Gratis MEUBEL T. SCflILPERO t Vleesckhouwi Voor Bruilol en Partij f J. L. TINK te Middel Firma VAPl mozes de h briellJ Binnenland. Advert entiën. Flakkeesclie Stoomwasch-, Strijk- en Badinrichting tol TWE Lokker, Pomp EFFECTEN - CO F PO Particulie Westdijk B 261. - Mid *5 BRANDEWIJN, per Liter f 1,10 per JENEVER, per Liter f 1,00 per i COGNAC in verschillende sooi want immers de m insten onder de armen gebruiken paardenvleesch, margarine, gesmolten vet, klompen, enz. Is het geen schande, dat men na al deze artikelen gelezen te hebben, ziet staan: „Paarlen zijn ook vrij, ook al zijn zij aan snoeren geregen of in sieraden gezet". De paarlen der rijken worden ontzien, maar de paarlen der ellendigen worden belast. Aan deze regeeringsdaad ligt een begin sel ten grondslag. Zij kiest in plaats van het Christelijk, het farizeërs-standpunt dat zich in Christus' dagen ook vergreep aan de paarlen der ellendigen. En waarom doet ze dat Om het conservatisme in kwaden zin (dat buigt voor het mammonnisme) te ontzien en te behagen. De regeering heeft dus den naam van Christus zich onwaardig gemaakt en ligt geknield voor farizeïsme en mammonisme. Tegen die afwijking moet elk protes teeren, die zich aan de zijde van Christus schaart." Och, wat vraagt de clerieale coalitie daarnaar Zij zal nemen van den armen Lazarus, en den rijken Nabob sparen. Zij is tot de overwinning gekomen als bolwerk van clericalisme en conservatisme, dat een tariefwet liever ziet dan een demo cratische belasting-politiek. Hoe gansch anders dan van zoo'n alles goed pratend clericaal orgaan klinkt de stem van een blad als de Viaardingsche courant dat inziet, hoe de politiek van dit clerieale Kabinet niets gemeen heeft met christelijke beginselen! Een Reuzenkomkommer In de warme Augustusmaand, als de hondsdagen ons doen puffen van de warmte, staat de politieke machine ge heel stil, blijven groote problemen rus ten. Voor de Dagbladschrijvers een kwade tijd. De Courant moet vol en de ongelukkige redacteur van een of andere rubriek gaat in zijn radeloosheid aan het fantaseeren en vergast zijn lezers op verhalen, die hij uit zijn onmetenlijken persduim heeft gezogen. Die geestespro ducten staan bekend als perskomkom mers. De verhalen over de zeeslang doen in deze dagen opgeld. Maar zoo'n reuzen- komkommer als we dezer dagen in de clerieale pers zagen aangeboden, hebben we nooit gezien. Verbeeld u, lezer, er wordt bericht, dat Roomsch Katholieke werkliedenvereenigingen in September in den Haag een groote betooging zul len houden om niet lachen daar 1 minister Talma dank te zeggen voor ja, waarvoor?, dat raadt men nooit voor. voor. hetgeen hij op het gebied der sociale wetgeving heeft ver richt in het belang van den arbeider Nu, hoe is ie Een clericaal blad heeft eens geschre ven, dat alleen datgene meetelt, wat een minister in het Staatsblad heeft weten te brengen. Welnu lezers, minister Talma heeft in zijn reeds langdurige zittingsperiode niets van de sociale wetgeving in het Staatsblad weten te brengen! Niets en nogmaals niets Geen ziekteverzekering Geen pensioneering Geen uitbreiding der ongevallenwet Niets van dat alles. Maar de Roomsche arbeiders laten we het er maar bij zeggen, gedwongen door hun geestelijke adviseurs gaan minister Talma. bedanken Wat zal die Excellentie vreemd opkijken. Hij meent vast, dat men hem voor den gek houdt Zouden de roomsche arbeiders ook snappen, dat zij bij den neus worden genomen. Wat een reuzenkomkommer, zoo'n bericht Ze moesten het slikken! De Nederlander slaakte onlangs de klacht, dat de tariefkwestie werd vast gekoppeld aan de politiek. Het blad had daarin gelijk, doch diende het verwijt te richten tot haar coalitiegenooten. Al leen toch de clericalen en wel de Kuy permannen, Roomschen en christelijk historischen hebben van af 1901 de tariefsverhooging tot een punt van hun politiek program gemaakt. Zij alleen hebben steeds de pensioneering van ouden van dagen afhankelijk gesteld van de invoering der protectie in ons land. Het gaat dus niet aan, het thans voor te stellen alsof ook de linkerzijde schuld heeft aan de vertroebeling der kwestie De blaam treft alleen de clerieale rech terzijde. Welk een nadeelige gevolgen die nood lottige samenkoppeling heeft, bleek dezer dagen weer op de jaarvergadering van den Nederlandschen Middenstandsbond, die te Roermond werd gehouden. Daar stelde de voorzitter voor geen buitengewone vergadering te houden ter behandeling van de Tariefwet, omdat de Tariefwet een politieke twistappel is! Is het niet meer dan treurig, dat Middenstandsbonders om die reden een wet, die in zeer belangrijke mate hun belangen raakt, niet in bespreking dur ven brengen op hun jaarvergadering! Een merkwaardige bekentenis deedt op de jaarvergadering de voorzitter van de Goudsche Winkeliersvereeniging, de heer Potharst: „Ook hij noemt de Tariefwet een politieke zaak en als man van rechts is hij tegen de behandeling ervan. Hij is tegen een Tariefwet, maar in 1909 moesten hij en anderen het ontwerp, dat reeds aangekondigd was, slikken, om aan rechts de overwinning- te bezorgen. Behandeling van liet ont- werp zou zijn verraad aan de eigen zaak.'' Wij vragen: kan het erger? Potharst is tegen een Tariefwet, hij slikt ze, met verkrachting van zijn overtuiging, ter wille dei' coalitie! Wij noemen dit rond weg politiek bederf. Een coalitie, die de zege behaalde door de leugenachtige en valsche antitheseleuze, door een schande lijke ophitsing der godsdienstige harts tochten, moet thans ervaren, dat haar voornaamste programpunten alleen zijn aanvaard met verloochening van eigen overtuiging. Geen wonder, dat de staatkundige machteloosheid van dit onnatuurlijk ver bond steeds meer aan den dag komt De moord te Wapserveen. Over deze zaak, weet een medewerker van de Tel. uit Steen wijk nog het volgende mede te deelen Ruim tien jaar geleden verdween te Wap serveen de ongeveer 65-jarige timmerman Karsten. Den dag van zijn verdwijning was hij tot den avond werkzaam geweest aan de woning van den arbeider K. B., aldaar. Deze en ook zijn vrouw staan zeer ongun stig bekend. Algemeen werd er gedacht aan moord en hield men B. voor den moorde naar. Dagen en dagen werd er door de politie, tal van boeren en arbeiders in veenplassen, slooten, in den grond en ook in het huis van B. naar den vermiste gezocht. De asch uit den haard werd zelfs onderzocht. Alles was echter zonder eenig resultaat. Karsten was en bleef weg B. werd steeds voor den moordenaar gehouden. Te begrijpen is, dat men B. te Wapserveen gaarne wilde slijten en bij met geen vriendelijke oogen werd aangezien. Korten tijd daarna beging zijn vrouw, een brutaal wijf, van opvliegend, slecht karakter, bijna 'n moord, waarvoor zij een paar jaar gevangenisstraf kreeg. In dien tijd ging haar man naar Duitschland en kwamen de kinderen in 't armhuis te Havelte. Nadat de vrouw haar tijd uitge zeten had,'kwam de man weer uit Duitsch land en huurden zij een gebrekkige woning te Darp. Voor eenigen tijd werd die woning onbewoonbaar verklaard, en, om aan een nieuwe woning te komen, werd door de vrouw bij de ingezetenen geld ingezameld. Voor dit geld werd weder in het veld te Wapserveen een soort woning gebouwd, nu ongeveer 6 weken geleden. 't Schijnt dat de huiselijke vrede de laatste dagen veel te wenschen overliet. Men weet, dat in een huiselijken twist vrouw B. haar man voor den moordenaar van Karsten schold, dat dit de aanleiding was van het optreden der justitie en dat op aanwijzing van vrouw B. het lijk, in bij zijn van het gerecht uit Assen, Vrijdag op gegraven werd op 't erf van de plaats, waar het echtpaar B. vroeger woonde. Het lag ongeveer twee meter diep in den grond. In aanmerking genomen, dat de moord ge pleegd is op 9 Juni 1900, was het lijk nog vrij gaaf, hoewel niet herkenbaar. In den zak van één der kleedingstukken werd ge vonden een zakdoek en een tabaksdoos, op de laatste de naam van Karsten. De vrouw heeft reeds bekend mededade- res te zijn de man blijft zwijgen. Beiden zitten te Steenwyk achter slot en grendel, eerstgenoemde in de marechausseekazerne, laatsgenoemde in de politiewacht, tot zij naar Assen worden vervoerd. De vrouw, Annigje K., een krachtig, ge zond, welgebouwd, jong wijf met meestal een vriendelijken lach op 't gelaat, was reeds als kind een kwaadaardig, stijfhoof dig, onbruikbaar schepseltje, met een on- verzettelijken wil. Op later leeftijd werd dat niet beter. Reeds schreven wij, dat zij voor 't be gaan van bijna een moord een paar jaar had gezeten. Daarover meldt de berichtgever van de Tel. het volgende Zij woonde nog met haar man te Wap serveen en zij bezaten een koe. Annigje hield er van om alle goederen gemeen te maken en liet haar koe dagelijks weiden op land van een nabijwonenden landbou wer. Deze verbood het haar gedurig; doch zij stoorde zich aan niets. Ten slotte joeg hjj de koe van zijn land. Annigje zag het, en driftig en kwaadaardig als zy is, liep zy haar woning binnen, greep het jacht geweer van haar man, die gedeeltelijk met stroopen zijn brood verdiende en schoot dit, onmiddellijk voor den landbouwer staande, op hem af. Zij trof hem zeer ern stig in den schouder. Volgens haar eigen verklaring, en dit bleek ook wel uit de daad, was haar doel geweest, hem te dooden. Ben paar jaar daarna ontmoetten wij op een wandeling een zwaar gebouwde vrouw, toisende een zwaar pak. Wy kenden haar niet meer. Met haar was 't echter anders. Z\j sprak ons aan en 't bleek Annigje te zijn. Op onze vraag waar zij vandaan kwam, klonk het forsch en onbeschaamd„Uit de gevangenis." „Mijnheer weet zeker niet, dat ik voor een paar jaar zoo'n gevalletje met een boer heb gehad?" Wij wisten het zeer goed en hadden er meermalen over geschre ven, doch hielden ons van den domme. „Nu daar heb ik voor gezeten, maar böstdatik het in de gevangenis had, daar is geen voor beeld van. Ik had een kind van een paar maanden, 't is nu een jongen zoo vet als een mol, en geen wonder, eieren en melk kreeg ik volop. Allen waren even goed voor mij, maar ik hoop er nooit weer te komen. Mijn heer weet wel, ik heb zoo'n gekken kop", maar ik ben toch blij, dien boer niet doodge schoten te hebben, al was het mijn plan." Met de woorden, dat 't te hopen was en nu toch ook hoog tijd werd, dat ze haar „gekken kop" leerde bedwingen, gingen wij verder. Zooals reeds gemeld, hadden zij na den moord geen rust of duur, daar zij door ieder voor de moordenaars werden gehouden. Toen men na dagen en dagen zoeken, nog niets van den vermiste gevonden had, wilde men met geweld probeeren B. tot bekentenis te brengen. Wetende, dat hij van huis was, werd hij door een heelen troep volk opge wacht en ontving bij zijn huiswaarts keeren, een geducht pak slag. Van alle kanten werd hij aangevallen, geslagen, gestompt en ge schopt. Na dien tijd was B., die ongeveer een veertig jaar zal zijn, geen man meer als vroeger. Hij kreeg een soort St. Vitusdans. Schokkend, armzwaaiend, handen slinge rend, knie en beenbuigend en zwikkend, ging hij steeds daarheen, zoodat men hem 't beste kende, als de man, die zoo raar liep en zoo raar deed. Nader meldt de Tel. nog Vóór den moord heeft B. geruimen tijd in Duitschland doorgebracht, terwijl zijn vrouw te Wapserveen woonachtig bleef. In dien tijd ging zy, volgens haar eigen be kentenis, met Kartsen om. In verband daar mee heeft zij één harer kinderen met be hulp van Karsten verdonkeremaand. Toen na dien tijd haar man uit Duitschland terug keerde, vreesde zy, dat een en ander zou uitlekken en beraamde zij het plan. Karsten van kant te makeD. Zjj vertelde daarom aan haar man, dat Karsten 't haar lastig maakte. De strik werd gespannen. Karsten werd gevraagd, een karwei te verrichten, waar na hij met een snoeimes werd afgemaakt. Dit snoeimes was nog in hun bezit en is bij 't gerecht gedeponeerd. Verder vernamen wij 't volgende gesprek tusschen een politiman en B. Zoo, B., je hebt het dan toch gedaan. Praatjes, allemaal praatjes, ruzie met de vrouw, kletsen van de menschen. Daar hij nog steeds in de verbeelding was, dat zijn vrouw hem beschuldigde, zon der dat zij zelf bekend bad, vervolgde hij Mijn vrouw zegt nu, dat ik het gedaan heb en daar ligt hij begraven. Maar even goed had ik kunnen zeggen; „Zij heeft het gedaan en daar heeft ze hem weggestopt". Dus je wist toch, waar hij lag. Hoe wist je dat dan Ja, jb, en zeker begrijpende, te veel gezegd te hebben, vervolgde hy Nu ja, er is wel wat gebeurd, Karsten is van den zolder gevallen. Hii was bijna dood en toen heeft hij ons verzocht, hem weg te stoppen. Toen hebben mijn vrouw en ik hem in den grond gestopt Den landbouwer W. Vinken, te Asten, overkwam een vreeselijk ongeluk. Na een kar hooi met een jong paard naar station Deurne te hebben gebracht, schijnt het paard bij de terugkomst nabij zijn huis op hol te zijn geslagen, waardoor hij van de kar is gevallen, vermoedelijk op het hoofd is terecht gekomen en aan hersensschud- diug is overleden, daar het bloed hem uit mond en ooren kwam. Doordat het paard alleen naar huis kwam geloopen, ging men kijken en vond men den man op eenige minuten afstand van zyn woning op den weg liggen. De levensgeesten waren reeds geweken. Verscheidene Oost-Friessche visschersgaan nu garnalen - vangen in het diepere water van de Eems en hebben daarvoor botters aangekocht. De visschers in de gemeenten Beerta, FiDsterwolde en Termunten vangen bedui dend meer garnalen, sedert de Pruisische visschers hun bedrijf niet meer inden Dol- lard uitoefenen. Bij groote warmte wordt vooral door boerenlieden nog al eens zure karnemelk gedronken. Dit is echter zeer gevaarlijk. Vrouw E., te Horst, die dezer dagen, na hard gearbeid te hebben, zure karnemelk dronk, werd nadien ongesteld en is thans zwaar ziek. Bloedige vechtpartij. Een ernstige vechtpartij, die waarschijnlijk een slachtoffer zal eischen, heeft Zondag, naar de Ct. meedeelt, in den namiddag plaats gehad in de Binnen-Dommerstraat, nabij den Haarlemmerdijk, te Amsterdam. Een 30-jarige bootwerker F. Vonk was 's middags uit wandelen geweest met zyn zwager. Tijdens de staking had de man zich aangesloten bij de actie, door de bootwerkers op touw gezet. Gedurende vier weken had hij niet gewerkt. Na het beëindigen van het geschil was hy ook weer aan het werk ge gaan. Doch het verdroot hem, evenals velen zijner kameraden, dat hij gedwongen was naast een werkwillige te moeten werken. Op het werk, waar streng toezicht heerscht, was geen gelegenheid den werkwillige te spreken. Doch thans, wellicht mede daar toe opgewekt door het gebruik van een borrel, besloot hfj den man eens op te zoe ken. Na afscheid te hebben genomen van zyn zwager, zeide hij naar huis te gaan, in de Haarlemmer Houttuinen. Doch in plaats daarvan begaf hij zich naar de woning van den werkwillige in de Binnen-Dommerstraat. Is je man d'r niet vroeg hij aan de vrojiw van den werkwillige. Dat gaat je niet aan 1 antwoordde deze. Laat je man d'r uitkomenriep de bootwerker terug. Op dit gezegde verscheen plotseling de werkwillige, gewapend met 'n groot brood mes. Hij stormde op den bootwerker af, doch deze wist hem af te weren met een kopstoot. De werkwillige sprong weer op den bootwerker toe en bracht hem eenige diepe steken in de borst toe. De bootwerker F. Vonk zeeg ineen. On middellijk was er politie ter plaatse, die den dader arresteerde. Het slachtoffer werd naar het Binnen-Gasthuis gebracht. Zijn toestand bleek zeer zorgelijk. Men vreest voor zijn leven. Het publiek had intusschen partij getrok ken voor het slachtoffer. Men was fel ge beten op den steker en van alle kanten wilde men den man te lijf. Dit snelle recht kon de politie niet gedoogen en daarom trok men de sabel, ten einde den dader tegen de aanvallen van het publiek te beschermen. Herhaaldelijk werd van de sabel gebruik gemaakt, wat echter niet belette, dat de man toch eenige malen van het publiek klappen kreeg. In de Willemstraat vluchtte men met den arrestant in een café. En van daar werd uit het bureau Westerstraat hulp gehaald. Met 7 agenten werd de man daarop naar het bureau gebracht. Nog lang bleef het woelig bij het bureau. De menigte bleef er samenscholen, allerlei verwenschingen uitbrakend aan het adres van den steker. Het slachtoffer, de bootwerker F. Vonk, is ongehuwd. Zijn toestand was zoo gevaar vol, dat zyn familie onmiddellijk in het gasthuis werd ontboden en 's avonds laat nog eens geroepen werd. Zaterdagmiddag werd Hellevoetsluis weer opgeschrikt door het geroep van brand. De brand was ontstaan door het omvallen van een petroleumstel, staande in een achter kamer van een bovenwoning aan den West- zanddijk, bewoond door den schipper der marine, Van der Reyden. De spuit der artil lerie gaf zeer spoedig water, waardoor den brand gebluscht werd. De kamer brandde uit en de inboedel is grootendeels verbrand. Alles was verzekerd. Allemaal jongens! Het echtpaar Beijers, te Winterswijk, werd Vrijdag „verblijd" met de geboorte van den elfden zoon. Alle zoons zyn nog in leven. Tarwe. In de Betuwe is de tarwe voor een deel reeds geoogst, terwijl haver en boonen al rijp worden. Het is meer dan 50 jaar geleden, dat het koren zoo vroeg werd binnengehaald. In 1858, toen de zomer buitengewoon droog en warm was, werd in de Neder-Betuwe op 4, Augustus de laatste tarwe ingehaald. Toen was het beschot, niettegenstaande de mui zen veel vernield hadden, oveivloedig. Thans is het koren door de aanhoudende hitte genoodrijpt en heeft de korrel zich Diet volkomen ontwikkeld. Omdat nu de muizen, vooral in de Neder- Betuwe, heel wat bedorven hebben, valt het beschot tegen. In den polder Eierland op Texel wordt een verdelgingsjacht gevoerd tegen de wilde konijnen, welke daar zoo sterk vermenig vuldigd zijn, dat thans groote troepen van deze knaagdieren de akkers met graan en veldvruchten kaal vreten. DORPSWEG SOMMELSDIJK B^lDTÜ-KIEF voor Ico-u-cle en warme !c-u.ip- en a.o-u.e:h.e-"baca.eii. 1 bad le klassef 0.25 bii abonnement (1 kaart van 20 stuks) 4,— 1 bad 2e klasse 0,15 by abonnement (1 kaart van 20 stuks) 2,50 1 stortbad0,10 bij abonnement (1 kaart van 20 stuks) 1,75 "Vraaft wwen. T -w-ixilcelier 1 met Gr OVEE, ^Rotterdam, Midi Bijkantoor: der Hollandscl KOMT en ZIET d« ruime k in het Meubelmagaziji Prima Mahonie- en Noten- li kusten met plintlade en mo<B Kurkdrooge Eiken Kabinetten v dito geschilderde Kabinetten, Tafels, in verschillende grootte I Fransche, Duitsche en Weent Stroomatstoelen, Salon- en Kussenstoelen met leerdoek e: I keuze. Fauteuils en Vouwstoele van f 7,50. Prins Hendrikstoe gemakkelijk. Groote voorraacl Schilderijen en Huiszegens. T wat tot een complete Meubelza I Ta^veel om op te noemen. Layering franco a contain. Yi p 0 O VAN 8 P ■Q 0 fcfi U) r St. Joris Doelstraat, Somn INTERCOMMUNAAL TELEFOON' lederen dag prima kwalitJ rundvleeseli verkrijgbaar. Nee van onovertrefbaar Saucisse logne en spiertjes rookvlees P.S. Verzendingen geschij o luchtvrije verpakking. IBeleefcl lederen Donderdag versch Ka levert de ondergeteekende d goede zuivere wijnen der firma Tieman te Amsterdam, mJ teruggave der ongeopende Ook goede BRANDEWIJN en tegen zeer Concurreerende pi Beleefd aanbevelend, (K.-ft.N'TOOE 13-: Telegr.-adres OUDG AARDEN Correspondentschap BELAST zich met den aan- t landsche beurzen V ERZILVERT Coupons tot d< GEEFT VOORSCHOT en slil buitenlandsche Effecten; BEZORGT polissen van brand rXTli" k CJOT71?Urr rvr» Kir., INKASSEERT wissels op bint ADMINISTREERT gelden en conditiën BEWAART effecten, goud, zil bepalingen, die gratis verf Plaalst gelden a met een maand opzeggen 3'/2 pCt. 's jaars; tri twaalf maanden opzeggen 4 pi Gedurende JITLI en AUI

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2