m /r> e k s Landbouwwerktuigen. D. Bijleveld, Middelharnis, Flakkeesche Boekhandel, Kantoor- en SÉf behoeften F. NIEUWLAND, Gouden- en Zilverwerken D. Hartog-s Jac.z. SijiielÜOUV-en andere MWeil Let op het merk Anker. A D V E RTENTI N. Wielploegen steeds voorradig. Heining- en Prikkeldraad enz. Westdyk B 292, Middelharnis. Leesboeken op elk gebied voor Jon gens en Meisjes. nog werken vele bedrijven met halve kracht. Zoodanige gevolgen laten we dan aannemen in wat mindere mate zijn ook in ons land van het debietrecht te wachten. Waarlijk geen wonder, dat alle belang hebbenden, fabrikanten, winkeliers en arbeiders zich ten sterkste verzetten te gen het plan des ministers. Moge hun actie het resultaat hebben, dat het debietontwerp verdwijnt inden grooten ministeriëelen doofpot Zijn isolement. Het Handelsblad brengt hulde aan den heer Van Karnebeek, omdat hij voor het doorjagen van Golijn's militiewet stemde, üe Unie-liberalen krijgen een snars, omdat ze voor het uitstel stemden. Maar...de redacteur van het Handels blad is toch geen kind in de politiek? Weet hij dan niet, dat in 1905 de Unie een concentratie-program onderteekende, waarin werd aangedrongen op bezuini ging der militaire uitgaven? Weet die redacteur niet, dat als uit vloeisel van dat program eerst Staal en daarna van Rappard pogingen tot bezui niging deed. Als hij dat weet, kan hij zich misschien begrijpen, dat allereerst de Kamerclub der Lib.-Unie-leden zich krachtig moest verzetten tegen het overijld doorjagen van een militaire wet, die zulke zware lasten op het volk zal leggen. De houding der Kamerclub moge een fel-militairist als dien Handelsbladredac teur teleurgesteld hebben, ons heett ze ten zeerste verheugd. Wij gevoelen niets voor die voortdurende, schandelijke op drijving der oorlogsuitgaven. Spijt alle clericaal geschetter over vaderlandsliefde en wat dies meer zij, achten we het juist uil vaderlandsliefde ten hoogste noodzakelijk, dat ten krach tigste tegen de uitzetting der militaire uitgaven wordt opgekomen. De Utrechtsche kiezers zullen in 1913 jhr. Yan Karnebeek in z'n isolement laten staan. Geen liberaal, die een der gelijk conservatief kan stemmen, aller minst bij eerste stemming, 't Is zelfs de vraag of steun bij herstemming wel door den beugel kan Uit Ouddorp. Ouders zijn teer in hun kinderen. Laten de jongens nog zoo ondeugend zijn, toch vind een ouder altijd iets te prijzen in zijn spruit. Zoo komen dan ook vaak de «menings verschillen met den onderwijzer. Het school leven van onze kleinen geeft zoo vaak aan leiding daartoe nietwaar en vader of moeder zijn dikwijls een beetje heet gebakerd. Ook Ouddorp heeft zoo'n geval gehad en het zou ons niet bewegen er hier over te spreken, zoo niet iets ons erg bevreemde. Het heeft ons getroffen, dat men aan leerplichtige kinderen den toegang tot de Openbare School weigert. Zeker, het is een heel mooi voorbeeld, dat de Openbare School niet aastopleerlingen. Onze tegenstanders kunnen het wel eens bij hun stelsel vergelijken. Het is echter de kwestie, of hun gemeen tebestuur het recht heeft om in zoo'n zaak aldus te besluiten. Met het kerkelijk onderwijs heeft een gemeentebestuur totaal'niets te maken. (Let wel, lezer, wij zeggen hier niet, dat ze het niet doen, dat weten we wel beter!) Van Dam verlangt toelating van zijn kin deren tot de Openbare school. Hij is in 't bezit van de pokkenbriefjes, nu begrijpen wij niet, op welke rechtsgronden die weige ring berust. Als je een kind maar even thuishoudt, dan heb je een briefje van de leerplicht en hier dwingt men een vader om overtreder te worden. Geloof maar, dat bij het kerkelijk onder wijs zoo niet gehandeld wordt. Die man heeft recht om toegang voot zijn kinderen tot de Openbare School te verlangen en dat mag hem niet geweigerd worden. Om de centen, Reeds meermalen hebben we er op gewe zen welk misbruik of de kerkelijke school maakt van het jonge kind. Nu eens wordt het in den politieken strijd gebruikt, maar 't liefst bij bedelpartijen. Bedelen om geld en daarvoor gebruikt men dan het school kind. Het zal zeker moeten dienen, om later een beetje gewend aan het baantje te zijn. Maar is 't niet diep treurig, dat men daarvoor kinderen gebruikt en africht? En waarvoor bedelen ze dan Wilt ge 't laatste geval weten uit Amster dam, dan zullen wij u even vertellen wat wij te weten kwamen. Een jongetje van een jaar of elf hield op straat een heer aan. Het ventje had zegeltjes te koop. Geen zegeltjes voor ouderdomspen sioen of zoo, neen, om bijdragen te krijgen in de stichtingskostten voor een in aan- bouwzijude kerkelijke school. Iedere leerling van de klas waarin de jongen zat had een boekje gekregen met twaalf zegeltjes, die voor tien cent per stuk aan den man ge bracht moesten worden. Laten diezelfde kinderen 's winters eens vragen om een snee brood of een aalmoes, als vader zonder werk is en er thuis gebrek geleden wordt. Dan worden ze opgebracht door de politie, alsof, er iets heel ergs gebeurd was. En dan konden we het plaatsen, al vinden we het ongelukkig dat zoo iets voor kan komen by den werkman. In dit geval moeten we het beslist afkeu ren, dat is niet wat des kinds is. En om nu niet in dezelfde fout te ver vallen als onze tegenstanders bij hunne beschuldigingen, tegen Openbaar onderwijs vermelden wij er hier bij, dat het hoofd van de kerkelijke school aan de Zeeburger straat, de heer Oranje die boekjes aanzijn leerlingen gegeven heeft om ze te versjache ren en om de duiten binnen te krijgen. Denkt Vooruit" er wel aan? Weet ge nog lezer, dat ons eenige jaren geleden telkens en telkens weer sarcastisch werd toegevoegd: „Denkt „Vooruit" er wel aan, wij hebben nu de meerderheidals we met ons vrijzinnig beginsel streden voor de belangen van arbeiders en burgers Helaas, je wordt tegenwoordig wel ge dwongen om daaraan te denken als je 't treurig figuur ziet van de tegenwoordige regeering. Wat hebben ze met hun groote meerder heid uitgevoerd voor werkman of kleinen burger? Totaal nog niets. Alles wat ondernomen wordt komt geheel verkeerd uit, En wat is er nu te zien van die zoo vol verwachtingen aangekondigde regeering Totaal niets. Daar heb je de kustverdediging. Eerst leek het, of onze naburen door een enkel fort elkaar in 't haar zouden vliegen.Of Nederland zonder de kust batterij en ten ondergang ge doemd was. En wat zien we Zeker met de groote schoonmaak is 't opgeborgen, misschien wel hebben de motten er al aangeknaagd en is het zoo ontoonbaar, dat men er nooit meer mee voor den dag komt. De Bakkerswet? Geen bakker of geen knecht die er meer over spreekt of'tis als met het begin van een sprookje Er was eens. Want met alle tabellen en statistieken is het den doofpot ingegaan en al het werk van controleurs en inspecteurs is voor niet ge weest. De dure sigaren Geen enkele arbeider maakt zich nog ongerust over een debiet recht. 't Gaat er mee, zooals met het voorgaande. Eventjes komt er roering in het land en den storm ziende opkomen, bergt de regee ring ook dit maar gauw op. Er kan nog meer by. 't Zyn sprekende voorbeelden van mach teloosheid ondanks hun geschetter op de zoo hooggeroemde meerderheid. Arbeidersstroop. In den zomer valt het zoo gemakkelijk de arbeiders wat op den mouw te spelden. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat ploeteren ze op 't landzwoegen ze om een goed weekgeidje te verdienen en dan bemoeien ze zich niet met hun belangen op politiek gebied. Ze laten zich dan in slaap wiegen, ze luisteren maar half naar 't geen hun gezegd wordt zonder zich zelve rekenschap te geven en dan worden die „makke" arbeiders o zoo gauw den buit van kerkelijke vogelaars. Voor ze goed wakker zyn, hebben ze 't netje over 't hoofd en dan helpt geen spar telen meer. Weet je hoe men je „mak" maakt arbei ders Men spiegelt je voor, dat deze regee ring toch maar veel voor je doet, je krijgt pensioen. Dat is nog eens fyn hè, maar men zegt er niet by, wanneer of je dat krijgt. Daar zit nog heel wat aan vast hoor, dat zullen we later wel eens na gaan. Maar weet je hoe het er met dat ontwerp voor staat De kommissie van voorbereiding van de Ziektewet kan niet verder gaan met hare voorbereidende werkzaamheden voor de Kamer door discussie over eenige punten een beetje meer orde brengt in de warwinkel waarmee Talma de Kamer heeft opge scheept. Bij de Ziektewet is een herziene Ongeval lenwet onmisbaar en van een ontwerp daar van is in de verste verte nog geen sprake. En de Invaliditeitswet kan eerst komen als beide voorgaande wetten in orde zijn. De tegenwoordige werkmanier in aanmer king genomen begrijpt ieder wel, dat het nog wel een poosje aan zal loopen voor het zoover is. Intusschen is het een goed lokmiddel voor de arbeiders. Zouden ze zich laten vangen Dubbel treurig Elke wet heeft tekortkomingen. Een slim me vos weet altijd nog wel een maas te vinden waardoor hy aan het net ontkomen kan. Zoo hadden de jeneverstokers of hande laars een aardig middeltje bedacht, om eens een lekker duitje te verdienen ten koste van den staat. Ze hielden als 't ware een smokkelpar- tijtje onder toezicht van den staat. Ze gin gen niet slinks daarbjj te werken, o neen, openlyk gingen ze hun gang. Ze voerden jenever uit naar't buitenland en kregen dan voor elke 100 Liter een gul den aan belasting terug. Over de grens deden ze er rozijnen of andere vruchten in en dan waren het „vruch ten öp brandewijn". Nu betaalden ze maar 10 gulden invoerecht per 100 Liter. Een aardig voordeeltje hadden ze dus behaald en de Staat kon betalen. Treurig zoo'n wet, nietwaar Nu wilde de minister daar even een schotje voor schieten. De eerste zending \yas gelukt, maar op de tweede was beslag gelegd. Nu wilde de minister gauw het invoer recht verhoogen van 10 op 75 gulden en met terugwerkende kracht. Het kamerlid Loeff bestreed die „terug werkende" kracht en wilde in een amen dement dat er uit lichten. Daar was de minister niet van thuis, dat was bescherming der smokkelarij. Hij sprak harde woorden maarnam het amende ment over. Waarom Onze kamer telde slechts 48 leden, moest er gestemd worden, dan was het vereischte aantal van 51 er niet en moest de Kamer uiteengaan zonder dat het wetje er kwam. Dat is de tweede treurigheid. Duur brood, dure klompen. We schreven een vorige maal over duur brood en dure klompen. Weerleggen deed men onze beweringen niet, maar zoo gerust stellend voegt men van de andere zyde de arbeiders en burgers toe „'t Zal zoo'n vaart niet loopen." Maar dat zal 't wel. De mindere man, de verbruiker van de belaste volksmiddelen, die moet het loodje leggen. Niet alleen met brood en klompen,maar met alles. Vanwaar zooveel actie tegen het debiet recht op de tabak. Omdat en koopman en fabrikant en ge bruiker er schade van zouden lijden. Waarom du ai die stemmen in ons land, die opgaan tegen de tariefwet? Omdat allen er schade by zullen hebben. En die stemmen gaan niet op by de linksche groepen alleen, neen, links en rechts weert zich Ijverig om die groote ramp voor onzen handel te voorkomen. 't Loopt zoo'n vaart nietDat doet het wel I Dat zeggen ze maar om de arbeiders en de burgerstand in slaap te wiegen. Want waar vandaan komt dan dat ageeren door verschillende kerkelijke organen Zelfs de minister wilde vroeger van meelrechten niets weten overtuigd als hij was, dat ruim 80 pCt. van de katholieke bevolking' tegen meel en graanrecht was. Dat was in 1905, toen de minister nog voorzitter van de R. K. Kamerklub was. En op 29 November 1910, dus nog maar kort geleden, verklaarde de minister in de Kamer, dat de regeering niet van plan was de eerste levensbehoeften te belasten en aan giaanrecht niet dacht. En nu met de tariefwet wordt bijna alles belast en meel ook. Zien de arbeiders dan niet, hoe er met hen gesold wordt? Laat de „derden" stand zich nu maar 't vel over de ooren halen Smederij, STRAATDIJK DIRKSLAND. Agentuur van Brinkman's en Niemeijer's Concurreerende prijzen. Het beste adres voor alle is van ouds bekend bij OKTESTie» *»;IIKKT *8JO. N.B. Ondanks de lage prijzen worden tramkosten vergoed vanafƒ5,aankoop naar verhouding, bij 10,geheel. AANGEBODEN Struisveder Asterp. 100 f 1,50 Scabiosa Donkerrood p. 100 f 1,50 Chrysanthiouim Aster p. 100 f 1,25 Enkele Astersp. 100 fl, Dianthus hadewige p. 100 f 1,25 Leeuwebekkenp. 100 f 1,25 Zinia'sp. 100 f 1,25 Helianthusp. 100 f 1,25 Agarathump. 100 f 1,25 Zomer Chrysanthimum p. 100 f 1,25 Cactus en pioen Dahlia. p.st. f0,15 Blauwe Lobeliap. 100 f2,50 Anjelierenp. 100 f3,— Fuchsia's in soorten p.st. f 0,15 Zonale of geraniums rood of gemengdp. stf 0,15 Hang geraniumsp. st.f0,15 Bolbegonia's rood, geel, wit, rose of gemendp. st f0,12 Begonia Erfordiap. st. f0,10 Witte Margarieten p. st. f0,12 Voorts mooie kamerplanten als, palmen, Sier-den, Clivia's enz. enz. Komkommer-, Meloen- en Tomaten planten. Verhuurd ook planten voor partyen en versieringen. Aanbevelend, Vestdijk, B 280 Middelharnis Heeft voorradig een groote partij met en zonder overslag. Prentenboeken, Kinderspelen, Portret- Poëzie-, Ansicht-, Zwartjesalbums en Portretlijsten, in verschillende soorten en prijzen. Verder alle soorten als Rekeningpapier, Kasboeken, Mu* ziekpapier, doezen Luxe post, alle inktsoorten enz. Alle benoodigdheden voor de Am bacht- en Avondteekenschool. Ver schillende soorten Bordpapier. Levering van alle soorten Tijdschriften, Mode-, Dag- Week-, Maandbladen en Leerboeken. Plaatsing van Advertentien in alle binnen- en buitenlandsche bladen, zonder verhooging van prijs. Goedkoopste adres van alle soorten DRUK- en BINDWERK. Verder: Ansicht-, Fantasie- en Felicitatiekaarten, enz. enz. Bestellingen op boeken worden spoedig en tegen Uitgeversprijzen geleverd. Aanbevelend, W vni 4er Schenk. Verkrijgbaar in llësschcn a 55, 80 en 130 ets. bij H.H. Apothekers en Drogisten weigert beslist pain-expeller in duitsche verpakking! F. Ad. RICHTER Co., ROTTERDAM. Te Middelharnis bij A. TEEPE, te Sommelsdijk bij D1JKÉMA DOORN BOS, te Dirksiand bij L. W. ZAAIJER, te Ooltgensplaat bij A. L. HOBBEL, te Ouddorp bij J. KUR VINK, Drogist.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2