m /Ti o MEUBELEN, T. SCRILPEROORD, Let op het merk Anker. Binnenland. Westdijk B 261. - Middelharnis. SPAARBANK .iM-EXPELLER rg A F. Ad. RICHTER Co., -f- tie premie voor de ziekteverzekering. Lloyd George plundert het volk niet uit door een Tariefwet, Talma eiseht voor zijn magere uitkeeringen, van het scha melste loontje levenslang een hooge bij drage door de prijsverhooging, die de protectie noodwendig' ten gevolge zal hebben. De paganist Lloyd George blijkt in ontferming en christelijk mededoogen verre te staan boven den ehristelijken minister Talma. Van den eerste zijnde sociale daden mooi, van den tweede de woorden in zijn verkiezingstoespraken Engelsche en Nederlandsclie Dwang verzekering. Het christelijke weekblad „De Beuke laar", onder redactie van mr. van der Laar, bevat een uitnemend artikel over de verzekering in Engeland en zooals Talma die in ons land wil. Het zal de arbeiders duidelijk over tuigen, dat ze ten zeerste mogen hopen, dat het ontwerp Talma nooit wet zal worden. Wij nemen uit het artikel het volgende over: „Een dwangverzekering, waarbij men mede het risico heeft te dragen van an deren, die zonder eenig geneeskundig onderzoek in de verzekering worden en moeten worden opgenomen, is toch wel nimmer privaatrechtelijk op te bouwen. En de premies der ondernemers te wil len gronden op eenig gewoon verzeke ringsrisico is toch inderdaad de onmo gelijkheid zelf. Maar bij dit al schijnt toch weer, even als door Dr. Kuyper, bij het ontwerp- Talma van zekere privaatrechtelijke overwegingen uitgegaan, waardoor dit ontwerp nu al aanstonds den last voor de arbeiders drukkend doet zijn. Ten bewijze daarvan geett de schrij ver in het kort weer, welk loonpercen- tage van een Nederlandsch en van een Engelsch werkman gevraagd wordt door de verzekeringswetten die hun voorge spiegeld zijn. Schr. stelt voorop, dat er hier te lande van eenige vrijstelling van lage loonen geen sprake zou zijn en vervolgd dan: Er zullen vijf loonklassen zijn I. be neden f 240 jaarlijksch loon, II. van f 240 —1 400, III. van f 400—f 600, IY. van f 600f 900, V. van f 900 of hooger. Voor klasse I moet door de arbeiders als helft der premie wekelijks betaald 10 cent, in klasse II 12 cent, in klasse III 16 cent, in klasse IV 20 cent, in klasse V 24 cent. Wie dus f 4 loon beurt, heeft per week 10 cent of 2^2 pet. van zijn loon te voldoen, wie f 10 loon ontvangt, be taalt 16 cent, dus 1.6 pet. Bij t 3 loon is het te betalen percentage 3'/s pet., bij f 11 loon bedraagt het 1.45 pet. Wie het minste kan dragen, treft dus de zwaarste druk. Hoe ganseh anders staat dit nu bij het ontwerp-Lloyd George. Alle manne lijke arbeiders hebben f0.20 per week te voldoen, zoo zij meer dan f9 loon verdienen, bij loon van f 7.20f 9 moet 15 cent voldaan, bij loon van f5,40 f 7.20 moet 10 cent betaald, bij nog lager loon bedraagt de bijdrage 5 cent. Hierbij vergete men dan niet, dat de Engelsche wet geldt voor ziekte en in validiteit, terwijl alle ouderdomsverze- kering onnoodig is door de bestaande Staatspensioneering. Het ontwerp-Talma betreft daarentegen verzekering bij Inva liditeit en ouden dag. Nu heeft dus een Engelsch arbeider, die f4 weekloon heeft, bij het ontwerp Lloyd George een stuiver per week te betalen, of l1/* percent van zijn loon. Bij het ontwerp-Talma is dit, naar be rekend, 2»/2 percent. Voorts heeft hij dan in ons land nog premie te storten voor de dwang-ziekteverzekering, een premie, die vrij zeker voor hem minstens P/4 pet. van zijn loon zal bedragen. Zoo betaalt hij in het geheel 3% pet., ter wijl de Engelsche arbeider VU pet. heeft te voldoen, voor onzen arbeider van f4 loon is de last dus driemaal zoo zwaar. Voor een arbeider met f 10 loon, zal in Engeland de bijdrage f 0,20 bedra gen, of 2 pet., voor ons land, naar be rekend, is dit percentage 1,6, maar dit moet dan nog vermeerderd met 174 pet. voor de ziekteverzekering, en zoo wordt de verhouding 2 pet. tegenover 2,85 pet. Voor de arbeiders met de laagste loo nen is dus in Engeland de last veel en veel geringer dan bij ons ontwerp. Een arbeider met f 7 loon zal naar boven staande berekening in Engeland 1.43 pet., ,en onze totaal 2.96 pet. hebben te betalen. Welke uitkeeringen zullen in de beide lauden nu tegenover- de verschillende premiebetalingen slaan Schr. wijst er op, dat in Engeland de uitkeering voor alle arbeiders een gelijk vast bedrag- zal zijn. Deze zal hij ziekte bestaan in kostelooze behandeling medicijnen en een uitkeering van f 6 per week gedu rende de eerste 3 maanden. Duurt de ziekte langer, dan treed invaliditeit in en wordt aan allen f 3 per week uitge keerd. Bij het ontwerp-Ziektewet zal een Nederlandsch arbeider bij ziekte krijgen een uitkeering van 50 pet. van het loon gedurende 6 maanden. De invaliditeitsrenten vergelijkende neemt schr. het geval, dat een Ned. arbeider met een gemiddeld weekloon van t 7 op zijn 46ste jaar blijvend inva lide wordt en van at zijn 16de jaar de premiën betaald heeft. Schr. becijfert voor die invalide een rente van f 2.22 per week, waartegenover voor den Brit een invaliditeitsrente van 3 per week staat en een staatspensioen na zijn zevenstigste jaar, waarschijnlijk ten be drage van f 3 per week. Schr. toont in zijn betoog aan, dat de Engelsche regeling beter is voor de arbeiders met lage loonen en zijn der halve meer aan sociale eischen voldoet dan het ontwerp-Talma. Wat nu den last voor de ondernemers aangaat, zegt schr., dat deze bij het Engelsche ontwerp, ook wijl de Staat pensioneert en zooveel bijdraagt, over het algemeen geringer is dan bij ons. Hierover lezen wij De werkgever heeft in den regel voor iederen arbeider f 0.15 per week te vol doen. Bij ons bedraagt dit voor de derde, vierde en vijfde loonklasse gemiddeld gepomen 16 cent per arbeider. En dan heeft de ondernemer bij ons nog min stens '1 pet. van het loon voor de ziekteverzekering te voldoen. Waai' nu in Engeland de loonstan- daard hoog is, zullen de 15 cent per week meest nog geen '1 V4 pet. van het loon bedragen, den 16 cent bij ons zijn veel eerder '1 V4 pet. van het loon. De '1 pet. voor de ziekteverzekering er dan bij gerekend heett onze ondernemer dus ongeveer een eens zoo hoog percentage van het loon te betalen als de Engelsche. Daarbij bevat nu echter het ontwerp- Lloyd George de ons inziens zoo zon derlinge bepaling, dat zoo de arbeider bij lager loon geen vier doch slechts drie, twee of een stuiver heeft te betalen, de ondernemer dit ontbrekende heeft aan te vullen. Voor een arbeider, die slechts f4 loon beurt en dus maar een stuiver betaalt, zal nu de werkgever in stee van drie stuiver zes hebben te voldoen. Deze straf op lage loonen is wel zeer eigenaardig. Ziehier ten slotte de conclusie, waartoe het orgaan van mr. Van de Laar komt na de bestudeering der twee regelingen Ook het ontwerp-Lloyd George geeft een volkomen vrijstelling van de laagste loonen, zooals prol. Treub deze reeds sinds lang voorstond overigens is wel eenige merkwaardige overeenkomst tus- schen het ontwerp-George en de door prof. Treub ontworpen regeling en zooals wij deze ook zeer zouden wen- schen. Maar in ieder geval geeft het Engelsche ontwerp, dat dan ook de ziekteverzekering insluit, voor de lagere loorien een regeling, die zeer sterk met draagkracht rekening houdt. Vlak om gekeerd als in het ontwerp-Talma. Wij behoeven wel niet meer te schrij ven, dat wij noch het ontwerp-Lloyd George, noch het ontwerp-Talma zouden wenschen. Or.s ideaal is en blijft vrij willige verzekering met belangrijke geheele en gedeeltelijke vrijstellingen van premie. Maar mocht het ooit komen tot dwang verzekering, dan liever een regeling in de lijn Lloyd George-Treub dan in die van het ontwerp-Talma. Doch de kans op dwangverzekering is ten onzent niet gestegen. Dat Engeland voor dwangverzekering schijnt te kiezen, trof velen, trof ook ons, zoo stegen ook ten onzent de koersen. Het nieuwe ont werp-Talma echter, fat op de arbeiders met laag loon en groot gezin den zwaarsten last legt, voor de kleine on dernemers den druk niet in het minst ver licht, zal bij velen de liefde voor de dwangverzekering niet doen stijgen, heeft de kans op invoering verminderd." (Cursiveering van Red. V.) Onweer. Bij een hevig onweder, dat over de om streken van Bathmen (Overysel) woedde, sloeg de bliksem in de school van de buurt schap Lettele, terwijl alle kinderen nog aanwezig waren. Er werdt een groot aantal pannen van het dak weggeslagen en vernield. De bliksem nam toen zijn weg door den kachel, waaruit het vuur braakte en raakte eventjes de echtgenoote van het hoofd dei- schooi, don heer Leus, die in de deur van haar woning stond, en een brandwonde aan den linkerarm kreeg met pijn in de lin kervoet. Dat een en ander nog al sensatie ver wekte 'en ook belangstelling laat zich be grijpen, Tijdens een hevig onweer, dat boven Hil varen beek woedde, is afgebrand het huis, waarin vroeger gevestigd was de herberg, genaamd „Het Paradijs", toebehoorende den heer Van Beusekom te Rotterdam en bewoond door de wed. Paulussen. Inboe del totaal verbrandeen koe en een kalf kwamen mede in de vlammen om. De toren der Nederl. Herv. kerk te Zoel- mond, die Vrijdagmiddag door den bliksem in brand geraakte, is verder van binnen geheel door het vuur vernield. Hij was van ouden datum en eigenaardig' door klimop begroeid. Tijdens het onweer dat zich boven Berkel en Rodenrijs ontlastte, werd een koe van den heer P. v. d. Voort door den bliksem doodgeslagen. Boven Zeist ontlastte zich een hevig on weder, vergezeld met hagelslag. Het paard met veulen van den melkboer Dorestein werd in de weide gedood. Ook sloeg het hemelvuur in de woning van den groenten- handelaar De Goede aan de Emmastraat en vernielde daar een 12-tal schoorsteen pijpen en een glasruit. Boven Vorden woedde een hevig onweer. Al in 't begin sloeg de bliksem langs den afleider op den toren. Vervo'gens werd de hoeve „Huiskamp" aan den grintweg naar Hangeloo, bewoond door den landbouwer M. S. Regelink, in de ach gelegd. Van den inboedel kon slechts weinig gered worden. Ook de vaaltstal verbrandde. Een en ander was laag verzekerd. Tijdens een hevig onweder, dat Zaterdag middag boven IJsselmonde woedde, sloeg de bliksem in de telefoongeleiding van de hout zagerij van den heer H. Hulsinga. De boek houder, die in het kantoor was, verloor gedurende eenigen tijd het bewustzijn, maar kwam er verder zonder letsel af. In de machinekamer werd het schakel bord vernield. Te Nieuwerkerk a. d. IJsel werd Zater dagmiddag de 25 jarige dochter van C. v. V. dooi den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. By een langdurig, hevig onweder, dat Zaterdagmiddag boven Willemstad woedde, sloeg de bliksem in de arbeiderswoning van C. Endepoel, vernielde den schoorsteen en eenige dakpannen, maar veroorzaakte geen brand. Bü den landbouwer Van Bezooyen werd een wagenhuis door den bliksem ge troffen en geheel in asch gelegd, terwyl nog eenige boomen werden getroffen. De hevige regen, die daarby viel, zette alle landeryen onder water. Drie metselaars, werkzaam aan een in aanbouw zynde woning in de buurtschap Broeken (by Neede) werden tijdens een hevig onweder van een steigergeslagen. De een bleek bewusteloos te zijn, terwyl de twee anderen er betrekkelyk goed afkwa men. Tydens het zware onweder, dat Zater dagmiddag te Numansdorp woedde, sloeg het hemelvuur in den schoorsteen van den korenmolenaar B. Visser, en baande zich een weg over den zolder en in de woonka mer, zonder echter schade aan te richten, alleen was het zichtbaar aan het behang. Door den schoorsteen nam de bliksem op nieuw ztjn weg naar buiten, daarbij eenige steenen wegslaande. Te Kampen sloeg de bliksem in twee arbeiderswoningen onder één dak aan den St. Nicolaasdyk. De gemeenschappelyke schoorsteen werd van het dak geslagen, voorts werd in de eene woning, bewoond door J. Post, de schoorsteen in het woonvertrek grooten- deels verbryzeld, waarby groote steenbrok- ken in de wieg, waarin een zuigeling lag, te- rechtk wamen. Het kind bleek, evenals de moeder, die zich ook in het veitrek bevond ongedeerd. In de andere woning, bewoner J. Wienen, werden de op den schoorsteenmantel staan de borden aan gruis geslagen. Een dochter tje, in dat vertrek met werkzaamheden be zig, viel van schrik tegen den grond. Ook zy bekwam geen letsel. Op de meikeverjacht! Het gemeentebestuur van Tegelen heeft eon post van f 50 uitgetrokken voor het verdelgen van meikevers. Dit bruine ge dierte is dit jaar daar zoobyzondertalryk, dat men ze 's avonds hoort gonzen als een byenzwerm en in boom en struik bij honder den krioelen. Voor iederen liter meikevers ten raadhuize gebracht, wordt 12 ets. uit betaald. Een menigte jongens zijn nu natuurlyk op de meikevervangt getogen! Verdronken. Door het uitschieten van een vaarboom geraakte Zondagavond kwart over negenen de 28-jarige schipper J. L. K., wonende te Overschie, in de Rotte ter hoogte van de Dirk Smitsstraat te Rotterdam te water, toen hij met zyn motorboot „Elenhuizen" pas seerde. De man, die onmiddeljjk in de diepte verdween, werd na een klein half uur opge- vischt. Tevergeefs werd getracht de levens geesten op te wekken. Dr. Hertzberger, wiens hulp weri ingeroepen, kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd aan boord van de motorboot gebracht. Het gegoten huis te Santpoort I Vrijdag heeft te Santpoort de ontmante ling plaats gehad van het gegoten huis en het resultaat bleek de verwachting te overtreffen, En ieder was in zyn nopjes. Alleen bij den ingenieur Harms kwam deblydscbap minder uit, omdat zij gemaskeerd werd onder zijn gewone Amerikaansche kalmte en gelijk moedigheid en omdat hy tenslotte de eenige was geweest die van te voren volkomen zeker had geweten dat 't lukken zou. En waarlyk er is reden tot vreugde. Want wat de Amerikanen nog niet konden gedaan krygen, wat Edison zelf nog niet heeft bereikt, bij ons, in Holland, door Hollanders is 't gedaan het groote, lang gewachte nieuwe principe in de architectuur is gevonden, het eerste gegoten huis staat daar als een eerste monument van een nieuwe bouwkunst. Slechts hier en daar een kleine afwijking die gemakkelijk is bij te werken, zonder dat dit eenig letsel zal doen aan de egale kleur van het geheel. Wanneer men het gegoten huis ziet staan, doet dit denken aan de woningen by Val kenburg die uit steen uit de mergelgroeven zyn opgebouwd. En die kleur doet het in de omgeving van groen, waarin het huis staat. De heeren Harms en Hana zullen nu nog aantoonen, met het aanbrengen van schilderwerk en behang, dat het allernieuw ste gietproduct ook bewoonbaar zal worden gemaakt. A D V E R T E N T IN. KOMT en ZIET de ruime keuie in het Meubelmagazijn van Prima Mahonie- en Noten- Duitsclie Styi- kasten met plintlade en modern beslag. Kurkdroogs Eiken Kabinetten vanaf f 48, dito geschilderde Kabinetten, Kasten en Tafels, in verschillende grootten en prijzen, Fransche, Duitsche en Weener Biet- en Stroomatstoelen, Salon- en Schuiftafels, Kussenstoelen met leerdoek en tryp naar keuze. Fauteuils en Vouwstoelen, Voltaires van f 7,50. Prins Hendrikstoel, zeldzaam gemakkelijk. Groote voorraad Spiegels, Schilderijen en Huiszegens. Verder alles wat. tot een complete Meubelzaak behoord. Teveel om op te noemen. Lsmin* franco a coMaiu. Yaste prijzen. van het Departement 2^Tldd.©llxBurrLlo exx Soxo.rn.els der Maatschappij tot JVut ran Algemeen. De bank neemt gelden op tegen 3 °/0 rente 'sjaars. Gelegenheid tot inbreng en terugbetaling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag van 9 12, benevens Maandagavond vas 67 uur, ten kantore van den Thesaurier-Boek houder. C Koifif A.Cz. te Middelharnis. Verkrijgbaar in llesschen 55, 80 en 130 ets. bij H.H. Apothekers en Drogisten WEIGERT BESLIST PAIN-EXPELLER IN DUITSCHE VERPAKKING! ROTTERDAM. Te Middelharnis bij A. TEEPE, te Sommelsdijk bij D1JKËMA DOORN BOS, te Dirksiandbij L. W. ZAAI.1ER, te Ooltgensplaat bij A. L. HOBBEL, te Ouddorp bij J. KURV1NK, Drogist.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2