DE Gouden- i Zilverwer D. Hartog-s -I M, DB GAf r liiipipiïiisiiïifftïiiïiiïiiïl Flakkeesche Binnenland. Effecten-, Kassiers-, PRIJS: Zij zullen al de benoodigdheden voor hun bedrijf duurder inugen betalen. De protectionist lacht smalend wat bekom mert hij zich om de wellicht luttele ver hooging, die de Tariefwet voor eeuig artikel ten gevolge zal hebben. Doch onze landbouwer, die wel weet, dat de oude Bartjes een goed rekenmeester was, zal met weinig moeite tot de conclusie komeu dat zijn zuinige voorzaat niet voor niets tot zijn lijfspreuk proclameerde: „Vele kleintjes maken een groote,,. Als hij zijn wei wil afschutten met prikkel draad, pakt het tarief hem in zijn beurs. Als hij zijn aardappelen in zakken stort, gevoelt hij met gepaste dankbaarheid in zijn buidel, dat hij mag dokken ten be hoeve der Rijssensche jute-industrie. Het krachtwerktuig, dat hij zich aan schaft tot meerdere volmaking van zijn bedrijf, zal hem juist het invoerrecht van den teeder zorgenden minister Kolkman meer kosten. Hij zal op alle wijze ondervinden, dat de teedere regeeringszorg hem met een hardnekkige liefkozing kenbaar wordt gemaakt. Misschien, dat hij dan terug denkt aan den tijd, toen een Van Dedem en een Van Kerkwijk den ondergang van onzen landbouw profeteerden, als geen graanrechten geheven werden. Hoe schitterend heeft de energie onzer boe ren, die de cultuur tot steeds hooger intensiviteit opdreven, hun profetie ge logenstraft. En deze „selfhelpers" worden thans door de teere regeeringszorg op zwaar der lasten gesteld ter wille van spora disch te vinden beschermelingen, die mogelijk profeteeren kunnen ten koste van allen. Door de teerste zorg van een vaderlijk gouvernement wordt hun als een zwaard van Damocles boven 't. hoofd gehangen, dat de weerwraak van het buitenland hun export door hoogere of hooge rechten zal treffen. Waarlijk, als uit eenige kring het verzet mocht opkomen, het zou moeten zijn uit de organisaties van landbouw en veeteelt, tuinbouw, zuivelindustrie en kaasmakerij, wier belangen, geheel samenvallende met het algemeen belang, tot het uiterste zich dienen te verzet ten tegen een wet welker „teere" zorg zich openbaart in een verzwaring van den bestaansstrijd van de energieke be werkers van den Nederlandschen bodem. 4 Bekende inbrekers uit de gevangenis ontsnapt. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontvluchtten uit de bijzondere strafgevan genis te 's Hertogenbosch vier gevangenen, bekende inbrekers, genaamd C. Donker, Th. "Wijnen, J. A. De Haan en W. Roos. Zjj zijn uit dezelfde zaal ontvlucht, van waaruit vroegere ontvluchtingen plaats hadden. Dit is reeds de derde ontsnapping, die, na opheffing der militaire buitenwacht, ge schiedde. De wachters, die de ronden maak ten, bevonden op de gestelde uren alles in orde, terwijl de bewaking sedert de ont vluchting van Arie Boeren zeer verscherpt werd. Omtrent de wijze van ontsnapping is nog niets naders bekend. Om halfacht bemerkte men de verdwij ning, die om halfvijf moet hebben plaats gehad. De ontsnapten moeten in gevangenispak zijn ontvlucht. De directeur der gevangenis is met ver lof, terwijl een aantal rijksveldwachters, eigenaars van politiehonden, te Amsterdam zijn gerequireerd, zoodat er weinig hulp was ter opsporing. Terstond gingen mare chaussee en politie het spoor der ontvluch ten zoeken. Daar een fietsrijder twee der ontvluchten in de omgeving van Lieshout meende te hebben gezien, ging de Commissaris van Po litie per auto naar Eindhoven en Helmond, terwijl ook de geheele omtrek van Den Bosch wordt afgezocht. Nog meldt men ons uit Den Bosch Geheel den nacht hebben de bewakers om beurten, zooals gewoon, hun dienst ge daan, doch niets verdachts bemerkt. Vermoedt wordt, dat de vluchtelingen tusschen 12 en 2 uur het hazenpad hebben gekozen. Dat onmiddellijk na dien tijd hun vlucht door de bewakers niet is opgemerkt, vindt zijn oorzaak hierin, dat de bedden in de verschillende cellen door de gevluchten zoo waren opgemaakt of zich daar nog iemand in bevond Ook de klompen waren voor elke cel geplaatst, zelfs de deuren waren gesloten Zoo goed als zeker is het dus, dat met valsche sleutels is gewerkt en dat ook, even als vóór enkele jaren, hulp van buiten was gebodeD. Van een deur was slechts het slot ver broken, waartoe werd gebezigd de buis eener brandslang. Tegen den morgen, toen de gevange nen nog niet bij de hand waren en zouden worden gewekt, kwamen de bewakers tot de voor hen al héél onaangename ontdek king van de vlucht. Terstond werd nu het geheele huis van het voorgevallene in kennis gebracht. Rijks- en gemeente-politie werden ingelicht om zoo spoedig mogelijk de vluchtelingen te achtervolgen. Per auto reed de hoofdinspec teur Brinkman met eenige politiemannen by zich den Hinthamerweg op, daar ver teld werd, dat het viertal daar gezien was. Het was alles echter vergeefsche moeite, nergens was iets te hooren of te zien. Ook de andere speurders hebben den geheelen dag zonder succes gewerkt, tot Zondag avond was geen spoor gevonden. Willem Roos is een der leden van het beruchte inbrekers trio, dat in het laatst van 1907 en het begin van 1908 Amsterdam onveilig maakte. Naar men zich herinnert wist hij verleden jaar uit het krankzinni gengesticht „Duin en Bosch" te Castricum, waar hij verpleegd werd, te ontvluchten. Eerst geruimen tijd later werd hij te Rot terdam aangehouden voor een aan de Wijde Marktsteeg gepleegde inbraak bij zijn aanhouding noemde hij zich toen Jansen en naar de strafgevangenis te 's Hertogen bosch overgebracht. Donker's naam is bekend bij de Rotter- damsche Justitie in verband met het feit, dat „Keesje" herhaaldelijk is verdacht ge weest van verschillende inbraken. Voorts pleegde hy in Leeuwarden een inbraak, vluchtte in gezelschap van zyn beminde „Poppetje G." naar Zwolle, doch werd daar gevat op het oogenblik, dat hy zich per boot naar Amsterdam wilde begeven. Hij verbleef te Zwolle eenige dagen in een hotel. Bij zijn arrestatie poogde hij te ont vluchten en loste zelfs revolverschoten op hem op de hielen zittende politie. Thomas Wijnen is veroordeeld wegens een inbraak, gepleegd Ln het café-restau rant van den heer C. N. A. Loos aan het Hofplein te Rotterdam. Hij heeft nog po gingen gedaan, om zich ontoerekenbaar te doen verklaren hij weigerde ook voedsel tot zich te nemen en is by een poging tot zelfmoord over een balustrade in het Huis van BewaringteRotterdam gesprongen. Keesje D. had totaal 10 jaar en 8 maan den gevangenisstraf op te te knappen Wij nen had ook eenige jaartjes voor z'n reke ning en Roos zou worden opgezonden naar een krankzinnigengesticht voor den tyd van één jaar, by wyze van proef. Men meldt uit Heerenveen; De justitie is naar Oldemark vertrokken om een onderzoek in te stellen naar een plotseling sterfgeval aldaar. Twee geneesheeren zijn meegegaan. Het geval betreft vermoedelijk de ver giftiging van een gehuwde vrouw. Brutale berooving te Amsterdam. Een koopman uit Calcutta, die sedert een viertal dagen te Amsterdam logeerde, is het slachtoffer geworden van een brutalen dief, die hem een portefeuille, inhoudende een be drag van ongeveer vierduizend gulden, wist afhandig te maken. Omtrent dit geval worden de volgende bijzonderheden gemeld Vier dagen geleden stapte in een hotel in de Warmoesstraat een gezelschap van acht Engelschen, dames en heeren, af. Het gezel schap, dat voor zijn genoegen het Continent bezoekt, maakte verschillende uitstapjes, o.a. naar 'sGravenhage en Zaandam. Een der Engelschen, een jonge man van onge veer dertigjarigen leeftijd, had zich in Ant werpen, vanwaar het gezelschap kwam, daarbij aangesloten en maakte ook de ver schillende uitstapjes mede. Zaterdag zouden de dames en hesren naar Keulen vertrekken en een der heeren, een koopman uit Calcutta, begaf zich daar om Vrijdagmorgen naar het bureau van Tbos Cook Son op het Damrak, om eenige chèques te gelde te maken. In het geheel inde hy hier een bedrag van 320 pond (f3840). De heer, die zich in Antwerpen bij het gezelschap had aangesloten, was by de inwisseling der chèques tegenwoordig en met den koopman begaf hy zich naar een groot café in de Warmoesstraat. Een derde, een bekende van den eerste, voegde zich bij het tweetal. Aan het tafeltje, waar het drietal gezeten was, kwam het gesprek al spoedig op het geld, dat de koopman zooeven gewisseld had. Ik wed, dat ge mi) dat geld niet durft toevertrouwen, zeide gekscherend de nieu we kennis uit Antwerpen. De koopman legde daarop zyn portefeuille op tafel en de ander stak deze in zijn bin nenzak. Van het oogenblik dat de koopman zich even verwijderde, maakten de beide andere gebruik'om er vandoor te gaan. Ze waren, toen de koopman terugkwam, ver dwenen. Even na deze verwijdering stapte de „ken nis uit Antwerpen" het hotel, waar het gezelschap logeerde, binnen en verliet het even later weer met een hand valies bij zich. De hotelier vertrouwde de zaak niet en de „ober" van het hotel ging eens op de kamer van den verdwenen vreemdeling kijken. Juist toen de „ober" weer beneden kwam, stapte ook de vreemdeling binnen, ditmaal zonder valies. Hij betaalde zijn hotelreke ning en vertrok opnieuw,ditmaal voorgoed. De bestolene, die weldra in het hotel terugkeerde, was als versuft. Onmiddellijk werd bi) de politie aangifte gedaan, die met. grooten ijver aan het speuren ging. Tot nog toe heeft dit evenwel nog geen resultaat opgeleverd. Door een toeval kon de politie een por tret van den dief machtig worden. By het uitstapje naar Zaandam had de bestolene, die ainateurphotograaf is, een paar kiekjes van het gezelschap gemaakt. En nu was het wel opmerkelijk dat het gelaat van den „kennis uit Antwerpen" daar niet op voor kwam. Of hij had den arm voor het gezicht gehouden, of hij had zyn gezicht afgewend. Maar op een derde „kiekje" genomen zon der voorkennis van den vermoedelijken dief op het oogenblik dat het gezelschap op de boot stapte, kwam het lachende gelaat van dezen wel voor. En dit portret was het, dat door een rechercheur in beslag werd geno men. Vermoedelijk heeft men hier te maken met het werk van een internationale die venbende, die het op toeristen gemunt heeft. Ongeveer drie weken geleden werd te Brus sel, in het Grand Hotel des Boulevards, een vreemdeling op volmaakt dezelfde wyze bestolen. Ook daar werd „quaestie van ver trouwen" gesteld en ook daar verdween een portefeuille rnet geldswaarden in den zak van den al te spoedig vertrouwden gauwdief. Zaterdagnamiddag kwart voor een is bij een krib in de Merwede nabij de scheeps timmerwerf „Dordrecht" van de firma Bijvoet te Dordrecht, een 16-jarige jongen, P. De V. wonende aan de Heerheijmansuis- straat aldaar, die opgenoemde werf werk zaam was, bij het zwemmen verdronken. Een anderhalfjarig dochtertje van den landbouwer J. Jansen te HoenzaDriel wist in een onbewaakt oogenblik het cerum tegen veldmuizen te bemachtigen. De kleinigheid, die zij er van gegeten had, veroorzaakte zulke hevige ziekteverschijn selen, dat dadelijk de hulp van den genees heer moest worden ingeroepen. Deze gaf een braakmiddel, na welks toepassing het kindje als behouden mag worden beschouwd. Moederliefde bij dieren Een jonge zwaluw, pas uit het nest ge vlogen, zou den Amstel oversteken. De moe der zou dezen gevaarlijken tocht eens ga deslaan, doch o wee, halverwege kon het beestje niet meer, ijlings vloog de oude nu haar kind na, nam haar bij den bek en fladderde naar den kant, doch beiden moes ten door hulpvaardige handen geholpen worden. Een vleermuizen-kolonie Bij het schoonmaken van het dak eener woning aan den Stationsweg te Goes wer den niet minder dan 75 vleermuizen aan getroffen, die daar hun hoofdkwartier hadden. Een gymnasium is geen meisjes-kostschool. Bij het dezer dagen plaats gebad hebbende overgangs-examen aan het gymnasium te Dordt hield de voorzitter van het college van curatoren, dr. H. J. de Graaf, een rede, waarin over de aanwezigheid van zooveel meisjes-leerlingen nogal werd geklaagd. In de redevoering werd o.m. het volgende gezegd „Aan het Dordsche gymnasium nu wordt hartelijk gelachen en heerscht over het ge heel opgewektheid. Maar de lessen mogen daaronder niet lyden. Iedere leerling moet in het oog houden, waarom hö op het gym nasium is en wat er van hem kan en moet gevergd worden." „Curatoren weten, dat over het geheel (de meisjes) meer te kort schieten dan de jongens." „En daarom zijn wij (curatoren) niet blin delings ingenomen met de aanwezigheid van sommige meisjes op het gymnasium." Dit wordt nog aldus aangevluld „Maar wie het gemnasium beschouwen als een soort van kostschool, waar zij jongemeisjespret onder elkaar kunnen hebben en waar het leeren bjjzaak is, die hooren althans op dit gymnasium niet. Er zijn er zoo, en curato ren wensch9H door dit woord haar en haar ouders te waarschuwen, dat het gymnasium op die wijze van de meisjesleerlingen niet gediend is." „Meisjes zijn welkom ook aan dit gymna sium, maar zy moeten niet probeeren den geest in het gymnasium-ondewys te beder ven. Dan hooren zy er niet, evenmin als de jongens van haar soort." Wat is er gebeurd, zoo vraagt de Dordt- sche correspondent van het Handelsblad, dat in dezen geest gesproken moest worden Een predikante. Wij hebben onlangs ge meld, schryft de „N.R.Ct.", dat mej. Annie Zernike het proponentsexamen by de Doops gezinde Sociëteit heeft afgelegd. Gisteren heeft mej. Zernike den dienst geleid in de Doopsgezinde gemeente te Bovenknljpe en Zondag 30 dezer zal zjj dien leiden in die te Zutphen. Dit, is niet de eerste maal, dat een Neder- landsche vrouw in ons land een gewone godsdienstoefening leidt. Van het Leger des Heils gezwegen hebben bv. in de Vrjje Ge meente te Amsterdam wel mej. E. Knappert en mej. de Favauge gepreekt, n. f., maar wel is 't de eerste maal, dat een langs den gewonen weg afgestudeerde en tot den evan geliedienst in een erkend kerkgenootschap toegelaten vrouw dat doet. Zal nu binnenkort de predikante ook do- mineesche worden, niet in de oude beteeke- nis van domineesvrouw, maar als herderin en leerares eener gemeente Om te beginnen Na een echtverbintenis van slechts één jaar werd in het gezin van O., op de Raam te Gouda, een drieling geboren, allen meisjes. Dat in het eerste jaar, wat zal het tweede geven Te Rijnsburg viel de dochter van den heer H. J. De H. van de fiets, met het ongelukkig gevolg dat zjj is overleden. Uit Hengelo (Overijsel) meldt men het overlyden, in 81-jarigen ouderdom, van den heer J. v. Alphen, oud-lid der Tweede Kamer, behoorende tot de anti-revolutionnaire party. De ontrouwe commies Nader vernemen wij, dat de commies H., over wien wy berichtten, inderdaad com mies was bij het hoofdbestuur der poste ryen en telegrafie. Hy was, by dit hoofd bestuur, werkzaam op het bureel „post wissels". H. heeft geen cent van het be drag (f 10.000), dat hij wilde verduisteren, in handen' gehad en heeft dit dan ook niet ten eigen bate kunnen aanwenden. H. trachtte een wissel van de Russische admi nistratie aan de Nederlandsche betaalbaar op een bank te Parjjs, te gelde te maken, wat hem echter niet is gelukt. V a d. De werkman H. Doesburg, die bij het ongeluk aan het Vredespaleis in Den Haag het leven verloor, was gehuwd en vader van 8 kinderen. De man was herkomstig van Schiedam. De werkman, die bij hetzelfde ongeval ernstig werd verwond, maar wiens toestand naar omstandigheden redelijk wel is, zoodat er hoop bestaat op behoud van zyn leven, was mede gehuwd en is vader van 2 kinde ren. Tongblaar onder kinderen In het gezin van zekeren L. R. te Dussen zijn 6 kinderen lijdende aan tongblaar. Naar de moeder beweert, hebben zy geen onge kookte koemelk gedronken. Zaterdag viel een meisje van 8 maanden, Maigaretha Tuik, uit het openstaande raam van de tweede verdieping van pand do. 328 aan de Oude Heessche laan te Nijmegen. Het kind kwam op de steenen vaneen stoepje neer. Dr. v. Alphen verleende de eerste hulp, constateerde hersenschudding en achte opneming in het Wilhelmina- Ziekenhuis noodzakelijk, waarheen het meisje per rijtuig is gebracht. Geweldige brand te Brakel. 36 woningen verbrand. Zondagmiddag is brand uitgebroken in een woning staande aan den dyk, te Brakel (tusschen Zalt-bommel en Gorinchem). Aan gewakkerd door den wind, die evenwijdig met den dyk woei, nam de brand zoodanig in omvang toe, dat, naar men ons mede deelt, 86 woningen in de asch gelegd werden, alle staande langs den rivierdijk en zich uitstrekkende over een lengte van 5 600 meter. Aangezien de brand, omtrent welks oor zaak vooralsnog niets bekend is, overdag uitbrak, hadden alle gezinnen gelegenheid zich in veiligheid te brengen, zoodat, naar de berichten geruststellend luiden, geen menschenlevens zijn te betreuren. De geweldige brand, waarbjj aan biusschen niet te denken viel, heeft zich niet slechts bepaald tot kleine huisjes, doch zelfs aan zienlijke boeren-huizingen met schuren en hooibergen zijn tot puin gsworden. De overblijfselen, die hedenmorgen nog sterk smeulden eD rookten, leveren een droefgeestigen aanblik. Nader meldt men ons Er blyken totaal 40 huizen afgebrand (50 woningen), 60 hooibergen, één hoolpers en vele hooischelven, gedeeltelijk verzekerd. De oorzaak is onbekend. De erven Duyser, de bewoners van het huis waar het vuur zich het eerst vertoonde, waren niet verzekerd. Uit een opgave, welke wy ondanks de vreeselyke verwarring konden verzamelen blijkt, dat 20 gezinnen in elk geval verzekerd zyn. De schade is nog niet te ramen. Ernstige vechtpartij Koekange laat weer van zich spreken De gebroeders J. en G. K. kwamen per fiets van Meppel en rustten even uit in de herberg van H. Kuyer, aldaar, waar op dat oogenblik meer boerenjongens aanwezig waren. Spoedig ontstond hevige woordenwisseling welke overging in een bloedig gevecht, waarbij de messen duchtig dienst deden. J. K. kreeg een steekwond onder een der oogen, in den rechterschouder en aan den linkerbovenkant van 't hoofd. Zijn broeder G. K. ontving een jaap over 't hoofd, terwyl zyn jas als het ware aan riemen was gesneden. A. S. werd bloedend getroffen aan 't voor hoofd, links en rechts van 't hoofd en aan een der ooren, terwyl R. E. aan het hoofd wonden opliep. De politie heeft de zaak in handen. Fabrieksbrand te Boxtel 1 Zaterdagmorgen is de metaaldraadlam penfabriek der firma Alard te Boxtel, to taal uitgebrand. De brand heeft zich als volgt toegedra gen De heer Alard stond met een paar inge nieurs op de locomobiel, toen dige kwam berichten, dat op te um blauwe rook hing. Beiden snelden naar -het la doch vóór zjj bovenkwamen, sttl geheble plafond in vuur, zoomed tusschenschot van het nevenvei pakkerjj dienst deed. Aan bil niet meer te denken. De directeuren der fabriek wag het personeel beneden, om z(| van reden naar buiten te ga; onmiddellijk werd voldaan. De beneden de fabriek verliet, w. dat de fabriek in brand stond.I minuten stond de geheele bol lichtelaaie. Het kantoor werd zoo spoed ontruimd en boeken en geld;l veiligheid gebracht. Iets uit c redden was onmogelijk. De vlammen sloegen zoo hj die in 's Hertogenbosch waren Alles was laag verzekerd. Inbraak te Leersum In den huize „Darthuizenber door de familie S. is ingebrol drag van f 70 werd megenomt couvert met f 1100. hebben de ,j liggen. Waarschijnlijk zijn ze hebben zich echter flink ie goec wijn en vleesch. 't Is reeds as gelukt een der inbrekers te anderen is zij op het spoor. Een heer voerde aan het Prins te Haarlem, de zwanen in den hij het laatste gegeven had kv zwanen uit het water en beter leege hand. Er waren nog al bjj gekomen, die den heer aanr weg te loopen. En toen zag men een koddig De zwanen pakten ieder ee- zjjn jas en lieten zich zoo vi tot ten slotte het publiek hielp! van zijn vervolgers bevrijd wel A V E K TEN T II Het beste adres v< is van ouds bekend bij Westdijk B 292, Midd OBTEITICiD SEDERT N.B. Ondanks de lage prijzl tramkosten vergoed van af/5, naar verhouding, bij 10,— Telejpra BEZORGEN den In- en landsche Beurzen. KOOPEN eu Verkoopen 9. SLUITEN Prolongatien en NEMEN gelden a deposito INCASSEER1NG op Binne BEZORGEN gelden onder CORRESPONDENTEN vai AGENTSCHAP der Neder mander" te Amsterdam, tege deren, met vaste zeer billijkt SLUITEN Verzekeringen biljetten en per stoomboot o! SLUITEN verschillende L« ABONNEERT U DER GEILL IV OP LAAi Mooiste, goedkoopste en gratis Geill. Maandblad Prin L.u\ Met den eersten Juli bego tegen ongelukken op reis in Froetnum. Belast zich tevens met h de complete Jaargangen. Beleefd aanbevelend, W estdijk

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2