„VOORUIT TWEEDE HLA LSDIJK. :bank. irms. ide, thee, kottie, Iwerk, zeémen, >11- en ■werken fog-s Jac z. 92, Mlddelhiirnis. ROOIJ, Lbedden, ^bedden, ien Tan Bedden. tien, Matrassen. follen Ondergoederen. 'É's ELEN, j-, SATIJN-, i ruime keus tCHORTEN mg-. |sdijk. ratle kantoor. No. 37 *2 Aug. 1911 Otïicieeie Mededeelmgen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. adres voor alle md bij SEDERT ÏSIO. Ie lage prijzen worden ed vanafƒ5,aankoop bij 10,geheel. Mlddelbamis, reerende prijzen I kussens, twee-persoons, ;ijk 8/4, gevuld met 54 Ven, vanaf f 34,—. n, gevuld met 63 pond 60. kussens, tweepersoons fger. verzending franco door Isorteerd in CHAP DER Jrervery en Chemisch* ELIE" te Dordje- kn f100 en van f 50 arkt 76 en bij den iEEDEN. 1ÜIJNTJES. «innen- en Buiten- de Banknoten. ■ijen en Gebouwen. Hypotheekbanken, schappij „de Sala- en Roerende Goe- apieren en Bank en. i moeder of voogd, lieeft zulks betrekking op minder jarigen en strekt de uitdrukking „vader" voor het gevul tint de vader de ouderlijke macht uitoefentde uitdrukking „moeder" voor het geval dat do moeder de ouderlijke macht uitoefent, en de uitdrukking „voogd" voor het geval dat de minderjarige onder voogdij staat. De uitdrukking „curator" geldt den meerderjarige, die onder eurateele staat. Belanghebbenden worden er nog uitdrukkelijk op gewezen, dat nalatigheid in het doen opmaken en in het tijdig inleveren van de vereisohte bewijsstukken ten gevolge zal hebben, dat de lotelingen tot den dienst zullen worden aangewezen. Gedaan voor de tweede maal tg Middelharnis, den 1 Aug. 1911. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. L. KORV1NK L.B. BEKENDMAKING DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MID DELHARNIS maken bekend, dat op 29 Juli lüll bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Willem Zaaijer van beroep hotelhouder, wonende te Middel harnis, om verlof voor den verkoop van alcoholhou denden drank, anderen dan sterken drank, in de navolgeude localiteitde gelagkamer, gelegen aan en teu westen zijner woning, 2e de voor die gelagkamer gelegen serre van het perceel, kadastraal bekend gemeente Middelharnis, Sectie B, No. 2918, plaatselijk gemerkt en gelegen aan den Prinses Julianaweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be kendmaking kan een ieder tegen het verleenenvan dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Middelharnis, den 1 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. L. KORVINK. L.B.' BEKENDMAKING DSASKWET BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meente MIDDELHARNIS brengen ter openbare kennis, dat op heden bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Heeren G-edeputeerde Staten dezer Provincie gericht verzoekschrift van Willem Zaaijer wonende alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein alleen aan logeergasten, in de zaal, serre en logeerkamers van het perceel, kada straal bekend Gemeente Middelharnis, Sectie B, No. 2918, plaatselijk gemeikt en gelegen aan den Prinses Julianaweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Bur gemeester en Wethouders inbrengen. Middelharnis, den 1 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. L. KOR VINK L.B. Loting voor de Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Middelbands maken bekend, dat de loting voor de lichting van 1912 voor deze Gemeente zal plaats hebben op het Raadhuis alhier op Vrijdag, den 18 Augustus 1911, des voormiddags te 9,30 uren. Aan de loting nemen deel de ingeschrevenen voor die lichting, wier inschrijving plaats had vóór den lsten Juli j.l., met inbegrip van hen, wier inschrijving voor die lichting n& even'vermelden datum krachtens art. 21 der Militiewet 1901 mocht zijn bevolen. Be doelde ingeschrevenen worden mitsdien uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. Bepalingen betrekkelijk de Loting. De ingèschrevenen worden in de volgorde der alp'uabetische naamlijst afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken. Voor den ingeschrevene die niet is opgekomen of hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf een nommer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator, Is ook deze Diet opgekomen, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester of het Lid van den Gemeenteraad, bij de loting tegenwoordighet lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter Gemeente secretarie, waar de loteling het binnen drie maanden na de trekking kan afhalen of doen afhalen. Voor hen, die op den dag der loting blijken te zijn overleden, wordt niet geloot. Door belanghebbende lotelingen pf door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschied, bezwaren worden inge bracht bij Gedeputeerde Staten. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, na behoorlijk te zijn onderteekend, binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen bewijs van ontvang worden ingeleverd bij den Burgemeester. Gedurende vijf dagen, te reke nen van den dag waarop de uitspraak ter kennis van belanghebbenden is gebracht, kan daarvan bij de Koningin in beroep worden gekomen door belang hebbende lotelingen, of door hun vader, moeder, voogd of curator. Het daartoe strekkend verzoek schrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Het moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden verzonden en behoeft niet gefrankeerd te zijn. Vrijstelling van den Dienst. De loteling, die vermeent recht te hebben op vrij stelling van den dienst, geeft de redenen van vrij stelling op bij de loting, na het trekken van zijn nommer, Is de loteling niet in persoon bij de loting tegenwoordig, of is hij, hoewel tegenwoordig,buiten staat die opgave zelf te doen, dan kan het opgeven der redenen van vrijstelling ook geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Onverminderd de opgave bij de loting gedaan, moet de vrijstelling in elk geval nog worden gevraagd bij den Militieraad, zulks op het tijdstip nader bij openbare kennisgeving bekend te maken. Voorts wordt ter kennis gebracht 10. dat eigen militaire dienst en broederdienst alleen dan als reden van vrijstelling in aanmerking komen, zoo deze bestond op den lsten Augus tus van het jaar, volgende op dat, waarin de loteling, voor wien de vrijstelling wordt ge vraagd, het 18de levensjaar volbracht; 20. dat tot het bekomen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst moet worden overgelegd betzij een paspoort of ander bewijs van ontslag, betzij een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; 30. dat tot het erlaDgen van vrijstelling op grond van broederdienst ten aanzien van eiken dienen den of gediend hebbenden broeder moet worden overgelegd een bewijs als onder 2°. bedoeld, als mede een door den Burgemeester af te geven getuigschrift, waaruit blijkt het getal zonen tot het gezin behoorende 4°. dat een getuigschrift, als onder 3o. bedoeld, ook moet worden overgelegd, indien vrijstelling wordt gewenscht wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer in hetzelfde jaar geboren broeders 5°. dat het getuigschrift hiervoren onder 3°. en 40. bedoeld, door of vanwege de lotelingen aan den Burgemeester kan worden aangevraagd opWoens- dag, den 6 September 1911, des voormiddags te 10 uren ter Gemeentesecretarie 6". dat de hiervoren genoemde bewijsstukken, noodig voor het erlangen van vrijstelling wegens eigen Militairen dienst of wegens dienst van een broe der of van broeders ten minste veertien dagen vóór de openiDg der zitting van den Militieraad, alzoo vóór den 26 September 1911, moeten worden ingeleverd bij den Burgemeester, althans voor zoover bedoelde stukken op dat tijdstip niet reeds ter Gemeentesecretarie berusten. Waar in het bovenstaande sprake is van vader, MIDDELHARNIS- Zondag werd deze ge meente bezocht door de familie van Juch- teren uit Vlissingen, die hier van Zaterdag tot Maandag met hun jacht Gruno in de kaai vertoefden. De kantenier Visser is met ingang van 1 Augustus benoemd tot opzichter over de waterwerken in de omgeving van Leiden. Vrijdag geraakte het zoontje van F. van den Nieuwendijk in de Sommelsdijksche havenhet ventje werd spoedig op het drooge gebracht. Door het bestuur der Ger. Kerk is beroepen ds. Hentem van Dedemsvaart. Door den Heer Commissaris der Konin gin van Zuid-Holland is bepaald dat de opening de jacht op klein wild vermeld in art. 14 der wet van 13 Juni 1857 staatsblad No. S7 voor dit jaar in deze provincie is vastgesteld op Vrijdag 1 September a.s. met zonsopgang, met uitzondering op de jacht op fazanten en hazen, waarvan de opening is vastgesteld op Maandag 2 October a.s mede met zonsopgang. Van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jacht bedrijf vermeld in art. 15 lit e der aange haalde wet, de korte jacht dagelijks en de lange jacht drie malen 's weeks en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. S0MMELSDIJK- De rijksveldveldwachter W. Koudjjs vroeger alhier gestationeerd geweest, thans in het rijkskrankzinnigenge sticht, is den 24 Juli eervol uit zijne be trekking ontslageD. Aan den heer Burgemeester dezer gemeente is een verlof toegestaan van 5 tot 21 Augustus a.s. om zich buiten deze ge meente op te houden. Dezer dagen hebben verscheidene arbeiders door de hitte bevangen het werk in het land moeten staken. DIRKSLAND- Op Vrijdag 4 Aug. a. s. des morgens 7 uur zal op de mestvaalt publiek worden verkocht in 8 perceelen de straat- mest die het vorige jaar is opgezameld. In deze gemeente zyn 2 vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein beschikbaar. Door P. Brooshooft is vergunning voor den verkoop van sterken drank in 't. klein verzocht voor het perceel gelegen aan de Voorstraat N 178. Belanghebbende worden er aan herin nerd 'dat op Maandag 7 Aug. a. s. de laat ste termijn van betaling van den Hoofde- lyken omslag verschijnt. De heer W. D. Kaat onderwijzer aan de Christelijke school alhier is als zoodanig benoemd aan een Christelijke school in den Haag. Ds H. H. van Ameide heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. HERKIl\GË.V,• De loting der militie zal voor deze gemeente plaats hebben te Dirksland op 17 Augustus a.s. des middags te 12 uur. Het aantal lotelingen is slechts drie. Onze vroegere dorpsgenoot de Heer J. de Ruyter thans te Gorinchem, legde de vorige week met gunstig gevolg examen af voor hoofdonderwijzer. Toen T. v. E. de vorige week water uit de sloot achter de St. Elizabethstraat wilde scheppen, had zij het ongeluk dat het bruggetje, waarop zij stond, opwipte, met het gevolg dat zij niet alleen nat maar ook bemodderd uit de sloot te voorschijn kwam. In deze gemeente circuleert een adres aan den Gemeenteraad ter teekening om de veel besproken beurtschipperskade geheel met betonstukken te beleggen. Verleden week moesten tijdens de drukkende hitte, eenige werklieden den ar beid staken. Door het breken der burrie sloeg Dins dagmorgen de wagen met vlas van den landbouwer C. T. op de straat omver, waar door de passage tijdelijk gestremd werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Hedenmiddag geraakte een der dijk werkers met zijn handen tusschen de kip karren, waardoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. STELLENDAM- De loting voor de lichting 1912 zal voor deze gemeente plaatshebben op Donderdag 17 Augustus a. s. des voor middags 9 uren in het Gemeentehuis te Ouddorp. De z. g. Tienden verhuring alias Stel- lendainsche kermis, is dit jaar bijzonder rustig voorbij gegaan. Natuurlijk wel het gewone geschreeuw en gehos, maar overi gens had alles een zeer rustig en kalm verloop. Het mond- en klauwzeer heeft zich nu ook voor gedaan onder het vee loopende op het z.g. hooge gors alhier. Aangezien daar zeer veel melkvee graast, wordt het voor de melkverbruikers zaak geen onge kookte melk te gebruiken. Op de Tiendenverhuring alhier stond een ijstentje of wagentje van Troost uit Sommelsdijk. Het dochtertje van T. die haar vader behulpzaam was, had zich in den duim gesneden en had 's avonds zulk een pijn in den arm, (die toen reeds blauwachtig zag,) dat men het meisje aanraadde, naai den dokter te gaan, wat ten laatste gedaan werd. Deze constateerde bloedvergiftiging en verleende hulp. Het meisje kon haar werkzaamheden niet langer verrichten. Woensdagavond zal de Muziekvereni ging, bij goed weer, in de tent spelen. Vergadering der Visschersvereeniging „Eensgezindheid" op 27 Juli 1911 des avonds .6 uur hij den heer F. Troost. Aanwezig 23 leden. Nadat de voorzitter de vergadering' heeft geopend, worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedge keurd. Naar aanleiding dezer notulen vraagt de heer A. Moerkerk het bestuur, welk ant woord de vereeniging heeft gehad op haar verzoek om bij de Zeeuwsche Stroomen te mogen gerekend blijven. De secretaris leest daarop het antwoord voor, ontvangen van Minister Talma, waarin de mededeeling, dat er geen termen gevon den zijn om aan het verzoek der vereeniging te voldoen, terwijl de andere visscherijen er niet door gebaat zouden zijn. Hierna deelt de secretaris mede, dat hij een onderhoud heeft gehad met den ambtenaar der belas tingen. Deze toch dringt er op aan, dat er vooral zorg worde gedragen, dat de zout- registers goed ingevuld worden. Hij wijst er op, dat het slechte invullen dezer registers voor de visschers wel eens zeer onaangename gevolgen kon hebben bv., dat de vrijdom van zoutaccijns werd inge trokken. De secretaris drukt daarom alle leden nog eens op het hart, toch vooral voor de goede invulling zorg te dragen, daar nalatigheid van enkelen de zaak voor allen zou kunnen bederven. Alle leden zijn van oordeel, dat de tegen woordige regeling goed is, en nemen op zich te voorkomen, dat voortaan klachten zullen worden vernomen omtrent invulling der registers. Komt aan de orde Aanschaffing consen ten ingevolge de nieuwe visscherijwet. De secretaris deelt mede, dat het voor de vis schers verplichtend is een consent aan te schaffen en verwijst naar de publicatie door den Burgemeester. De beer F. de Geus vraagt, of het Bestuur deze zaak eerst niet eens onderzocht heeft. De secretaris deelt hierop mede, dat hij een telefonisch gesprek heeft gehad met den inspecteur der visscherijen, den heer A. B. Brouwer te 's Gravenhage. Uit dit gesprek volgt, dat niet alleen schippers, maar ook knechts een consent moeten aanschaffen. Velen vinden het on- noodig aldus een belasting op het visschers- bedrijf te leggen, waarvan de resultaten toch al niet te rooskleurig zijn. Men vindt het beter belasting te heffen van de flesch wjjn der groote heeren of van andere weelde artikeleD. De rijken zouden dit in hun porte- monnaie niet merken, maar de visscher zal dezen aanslag op zijn platte beurs wel dege lijk voelen, te meer, daar by invoering der Tariefwet straks ook belasting zal moeten worden betaald van zeildoek, garens enz. Evenwel, er valt niets aan te doen. De consenten moeten er komen. Bij gevolg gaat de Secretaris naar de gemeentesecretarie, teneinde de noodige blanco formulieren van consent aanvrage te halen en komt terug met 10 formulieren daar er niet meer aan wezig waren. De formulieren worden inge vuld en geteekend. Daar er 40 vaartuigen met 120 visschers zijn, zal het noodig zijn, dat er formulieren worden beschikbaar ge steld. Vervolgens wordt het herziene regle ment der vereeniging nogmaals gelezen en wordt er toe overgegaan dit met de Statu ten te samen te laten drukken. Wordt besloten een exemplaar der nieuwe visscherywet aan te koopen, en eerst nog eens te informeeren, of de knechts niet vrijgesteld kunnen worden van het nemen van een consent. Bij bestelling van benoo- digdheden stelt een der leden voor een ge tuigschrift af te geven aan de firma N. J. Lankhorst te Sneek, daar de geleverde cachou steeds van puike kwaliteit isgeweest. Dit wordt algemeen goedgevonden. Bij de rondvraag worden de opkosten besproken gemaakt met het verboeien van wrakken. Besloten wordt alle gemaakte onkosten uit de kas der vereeniging te be talen. Nu wordt besloten een voor de visschers hinderlijk wrak door een duiker te doen onderzoeken en op kosten der vereeniging te doen opruimen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering b.ij negenen gesloten. (iOEDËRËEDË- BÜ Kon. Besluit is benoemd tot heemraad van den polder Generale Dijkage van Stellendam de Heer A. van Schouwen alhier. NIËL'H'Ë TONGE- Behaalde ons muziek gezelschap Appoilo op het Concours te Landsmeer in de tweede afdeeling de tweede prijs, 's avonds behaalde zij nog in de eere wedstrijd der prijswinnende gezelschappen" den eersten pry's, zy'nde een zilveren lauwer tak met f 25. Alle eer aan hun ijverigen Directeur en de leden van Appoilo. Zaterdag is onder deze gemeente het eerste geval van Mond en klauwzeer gecon stateerd onder het jong vee, van den land- bonwer M. K. in den polder Battenoord. Als een bijzonderheid kan uit deze gemeente worden gemeld, dat van de 17 lotelingen der Nat. Militie, geen enkele reden van vrijstelling heeft wegens broederdienst of gebleken. Aan het Hulptelegraaf- en Telephoon- kantoor werden gedurende den maand Juli behandeld 54 telegrammen, 75 telephoonge- sprekken en 11 telepboonoproepberichten. OIJDË TONGE. Vrijdag zijn door het on weer twee boomen Maandag zijn van de Wed.N.van Es drie voeren vlas omgevallen; zonder materieele schade liep het af. De loting voor de militie in deze ge meente zal plaats hebben op 18 Augustus 1911 des n. m. 2 uur. Bij het zware onweder van Vrijdag is by den Landbouwer M. Munsters door het vallen van een boom, een hek geheel ver brijzeld, terwyl bij verschillende ingezetenen de felle slagregen en de hagel waterschade veroorzaakte. DEN BOMMEL. Vrijdag jl. viel een 3-jarig kind van L. de J. in de kreek. Een kleine jongen, die het zag bracht het kind behou den op den wal. Door het onweer en den storm, die hier Vrijdag woedden zijn een paar zware boomen ontworteld. Een buitengewoon groote hoeveelheid regen viel gedurende de bui, nl. 54,8 mill., hetgeen gelijk staat met 5480 H.L. per Hectare. Door Mejuffrouw G. M. Verweij alhier is eervol ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de le O. L. School. STAD AAN 'T HARINGVLIET- In de ver gadering van den 28en Juli j.l. werd de heer C. J. Sterk, burgemeester alhier be noemd tot Gemeente-Secretaris. De heer van den Tol wilde met zyn barouchet op den achterdyk omdraaien. Een der voorwielen geraakte in de goot beklemd, waardoor het rijtuig omsloeg. Gelukkig dat v. d. T. er niet inzat, zoodat dit ongeval gelukkig afliep. Tot ambtenaar van den Burgeljjken stand in deze gemeente is benoemd de heer P. J. van Nierop, die deze benoeming heeft aangenomen. Door Burg. en Weth. alhier is de gemeenterekening, dienst 1910, den Raad aangeboden. De rekening ligt gedurende 14 dagen op de Secretarie voor een ieder ter inzage en is tegen betaling der kosten ver krijgbaar gesteld. De hit van J. Kamerling alhier stond met kar bij v/d Bol op stee. Terwyl K. bin nen was, ging de hit er mee door. Het dier holde naar de stee van v. Loon, waar het aankwam, zonder eenige schade aan de kar of het tuig veroorzaakt te hebben. Tot tijdelijk plaatsvervangend telefoon kantoorhouder alhier, is benoemt, behou dens goedkeuring van de heer Minister van Waterstaat, Adr. Braber Mz. Tijdens het hevige onweer, dat Vrijdag namiddag boven deze gemeente woedde, is de bliksem ingeslagen in een telefoonpaal, waarvan de potjes verbrijzeld werdenals mede in het toestel op het telefoonkantoor, dat daardoor geheel onbruikbaar was ge worden. Vrijdag j.l. was het bier buitengewoon warm de thermometer wees in de schaduw 97 graden en in de zon 117 graden. Een veldarbeider M. W. K. was zoodanig door de warmte bevangen, dat bij in een rijtuig moest worden thuisgebracht. Het mond- en klauwzeer maakt hier snelle vorderingen. By A. Braber is er ook een varken door aangetast. De pry's van de ajuin zet hier goed in. Een landbouwer onder deze gemeente heeft duizend mud verkocht tegen twee gulden per mud. In de Haarlemmermeer zyn in de laatste week zeer veel varkens gestorven aan de vlekziekte, welke zich daar op onrustbarende wyze uitbreidt. Het langdurige droge weder scbynt daar op veel invloed te hebben. Zij geeft het niet op. Zaterdagmiddag te 12 uur is de vrouw

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5