sl m uSDIJK. fl &ELEN, uiloften rtijen <re/v ütilm HLAi) i, larnis. e, thee, koffie, erk, zeemen, PEROORD, - Middelharnis. 11,10 per flesch f 0,95 r f 1,00 per flesch f 0,90 i Middelharnis. >upons. eö'ecten, 5 ;rhandel, liSll!ll!llSli!llSiiSl Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Mj TRAMKOSTEN worden VERGOED. worden hersteld. Jen BAROMETERS. VEEREN GRATIS. IS. Artikelen die niet voldoen, worden zonder schade geruild. i ruime keuze •eimagazijn van Moten- lluitsclie Styl- le en modern beslag, abinetten vanaf f 48, - kabinetten, Kasten en ode grootten en prijzen, en Weener Riet- en don- en Sohuiftafels, leerdoek en tryp naar Vouwstoelen, Yoltaires lendrikstoel, zeldzaam voorraad Spiegels, szegens. Verder alles e Sieubelzaak behoord. >emen. itani. Vaste prijzen. eekende de bekende n der firma Ferwerda erdam, met recht tot geopende flesschen. ËW1JN en JENEVER eer en de prijs: llende soort en prijs. 4, t>ailC»AAL telwhoo» 1 A.D1SN. de Huiskamer. Met en 2 vervolg-romans, week. week. abonné is verzekerd rvoer. lar. Prachtbanden voor mis. DER SCHENK. Op Vrijdag 23 Juni 1911 's avonds uur, bh A. P. Jacobs Jz. te Achthuizen, veiliug en Vrijdag 30 Juni 1911 'savonds 6 uur, ter zelfder plaatse Afslag van 4 Heet' 11 aren 5 centiaren of 8 Gem. 67 R.PM. kost baar BOUWLAND aan den Galatheschen- dijk en den Lageweg nabij Achthuizen in den polder „den Bommel" onder den Rom mel, kad. Sectie B no ,005,606,60'"?' SCHIETOEFENING Yftii liet fort Harsseiis. Reede van Texel. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 27 en zoo noodig ook op 28 Juni a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hars- sens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening ge heel voorgehescken wordt, alsmede gekleurde vlag gen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór, en op den dag der schietoefening, een waarschuwings bord geplaatst worden bij het gebouw van den visch- afslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven bor den zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood witte vlag beteekent Noord, wit-zwarte vlag N. O., zwarte vlag Oost. Aan de W. grens moeten schepen, om zooveel mogelijk buiten den onveiligen sector te blijven, niet beO. de lijn haven NieuwediepOudeschild komen tot bij de N.lijkste mijlton en in het Malzwin varen de, zoo Z.lijk mogelijk houden. (Zie „Ned. krt." nos. 201, 212). Middelharnis, 20 Juni 1911. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS- Zaterdag had de metse laarsknecht A. Nieuwland het ongeluk een dakpan op zijn vinger te laten vallen, waar door die erg werd verwoud. De in deze gemeente gehouden collecte ten behoeve voor de gewapende dienst in de Nederlanden heeft ruim 15 giilden opge bracht. De vorige week is een dochtertje van A. Driesse door een onderwijzer van de openbare school voor eenigen tijd naar een gezondheidskolonie gebracht. Zondag geraakte de hit van M. v. Kassei terwijl hij aan den dijk liep te grazen in de haven, met veel moeite werd het dier op het droge gebracht. Een koe die door verkoop van weide ward verwisseld, wist ondanks een afstand van een paar uur, daar uit te komen en naar zijn eerste weide terug te keeren. Vrijdagavond a.s. om 8 tot Si/2 ure zal aan de bergplaats der spuiten de uitbe taling plaats hebben der belooningen voor de verleende hulp bij de jongst plaats gehad hebbende branden. Dinsdag kwam de haringvisscher L. Hartog ernstig ziek uit zee thuis. De verkiezing van vier leden voor den raad alhier wegens periodiek aftreden van de heeren J. J. Slis, T. Schilperoord, L. Korvink en J. v. d. Koogh, heeft plaats op 27 Juni a.s. terwijl de stemming zal plaats hebben op 5 Juli, en een zoo noodige her stemming op 12 Juli a.s. SOMMELSDIJK- Gisteravond had een zeer druk bezochte vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging plaats. Voor den gemeente raad werden de volgende heeren candidaat gesteldA. P. van Dorsser (aftr.) M. Peek- stok (aftr.), A. A. Mfis, W. C. van As, J. van Schouwen, M. Joppe Jz. en J. van Gent. Door uitbreiding van het aantal kiezers voor den gemeenteraad zal in dit jaar een derde stemlessenaar bijgeplaatst worden. Dezer dagen werd de Rijkswinterland bouwcursus alhier gesloten. Door de gedi plomeerde leerlingen werd den leeraren de heeren L. Pen en A. J. van Hemert als bewijs van erkentelijkheid voor het genoten onderwijs aaD genoemde inrichting een souvenir aangeboden, bestaande uit een barometer en een meerschuimen tabakspijp. Deze week zijn de vlaskooplieden van elders alhier begonnen met het opkoopen van vlas te velde. In vergelijking met het vorige jaar worden er goede prijzen besteed. Voor goed vlas wordt 200 a f 240 per ge- met betaald. Benoemd tot onderwijzer aan de chris telijke school alhier, de heer H. de Ruiter van Stadskanaal. De collecte gehouden op 19 dezer, ten behoeve van den gewapentlen dienst, heeft alhier opgebracht de som van f 13,265. Maandagmiddag ontlaste ^ich boven ons dorp een kort doch hevig onweder. Twee koeieD van den landbouwer M. Peekstok en een paard van den heer J. Joppe Cz., werden in de weide nabij het dorp door den bliksem tegen den grond geslagen, terwijl de arbeider H. van Es, in het zoo genaamde „wegje" en de gebr. Maarlenen Marinus van den Broek, in het land op het schapengors, eveneens tegen den grond werden geslingerd, doch bleven gelukkig ongedeerd. Alleen de arbeider H. van Es klaagde des avonds over loomerig heid in zijn beenen. Bü een der koeien was het haar'tusschen de horens geschroeid, terwyl bij beiden de mest uit den bek te voorschijn kwam. Het paard was aan den hals gewond, doch dit is vermoedelijk ont staan door het vallen in het prikkeldraad. DIRKSLAND. Donderdag 22 Juni 1911 des avonds 7 uur zal de beproeving van brand spuit No 2 plaats hebben. Nadat de Gemeenteraad eenigen ty'd geleden in principe besloten had tot oprich ten eener steenkolengasfabriek, te stichten en te pachten door de Maatschappij tot bouw en exploitatie van gemeente bedrijven te Utrecht heeft zy in de vergadering van Zaterdag j.l. met algemeene stemmen (één lid onthield zich van stemming) besloten een gedeelte der weide, in huur by H. Brooshooft en gelegen nabij het gehucht Kralingen, te bestemmen tot den even- tueelen bouw dier fabriek. Ds. G. Benes heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Vrijdagmiddag was het dochtertje A. van der S. langs Evenbuiten aan het leeren fietsen en kwam in den Boezem terecht. De smid G. Bogerman, die daar juist aankwam, wist haar dadelijk op het droge te brengen, 't Was een aardig gezicht Zaterdagmid dag zoo'n lange ry van kinderen netjes twee aan twee loopende door ons dorp te zien gaan. Wat er dan te doen was Wel de heer Bakker had aan den Ring op het erf van den heer de Graaff zyn schouwburgtent opgeslagen en zou nu een kindervoorstelling geven, waaraan alle kin deren gratis mochten deelnemen. Nu was het een uitstekend idee om eerst die kin deren alle twee aan twee op te stellen, door het dorp te trekken en ze zoo ordelijk naar binnen te doen gaan. De kleinen heb ben zich uitstekend geamuseerd. 's Avonds was er een voorstelling voor 't publiek. De tent was overvol, eu Maandag bleken er ook nog vele liefhebbers te zyn, want er werd goed gespeeld. Uitslag aanbesteding J. G. Knöps. Timmerwerk. D. de Rooijen, Oude Tonge f 1185,- wed Lambert, n 1140,- Jacob Bpth, Dirksland n 1550,- C. Tieleman, Melissant 1686,— M. van Putten, Hillegersberg 1394,- P. Snijder, Oude Tonge 1290,- Begrooting f 1500—, Metselwerk. A. de Later, Stellendam f 1300,- J. Zorge, Dirksland 1149,- Gebr. v. d. Velde, Herkingen 1113,- Begrooting f 1130,— Verfwerk. C. v. Winde, Stellendam f 350,60 ®P. van Dongen, Dirksland n 345,— Begrooting f 300,— Gegund. HERRINGEN. Verleden week geraakte het jongste zoontje van D. de Korte, dat op een wielkar wilde meerijden, onder die wagen, waardoor deze over zijn beide beenen heenging en licht gekneusd werden. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De vrouw van Ch. de Geus onder deze gemeente had het ongeluk van den zolder harer woning te vallen, waardoor enkele deelen haars lichaams ernstig werden ge kneusd. A.s. Vrijdag zullen de leerlingen der hoogste klasse der O. L. S. een schoolreisje maken naar Rotterdam. In deze gemeente is door verscheidene landbouwers opgericht een fokvereeniging en is als veecontroleur aangesteld de heer A. de Boer. Tegen a.s. Vrijdag des voormiddags te 10 uur is een openbare gemeenteraadsver gadering belegd. Woensdag 28 Juni a.s. des avond3 te 7'/a uur zal een ledenvergadering van de Vereeniging „Nationale Feestdag" worden gehouden ter verkiezing van twee leden in de Hoofdcommissie. Bij publicatie zyn de leden ter vergadering opgeroepen. STELLENDAM- Van Rijkswege is reeds een aantal wrakken ongeruimd zeker zeer ten gerieve onzer visschers. Heden is door de Visschersvereeniging alhier nog aange vraagd een tweetal wrakken op te ruimen in het SHjkgat. Eenigen tijd geleden werd door de Visschersvereeniging. „Eensgezindheid" al hier een adres ingediend, inhoudende het verzoek, dat de visscherij op het Haringvliet mocht blijven ingedeeld bij de visscherij op de Zeeuwsche Stroomen. Heden is by genoemde vereeniging bericht ontvangen, dat geen termen bestaan aan dit verzoek te voldoen, zoodat het moest worden afge wezen. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds van den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht de som van f8,625. Waar de Kroning van Koning George V al geen invloed op heeftDaar door deze plechtigheid in Engeland Donderdag en Vrijdag geen goederen vervoerd worden, kunnen de garnalen-pellerijen niet afleveren en kan er dus ook niet gewerkt worden. De visschers behoeven alzoo niet te gaan visschen, wat voor hen natuurlijk schadelijk is. Donderdagavond zal de Liberale Kies vereeniging alhier vergadering houden met het oog op de candidaatstelling van '2 leden in den gemeenteraad. In de afgeloopen week zijn de zeevis- schers ten gevolge van het ruwe weer ge noodzaakt geweest reeds vroeg uit zee terug te keeren, zoodat van de visscherij niet veel is terecht gekomen en de verdienste zeer gering was. Door den Heer P. Human alhier zijn reeds de vorige week de eerste nieuwe aardappelen gedolven, Naar men ons mede deelt, waren ze uitstekend van kwaliteit. Eindelijk hebben flinke regenvlagen wat water in de regenbakken gebracht.Bijna iedereen zat zonder drinkwater en bovendien was het bijna niet meer te koop. Geen won der, dat ieder verlangend uitzag naar een flinke regenbui. Ook de tuinen hadden drin gend water noodig, daar het gezaaide niet opkwam. ÜUDDORP- De collecte voor den gewapen den dienst heeft alhier f 11,IOV2 opgebracht. Het 3-jarig zoontje van M. Boelaars had Dinsdagmiddag het ongeluk by de Openbare School in de sloot te geraken. Door toegeschoten hulp van H. Mierop werd het kind gelukkig gered. A.s. Zaterdag 24 Juni zal de beproeving der brandspuit No. 1 plaats hebben. De gehouden Pinkstercollecte in de Ger. Kerk heeft de som van f 18 opgebracht. Tot het bouwen der nieuwe cichorij- fabriek „de Vooruitgang" zyn de werkzaam heden in vollen gang. 27 Juni a.s. is, het candidaatstelling voor leden van den Gemeenteraad. De af tredende leden zyn T. Hameeteman, H.Tanis en C. v. d. Klooster. Naarmen verneemt is de buitengewone gemeenteveldwachter L. Mastenbroek als zoodanig onslagen. NIEUWE TONGE. De onderlinge Ongeval len verzekering alhier roept sollicitanten op voor de betrekking van Secretaris-Boek houder. In de Vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van den polder Duivenwaard, is aan den heer J. P. de Wilde op diens gedaan verzoek, onder dankbetuiging van aan den polder bewezen diensten, met algemeene stemmen eervol ontslag verleend als penningmeester. En is in diens plaats met algemeene stemmen benoemd, de heer T. Holleman Gz. brievengaarder alhier. OUDE TONGE- Door den heer burgemeester dezer gemeente is een openbare vergadering van de gemeenteraad belegd tegen Donder dag 22 Juni 1911 a.s. te 9'/2 uur v. m. DEN BOMMEL- De 15-jarige K B. viel heden middag van een paard, en bezeerde zich zoo danig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De Heer G. van Nierop Cz., benoemd tot tijdelijk ver vangend telephoonkantoorhouder heeft by nadere overweging voor die benoeming be dankt. De leerlingen der hoogste klasse van de openbare school maakten Woensdag j. 1. een reisje naar Rotterdam. Des morgens te zes ureD per Bommelsche boot vertrokken, arriveerden zy goed negen uren in Rotter dam. Diergaarde, Museum van Oudheden en andere bezienswaardige plaatsen werden bezocht; tweemaal werd per electrischetram een ritje door de stad gemaakt en op tijd voor de versterking van den inwendigen mensch gezorgd. Eerst des avonds te zes ure verliet men de stad en arriveerde alhier om half tien. Geleiders en kinderen hadden dien dag volop genooten. Niettegenstaande het late uur was er een talrijk publiek om de jeugd af te halen, Zaterdag j. 1. werd van hier nog eene wagenvracht oude aardappelen per stoom boot den Bommel naar Rotterdam vervoerd, welke voor zeven gulden per mud verkocht waren. Wel een bewjjs, dat de nieuwe aard appelen nog niet aan de verwachting vol doen. Onze vroegere dorpsgenoot de Heer C. Koppenaal Az. slaagde de vorige week aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het Semi-candidaatsexamen in de theologie. Evenals vorige jaren is het wekelyksch straatschuren hier voor onbepaalden tyd uitgesteld. MIDDELHARNIS- De Engelsche Buldog van den Heer S. van der Plaat te Middelharnis behaalde op de internationale Hondenten toonstelling te Tilburg 2 tweede en een derde prijs. Het dorp Binneitwyzeiul verbrand. Zondagnamiddag is te Binnenwijzend (by Hoorn) brand ontstaan in de boederij be woond door Cor. Muis. Door den Zuidwester storm deelde de brand zich mede aan andere boederijen en woningen, zoodat ten slotte 15 peiceelen en de kerk waren aangetast. By het afzenden van dit- bericht zijn, behalve de kerk, 14 woningen tot den grond toe afgebrand. De spuiten van de omlig gende dorpen bieden hulp, eveneens de Hoornsche padvinders. Van ooggetuige vernam de Echo het vol gende De brand is te balfdrie begonnen op de westgrens van Binnenwijzend (behoorende tot de gem. Westwoud) en Ooster-Blokker. Het Katholieke gedeelte der bevolking was in de kerk te Ooster-Blokker, waar een kerkelijk feest werd gevierd. De Hervormden bevonden zich te West- woud, waar ds. Hagen, die des morgens te Binnenwijzend bevestigd was, zyn intrede preek hield. Zoedoende was het dorp, dat feitelijk niet meer is dan één lange straat, zoo goed als verlaten. De stormachtige wind stond in schuine richting op de Dorpstraat. Deze schuine richting had tengevolge, dat de brand niet alles voet voor voet meenam, maar telkens gapingen overliet, tot de vlammen de kerk bereikten. Door den sterken rook werd het blus- singswerk zeer bemoeilijkt, evenals door de omstandigheid, dat alle huizen met riet zyn gedekt. Aanvankelijk hoopte men den brand by de kerk te stuiten, daar de volgende ry hui zen van het reeds in brand staande gedeelte gescheiden was door een ry iepen en een boomgaard. Helaas sloeg het vuur weer een groep huizen, uit zes a zevenwoningen bestaande, over en tastte een nieuwe hoeve aan. Op haar beurt werd deze hoeve de haard van een nieuwe brand, die nu het Oostelijk deel van het dorp aantastte. Het tusschen- liggende gedeelte werd, wat niet kon uit blijven, ten slotte eveneens voor een groot deel aangetast. Van Wester- en Ooster-Blokker, Westwoud en Hoogcarspel is de brandweer uitgerukt, Kostbaarheden en effecten werden naar het station gebracht en daar in den kelder te bewaren gegeven. In de wachtkamer zijn een aantal meubelen opgestapeld. De oorzaak van den brand, die ontstond op de boedery van C. Muis, zal wel onbe kend blijven, daar de eigenaar en zijn vrouw dien dag uit waren en de dienstbo de des middags naar de Enkhuizer kermis was gegaan. By het uitbreken van den brand was niemand thuis. Men acht het echter niet onmogelijk, dat een brandend theelichtje is omgevallen. De boerderij was door den Zuid-Wester- storm spoedig een vuurzee, die niet te blusschen was. Al heel spoedig werden ook de naast liggende boerderijen aangetast, zoodat binnen zeer korten tijd een blok van 4 plaatsen in lichte laaie stond. Doch hierbij bleef het niet. Bleven door een draaiing van den weg en in verband met de de windrichting de daarop volgende woniDgen gespaard, ongeveer 2 uur na het uitbreken van den brand waren 8 woningen en boerderijen aangetast en grootendeels reeds verwoest. Ook de kerk had toen reeds vlam gevat. Het was een huiverigwekkend gezicht te moeten aanzien hoe het vernietigende vuur een niet te schatten schade aanrichtte en hoe alle machteloos waren in hun pogen den brand te stuiten. Wel werden krachtige pogingen aangewend om te redden wat te redden viel, maar heel veel baatte het niet. De bluschmiddelen waren te gering. In dit verband mag een woord van lof niet onthouden worden aan de brandweer van Hoogcarspel, de eerste, die hulp bood. En dat, terwyl in genoemd dorp ook gevaar bestond, door de vonken van brandend hooi en riet, die ovei het dorp woeien. Ook hulde aan een gedeelte der Hoorn sche padvinders, die in Hoorn aan het oefe nen, in de verte brand bespeurden. Dreef wellicht een nieuwsgierigheid hen daarheen, later, toen zij bemerkten hoe lie vig de brand was, begrepen ze, dat hulp noodig was. Met versnelden pas en meermalen in den looppas, haastten ze zich naar Binnenwij zend, dat ze na ongeveer uur bereikten Het was een vermoeiende marsch geweest, maar het zy te hunner eere gezegd ze draalden geen oogenblik de handen uit te steken en hulp te verlenen aan de pom pen. Ook werd hulp verleend by het redden van goederen uit nog niet aangetaste wo ningen. Een jammerlijk gezicht was het te zien, hoe velen zich haastten nog zooveel moge lijk van hun boeltje te redden en dan hulp te vragen, bij de spuitgasten, om hun huis door nathouden te bewaren. Maar hulp kon aan allen niet gegeven worden. En toen waren we er getuige van hoe een arbeider met zijn vrouw bezig waren hun huisje nat te gooien met water, dat ze uit een emmer schepten met een schoteltje. Een jammerlijk gezicht, dat toch medelij den met die armen moest stemmen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5