„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 25 10 Mei 1911 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente MIDDELHARNIS maken bekend, dat het onder zoek van de in het verlofgangersregister dezer Ge meente ingeschreven verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden op het kerkplein aan het einde der Voorstraat, alhier op Donderdag, den 22 Juni 1911, des namiddags te 3 uren. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deel genomen door hen, die in het genot zijn van verlof tot nadere oproeping en voorts niet door: a. de verlofgangers, aan wie vergunning is ver leend tot uitoefening van de zeevaart of de zee- visscherij buitenslands of die toestemming hebben verkregen tot verblijf in het buitenland, en aan wie hetzij gelijktijdig met die vergunning of [toestem ming, hetzij in verband daarmede later afzonderlijk, vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan b. de Verlofgangers, aan wie ter zake van de uit oefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden vergunning is verleend het onderzoek in een der hiervoren onder a genoemde maanden te ondergaan; c. de verlofgangers, die in het loopende jaar, vóór den dag hierboven als dag van onderzoek aangegeven, uit anderen hoofde dan voor straf onder de wapenen zijn geweest; d. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen e. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Augustus van het loopende jaar naar de Landweer over te gaan f. de verlofgangers, die in het genot zijn van ont heffing van den werkelijken dienst of van uitstel van eerste-oefening g. de adsprirant-militie-officieren en h. de verlofgangers van de Exploitatie-Compagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genie troepen. Daarentegen moeten aan het onderzoek wèl deel nemen de verlofgangers, die in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zouden moe ten komen, doch wien vóór 1 Juni dezes jaars door den Minister van Oorlog uitstel van opkomst voor die oefeningen is verleend tot het volgende jaar. Uiteraard geldt deze bepaling niet voor de verlof gangers, wien uit anderen hoofde, bijv. in verband met hun verblijf in het buitenland, vrijstelling van onderzoek is of alsnog wordt verleend. De verlofgangers, aan wie het vorig jaar uitstel van 'opkomst voor herhalingsoefeningen werd ver leend tot in het loopende jaar, en die, in verband, daarmede, in dit jaar reeds voor herhalingsoefenin gen [onder de wapenen zijn geweest of alsnog voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, behoeven aan het onderzoek NIET deel te nemen. VOORTS WORDT DE AANDACHT GEVESTIGD OP DE VOLGENDE WETSBEPALINGEN: dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en zijn verlofpas dat een arrest van twee tot zesUagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Militiecommissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger le. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2e, die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien' is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3e, wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4e, die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoontdat, onver minderd de hierboven genoemde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten daarbij onder Ie tot 4e genoemd, wordt opgeroepen om op een nader te be palen tijd en plaats voor den Militiecommissaris te verschijnen tot het ondergaan van een nader onder zoek dat de manschappen der militie te lande worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedu rende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregelheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Cri mineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding-, of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden ge houden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproe ping tot werkelijken dienst, wordt, na daartoe door den Minister van Oorlog te verstrekken last, als deserteur afgevoerd en behandeld. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam gemaakt dat het niet-ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelne ming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijsjgeldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aanjhet onderzoek mochten verhinderen, zal daarvan zoodra mogelijk ter Gemeentesecretarie moeten worden over gelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Militiecommissaris van zijn District te richten en met redenen omkleed verzoek worden vergund, het onder zoek in een andere gemeente des Rijks te onder gaan. Het verzoekschrif moet tijdig gefrankeerd wor den toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien eene zoodanige vergunning is verleend, daarvan geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Middelharnis, den 8 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. MIDDELUARNIS- Zaterdagavond is de nieuw opgerichte Arbeidersbond alhier, door een bestaand geschil, ontbonden. Maandag bad het zoontje van P. Snijder het ongeluk zich zoodanig aan zijn hand te branden, dat geneeskundige hulp noodig was. Door den heer Burgemeester is tegen Donderdag 11 Mei a.s. des namiddags 2 uur den Raad ter vergadering bijeengeroepen. Donderdag zullen de vischsloepen Mid delharnis, sell. J. de Korte, en Zeemeeuw sch. J. Boogerman, voor 5 of 6 weken ter visscherij naar de Noordzee uitzeilen. Van Zaterdag op Zondagnacht is door onbekenden op verschillende plaatsen in deze gemeente een biljet aangeplakt, inhou dende aanbeveling tot het teekenen van het volkspetitionnement. Doordat er herstelling aan het kantoor van den Rijksontvanger aan den Voorstraat alhier plaats vindt, is dit voor eenigen tijd verplaatst naar den westelijken Achterweg. Maandag werd door heeren Burge meester en Wethouders namens de gemeente aan den heer J. Korteweg uitgereikt een schilderij, voorstellende een zeegezicht, als blijk van waardeering voor de door hem aan de gemeente bewezen diensten. Dinsdag had het 5-jarig zoontje van W. v. E. het ongeluk, terwijl hij alleen in de bakkerij aan het spelen was, zoodanig te vallen, dat hij verschillende bloedwonden aan zyn hoofd bekwam. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is met in gang van 8 Mei 1.1. o.a. het Eiland Goeree en Overflakkee omvat in den kring, waarin het verboden is herkauwende dieren en var kens, in te voeren, met het oog op het heerschende mond en klauwzeer. SOMMELSDIJK Hedenavond van 7 tot 8 ure, zal zitting worden gehouden tot het afgeven van stembriefjester verkiezing van een Notabele in de Ned. Herv. Kerk alhier. De stemming daarvoor zal plaats hebben op Donderdag 11 Mei. MELISSANT. Aan den Heer G. Joppe al hier is vergunning verleend tot hetoprich- ten van een motorgraanmalerij in deze ge meente. Gedurende de maand April jl. werden aan het hulptelegraafkantoor alhier 84 te legrammen behandeld Tot de openbare school werden op 1 Mei jl. 14 nieuwe leerlingen toegelaten. Donderdagavond a.s. hoopt het muziek gezelschap, tot „nut en genoegen" alhier, in vereeniging met het muziekgezelschap, „de Hoop" van Stellendam een marsch te maken door deze gemeente. HERRINGEN. Verledenweek sloeg een paard bespannen met een rolblok op hol met het gevolg dat het dier tegen de heining der woning van A. D. aanliep die gedeelte lijk werd verbrijzeld, terwijl een ijzeren lantaarnpaal het eveneens moest ontgelden die midden door brak. Een en ander heeft voor den eigenaar aanmerkelijke kosten veroorzaakt. In het laatst der vorige week had L. de B. onder deze gemeente het ongeluk, dat, toen zijn paard in flinken draf liep, hij 'het in wilde houden, waardoor, de leid sels braken. L. de B. kwam daardoor met zijn wagen in de sloot terecht. Met eenige schade aan zijn tuigage bracht hij het er nog al'goed af. Doordat. C. B. alhier op het land. nabij een sloot zijn egge wilde verplaatsen, door deze met een touw op te lichten, brak dit, waardoor hij achter over in de sloot tuimel de. C. B. was genoodzaakt huiswaarts te keeren om zich van drooge kleeren te voor zien. STELLENDAM- Voor het concours op a.s. 2en Pinksterdag hebben de volgende Ver- eenigingen ingeschreven Van Ongenoegen vrij, Ooltgensplaat, Ex celsior, Stellendam, Excelsior. Zwartewaal, Steeds Vooruit, Oudenhoorn, Excelsior,Zuid land, Wilhelmina, Helvoetsluis, Crescendo, Brielle. "Wilhelmina, Ouddorp, Apollo, Goe dereede, Tot Nut en Genoegen, Mellissant, Ons Genoegen, Rockanje, en Door Eenvoud Groot van Nieuwenhoorn. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. de Geus, vroeger stuurman op de Stoom- reddingsbooten te Hoek van Holland, is thans benoemd tot kapitein der stoomred- dingsboot „De President van Heel." Dit in verband met het verlof verleend aaa den kapitein van genoemde boot, den heer G. Jansen, die zich tot herstel zijner gezond heid naar Gelderland heeft begeven. Maandag viel een vijfjarig meisje in de diepe bermsloot. Een meisje, dat het kind er uit wilde halen, maar dit door de zwaarte der natte kleeren niet kon, viel flauw, waarop een voorbijkomende man het kind greep en op het droge bracht. Het Haringvliet en het Goereesche Gat behooren thans onder het Bestuur van de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen. Minister Talma wil nu deze streek brengen onder het Bestuur van Zuid- Holland. Daar nu de natuurlijke ligging dezer wateren en de aard van het visschers- bedryf het wenschelijk maken, dat men bü Zeeland aan gesloten blijft, heeft de Vis- schersvereenigir.g „Eensgezindheid" alhier zich per request tot de Minister van Water staat gewend met het verzoek der bestaan- den toestand voorloopig te handhaven. Vergadering van de Visschersvereeniging Eensgezindheidte Stellendam op Don derdag 4 Mei in de zaal van den heer T. Troost. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de Secretaris de notulen dei- vorige vergadering. Volgens verdere besprekingen in zake een onderlinge assurantie. Bij den heer Gelder, redacteur van de Visscherjjcourant waren hieromtrent inlichtingen gevraagd. Het uit voerig schrijven van den heer Gelder wordt daarna besproken. De heer A. Hoek had gevraagd, of de vereeniging mee wilde doen aan een onderlinge verzekering van kleine schippers en visschersvaartuigen, uitgaande van de afdeeling „Dordrecht" van „Schut- tevaer" Men besluit eerst af te wachten, wat de verdere plannen dezer afdeeling omtrent deze zaak zijn. Daarna worden de plannen besproken van Minister Talma, om de visebwateren van de visschers hier heen te brengen onder het Bestuur van Zuid-Holland bij 'tin wer king treden der Nieuwe Visscherijwet. De Voorzitter en Secretaris hebben hierover een onderhoud gehad met een lid van het bestuur van de Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, waarbij deze streek nog aangesloten is. Er wordt besloten by request den Minister te ver zoeken, voorloopig. de aansluiting bij de Schelde en Zeeuwsche stroomen te behou den (Men zie verder hierover het door ons ge plaatste bericht in dit blad). De voorzitter en Secretaris hebben ook een bespreking met den heer opzichter van den Provincialelen Waterstaat, waarbij hun is medegedeeld, dat aan het verzoek der vereeniging, om de havenhoofden te verbeteren zal worden voldaan. Na verloop van tijd zullen de havenhoofden langzamerhand langer worden gemaakt. Daarna worden eenige wijzingen in het Huishoudelijk Regelment besproken, welke door de vergadering worden aangenomen, waarna de voorzitter de vergadering, die slechts matig bezocht was, sloot. GOEDEREEDE. Met ingang van 1 Juni a. s. is door den Heer A. J. van Vessen ontslag genomen als le Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Ter e'ere van Prinses Juliana werd Maandagavond door het fanfarekorps „Ap- pollo" alhier, Directeur de Heer T. van der Wende Tzn een optocht gehouden door- deze gemeente. Degenen, die over het dienstjaar 1910 nog iets te vorderen hebben van Rijk, Pro vincie of Gemeente, gelieven daarvan opga ve te doen vóór den 1 Juli a. s. aan de betrokken corporatie. Als laagsten inschrijver is het opruimen van twee in het Brouwershavensche Gat zich bevindende wrakken met bijkomende werken opgedragen aan onzen vroegeren dorpsgenoot, den Heer W. A. van der Tak voor 3430. Onder de gelukkigen, die op de Som- melsdijksche verloting een prijs mochten trekken, behoort ook M. L, alhier, wien een stuk hoornvee is ten deel gevallen. De steenen muren op de brug over de haven in de gemeentekom worden afgebro ken. Reeds is een aanvang gemaakt, aldaar ijzeren hekken te plaatsen. Of deze vernieu wing de gemeentekom zal verfraaien wordt sterk betwijfeld. De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft M. d. L. ontslagen als bui tengewoon veldwachter dezer gemeente wegens het aannemen eener gift by gele genheid der stranding van het Duitsche stoomschip Düsseldorf. Het wegruimen van de overblijfselen van vier in het Goereesche Zeegat zich be vindende wrakken is opgedragen aan de Nieuwe Berging-Mij. te Maassluis voor f 3250.—. Door den Heer C. Bergers uit Sint- Annaland is aan Burgemeester en Wet houders dezer gemeente ingediend een adres om vergunning tot oprichting eener brood bakkerij in het perceel No 88a. In verband met de minder bevredi gende uitkomsten der garnalen vangst in de laatste dagen wordt in deze gemeente meer en meer de aandacht gewijd aan de Zee- visscherij. J. 1. Maandag hebben weder een drietal blazerschuiten de garnalenuissfchery vaarwel gezegd en zijn ter zeevangst uitge zeild. De sluisknecht C. de Keizer alhier is met zijn gezin naar Spijkenisse vertrokken en heeft aldaar zijn functie als brugwachter aanvaard. Door hem is zijn woning No 181 onderhands verkocht aan P. van Erkelens alhier voor f 1225. Zondagnamiddag ontstond in de duinen onder deze gemeente nabij de IJzeren Baak een begin van brand waardoor het helm gewas over een oppervlakte van ruim 100 M5 werd vernield. Moedwilligheid schijnt de oorzaak te zyn. Van de(n) dader(s) is niets bekend. De Heer T. Loddei Cz. alhier is be noemd tot dijkgraaf van den Groote Zuider polder en de polders Westerloo en den Nieuwen Oostdijk. OlIDDOKP. In de weervisscherij werden hier verleden week 17 zalmen gevangen van 20 tot 30 pond. M. Sperling had verleden week het ongeluk in de haven over boord te vallen, doch wist zich zelf nog te redden. Vrijdagmorgen ontstond bij W. Akers- hoek een begin van schoorsteenbrand, doch door toegeschoten hulp werd het spoedig gebluscht. Alhier hebben 3 visschers zich reeds klaargemaakt voor de Noordzeevisscherij. NIEUWE TONGE Vrijdag 5 dezer vergader den eenige ingezetenen uit deze gemeente, ten einde plamnen te bespreken tot het feestelijk herdenken van het 25 jarigjebe- leum van het Muziekgezelschap Appollo. Een vaste feestcommissie werd benoemd bestaande uit de heerenJ. Overdorp, voor zitter, C. van Gelder vice voorz.A. C. Breesnee Secretaris Dingenus Breesnee pen ningmeester, terwijl de heeren H. Schipper L. v d. Velde, I. v. Broeken W. Tieleman als Commissarissen zullen fungeeren. Zijn wij juist ingelicht dan bestaat het plan het feest op een der laatste dagen der maand Juni te vieren, tevens werd nog besloten den heer Burgemeester het eere Voorzittershap der feestcommissie aan te bieden. De Staats Ct. no. 114 bevat de Konink lijk goedgekeurde Statuten der vereeniging „Eigenhulp" alhier. OUDE TONGE, Donderdag had het zoontje van A. Munters het ongeluk in de kaai terecht te komen, doch kwam met de schrik en een nat pak vrij. Het onderzoek der verlofgangers dezer Gemeente zal worden gehouden in de O. school alhier, op Donderdag 22 Juni a.s. des voormiddags te 10 uur. OOLTGENSPLAAT- Als een bijzonderheid kunnen wij melden, dat hier gisteren (8 Mei) drie echtparen, te weten de heeren L. van Kempen, A. van Reijen en L. Hokke met hunne respectieve echtgenooten, hunne 25-jarige echtvereeniging mochten gedenken. DEN ROMMEL- De landbouwarbeiders ver eeniging alhier is wegens gebrek aan deel neming ontbonden. Donderdag a.s. zal eene openbare ver gadering worden gehouden. -*■ Naar wij vernemen hebben H.H. Gedep. staten'het ontslag van Mej. G. M.Verwey nog niet goedgekeurd. Bij Kon. besluit van 6 dezer is tot Burgemeester van den Bommel benoemd de heer Jonkh. C. W. Stern. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door stem- gerechtigde leden der Ned. Herv. kerk alhier is Woensdag jl. uitgemaakt, dat het recht van benoemen en beroepen de eerstvolgende tien jaar aan den kerkeraad zal verblijven. Uitgebracht werden 51 stemmen, waar van 25 voor den kerkeraadvan de overige stembriefjes werden er 7 ongeldig verklaard, Donderdagavond jl. omstreeks 7 uren had M. van Damme aan den Molendijk het ongeluk met kar en hit van den dijk te geraken doordat een der strengen brak. Bij dit ongeval leed hij aanzienlijke schade, daar er veel steenengoed brak en andere artikelen in de kreek geraakten. Burg. en Weth. dezer gemeente bren gen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienst jaar 1910 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambte naren, die het aangaan, moeten zijn inge diend. Alle op dien termijn niet ingediende vor deringen, worden voor verjaard en vernie tigd gehouden. Naar men verneemt zal H. de W. alhier den 27sten Mei a.s. de reis naar Noord-Amerika aanvaarden. Weder zijn hier eenige visschers aan gekomen om de steurvisschertj op het Haringvliet uit te oefenen. Legaat van l'/'j ton gouds? Men vraagt aan den Stand, of het bericht van den Ned. juist is, dat wijlen ds. Coe- verden Adriani l'/i ton gouds f150.000 aan de Vrye Universiteit legateerde. Het blad kan daaromtrent mededeelen dat wèl gelegateerd isdoch hoe groot het bedrag is kan nog niet worden medegedeeldóók niet op welke wyze dat bedrag aan de Vereeniging voor Hooger Onderwiis op Geref. Grondslag is besproken. Het bedrag door den Ned. genoemd, is in ieder geval niet juist. Bloedvergiftiging I J. Janse, te Osch, krabde onlangs een puistje stuk op de neus, waardoor bloed vergiftiging ontstond. Thans is hij aan de gevolgen overleden.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5