if Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. Anatol's Trouwdag. 11de Jaargang. Woensdag 16 Augustus J911. No. 39 Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. TXItgra/ve der te Mió-cLelbamis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. De dobbelende broeders. In een paar weken tijd zijn twee voor mannen uit het Kuyperkamp voor het volk ontmaskerd. Broeder van Eyk, anti revolutionair Statenlid voor Amsterdam heeft een frauduleus bankroet geslagen en is er met de duiten van zijn klanten van door. Broeder Valk, antirevolutionair lid der Zuidhollandsche Staten is in de cel gestopt, omdat hij van goedgeloovige broeders de centen heeft weggemoffeld. Ue brave firma van Eyk had ook een bijkantoor te Delft. De speculanten, die daar gingen gokken, waren Kuyper- broeders. In een Delftsch blad lezen we dien aangaande het volgende „Bij de firma aan het Oude Delft zijn b.v. betrokken broeder P., behoorende tot de gereformeerde gemeente, trouw bezoeker van de kerk aan de Vlaming straat, voor maar even f5.000.broeder W., mede lid van de gereformeerde ge meente, niet minder trouw bezoeker van de kerk aan de Vlamingstraat, iemand met een gezicht om met de el uit te meten, ook voor een lief sommetje; broeder R., lid van de Nederl. Herv. Kerk, zwaar orthodox, Zondags met het hoog-zij,zou voor geen geld van de wereld zijn boter ham eten, zonder te bidden meneer P., een R.-K. middenstander, die zaken doet onder de leuzekan nog meer bij, meneer H., gematigd vroom, van wien ik nooit had kunnen vermoeden, dat hij gokteen gansch dat nobele stel heeft tbans het nakijken van zijn dobbelgeld. Vermakelijk te zien hoe de spelers steelsgewijze de koersen opnemen. Dit stel b.v. nam nooit kennis van de koer sen, geplakt voor het kantoor waar zij speelden. Als menschen die zich bewust zijn kwaad te doen, slopen zij de Waag- steeg in en namen aan bet zijraam van de firma Duynstee en Wouterlood kennis van wat zij wilden weten, om daarna tersluiks naar het Oude Delft te schuiven en binnen te wippen als er weinig publiek op de gracht liep.' Wij denken er geen oogenblik aan, FEUILLETON. NAAR HET DUITSCH VAN ARTHUR SCHNITZLER. door J. Hoshoom !Ms. 3) Anatol. En zoo stond ik midden in het gewoel. Om mjj heen ruischten zijden en atlas japonnen, schitter den oogen, knikten maskers, geurden de blanke mooie schouders leefde en stoeide het heele karnaval. Ik storte me in deze drukte, liet haar om mij heen kruisen. Jk moet het uitspreken, ik moest me daar in baden Max. Ter zake We hebben geen tijd. Anatol. Ik word zoo door de menigte heen gedrongen en naar mate ik eerst mijn hoofd bedwelmd heb wordt mijn adem nu bedwelmd door al de geuren die om mij heen walmen. Men stroomt naar mij toe als vroeger. Voor mij voor mjj persoonlek was de vaste avondpreteen afscheid sfeest* Max. Ik wacht op den derden roes. deze ieiten op rekening te stellen van bet antirevolutionair beginsel. Dat ware te dwaas om te spreken. Doch waar de aandacht wel op gevestigd moet worden, is op het feit, dat een «christelijke mas ker steeds meer het middel wordt om lichtgeloovigen te bedotten. Meneer Valk liep met aanbevelingsbrieven van hoog geplaatste broeders in zijn zak, meneer van Eyk ging trouw naar de kerk. Maar iu de praktijk van het Leven blijkt, tel kenmale, hoe die broeders met Gods naam op de lippen, in niets een baar beter zijn dan wij, gesmade paganisten. Er zijn speculeerende antirevolutionai ren net zoo goed als speculeerende pa ganisten, gokkende, lotende, drinkende, kaartspelende, komedie en paardenspel bezoekende anti's evengoed als dito-paga- nisteD. Trad een hooge oome buiten de schreef en moest zijn gedrag verontwaar diging wekken bij de kleine luyden, direct was de Standaard er bij om de pagan is- tische kuitenflikker goed te praten. Bal en dans heetten van ouds zonde, voor Melvil van Lynden en Schimmelpen- ninck werd het bezoek aan het hofbal goedgepraat. Zelfdr. Kuyper'stransactie's met de ridderorden werden als een dood gewoon zaakje door de brave Standaard vergoelijkt of doodgezwegen. De reden was een heel mammonis- tischemen had geld noodig voor de verkiezingen, de hooge oomes, die het fourneerden, moesten worden ontzien. De kleine luyden werden bij de verkiezin gen opgezweept met de schandelijke antitheseleuze, vuile artikelen in de clericale bladen hitsten op tegen de slechte liberalisten, schijnvrome betoogen moesten werken op het gemoed der licht- geloovige kiezers Een gansch korps van baantjeschris tenen ontstond, legio bekeeringen ter wille van de smeer grepen plaats. Dat gaf immers een prachtige voorsprong bij sollicitatie's Kwamen niet broeder Huizinga, broe der Oosterbaan en zelfs broederkruide nier Korver in het gestoelte der eere Werden niet tal van broeders in de Rijksverzekeringbank onder gebracht, zeer vele tot burgemeestergepromoveerd Het politieke schijnchristendom, dat niets beeft te maken met het ware chris- Anatol. Die kwam de roes des harten Max. Der zinnen Anatol. Des harten Nu ja, der zinnen Herrinner je je Katharine Max. O, Katharine Anatol. Pst Max. [op de slaapkamer wijzende] O is zij het? Anatol. Neen zij is 't juist niet. Maar ze was ook daar en dan een bekoorlijke brunette wier naam ik niet noem en dan de kleine blonde Lizzie van Theodoor maar Theodoor was er niet J en' zoo meer.Ik herkende ze allen ondanks haar maskers aan de stem, den gang, aan den een of andere beweging. Maar vreemd Juist eene herkende ik niet spoedig. Ik vervolgde haar of zij mij. Haar gestalte was me zoo bekend. Iederkeer ontmoeten we elkaar weer. Bij de fontein, bij 't buffet, op het tooneel Op eens greep ze mijn arm, en ik wist wie ze was! [op de slaapkamer wijzende] zij. Max. Eene oude bekende? Anatol. Maar vent, begrijpt je het dan niet? Je weet toch, wat ik je voor zes weken verteld heb, toen ik me verloofde het oude sprookje Ik ga op reis, spoedig kom ik terug, ik zal je eeuwig beminnen. Max. telijk geloof, werd de vrijbrief voor broe der Valk en broeder van Eyk, Lehman's bankjes maakten hem volgens de Stan daard tot „man van rechts," broeder Kuyperiaan te heeten werd de gouden sleutel tot alle baantjes. Die politieke verwording, dat politieke bederf moest komen als het noodwendig gevolg van de schandelijke leuze, waar mede men de kiezers heeft weten op te hitsen. De mannen, die op grond van hun waarachtig chistendom, waagden te pro testeeren tegen het bederf der coalitiepo litiek werden uitgebannen, verketterd als kortzichtigen, gehoond als spelbrekers. Dominee Van Hoogenhuize, dokter Keu- chenius, mr. van der Laai werden ver guisd en gesmaad. De christensocialisten werden uitge bannen, mej. van der Vlies weggejaagd uit haar ambt Maar in het gestoelte der eere bleven broeder Van Eyk en broeder Valk 1 Tot hun het masker werdt afgerukt, en bleek, hoe deze Kuyperpaladijnen hadden gegokt en gestolen Corruptie en bederf overal. Het zonde- geld gebruikt voor smerigestrooibiljetten tegen de vrijzinnigen. En dat alles ging en gaat in den naam des Heeren De kiezers moeten de oogen wel open gaan, hoe het clericalisme den godsdienst slechts gebruikt als negotie voor de politiek Een Pleidooi voor den Vrijhandel. In de Memorie van Toelichting bij het ontwerp-Tariefwet van Minister Kolkman komt een zonderling betoog voor. De minister erkent, dat de Vrijhandel in ons vaderland bloei en welvaart heeft gebracht. Dat moest de minister wel getuigen. Immers geregeld worden van wege het Departement van Landbouw, dat onder beheer staat van minister Talma, geschriften uitgegeven, waarin uitvoerig wordt aaDgetoont, dat de in dustrie zich in ons vaderland in toene mende bloei verheugt. Bijna zonder uit zondering wordt in die Mededeelingen met trots melding gemaakt van den krachtigen vooruitgang onzer nijverheid. Elk mensch met gezond verstand zou nu Ilona 1 Pst Max. Niet Ilona Anatol. Ja maar juist daarom stilJe bent er dus alweer, fluistert ze me in 't oor. Ja, antwoord ik slagvaardig. Wanneer gekomen? Van avond Waarom niet eerst geschreven?Geenpostgelegen- heid. Waar dan Een onherbergzaam dorp. Maar nu Gelukkig weer hier, trouw gebleven. Ik ook ik ook Zaligheid. Champagne en nog eens zaligheid. Max. En nog eens champagne. Anatol. Neen geen champagne meer. Ach, hoe we toen per rijtuig naar huis gingen zooals vroeger. Ze ruste tegen mijn borst. Nu zullen we niet meer scheiden zei ze Max. [staat op] Ontwaak, mijn waarde, en zie, tot een eind te ko men. Anatol. „Nooit scheiden" [opstaande] En van daag om twee uur trouw ik Max. Eene andere. Anatol. Nou ja, men trouwt altijd eene andere. Max. [op de klok ziende] Ik geloof, dat de tijd dringt, [een beweging makende om Anatol te beduiden Ilona te verwijderen] meenen dat men op den ingeslagen weg moet voortgaan. Neen, zegt de minister, de vrijhandel heeft wel bloei gebracht, maar stilstand is achteruitgang en we m eten nu tot de protectie overgaan. Zoo'n dwaze redevoering van Jan Kale bas moet nu dienen om de noodlottige Tariefwet goed te praten 1 Wat een ramp die protectie voor de arbeiders beteekent, hebben wij bij herhaling aangetoond. De resultaten van een onderzoek onlangs ingesteld door de Board of Trade, het groote handelslichaam te Londen, bewij zen onomstootelijk, hoe noodzakelijk het voor onze arbeiders is, dat de aanneming der noodlottige Tariefwet wordt voor komen. Als we voor de prijzen van levens onderhoud en verdiensten der arbeiders in Engeland het getal 100 als grondslag nemen, vinden we voor dat vrijhandels land, vergeleken met de ultra-protectio nistische landen Frankrijk en Duitsch- land en het half-protectionistische België de volgende cijfers. a w p m Huishuur (zonder belasting) 100 80 101 61 Kosten aan voeding en ver warming eener werklieden familie 100 118 118 99 Huishuur (met de stedelijke belasting in Engeland) 100 110 115 91 Huishuur (zonder de stede lijke belasting)100 114 119 94 Wekelijksche verdienste der werklieden in bouwbedrij ven, constructie, machines en boekdrukkerij 100 75 83 63 Duur van den arbeid per week in dezelfde industrieën 100 117 111 121 Loon per uur in dezelfde industrieën100 64 75 52 Uit deze cijters blijkt, dat het levens onderhoud in het vrijhandelend Enge land goedkooper is dan in de protectio nistische Staten Frankrijk en Duitsch- land, terwijl de loonen er hooger en de werktijden korter zijn. In België is wel de levenswijze goedkooper, doch de ver diensten zijn veel lager en de arbeids duur veel langer. Sprekender pleidooi voor den vrijhan del dan deze cijfers geven, kan wel niet worden geleverd Volkomen stemmen we in, wat de Anatol. Ja, ja, ik zal zien, of ze wil [blijft bij de deur staan keert zich tot Max] Is 't eigelijk niet droevig Max. 't Is immoreel. Anatol. Ja, maar ook droevig. Max. Ga dan toch. Anatol. [gaat naar de deur van de slaapkamer] Ilona. [steekt het hoofd buiten de deur, komt in een ele gante domino binnen] Is het maar Max! Max. [buigende] Maar Max Ilona (tegen Anatol) En je zegt me heelemaal niets Ik dacht, dat het een vreemde was, anders was ik allang bij jelni gekomen. Hoe gaat het je Max Wat zegje van zoo'n vlegel Max. Ja, dat is hij. llona Zes weken,' heb ik om hem geschreid Hij was waar was je dan Anatol. [met een groote handbeweging] Daar waar liona. Heeft hij jou ook niet geschreven? Maar nu heb ik hem terug, (zijn arm nemend) nu is er geen weggaan geen scheiding. Geef me een zoen Wordt vervolgd

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1