„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 33 5 Juli 19II Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. NATIONALE MILITIE. KEURING van LOTELINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Middelliaruis; Gevolg gevende aan een namens den Minister van Binnenlandsche Zaken tot hem gericht verzoek Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er blijkens bij voornoemden Minister ingekomen ambts berichten personen zijn, wier praktijken o.a. daarin bestaan, dat zij voorspiegelen in staat te z\jn, tegen betaling van eene som gelds. de afkeuring van lote- lingen voor den dienst der militie te verkrijgen Waarschuwt de lotelingen dezer Gemeente voor bovenbedoelde praktyken onder verwijzing naar artikel 206 van het Wetboek van Strafrecht, onder meer inhoudende Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken 2o. hij die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd Vestigt er voorts hunne aandacht op dat de bemoeiingen van de hiervoren bedoelde personen in geen enkel opzicht de afkeuring kunnen bevorderen. De raadpleging dier personen zal den lotelingen niet anders dan noodelooze kosten berokkenen, omdat bij werkelijke ongeschiktheid voor den dienst, ook zonder hunne bemoeiingen, de afkeuring niet kan uitblijven. Middelharnis, den 1 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. SCHIETOEFENINGEN van het fort Hoek van Holland. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 12 en zoo noodig ook op 13 Juli a.s. eene schietoefening; worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 en löc.M.), in de ware richting W.T.Z., waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, gevormd door het fort, eene lijd in de richting van eene roode vlag op het vuurpijltoestel nabij den Zuiddam en eene lijn in de ware richting W.N.W. van het fort, tot op 9000 M. van het fort. Uitvarende schepen moeten om buiten den onvei- iigen sector te blijven N.W.T.W. koersen of N.lijker aanhouden over een afstand van 91/* z,m. buiten de hoofden. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening ge heel voorgeheschen wordt. (Zie Ned. Krt. No. 212.) Middelharnis, 4 Juli 1911. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS. Onbestelbare brieven over de 2e helft Juni: .Sen brief afkomstig van Stad aan 't Ha ringvliet voor J. TOMASSEN - ROTTERDAM. Een briefkaart van Stellendam voor L. v. d, STERRE - DEN HAAG. Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. Meijer is met ingang van 1 Juli j.l benoemd tot Directeur der Hoornsche Crediet en Effectenbank te Hoorn. Maandag had (ie vrouw van J. Krijten- berg het ongeluk te vallen en haar arm te breken, A B. uit Sommelsdyk die Maandag een fietstochtje zou maken, had het ongeluk zijn stuur een oogenblik te verliezen, waar door hij aan den Langenweg in de sloot terecht kwam. Donderdag had de werkmah W. bij het steenen lossen het ongeluk een steen op zijn hand te laten vallen, waardoor twee vingers erg werden verwond. Hedenmorgen vertrokken uit de kaai de vischsloepen „Paul Kruger" 'sch. H. J. Langbroek en „Anna Hendrika" sch. H. Jordaan, ter beugvisschery ne.ar de Noordzee. Dinsdag had het zoontje van F. v/d Nieuwendijk het ongeluk aan het Sas in de schutkolk te vallen, gelukkig mocht het den vader gelukken het spoedig op het droge te brengen. De vorige week had het dochtertje van W. van Es het ongeluk te vallen en haar arm te breken. Hedenmiddag had de zoon van W. v. Heemst, terwijl hij met zijn fiets het oprei afreed van het Zandpad by de Openbare school, het ongeluk te vallen waarbij hy zoo ongelukkig op het ijzeren hek terecht kwam dat hij een pen van dit hek hem onder de kin tot de mond doordrong. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen. SOMMELSDIJK- Sedert Donderdag 29 Juni 1911, zijn nog 12 leerlingen van de Open bare School, naar de Christelijke School overgegaan. Dit vindt zijn oorzaak, dat de werkgevers, voorstanders der Christelijke School, ongewone en niet te pryzen dwang op hun arbeiders hebben uitgeoefend. Het vijfjarig zoontje van K. van't Hof viel by de zoogenaamde Bosschesloot, met de hand zoodanig in een stuk glas, dat ge neeskundige hulp voor hem noodzakelijk was. Het plukken van zwarte bessen is hier in vollen gang. Besteedde men eerst 24 cent per KG., thans is deze prys ver minderd tot op 20 cent de KG. In deze gemeente komen weer geval len van vlekziekte onder de varkens voor. Iu de maand Juni 1911 zyn aan het telegraaf en telefoonkantoor alhier ontvan gen 131 telegrammen en 1 telefoonoproep bericht. Spoedeiscliende openbare vergadering van den Raad der gemeente Sommelsdijk op Maandag 3 Juli 1911 nm. 7 imr. Tegenwoordig zijn alle leden. Voorzitter de Burgemeester J. Bouman en secretaris I. Geelhoed. I. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen, goedgekeurd en geteekend. II. Ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten, waarbij zij goedgekeurd terugzenden het raadsbesluit tot wijziging der gemeente-begrooting 1911 dd. 24 Mei 11. b. Missive van dezelfde, waarbij zij voor kennisgeving aannemen de instructie van den gemeente-secretaris c. Procesverbaal van kasopname by den Gemeente-Ontvanger, waaruit blykt dat in kas was f 677,24. Alle deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. III. Uitbreiding Openbare Lagere School. De Voorzitter deelt de heeren mede, dat deze vergadering hoofdzakelijk is bijeenge roepen om te spreken over de uitbreiding der Openbare Lagere School. Voorts heeft hij vanmorgen van het Hoofd der Openbare Lagere School een staatje ontvangen, waaruit blykt hoeveel leerlingen er in elke klasse zitten. Dit staatje luidt als volgtle klasse 52, 2e klasse (a) 33, 2e klasse (b) 27, 3e klasse 44, 4de klasse 35, 5e klasse 43, 6e klasse 25, 7e klasse 36 en 8ste klasse 36 totaal 331, hieruit blykt dus dat er 62 leerlingen naar de bijzondere school zijn overgegaan. De Voorzitter stelt nu namens B. en W. voor om er een locaal bij te bouwen om reden in de tweede klasse te veel leer lingen zitten en tevens om de privaten, die thans in de school zijn, buiten de school te brengen. Uit het rapport door den Gemeente- Architect ontworpen blijkt, dat een nieuw locaal pl.m. f 1650 zal kosten en de ver plaatsing van de privaten en uninoirs naar buiten de school f 2300, totaal f 3950. De Voorzitter zegt dat wanneer er toe besloten wordt om er één locaal bij te bou wen de overgang in de school niet om de 9 maanden maar om de 8 maanden zal moeten geschieden, omreden dan de 2 jaren in drie gelijke stukken worden verdeeld, de overgang zal dan geschieden in Jan., Sept. en Mei. De heer de Graaff vraagt of men dan ge dekt is wanneer er een locaal by gebouwd wordt, De Voorzitter zegt, dat dit op het oogen blik wel voldoende zai zijn, De heer Peekstok zou met het óóg op de uitbreiding der gemeente er voor zyn om er twee localen by te bouwen. De Voorzitter deelt de heer Peekstok mede, dat er op het oogenblik 331 leerlingen zyn en wanneer er op 15 Jan. 1912 geen 364 leerlingen zy'd, men dan voor de 10e onder wijzer geen rijksbijdrage krijgt. De heer Timmerman vindt het beste te rekenen met de toestand zooals die op het oogenblik is. De Voorzitter zegt, dat Wannéér er toé besloten wordt om een locaal bij te bouwen, met) dan waarschijnlijk de leerlingen, die fi'u in het Weeshuis zijn ondergebracht met 1 Sept. a.s in het nieuwe schoollocaa! zal kunnen bergen. Geen der heeren iets meer te zeggen of te vragen hebbende, wordt het voorstel van B. en W. om er een locaal bij te bouwen en tevens om de privaten en uniors die thans in de school zijn, buiten de school te brengen in stemming gebracht en wordt het met algemeene stemmen aangenomen. Op de rondvraag vraagt de heer de Graaff hoe de scboolgeldheffing op de bijzondere school is geregeld, want hij had gehoord, dat de kinderen, die op de bijzondere schooi gaan, de meeste zoo goed als geen school geld betalen en dat hij gaarne zou zien, indien dit zoo is, dit ook op de Openbare Lagere School zal geschieden. De Voorzitter zegt, dat hy hieromtrent geen inlichtingen kan verschaffen. De heer Timmerman deelt de heer de Graaff mede, dat er niemand is, die voor niet de bijzondere school bezoeken, maar dat de schoolgeldheffing op de dezelfde manier is geregeld als op deOpenbareSchool. De Voorzitter zegt dat het bezwaar van den heer de Graaff te ondervangen is door eer schoolgeldregeling vast te stellen naar draagkracht en dat een zoodanige regeling eerstdaagsch van hem is te wachten. Hierna wordt de vergadering gesloten. DIRKSLAND. Voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad zyn candidaat gesteld de heeren G. Bosschieter, A. van 't Geloof en M. Kooman. Ds. A. Mackenze vroeger predikant bij de Gemeente onder 't Kruis alhier, thans te Meliskerke, heeft een beroep naar Tholen aangenomen. Aan het aanplakbord staat de volgende bekendmaking. De Oranje-commissie te Dirksland over wegende, dat tot haar leedwezen gebleken is, dat een deel der bevolking niet met het streven der Commissie sympathiseert. Heeft besloten De Oranje-Commissie te ontbinden. Dirksland, 30 Juni 1911. De Commissie. UEKKINGEN- Aan Ds. J. W. J. Addink alhier is tot herstel zyner gezondheid op nieuw een verlof verleend van drie maanden. Tot leden in de Hoofd Commissie van de Vereeniging „Nationale Feestdag" zijn gekozen de Heeren J. M. Verboom, F. kaas hoek en M. Breur. STELLENDAM. De Heer Hoogerheide, bri gadier by de marechaussee te Axel, is be noemd tot gemeenteveldwachter dezer ge meente. Door P. van Es is een steur gevangen van ruim 71 Kilo. Te Rotterdam aan de markt verkocht, bracht de visch ruim f30 op. Aldus een aardig buitenkansje voor schipper van Es. Zaterdag jl. zou de zangvereeniging „Excelsior" alhier in de muziektent een uitvoering geven. Door het slechte weer werd deze uitvoering echter uitgesteld tot Zaterdag a.s. Maandag had H. Breederveld het onge luk zich met karwystroo in het oor te steken, waarby hij dit lichaamsdeel zoo verwondde, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. B. kan van de pyn in het hoofd zyn werk niet verrichten en is aan het gekwetste oor tot nu toe doof. Met de nieuwe kerkklok is men hier niet gelukkig. Verleden zomer pas aange schaft, is ze nu reeds zoo gescheurd, dat de klok niet meer kan geluid worden. Het is hier druk met het plukken en leveren van zwarte aalbessen. Ze worden by groote hoeveelheden opgekocht door de op- koopers J. Gebraad en P. Nederveld. Uitge roepen werd, dat werd besteed 22 cent per Kilo. Met het snijden van bunt is het hier in den laatsten tyd druk. Er werd 8 cent per Kilo besteed. Ten einde diefstal tegen te gaan, moeten de opkoopers een lyst ma ken van de verkoopers en die de politie ter inzage geven. Vrydag 14 Juli a.s. zullen de kinderen van de hoogste klassen der O. L. School alhier onder geleide hunner onderwijzers hun jaarlijksch uitstapje maken. Ditmaal is het doel van de reis Den Haag en Sche- veningen. GOEDEREEDE- Bij enkele candidaatstel- ling zyn tot leden van den Gemeenteraad alhier herkozen de Heeren T. Lodder Czn. (lib.), P. Troost (lib.) en F. den Eerzamen Fzn. (a.-r.) De alhier gehouden collecte ten be hoeve van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden heeft f 6,746 opgebracht. De vorige week heeft voor enkele schippers der zeevisschery vloot alhier groot nadeel meegebracht. Was voor enkelen ten gevolge van bet stormachtige weder de be somming gering, een paar heeft nog het noodlot getroffen, de kor met tocht en spran kels geheel of gedeeltelijk te verliezen. Een leelyk schadepostje! In verband met het verplaatsen van het groote draailicht van den vuurtoren alhier naar den buitenkant der zeeduinen nabij Springert, is de groote lantaarn opge broken geworden. Dientengevolge is aan het bovendeel van den toren een haveloos aanzien verstrekt. OUDDORP- Tot candidaten voor de ^tem ming voor a.s. Zaterdag zijn gesteld de aftredende heeren C. v. d. Klooster, T. Hameeteman en H. Tanis. Behalve deze zijn nog als candidaten gesteld D. Komtebedde J. Breen Pz. K. Tanis uit den Oostdyk. In de maand Juni zijn behandeld 141 telegrammen, 99 gesprekken werden ge voerd. Het concert dat de Muziekvereeniging „Wilhelmina" 11. Zaterdag aan het strand zou geven was door omstandigheden uitge steld en zal a.s. Zaterdag plaats hebben. NIEUWE TONGE- Het kohier van de Hon denbelasting over het dienstjaar 1911 is van H H. Gedeputeerde Staten goedgekeurd terug ontvangen en ligt gedurende vyff maanden ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage. Aan.,het Hulpteiegraaf- en Telephoon- kantoor werden gedurende de maand Juni behandeld 47 telegrammen, 50 telephoon- gesprekken en 3 telephoonoproepberichten. Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering der Gemeente raad van Oude Tonge, op Donderdag 22 Juni 1911 v.m. 9i/2 ure. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Ten eerste worden na opening der ver gadering door den Voorzitter de notulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd goedgekeurd. Ten tweede worden gelezen de navolgende ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer Habig waarbij hij kennis geeft dat zijn pensioen is bepaald op f 770, zoodat de gemeente f 163 moet bijpassen. b. Missive van Gedeputeerde Staten daarbij goedgekeurd terugzendende de verordening op de heffing van een recht voor het ge bruik der lijkkoets. c. Missive als voren, waarby machtiging wordt verleend tot het doen van de noodige stappen tot oprichting eenergasfabriek. Deze missives worden voor kennisgeving aange nomen. d. Wordt op verzoek van den heer P. Visbeen Westhoeve alhier eervol ontslag verleend als klokluider, met ingang van 1 Juli. e. Wordt op verzoek van Mej. M. Post hare jaarwedde verhoogd met f 50 en be paald op f 600. f. Wordt gelezen een missive van den Secretaris van het bestuur der Afd. Ooste lijk Flakkee der Hollandsche My. van land bouw, waarby subsidie wordt gevraagd voor het houden eenei keuring van jong fokvee. Een subsidie van f 15 wordt toegekend. Ten derde worden door B. en W. aange boden de navolgende verslagen. a. Verslag van den toestand der gemeente. b. Verslag van de commissie tot wering van Schoolverzuim. c. Verslag van hetgeen tot verbetering der volkshuisvesting is verricht. d. Verslag van de plaatselijke schoolcom missie omtrent den toestand van het Lager en Bewaarschoolonderwijs. Al deze verslagen worden voor kennisgeving aangenomen. Ten vierde wordt met algemeene stem men tot klokluider benoemd de heer C. Bogerman alhier Ten vyfde wordt tot Voorzitter van het stembureau benoemd de heer L. Slis en in diens plaats ais lid de heer J. Prince. Ten zesde wordt met algemeene stemmen besloten de paardenmarkt alhier jaarlijks te houden op den eersten Vrijdag volgende op den eersten Donderdag in de maand Septem ber en in te trekken het raadsbesluit waarbij is bepaald dat die paardenmarkt op den eersten Donderdag zal worden gehouden wanneer de eerste Vrijdag op 8 September valt. Ten zevende wordt opgemaakt een kohier op de belasting der honden. Ten achtste gaat de Raad over in geheime zitting tot opmaking van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. Hierna sluiting der vergadering. OOLTGENSPLAAT- Onze vroegere dorps genoot, de heer M. Wolters Jr., thans hoofd eener openbare lagere school te Haule (Friesland), is benoemd tot leeraar aan de Ambachtsschool te Groningen. DEN BOMMEL. De collecte voor den -ge- wapenden dienst bracht in deze gemeente op f 6,59. Over de maand Juni jl. teekende de regenmeter 76,4 mM. neerslag, over 17 regendagen, tegen 42,9 mM. over 13 regen dagen gedurende dezelfde maand van het vorige jaar. Over het eerste half jaar viel 267,6 mM. neerslag over 69 regendagen. De normaal voor de maand Juni is 54,8 mM. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat op Zaterdag den 8 sten Juli a.s. gelegenheid zal zijn tot kostelooze in enting en herinenting ten huize van den gemeente-geneesheer des namiddags te 2 uren. Door Ingelanden van den polder Nieuwe Stad is besloten het nog onbegrinte gedeelte van den Zeedijk van af A. Wagner tot aan het oprei van het land van de Wed. A. Braber te begrinten. In deze gemeente komt in de woning A. 50 een geval van Roodvonk voor. De hit van J.D. alhier werd Zondag 1.1. door andere op het gors loopende hitten zoo in 't nauw gebracht, dat het dier eene wijde sloot (kreek) aan deed om aanzyne plagers te ontkomen. Het dier kon zich echter niet weder op het droge brengen, zoodat verscheidene menschen met behulp van touwen hem uit zyn benarden toestand moesten helpen. Het plukken en verzenden van zwarte bessen is te Willemstad in volle gang. Groote hoeveelheden worden dagelijks ver zonden, met bestemming naar Londen. Moordaanslag I Een machinist te Velzeroord heeft een moordaanslag gepleegd op zyn vrouw. Deze werdt licht gekwetst. De dader loste op zichzelf een 5-tal schoten. Zijn toestand is zorgwekkend. De Tariefwet en de koekbakker Het adres dei firma Verkade Co. aan de Tweede Kamer inzake dfe Tariefwet. is door 5® Nederlandsche koekfabrieken on dersteund. De handel in het Westland ondervindt belemmering door de staking der koelieden. Alle byzondere gevallen zyn natuurlijk niet bekend, doch verschillende zendingen uit

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5