BOEKHANDEL Flakkeesche Boektods!, Advert entiën. SPAARBANK O sociaal-demoeraten weer de leiding. Het lijdt dunkt mij geen twijfel, dat die soci aal-democratisch getinte kasbesturen zich in de pr act ijk getoond hebben zeer harde meesters en dat zij tegenover de doctoren vaak op zeer onredelijke wijze zijn opgetreden, bovendien met zulk een gebrek aan égards, dat ik mij de klachten en grieven van de doctoren zeer goed begrijp. De heer Duys Heeft u daar bewijzen voor De heer PatijuMijnheer de Voorzit ter Ik zal daar niet op ingaanDe heer Duys was zooeven tegen interrupties. Mijnheer de VoorzitterIk betreur de houding <an de kasbesturen en ik vrees, dat wij er hier bij het maken van deze wet veel last van zullen hebben. Ik ben beslist van oordeel, dat aan de arbei ders overwegende invloed op de kasbe sturen toekomt, vooreerst uit een oog punt van billijkheid, omdat het hun kas sen zijn die hun gezondheid en het wel zijn gelden; maar bovendien, omdat ik overtuigd ben, dat een Ziektewet nooit de groote resultaten zal opleveren, die moge lijk zijn, tenzij de arbeidersklasse den rug er onder zet en aan de zaak den grooten impuls van de stuwende kracht geeft, die tegenwoordig in die klasse leeft. Maar wanneer de pogingen om den in vloed van de arbeiders uit te breiden meer dan het ontwerp doet, hier in de Kamer moeilijkheden zullen geven, zul len daarvan een goed deel de schuld dra gen de Duitsche geestverwanten van den heer Duys. Intusschen, dit punt raakt eigenlijk niet de vraagpunten in engeren zin en ik kom terug op wat ik zooeven zeide. Waar het hier op aankomt is te trachten zich niet blind te staren op de vaak zoo on verkwikkelijke details van den gevoerden strijd, maar om te pogen te begrijpen wat daaraan ten grondslag ligt. En dan zie ik in dien strijd in Duitschland ge voerd de uiting van een grooten mis stand in onze maatschappij, of liever van tweeërlei misstand. In de eerste plaats hiervan, dat de arbeidersklasse op dit oogenblik niet vindt die geneeskundige behandeling, waaraan zij gevoelt behoefte te hebbenen in de tweede plaats hier van, dat de medici voor hun arbeiders- practijk niet genieten de betaling, waarop zij in verband et de kosten en moeiten van hun opleiding en met de van hen gevorderde diensten aanspraak mogen maken. Ik zie in zooverre in dien strijd een soort groeiperiode, die allengs èn voor de arbeiders èn voor de medici zal leiden tot betere toestanden. Nu meen ik, dat ook in ons land die zelfde misstanden bestaan, waarvan die strijd slechts de uiting is. De wijze, waar op onze arbeiders medische verpleging vinden, schijnt mij ten eenenmale onvol doende. In het algemeen gesproken, daargelaten dus of de arbeider is in een ziekenfonds de enkele zeer krachtige arbeidersfondsen in den geest als bij voor beeld „De Volharding" wellicht uitgezon derd of in een doktersbus of dat hij in het geheel niet verzekerd is, is de geneeskundige behandeling, die hij vindt, niet een zoodanige als hij behoeft. Als men hoort, hoe vaak tientallen en tien tallen, om niet te zeggen honderdtallen arbeiderspatiënten in het spreekuur van een dokter worden behandeld en afge handeld, hoe zij na nauwelijks een halve minuut binnen te zijn geweest al terug komen met een recept, gevoelt men, dat ep dit oogenblik de arbeider in ons land van de zijde van den geneesheer niet ondervindt die zorg, toewijding en aan dacht, waarop wij voor ons zelf en voor onze gezinnen aanspraak maken. Mijnheer de Voorzitter, ik maak daar van den geneesbeeren geen grief. Men hoort dit dikwijls onzen geneesheeren voor de voeten werpen, maar ik doe dat niet, want het schijnt mij verbazend on billijk van de geneesheeren te vragen een mate van naastenliefde, toewijding en zelfopoffering, waartoe het overgroote deel van de menschen in andere beroe pen niet in staat is. Zoo verklaar ik bet mij, dat de medici dit deel van hun practijk, waarvoor zij verbazend slecht betaald worden, en waarbij zij nog vaak om het platweg uit te drukken stank voor dank vinden, na zekeren tijd gaan beschouwen als een noodzakelijk kwaad, waarvan zij zoo min mogelijk last trachten te hebben. Want inderdaad ondervinden zij vaak ondankbaarheid, ook de besten onder hen, die zich met volle toewijding aan de arbeiderspraktijk geven. Immers, dit is het fatale van den toestand, dal doordien de arbeider ge voelt, dat hij van de zijde van den ge neesheer in het algemeen nog niet vindt die behandeling, waarop hij gelukkig hoe langer hoe meer aanspraak gaat maken, bij de arbeidersklasse is gaan heerschen een gevoel van wantrouwen en ondank baarheid jegens medische kringen, waar op de geheele verhouding tusschen die twee categorieën schipbreuk lijdt. Men behoeft bij voorbeeld maar eens te spre ken met een dienstbode of anderen ar beider, om er door te worden getroffen, dat, zoodra men het gesprek op den dok ter brengt, gemelijk de schouders wor den opgehaald en men te hooron krijgt: die dokters zijn goed voor menschen die het betalen kunnen, maar aan ons men schen van mindere conditie, schenken zij al bitter weinig aandacht. Zoo heerscht er een gevoel van wantrouwen en on bevredigdheid, dat ook aan de medische behandeling zelf van de arbeidersklasse afbreuk doet. Op het platteland schijnen de verhoudingen mij meer gemoedelijk getint te zijn, maar daar bestaat weer het bezwaar, dat er vaak zoo weinig me dische krachten zijn. Intusschen, indien in het algemeen de medische behandeling van onze arbeiders klasse is gelijk ik schelste het zal natuurlijk geen moeite kosten talrijke uitzonderingen aan te wijzen, maar daar over g;:at het nu niet dan meen ik mij den in Duitschland gevoerden strijd aldus te kunnen verklaren, dat, toen de ziektewet in de ziekenkassenbesturen een krachtige organisatie gaf aan de ar beiders, al de klachten en ontevreden heid dadelijk daarin tot uiting kwamen, dat, toen de arbeiders de macht, die de wet hun toekende, in handen kregen, zij zich met al hun grieven tegen de doctoren hebben gekeerd. Dezen hebben zich daartegen hunnerzijds natuurlijk verzet, zich hier en daar georganiseerd en zoo is het hard tegen hard gegaan. Dat dit de verklaring is van den toe stand in Duitschland, de verklaring van den strijd, waarvoor de Minister zoo bang is, dat hij de geheele zaak niet aandurft, wordt bevestigd door hetgeen de Minisr ter Lloyd George heeft gezegd in de speech tot introductie van zijn ontwerp in het Lagerhuis, waarin hij op de hem eigene puntige, altijd recht op het doel afgaande wijze zegt, ais hij komt tot de quaestie van de doctorendat is een uiterst netelig punt, dat ten slotte hierop neerkomt, dat de doctoren vin den dat zij te weinig betaald worden, terwijl de besturen van de friendly socie ties meenen, dat de geneeskundigen krij gen wat zij noodig hebben. Van daar de strijd. Dus daar in Engeland vindt men blijk baar tusschen de besturen van de friendly societies en de geneesheeren denzelfden strijd als in Duitschland. De heer Schaper zegt, dat men dien strijd ook hier reeds heeft, en dat is ook zoo in die plaatsen, waar de arbeiders tot krachtige organisatie gekomen zijn. Wat volgt daar nu uit? Dat de moeilijkheid, de strijd tusschen de kasbesturen en de geneesheeren, vol strekt niet is een gevolg van de ziekte verzekering, want in Engeland bestaat die strijd en daar heeft men nog geen ziekteverzekering; maar dat de bedoelde moeilijkheden een uiting zijn van de misstanden, die zoowel daar als elders en ook hier bestaan. En als dat zoo is, in welk licht treedt dan de' onthouding van den Minister ten aanzien van de geneeskundige behan deling, zijn voorstel om op grond van de moeilijkheden, tusschen de fondsbe sturen en de doctoren gerezen, de ver zekering niet tot de geneeskundige be handeling uit te breiden? Mijnheer de Voorzitter! Dan kan ik in die houding niet anders zien dan dat de Ministei', in plaats van die moeilijk heden te beschouwen als eeD symptoom van groote misstanden in ons maatschap pelijk leven, die hij hij het maken van een wet op de ziekteverzekering in de allereerste en voornaamste plaats geroe pen was te trachten te verbeteren, deze eenvoudig beschouwt als een aanleiding om die misstanden uit den weg te gaan, zoodat hij als het ware zegt: daar ligt een wespennest, daar steek ik mijn hand niet in. Klein. Vrijdag kwam in de Kamer een ont werp in behandeling om f18000 beschik baar te stellen uit de schatkist om daar voor zeven gebrande ramen aan te koopen als geschenk der Nederlandsche regeering aan het bestuur van het Vredespaleis. Over dit wetje vroeg de Roomsche afge vaardigde, de heer Stuers, het woord. In een lange rede betoogde hij, dat dit niet aanging, dat voor deze leverantie één firma was uitgekozen. Hij had dooreen prijsvraag alle glasbranders de gelegen heid willen geven om mede te dingen. Na lange discussie's, waarbij de heer de Stuers dreigde met hooze motie's over het beleid van den betrokken minister, ging de Kamer stemmen. Eén stem ver klaarde zich tegen het ontwerp, het was die van den heer de Stuers. Maar.nu bleek, dat geen 50 leden tegenwoordig waren en kan de kamer Woensdag weer bijeen komen om over het ontwerp te stemmen. Is het niet klein, dat zulke kleine din gen in het Parlement zouden kunnen gebeuren. Men maakt zich gewoon be spottelijk in de oogen van het buitenland, als zulke ilauwiteiten urenlange discus sie's uitlokken bij een crediet voor een nationaal geschenk aan een internatio nale instelling! Volkomen verdiend Er zijn in de kamer twee mannen, die elkaar zooals het volk zegt, niet kunnen luchten of zien, nl. de H.H. Lohman en Schaper. Herhaaldelijk hebben tusschen die twee vinnige woordenwisselingen plaats. En waar twee kijven hebben twee schuld. Zoo is het ook hier. In de zitting van Donderdag jl. ging het tus schen deze twee afgevaardigden weer echt spartaansch toe. De heer Schaper sprak toen een waar woord tot mr. Lohman. Laat de heer Lohman zoo zeide hij, op dit onderwerp niet verder ingaan. Wanneer wij een statistiek maken van al die beleedigingen en insinuaties, die hij aan de linkerzijde toevoegde, nog den dag te voren, dat het thans gespro ken incident plaats vond, in verband met de eedsquestie waarop de heer Drucker weer een woord van protest deed hooren, echter op zijn zachtte wijze De voorzitter Ik verzoek den geachten spreker hiermede nu niet voort te gaan. De heer Schaper: Mijnheer de voor zitter? Laat mij nu in het belang van de parlementaire waardigheid rustig door spreken 1 Ik wil zeggen wat ik te zeggen heb. De voorzitter: Ik doe den geachten spreker opmerken, dat men met derge lijke persoonlijke questie's toch altijd zeer voorzichtig moet toezien. De heer SchaperIk herinner aan de vele malen dat de heer Lohman opstoof en de linkerzijde uitmaakte voor allerlei leelijks. Zoo schoot hij, het is een Oud- Minister, die er hier aan herinnert, de geheele linkerzijde met inbegrip van een oud-generaal, uit voor „lammelingen," omdat zij niet door dik en dun mede wilde werken aan de Militiewet der heeren. Als ik dit alles bedenk, dan bewonder ik de mate van moed van den heer Lohman, een moed echter, dien ik niet zal qualifieeeren, waar hij durft spreken over zijn teleurstelling ten opzichte van verdachtmakingen van personen enz. Deze afstraffing was volkomen verdiend. Mr. Lohman veroorlooft zich tegen over de linkerzijde vaak zulke ruwe woorden. Dat hem allerminst geen ver wijt over den toon der debatten past. Laat zoo eindigde de heer Schaper, de geachte afgevaardigde beginnen, zich zelf te herzien. Hij, de aristocraat, ga voor, dan zal ik, de democraat, volgen De les was voor den heer Lohman hard maar wel verdiend van het Departement 3s^Cld.<a.©133.stm.Io exx So23Q.:m.©lsd.l5 ie. der Maatschappij tot JVut ran 't Algemeen. De bank neemt gelden op tegen 3 °/0 rente 'sjaara Gelegenheid tot inbreng en terugbetaling ran gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag van 9—12, benevens Maandagavond va^ (57 uur, ten kantore van den Thesaurier-Boek houder. C KolfT A.Cz. te Middelharnis. VAN A. DE 1H00IJ, Sommelsdijk. Vlugge levering van alle Boeken, Tijdschriften en Couranten. Plaatsing van -A_d.-vertentlën. worden aangenomen voor alle Couranten en Tijdschriften, zonder verhooging van prijs. Ruime sorteering Schrijf en Kantoorboeken. Kerkboeken en Bijbeis. Levert Naamborden en Stempels. Modelboek ter inzage. Steeds ter inzage het, Maandregister van nieuwe pas verschenen Boeken. t: STERKTE Sterkte is het toonbeeld van manne lijke kracht. Sterkte wordt gewenscht zoowel door mannen als door vrouwen. Beklagenswaardige borst-, long en asthmalijders, gij kuntUwe vroe gere sterkte weer terugkrijgen, in dien gij slechts het middel wilt nemen, dat in staat is U Uwe vroegere levenskracht weer terug te geven. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, heeft van millioenen borst-, long- en asthmalijders ster ke, gezonde en flinke personen gemaakt. De heer A. Olsthoorn, rentenier, Achterom 21 te Delft, verklaart ons, dat hij geruimen tijd aan kortade migheid leed, gepaard gaande met zenuwachtigheid. „Ik had ook veel last van steken in de zijden" zeide hij ons, en ik hoestte 's morgens, zoowel als'savonös. Daar ik al veel van de Abdijsiroop gelezen had, dat dit zulk een uitstekend middel voor borstaandoeningen was, ging ik tot het gebruik daarvan over. 3 fles- schen Abdijsiroop, die ik kocht in de Salamander, hebben mij volkomen genezen. ALLEEN ECHT met ROODEN BAND Prijs met de handteekening D6T Ar._fla. con van 230 gram f 1. van 550 gr. f2.— en van 1000 gr. f 3,50. Centraal-DepötL. I. AKKER, van Alkemadestraat, Botterdam. Verkrijgbaar bij1van Reljen te AcUthulien. Wedl. C. v. d. Sluis te Oen Bommel. L. W. Zaaijer te Birksland. Wed. A. v. d. Tak Schaddeele te lloedc- reede. J. Witvliet, te Werkingen. A. v. d. Spaan Tin te Bellvsant. J. B. Bluchteren te Nleuve Tonge. A. L. Hobbel te Ooltgens- plaat. J. Hurvink fc Ouddorp. II. Hanters Abmxn. en Li. Hosten te ©udeTonge. Dijkema&Doorn- bos te Sommelsdijk. Wed. A. Braber te Stad aan 't Haring vliet. J. Bakker en M. Aoord- hoek te Stellendam, en bij alle Drogisten en de meeste Apo thekers. West'lijk, B 280 Middelharnis. Heeft voorradig een groote partij lijbels.Rouff- tn andereKtrkboekeo met en zonder overslag. 'leesboeken op elk gebied voor Jon gens en Meisjes. Prentenboeken, Kinderspelen, Portret- Juëzie-, Ansicht-, Zwartjesalbums en Portretlijsten, :n verschillende soorten en prijzen. Verder alle soorten aautuur 611 oCHTl]' ils Rekeningpapier, Kasboeken, Mu- liekpapier, doozen Luxe post, allo nkt?oorten enz. Alle benoodigdheden voor de Am- oacht- en Avondteekenschool. Ver schillende soorten Bordpapier. Levering van alle soorten Tijdschriften, Mode-, Dag- Week-, Waan bladen en Leerboeken. Plaatsing van A. <1 ertentien in alle binnen- en buitenlandsche bladen, zonder verhooging van prijs. Goedkoopste adres van alle soorten DRUK- en BINDWERK Verder: Ansicht Fantasie- en relicitatiekaarten, enz. enz. Bestellingen op boeken worden spoedig en tegen Uitgeversprijzen geleverd. Aanbevelend, V tui der Schenk,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2