f. HOLLEN, - en Graszaden. 1 „VOORUIT TWEEDE BLA den- en erwerken ,rtog-s Jac.z. VERMELDING, en 2, ÏS.SU sleutel, MMELSDIJK t> cent. KASSIERS, ien eu Administration. Iji'skapitaal. beding van 33/«'/* jaar*. B 292, Middelharnis. |3 UTRECHT 1876. derhoofden. ftheker te Middelharnis. D koopt voor uwen winkelier No. 24 3 Mei 1911 Oflicieeie Mededeelingen, Plaatselijk Nieuws. lijn Gezoudheids rei, door VABl'EIJN Jr. OOLTGENSPLAAT. VOORSTRAAT. r^r. jm effecten op BINNEN- en IN op BINNEN- en BUITEN- reerende prijzen. fcand op huizen en landerijen I, wat betreft het geld voor li vreemde banknoten tegen goederen van derden tegen [ebouwen enz. enz. en brandschade. OMMELSDIJK. |J| IN IP fcSTE vertrouwde adres. |irant wordt op aanvraag egezonden. |te adres voor alle |bekend bij riGD SEDERT 1840. ks de lage prijzen worden ergoed vanaf/5,aankoop 'ing, bij 10,— geheel. emlen al 40 jaar gebruikt. ;nt per flacon. ;nt per flacon. 'UMERIEN EN ALKMAAR. afloop is voorgekomen met RH. ÉL 99 JACHT. De BURGEMEESTER van Middelharnis, inaakt bekend, dat ter Gemeente-Secretarie voor het seizoen 19111912 kosteloos verkrijgbaar zijn de blanco aan vragen ter verkrijging van jachtakten en van buiten gewone machtigingen tot het schieten en verdrijven van schadelijk gedierte en gevogelte. Middelharnis, 29 April 1911. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. SCHIETOEFENINGEN. In den loop van dit jaar zullen schietoefeningen met licht en zwaar geschut worden gehouden van het fort Hoek van Holland met licht geschut in de maanden Mei, Juni, Augustus en September; met zwaar geschut in de maand Juli. Door dit geschutvuur wordt onveilig gemaakt een gebied aangeduid door het fort en twee roode vlag gen bij het schieten met licht geschut tot op een afstand van 3100 M. bij het schieten met zwaar ge schut tot op een afstand van 9000 M. van het fort. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens drie uur waarvan de eerste twee uren halfstok vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan, op iederen schietdag. Middelharnis, 29 April 1911. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. VERJARING VAN VORDERINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Middelharnis brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienst jaar 1910 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, by de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet- ingediende vorderingen, worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Middelharnis, den 1 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. NEDERLANDERSCHAP. De BURGEMEESTER der Gemeente Middelhar nis vestigt de aandacht van de arbeiders, die naar Duitschland vertrekken om daar te gaan werken, er op, dat het in hun belang dringend gewenscht is, zich te voorzien van een bewijs van Nederlander schap of althans, als voorloopig bewijsstuk, van eene verklaring van den Burgemeester, dat een bewijs van Nederlanderschap is aangevraagd, in welke ver klaring naam, voornamen en datum en plaats van geboorte zijn vermeld. In plaats van zoodanige verklaring kan desnoods dienen betzij eene geboorteakte, hetzij een bewijs van afschrijving uit bet bevolkingsregister, hetzij een binnenlandscb paspoort, mits op deze stukken naam, voornaam, datum en plaats van geboorte vermeld staan. Een bewijs van Nederlanderschap (Nationaliteits- bewijs) moet, door tusschenkomst van den Burge meester, worden aangevraagd aan den Commissaris der Koningin. Middelharnis, den 1 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS- Zaterdag werd alhier het bericht ontvangen dat A. P. Bouwman, de laatste 18 jaren verpleegde in het krank zinnig gesticht, was overleden. Donderdag den 4 Mei a.s. des namid dags 2 ure zal ten huize van Dr. J. A. de Vries Reilingb, gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting of herinenting. Bij het verbranden van de hooischelf van Vrijdag jl. in den Oostplaatpolder onder deze gemeente, zijn van den schipper B. v. d. G. eenige dekkleeden verbrand. Zaterdag had een lid van de voetbalclub „Olympia" het ongeluk onder 't spelen te vallen en daarbij zijn pols te breken. Aanvankelijk met 16 leden is Zaterdag besloten een derde voetbalclub op te rich ten onder den naam „Middelharnis." Maandagavond maakte het Muziekge zelschap „Sempre Cresendo" ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana een rondte door het dorp, wat veel publiek op de been bracht. Dinsdag 2 Mei den dag dat het vee naar het Gors in den Westplaatpolder kon worden gebracht was het den ganschen dag druk op straat, doordat het jonge vee uit de stal kwam. Hoewel er bij de eerste aan gifte plaats te kort was, kwam er nu door de vele verkoopen in de laatste dagen weer plaats in overvloed. Maandagavond geraakte het dochtertje van G. Don al spelende in de haven. Ge lukkig werd het door een onbekend geble ven schipper opgemerkt die zich gekleed te water begaf en het genoegen had het kind, dat reeds zinkend was, nog in tqds op het droge te brengen. Maandagavond geraakte door onbe kende oorzaak een boom in de lijnbaan in brand. De zware rookwolk die daar ontstond deed de bewoners van het zandpad schrik ken. Niet dan met moeite kon het vuur I dat binnen in den boom smeulde worden gebluscht. Dinsdag had bij het spelen, G. Don het ongeluk zoodanig te vallen, en daarbij zijn hand zoo te verwonden, dat inroeping van geneeskundige hulp noodzakelijk was. Sedert de vorige week zijn te IJmuiden binnengekomen de volgeDde vischsloepen Schip Schipper Besom. Voorlichter J. de Koning f 670 Zeemeeuw J. Bogerman 290 Middelharnis J. de Korte 875 Toekomst W. Taaie q.q, 430 Paul Kruger H. Langbroek 335 Oranje Nassau M. den Braber 315 Johanna Hendrika H. Jordaan 275 Tot bestuurslid van den polder „het Oudeland van Middelharnis" is herbenoemd de heer J. G. van Oostende. Uitslag aanbesteding Geheelonthouders Logement en koffiehuis met woning enz. van den heer S. van Leeuwen te Rotterdam. Metselwerk. C. Pijl Middelharnis f 4100,— J. Mackloet Sommelsdijk 4025,— C. Korteweg id. 3987,76 Gebr. Ie Comte id. 3750, Timmerwerk. A. v. d. Doel Sommelsdijk f 3700,— L. Stapel Middelharnis 3740,— J. Spee Sommelsdijk 3398, G. v. Rixoort id. 3420,— P. Grootenboer Middelh. 3580,— G. Schilperoord id. 3820,— Schilderswerk. P. Dorsman Sommelsdijk f 840,— W. C. v. As id. 850,- G. Jens id. 785, G. W. de Koning id. 790,— W. Bujjsse Middelharnis 750,— K. v. d. Sluijs id. 740,— C. J. Dorsman id. 675, H.v.d. Wende id 780,— Smidswerk. A. A. C. But Middelharnis f 250,— C. Vis Jz. Sommelsdijk 305, J. v. Strien Middelharnis 304,— J. v. Strien Jz. id. 295,— C. Tieleman Sommelsdijk 311,50 Gegund. Het smidswerk werd alsnog aangehouden. Ambachtsschool voor Overilakkee en Goedereede te Middelharnis. Dinsdagmiddag heeft de uitreiking van Eind-Diploma's en Prijzen aan deze Am bachtsschool plaats gevonden. Te 2 uur nam de Vice-Voorzitter de Heer W. C. van As het woord en heette de aanwezige ouders en leerlingen welkom, waarbij hij tot zijn spijt mede moest deelen dat meerdere Bestuursleden afwezig waren, dit kwam evenwel niet door mindere be langstelling hunnerzijds maar dringende zaken hadden hun hoe ongaarne ook het bijwonen onmogelijk gemaakt. Resumeeren- de het doel vaD deze samenkomst wenschte spreker allereerst over te gaan tot uitreiking der Eind-Diploma's. Deze werden uitgereikt aan de volgende leerlingen Diploma's. Timmerlieden W. van AalstP. G. Bink horst; J. van Hulst; J. M. Krijger. SmedenL. KroosI. Mosselman C. Buurveld. Schilders: J. H. Deijs; A. Vis v. Heemst B. Albregts B. van der WeideP.J. Paling- dood M. Hollestelle. Aan ieder werd daarbij het gebruikelijke couvert overhandigd, waarbij de zich daarin bevindende loonlijst aan hun zorg werd aanbevolen met verzoek deze steeds en op tqd ingevuld te willen terugzenden, daar Bestuur en Directeur hieruit kunnen opma ken hoe het met de verdiensten der ver trokken leerlingen er bq staat. Daarna werden voor Vorderingen en Vlijt uitgereikt de volgende prijzen Vorderingen en vlijt. Timmerlieden. 1 pr. A. S. Overvliet, waterpas 1 P. Bouwman, idem 1 H. J. Boeter, 1 kop. schietlood, 1 kap hamer 2 J. v. Hulst, kuikenboor met 6 kuikens 2 F. Muidei, kapzaag 2 P. Rooi), idem 3 J. M. Krijger, dubbele decimeter, 2 drie hoekjes 3 P. G. Binkhorst, dubbele blokschaaf met heitel 3 J. C. Worrell, Eng. schroevedraaier 3 C. Bouman, idem 3 A. Tanis, idem 3 L. J. Appel, idem Smeden. 2 C. Buurveld, gecomb. met vorige prijs 2 T. Roodzant, Eng. hamer met vijl 2 F. Deijs, gecomb. met vorige prijs 2 J. Boer, dansmeester, 1 beste Fr. steek- 2 L. Korteweg, idem passer 2 W. A.Nieuwland, gecomb. m. vorige pr. 3 L. Kroos, idem 3 X. Mosselman, dansmeester 3 K. Sandifort, nijptang 3 J. v. Hooidonk, idem 3 D. Oosters, gecomb- met vorige prijs 3 C. J. den Braber, idem Schilders 1 J. H. Deijs, 1 plamuurmes no, 4, 2 stalen kammen 1 B. Albregts, 1 dub. slechtkwast no. 3'/2 1 M. Hollestelle, idem 1 B. v. d. Weide, 1 varkensharen das kwast no. 4 2 P. J. Palingdood, marmer glazeerkwast no. 21/2, satijnhoutkwastje 2 P. v. Hulst, slechtkwast no. 8 3 A. Vis v. Heemst, marmerglazeer- kwast no. 21/2 Dit werd gevolgd door de uitreiking van prijzen voor Gedrag en Getrouw Schoolbezoek, en wel Extra prijs. J. van Hulst, projectieboekje C. Buurveld, idem Gedrag en getrouw Schoolbezoek. Timmerlieden. 1 pr. C. Bouman, waterpas 1 L. J. Appel, idem 1 H. J. Boeter, idem 2 W. van Aalst, span ningschaaf met ge- 2 T. Mulder, idem leider 2 P. Roojj, idem 2 A. S. Overvliet, idem 2 P. M. de Groot, idem 2 J. v. d. Bos, idem 2 J. G. E. Auperlé, vertrokken 3 J. v. Hulst, 1/2 paar overzijschaaf 3 P. G. Binkhorst, idem 3 P. Bouman, dubbele blokschaaf met beitel Smeden. 1 C. Buurveld, 1 drilboor met handvaten, (gecomb. met volgende prijs), nijptang 1 L. Kroos, idem 1 F. Deijs, idem nijptang 1 D. Oosters, idem 1 C. J. den Braber, idem 2 J. Boer, 1 Eng. hamer met vijl 2 L. Korteweg, idem 2 J. v. Gelder, idem 2 W. A. Nieuwland, 1 drilboor met hand vaten (gecomb. met volgende prijs) 2 T. Roodzant, handschroef 2 J. v. Hooidonk, idem 3 I. Mosselman, nijptang Schilders. 2 B. Albregts, een klopkwast no. 3'/j 2 B. v. d. Weide, een plamuurmes no. 4 2 M. Hollestelle, een slechtkwast no 3 2 P. v. Hulst, een klopkwast no. 31/j 3 J. H. Deq's, een hakmes, 1 stopmes 3 A. Vis v. Heemst, 1 hakmes, 1 plamuur mes no. 1 3 A. J. Palingdood, 1 stopmes, idem 3 P. de Wit, idem idem Als bijzonderheid en als gevolg van het bezit van een zoo goed als geheel blanco boekje wat verzuim betreft, werd aan de leerlingen J. van Hulst en C. Buurveld ieder nog een extra prijs zijnde een projectieboekje uitgereikt. Nadat deze uitreiking in volgorde was geschied, nam de Heei van As andermaal het woord en wees hij de vertrekkende leerlingen op het gewichtige oogenblik in hun leven, nu zij de school gingen verlaten om zich in het practische leven verder te gaan bekwamen, denk r,iet, zoo sprak hij, dat gij reeds volleerd zqt, maar denk, dat juist die practqk moet aanvullen en volmaken datgeen wat bier gegrondvest werd. Hij wees er op dat zij weldra kennis zouden maken met diverse misstanden in de werkplaatsen, maar dat zij spijt hiervan moesten trachten als degelijke goede werk lieden hun plicht te doen. Denk daarbij steeds met dankbaarheid aan al hetgeen ffwe ouders zoowel als de Ambachtsschool voor u opofferden. Wel staat in onze directe nabijheid de spreuk „Wie een Ambacht heeft geleerd krijgt de kost waar hij verkeert," doch dit is niet voldoende, jelui moeten daarbij leeren netjes te zijn en als goede burgers door het leven te gaan. Ik hoop dat jelui dit steeds gedachtig zult z jn, opdat zoowel je ouders als wij tevreden kunnen zijn over den tijd welke je aan deAmbachts- school doorbracht. Daarna vroeg de heer v. d. Weide wiens zoon ook met Diploma de school verliet het woord. Ik heb nooit zoo sprak deze vader het nut van de Ambachtsschool ingezien, totdat ik door het verblijf van mijn zoon aan deze school naderbij heb kennis gemaakt met het vele goede en nuttige dat hier onze jon gens wordt bij gebracht en geleerd, waar door zij in staat gesteld worden als degelijke goede vaklieden en goede burgers hun weg door het leven te gaan. Ik heb dit alles ge durende 8 lange jaren van nabij gevolgd en kan dan ook niet nalaten om dit op deze plaats met volle overtuiging te erken nen opdat nog velen op geheel Flakkee er van zullen kunnen profiteeren. Hierna bedankte hij in sympatieke be woordingen den Directeur den heer Hössen en vervolgens den heer Tiemens voor de vele moeite en zorgen aan zijn zoon besteed. Nadat de heer van As namens de Veereeni- ging de Ambachtsschool hier over zijn vreug de had te kennen gegeven sprak de heer v. d. Weide tot afscheid een slotwoord van dank aan Directeur en verder personeel. Nadat de heer van As er nogmaals de leerlingen uitdrukkelijk op gewezen had dat de uitgereikte prijzen voornamelijk waren tot opwekking van meerdere ijver en de bezitters van deze prijzen geenzins moesten denken dat zq een voorsprong be reikt hadden en dat zij er nu waren, en nadat hq hun tot slot op het hart had ge drukt dat het allen een spoorslag zou wezen om met vernieuwden ijver verder te arbeiden sloot hq nadat al het personeel door hem namens de Vereeniging voor de goede zor gen en ijver gecomplimenteerd was onder luid applaus der aanwezigen de vergadering. SOMMELSDIJK- Het verslag van den toe stand der Gemeente over het jaar 1910, is tegen betaling der kosten ter gemeentesecre tarie verkrijgbaar gesteld. Ter gemeentesecretarie zijn kosteloos verkrijgbaar blanco verzoekschriften, ter bekoming van Jacht akten voor het nieuwe seisoen, aanvangende 1 Juli a.s. en eindi gende 30 Juni 1912. Ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana, trok het muziekgezelschap sempre crescendo door ons dorp. Op Woensdag 3 Mei 1911 des avonds van 78 ure zal zitting worden gehouden tot het afgeven van stembriefjes ter ver kiezing van de Notabele der Ned. Herv. kerk terwijl op Donderdag 4 Mei des avouds van 6 8 ure de briefjes kunnen worden ingeleverd. HERRINGEN. Van de Sommelsdqksche verloting is in deze gemeente alleen een egge gevallen prijswinner M. Keijzer en aan P. Slis een l'/2 jarigen os. Een eerlijke vindster L. v. d. V. die zijn horloge verloren had werd dit weder ter band gesteld door de huisvrouw van L. D. die voor haar vondst een goede belooning ontving. De heer A. Munters Jr. van hier is aan gesteld tot waarnemend Gemeente-secretaris te den Bommel. Onze predikant Ds. J. W. J. Addink heeft om gezondheidsredenen tijdelijk onze gemeente verlaten. Moge hq spoedig van zijn langdurige ongesteldheid elders genezing vinden. STELLENDAM- De cursus aan de Openbare lagere school is hier Maandag begonnen met 35 nieuwe leerlingen. Zaterdagavond werd door de Muziek vereniging ,,De Hoop" alhier in vereeniging met de Muziekvereniging van Melissant een marsch door het dorp gemaakt. Maandag had de koopman J. B. uit Middelharnis zijn hit op stal gezet, terwijl hij met zijn waar aan het venten was. De hit wist uit den stal te komen en liep den weg naar Middelharnis op. B. werd gewaar schuwd en kreeg na veel moeite het dier te pakken, wat gebeurde, nadat twee man nen te hulp waren gekomen, waarvan een den hit zqn arm om den hals sloeg. Het dier had nl. geen halster aan. Zaterdagavond kregen twee jongens twist, naar men zegt, tengevolge van een kleine plagerij. De eene werd dientengevolge zoo driftig, dat hij zijn tegenstander een klap gaf, die zoodanig aankwam, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. De rekening der Ontvangsten en {Uit gaven over 1910 en de Begrooting voor 1911 van de Generale Dqkagie van Stellendam liggen gedurende 14 dagen en wel vanaf 29 April tot en met 12 Mei a.s. ter inzage van Ingelanden ten kantore van den secre taris van den polder. In de vorige maand werden aan het postkantoor alhier behandeld 155 telegram men, nl. 75 buiten- en 80 binnenlandsche, 110 telephonische gesprekken en 12 oproep berichten. Onder de gelukkigen, die op de Som melsdqksche verloting een prijs trokken, behooren ook J. Gebraad en M. Keqzer alhier. De eerste trok op zijn nummer te zamen met A. van Oostenbrugge een stier, de tweede een aardappelmud. GOEDEREEDE- Tot Dijkgraaf van den Bokkepolder is herbenoemd de heer D. Breen alhier. Tot buitengewoon opzichter bii het onderhoud van de haven-, duin-, dijk- en oeverwèrken op het eiland Goedereede is benoemd de heer H. J. de Vries. Tot toelating als leerlingen op de O, L. school hebben zich alhier 34 kinderen aangemeld. Met 22 tegen 2 stemmen is door de stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier besloten, de benoeming van ouderlingen en diakenen, en het beroepen van predikanten in de 10 eerstvolgende jaren op te dragen aan het kiescollege. In den laatsten tijd is de opbrengst der garnalenvjsscherij, dank zq het gunstige weder, bevredigend. In verband met de omstandigheid, dat van hier garnalen uit Ouddorp betrokken worden, verkoopen enkele schippers de garnalen per Kilo, ter wijl de rest naar Engeland verzonden wordt. De marktwaarde is uiteenloopend. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Dijkgraaf van den polder „Rooklaasplaat" de heer A. C. Vogel en van den Kleinen Zuiderpolder J. Lodder Czn. alhier. Bq de gehouden aanbesteding van het uitvoeren van baggerwerk in bet Noord-'

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5