IT" Officieel Nieuws- en Advertentieblad RIEF. EN. voor verflakkee en Goed ereede. EERSTE BLAD. auraiit Memode!, Beton, ARNIS. Anatol's Trouwdag. vangt stortingen 10 jaar vast van partijen. BENNEMEER. ïhhouwerij DE HAAS, g en andere fcktMiU pier, Kasboeken, Mu izen Luxe post, alls er*teiitien 1 BINDWERK. entegels 888. OLDEB. Woensdag 2 Augustus 1911. Ao. 37 Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij 3-3 t VAN P lstraat, Sommelsdjjk W ÜNAAL TELEFOON No. 8. prima kwaliteit versch hfl >rkrygbaar. Neemt proef 3 fbaav Saucisse de Bou- G •tjes rookvleescli. N rdingen geschieden in M lakking. a.a.n."toe-v-oleri.. ïag versch Kalfsvleesch. 880 Middel h&rtrv g een groote partij tonder overslag. elk gebied voor Jon en Meisjes. Kinderspelen, Portret- Zwartjesaibums en e soorten en prijzen. >rten gdheden voor de Am- ndteekenschool. Ver en Bordpapier. .11e soorten Mode-, Dag- Week-, i Leerboeken. en buitenlandsche verhooging van prijs. res van alle soorten iicht-, Fantasie- en n, enz. enz. op boeken worden en Uitgeversprijzen end, tft» 4«r Schenk. en GIERPUTTEN, PAARDENDRINK N, VLOEREN en der putten. llde Jaargang. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. TTItgra."ve d.er te Middeiharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels j 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Verkeerd gezien. „Mijne moedertaal is de schoonste taal Haar houd ik steeds in eere." Dat dichterwoord verdiende heel wat meer aandacht dan de gezaghebbende personen in ons vaderland er aan schen ken. Maar al te veel komt het voor, dat bij officieële gelegenheden het Neder- landsch zonder noodzaak achter wordt gesteld bij een vreemde taal. Nog altijd zijn er menschen te over, die het deftig vinden een mondvol gebrekkig Fransch te radbraken in plaats van hun gedachten weer te geven in goed Hoilandsch. Het Algemeen Nederlandsch Verbond voert sinds jaren een onvermoeiden strijd voor het goed recht van onze moedertaal. En niet-alleen in ons land wordt die kamp gestreden. Wat wordt er niet gedaan om de Afrikaner boeren te steunen in hun strijd voor de Afrikaner taal, die niet anders is dan een tweelingszuster van ons NederlandschWe behoeven niet zoo ver van huis te gaan om dien zelfden kamp onverdroten te zien strijden. Onze Vlaam- sche taalbroeders in België vragen sinds jaren gelijkstelling van hun taal met het Fransch. In meetings en propaganda geschriften, in Kamer en Senaat hebben de Vlamingen steeds op de bres gestaan voor de belangen van hun taal. Hoor hun volharding hebben zij den tegenstand der autoriteiten reeds gedeeltelijk weten te overwinnen, al is de gelijkstelling der twee talen (Hoilandsch en Fransch) in België nog lang niet verkregen. Toch vormen de Vlamingen de meerderheid der Belgische bevolking. Is het wonder, dat zij als een grof onrecht gevoelen, dat hun taal nog steeds wordt achtergesteld bij het Fransch der Walen? Er kwam hoog bezoek in Brussel. Koningin Wilhelmina zelve, het consti- tutioneele hoofd vaD den Nederlandschen stam, kwam er als officieële gast van het Belgische Koningshuis. Kon het anders, of Zij, de Hooge Vrouwe, zou zich be dienen van Haar moedertaal, waarvoor de duizenden Vlamingen strijden? FEUILLETON. NAAR HET DUITSCH VAN ARTHUR SCHNIT3LER. door J. Hoshoom .1-. 1) Personen ANATOL. MAX. ILONA. FRANS, huisknecht. (Smaakvol ingerichte heeren kamerde deur leidt naar de voorkamerde deur links, waarvoor por- tières hangen, naar het slaapvertrek.) Anatol. (Komt in ochtendtoilet op de teenen uit de kamer links en doet de deur zacht dicht. Hij gaat op een chaiselongue zitten en drukt op een knopde bel gaat.) Frans. (Komt van rechts en gaat zonder Anatol te be merken naar ds deur links) Anatol. (bemerkt hem eerst niet, loopt hem dan na en belet hem de deur te openen) Wat sluip je toch Ik beb je heel niet gehoord! Frans. Wat heeft meneer te ordeneeren Het bekrompen hofkringetje, dat Hare Majesteit omgeeft, dat clubje, dat weinig meer kent dan de belangen zijner coterie, dat als grootmeesteres een adellijke dame telt, die geen Hollandsche brief zonder fouten kan schrijven, had anders beschikt. Een verouderde traditie, een dwaze conventie eischte, dat de toespraken werden gehouden door onze Nederland- sche Koningin in het Fransch Dat dit groote ontstemming heeft ge wekt bij de Vlaamsche bevolking, is zeer licht begrijpelijk. Het doel van vorstelijke bezoeken is wel in de eerste plaats de vriendschap pelijke verhouding der volkeren te be vorderen. Dank zij de verkeerde voor lichting van het Haagsche hofclubje, dat Hare Majesteit omringt en adviseert, is dit doel slechts ten deele bereikt. Terwijl de grootsche taalstrijd der Vlaamsche broeders krachtig gesteund zou zijn door een Hollandsche toespraak van het officieële Hoofd van den Neder- landschen stam, heeft de Fransche toe spraak van Hare Majesteit bij de dui zenden stamgenooten in België ontstem ming gewekt. Het holclubje dient een volgende maal te bedenken, dat het voorbeeld van de hoogste dragers van het gezag een krach tig middel is om de moedertaal in eere te houden! De Hoogedelachtbare Heer Duys. Een der felste vertegenwoordigers der sociaaldemocraten in verschillende re- geeringscolleges is de heer Duys. Geen kan zooals hij het kapitalisme striemen, dat de flarden, er af vliegen. Gaat een liberaal of een antirevolutionair maar eventjes zijn boekje te buiten, meneer Duys blaast in zijn Voorpost de mug op tot een rouzenolifant. Naar de mee ning van dezen Edelachtbaren Heer is er eigenlijk geen fatsoenlijk man in heel Zaandam te vinden, als hij geen sociaal democraat is. Week in, week uit raast meneer Duys in zijn Voorpost over al zijn tegenstanders en de overwinningen, die de socialisten bij de Raadsverkie zingen in Zaandam behaalden, zijn goed deels het gevolg van de stelselmatige Anatol. Frans, Het theegerij Best, meneer, (af) Anatol. Zacht wat, domkop Kan je niet zachter binnen komen (Gaat op de teenen naar de deur links, opent die even. Ze slaapt Ze slaapt nog aldoor! (sluit de deur.) Frans. (Komt met het theegerij.) Twee kopjes, meneer Anatol. Ja goed(er wordt gescheld) Ga zienWie komt nu daar in de vroegte? (Frans af) Ik ben van daag beslist niet in de stemming om te trouwen Ik moest het afzeggen. Frans. (opent de deur en doet Max binnentreden) Max. (hartelijk) Zoo, waarde vriend Anatol. Pst StilteNog een kopje, Frans Max. Er zijn al twee kopjes Anatol. Nog een kopje, Frans en ga heen (Frans af) Zoo en nu mijn waarde, wat voert n om acht uur '8 morgens tot mij Max. 't Is tien uur! Anatol. Wat voert u dan om tien uur in den morgen tot mij ophitsing des heeren Duys. Hij zal de eerste zijn om dit teontkennen. Onlangs is de Zaandamsche haven ge opend. Bij een feestelijke booltocht be vonden zich verschillende autoriteiten met Prins Hendrik op dezelfde boot. Onder deze was ook de heer Duys. Voor een goed sociaaldemocraat is dat een doodzonde. Stel u voor, de kapitalisten vreter, de bourgeoisverdelger Duys aan boord met den Prins! In het Volk kwa men al spoedig ingezonden stukken, waarin de houding van den heer Duys werd gehekeld. De rechterhand des hee ren Duys, de heer Donia, kwam het ge beurde goedpraten en schreef o.a.: „Ver geve ons, dat we zoo lang gewone men schen blijven, die leven en werken te midden van een kapitalistische maat schappij." Prachtig, meneer Donia prachtig Gedraag U dan ook als gewone men schen in die kapitalistische maatschappij. Begin dan eerst, wat gij voor u zelf vraagt, ook toe te staan aan anderen. In die kapitalistische maatschappij leeft ook Prins Hendrik. Zoolang Uw socialistische heilstaat er niet is, heeft hij van Uwe zijde recht op de meest gewone, alledaagsche beleefdheid. Als gij, sociaaldemocraten, deel wilt nemen aan feestelijke boottochten, hebt gij ook den plicht als „gewoon mensch in de kapita listische maatschappij" jegens den Prins de beleefdheid in acht te nemen En hooren we nu den heer Duys zelf eens in zijn ingezonden stuk in het Volk. Toen de heer Ferf.als waarnemend com missaris der Koningin, hem vroeg, of hij ook aan den Prins wenschte te worden voorgesteld, antwoordde de heer Duys: „Onbeschoft en onbeleefd ben ik niet van plan tegen iemand te zijn, ook niet tegenover den Prins, maar er is geen en kele bijzondere aanleiding voor mij als soc.-dem. om naar den Prins te gaan en mij aan hem voor te stellen. Er zijn nog wel meer heeren aan boord die ik niet ken. Dengene die kennis met mij wenscht te maken kan evengoed naar mij komen als ik naar hem". Nietwaar, lezer, de heer Duys is niet.onbeschoft. Als menschen in een zelfde gezelschap elkaar niet kennen, worden ze aan elkaar Max. Mijn vergeetachtigheid. Anatol. Spreek zachter Max. Waarom toch Ben je zenuwachtig Anatol. Ja, erg! Max. Je moet echter van daag niet zenuwachtig zijn Anatol. Wat wil je dan Max. Je weet, ik ben van daag getuige bij je huwelijk je bekoorlijke nicht Alma is mijn dame Anatol. (toonloos) Ter zake. Max. Nu dan ik heb vergeten een boeket te bestel len, en weet op dit oogenblik niet, wat voor toilet juffrouw Alma dragen fzal. Zal ze in 't wit, rose, blauw, of in 't groen verschijnen Anatol. (geërgerd.) In geen geval in 't groen Max. Waarom in geen geval in 't groen Anatol. Mijn nicht draagt nooit groen. Max. (geraakt.) Dat kan ik toch niet weten Anatol. (als boven.) Schreeuw niet zoo, dan kan alles rustig behan- voorgesteld en gaat uit beleefdheid de jongere naar den oudere, de mindere naar den meerdere. En op grond van die heel eenvoudige gezelschapswet had de heer Duys tot den Prins dienen te gaan. Omdat hij en zijn collega Donia als gewone menschen in de kapitalisti sche maatschappij wenschen te leven. Anders de Hoogedelachtbare heer Duys. Wie ge zijt of wat ge zijt, of ge Excellentie zijt dan wel Prins der Nederlanden, of ge zetelt in Kamer ot Senaat, gij allen weet het, niet de heer Duys komt tot U, gij hebt te gaan tot hem, die daar zetelt in zijn ongenaakbaarheid van kapitalis tenvreter en bourgeoisverdelger. Wij hebben deze schijnbaar eenvou dige zaak met opzet wat uitvoerig be handeld. De sociaaldemocraten toch zijn maar al te geneigd alle feilen hunner tegenstanders met een vergrootglas te bekijken, terwijl ze voor hun eigen ge breken te vaak de verontschuldiging hebben, dat de socialistische heilstaat er nog niet is. Gevoelige lessen. Nu de Raadsverkiezingen zijn afge- loopen, willen we met een enkel woord wijzen op de lessen, die er voor ons uit te trekken zijn. Dat zijn wel in de aller eerste plaats dezeOrganisatie en goede leiding ontbraken maar al te vaak en door die fouten werden nederlagen ge leden. Gelukkig in het algemeen niet op ons eiland. Terecht heeft men daar in de meeste plaatsen begrepen, dat alleen een eendrachtig samenwerken tot de over winning kon leiden. Hoe geheel anders in de groote steden. In Rotterdam was geen spoor van organisatie te ontdekken, op den stemmingsdag waren zelfs con- trólebureaux in bedreigde districten, waar het zou spannen, niet bezet. De gevolgen bleven niet uit: zeven liberale zetels gingen verloren. In den Haag wist nfen evenmin tot overeenstemming te komen. Unieliberalen en oudliberalen hadden een overeenkomst gesloten, unie liberalen en vrijzinnigdemocraten even eens, doch de laatsten wilden niets weten van de samenwerking met oudliberalen. Gevolgtwee liberale zetels gingen ver loren. deld worden. Max. Dus je weet volstrekt niet welke kleur ze van daag dragen zal? Anatol. Rose of blauw Max. Dat scheelt nog al wat Anatol. Och, rose of blauw, 't is heelemaal 't zelfde. Max. Maar voor mijn boeket is dat volstrekt niet 't zelfde. Anatol. Bestel er tweede eene kan je dan in je knoops gat steken Max. Ik ben niet hier gekomen om je flauwe grappen aan .te hooren. Anatol. Ik zal van daag om twee uur een nog flauwere uithalen Max. Je bent goed gedisponeerd op je trouw-ochtend. Anatol. Ik ben zenuwachtig Max. Je verzwijgt me wat. Anatol. N iets Ilona's stem (nit de slaapkamer.) V7 Anatol. Max. (Kijkt Anatol verrast aan.) Wordi vervolgd)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1