lÏFFÏl AARDEN „VOORUIT TWEEDE BLAD MVIELSDIJK VERMELDING. leutel, cent. ARNIS. BiN LEENBANK INMAAK. TRANDEN UïtDEWEIJ Wz. No. 26 17 Mei 1911 koopt voor uwen winkelier Plaatselijk Nieuws. Binnenland. n Grezou dlieitlss- ei, door mElECT1 1331). ïelepli. Interc. No. 9 erlandsche Bank. ITEN op binnen- en buiteD- e prijzen eleeningen op binnen- en mnsverzekering enz.; u derden tegen zeer billijke NDYRIJE KLUIS volgens en opzeggen 3 pCt. 's jaars jaars; met drie maanden gen 3'2 pCt 's jaars; met van 1012 unrbij Waare LBNISS03DIELSDIJK. gelden aan leden tegen 4V2 °/o t gelden op tegen -3,36 o/o 's jaars, en. Voorschotten kunnen dage- d worden bij een der leden van ot inbrengen en terugbetaling Maandagavond enVrijdagavond n huize van den kassier Cz., te Sommelsdqk. en gekleurd. Behangselpapier enz. men ruime voorraad heeft betaald. - en buitenlandsche iWESKEN r eenige verhooging vlug n alles de laatste drukken, voor alle soorten JKWERK, J - PAPIERHANDEL. an ROLLEN en VELLEN. zijn belang en bestelle bij IS, WESTDIJK B 272. 99 UTRECHT 1876. llerhoofden. landen ai 40 jaar gebruikt. nt per flacon, nt per flacon. heker te Middelharnis. TMERIEN EN ALKMAAR. afloop is voorgekomen mat MIDUËLHAKNIS Bedankt voor het beroep bij de Geref. Gemeente alhier de Heer Ds. E. J. Wie-ntjes, pred. te Krimpen a/d. Lek. Door den Commissaris der Koningin van Zuid-Holland, is aan eenige slagers dispensatie verleend tot het invoeren van slachtvee en varkens. Terwijl de vischsloep Hiddelharnis sch. J. de Korte Zaterdag in de haven te Nieuwediep gemeerd lag, werd zy aange varen door de vischsloep Zeemeeuw sch. J. Boogerman, waardoor belangrijke schade aan dit vaartuig werd toegebracht. In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. ontstond door het omvallen van een petroleumlampje brand in de woning van J. C. P. in den Ring alhier. De inboedel ging zoo goed als verloren ook is aan het gebouw belangrijke schade. Alles was door assuran tie gedekt. Dinsdag werd deze gemeente afgeloopen door een 29 jarig persoontje uit Os, die niet grooter was dan een gewone jongen van een 7-jarigen leeftijd. S0MMELSD1JK- Onze vroegere dorpsge noot de heer A. Admiraal-Breur, rijksveld wachter te Kethel, is dezer dagen bevorderd tot brigadier-titulair. DIRKSLAiND- Zij, die wenschen deel te nemen aan het dezen winter te houden V. M. O. moeten, zich voor den 1 Juni a.s. ter gemeente-secretarie aanmelden. MELISSANT- Tijdens een hevig onweaer, dat Donderdag jl. boven deze gemeente woedde, werd een paard van den landbou wer A. v. N. getroffen en gedood, terwijl bfj den landbouwer J. S een koe werd blind geslagen. Bij den telegrambesteller D. sloeg de bliksem in de electrische schelge- leiding, waardoor deze geheel werd bescha digd. De vorige week maakte het muziek gezelschap alhier in vereeniging met het muziekgezelschap van Stellendam een optocht doiT deze gemeente. HERKIXGEN- Door het Bestuur van den Polder Klinkerland zal in deze maand schou wing worden gehouden over alle werken en eigendommen dien polder betreffende. Verleden week werd de Rijksveldwach ter v. H. te bed brandlucht gewaar. Hij kleedde zich spoedig en begaf zich naar bui ten toen hij bemerkte dat het varkenshok van V. d. V. in brand stond. Hij wekte daarna den eigenaar, die den brand nog bijtijds kon blusschen om verdere onheilen tegen te gaan. De brand ontstond hoogstwaarschijnlijk door het neerwerpen van warme koolasch. Zaterdagavond kwam de koopman C. H. alhier tot de minder aangename ont dekking, dat hij zijn portemonai, inhoudende ruim f 30,— verloren had en is tot heden nog niet bezorgd. Bij het hevige onweder dat de laatst verloopen week boven onze gemeente heeft gewoed is nog een vaars van den landbou wer 0. L. door den biiksem getroffen en gedood. STELLENDAM- Gedurende het hevig on weer, dat zich de vorige week Donderdag boven deze gemeente ontlaste, werden van de landbouwers J. v. d. Broek en Am. van Oostenbrugge, 5 runderen getroffen, waar van er 2 werden gedood, terwijl de 3 andere ieder een oog hebben verloren. Het vleesch van de gedoode dieren, afgekeurd voor de consumptie, werd vernietigd De visscher A. B. had jl. Vrijdag het ongeluk gedurende de visscherij in het ruim van zijn vaartuig te vallen, waarbij zijn oog dermate werd verwond, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen en B. niet meer mee kon gaan visschen. Zaterdag ontlastte zich wederom boven deze gemeente een zware onweersbui, waar bij verscheidene telegraafpalen uiteen wer den geslagen. Donderdagavond ging de muziekver- eeniging per tram naar Melissant, waarin vereeniging met de aldaar bestaande Muziek vereeniging een marsch werd gemaakt, waarna beide vereenigen in een in der haast opgeslagen tent het verdere van den avond uitvoerig gaven, Maandagavond bij het slootje springen, sprongen een jongen en een meisje van verschillenden kant tegen elkaar in, met het gevolg dat beide in de vuile modder sloot terecht kwamen, waaruit ze door den vader van het meisje werden op den wal getrokken. Door A. Veihoeve is vergunning aan gevraagd tot oprichting van een inrichting tot het malen van graan op liet. perceel Wyk I No. 244 gelegen aan den achterweg aldaar. Door den heer A. J. van Vessen, Secre taris deze gemeente is ontslag genomen als len Ambtenaar van den Burgelyken Stand. In de vacature is voorzien door de benoeming van den heer T. Meijer, wet houder dezer gemeente, Bij de ouders van den metselaar Johs. de Later alhier werd het bericht ontvangen, dat deze zoon, thans werkzaam te Dreischor, daar van een stelling is gevallen, tengevolge waarvan hij bewusteloos werd opgenomen en naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. Ook had De L. nog verschillende wonden bekomen. F. v. Q. had het ongeluk met paard en wagen in de sloot te geraken, doordat hij zijn draai wat te kort nam. M. de L. is ontslagen als veldwachter dezer gemeente en als buitengewoon veld wachter van Goedereede en Melissant, wegens het aannemen van een gift bij ge legenheid der stranding van het stoomschip Dusseldorf. De betrokkene werd heden toe gezonden „de Volkswil", die daarbij aan- teekentIndien dit ontslag wegens het aannemen van een gift, een fooitje, waar en recht is, dan vragen we: Waarom wordt een Commissaris der Koningin dan niet ontslagen als hij een lintje aanneemt; want wat is een lintje anders dan een fooitje? In de Infanterie-kazarne te Roermond heeft Zondagavond een ontploffing plaats gehad. Toen de kok Cabolet eenige schoppen gruis op een fornuisvuur wierp, ontstond er een vrij hevige ontploffing. Door de uit springende gloeiende kolen werd de kok aan het onderlijf verwond. De milicien Peeters kreeg een lichte verwonding aan het linker been de milicien Van den Broek die toe vallig de keuken binnen kwam, werd ernstig aan het onderlijf verwond. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Vermoed wordt, dat zich tusschen de kolen een dynamietpatroon bevonden heeft. Deze milicien v. d. B. is zeer waarschijnlijk onze dorpsgenoot P. van den Broek, te Roermond in garnizoen. De ongeruste ouders zijn heden nog naar R. vertrokken om naar den toe stand van hun zoon onderzoek te doen, daar hun geen bericht van 't gebeurde werd toe gezonden. OUDDÜKP. In de weervisschery gaat het het hier buitengewoon druk. De laatste 2 weken werden in één weer 30 stuks gevangen van 20 30 pond. De eerste 2 dagen van deze week werden 16 stuks gevangen. De knecht van Bakker Vink had ver leden week door het achteruitloopen van de hit het -ongeluk in de sloot terecht te komen. Met eenige schade liep het af. De laatste tram die hier Zaterdag avond aan moest komen had kort bij het station een vertraging doordat een kalf onder de tram liep en werd dood gereden. De Koopman K. reed Zaterdag voor de eerste keer met zijn nieuwe kar naar den Oostdijk en het ongeluk met hit en kar ondersteboven te geraken wat met eenige schade voor hem opleverde. Naar wij vernemen bestaan er plannen van deze gemeente, Goedereede en Stellen dam een Eletrische Centrale te stichten om ook een betere verlichting in woningen en straten te brengen. OUDE TOXCE- Vrijdag 1. 1. had de bouw- knecht van den heer P. C van Kempen het ongeluk, dat een wagen geladen met grond over zijn voet reed. Donderdag werden aan den Langeweg acht telegraafpalen zoodanig door den blik sem getroffen, dat ze vernieuwd moeten worden. OOLTGENSPLAAT- Door den heer J. Vrees wijk, Rijksveearts te Oude Tonge, zijn ver- leden week alhier circa honderd varkens alle verzekerd bij de onderlinge vereeni ging „de Voorzorg", ingeënt tegen de vlek ziekte. DEN DOMMEL. Aan heeren aandeelhouders van fairbank No. 2 alhier is blijkens de rekening over 't afgeloopen dienstjaar 12 pCt. dividend uitgekeerd. Met het oog op de feestelijke ontvangst van den nieuwnenoemden Burgemeester is eene feestcommissie gekozen, die de regeling op zich zal nemen. Als datum voor de fees lelijkheden is vastgesteld Woensdag 31 Mei. De heer Piquillet rijksveldwachter alhier is tijdelijk verplaatst naar Nieuwveen, met het oog op het daar heerschende mond en klauwzeer. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De politie hond van den gemeenteveldwachter alhier beet de vorige week G. van W., gemeente- opzichter, zoodanig in het been, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De eerste steur, die de visschers op het Haringvliet hebben gevangen bracht de som van f -140,— op. Door de ondiepte der haven kon het schip van J. C. Keijzer, met grint geladen, gedurende eene week niet binnen komen, zoodat men genoodzaakt was, het vaartuig te lichten en de ondiepte, waarop het bleef zitten, weg te graven. Burg. en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat de op den 22sten Maart 1.1. vastgestelde kiezerslijst, voor het jaar 1911 1912, zooals deze thans luidt, van heden tot den 15den Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens wijzigin gen ten gevolge van rechterlijke uitspraak en aanteekeningen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nederge- legd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. De lijst bevat voor kiezers voor Tweede Kamer en Provinciale Staten 210 en voor den Gemeenteraad 195 namen. Wijnmalen aangehouden! Toen de aviateur Wijnmalen Zaterdag middag op het vliegterrein van Soesterberg aankwam, werd hij (naar het H b 1 d. meldt) aangehouden door een rijksveldwachter, die hem in hechtenis nam wegens het nog niet voldoen der boete f 100) tot betaling waarvan hij wegens overtreding der motor- wet veroordeeld was. Het U. Dbld. meldt nog, dat Wijnmalen niet wist, dat hij in het Politieblad gesignaleerd stond. Het aanbod om terstond zijn /'100 boete te betalen kon de veldwachter niet aanne men. Dus een arrestatie., of de boete stor ten ter bestemder plaatse. Er zat niets anders op dan tot het laatste te besluiten! En daar gingen ze Het echtpaar Wijn malen in den grooten gelen auto van den heer Verwey, onder bewaking van den rijksveldwachter op weg naar het postkan- toor te Soesterberg, waar het verschuldigde voor de boete kon worden gestort. En vóór dat nog iedereen met het komi sche intermezzo op de hoogte gesteld was, waren ze alweer terug ook. Och ja, verklaarde de veldwachter, hij had het nou maar gedaan, want morgen met die drukte, dan ging het niet, en hij had wel gedacht „dat Wijnmalen er vandaag ook zou zijn". Natuurlijk was Wijnmalen de held van den dag. Waterleiding op Schouwen-Duiveland Te Zierkzee is een druk bezochte verga dering gehouden van het comité tot den aanleg van een waterleiding op Schouwen- Duiveland. Tegenwoordig,waren de heer mr. Patijn, de leden der staatscommissie, voor Drink watervoorziening, benevens de gemeente besturen op deze eilanden. Aangenomen is een motie van mr. A. J. F. Fokker, luidende„De vergadering spreekt zich zonder eenige financieele ver bintenis aan te gaan, vóór de totstandko ming eener waterleiding in Schouwen- Duiveland." Wilt u even koken Twee jongens kwamen in een winkel in de Leidschestraat te Haarlem een paar eieren koopen. Maar zoo rauw schenen die kippenproducten niet van hun gading te zijn, want vriendelijk vroegen ze de winkeljuf frouw „Wilt u ze even voor ons koken De juffrouw, bereidwillig,|ging naar binnen, om Jde eieren de gewenschte bewerking te doen ondergaan. Maar toen kwam ffe ware bedoeling der jongens aan het licht.! Ze openden de toonbanklade, haalden een gul den daaruit en verwijderden zich zoo snel ze konden, de eieren achterlatend. De politie heeft de ladelichters echter a[ opgespoord en tegen hen proces verbaal op gemaakt. In den Heiningenpolder, bij Willemstad, is het anderlialfjarig zoontje van J. O., achter de ouderlijke woning in een sloot- geraakt. Hoewel spoedig op het droge ge bracht, slaagde men er niet in de levens geesten van den kleinen drenkeling op te wekken. Op bloote voeten of kousen geloopen De 25-jarige P. V., te Numansdorp, had het ongeluk met haar voet in een stopnaald te trappen, met het gevolg, dat de naald brak en de helft ervan in den voet bleef zit ten. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, maar men slaagde er nog niet in het stuk naald te verwijderen. Zaterdag sloegen te Strijen de paarden van den landbouwer A. Vorendag op hol, bestuurd door W. v. d. Stel en H. v.d. Waal. Het gevolg was, dat beiden vrij ernstige verwondingen bekwamen, vooral v. d. Stel. Deze kreeg twee wielen over de borst en een wond aan zijn been en twee wonden aan het hoofd. Hij moet het bed houden. De duinen bedreigd 1 Meh schrijft uit Katwijk aan Zee aan het V a d., dat nu weer hoogst ernstige plan- nen dezer dagen tot uitvoering zullen ko men, n.i. om een begin te maken met het afgraven van de schoone duinen tusschen Noordwijk en Katwjjk. Aannemei s schijnen daartoe vergunning verkregen te hebben van het domeinbestuur. Men vraagt rich af, of dit maar zoo mag, zonder daarover het Staatstoezicht te raadplegen. Het wordt, dunkt ons, meer dan tijd, dat men in de Kamer de regeering daaromtrent inlichtingen vraagt. De landerijen, aan den voet van die dui nen gelegen, zullen er ongetwijfeld, door droog worden, onder gaan lijden en het natuurschoon zal er mede beslist mee door worden bedreigd, zooals trouwens in de be- doelde serie artikelen destijds uitvoerig is uiteengezet. Men vreest ernstig de gevolgen, die er uit zullen ontstaan. Onder het spelen kregen eenige jongens te Goes ruzie met het gevolg dat zekere L. een messteek in de zijde kreeg, waar door een der longen moet geraakt zijn. De jeugdige dader is zoek. Te Almkerk brandde hedenmorgen 10 uur de groots boerderij van den heer C. Herwijnen tot 'den grond af. Verzekering dekt de schade. Vergiftigd door vleesch en worst. In het huishouden van den heer J. te Eindhoven zijn vergiftigingsverschijnselen waargenomen, waarschijnlijk tengevolge van gebruik van op de markt gekochte vleeschwaren. Ofschoon het geval niet van zeer ernsti- gen aard is, mag 't toch een nieuwe aanspo ring heeten tot voorzichtigheid. Ook in een ander huishouden en wel in het naburige Woensel moeten dezelfde ver schijnselen zich voordoen. Door den heer B. v. B. aan den Ouden Amersfoortscheweg te Hilversum, is bij de politie kennis gegeven, dat zijn echtgenoote en 2 kinderen ongesteld waren geworden, vermoedelijk tengevolge van het gebruik van boterhamworst. De geneesheer, wiens hulp werd ingeroepen, liet de consumtie, welke nog over was, vernietigen. De 17-jarige zoon van den veehouder Sj. H., onder Workum, heeft zich ernstig gewond door een pistoolschot. Toen de jon gen het wapen uit den zak haalde, schijnt de haan gehaakt te hebben, waardoor het schot afging en de kogel in de hand drong. Bij wijze van proef hebben eenige landbouwers te Vuren bij Gorinchem tul pen gepoot. Deze proef is tot heden vrijwel gelukt. De bollen zijn goed gegroeid. In dien blijkt, dat ze ook voor den handel waarde hebbeD, zal de proef zeker een vol gend jaar op grooter schaal worden voort gezet. Het tramtarief in Den Haag 1 De heer W. P. G. Helsdingen heeft de volgende motie bij den Haagschen gemeen teraad ingediend: „De Raad, van oordeel, dat het zöne-ta- rief van de Haagsche Tramweg-Maatschap pij een grove onbillijke regeling is tegen over het publiek, noodigt B. en W. uit, over de afschaffing daarvan met de Haag sche Tramweg-Maatschappij onderhande lingen aan te knoopen." Op avonturen uit! Zondagmorgen werd in het water nabij den Boschpoldermolen onder Leiderdoip, een schuitje ondekt, waarin zich een 11- jarige jongen bevond. Het knaapje had reeds Vrijdag zyn woon plaats, Alfen, verlaten! Na gevoed te zijn, is hij door de politie naar de ouderlijke woning teruggebracht. Het lezen van romannetjes is vermoede lijk oorzaak, dat het jonge mensch op avon tuur was uitgegaan. Boefjes Door de (politie te Oudewater is proces verbaal opgemaakt tegen een bende jon- gens van 8 tot 11-jarigen leeftijd, die er hun werk van maakten 's avonds in de win kels der banketbakkers in te sluipen en taartjes, koekjes en andere lekkernijen ontvreemden. De moord in Den Haag. Omtrent de nasporingen naar den Griek „George", leest men nog in het Berliner Tageblatt" De recherche had bezoek gekregen van een Griek, die van zyn te Berlijn wonen den broeder een brief had ontvangen, waarin hij melding maakfe van de komst van „George" te Berlijn, en tegelijkertijd ge vraagd werd waarom de jonge man niet in Den Haag gebleven was en of er daar geen werk meer voor Grieken was. Een hooge Hollandsche politie ambtenaar stelde zich in verbinding met de Berlijnsche recherche, die na informatie bij de haar bekende Grieken, vaststelde dat „George" moet zijn de op 23 April 1889 te Arachowa in Griekenland geboren Georgios Andrelos. Voorts bleek dat hij op 4 en 5 (Mei te Berlijn heeft vertoefd en in een groote si- garettenfabriek om weik gevraagd heeft, maar niet aangenomen werd. Zijn landslieden merkten op dat zijn hou ding angstig en schuw was. Zyn eiegante kleeren, die hij zijn ongelukkigen patroon ontstolen had, lokten voor „George" pijn lijke vragen uit en hij verdween dan ook spoedig. Hy droeg rood-bruine schoenen, een licht vest, een groenen vilthoed en een gestreepte groenachtige broek. Behalve deze kleedy had hy geroofd 100 gulden, een zilveren horloge met ketting, alsmede tien heeren en damesringen, een dasspeld in den vorm van een klaverblad en een nieuwe porte- monnaie. Vermoedelijk is „George" naar Breslau gereisd, om van daar naar Rusland te gaan. Te Moskou woont een broeder van George

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5