HEER1 Yoor Bruild en Partij» J. L. VIM te Middt SCH00NMAI L. VROEGIHDEWE Firma VA- Bok Herkrijgt» 397e Binnenland. Advertent scheeren of haars Gr. EIJSB KASTRANDE BRIELL 3 zo Tijdgeestpolissen a f 2 te vragen. Green wonder, dat de ontevre denheid in marinekringen steeds toe neemt. Naar Land en Volk verneemt, moeten er nog meer bekwame hoofotli- cieren op de nominatie staan om gewipt te worden. Die groote opruiming is de clericale redding, waarom na 1908 het clericale komplot het kabinet de Meester deed vallen. Zonderlinge redder toch „Christelijke" regeerders. In 1909 als in 1901 is het volk door de clericalen opgehitst geworden met de leuze, dat hun coalitie „christelijk" zou regeeren. Nu dat is gebleken. Talma kreeg van fanatieke broeders een motie te slikken, omdat hij rijkssubsidie gaf aan een tentoonstelling die op Zondag geopend was. Heemskerk zag bij de Tweede Kamer tegen zijn ontwerp Armenwet een adres inkomen van de Synode der Gerefor meerde Kerken, omdat genoemd ontwerp naar de meening van genoemde Synode indruischt tegen Gods Woord. Kuyper zelf heeit geschreven, dat Talma's bak kerswet ingaat tegen het antirevolutio nair beginsel. De Visser noemde de ziektewet van wijlen Veegens meer he teronoom (nieuwste woord van dr. Kuy per voor „christelijk") dan die van Talma. Lohman schold de steenhouwers- wet voor socialistisch. Van Idsinga ver weet Kolkman, dat hij successieontwer- pen indiende uit de liberale school Wel uitte het „christelijk" régime zich in baantjes voor de broeders, doch van „christelijk" regeeren, merkt men niets, 't Kan ook niet anders, de liberalen heb ben nooit onchristelijke wetten in het Staatsblad gebracht. Er is geen enkele wet te noemen, waarvan de drie coalitie partijen eenstemmig getuigen dat zij strijdt met het christelijk beginsel. De Leerplichtwet, door Kuyper als paganistisch gebrandmerkt, heeft de volle instemming der Roomschen. Zelfs er kende indertijd de Standaarddat mi nister van der Kaay niet anders kon doen dan de koninklijke goedkeuring verleenen aan de Statuten van den N. M. Bond. En dat betreft nu nog niet eens de wetgeving. Dat het „christelijk" régime niets dan een woordenspel is, blijkt af en toe uit de ontevredenheid der coalitiemannen, dat de affaire vrijwel op denzelfden voet wordt voortgezet. Zoo schreef onlangs de heer J. W. Che- vallier in de Nederlander het volgende „Jawe hebben een Christelijk mi nisterie Een minister van binnenland- sche zaken, die geen hand of vinger heeft uitgestoken om ons van den vaccine- dwang te verlossen, maar die integendeel zich zeiven de mogelijkheid heeft afge sneden om een wetsvoorstel daartoe in te dienen en die de lieden heeft af gescheept met iets dat niet eens een palliatief mag heeten, en praktisch zelfs niet uitvoerbaar is. Een minister van financiën, die in de Tweede Kamer ten aanhuore van heel het land de goddelooze staatsloterij verdedigt. Een minister van buiten- landsche zaken, die aan alle binnen-en buitenlanders, welke laatsten talrijk ver tegenwoordigd waren, meent te moeten toonen hoe weinig de regeering om Zondagsrust en Zondagsheiliging geeft door die ruststorende en Zondags-ont heiligende luchtpret door zijn tegenwoor digheid te sanctioneeren. En als we dan nog weten, dat ook de generale staf (als waren we in staat van oorlog een overste op dien Zondag naar het vlieg kamp zond, om dien staf te vertegen- Grabrielle. "Wacht eensIk wil zelve haar iets geven Anatol. U Lieve mevTonw, u zelf Grabrielle. Iets maar Hier neem deze bloemen alleen deze bloemenHet wil niets meer zijn dan een groet, heelemaal niets meer Maar IJ moet ze haar geven I Anatol. Mevrouw wat is u lief Grabrielle. Beloof u me ze haar te brengen en met de woorden, die ik er u bij zal zal zeggen Anatol. Stellig. Grabriëlle. Belooft u het me? Anatol. Ja met genoegen Waarom zou ik niet'. Grabriëlle (voor het open portier) zeg haar dan. Anatol. Welnu Grabriëlle. Zegt haar„Deze bloemen, mijn.lief kind schenkt u een dame, die misschien evenzoo liefhebben kan als jij en den moed daartoe niet had Anatol. Waarde Mevrouw (zij is in 't rijtuig gestapt Het rijtuig rolt weg de straten zijn ledig geworden. Hij kykt het rijtuig lang na, tot het een hoek om is gegaan Hij blijft nog een poos staandan kykt hij op een klok en sneltj rasch voort.) woordigen, dan vragen we, ging dat zoo maar buiten den minister van oorlog om Gaat zijn departement hier vrij uit Eu welk nut heeft nu die waanzinnige sport?" De lezer ziet: christelijke regeerders zijn al geen haar beter dan de slechte paganisten Een redder verdronken. Zondagavond had in de buurt der Antho- niebreestraat te Amsterdam een droevig voorval plaats. Terwfjl vele bewoners dier straat buiten zaten een luchtje te scheppen, zag men plotseling iemand aan den Zwanenburgwal op den waterkant toeloopen. Men herkende in dien persoon den 27-jari- gen zoon van den heer M. Wegloop, die een vleeschwinkel heeft op de St. Anthoniebree- straat 77. De zoon is een zenuwlijder, die reeds meermalen vreemd deed, doch nie mand op dat oogenblik begreep, wat hij in het schild voerde. De man was bij de leuning gekomen, lei bedaard zijn bee_n er over en liet zich in het water zakken. Men hoorde ,de plomp en meteen het spartelen van den in het water liggende en het duur de geen minuut of een massa menschen verdrongen zich aan het water. Plotseling sprong een der omstander, de heer Schrijver, wonende St. Anthoniebree- straat, te water, om het leven van den drenkeling te redden. Blijkbaar was de man geen goed zwem mer, want in plaats van een eind bezijden den drenkeling te springen en hem dan be hoedzaam van achteren te naderen, sprong hij Wegloop boven op het lijf. Deze, die reeds doodsbenauwd aan het worstelen was om het hoofd boven water te houden, greep in zijn doodsstrijd Schrijver bij de beenen en de toeschouwers zagen vooi hun oogen de beide menschen in de diepte zinken, zonder dat men aan redden kon denken. Doch blijkbaar konden de toeschouwers 't verdrinken niet aanzien zonder iets te doen en drie, vier mannen sprong tegelijker tijd in het water, helaas ook weer zeer onoordeelkundig, want de een zwom den ander in den weg en 't lofwaardig pogen van deze moedige menschen had dan ook niet het gewenschte resultaat. De heer Jozef Biet was met eenige ande ren in een schuit gesprongen en wist Schrij ver beet te pakken en op het droge te krijgen. Gedienstige handen hielpen verder en Schrijver werd binnengedragen in den winkel van den broer van den heer Biet op den Zwanenburgwal. Ook de heer Wegloop was intusschen op het droge gehaald, in bewusteloozen toe stand, evenals de heer Bezem, die in het water was gesprongen om te redden, doch er bijna het leven had gelaten. De drenkelingen worden op kussens ge legd van den heer Biet, de kunstmatige ademhaling werd op hen toegepast en de voeten werden met schuiers bewerkt. Alle drie vertoonden ze nog teekenen van leven, doch helaas bleken bij den redder Schrijver die het eerst te water was gesprongen, de levensgeesten reeds geweken. Het lijk van den heer Schrijver werd naar liet Ned, Israëlietisch Ziekenhuis vervoerd. Nog zeer lang bleef het woelig in de buurt van de St. Anthoniesluis, vooral de familie van den heer Schrijver was de wanhoop ten prooi. De vrouw van den verdronkene was gehee! verslagen en zijn reeds bejaarden vader had men slechts met moeite weer houden om ook in het water te springen. Zaterdagmiddag half 5 uur ontwaarde een heer, die zich bevond aan het strand bij het Ververschingskanaal te Schevenin- gen, op eenige tientallen meters van het strand een drenkeling. Zonder zich te bedenken, begaf hij zich half gekleed te water, en mocht er in sla gen een 7-jarige knaap in bewusteloozen toestand weer op het droge te brengen. Na toepassing van kunstmatige ademha ling, mocht de moedige redder er in slagen de levensgeesten weer op te wekken. De knaap was badende afgedreven en was stellig verdronken, zoo de moedige red der, welke, jammer genoeg onbekend bleef, door zijn stoutmoedig optreden niet ter hulp was gesneld. Op het spoorwegemplacement tegenover de goederenloods te Nijmegen had een vrij ernstig ongeluk plaats De remmer P. geraakte onder een ran geerenden spoorwagen, waarbij hij aan beide beenen ernstig, doch niet levensgevaarlijk werd gewond: de beenen werden stuk, doch niet afgereden. Op het eiland Tolen, waar eenige weken geleden in het oostelijk gedeelte veel „luis" voorkwam op de suikerbieten, komt deze thans op het geheele eiland voor en even eens op die aardappelen, waardoor de groei dier producten zeer wordt belemmerd. Sommigen zijn begonnen te besproeien met Bordeausche pap maar dat werkt wei nig uit, omdat de luis alleen aan den onder kant voorkomt en dus door besproeiing niet te bereiken is. Een leepe schippersvrouw. Op een schip te Leeuwarden werden fietsen in bewaring genomen. De vrouw van den schipper had een aantal nummers met een speld vastge- stoken aan... de banden. Toen de fietsers hun eigendom terughaalden, en de nummers er afgenomen werden, bleek dat van vele karretjes de banden lek waren, 't welk na tuurlijk groote consternatie gaf. Droevig ongeval te Leiden. Zondagnamid dag had te Leiden een droevig ongeval plaats. Terwfjl de paardentram over de hulpbrug voor de in aanbouw zijnde nieu we Blauwpoortsbrug reed, liepen een zusje en een broertje spelend op het trottoir van de brug. De zesjarige jongen stootte tegen het meisje aan, dat juist voor de tram kwam te vallen en werd overreden, met het treu rig gevolg dat het kind dood was. Het was de 8-jarige Antonia Hendrika K., wonende in het Pieter Huibertshof Boschbrand. Onder Eersel (Noord-Brabant) is een partfj heide en jong mastbosch door brand vernield. De gemeentearbeider J. Lepelaar, die in de nabijheid aan het werken was, trachtte te vergeefs het vuur tot staan te brengen, hij beliep daarbij ernstige brandwonden aan armen, handen en hoofd. Zijn kleederen waren zelfs gedeeltelijk verbrand. Op het luiden der noodklok kwam meer dere hulp opdagen, en konden daardoor de uitgestrekte, nabij gelegen jonge dennen- bosschen der gemeente, behouden blijven. Ongeveer 25 hectaren heide en bosch zijn afgebrand. Te Wieuwerd (Friesland) hebben 20 vee houders zich verbonden, bij het uitbreken van de ziekte onder hun vee, de schade gezamenlijk te dragen. Bijtijds gered! Terwijl de landbouwer G. Hannink, wo nende in de buurtschap Heeten, op het land aan 't werk was, zag hjj, dat zfjn hooi berg, waarin veel liooi was geborgen, in brand stond. Onmiddellijk snelde hij naar de plaats en zag, dat zfjn woning, waarin nog 2 klei ne kinderen sliepen, door de vlammen was aangetast. Met veel moeite mocht het hem gelukken zjjn kinderen te redden, toen hij met de kinderen buiten was, viel het huis onmid dellijk in. Op de werf van den scheepmaker Van Duivendijke te Bruinisse had Vrijdagmid dag een ernstig ongeluk plaats, dat den dood van een jong werkman ten gevolge had. Terwijl S. Schakel, scheepmakersknecht bezig was een vaartuig te repareeren, kreeg b\) plotseling den mast op het hoofd waar door hem de schedel werd ingedrukt. Een ander, niet wetende dat het slot niet op de mast was, had den stag losgemaakt. Schakel kwam bekneld tusscben den mast en den kant van het vaartuig, zoodanig dat hem ook de borstkas werd ingedrukt. Hij werd bewusteloos opgenomen en thuisgebracht waar de inmiddels ontboden geneesheer den dood cansteteerde. Vrijdagmorgen had W. C uit Stiphout, arbeider der fabriek van den heer P. De Wit, te Helmond, het ongeluk, met zijn arm tusschen de machine te geraken, met het ongelukkig gevolg, dat dit lichaamsdeel geheel aan den bovenarm werd afgekoeld. De man werd, na voorloopig verbonden te zijn, naar het gasthuis gebracht. Kieserlijst-toevalligheid Als no. 22179 staat op de kiezerlfjst van 's Gravenhage vermeld Nederlanden Z. K. H. Hendrik Wladi- mir Albrecht Ernst Prins der, Hertog van Mecklenburg (woon plaats: Noordeinde 68). Als no, 22180(onmiddellijk daaronder) staat vermeld Nederlanden Willem der (woonplaats: Naaldwijkscke straat 68). Het adresboek vermeldt als het beroep van den laatstgenoemdeboekdrukker. Het samentreffen van deze beide namen is wel eingenaardig en het kan waarschijn lijk alleen op de kiezerlijst voorkomen. Een tweede opmerkenswaardigheid is dat de kiezer, die met den Prins den naam „der Nederlanden" gemeen heeft, toevallig den voornaam Willem, den meest voorkomen den voornaam der Oranje's draagt en een derde aardige overeenkomst dat hfj het zelfde huisnummer heeft als de gemaal on zer Koningin. Zijn zoon gedood. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in pand 43 aan de Marnixstraat te Botter dam een ijselijk familiedrama afgespeeld. Daar woont, op het bovenhuis de 66-jarige weduwnaar J. Groeneveld met zijn zuster en 2 zoons. De man, die wegens de warmte niet slapen kon, zat om halftwee in de keuken een boterham te eten, toen zfjn 28-jarige zoon thuiskwam. Deze W. A. ge naamd, is los werkman. Naar beweerd wordt zou hf) zeer weinig ingebracht hebben in de kosten van het gezin en bemerkte de vader, bij zijntbuiskomstvanzijnzoon.dat deze drank gebruikt had. Daarover moet een woordenwisseling zijn ontstaan, waarbij de vader zich zoo driftig maakte, dat hfj met een ssheede mes, waarmee hij zijn brood gesneden had, in blinde woede naar zijn zoon stak. De steek kwam zeer ongelukkig aan, het mes verdween in de borst van den jongen man en sneed de hartader af. De getroffene zonk ineen en bleef, te midden van eon bloedplas, roerloos op den grond liggen. De andere zoon, die door het gebeurde was ontwaakt, snelde dadelijk het huis uit om heelkundige hulp te halen, terwijl de oude man op de plaats bleef, waar hij zijn noodlottige daad had verricht. De zoon keerde terug met dr. P. H G. De Ridder van den Pompenburgsingei, wiens hulp echter reeds te laat kwam, zoodat den medicus niets overbleef dan den dood te constateeren. Inmiddels was ook de politie van het bureau aan de Meermansstraat van het gebeurde, dat zeer stil in zijn werk gegaan was, zoodat de buren er niets van bemerkt hadden en zelfs de zuster van Groeneveld er niet door gewekt werd, on derricht en kwamen de commissaris, de heer L. J. G. Vuyk en de inspecteur, de heer J. C. Blaauw, ter plaatse. De bekla genswaardige vader bekende terstond zfjn daad en stelde het nog bebloede mes in handen der politie. Hij werd meegenomen naar hel bureau en is Zondagmiddag naar het Huis van Bewaring overgebracht. Om halfzes 's morgens werd het lyk per lijken brancard naar het ziekenhuis vervoerd ter gerechterlfjke schouwing, die Maandagmid dag om 2 uur in tegenwoordigheid van den rechter commissaris heeft plaats gehad. Groote brand te Gameren. Pas is het dorpje Brakel, aan den zuide lijken oever van de Waal, door brand ge teisterd, en thans zijn in het, op een paar uur afstands van Brakel aan denzelfden oever gelegen dorpje Gameren een aantal huizen een prooi der vlammen geworden. Zaterdagmiddag te 3 uur ontstond bij den timmerman A. v. Willigen brand, die zich vooral, ook omdat er een stevige Noorden wind woei, onmiddellijk zeer ernstig liet aanzien. Het woonhuis, de timmerwinkel, de houtloods en de houtzagerij werden geheel en al in de asch gelegd. Eenige kippen en konijnen kwamen in de vlammen om. Van Willigen en zijn gezin konden ternauwernood het veege lijf redden. Een geweldige vlammenzee verspreidde een on dragelijke hitte. De brand sloeg over naar het postkan toor. In minder dan geen tijd was het vuur overgeslagen naar het post- en telegraaf kantoor, dat eveneens tot den grond is afgebrand. Het aanwezige goed, alsmede de bescheiden van het kantoor, konden in veiligheid gebracht worden. De onderwijzer, de heer A. Wijne, die tevens brievengaar der is, en als zoodanig naast het postkan toor woont, moest het aanzien, dat al zijn have en goed verbrandde. Zóó geweldig woedde het vuur, met zulk een snelheid greep het om zich heen, dat in minder dan geen tfjd het woonhuis van den heer Wijne als van de aarde was weggevaagd. Zelfs het baar geld, dat in de woning aanwezig was, werd een prooi der vlammen. De brand breidde zich uit. Door den sterken wind gedreven, woedde 't vuur met steeds toenemende kracht voort. Het pand van den heer M. Kreeling Rzn., werd thans een prooi der vlammen. Ook hier bleef van have en goed niets anders over dan een paar meubelen, in allerijl naar buiten gesleept. De burgemeester van Gameren, de heer De Ridder, was, onmiddellijk na het uitbre ken van den brand, op het terrein aanwe zig en leidde persoonlijk van het begin tot het einde, het blusschingswerk. De spuitgas ten uit Gameren waren ook dadelijk ter plaatse. De brandweer uit Nieuwaal, een dorpje op een halfuur afstands gelegen, rukte op de eerste tijding, onmiddellijk uit en kwam met bekwamen spoed aangesneld. Hulde aan de dappere spuitgasten, die, ondanks de brandende zon, onvermoeid en zonder ophouden de pompen bleven hanteeren. Aller krachten concentreerden zich op de mandeDmakerij van den heer Van Tuyl, die, door al het licht-ontvlambare materiaal, dat in het gebouw aanwezig was, een vree- selijk gevaar opleverde. Dank zij het kranig werken der spuitgasten, slaagde men erin dit gebouw te behouden. Voortdurend ook richtten de spuitgasten hun stralen op de boomen, teneinde te beletten, dat de vlam men vandaar naar den anderen kant zouden overslaan. De verbrandde huizen zijn gedeeltelijk bij de firma De Jong Co., te Amsterdam,en voor de rest bij de Tielsche Brandwaarborg maatschappij verzekerd. Heel den middag kwamen van uit Zait- bommel en omliggende plaatsen in dichte drommen de menschen opzetten, teineinde het terrein van den brand en de aangerichte verwoestingen in oogenschouw te kunnen nemen. De oorzaak van den brand. Als oorzaak van den brand beschouwt men het feit, dat van een huisje aan den overkant van den dijk gelegen, vonken overwoeien naar de houtloos van den heer Van Willigen. De eigenaar van de loods zag de vonken neervallen en bijna op hetzelfde oogenblik laaiden de vlammen reeds hoog-op met het hierboven beschreven noodlottig gevolg. Een eigenaardig toeval is het te noemen, dat Zondag, 16 Juli, de brand te Brakel precies op hetzelfde uur ontstond, als Zater dag de brand te Gameren. die zich gaarne aan huis lat kunnen dit op zeer billijke v gedaan krijgen. Beleefd aanbevelende, MIDDELHARNIS, ZANDPA levert de ondergeteekende goede zuivere wijnen der firm Tieman te Amsterdam, re teruggave der ongeopende Ook goede BRANDEWIJN en tegen zeer Concurreerende BRANDEWIJN, per Liter 11,10 per JENEVER, per Liter 11,00 per COGNAC in verschillende soc Beleefd aanbevelend, Uw adres voor wit en gekleurd. Kastpapier, Behangselpaf is daar, waar men ruime voof en lage prijzen betaald. Alle binnen- en buitenlani BOEKWERK worden zonder eenige verho geleverd en van alles de laatst Eenig adres voor alle soor DRÜKWEE BOEKBINDERIJ - PAPIEI PAKPAPIER aan ROLLEN er leder begrijpe zijn belang en MIDDELHARNIS, WESTDI (E:.<i.lTTOOP. c., Telegr.-adres OUDGAARDEÏ Correspondentschap BELAST zich met den aan- landsche beurzen; VERZILVERT Coupons tot d GEEFT VOORSCHOT en sl buitenlandsche Effecten BEZORGT polissen van bran INKASSEERT wissels op bin ADMINISTREERT gelden en conditiën BEWAART effecten, goud, zi bepalingen, die gratis vei' Plaatst gelden k met een maand opzeggen 3'/2 pCt. 's jaars; ir twaalf maanden opzeggen 4 Gedurende JULI en AUd o/. Geldig voor 3 achtereenvo Grratis Tijdgeestbriefjes geien deselfde Verkrijgbaar te Rotterdam Te Sommelsdijk bij Hoofdag Weijte Herkingen bij A. W. I bfj i. GKnöpste Oude Tonge te Stad aan 't Haringvliet bij Bommel bij D. Wesdijk; te A'icïl gebuurte Stellendam by J. C.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2