„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 32 28 Juni 1911 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. CANDIDATENLIJST en PROCES-VERBAAL, bedoeld bij artikel 10 der Gemeentewet. Op heden 27 Juni 1911 zijn tussclien des voor- uiiddags negen en des namiddags vier uur bij mij, Burgemeester der Gemeente Middelharnis (Gemeen telijk kiesdistrict Middelharnis), ingeleverd de vol gende opgaven van Oandidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad. (alphabetisch opgemaakt.) Namen. Voor letters. Woonplaats. BRUGGEMAN C. C. Middelharnis. BUTH Cz. W. id. KOOGH VAN DER J. id. SCHILPEROORD T. id. SLIK VAN DER J. id. SLIS J. J. id. TIGGELMAN B. id. VROEGINDEWEIJ Lz. Jan id. Ten vier ure is deze lijst door mij gesloten. En is hiervan onmiddellijk proces-verbaal opge maakt. Gedaan te Middelharnis, den 27 Juni 1911. Voor afschrift. De Burgemeester, (vras get.) TJLBO J. MIJS, TTLBO J. MIJS. Burgemeester. Ter-visie-iigging opgaven van Candidaten. De BURGEMEESTER der Gemeente MIDDELHAR NIS maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van Candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van vier plaatsen in den Gemeenteraad evenals het door hem opgemaakte procesverbaal van sluiting der candidatenlijst, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Middelharnis, den 27 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, TJLBO J. MIJS. MIDDELHARNIS. Door de Liberale Kies- vereeniging zjjn voor de a.s. verkiezing voor leden van den gemeenteraad eandidaat ge steld de heeren J, J. Slis en J. v. d. Koogh, aftredend, en de heeren B. Tiggelman en W. Buth Cz. in plaats van de aftredende heeren L. Korvink en T. Schilperoord. Door de Antirevolutionaire Kiesveree- niging is in plaats van den heer C. A. Tiemens eandidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad de heer C. C. Bruggeman. Zondagnacht werden van een inwoner dezer gemeente uit het hok 12 jonge kippen vermist. In den beginne aan diefstal den kend, werd de politie er mede in kennis gesteld, doch Maandag werden de diertjes allen dood gevonden onder den bodem van het varkenshok, waarheen zij door ratten waren gebracht. Zaterdag had het zoontje van F. v. d. N. het ongeluk spelende in de Kaai te vallen. Door toegeschoten hulp werd het in tyds gered. Terwijl dé gebroeders Vroegindeweij Maandag bezig waren palen in de grond te slaan, gebeurde het per ongeluk dat de eene broeder den ander een hevige slag op zijn hand toebracht, waardoor een vinger ernstig werd gekneusd. Door eenige ingezetenen dezer gemeente is in den nieuw ingedijkten polder op den Westplaat land gehuurd tegen 75 gulden per gemet. Naar men verneemt is de bouwhoeve van Mej. de Wed. H. v. d.Tol bij inschrijving verpacht aan Koese van Stellendam. Dinsdag kwam bier uit de NoortTzee binnen de vischsloep „Zeemeeuw", sch. J. Boogerman, met 25 ton zoutevisch. De Republiek van Cuba heeft aan onzen vroegeren dorpsgenoot den heer Dr. de Wilde verleend het Commandeurs-Kruis van de Orde van „Het Roode Kruis van Cuba." Dinsdagavond werd door het muziek gezelschap Sempre Crescendo een Concert in de tent gegeven wat veel nieuwsgierigen daar heen deed gaan. Donderdag vertrekt het gezelschap naar Velp om daar deel te nemen aan een Concours. Vrijdag a. s. zullen de kinderen uit het Provinciale Geref. Weeshuis voor eenige dagen met verlof gaan, om hunne familie te gaan bezoeken. Dinsdagavond kwam alhier in de haven de in Pernis gekochte vischsloep Pernis I, die door schipper L. Koster Jr. zal worden bevaren. SOMMELSDIJE, Door de antirevolutionaire kiesvereeniging zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld, de heerenJb. Joppe (aftr.), G. Joppe Dz. en M. Dijkers en voor de nieuwe leden, wegens vermeerdering van bevolking, de heeren K. Doornbos, A. Knape, J. Gideon en P. Kievit Dz. Door de vrijzinnige kiesvereeniging zijn tot candidaten geproclameerd de heeren A. van Dorsser, M. Peekstok en J. van Gent, en voor de 4 nieuwe plaatsen de heeren A. A. Mjjs, Jan v. Schouwen, W. C. van As en M'. Joppe Jz. Zondagmiddag is het drie-jarig doch tertje van Hugo Klapmuts in eene sloot aan den Rijzenburgschenweg in den polder het Oudeland verdronken. Om drie ure in den namiddag verliet het kind de woning en des avonds om elf ure werd het pas, na steeds den omtrek afgezocht te hebben, door Cornelis Everaars, levenloos uit de sloot gehaald. Behalve de voorzitter, zullen als leden van het stembureau voor de a.s. stemmingen en herstemmingen zitting nemen, de heeren: J. Timmerman en M. Bom. De christelijke school alhier zal Don derdag a.s. geopend worden. Op Woensdag den 5 Juli a.s. zal de stemming plaats hebben voor de drie aftre dende leden van den gemeenteraad en op Maandag 10 Juli voor de vier nieuwe leden. DIRKSLAND De dood aan de musschen ■Dat het te Dirksland bestaande musschen- gilde aan vele musschen het leven kost, kan blijken uit het feit, dat in 14 dagen tyds 1490 musschen en 1080 musschen- eieren werden ingeleverd Uitslag der te Dirksland gehouden Rijkspremiekeuring van merries en veulens. In het Nederl. paardenstamboek zijn in geschreven de volgende 3-jarige merriën, waarbij tevens reisgeld werd toegekend naar de centrale keuring te RotterdamWilhel- mina en Maria, eigenaar G. L. Warnaer te DirkslandJuliana, eig. M. Kooman te DirkslandBella, eig. H. v. Rossum te MelissantBruin, eig. L. Den Boer, te Dirksland Nelly, eig. J. Warnaer, te Melis sant, Barbara, eig. dezelfdeHelena eig. dezelfde Wanda eigs. Gebrs. Vis van Heemst, te Sommelsdijk en N. N-, eig. K. Buis te Melissant. Voorts werden ingeschreven met toeken ning van reisgeld de 7-jarige merie Stella, eig. Gebrs. Vis van Heemst te Sommelsdjjk de 7-jarige merrie Paula De Rosouse, eig. J. Warnaer, te Mellissant en de 4-jarige merrie Mina, eig. C. v. Oorschot, te Som melsdjjk. Een premie ad f 30, is toegekend aan de merrie Meta, met veulen, eig. Joh. v. d. Linde te Dirksland, een premie ad f40 met reisgeld aan de merries met veulen Cato en Juffa, eig. G. L Warnaer te DirkslanM, terwijl aan de 2-jarige merrie Corrie, eig. gebrs. Vis van Heemst te Sommelsdijk f 35 premie, plus reisgeld is toegekend. Voorts zjjn in 't paardenstamboek inge schreven de 1-jarige merries Juliana, eig. C. v. Oorschoot, te Sommelsdijk, en Noiret- te De Chopon, eig. J. Warnaer, te Melissant, alsmede de veulens Ena en Irene eig. gebr. Vis van Heemst te Sommelsdijk met een premie ad f 25 ieder. MELISSANT. Bij enkele candidaatstelling zijn tot leden van den gemeenteraad her benoemd de Heeren G. Joppe en P. Polder. De vorige week had in deze gemeente de beproeving plaats van de brandspuit, waarbij bleek dat de brandbluschmiddelen in een uitstekenden toestand verkeerden. HERRINGEN. Het verslag van den toe stand der Gemeente over 1910 licht geduren de 14 dagen voor een ieder ter Gemeente Secretarie ter inzage. Het verslag is tegen betaling van kosten voor een ieder verkrijg baar gesteld. In het telephoonkantoor alhier zal een publieke spreekcel worden gevestigd. Door de antirevolutionaire kiesver eeniging zijn tot candidaten tor vervulling van drie plaatsen in den Gemeenteraad gesteld de aftredende leden de heeren J. den Boer, A. Mans en L. van der Velde. Van liberale zjjde zjjn gesteld de heeren J. M. van Eek en C. J. Kardux. De stemming voor den Gemeenteraad is bepaald op Vrjjdag den 7 Juli a.s. VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Gemeen teraad van Herkingen op Vrijdag den 23 Juni 1911 des voormiddags te 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige ver gadering gelezen goedgekeurd en geteekend. Ie. Komt aan de orde Mededeeling inge komen stukken. - a. Een missive van H. H. Ged. Staten dezer Provincie, waarbij zjj goedgekeurd terugzenden het kohier van den Hoofdeljj- ken omslag, dienst 1911. b. Een dito van gemeld College over de ontvangen wijziging in de instructie van Gemeente Ontvanger, waarbjj zij bezwaar maken over de bewaring der verschillende sleutels der brandkast, aangezien de Ont vanger volgens de nieuwe bepalingen der instructie zonder tusschenkomst der Wet houders bij het kasgeld zou kunnen komen en bjj eventueële malversatiën de Wethou ders niet borgtochtplichtig zjjn. De Voorzitter leest hierop een schrijven voor van B. en W. waarin zij Ged. Staten nader toelichten omtrent de bedoeling dier instructie, waarna laatstgenoemd College ontvangstbericht hebben gezonden en de instructie voor kennisgeving hebben aan genomen. c. Een schryven van den Minister van Waterstaat, waarbij deze bericht geen be zwaar te maken tegen de vestiging eener telephooncel in het hulptelephoonkantoor alhier. In verband met deze cel wordt nog voor gelezen een brief van den Inspecteur der Post en Telegrafie omtrent de plaats van vestiging der cel en van den Directeur Generaal der Telegrafie omtrent de inrich ting der te maken cel naar de voorschriften door den Ingenieur der Telegrafie te ver strekken. d. Een procesverbaal van opname der boeken en kas van den Gemeente Ontvanger, waaruit blijkt dat deze in orde zjjn bevon den met een kassaldo van f 101.74. Tegelijkertijd is opgenomen de armenkas met een saldo van f 381, e. Verslag toestand der Gemeente over 1910. De Voorzitter stelt voor dit verslag voor de leden ter secretarie ter inzage te leggen, hetgeen wordt goedgevonden. f. Verslag van B. en W. ingevolge art. 52 der Woningwet met betrekking tot de Volkshuisvesting in deze Gemeente. Bovengenoemde stukken worden alle voor kennisgeving aangenomen. 2e. Wordt door den Voorzitter namens B. en W. voorgesteld een ijzeren boot met egge aan te schaffen om de haven op be hoorlijke diepte te houden en in 't algemeen daarin verbetering te brengen. De Voorzit ter zegt dat na gedane proefneming eener zoodanige boot uit Oude Tonge de haven in een week tyds reeds aanmerkelijk dieper is geworden en die proef uitstekend is ge slaagd, waarna hij een uiteenzetting geeft, hoe de boot is ingericht en op welke wijze zij werkt. De boot zou overeenkomstig die te Oude Tonge gemaakt kunnen worden, waarvan de kosten evenals die van genoemde ge meente, geraamd worden op f 480.— de boot op zichzelf kost f 350, Bij aanne ming van 't voorstel kan de boot 1 Sept. a.s. gereed zijn. De Voorzitter het voorstel verdedigende zegt dat te Oude Tonge de boot slechts een 20 keer per jaar wordt gebruikt en dit hier naar gissing ook niet dikwijls zal behoeven te gebeuren, hierdoor zullen de kaaiwerken, die anders groote uitgaven door het voort durend spuien met zich brengen, hoege naamd niets meer zullen lijden en daardoor besparing van kosten het gevolg zal zijn. De boot zal van twee kanten snijden. In de eerste plaats minder uitgaven aan de kaai werken, in de tweede plaats besparing van kosten, wegens minder benoodigde arbeids krachten. Dhr. Mans: „Kan met de boot ook grond worden gevaren De Voorzitter antwoordt hierop toestem mend. De boot krjjgt een lengte van 10 Meter en een breedte van 2.30 Meter, zoo dat deze daarvoor zeer goed kan gebruikt worden. Dhr. Van der Velde Jr. vraagt of de boot niet goedkooper te krijgen zal zijn. Hjj vindt f 480,— wel wat veel. De Voorzitter zegt dat de boot te Oude Tonge ook ongeveer dit bedrag gekost heeft Dhr. Keijzer„We spreken al zoover of de boot al reeds op komst is." Hij is voor elke verbetering maar is er tegen er recht streeks maar op in te gaan. Gaarne zou hjj het eerst nog eens nader in overweging willen nemen. Hem heeft hiervoor de noo- dige tijd ontbroken. Wel heeft dit punt op het convocatie biljet gestaan maar kan in een tijdsverloop van 2 X 24 uur in deze zaak geen voldoend oordeel vellen nu hij pas vernomen heeft, wat eigeljjk het doel van aanschaffing dezer boot behelsde. Daarom is hij er voor dit in nadere overwegiDg te nemen. Dit heeft hooren beweren, dat de boot half in de haven is blijven steken en de andere helft der haven daarmede niet te bereiken was. De laatste helft zou dus eerst moeten worden uitgegraven. De Voorziter antwoordt hierop, dat de stroom der Spui de boot halverwege de haven niet verder meer kon duwen, wat voorna melijk in de schelpen zit, dit zal door uit graving wel verholpen kunnen worden met behulp van werklieden, die natuurlijk daarbij niet gemist kunnen worden. Hij is echter overtuigd dat een en ander goed zal slagen, nu hij persoonlijk èn te Oude Tonge èn alhier de werking der boot heeft gade ge slagen. Dhr. Van der Velde Sr. is van meeDing dat het met enkel te spuien ook wel zal gaan. Thans wordt zeer slecht gespuid en moest er van de spui beter gebruik gemaakt worden. Een betere spuiing zal de haven zeer ten goede komen en gelooft dan de boot wel te kunnen missen De Voorzitter: Op 'toogenblik kan niet geregeld gespuid worden. De kaaiwerken zullen niet veel meer lijden wanneer de spui weinig gebruikt behoeft te worden. Dhr. Van der Velde Sr. handhaaft zijne meening op dit punt en vindt de adviezen door de schippers gegeven zeer slecht. Dhr. Keijzer heeft de boot, niet zien werken en kan maar slecht gelooven dat een en ander goed zal werken. Dhr. den Boer zegt, dat wanneer de heeren er by geweest waren zij geen oogenblik zouden aarzelen hunne toestemming aan het voorstel te geven. Voordat de proef met de boot genomen werd bleef hjj op een afstand staan, daar ook hij vreesde dat het water de boot niet van zijn plaats af zou krijgen. Toen de spui opgedraaid werd, ging de boot spoedig vooruit en zag hij de schei pen uit het water naar boven springen. Hij stond verbaasd over de werking dezer proef. Dhr. Keijzer wil eerst een ploeg volk in de haven brengen die in korten tijd het achterste gedeelte uitdiept daar het modde ren van twee mensehen niet opschiet. De voorzitter zegt dat het uitdiepen der haven aan de zorg van B. en W. kan over gelaten worden. De kwestie waar het hier om gaat is dit, dat met de boot veel kosten worden uitgespaard en in korten tijn een goede haven zal worden verkregen, die de gemeente weinig geld zal kosten. De voorzitter acht het voorstel voldoende besproken en vraagt of een der heeren tegen de aanschaffing der boot is. „Verlangt iemand Hoofdelijke stemming?" Dhr. Van der Velde Sr. verlangt stemming, Hieruit blykt dat voor aanschaffing der boot waren de heeren Van der Velde Jr. den Boer, Munters en Van Kempen. Tegen de heeren Keijzer, Mans en Van der Velde Sr., zoodat tot aanschaffing wordt besloten. Hierop volgt een tweede voorstel om de boot door den smid Klem te laten maken, die hiertoe bereid is en deze zal maken onder leiding en toezicht van een deskun dige bv. iemand van een scheepstimmer werf. Dhr. Van der Velde Sr. vindt het een groote uitgave en vindt het beter de boot aan te besteden of eens by verschillende personen prijsopgaaf te vragen. Hij vraagt of misschien een houten boot niet voor- deeliger en beter zou zijn voor het te ver richten werk. Dhr. Keijzer heeft schippeis hooren be weren dat ijzeren schepen dageiijksch moe ten worden onderhouden,daar deze schepen vlug aan roest onderhevig zijn. Hij vreest dat van het onderhouden der boot weinig terecht zal komen. Niet dat hij B. en W. van slecht toezicht op de boot wil beschul digen, maar dat juist door het weinige gebruik der boot deze op den duur niet in een goeden toestand zal blijven. Dhr. den Boer keurt aanbesteding der boot af. Den laatsten tijd is herhaaldelijk er op aangestuurd alles zooveel mogelijk binnen de gemeente te laten verdienen en deze weg dient te bljjven bewandeld. Dhr. Van der Velde Sr. g at hiermede accoord. wanneer het verschil enkele guldens betreft, er mag daar echter niet ai te veel naar gekeken worden, daar wij het kunnen betalen. De voorzitter zegt dat indertyd met de St. Elisabethstraat ook niet gevraagd werd naar de kosten en of aanbesteding voor- deeliger zou zyn, maar het werk werd toen aan den smid opgedragen. De boot is de zelfde als te Oude Tonge, waarvan we de prijs weten, zoodat het werk wel gegund kan worden. Dhr. Kejjzer is er voor als't kan het werk in de gemeente zooveel mogelijk te laten verrichten, mits het niet al te duur uitkomt. Dhr. Van Kempen: Het kan geen kwaad prijsopgave bij verschillende personen te vragen. Scheelt het dan niet ai te veel in prijs dan kan 't werk aan Klem worden opgedragen. Is de prijs te hoog, dan de boot elders laten maken. De Voorzitter stelt voor prijsopgave te vragen en by klein verschil het werk aan Klem te gunnen, waartoe wordt besloten. 3e. Voorstel B. en W. tot verhooging der werkloonen van de Gemeente-werklieden. De Voorzitter deelt mede dat de heden- daagsche loonregeling is als volgt van 1 Nov. tot 1 Mei f 0,80 per dag, van 1 Mei tot half Juli f 1,10, van half Juli tot 1 Nov. fl,25. Voorgesteld wordt thans het loon te rege len als volgtvan 1 Nov. tot 1 April f 0,80 per dag, gedurende de maand April f 1, van 1 Mei tot 1 Nov. f 1,25. De verhoogingen worden noodig geacht in verband met de verdiensten der land arbeiders bp aannemingen, wat thans veel gebeurt. Bovendien hebben de havenarbei ders veel slijtage aan laarzen en materialen. Dhr. Van der Velde Jr. zet daarna in den breede uiteen hoe hij over de loonregeling denkt, keurt de verhooging goed maar zag gaarne dat er langer voor gewerkt werd. Daar dit bezwaarlijk met ty werk gaat, vindt hjj het beter uurloon te betalen, of anders zooveel mogelijk het werk zoo te verdeelen dat gedurende den geheelen dag, evenals een landarbeider, worde gewerkt. Hierover zjjn alle leden het vrijwel eens. De Voorzitter zegt dat ook B. en W. er over nagedacht hebben om het loon per uur te berekenen, maar daarvan moest worden afgezien met het oog op een goede en billijke regeling in verband met het tjjwerk. Veel verdienen de havenwerkers niet aan de ge meente, verleden jaar hebben ze met hun beiden slechts f 400 van de gemeente aan werkloon ontvangen. Dhr. Van der Velde Jr. raadt aan eens te informeeren bjj A. W. Kejizer waar ook het loon per uur wordt gerekend en dit goed schijnt te werken. De Voorzitter en dhr. den Boer gevente kennen dat uurloon moeilijk zal gaan, maar dat er gezorgd zal worden, wanneer er in de haven niet gewerkt wordt door hen ander werk in de gemeente te laten verrichten. Hierop kan dan zooveel mogeljjk gelet worden. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. 4e. Een schrjjven van G.Njjpjes alhier om

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5