rrn E. VAM ZETTEN Zn Voor Bruiloften en Partijen J. L. VIMK te Middelharnis. zijn eigen belang begrijpt, Gouden" en Zilverwerken D. Hartog-s Jac z. Let op het merk Anker. Advertentie n. TUINEN. Agenten gevraagd n.b. Ondanks de lage prijzen worden tramkosten vergoed vanaf ƒ5,— aankoop naar verhouding, bij 10,— geheel. BRANDEWIJN, per Liter f 1,10 per flesch f 0,95 JENEVER, per Liter f 1,00 per flesch f 0,90 F. Ad. RICHTER Co., practische bezwaar van den Minister, waarvan ik de beteekenis beb erkend, en dat is dit, dat in sommige deelen van ons platteland de medische toestan den van dien aard zijn en de economi sche toestand van de landarbeiders zóó zwak is, dat de Minister er tegen op ziet met één pennestreek in de wet te schrijven, dat de plattelandsbevolking zich voor geneeskundige behandeling verzekeren moet. Het feit, waarop de Minister zich be roept, is helaas juist. Er zijn streken in ons land, waar de medische krachten zoo dun gezaaid zijn en de medische hulp zóó duur is, dat, practisch gespro ken, de arbeidende klasse ziek is en dood gaat zonder er een dokter bij te halen, en dat men den dokter veelal slechts laat komen, om te constateeren, dat er niet veel meer te doen valt. In Limburg is de toestand zeer slecht en ook in Dren te laat hij te wenschen over. Het feit, waarop de minister zich be roept, erken ik ten volle, maar vermoe delijk zal de Minister mij weer toegeven, dat wij hier te doen hebben met betreu renswaardige toestanden,die eigenlijk een beschaafd land onwaardig zijn. En nu is mijn grief tegen den Minster dezelfde die ik ook bij het vorige punt had de Minister ziet den misstand, maar in plaats van daarin aanleiding te vinden tot verbetering, is deze hem slechts aan leiding de moeilijkheid uit den weg te gaan. Toch zou m. i. een poging tot verbetering kunnen worden gedaan. Waarom vindt men in die streken zoo weinig medici? Natuurlijk niet, omdat de geneesheer een afkeer heeft van het landelijk leven maar omdat voor den medicus het platteland geen behoorlijk bestaan oplevert. Het is ten slotte een geldquaestie. Nu komt het mij voor, dat het oogenblik waarop men een ziektewet tot stand brengt bij uitnemendheid ge schikt zou zijn om in dezen grooten mis stand verbetering te brengen. Dit kan, indien men het stelsel van het subsidi eeren van doktersstandplaatsen, dat wij reeds kennen, uitbreidt. Waarom, vraag ik den Minister, tast gij voor dit groote belang niet in den zak? Als gij aan de Kamer mededeelt, hoeveel de medische behandeling in sommige deelen van het platteland te wenschen overlaat, zou zij daarvoor wel geld over hebben. Ik ben overtuigd, dat de Kamer, als zij den toe stand vóór zich zag, de vrijheid niet zou vinden, dat geld te weigeren. Men zou daarbij provincie en gemeente kunnen verplichten in die subsidies bij te dragen. Misschien zal de tegenwerping luiden maar dan zal de Ziektewet duur worden. Mijnheer de Voorzitter! Ik zou willen antwoorden: Als het moest wezen, zou ik er het geld voor over hebben. Maar bovendien, na zekeren tijd zouden, in dien ik mij niet bedrieg, de subsidiën aanmerkelij k kunnen verminderen. Want als de bevolking in die streken, geleerd door de ondervinding, de zegeningen van een goede medische behandeling leert waardeeren en er meer gewoon aan geraakt den dokter te consulteeren, zal de praktijk op het platteland allengs loónender worden en de subsidiën der halve kunnen worden verminderd. Trouwens indien voor dit doel beschik baar worden gesteld de zeer groote som men, die het stelsel van splitsing meer eischt aan personeel en administratie een punt, waarop ik straks terugkom dan ben ik er van overtuigd, dat een groot gedeelte van de subsidies voor meerdere standplaatsen van dokters be- noodigd, reeds gevonden was. Er komt nog iets anders bij. De Minister maakt zich gemakkelijk van de zaak af, door te zeggen: er zijn geen medische krachten genoeg. Maar de Minister laat het volk in de moeilijk heid zitten. Want ook voor die deelen van het land geldt zijn voorschrift, dat men zijn recht op uitkeering zal ver beuren, indien men niet voor behoorlijke medische behandeling gezorgd heeft. Hoe zullen die menschen daarin voor zien, indien de Minister zelf zegt: er zijn geen dokters? Nu weet ik wel, dat men mij zal ant woorden, dat in de wet ook staat, dat de uitkeering niet verbeurd wordt als de onmogelijkheid wordt aangetoond om zich medische hulp te verschaffen maar daarmede is men er niet. Want wat is de quaestie? Op het platteland, zelfs in den groot sten uithoek, zal men altijd medische hulp kunnen krijgen. Er is geen plaatsje in ons land, waar men niet zooveel pro fessoren aan zijn bed kan ontbieden, als men wil, mits men maar betaalt. De quaestie wordt dus een andere, namelijk: kan de arbeider in een con creet geval de hooge koeten voor medische hulp opbrengen? Gesteld, dal op een bepaalde plaats iemand alleen medische hulp kan krij gen, wanneer hij den dokter die 5 6 uren rijdens verwijderd woont, laat ko men, waarvoor hem dan f 2,50 wordt in rekening gebracht. Ieder rationeel be stuur zal dan natuurlijk zeggendat kan de arbeider op het platteland niet be talen en dus is zoo'n patiënt in een on mogelijkheid om zich medische hulp te verzekeren. Maar wat nu als de prijs wordt f I,f 0,75 of f 0,50? Als er een fonds is blijft het hetzelfde. Gesteld, dat er op het platteland een fonds bestaat, waar de premie heel hoog is, omdat de medische hulp er zoo duur is. Men zal dan moeten vragen kan de landarbeider, die f 6 a f 7 verdient, de premie opbrengen, ja dan neen? Het wordt dus steeds een feitelijke quaestie, voor elk individueel geval te beant woorden. Nu heelt het kasbestuur de naam „Raad van arbeid'' vermijd ik opzettelijk, omdat wij dien toch kwijt raken er het grootste belang bij om te zeggen, dat men in dit opzicht niet te facile is. Het kasbestuur moet niet te gauw tot de conclusie komen, dat de menschen de medische hulp niet kunnen betalen; want de arbeider, die wel premie betaalt, maar geen recht heeft op uitkeering, is een buitengewoon voordeelige klant voor de kas; en omgekeerdeen arbeider, die wel uitkeering krijgt, maar geen medische hulp, is zeer duur. Immers als men niet geheel wanhoopt aan de medische weten schap. moet men aannemen, dat hij, die ziek is, en een goede geneeskundige be handeling heeft, gauwer beter zal zijn, dan de man, die ziek is en geen ge neeskundige behandeling heeft. Het kasbestuur heeft er dus groot belang bij, niet te gemakkelijk te zijn en niet gauw te zeggenhier kan de arbeider de kos ten van geneeskundige hulp niet opbren gen. Met andere woordenwaar komt 's Ministers regeling voor dit deel van het platteland op neer? Dat de geheele arbeidersbevolking daar verplicht zal zijn premie te betalen, maar niettemin on zeker zal zijn, of zij bij ziekte al dan niet uitkeering zal genieten, en dat het beantwoorden dier vraag berust bij een orgaan, dat er belang bij heeft om ten deze, al is het goed gezind en humaan gestemd, niet te gemakkelijk te zijn. Anders toch wordt de premie in zoo'n streek toch hoog opgedreven. Verdeeldheid. Eensgezind zijn in de meeste gemeen ten van ons eiland de vrijzinnigen opge trokken in den strijd voor de Raads verkiezingen. Aan die eensgezindheid is het voorzeker te danken dat in Stad aan 't Haringvliet, in Middelharnis en in Sommelsdijk de uitslag voor onze partij gunstig is geweest. Het „Eendracht maakt machl1' is in die gemeenten terecht als de ware lijfspreuk door de vrijzin nigen in hun vaandel geplaatst. Het moet maar eens openlijk gezegd: Er zijn twee gemeenten waar onderling gekrakeel en persoonlijke veeten de kracht der actie hebben verzwakt. Het zijn Nieuwe Tonge en Stellendam. Daar is men weer in de oude fout vervallen, die zoovaak alle actie heeft lamgeslagen, men heeft persoonlijke tegenzin en on derling gekibbel niet weten uit te ban nen terwille van het groote doel, dat boven alles moest gaan. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Het geringe stem- menaantal, dat onze cadidaten in N. Tonge behaalden, vindt in de oneenig- heid der leiders zijn verklaring. Het is meer dan treurig. Op die manier wordt de propaganda onvruchtbaar en de tegenstander lacht in zijn vuistje, waar hem de triomf zoo gemakkelijk wordt gemaakt. Voor Stellendam geldt hetzelfde. Men leere toch ter wille van de zaak persoonlijke veetes op zij te zetten. Alleen dan is het mogelijk te zegevieren op een vast aangesloten vijand. Eendracht bouwt het huis Tweedracht breekt het af. Dat men dit in het ver volg voor oogen houde Hoe de clericale school bezocht wordt. Wanneer ergens een clericale school wordt gebouwd, probeeren de besturen op alle manier het vereischte aantal kinderen op de schoolbanken te brengen. Zoolang dit met. eerlijke middelen gaat, is dat hun recht. Doch het is bekend genoeg, dat geen middel ontzien wordt om de ouders over te halen desnoods door dwang, om hun kinderen naar de secteschool te zenden. Een der zeer oneerlijke middelen is de toelating' van zeer jonge kinderen, zelfs op 4'/2 of 5 jarigen leeftijd. Het ouder broertje of zusje mag dan als gunst het jongere kind meebrengen. Dit lokmiddel wordt aangewend om de clericale school vol te krijgen, 't Lijkt zoo onschuldig niet waar, als men deze gunst toestaat. Maar men weet zeer wel, dat de Open bare School die zoogenaamde gunst niet zou kunnen, mogen of willen toestaan. Het bestuur van een clericale school weet dat zeer wel en gebruikt daarom dit lokmiddel om de ouders over te halen hun kinderen van de Openbare School te nemen. 't Pleit al heel sterk tegen zoo'n in richting, als zulke middelen moeten worden aangewend om de school bevolkt te krijgen. Bevordering der nationale industrie. De protectionisten trachten ons steeds wijs te maken, dat protectie de nationale nijverheid zal bevorderen. De bewijzen voor het tegendeel zijn voor het grijpen. Doch zelden kan het voorbeeld zoo tref fend zijn als hetgeen ons thans uit Duitschland wordt gemeld. De chocojade- fabriek van Stolwerk is wereldbekend dat Van Houten voor ons land is, is Stolwerk voor Duitschland. Welnu, om dat de protectie aan de fabriek van Stol werk het voortbestaan onmogelijk maakt, verplaatst deze firma haar fabriek naar het vrijhandelend Engeland. De protectie, die de industrie heet te beschermen, drijft de firma Stolwerk uit, maakt haar 400 werklieden broodeloos en noodzaakt haar het bedrijf te verplaatsen naar een land, dat van protectie niet weten wil! Een onderteekend bericht komt uit België tot ons. De toestand der weverijen is daar zoo slecht geworden, dat verschei dene hun productie sterk hebben moe ten inkrimpen. Die heerlijke protectie toch De bevordering der nationale in dustrie, waarvan de protectionist spreekt, is alleen een bescherming van de volle buidels, die liefst de lasten afwentelen op den kleinen man. Zulke zegeningen staan ons te wachten van de clericale regeering die zich „christelijk" noemt. Leverantie aan de gemeente. Dat men in de gemeente de leverantie zooveel mogelijk gunt aan ingezetenen, als die ingezetenen voor redelijken prijs leveren, is een gezond beginsel. Burgers, die zooals men zegt, er voor zitten en bijdragen in de kosten der gemeentelijke huishouding, dient men niet voorbij te gaan als de gemeente wat kan laten verdienen. Mits men zorge, dat die leve- rantie's niet tot een monopolie worden. Ons kwam dezer dagen een sterk staaltje van het gevolg van zoo'n monopolie ter oore. Een onderwijzer aan een Openbare School had voor,'t Gymnastiekonderwijs stokjes noodig. Hij schatte de kosten van aanschaffing op ƒ15. De aanschaffing werd toegestaan en de leverantie zou geschieden door den antirevolutionairen leverancier der ge meente. Deze gaf als prijs opƒ85! De leverantie ging niet door, de onder wijzer doet het zonder de stokjes. Is het wonder, als een dergelijk leve rancier in het vervolg gepasseerd wordt bij leverantiën aan de gemeente TUINLIEDEN, MIDDELHARNIS. AANLEG en ONDERHOUD van BIEDEN AAN: vele soorten VASTE PLANTEN voor den vollen grond. BOLGEWASSEN in SOORTEN zooals CACTUS DAHLIA's, BOLBEGONIA's enz. enz. VELERLEI P0TGEWASSEN, alsmede GERANIUMS, FUCHSIA'S, CALSELARIA's enz. enz. KAMERPLANTEN in soorten, en verder alles wat tot het vak behoort. OVERAL TE ONTBIEDEN. XXXXXXXXKXXXXXXKXXXXXXXKXXXXX» neemt een 3 °/0 Premie-Obligatie van de Mil- „BEIDER BELANG" groot 100,- betaalbaur met 1,per maand. Voordeelen6—4 1. 3 °/0 vaste rente van af de eerste storting. 2. Een doorloopend gratis winstkans ais 1/20 lot in de Ned. Staatsloterij, geeft nooit verlies. 3. Gratis uitkeering van 100,bij overlijden. 4. Bij amortisatie de volle 100,terug. Zich te wenden tot den Heer JAC. PHILIPSE, Adj. Inspecteur, Zuid-Einde 78, Brielle. Liet beste adres voor alle is van ouds bekend bij Westdtfk B 292, Middelharnis. GEVESTIGD SEDERT l§JO. DRAINEEREN. De ondergeteekende bericht bij deze heeren Landeigenaren en Landbouwers, dat hij zich een Egault, Waterpasinstrument heeft aangeschaft, ten einde* landerijen welke men wenscht te draineeren zuiver uit te waterpassen. Tevens lever ik Draineerbuizen met of zonder kragen. Ten einde van tijdige levering verzekert te zijn is spoedige bestelling gewenscht. Steeds bereid tot alle gewenschte inlichtingen. Aanbevelend, JD. JOPJPE Qz.y Sommelsdijk.. levert de ondergeteekende de bekende goede zuivere wijnen der firma Ferwerda Tieman te Amsterdam, met recht tot teruggave der ongeopende flesscben. Ook goede BRANDEWIJN en JENEVER tegen zeer Goncurreerende prijs: COGNAC in verschillende soort en prijs. Beleefd aanbevelend^ x S pfl'êu RHEUMATIEK s, )„tECENBK0UDHEDEh| ro Verkrijgbaar in tlesschen 55, 80 en 130 ets. bij H.H. Apothekers en Drogisten WEIGERT BESLIST PAIN-EXPELLEP. IN DUITSCHE VERPAKKING! ROTT BR DAM. Te Middelharnis bij A. TEEPE, te Sommelsdijk bij DIJKEMA DOORN BOS, te Dirksland bij L. W. ZAAI.1ER, te Ooltgensplaal bij A. L. HOBBEL, te Ouddorp bij J. KÜRV1NK, Drogist.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2