden verdronken. De heer Azing van Dijk te Bedum, is maandagmiddag in zyn tuin in een sloot gevallen en hoewel hy er spoedig uitgehaald en door een in allerijl ontboden geneesheer behandeld werd, bleken de levensgeesten reeds geweken. (N. Gr. Ct.) Terwijl Zaterdagmiddag tegen halfvier zich duizenden langs het strand te Scheve- ningen bewogen, werd ongeveer 250 meter in zee opgemerkt een cano, die door een plotseling opkomenden Oostenwind en den vloed, met den inzittenden passagier, was omgeslagen. Twee pleizierbooten vertrokken dadelijk naar zee en bevrijden den zeiler uit zifn hachelijke positie. Ook aan de haven had men het ongeval waargenomen en een bootje ter redding uitgezonden. Zaterdagmiddag om 5 uur is te Zandvoort een vlet omgeslagen, waarin de heer Voskuil met 8 familieleden gezeten was. Een van de dames werd bewusteloos aan wal gebracht, doch kwam weer bij. De schipper, Willem Keur, die blijkbaar door eeii van de dren kelingen by de keel gegrepen was, is er het slechts aan toe. Hij geeft bloed op en zyn toestand is niet zonder gevaar. Zaterdag is in de Waal voorTiel drijvende gevonden het lijkje van den 4 jarigen Theo- dor Lenz, die Donderdag van de sleepboot Niederrhein III tussehen Dodewaard en Diuten overboord gevallen was. Offers van de warmte. Te Drunen is het lijk gevonden van den boerenarbeider de B. De man schijnt ten gevolge van het vele water drinken plotse ling te zijn overleden. De steenhouwersknecht J. v. S. 26 jaar, is bij het baden in het Spaarne bij Haarlem verdronken. Hij laat een vrouw en eeD kind achter. Te Wageningen is de 15 jarige W. van Maanen, werkzaam op een steenfabriek, by het baden in den Rijn verdronken. Zyn lijk is niet gevonden. Bij het zwemmen is in het Noord-hol- landsch kanaal verdronken de marinier 2e kl. K. dienende aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". Het lijk is opgehaald en naar het Marine-hospitaal vervoerd. Zondagavond zyn drie menschen op ver schillende plaatsen in Amsterdam door de warmte bewusteloos geworden. Een moest in het Wilhelmina-gasthuis worden opge nomen. Aan het personeel bij den post- en tele graafdienst zal het voortaan niet meer ge oorloofd zijn zijn woonplaats te hebben buiten de gemeente of buiten den bestel lingskring van het kantoor, waar het werk zaam is gesteld. Alleen wordt er een uitzondering toege staan op grond van een door het Rijk aan te wijzen geneeskundige afgegeven verkla ring. Het is dit jaar op de badplaats Domburg buitengewoon druk. Alle hotels en pensions zyn geheel vol en zij, die kamers verhuren, zien deze ook steeds door badgasten bezet. Diestallen. In den nacht van 27 op 28 Juli 1911 zijn te Bergen (N. H.) ontvreemd 1 bankbiljet van f100.waarschijnlijk in rood met een ceoutchouc-stempelbedrukt, eenige penningen, waaronder een zilveren of verzilverde medaille van de Holl. Mij. van Landbouw voor J. J. H. van Reenen, wegens inzending op een tentoonstelling van dek- riet, 6 gouden tientjes en eenig zilvergeld, 1 armband van massieve platte gouden schakels, glimmend van kleur, met een slotje waaraan veiligbeiashaakje, 1 armband holle gouden schakels, glimmend van kleur, met een slotje waaraan een veiligheidskettingje, op den band een gouden strikje, waarop pareltjes en in het hart een rood steentje, 1 bruin lederen damesportemonaie met drie- knoopssluitingen. De Officier van Justitie te Alkmaar verzoekt opsporing van voorwer pen en dader, aanhouding en bericht. Voortvluchtig. De 17-jarige Ad. Pletting, die ten nadeele van zijn patroon, den heer Schmidt te Amsterdam f762.37 gestolen heeft, is nog steeds voortvluchtig. Vermoedelijk is hij er met een vriend, de 15-jarige kantoorbediende Henri Teurel, wiens opsporing verzocht wordt vaD door gegaan. Het signalement van Pletting is: haar donkerblond, krullend en kort geknipt, opgewipte neus, oogen vermoedelijk grijs, dikke lippen, ongave tanden, gelaatskleur blozend, tamelijk gezet,vermoedelykgekleed in grijs colbert-costuum met grijze sportpet. Het signaiament van Teurel groot voor zyn leeftijd, blond haar, blauwe oogen, kleine mond, bleek uiterlijkgekleed met donkerblauwe colbertjas, grijs met blauw sporthemd, donkere broek, paars dasje, zwarte kousen en rijgschoenen. Verschrikkelijk. Amerikaansche couranten hebben een gruwelijk verhaal over een man, die zou worden terdoodgebracht in Beaver, een plaatsje in Pennsylvania. De man, zekere Charles Hickman, had zyn vrouw vermoord en zou worden gehangen. Maar in den nacht vóór de terechtstelling greep de angst voor de executie hem zoo aan dat hij na een doodsstrijd van ettelijke uren stierf. De ge vangenisdoctoren deden nog alle mogelijke moeite om den stervende in het leven te houden maar tevergeefs. Had hy het nog twee uur langer uitgehouden, dan zou men hem hebben kunnen hangen. Oorlog en vliegmachines. De Fransche Minister van Oorlog,Messimy, heeft besloten te bepalen, dat eigenaars van vliegtoestellen hun machines, in geval van nood, ter beschikking van het leger zouden moeten stellen. Aanvankelijk was hij van plan aan de fabrikanten van vliegtoestellen premies toe te kennen, onder voorwaarde dat zij zich zouden verbinden om in geval ven mobili satie hun toestellen tydelyk af te staan aan het legerbestuur. Het is echter van dit plan teruggekomen uit de overweging dat de fabrikanten van vliegtoestellen slechts op bestelling werken en nooit machines in voor raad maken.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5