Bedreeren en Kapok. I. OE WINTER, Binnenland. A I) V E K TENTIË N. Aan deze nederlagen is een zeer ern stige fout schuld. De adviezen der kies verenigingen werden niet gevolgd dooi de vrijzinnige bladen, die den toon aan geven. De N. Rotterdammer Courant beval openlijk een olericaal raadslid aan. Veel erger maakte het de oudliberale Nieuwe Courant. Het blad protesteerde lel tegen het eandidaatstellen van kamer leden enbeval een clericaal candi- daat, tevens kamerlid aan. Na zijn ver kiezing jeremieerde het blad over de verkiezing van dit kamerlid. Dit vrij libe rale orgaan schreef na de verkiezing van een ander clericaal candidaat, dat hij iemand was van de meest volstrekte on beduidendheid. Niettemin had het dien candidaat van te voren aanbevolen. In strijd met de overeenkomst tusschen oudliberalen en unieliberalen, raadde het blad aan de uniecandidaten in district II niet te steunen, gevolg, dat de oudliberale candidaat viel. Wat moet er van komen, zoo vragen we, als de actie lam wordt geslagen, doordat het advies der toonaangevende bladen geheel ingaat tegen dat der kies vereenigingen? Nu mag zoo'n redactie op hoogen toon eischen, dat haar zelfstandigheid niet wordt aangetast, doch ieder gevoelt, dat het ten eenenmale niet aangaat, dat de artikelen der liberale bladen verwarring stichten onder de kiezers, die decandi- daten hunner kiesvereenigingen bestre den zien door het blad, dat zij lezen. Daar moet verandering in komenOp dezen weg voortgaande, is met zekerheid te voorspellen, dat in de toekomst nieuwe nederlagen te wachten staan. En daarnevens dient nu toch eindelijk de organisatie eens duchtig herzien te worden. De lamlendigheid en lakschheid der vrijzinnige kiezers, die bij duizenden wegbleven, heeft tot de clericale zegepraal te Rotterdam grootendeels bijgedragen. We weten: het organisatiewerk in een groote stad is moeilijk. Doch dat is het voor elke partij. Wat anderen kunnen, kunnen de vrijzinnigen ook. En met name te Rotterdam ontbreekt aan de organi satie letterlijk alles. Het wordt hoog tijd, dat de groote organisatie's zich krachtig gaan bemoeien met de plaatselijke vereenigingen. Wel dra zal de jaarvergadering der Liberale Unie worden gehouden. Het is te hopen dat men daar ernstig de middelen zal beramen en bespreken om de vrijzinni gen te Rotterdam uit hun dommel op te wekken. De oudliberalen hunnerzijds dienen de houding hunner pers nauw keurig na te gaan. Het zijn voornamelijk de bladen hunner richting, die door hun afwijkende adviezen verwarring stichten. Gelukkig, dat wij op Flakkee die twee dracht uit onze gelederen hebben weten te bannen. Ons orgaan heeft, zooals het behoort, steeds de candidaten gesteund, door de kiesvereenigingen gesteld. Als men in enkele plaatsen de persoonlijke veeten nog weet te overwinnen, zullen de Flakkeesche vrijzinnigen aan de groote steden als voorbeeld kunnen worden ge steld van goede organisatie en goede leiding Treurig ongeval. Te Stratum heeft een treurig ongeval plaats gehad. Twee kleintjes van he»echt paar J. Klaassen, op de Bleek, die een weinig ongesteld waren, had de moeder's middags thuis gehouden van school. Ze waren ter zijde van het huis aan 't spelen, toen piot- seling een hartverscheurend geschrei op. steeg. De moeder, onmiddellijk toegesneld, zag de zesjarige Emma in een vuurtje liggen, waarvan de vlammen boven het hoofdje uit- sloegen.Vrouw Klaassen, radeloos sloeg naar 't vuur en trachtte met haar eigen kieeren het kindje te dekken. Toen 't vuur aan 't ljjfje der kleine gedoofd was, bleek het verschrik kelijk verbrand. Geheel het bovenlijfje hals en hoofdje waren schrikkelijk om aan te zien. Het kind werd naar het Gasthuis gebracht. Electrische kracht voor het platteland. Bij Kon. besluit is ingesteld een Staatscommis sie, welker taak het zal zijn om van advies te dienen omtrent de vraag, welke maatre gelen genomen kunnen worden omte bevor deren, dat in de behoefte aan electrische kracht, welke in verschillende streken des lands en met name ten plattenlande bestaat, op zoo doeltreffend en zoo economisch mo gelijke wjjze voorzien. De heer Van IJselsteyn, dir. generaal van den Arbeid, is tot voorzitter dezer commis sie benoemd. Moordaanslag. In het café van F. Hut aan de Wester- straa- no. 40 te Rotterdam is Vrijdagmiddag halfzes een moordaanslag gepleegd op de 27-jarige dienstbode, Anna Crhistiana Ro- rnijn, die tot voor 8 dagen verkeering had gehad met den stoker F. C. Van E., wonende Baan. Over het afbreken der verkeering was de stoker zoo verbolgen, dat hü het plan op vatte zyn vroegere beminde van het leven te berooven. Gewapend met een broodmes, dat hij kort te voren van een voorman had gekocht, be gaf hij zich naar het café Hut en daar trof hij de dienstbode aan, die juist bezig was met ruiten zeemen. Op het oogenblik dat de kastelein zich naar boven begaf, haalde Van E. het broodmes voor den dag, stoof op zyn vroeger meisje af en bracht haar drie diepe messteken toe in den rechter schouder, in den linkerborst en over den rechterarm, waardoor zij veel bloedverlies leed. Waarna de dader de vlucht nam, achtervolgd door verschillende voorbijgan gers en een agent van politie, zoodat hij ten slotte de wjjk nam in het bureau der rivier politie aan de Veerkade. Door dr. De Buy Wenniger werd de eer ste hulp verleend en werden de kwetsuren bij het verwonde dienstmeisje verbonden. Daarna werd zij per rijwielbrancard door de rivierpolitie naar het Ziekenhuis ver voerd. De dader werd in bewaring gesteld op het bureau aan de Witte de Withstraat. Reeds meermalen had hij bedreigingen geuit en nog onlangs was hij door de politie gewaarschuwd om zijn moordplannen niet te volvoeren. De ontzettende droge hitte der laatste weken heeft in de Oostelijke provinciën groot gebrek aan water en drinkwater voor menschen en vee doen ontstaan. Wel tracht men in de verschroeide weilanden door het graven van diepen kuilen, water aan 'tvee te verschaffen, maar hei gelukt bijna ner gens in den drogen bodem op die wijze water op te sporen. De riviertjes en beken zijn over 't algemeen totaal uitgedroogd en tal van weiwaterputten bij de boerenwonin gen eveneens. Als er niet spoedig verande ring komt, zal er overal gebrek aan water heerschen. Het middel tegen mond-en klauwzeer. Onder leiding van den heer Witteveen, directeur der zuivelfabriek te Zevenberg schenhoek, zullen in het groot proeven ge nomen worden met aftrek van wilden tijm, volgens de voorschriften van Luigi Morandi, het middel tegen mond- en klauwzeer. Dezer dagen had een conferentie plaats met den eerwaarden pater Edmundus van der Drift, den schrijver van de brochure. De uitslag van die proefnemingen zal later worden bekend gemaakt. Zonnesteek. Te Beverwijk werd Vrijdag dood gevonden in den tuin, waarin hij werkte, de heer G. S., koster der Ned. Herv. Gem. Hij was door zonnesteek getroffen. In de buurtschap Heinden, bij Dinxper- loo, is de landbouwer Scbeuer door zonne steek getroffen en was onmiddelijk een ljjk. In de Friesche gemeente Smallingeriand zijn Donderdag en Vrijdag 4 arbeiders ten gevolge van de warmte bezweken. Te Elshout, bij Waalwijk, is de landbou wer C. De K; door zonnesteek getroffen en kort daarna aan de gevolgen overleden. De man laat een vrouw en 5 kinderen onver zorgd achter. Te Rozendaal (N.-B.) is een 19-jarige spoorwegarbeider door zonnesteek getrof fen en kort daarna overleden. Een brandbriefschrijver. Voor een tweetal dagen ontving de heer Ern. Laane, Bankier te Bergen op Zoom, een zeer brutale dreigbrief met verzoek, een bedrag in enveloppe op een bepaalde plaats nabij zijn landgoed „Ruytershove" neer te leggen. De geadresseerde stelde dit schrijven in handen van den heer Thomp son, kapitein der maréchaussee te Breda. Deze stelde met de brigade maréchaussee te Rodendaal een plan op, om den schrijver in handen te krijgen, welk plan is gelukt. Vermomd als ambachts- en sjouwerlieden begaven gisternacht de maréchaussées zich naar de aangegeven plaats, terwijl in den vroegen morgen kapt. Thompson, gegri meerd naar 't uiterlijk van den heer Laane,'n verzegelde enveloppe op de aangegeven plaats neerlegde, en daarop naar Ruyters hove terugkeerde.'n Kwartierlater ontdekten de maréchaussée 'n persoon, die den brief opraapte. In 'n minimum van tyd was hij gearresteerd en bleek te zyn een zekere B., een 24 jarige Hagenaar. Hy heeft reeds een bekentenis afgelegd en is naar de gevan genis te Breda overgebracht. Het ODweer. Het onweer van Vrijdag heeft op vele plaatsen in ons land onheil aangericht. Te Harderwijk werden vele pannen van de daken geslagen en enkele boomen ont worteld. Groote schade is aan de vrucht- boomen aangericht. Een wagen, geladen met rogge, sloeg om. De zoon van den eigenaar raakte er onder en brak een been. In de weide van J. Schermer te Aker sloot werd eeu paard gedood en in de weide van W. Swart te Heilo een koe. Vrijdagavond om zeven uur sloeg de bliksem in de R.-K. Kerk te Haren bij Oosterwijk, een der welvarendste dorpen in Noord-Brabant. Het vuur heeft klaar blijkelijk geruimen tyd gesmeuld eerstom halftwaalf brak de brand uit. Het vuur was niet te overmeesterende brandweer bepaalde zich tot het bespuiten van het naast gelegen klooster, dat behouden bleef. Van de in 1855 in Romeinschen stijl met fraai voorplein gebouwde kerk is niets over dan de naakte muren. Het beeldhouw werk is mede verbrand alleen de kruisweg is onbeschadigd. De kerkvaten en sieraden, die zich in de sacristie bevonden, zyn gered Alles was verzekerd. Te Buntschoten sloeg de bliksem in een in aanbouw zijnde woning. Het werkvolk had het werk neergelegd en was binnen mogelijk gaan schuilen. Twee metselaars werden getroffen. De een was bijna onmidde lijk dood, de andere is gedeeltelijk verlamd. Onder Oudenbosch is de bliksem ingesla gen in een arbeiderswoning van D. De Veth, op Kuivezand en te Bosschenhoofd in een landbouwschuur van de wed. Den Dabber. Uit de arbeiderswoning werden den inboe del en eenig vee geredeen groote voorraad hooi en landbouwgereedschappen in de schuur van de wed. Den D: gingen verloren. Beide perceelen branden tot den grond af. Verzekering dekt de schade. Te Heemse werd in de buurtschap Eben- broek de landbouwerswoning, bewoond doot' A. Op de Haar, door den bliksem getroffen. De vrouw des huizes, aan de tafel gezeten, werd onmiddellijk gedood. Het huis met inboedel en verbouw ging geheel verloren. Een paard, vier koeien en een pink kwamen in de vlammen om. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Wilde zwijnen bij Bennekom. Zooals wij reeds in een vorig nummer mededeelden, zijn in deHoekeiumschebos- schen onder Bennekom by herhaling wilde zwynen gezien. Naar de beschrijving te oordeelen, die men krijgt van wie zoo ge lukkig waren het zeldzame wild te ontmoe- teu, zijn de varkens zwart van kleur, met een zeer grooten kop en volgens hun hoogte, volwassen exemplaren. De dieren zijn stel lig van de hooge Veluwe naar den Veluwen- zoom gekomen; in de bosschen orn Hars- camp waren ze reeds eerder waargenomen, terwijl, zooals bekend is, Z. K. H. de Prins in zijn wildpark onder hoog Soeren enkele jaren geleden uit Duitschland ingevoerde wilde varkens h6eft gehuisvest. Daaruit moet het opnieuw verschijnen van het wilde zwijn in de bosschen op de Veluwe verklaard worden. Met het oog op de vele pensiongasten, die in de dorpen op den Veluwezoom ver blijf houden en die gewoon zijn dagelijks de bosschen te doorkruisen, is de vraag niet zonder belang', of wilde zwijnen te ontmoe ten al of niet gevaar kan opleveren. En dan kunnen we dadelijk zeggen, dat er in normale omstandigheden geen het "minste gevaar voor lijfs-veiligheid bestaat. De auteurs, die wij er over raadpleegden en die tot de meest betrouwbare behooren, als Brehm „Het Leven der Dieren" en Haacke en Kunnert „Das Thierleben Europas", stemmen hierin overeen, dat een ontmoeting met een wild zwijn, wanneer die toevallig eens plaats heeft, absoluut zonder gevaar is, wanneer men het niet plaagt. Jegens den hod echter is het altyd vjjandig gezind, steeds tracht het hem te wonden. Het zal dus zaak zijn, voortaan b\j een tocht, door de bosschen geen hond mede te nemen. De kans om een wild zwijn te zien te krygen is echter uiterst, gering. De beesten zijn zeer voorzichtig en bedachtzaam, niet eigenlijk schuw. Hun gezicht is bijzonder slecht, hun reukzin daarentegen zoo fijn, dat ze van een mensch op 500 a 600schre den de lucht kunnen krygen; hun waak zaamheid neemt toe, zegt Brehm, zoodra zij een verscb spoor van een mensch ont moeten. Daarbij behooit het tot de gewoon ten der wilde zwijnen met voor tegenden avond hun leger te verlaten, om op buit uit te gaan. Alweder dus een omstandigheid, die de ontmoeting met hen tot een zeld zaamheid maakt. Men kan dus volkomen gerust zyn. De mensch, die wilde zwijnen aan den te veld staanden oogst roebrengen, is volgens alle auteurs verbazend groot. Ze eten alles rogge, boekweit, aardappelen, kortom alles wat het veld maar oplevert. Oscar Carré, t Oscar Carré, de eigenaar van het Kon. Ned. Circus te Amsterdam, is te Kopenhagen overleden. Omstreeks 1846 werd Oscar Carré gebo ren te Belgrado, waar z;jn vader Carl Theo- door Wilhelm Carré die gehuwd was met de schoolrydster Katchen De Gast, een circus exploiteerde. Men was op bescheiden schaal begonnen en de Carrés zelf vormden de hoofd-attrac- tie van het programma. Zij konden zich meten met de beste dresseurs en rijders en rijderessen. Het „tableau de la troupe" was niet groot, doch wat men bood voldeed aan de hoogste eischen en de naam Carré was weldra een waarborg voor een met zorg samengesteld programma. Oscar kreeg reeds by zyn geboorte de eigenschappen, die voor een goed circus directeur noodzakelijk zyn: een groote liefde voor het paard, een onverschrokken ruiter- natuur, naast groote kennis van zaken en een helderen blik. In 1863 kwam Wilhelm Carré met zijn gezelschap in Nederland. Hy kwam, zag en overwon en werd zoo welwillend ontvangen, dat hy besloot zich voorgoed te Amsterdam te vestigen Hij bouwde zyn eersten circus in de Plantage. Wilhelm Carré overleed in 1873 te Graz en toen in 1881 ook Adolf zijn vader in het graf was gevolgd, werd Oscar de leidende directeur. Hy voerde aanstonds met vaste hand het bestuur en bracht zijn onderneming tot grooten bloei en tot een Europeesche ver maardheid. Toen in 1870 de circus Oscar Carré Hol land bezocht, was de belangstelling, zoo mogelijk, nog grooter dan Jte voren. Het was in dat jaar, dat Z.M. Willem III met de Koninklijke familie den circus bezocht en zóó tevreden was, dat hy den directeur toestond het praedicaat- „Koninklijk" te voeren. Had tot aan dien tijd de zon van het ge luk hem beschenen, in 1891 trof de familie Carré een onoverkomelijke slag. Bij een spoorwegongeluk in het Hannoversche werd zyn echtgenoote, die hem veie jaren in lief en leed had terzijde gestaan wreedelyk weggerukt en werden bovendien tal van de verdienstelijke leden van zijn gezelschap ernstig getroffen In den persoon van Oscar Carré gaat een internationale figuur op het gebied der paardendressuur verloren. Zijn inrichting was bekend bjj het uit gaand publiek in alle hoofdsteden van Europa. Onder zijn leiding werden voorstel lingen gegeven voor verschillends staats hoofden en een groot aantal vorsten heb ben Oscar Carré, door het verleenen van riddeiordsD, blijk gegeven van hun waar deering. Donderdagmorgen reed de knecht van den Hellevoetschen bakker Landheer met zyn kar, waaronder een hond gespannen was, den Tolweg af te Nieuw-Hellevoet, waarop hy een negental hem onbekende beestjes zag 't waren halfvolwassen bunsings. Hij bleef er even na kijken, toen plotseling uit den graskant de oude bunsings tevoorschijn kwamen. ,Zeker beducht voor hun jongen, vielen zy den hond aan. Op het vreeselyk gejank van dit dier en het geroep kwam spoedig hulp toesnellen, waarop het met vereende kracht mocht gelukken niet alleen den hond te bevrijden, maar ook de oude bunsings te dooden, terwijl een hond van een officier daar uit de buurt nog een jongen bunsing doodde. 't Is een hoogst zeldzaam geval, dat een hond door bunsings wordt aangevallen het omgekeerde komt vaker voor. Hevige brand te Almelo. Zaterdag heeft te Almelo een hevige brand gewoed. De oorzaak is onbekend. Binnen een half uur stonden acht woningen in volle vlam. De brand ;is ontstaan bij Van Limburg of Haakmeest'er, magazijn van rietwerk. Om kwart voor vyven waren de spuiten den brand, die .om twee uur uitbrak- meester. Niets is gered, behalve eenig huisraad van een schoenmrker, die niet verzekerd was. De andere panden zyn verzekerd. Uit een opstel van Het Nederlandsche Zeewezen Over het geheel staan de Hollandsche havens bekend als goedkoop te zynbe halve havengeld en loodsgeld worden niet vele extra-bedragen in rekening gebracht. De Fransche havens zijn over 't algemeen veel duurder; met allerlei mogelijke en onmogelijke kosten wordt het schip belast en het bedrag, dat voor het agentschap verschuldigd is, wordt hoog berekend en is zelfs wettelijk vastgesteld, zoodat daarover niet te marchandeeren valt. De scheepskos ten van een boot met 5000 tons lading be dragen te Duinkerken ruim 7000 gulden en te Bordeaux ruim 8000 gulden. Hoezeer de scheepskosten overigens uit- eenloopen, moge blijken uit het feit dat een boot met 6000 tons lading te Hamburg f 3400, te Duinkerken f 8000 -en op de la Platarivier f 20.000 betaalt. Ook de Spaan- sche havens zijn duurdaar heft men nog een uitvoerpremie op de lading, die men volgens usance op het schip tracht te schuiven. Mond- en klauwzeer. Uit Oostergo (Friesland) schrijft men Het mond- en klauwzeer breidt zich meer en meer uit. Tot voor korten tyd was deze streek van de veeziekte verschoond geble ven, doch thans niet meer. Door de aanhoudende sterke droogte verdwijnt het grasgewas met den dag, en blijft voor het zieke vee een schi'ale weide over. Veel veehouders stallen het zieke vee des avonds en laten het den volgenden morgen weer vrij loopen. Dit bevalt hun zeer goed. Van sterfgevallen onder het vee hoort men tot dusver heel weinig. De tongblaar neemt nogal een spoedig verloop, en bjj het klauwzeer worden maatregelen genomen, om het lijden der diereu te verzachten en de genezing te bespoedigen. Het buitengors onder de gemeente Som- melsdyk, waar ongeveer 700 stuks rundvee wordt geweid, is in zijn geheel besmet ver klaard met deze veeziekte. Oude Tonge, bericht de ontvangst van eene groote p&rtg Mts kialitelt. Prachtige collectie Bedttykes. Scherp copctrreweade prflien.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2