ff Officieel Nieuws- en Advertentieblad TWEEDE BLAD voor Overflakkee en Goedereede. 11de Jaargang. Woensdag 3! Mei 1911. No. 28 Flakkeesche Boek en Handelsdrukkerij Oöicieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. blad verschijnt eiken WOENSDAG, fijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. TTltgfarve c3.er te Middelharnis. Prijs der Advertentiën: van 1 6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. LANDWEER. Inlevering van Rijks goederen. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van Mid- delharnis, maken bij deze bekend, dat de in bet verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Landweer, die in den loop van het jaar 1911 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst bij de Landweer, op grond van het laatste lid van artikel 31 der Landweerwet verplicht zijn, de hun van Rijkswege verstrekte wapenen voorwerpen van ledergoed, kleeding en uitrusting stukken, reglementen en dienstvoorschriften, in te leveren te Middelharnis, in de Bewaarschool, op Donderdag 6 Juli a.s. des namiddags 2 ure. Daar de verlofgangers moeten inleveren alle voor werpen, welke zij hetzij bij hun vroeger korps hetzij bij de Landweer hebben ontvangen, kunren zij bij de inlevering verschijnen in burgerkleeding. De aandacht wordt gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Landweerdistrictscom- mandanc kan wordt n opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden de biervoren genoemde voorwerpen niet inlevertÖügii 2o. wiens wapenen, ledergoed, kleeding- of uitrus tingstukken, reglementen of dienstvoorschrifteu, na inlevering niet in voldoenden staat worden bevonden 3o. die wapenen, ledergoed, kleeding- of uitrus tingstukken, reglementen of dienstvoorschriften, aan een ander behoorende, als de zijne inlevert dat onverminderd de hiervoren genoemde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlofganger, be doeld onder lo en 3o, gehouden is aan de verplichting tot het inleveren, hetzij in hun geheel, hetzij voor het aangewezen deel, van de hiervoren genoemde voorwerpen te voldoen op den tijd en de plaats, daarvoor nader te bepalen. De verlofganger, die bij herhaling wapenen, leder goed, kleeding- of uitrustingstukken, reglementen of dienstvoorschriften, aan een ander behoorende, als de zijne inlevert, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van van het leger aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den Minister van Oorlog de last is verstrekt. Nog wordt den verlofgangers uitdrukkelijk herinnerd dat het niet ontvangen eener hoofdelijke kennisgeving hen niet ontheft vaD de verplichting tot inlevering van de hiervoren bedoelde voorwerpen, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs strekt, dat de verlofganger behoorlijk met de op hem rustende verplichting is in kennis gesteld. Indien de verlofganger wegens ziekte, verblijf buitenlandsch of andere geldige reden verhinderd is persoonlijk de wapenen, het ledergoed, de kleeding en uitrustingstukken en de reglementen en dienst voorschriften in te leveren, dan is hij, of zijn, bij onmacht zijnerzijds, zijne naastbestaanden gehouden, er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander geschiedt. Van de geldigheid der redenen van verhindering moet blijken uit een bewijs, dat bij den Burgemeester aangevraagd en door dezen afgegeven of zoo noodig gelegaliseerd wordt. Dit bewijs moet bij de inlevering worden overgelegd door den persoon, die namens den verlofganger tot de inlevering verschenen is. Indien de verlofganger zich tot het inleveren van zijne wapenen, ledergoed, kleeding en uitrustingstuk ken en zijne reglementen en dienstvoorschriften buiten zijne w-oonplaats' moet begeven, geniet hij, als de afstand van de woonplaats tot de plaats van inlevering meer dan tien K.M. bedraagt, vrij vervoer naar laatstgenoemde plaats en terug. Middelharnis, den 27 Mei 1911. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. L. KORVINK. L.B. MIDDELHARNIS- By een bewoner in de Nieuwstraat doet zich een geval van be smettelijke ziekte Diphteritus voor. Zaterdag geraakte aan het Sas een goederenwagen der Tramweg-Maatsch. uit de rails. Nadat de machine der stoomboot „Overflakkee en Goedereede" weer is her steld kon ze Maandag de dienst weer her vatten. Maandag had A. J. het ongeluk terwijl hij over den Westdijk fietste, en te gelijk een emmer melk bij zich hield zy'n evenwicht te verliezen, waardoor hij kwam te vallen, en het grootste gedeelte van de melk over zijn lichaam kreeg. Maandag had de weduwe Van Vliet het ongeluk, in de kelder te vallen, en zich daarbij erg te bezeeren. Mej. C. van Kassei, alhier, is benoemd tot, onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 2 (hoofd de heer E. J. Visser,) te Capelle aan den IJsel. Naar men verneemt is het woonhuis met broodbakkerij van J. van Gent aan den Westdijk, onderhands verkocht aan den vleeschhouwer D. de Haas en het pand van den heer D. Hartog bewoond door den heer B. Haagens door dien aangekocht. Dinsdag kwamen in de Kaai de visch- sloepen Theodora Emmerentia sch. C. van den Hoek en Paul Kruger sch. H. J. Lang broek. Bij een inwoner aan de Spuistraat werd Maandagnacht zijn regenwater put leeg gehaald. Zondag nacht is in de woning van J. S. alhier terwijl hij afwezig was ingebroken. Niets wordt vermist. Jammer dat de neven bewoners, die wel verdacht leven hebben gehoord zich niet van het individu hebben overtuigd, dan had waarschijnlijk weer een nietsdoender van de straat verwijderd kun nen worden. S0MMELSDIJK- Tengevolge van de zoo lang uitbly venden regen is in deze gemeente reeds groot gebrek aan drinkwater. Al spelende geraakte het dochtertje van A. v. d. Bos in een sloot nabij de Nieuwe tramhuizen. Met een nat pak en met den schrik kwam zij vrij. Bij Kon. Besluit is de Heer H. Vriesen- durp, ontvanger der registratie en domeinen te Zevenaar, als zoodanig benoemd alhier. MELISSANT. De heer G. Joppe is door stemgerechtigde ingelanden herbenoemd tot Dijkgraaf van den polder Oud Melissant. De jongeheer J. van Velzen alhier be haalde op de te Middelharnis gehouden huis- vlijttentoonstelling een bronzen medaille voor ingezonden 2 stuks waterverfteeke ningen. STELLENDAM- Dooi den Raad dezer ge meente is in de vergadering van 29Meijl. een verordening vastgesteld bepalende, dat het 'bureau van den Burgerlijken Stand dage- lyksch zal zijn geopend, met uitzondering van den Zondag en de algemeene feestdagen van 6,30 tot 7 uur. Op laatstgenoemde dagen zal door den betrokken Ambtenaar van den B. Stand het Bureau moeten worden geopend tusscheti 11,30 des voorm. tot 12 uur 's middags op verzoek van een belanghebbende, Indien de verzoeker aantoont, dat met de te verrichteD werkzaamheid niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. Hedenmiddag werd onze gemeente be zocht door den heer Brouwer, adjunct-inspec teur der visscherijen. Conferentie werd ge houden met het Bestuur der Visschary vereeniging „Eensgezindheid" alhier over de visscherijbelangen. Zaterdagavond gaf de Muziekvereni ging „De Hoop" alhier in de tent haar eerste zomerconcert. Daarna gaf de Muziek vereniging „Tot Nut en Genoegen" van Melissant eenige nummers ten beste. De Zangvereeniging Excelsior alhier behaalde Donderdag op het concours te Oost- voorne den 3en prijs in de 2de Afdeeling. 0UDDURP- Zaterdagavond trad in het hotel Akkershoek de heer W. de Jong uit Scheve- ningen op met het onderwerp „De Tarief- wet." Spreker bleef buiten de politiek, maar schetste alleen de kwade gevolgen, die de invoering van de tariefwet voor ons en voor onzen handel zou hebden. Ieder, die spreker reeds vroeger mocht hooren, weet, op welke boeiende en bevat telijke wijze de heer de Jong zijn rede voor draagt. Hij had dan ook te Ouddorp een groot en aandachtig gehoor en we twijfelen er niet aan, of bij vele der aanwezigen zal zijn bezielend slot een diepen indruk achterge laten hebben. Zullen zyn woorden nog lang naklinken by vele bewoners van Ouddorp. Daar de heer de Jong waarschijnlijk op nog enkele andere plaatsen van ons eiland zijn rede houdt, willen we met uitvoerige bespreking wachten tot later. Alleen dit nog. Het was de drieenvijftigst'e lezing over de tariefwet die de heer de Jong hield en slechts eenmaal had hij debat gehad met een heer, die 't nog voor 9/i0methem eens was. Ook nu was er natuurlijk geen debat. We hopen, dat de heer de Jong op andere plaatsen dit wel mag hebben. Schipper C. van Noord had verleden week een buitenkansje door in zyn vischnet een Aap te vangen maar hy was dood. A. Spee had verleden week het onge luk met de flets kopje onder in de sloot te geraken. In de weervischerij werden Maandag 8 zalmen gevangen. Zeldzaam. Tusschen 26 Maart en 26 Mei zijn hier geen sterfgevallen voorgekomen. Bij den Heer D. Voogd ligt een lijst ter teekening voor hen die belangstellen in de oprichting van een Electriscbe Centrale. De voorbereidende werkzaamheden voor het Concours van a.s. Maandag zyn in volleDgang. Nog een drukke week met het opslaan van tenten, enz. en Ouddorp kan het publiek afwachten. Algemeen wordt op druk bezoek gerekend. Dit is dan ook wel noodig, want het Feestcomité heeft geen kosten ontzien, om het den bezoekers naar den zin te maken. Ongeveer halt 12 zullen de feestelijkheden aanvangen met een optocht, waaraan 13 vereenigingen met een kleine 500 leden zullen deelnemen. De eigenlijke wedstrijd begint één uur, zoo mogelijk uog vroeger. Als jury zal hierbij fungeeren de heeren Bernard Diamant van Rotterdam, Louis Robert van Haarlem en J. A. Presburg van Amsterdam. 's Avonds wordt er concert, gegeven door „De Hoop" uit Stellendam, terwijl een prach tig vuurwerk heffeest zal besluiten. Het feest wordt gegeven op een weide by de hoeve „Duinkerken" welk terrein voor't geval 't weer warm is, door zijn hoog opge schoten hakhout voldoende beschutting geeft. Om er op te komen, heeft men al aan twee kwartjes genoeg; na 's avonds 6 uur kost het maar één kwartje. OUDE T0NGE. Zaterdag heeft alhier een publieke verkooping van turf plaatsgehad, doordat het schip van L. de Haan was lek geworden. De Verzekering dekt de schade. Uitslag van de tienjaarlyksche Volks telling voor deze Gemeente Ned.Herv988 M 998 Vr. Chr, Geref5 9 Roomsch Kath372 353 Portugees Isr6 8 Remonstrant1 Beh. tot de Geref. 3 5 Nederl Isr2 Tot een andere kerk gezindte behooren5 M. 3 Vr. Tot geen andere kerk gezinte behooren1 1 Totaal 1382 M. 1378 Vr. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het verven van het inwendige van het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente alhier heeft gekost 555 gulden en het uitwendige zal kosten 25 gulden. Geheel uit vrijwillige bijdragen is daarvoor bij elkaar gebracht 590 gulden, zoodat er nog een saldo van 10 gulden overblijft. De brug moest wijken voor het schip Plat op zijde liggend, aangezien in een anderen stand vanwege de nauwe doorvaart der brug, niet mogelijk is, wilde men te Delfzijl een nieuw gebouwde ijzeren schoe nerschip, eigenaar de heer J. Brouwer, te Groningen, en gebouwd op de werf der heeren Gebr. Liestern, door de verbindings- brug in het Damsterdiep halen. Doordat niet de vereischte voorzorgsmaatregelen waren genomen, kantelde het vaartuig op een gegeven oogenblik zoover, dat de ver schansing den kanaalbodem raakte en het ruim vol water liep. Met zware takels heeft men het schip thans zoover weder oprericht, dat het weder plat ligt. Om het verder te kunnen halen, moet de brug verwijderd wor den, hetgeen een heel werk is. De passage is geheel gestremd voor rijtuigen, terwijl voor voetgangers der verbinding plaats heeft door een brug, gevormd door een vlot balken. Baldadige dauwtrappers Te Steenwijk bestaat nog de oude ge woonte om op HemelvaartmorgeD naar „De Bult" en „De Walberg" tegaan „dauwtrap- pen", Enkele van die „dauwtrappers" heb ben een koepel, staande by een der vijvers en behoorende aan den heer Wicherson al daar, in brand gestoken. De koepel verbrand de geheel, doch de boschbrand, die hierdoor ontstond, kon nog door in de nabijheid wonenden gestuit worden. Door een molenwiek getroffen I Te Boskoop heeft een ernstig ongeluk plaats gehad C. Hoenekoop, oud 14 jaar, bevond zich op den omloop van de korenmolen van Abbenbroek. 'Doordat hij te dicht bij de wieken kwam, kreeg hij plotseling een slag tegen het hoofd, waardoor hy bewusteloos neerviel. Zwaar gewond werd hij per bran card naar de woning van dr. v. d. Tak ge bracht. Woeste stier. Toen een veehouder te Scheimmert (Lim - burg) een stier uit den stal wilde halen werd hij onverwacht door het woedende dier aangevallen en op den grond geworpen. Aan de ijlings toegeschoten hulp mocht het gelukken, het dier meester te worden en H., die reeds vrij ernstige kneuzingen beko men had, te bevrijden. Een dame, die een heer in de tram ge observeerd heeft, geeft het volgende schetsje: De man gaat zitten, strekt zyn beenen uit, strekt zijn snorren op, legt de handen over elkaar op zijn stok. De conducteur komt. De heer zoekt een dubbeltje, eerst op zij in het zakje van zijn jacket, dan in het zijzakje van zjjn overjas, dan in twee zakken van zyn gekleurd vest. Dan in zyn twee broekzakken alles tevergeefs om eindelijk uit zyn achterbroekzak zyn portemonnaie voor den dag te halen en er een dubbeltje uit te nemen. Komt de controleur de tram binnen dan begint hetzelfde proces opnieuw. De man zoekt in een doziin zakken naar het cou ponnetje, en haalt uit eiken zak een partij trambriefjes, maar het juiste is er Diet bij.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 9