„VOORUIT 1 L'WJ E] EU •E I !LA1) No. 3^ 9 Aug. 1911 Ofiicieeie Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. SCHIETOEFENINGEN. ROCK ANJ E - YOORNE. Volgens mededeeliug van den Minister van Oorlog zullen op 16 en 17 Augustus a.s. en zoo nóodig ook op 18 en 19 Augustus Schietoefeningen gehouden worden op het strand ouder Rockanje, eiland Voorne. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber en met mitrailleurs, waarbij onveilig wordt gemaakt het Nieuwe of Noordergat. De doelen, die beschoten worden, zyn opgesteld op de W.punt van het strand van het eiland Voorne, terwijl de batterijen, waaruit gevuurd wordt, Z. O.'lijk daarvan staan tusschen mijlpalen 12 en 11. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zullen tusschen de mijlpalen 10 en 14 op ongeveer 500 M. van het strand op de hoogste duintoppen roode vlaggen waaien, vanaf één uur vóór het begin der oefening tot na afloop daarvan. Een stoomvaartuig tot het verleenen van sleep dienst is NIET aanwezig. (Zie Ned. Krt. No. 202.) Middelharnis, 8 Augustus 1911. De Burgemeester, L. KORVINK (L.B.) Mond- en klauwzeer op Flakkee. Met ingang van beden, 7 Aug., is verboden het vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit of naar de gem. Stellendam, Sommelsdijk, Middelharnis en Stad aan 't Haringvliet, voor zooveel zij geheel of gedeel telijk gelegen zijn binnen de gedeelte van het eiland Goeree Overflakkee, dat begrensd wordt door den Spuidijk, den Buitendijk, den Oudendijk, den Kraaieniasedijk, den Gorsdijk, den Oud-Kraaierdijk, den Nieuw- landschen dijk, de kommen der gemeenten Sommelsdijk en Middelharnis, den Boom- gaardweg, den Middelweg, den Vroonweg, den Lieve Vrouwenpolderschen dijk, den Tilschen dijk, de grens tusschen de gemeen ten Middelharnis en den Bommel, de grens tusschen de gemeenten Stad aan 't Haring vliet en den Bommel, het Haringvliet en het Zuiderdiep, alsmede de kommen der gemeenten Stellendam, Sommelsdijk en Mid delharnis. Afwijking van dit verbod kan worden toegestaan door den betrokken burgemees ter, onder de door den districtveearts te Dordrecht aan te geven voorwaarden. De Min. v. Landb. heeft de verschillende overige bepalingen, betreffende de bestrij ding van het mond-en klauwzeer voor deze gemeenten buiten toepassing gesteld. MIDDELHARNIS- Door den landbouwer KL Vroegindeweij werd Vrijdag een lantaarn van de straatverlichting stuk gereden. Maandag had het zoontje van Joh. B. het ongeluk al spelende in de moddersloot achter den Oostdijk te vallen. Het werd door toegeschoten hulp intijds daar uitge haald. Door enkele melkverkoopers in deze gemeente is de prijs van de melk met 2 cent per liter verhoogt, het zijn er gelukkig slechts drie, die deze maatregel namen. Dinsdag geraakte een kind van M. Looij in de Nieuwstraat tusschen een wagen en de muur beklemd. Gelukkig werd het intijds opgemerkt, en het kind er van tusschen gehaald, waardoor een grooter onheil werd voorkomen. De in de kaai verblijf houdende visch- sloep van den heer A. Kruis uit Dordrecht, schipper L. Koster Jr., zal den naam voeren van Wilhelmina" terwijl hij alhier inplaats van te Dordrecht is ingeschreven. "Wegens werkzaamheden aan de kaai waarmede men begonnen is, zal het water in de haven eenige dagen op lager peil moeten worden gehouden. Dank de samenwerking van alle be langhebbenden op Goerêe en Overflakkee is de Directie der Nederlandsche Bank te Am sterdam er toe overgegaan te Middelharnis een Correspondentschap le Klasse op te richten en heeft zij tot Correspondent be noemd per 15 Augustus de Heer P. van Oudgaarden, lid van de Kassiersfirma Van Oudgaarden. Aan dit Correspondentschap heeft de Ne- derl. Bank verbonden eene verwisselings- kas, waardoor het publiek van Goerêe en Overflakkee zeer gebaat zal zjjn. Immers de Heer Van Oudgaarden zal zijn kantoor iederen werkdag van 's middags 2—4 uur openstellen tot het gratis verwis selen van specie in bankpapier, bankpapier in specie of bankpapier in ander bankpapier. Nu behoeft niemand meer overhoop te zitten met bankjes van f 1000 of specie, want de Correspondent zal dadelijk hel bankje wisselen in gewenscht ander papier en de specie evenzoo. Het grootste tot het kleinste bedrag wordt omgewisseld. Verder is het Correspondentschap belast met het afgeven van bankassignatiên, het disconteeren van wissels en het sluiten van beleeningen op effecten, terwijl het zijne tusschenkomst verleend tot het in bewaring geven van effecten. Kortom men behoeft met niets meer verlegen te zitten. Hedenmorgen had de slagersknecht van Joh. de Vogel met het ophangen van een half varken, het ongeluk uit te glijden, zoo dat hij met zijn arm aan den haak bleef hangen. Geneeskundige hulp bleek noodzakelijk. Door onzen vroegeren dorpsgenoot A. A. Hoogzand is met goed gevolg he eind examen H. B, S. afgelegd. Door mej. J. A. Meijer, onderwijzeres aan de Openbare School alhier, is met goed gevolg examen afgelegd voor de acte Fransch L. O. SOMMELSDIJK Tot brandmeester bij spuit I is benoemd de heer F. C. Armstrong en tot zijn assistent*de heer P. de Vogel. Zondag en Maandag jl. zijn onder politietoezicht op het gors alhier twee melk koeien en een pasgeboren kalf begraven, door het vele gebruik van het zoute water zijn de beesten aan ingewandsziekte gestorven. De beesten behoorden toe aan D. Vroeginde weij alhier, L. M. Born en J. Vroegindeweij te Middelharnis. Door de Rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen L. W. H. smid alhier, wegens het rijden zonder licht in eene daar voor bestemden tijd. Terwijl het driejarig zoontje van J. Holleman een bal uit een der zinkputten op het schoolplein zou ophalen, liet een ander kind het zware deksel op zijn hand vallen, waardoor dit lichaamsdeel zoodanig werd verwond, dat de pink tot op het tweede lid moest geamputeerd worden. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft met ingang van 7 Aug. 11. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden uit of naar een kring omvattende de ge meenten Stellendam, Sommelsdijk, Middel harnis en Stad aan 't Haringvliet. Artikel 86 2e lid van het havenregle ment is gewijzigd en in werking gesteld. Gedurende de eerstvolgende drie weken zal het water in de haven op ongeregelde tijdstippen op een laag peil worden gehou den. DIRKSLAND De loting voor deze gemeente zal alhier plaats hebben op het Gemeente huis op Donderdag 17 Aug. 1911 des namid dags 2 uur. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente ook uit. MELISSANT- Met de voor rekening van den. heer G. Joppe alhier op te richten motorgraanmalerij is men zoover gevorderd, dat de vorige week de inrichting bij wijze van proef in werking kon worden gebracht. Daar alle toestellen ten volle aan hun doel beantwoordden, kan deze proefneming als uitstekend geslaagd worden beschouwd. In een oogwenk werden tal van zakken met graan in keurig meel veranderd. Waar dit de eerste inrichting in deze gemeente is, waarin graan wordt gemalen en nog wel door een krachtwerktuig ge dreven, mag deze zeker wel als een groote aanwist worden beschouwd. Door G. O. alhier is ^en postduif ge vangen, op welks vleugels het volgende stond gestempeld C. Bauwens, Brugstraat 3 Antwerpen. De loting voor de militie zal voor deze gemeente plaats hebben te Dirksland op Donderdag 17 Augs. a.s. des nam. 12i/2 ure. Gedurende de maand Juli j 1. werden aan het hulptelegraafkantoor 50 telegr. behandeld. HERRINGEN- De werkzaamheden ter ver zwaring van de Zeedijken alhier zijn afge- loopen, zoodat de werklieden, die van andere Gemeenten alhier werkzaam waren, zijn vertrokken. Verleden week geraakte een meisje van v. d. W. die met een der kipkarren aan den Zeedijk aan het rijden was, met haar arm daartusscben bekneld, waardoor ge neeskundige hulp moest woiden ingeroepen. J.l. Maandag is voor de schoolkinde ren der O. L. S. alhier de groote vacantie begonnen. STELLENDAM- Naar wij vernemen, zullen de kinderen der bijzondere school alhier a.s. Vrijdag, onder geleide van het onder wijzend personeel, een uitstapje doen. Hoe hevig het mond- en klauwzeer hier heersebt, kan wel dienen, dat, naar men ons mededeelt van de 60 stuks melk vee op het z.g. Hooge Gors, slechts een zevental niet aangetast is. De heer C. Human alhier, die onlangs examen deed als commies bij de Directe belastingen enz. heeft zijn aanstelling als zoodanig ontvangen. Door den Burgemeester dezer gemeente is een openbare vergadering van den Raad uitgeschreven tegen Vrijdag a.s.'s morgens 10 ure. De volgorde, waarin de ingeschreven voor de lichting' 1912 voor Stellendam en Goedereede zullen moeten loten is als volgt 1. Jan van Dam, 2. A. van Dongen, 3. A. van Erkelens, 4. T. Grootenboer, 5. W, van Heest, 6 C. Jansen, 7. M. Kievit, 8. J. A. G. Kooiman, 9. Jan van Lenten, 10. C. Noordhoek, 11. 0. van de Ree, 12. R. van de Ree, 13. T. Renaud, 14. Jb. Roos, 15. A. van Rossum, 16. M. van Seters, 17. Jan Tanis, 18. K. Troost. Bij een kind, dat dezer dagen door een mug werd gestoken en aan den arm krabde, is dientengevolge bloedvergiftiging gecon stateerd. NIEUWE TONGE. Door de Gemeentepolitie is procesverbaal opgemaakt tegen W. K., C. T. en J. d. G., wegens overtreden der Woningwet. Het muziekgezelschap Appollo ontving Maandag 1.1. per postwissel een bedrag van 25 frank van een onbekende uit Parijs. Het mond- en klauwzeer, dat de vorige week alhier voor het eerst werd geconsta teerd, breidt zich allengs al meer uit, daar nu weer drie gevallen zijn aangegeven. Oude Tonge. Verslag van het verhandel de in de Openbare Vergadering der ge meenteraad van Oude Tonge op Donder dag 21 Juli v. m. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Na de opening der Vergade ring door den Voorzitter worden de notulen der vorige Vergadering gelezen en onveran derd goedgekeurd. Ten eerste wordt bij loting uitgemaakt in welke volgorde in deze Vei gadering de stem men zullen worden uitgebracht, Ten tweede worden gelezen de navolgende ingekomen stukken a missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie daarbij goedgekeurd terugzenden de de Raadsbesluiten d. d. 22 Juni 1911: b missive als voren, daarbij goedgekeurd terugzende het kohier van den Hoofdelijken Omslag dienstjaar 1911, deze missive worden voor kennisgeving aangenomen: c missive van de Cemmissie van den ge- meenschappelijken grintweg van Ooltgens- plaat, daarbij toezendende hunne begrooting over 1912, deze begrooting wordt alzoo goedgekeurd. d proces verbaal van de opneming van de boeken en kas van den gemeente ontvanger wordt voor kennisgeving aangenomen e een verzoekschrift van den onderwijzer J. W. Leenhouts om verhooging van jaar wedde. Naar aanleiding van dit verzoek en de breedvoerige discussie wordt met alge- meene stemmen besloten de jaarwedpe van den onderwijzer Leenhouts te verhoogen met f 25 en van den1 onderwijzer Steketee met f 50. Ten derde wordt na bespreking met alge- rneene stemmen besloten de jaarwedde van den Hoofdonderwijzer den Heer de Grootte verhoogen met f 200 en na 5 jaren dienst in deze gemeente met f 100. Ten vierde wordt door B. en W. aange nomen de rekening der ontvangst en uitga ven dezer gemeente diensttaar 1912. Ten vijfde wordt met algemeene stemmen besloten om aan Jacob Barnad alhier het perceel gemeentegrond Sectie G 1384 te verhuren voor de som van f 10 per jaar. Ten zesde worden onderzocht de geloofs brieven van de heeren P. van Schelven, P. van Schouwen en Z. Vreeswijk. Welke stukken worden in orde bevonden en tot toelating dier heeren besloten. Na nog eenige besprekingen van huishou- delijken aard sluit de Voorzitter de Verga dering. OOLTGENSPLAAT- De in de Ned. Herv. kerk alhier gehouden collecte ten bate van de getroffenen door de brand te Brakel heeft opgebracht eene som van ruim f 27. De zangvereeniging „Van Ongenoegen Vrij" alhier zal morgen (9 Augs.) deelnemen aan het concours te Papendrecht, uitgeschre ven door den Bond van gemengde zangver- eenigingen„ Eendracht maakt Macht". Vergadering van den raad der Gemeente Den Bommel op 4 Aug. n.m. 3 uur. Tegenwoordig met den voorzitter al de leden. De verg. wordt door den voorz. met gebed geopend. Daarna worden de notulen der vorige verg. voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. j Proces-verbaal van opname der gemeente kas over 2e kwartaal bleek in kas f 408,39. Missive van Ged. Staten houdende goed- ke ring van eenige af en overschrijving. Missive van Ged. Staten houdende de goedkeuring van het ontslag van den heer Bisschop onderwijzer der le O. L. S. Aanbieding gemeenterekening en begroo ting dienst 1912, De voorz. stelt voor een sommissie te benoemen tot onderzoek. Bij stemming bleek, de heeren I. J. Bom. P.G.Jacobs en A. v. Weel hiervoor gekozen te zijn. Ingekomen een verzoekschrift van Mej Verweij waarin zij eervol ontslag vraagt als onderwijzeres aan de O. L. School No. 1 ingaande 15 September. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Onderzoek der geloofsbrieven der nieuw gekozen leden de heeren F. J. Knoop, W. J. Rosmalen en B. Jongeling. De voorz. ver zoekt de heeren Buth. Borgdorf en Bom zich hiermede le belasten. Na onderzoek bleek alles in orde en wordt tot toelating besloten. Vervolgens wordt door den voorz. nog eenige namen voorgelezen welke hebben gereclameerd tegen hunneD aanslag in den H. O. Aangezien volgens geruchten nog meer reclames zullen inkomen, zullen deze eerst later worden behandeld. Begrooting grintweg commissie sluitende met een ontvangst en uitgaaf groot f 8783,03 welke wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. om de kaai gedeelte lijk te vernieuwen, waarvan de kosten f 200 a f 225, zuilen bedragen. (Hiervoor is 4000 steen noodig) wordt goedgevonden. De heer van Weel vraagt of er spoedig mee begonnen wordt met reparatie waarop de voorz. antwoord dat de steen reeds be steld is. Niets meer aan de orde en niemand meer het woord verlangende sluit de voorz. de vergadering. STAD AAN 'T HARINGVLIET. D. A. Land heer, sedert twee jaren lid van den gemeente raad alhier, heeft alzoodanig bedankt. Aan de loting voor de Nat. Militie, welke voor deze gemeente zal plaats heb ben te Middelharnis op Vrijdag de 18 Aug. a. s. zal door de twaalf volgende jongelin gen worden deelgenomen C. Arensman, A. J. Braber Mz., J. Huizer Dz., P.Kardux A. J. Landheer, L. Maliepaard, J. Silvius, M. van der Slik, G. Soldaat, J. van Splunter, M. Vroegindeweij, F. de Wachter. Geen dezer jongelingen heeft reden van vrijstelling. Officieel is deze gemeente opgenomen in den besmettenkring van mond- en kaiuw- zeer onder het vee. Op het v. Brienensgors zijn twee koeien aan de ziekte gestorven. Zaterdag jl. kwam D. H., bouwknecht bij L. B. met een voer tarwe uit het land. Tengevolge van de ongelijkheid van de dreef, begon het voer te schommelen en sloeg om. D. H. sprong over de paarden heen en twam in een "greppel terecht. Hij bezeerde een hand zoodanig, dat hij geneeskundige hulp moest inroepen. Eene jonge van een jaar of negen, die boven op het voer zat, kwam met den schrik vrij. Bij den landbouwer A. B. had men een wagen tarwe zoo zwaar geladen, dat eensklaps de heele wagen in elkaar zakte, waardoor aanzienlijke materieele schade werd voroorzaakt. Men was verplicht een andere wagen te halen en over te laden. Inbrekers gevat. De gemeentepolitie te Nijmegen heeft in den nacht van Zondag op Maandag een mooie vangst gedaan. Op zijn ronde, waarin ligt het huis van mr. Van der Goes, aan den Oranjesingei, hoek Staringstraat, die achter het deurraam de afwezigheid van de familie had aangekondigd, onderzocht de agent Meyer, of daar alles in orde was. Hii hoorde gerucht en zag, dat aan de achter zijde bij de keuken een ruit was uitgesne den, en de keukendeur openstond. Voorbij gangers vroeg hij, andere agenten te waar schuwen. De inbrekers, zich ontdekt ziende, tracht ten te ontkomen; één hunner vuurde vier maal. De agent antwoordde met in de lucht te schieten en met zijn wapen dreigend, hield hii de inbrekers binnen. Toen de inspecteur Walraven met een agent ter hulp kwam, werden de inbrekers in huis achtervolgd, 't Was moeilijk, hen te vangen, omdat zy van het eene vertrek in een ander .vluchtend, telkens de deur afslo ten. Op de bovenverdieping slaagde de po litie erin, na het intrappen van een deur, de inbrekers te arresteeren. Het zijn drie Nijmegenaars Arts, 17 jaar. Hendriks en Beusekom, beiden 21 jaar. Zij waren van inbrekerswerktuigen voorzien en gewapend met dolken en ploertendooders. Arts had geschoten met een revolver van mr. Van der Goes. Zij hebben in het benedenhuis erg huis gehouden. Zeer waarschijnlijk zijn zij schul dig aan vroegere inbraken. Een 3-jarig zoontje van P. van Dijk, te Purmer (N.-H.) is Maandagmorgen in een sloot bij de ouderlijke woning verdronken. Van een meloen. Zeker Amsterdamsch fruithandelaar, tij delijk te Zandvoort resideereDd, duwde bij het venten in de Haltestraat in overdreven koopmansijver een in de deuropening staand logeetje der badgasten een fermen meloen in de handen met de woorden „Laat je moeder zien prachtige meioeu, 50 cent Nu geviel het, dat. in dit gezin de meloe nen van de fruitlijst gebannen zijn. Dies bracht het kind de meloen, onvoorzichtig genoeg de zware vrucht aan het steeltje dra gend, den koopman terug. Maar voor de koopman ze aangenomen had, daar lag zij op den grond, de meloen. Dit gaf den ven ter aanleiding captie te maken mevrouw moest en zou de meloen nu nemen. Me vrouw echter wees den man de deur en toen daaraan geen gevolg werd gegeven, gaf ze haar driftig een trap, de meloen n.l., zoodat deze den stoep oprolde, waarna de koopman haar onder groot misbaar weer de gang in keilde. Van alle kanten waren de nieuws gierigen toegestroomd als lachende getui-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5