Buitenland. Ingezonden Stu Landbouw 6 en hy ie zelf langen tyd in Rusland geweest en is de Russische taal machtig. De politie te Breslau en de Russische grenaautoriteiten werden op hem opmerk zaam gemaakt. Wij vernemen nog, dat te Berlijn hoofd zakelijk sigarettenfabrieken zijn afgezocht en een sponsenfabriek. Aan de sigarettenfabriek Constantinos werd de broer van den Griek gesproken. Het bleek dat hij daar geweest was en dal hy dien broer gesproken had. Hy zeide, dat er in den Haag geen werk meer was. Te Berlijn werden alle pandjeshuizen afgezocht, om de ringen op te sporen. 's Morgens had hij Berlijn verlaten en was naar Breslau gegaan. Derect werd naar deze plaats getelefoneerd en een onderzoek werd ingesteld. Hier kwam men te weten dat hij naar Moskou was vertrokken. Aan verschillende Turksche, Russische en Grieksche bladen werd zijn signalement opgegeven. Op dit signalement werd reeds den vol genden morgen een Griek aangehouden in een sigarenwinkel. De winkelier waar schuwde de politie per telefoon. Het bleek, dat de aangehoudene niet de door de Hol- landsche politie gezochte was, doch een andere Griek, die door de Berlijnsche politie gezocht werd wegens museumdiefstal. In Rusland wordt thans het onderzoek voortgezet. De chef der recherche, de hoofdinspec teur der politie, de heer Aaltsz, die in verband met den moord op Murad Bay met W. naar het buitenland was vertrokken, ter opsporing van den vermoedelijken dader, is thans in Den Haag met W. teruggekeerd. De brandweer van Oud-Beijerland. Bij den zwaren brand, die de vorige week te Oud- Beijerland in de beddenfabriek van de firma A. A. van Aarsen heeft gewoed, en waarbij die fabriek geheel in vlammen opging, zyn aldus meldt men aan de „Maasb." - toestanden aan den dag gekomen, die er op wijzen, dat de brandweer daar nogal wat te wenschen overlaat. Het bleek toch, dat de spuiten geheel verouderd zijn en geen water gaven. Wel deden de manschappen hun uiterste best, maar het wilde niet lukken. Verder was er in de daar loopende sloot gebrek aan water en moest dat eerst van buizen uit de rivier door de sluis ingelaten worden. Maar ook kwam aan den dag, dat in de gemeente geen brandkranen zijn, die aan de waterleiding aangesloten kunnen worden. Men schijnt by het maken der leiding, dat heel eenvoudig vergeten te hebben. Men vraagt zich nu af, wanneer bij lagen rivierstand, wat twee keer per dag voor komt, omdat in het Spui eb en vloed gaat, eens brand aan den Molendijk uitbrak, wat een der voornaamste straten is, waar men dan het water vandaan moet halen; want het Achterspui loopt bij eb droog. Maar wanneer bijv. eens brand in de Kerkstraat uitbreekt, wanneer dan ook, hoe zal men dan aan water moeten komen Het is nu 19 jaar geleden, dat er brand isgeweest, en het schijnt, dat men in dien tijd wel wat zorgeloos is geworden. Naar men verneemt, zouden er reeds ver zekeringsmaatschappijen zyn, die weinig lust gevoelen onder zulke omstandigheden langer het risico te loopen. Het aanbren gen van brandkranen mag wat geld kosten maar het is gemakkelijk te doen, omdat de hoogdrukwaterleiding met hare twee watertorens voldoende capaciteit bezit om by brand in de behoefte aan water te voor zien. Bij den tweeden zwaren brand, die te Krooswijk plaats had in de onmiddellijke nabijheid dier gemeente, maar behoorende tot Mijnsheerenland, en waarbij de groote remise der Rotterdamsche Tramwegmaat schappij met een aantal wagens en een locomotief een prooi der vlammen werd, was het nog erger gesteld. Daar kwam in het geheel geen spuit, en liet men den boel maar branden. Het groote publiek hield zich daar onledig met het aandragen van em mers water, om zoodoende de in de buurt staande huizen voor het vuur te bewaren, wat dan ook gelukte. Ontploffing in een kazerne. In de infanterie-kazerne te Roermond heeft Zondagavond een ontploffing plaats gehad Toen de kok Cabolet eenige schoppen gruis op een fornuisvuur wierp, ontstond er een vrij hevige ontploffing. Door de uit springende gloeiende kolen werd de kok aan het onderlijf verwond. De milicien Pee tere kreeg een lichte verwonding aan het linkerbeen; de milicien Van den Broek,die toevallig de |keuken binnenkwam, werd ernstig aan het onderlijf verwond. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Vermoed wordt, dat zich tusschen de kolen een dynamietpatroon bevonden heeft. Kopervergiftiging Ernstige gevolgen heeft de bruiloft ge had, welke bij de huwelijksvoltrekking van deu heer Kraakman met mej. Van der Peet te Limmen (Noord-Holland) plaats had Een 20-tal gasten zijn na afloop van het bruiloftsmaal min of meer ernstig onge steld geworden. Bij alle patiënten deden zich vergifti gingverschijnselen vooi en het schijnt^ dat de ziekte moet worden- toegeschreven aan kopervergiftiging. Het vleesch dat gegeten werd, moet nl. in een grooten koperen geschuurden wasch- ketel eerst gekookt en daarna nog eens weer opgewarmd geworden zyn. De toestand van den bruidegom moet ernstig zyn. Onbetrouwbaar wachtsman In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het wachthuisje der Hollandsche Spoor bij de halte Hollandsche Rading te Utrecht ingebroken. Toen de wachter van den vroegen dienst op post kwam, bemerkte hij tot zyn niet geringe verwondering, dat de deur van het huisje niet gesloten was. Bij nader on derzoek bleek hem, dat het kasgeld en de reizigersontvangsten van Zaterdag tesamen ongeveer f9 en 37 kaartjes voor diverse be stemming gestolen waren. Als schuldig aan deze inbraak viel direct de verdenking op een soldaat die des nachts in de nabijheid van het huisje had dienst gedaan in verband met het heerschen van mond- en klauwzeer te Maartensdijk en omstreken. Deze was echter nergens te vinden, doch hy werd te Maartensdijk, waar hy' uit den trein stapte, aangehou den. By fouilleering werden nog eenige kaartjes op hem bevonden en ongeveer f5 aan geld. Hij bekende den diefstal gepleegd te heb ben, en de kaartjes deels weggegeven en deels verscheurd te hebben. De dader is een milicien, die reeds twee jaar in een tuchtschool doorbracht. Utr. Ct. De pest op Java. Aan een brief van den heer P. C. Bos, die op het oogenblik een tournee door In- die maakt, 11 April uit Batavia verzonden aan familie te Amsterdam, ontleent het H b 1. het volgende over de pest op Java „Als men in Europa hoort van de pest of cholera, dan is het beeld, dat men zich voor oogen stelt, het volgende: Een epide mie, rondwarend door het land met de snelheid van den bliksem, menschen vellend links, rechts, by duizende een stemming van onheil in de lucht, vrienden 's avonds af scheid van elkaar nemend, immers men kan 's morgens dood zyn.in één woord, men kent geen ander beeld van de ziekte dan dat, waaronder ze zich vertoond heeft bij de groote catastrophen van Londen, Ham burg etc. Hoe heel anders hier Op Java komen doorloopend cholerage vallen voor. Vandaag 2 op Batavia mor gen 3, overmorgen geene, doch 4 op Soera- baja, enkele meer op Solo, na de groote opeenhoping van menschen, door de feesten veroorzaakt, 3 dagen later op Soerabaja geene. En men vraagt zich af: „Is dat nu die verschrikkelijke geesel der mensch- heid waarmede wij maar rustig in hetzelfde plaatsje samenwonen, geen andere voor zorgen nemend dan die voor zuiver drink water „Ik wilde, dat de geneesheeren eens uit vonden, dat er een verschil bestaat tusschen de cholera-bacil in Europa en die in Indië, of wel dat bacillen aan dezelfde invloeden onderworpen zijn als menschen en lui wor den iin de tropen, siesta houden, mandiën, klimaatschieten dat zou in ernst een groote geruststelling zyn. En zoo ook de pest. De pest is in het Malangsche ze woedt daar latent, dus onbestreden reeds eenige weken. Hoeveel slachtoffers, zegt u 5000 Neen, 5 per dag of 6 of 7, zoo ongeveer als pleuris of diphtherie in Hol land om van tuberculose niet te spieken. Het is of de ziekten hier bij haar optreden haar snelheid verliezen, alsof ze ons tyd willen laten de noodige voorzorgen te nemen om een epidemie te voorkomen. „Nu de oorzaken? Naar my'nbeschei den meening de gezondheids klimaats- en woningomstandigheden. Het klimaat. In dit land, van overgroote vruchtbaarheid, van zon en stroomend wa ter, hebben alle processen ik spreek niet van rechtzaken vlug, intens en afdoend plaats, Let op den groei bij het kind in de jeugd, [hoe een kind van 2 jaar er uitziet, doet en spreekt als één van vijf; hoe een Europeesch meisje van 15 ontwikkeld is als een van 22 bij ons. Let ook op het te vlugge ineenschrompelen in den ouderdomles beaux vicillards sont rares ici. Het is of de zon, die ontzaglijke zon leven brengt en dood als bij tooverslagzyt ge gezond bij aankomst, ge zult welig tie ren, dik worden in korten tydzijt ge zwakkelijk, onder deze temperaturen zult gij „ontbonden", „ontleed" zijn in nog kor ter tijd. Hoe vaak is het my niet gebeurd, dat ik, 's morgens gezond en wel naar de stad gaande, om 11 of 12 uur thuiskwam met hoofdpijn, hevige buikkramp, een paar graden koorts. Te bed gegaan met geen ander geneesmiddel dan een zakdoek met eau-de-cologne op den buik en een anderen in den nek, transpireerde ik gemakkelijk en overvloedig en ontwaakte om 5 of 6 uur „lekker als kip" om met smaak myn thee te gebruiken Waar men „bederf" of „vuil" aantreft, daar worden snel ziektekiemen geboren, waar voldoende verstandsvermogen aan wezig is, zijn die ziektekiemen snel ten onder gebracht. Gezondheids- en woningtoestanden. De gezondheidstoestand is in het algemeen een goede. De properheid op het lichaam vaak 2 baden per dag nemen, zoowel Euro peanen als inlanders wordt uit den aard der zaak er eer in acht genomen dan in koudere streken en draagt ontzaglijk bij tot beperking van ziekten. De huizen der Europeanen staan op af zonderlijke erven, aan alle zijden open voor zon en lucht, de huisjes der inlanders staan, zelfs in de meer armoedige kampongs, vrij ver van elkaar af en hebben natuurlijk geen bovenverdieping. En dit is wel een zeer groote factor, als men denkt aan de Europeesche armere buurten en huurka zernes. Ik spreek nu niet eens van de afstanden. Maar om een voorbeeld te noementus schen Malang en waar ik nu ben, ligt 'n af stand, ongeveer gelijk aan die tusschen Am sterdam en Sint Petersburg; men heeft daar zoo geen idee van in Holland. Welnu, zoudt u nu zoo ongerust zijn, als er in Rus land wat pestgevallen voorkwamen Het hondenbadhuis. De Münchenaars zijn niet alleen liefhebbers van bier, maar ook van honden en de honden te München kunnen er niet over klagen, dat zij een „hondenleven" hebben. Er zijn ontzaglijk veel van deze dieren in de Beyersche hoofd stad. De hondenbelasting, die 15 mark per hoofd bedraagt, brengt jaarlijks 250.000 mark op. Onder meer aangename inrich tingen, ten gerieve van deze viervoeters, heeft men er ook een hondenbadhuis van gemeentewege ingericht. Het hondenbadhuis heeft 2 lokalen, een voor 't bad en een voor het toilet. In de badzaal heeft men 3 bassins: een met houten bodem voor antiseptische wasaching en desinfectie, een met warm en een met koud water. Uit het bad gaan de honden naar de toiletzaal, waar in het mid den een groote tafel staat, waarop zij on derhanden genomen worden. Daartoe zijn bepaalde hondencoiffeurs aangesteld en het scheren van de poedels geschiedt met een electrische tondeuze. Voor de zuiverheid wordt angstvallig gewaakt, overal riekt het naar cresyl en lysol. Des Zondags vooral is het zoo druk in het hondenbadhuis, dat de baders soms uren lang op een plaats moeten wachten. Dienstplicht in Spanje. De Spaansche Kamer heeft het wetsontwerp betreffende den ver plichten militairen dienst goedgekeurd. Een onbegrijpelijke daad. Te Koningsber gen is de slager Franz Muller gearresteerd, verdacht een pak met twee bommen naar Schirwindt, in Oost-Pruisen te hebben gezon den. Het pakket was geadresseerd aan mevrouw Schwandtner, die met haar dochter het pakket opende, waarvan de inhoud ontplofte. Beiden werden opzjj geslingerd en kregen ernstige brandwonden. De moeder zal waarschijnlijk het gezicht er bij inboeten, en de toestand van de dochter is zeer ernstig. Men weet niet, wat de jonge Muller heeft bewogen tot het zenden der bommen. Hij stond bekend als een degelijk arbeider. Tegen de pest. In Engelsch-Indië wordt thans als middel om vlooien te dooden, die mogelijk pestbacillen bevatten, officieel aan geraden, kleeren, enz. van personen, die uit besmette streken komen, aan zonlicht bloot te stellen op een plek waar glad zand ligt. Na een uur zijn dan alle vlooien dood en kan aan den eigenaar van de kleederen worden toegestaan ze weer aan te trekken en zich te midden der menschen te begeven Vleeschvergiftiging. Na het gebruik van zg. preskop zijn te Erfurt 20 menschen on der vergiftigingsverschijnselen ziek gewor den. Moordaanslag op een Magistraat, Te Valence is een moordaanslag gepleegd op mr. Roux, den procureur der Republiek, die indertijd het onderzoek heeft geleid tegen de beruchte bandieten, bekend als de „voet branders van Dröme," die te Valence onder de guilotine zijn gestorven. Twee kerels drongen bij nacht het huis van den procu reur der Repnbliek binnen en trachten hem te worgen. Politieagentets snelden toe en joegen de aanvallers op de vlucht, maar het slachtoffer verkeert in ernstigen toestand. Noodlottige onvoorzichtigheid. Te Nieder- Schönweide bij Berlijn gingen 3 jongelui een tochtje maken met een waterfiets, maar onderweg namen zij er nog 3 op. Door deze overlading zonk het ranke vaartuigje en allen geraakten te water. Door leden van een roeiclub werden 4 gered, maar de 2 overigen, 16- een 17-jarige knapen, zijn ver dronken. Lintjeshandel in Frankrijk De correspondent van het Hbld. te Parijs seint, dat bij het verhoor van den heer Meulemans, directeur van de Revue diplo- natique, die beschuldigd is van medeplich tigheid in den lintjeshandel van Valensi c.s. dat de rechter van instructie gezegd heeft langs diplomatieken weg van de Nederland- sche Regeering een klacht te hebben ont vangen over den rijken oogst van Nicham Ifthicar's in Nederland in de laatste maan den. Meulemans verklaarde, twee Nederland- sche schilders met die orde te hebben doen decoreeren'. De Tunesische orde moet dus ook nog door anderer tusschenkomst zoo veelvuldig in Nederland verspreid zyn. maar daar weet Meulemans niets van. Handel in menschenvleesch. Naar het Peterburger blad Rjetsch uit Kharbin ver neemt moet te Tokio een schandelijke han del met menschenvleesch ontdekt zijn, waarvan de directeur der lijkverbranding aldaar de leverancier is. Men vond in du kelders van het crematorium groote hoe veelheden gezouten menschen vleesch, waar onder ook gepekelde tongen. De afnemers van dit lijkenvleesch zjjn Chineezen en Koteanen, die van menschenvleesch een bijzondere geneeskracht verwachten. Door de aaugifte van een kooper, by wien de verwachte genezing uitbleef kwam het gruwelijk bedrijf 'aan het licht. De directeur van het crematorium en al zyn onderge schikten zijn in hechtenis genomen. Een slaapwandelaarster doodgevallen. Een 34-jarige vrouw te Luik stond's nachts van haar bed op, klom op het, dak en ging, steeds vast in slaap, met haar handen aan de daklijst hangen. Een buurvrouw ont waakte door het gedruisch dat de slaap wandelaarster maakte en riep haar ver schrikt bij haar naam. Hierdoor ontwaakte de ongelukkige, liet haar handen los en viel van 20 meter hoogte op de binnenplaats, waar zij dood, met gebroken schedel en ruggegraat werd teruggevonden. De „twee millioenen" schilderij. Rembrandt's Molen, die onlangs mr. Widener van Phila delphia kocht van Lansdowne, te Londen, is weibehouden in het huis van den million- nair aangeland, nadat men de grootste voor zorgen had genomen voor het vervoer. De schilderij werd eerst naar Berlijn gezonden om schoon gemaakt te worden, waarop dan lijst en doek gescheiden de reis over den Oceaan aanvaardden. De schilderij stak in een hermetisch gesloten stalen doos. Van New York naar Philadelphia werd een Pull man-wagen gehuurd en bedienden en detec tives bewaakten den kostbaren schat. Ontploffing. Tengevolge van een myn- gasontploffing te Cabeza del Buey, in Spanje, werden elf man gewond en één gedood. Een groote brand woedt, naar een tele gram uit Breslau meldt, in het stadje Desin, district Kobryn, aan de Russische grens. Meer dan 200 huizen zjjn reeds in de asch gelegd en 8 menschen in de vlammen omgekomen, terwijl 300 gezinnen dakloos zijn. Vergiftiging. De vrouw van een boer te Krakau heeft het middageten vergiftigd en daarmee haar man en haar 2 stiefkinde ren om het leven gebracht. t Paniek in den tram. Door de gladheid der rails, tengevolge van den regen, geraakten een motor- en een bijwagen der electrische tram van Homburg naar Saaiburg ontydig in beweging. Onder de circa 100 passagiers ontstond een paniek doordat een hunner riep: „redde zich wie kan". Verscheidene pasagiers sprongen uit de rijdende wagens en bekwamen verwondingen. Toen de tradi 2 h 300 meter ver gereden was gelukte het haar tot staan te brengen. Vliegmachines verbrand. De hangar van de Londensche vliegvereeniging te Acton, bij Londen, is door brand verwoest, waarbij 5 eendekkers verloren gingen. Slechts een kon behouden blijven. De oorzaak van den brand is onbekend. Ongeluk in een swavelmijn. Terwijl zich circa 100 arbeiders in een zwaveimijn te Canicatti, Italië, bevonden, brak brand uit. Het meerendeel der arbeiders kon nog tij dig de oppervlakte bereiken, maar 20 wer den bedwelmd door de zwaveldampen, die zich ontwikkelden. Zy werden naar het hulpstation gebracht, waar men delevens- geesten weer opwekte, doch 5 bleken reeds overleden te zijn. The great Lafayetteen zijn dubbelganger. Met groote plechtigheid is een lijk, dat men hield voor dat van Lafayette den vaiété-ar- tist en impressario die bij den brand in het Empire Palace Theatre te Edingburgh om het leven kwam, naar Glasgow vervoerd en in het Crematorium daar verbrand en thans is men tot de ontdekking gekomen, dat het verbrande .lyk niet van Lafayette was, maar van een lid van zyn gezelschap, Richards genaamd. De secretaris van La fayette twijfelde er aan, of het verbrande lijk wel het goede was en liet nogmaals brandruïne doorzoeken, waarby men het lijk van den echten Lafayette vond in een kelder onder het tooneel. Hy hield de armen uitgestrekt alsof hy iets vreeslijks wilde afweren. Het gelaat was verkoold, de haren ver brand, maar eenige kostbare ringen aan de vingers lieten geen twijfel over of men heeft nu pas het lyk van den rechten Lafayette gevonden. Het schijnt dat hij, toen hij zich van alle hulp zag afgesloten, in een gat ge sprongen is, waardoor de gewichten van het brandsclierm loopen en zoo in de ruim'e onder het tooneel is gekomen, in de hoop daar nog een uitweg te vinden. Deze hoop werd echter teleurgesteld. Brandende stuk ken puin vielen op hem en de rook moet hem verstikt hebben. De zonderlinge verwisseling van het lyk is zeer verklaarbaar, wanneer men weet dat Richards sprekend op Lafayette geleek en zijn plaats innam bij het tooneelstuk „De Leeuwenbruid", wanneer Lafayette zelf zich in een leeuw veranderde. Zondag is het lyk van den echten Lafayette verbrand en zyn asch in een urn gedaan, by die van Beauty, zyn lievelingshond. Intusschen is hiermede het aantal slachoffers van den schouwburgbrand tot 11 (Buiten verantwoordelijkheid der HOOGHOUDEN VAN HET Hierover hebben onze tegenst den mond vol. Zoo ook de Ma debode, het edele (sic. 1) strij< anti's hier. Mogen we de redactie van d overweging geven een3 te infi den burgemeester van Sommeh zyner raadsleden Maandagavon hoog hield bij de Wilhelmina overledenen kon Maarten Bo geen rust laten 1 Toch schrijft de Maas als herkozen moet worden steeds ginselen rusten op den Bijbel Kan de Maas-redactie ons deelen of bedoeld raadslid bo wasal was bet geen Dinsdag Palmaer-phosphaa Een nieuwe phosphorzuurr In den laatsten tijd las men landsche vakpers over een nieu Palmaer-phosphaat genaamd.Di zuurhoudende meststof is een prof. W. Palmaer te Stockhi Wolter-phosphaat, wordt deze n de uitvinder genoemd. Prof. P een metbode gevonden om langi weg uit onzuivere, ruwe pho een laag gehalte, een phosphorz meststof van hoog percentage De navolgende voordeelen deze nieuwe bereidingswijze to Men is er door in staat, goed phosphaten met een laag geh: de bereiding van superphosph: gen, in een goede meststof o want men verkrijgt een prodi 34 pCt. phosphorzuur, waarv 95 pCt. oplosbaar is in citraat. 1 heid van het phosphorzuur bewaren van deze meststof n Ook behoeven de ruwe phospha fijn gemalen te worden en ten meststof gemakkelijk uit te sti zij in de zakken geen harde tast zij het weefsel der zakke In het groot is deze mestsi de apatietgroeven vanBambleii Prof. Dr. Söderbaum te Stot met dezen meststof tal van v ven genomen in potten, die hadden, dat het Palmaer-pt minste even goed bleek te werl phosphaat en betere resultat Thomasslakkenmeel. Het proefstation van de Du ontginningsmaatschappij nam wel pot- als veldproeven. De e genomen met de aardappelvai Date". Werd een geringe hoev phorzuur gegeven, 50 K.G. p werkte Thomasslakkenmeel' be' phosphaat en Palmaer-ph'osp bemesting met 100 K.G. phos H.A. werd de grootste hoevee verkregen door superphosphaat gehalte der aardappelen, ben maer-phosphaat en slakkenmi hooger, zoodat bij slot van grootste hoeveelheid zetmeel kregen werd met het Palmaei De veldproeven werden gen mengsel van velde-rwten, wikk boonen. De hoeveelheid droge die geoogst werd zonder pho mesting, bedroeg 1901 K.G. B: superphosphaat werd 2445 K.G. meel 2457 K.G. en van Palma 2669 K.G geoogst. Laatst genoe gaf dus by deze proeve de bes In 1908 werden deze pot ei voortgezet. Potproeven were met blauwe lupinen, aardappe alle proeven werkten de phos dende meststoffen uitstekend een groot verschil tusschen ni; phosphorzuur bemeste aarde. D in welking tusschen de drie ge stoffen superphosphaat, slal Palmaer-phosphaat, waren n: eens won de eene meststof di De veldproeven werden op hs en hadden tot resultaten, dat extrawerking van superfospl gesteld werd, die van PalniE 90 bedroeg. Uit al deze proe\ voor veengronden het Palm: gelijkwaardig is aan de beide phorzuurhoudende meststoffer lyk waar, wat van den nieuw zuurmest geschreven wordt, Palmaer den landbouw een dienst bewezen hebben. Een en ander over de van aardappele Een van de vele gewasse dankbaar is voor een bemest velzure-Ammoniak" is de aai niet te verwonderen indien i dit belangrijk eultuurgewas st-ikstofverbruiker is. Jammer dat men in vele streken van niet over gaat met het toedl opzettelijke stikstofbemesting len. Dat de opbrengsten da blijven dan waar men niet ba flinke stikstofbemesting sprei Een belangrijke vraag is n stofmeststof zullen wy aan c

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 6