„VOORUIT TWEEDE BLAD No. '22 19 April 1911 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente MIDDELHARNIS brengen ter kennis, dat op II April 1911 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Adrianus den Ouden, van beroep melksljjter, wonende te Middelharnis, om verlof voor den ver koop uitsluitend van alcoholvrijen drank, in de lo- caliteit: het voorvertrek van het woonhuis, kadastraal bekend. Gemeente Middelharnis, sectie B No. 1937, plaatselijk gemerkt B 246, en gelegen aan het Zand pad alhier. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be kendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en VVethouders inbrengen. Middelharnis, 11 April 1911. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MID DELHARNIS maken bekend, dat de Gemeenteraad in zijne vergadering van 13 dezer de volgende namen heeft gegeven aan de daarachter genoemde wegen „Prinses Julianaweg", zijnde de weg van af het Marietjespad tot het ijzeren hek nabij het Station „Stationsweg", zijnde de weg van af den Ring tot den „Prinses Julianaweg". Middelharnis, 15 April 1911. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ITLBO J. MIJS. Onze verwachting. Hoewel we het anders gewacht hadden, kunnen we niet zeggen, dat het onver wachte gebeurd is. Wederom heeft Sommelsdijker aan zijn medeburgers willen laten zien, hoe vurig voorstander hij is van al wat christelijk heet (nog niet wat is). Maar inplaats van iets op onze artikelen aantemerken met degelijke bewijsgronden, raast en scheldt hij er dapper op los. Verdachtmakingen en scheldwoorden, zie daar, waarin hij zijn kracht zoekt. We zijn heusch niet verwend op het gebied van siernamen, maar dat moeten we zeggen, 's mans bron van mooie namen schijnt onuitputtelijk en is een sprekend beeld voor zijn degelijke „christelijkheid". Zal dat nu de vrucht worden van de christelijkheid die hij beoogt Niet alleen vrijheid van gelooven en den ken wordt door hem gehaat, maar zelfs de particuliere vrijheid wordt door hem aan getast. Arme man, die door geloofshaat of partij schap zoo verblind wordt. Ge kunt zoo zien, hoe of 't u te moede is, nu ge uw reeds geheel gereed gemaakte plan de campagne een weinig zult moeten wijzigen. Nu in uwe volksverblinding en volksmis leiding een andere wending dreigt te komen. Zeg „Sommelsdijker," is het soms eigen belang dat u zoo in de weer doet gaan? Men zou het haast wel zeggen uit uw gif- tigen toon. Arme man, die op zoo'n manier zijn „christelijkheid" ten toon stelt door zulke verdachtmakingen en vunze manieren. Maar waarom geen naam? Zou die man soms bang zijn, dat bij het bekend worden van zijn naam zyn „chris telijkheid" te veel zou blijken? Zou dan misschien kunnen blijken, dat die „christelijkheid" maar in naam bestond Maar dan beklagen we allen, die zich door hem hebben laten misleiden! Heeren en arbeiders. De lezers van ons blad zullen wel vreemd opkijken bij het lezen van ons opschrift en geen wonder. Maar 't is in Sommelsdijk gebeurd, ten minste als we naamloos krantengeschrijf kunnen gelooven, dat arbeiders bij heeren op de koffie gingen. Een troef, door de drijvers ondei onze tegenstanders steeds uitgespeeld in dagen van verkiezing, dreigt hun te ontglippen. Van de oude haat, vroeger altijd opge wekt, wil men nog eens 't succes beproe ven en daarom zorgt men't woordje heeren goed te laten zien. Dat i3 een oude truc, vroeger altijd ge bruikt om de arbeiders op te zweepen. Inplaats van nu verheugd te zijn over die toenadering en daarin een teeken te zien, dat ook voor de arbeiders door onder linge samenwerking verbetering gebracht wordt, worden ook hierover de giffiolen uitgestort. Nu is 't zoo ook Diet goed. Maar de arbeiders zullen wel weten wat ze doen. Ze zijn .ontwikkeld genoeg, om niet meer aan den leiband van politieke dwarsdrijvers te loopen. Ze hebben eigen oogen en ooren leeren gebruiken en niet tot hun scha, ge loof dat maar. Wel is het nog niet wat het wezen kan en wezen moet, maar "t begin is er en dat kan vele verbeteringen brengen. Gij arbeiders, gij burgers werkt samen. Niet tot eigen eer of voordeel, maar voor het algemeen welzijn. Dat gij allen een drachtig die verbeteringen tot stand tracht te brengen, die aan alle burgers ten goede komen. Zorg door uw eendracht, dat ge niet den buit wordt van kerkelijke dwarsdrijvers. Gaat gerust bij heeren op bezoek en zorgt, dat ge- met kerkelijke dwarsdrijvers niet OP de koffie komt. Maar er zijn nog wel andere dingen te noemen waarop gepast mag worden, als het zoogenaamd „christelijke" mannen geldt. Doch laten we daarover liefst maar zwij gen. Uw geld of Een brutaal mensch heeft de halve we reld. Zoo hebben kerkelijke dwarsdrijvers er vaak over gedacht, als ze hun scholen wilden bouwen. Bij iedereen wordt haast aangeklopt en brutaal weg zelfs bij menschen, waarvan ze zeker weten, dat ze niet tot hunne partij of richting behooren. Zelfs het dubbeltje of kwartje van den arme was hun welkom. Als 't niet lukte wanneer de man thuis was, dan klopte men later, zeker vertrou wende op meerdere of mindere routine, bij moeder de vrouw nog maar eens aan. En dan h«et het natuurlijk, dat 't volk zooveel er voor gevoelt en spelen ze mooi weer met dat opgebedelde geld tot eigen verheerlijking. Nu tracht men dit te ver goelijken door te zeggen, dat „Volksonder wijs" ook bedelt, n.l. om uw geloof, uw geld en uw politieke overtuiging. Uw ge loof. Dat zegt de voorstander van een partij, waarbij in de eerste plaats gevraagd wordt: „Wat geloof je?" Uw geld Lieve ziel, als er toch één bedelpartij is, dan zijn het wel de kerkelijke dwarsdrijvers. Uw politieke overtuiging. Die waar schuwing komt van een kant, waar de dwars drijvers toonen juist in 'tgeheel geen po litieke overtuiging te hebben, maar gods dienst en politiek maken tot koopwaar. Die godsdienst en politiek gebruiken om de arbeiders te verblinden en op te zweepen en zoodoende zich zelf laten bewierooken en op 't kussen komen. Die de godsdienst vaak gebruiken als dek mantel en de politiek als kleerenstander voor eigenbelang en baatzucht. Maar zoo is „Volksonderwijs" niet, dat wil geven aan den arme, wat noodig is. Heidenen. Het heeft ons getroffen, dat we dezer dagen de Openbare onderwijzers voor heide nen uitgemaakt hebben gezien. Nu is het allerminst onze bedoeling hier over een boom op te zetten, we vertrouwen op het welwillende oordeel van onze lezers, dat we dit hier nu nog niet doen, maar willen toch even op enkele dingen wijzen. We moeten ons niet laten verleiden om grof te worden, maar laat ons kalm blijven, totdat we spreken moeten en dan grof tegen grof zullen plaatsen. We willen ook niet persoonlijk worden waar we op komen voor het recht van een eerlijke zaak. Dat bewijst het zwak staan door gebrek aan degelijke argumenten. Bovendien, de lage manier van een zoo genaamd „christelijk" man is te gemeen, om op gelijke wijze te antwoorden. We gelooven, dat onze lezers genoeg met het doen en laten van kerkelijke dwars drijvers op de hoogte zijn, om daaromtrent een eigen oordeel gevormd te hebben. Mocht zulks noodig zijn, dan zullen we niet aarzelen. Nu vragen we echter nogmaals Sommels dijker, wie zijt ge, dat ge uw eigen naam zwijgt, daar, waar ge door uw lastertaal en beschuldigingen uw tegenstander gelegen heid moet geven ook tegen u persoonlijk te worden? Gij durft niet, gij kunt niet, omdat ge zelf zeer goed weet waarom? Is op u de vergelijking van toepassing van de farizeër en de tollenaar? Arme man, die zich schaamt door zijn „christelijkheid" voor zijn eigen naam. Onze lezers worden er op attent ge maakt, dat deze maand de Bedrijfsbelasting moet worden afbetaald. MIDDELHARNIS- De kantonrechter beeft den 12 April recht gesproken in twee zaken van burgerlijken aard welke beiden voor ingezetenen van Middelharnis vrij belang rijk zijn. De eerste zaak betrof de door den heer J. 0. B. reeds over een tijdvak van 6 jaren geweigerde betaling van Kapoengeld voor zijn huis op de kaai ten behoeve der Heer lijkheid Middelharnis. De tweede zaak betrof eene evenzeer ge weigerde betaling door denzelfden van Jaargrooten voor zijn land in het Oudeland van Middelharnis, evenzoo ten behoeve van dezelfde Ambachtsheerlijkheid. In beide zaken is de weigerende party veroordeeld tot betaling benevens de kosten van 't geding. Van een wissen dood gered. Vrijdagmiddag waren eenige kinderen uitgereden met een bokkewagen. Door den Rottenburg aan den Langenweg gekomen, schenen zy de aankomende tram niet te hebben opgemerkt, of het gevaar niet te be seffen, hoe dan ook, zij reden door en zou den ongetwijfeld allen onder de tram zijn verpletterd, had nief de landbouwer J. v. d. Baan die hot gevaar zag naderen door roe pen en gebaren den machinist van de tram er op attent gemaakt. Deze gelukte het nog in ty'ds de machine tot staan te brengen, doch niet zonder een buitengewoon remmen en een sterke handeling met de machine. Hulde aan den heer van der Baan in't bi- zonder, en evenzeer aan den machinist. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier is een tweetal opgemaakt van de WelEerw. heeren Ds. A. Scheele te Veere en Ds E. J.Wientjes van Krimpen a.d. Lek. Dinsdagmorgen geraakte een veewagen van de tram bij Melissant uit de rails, waar door een half uur vertraging in den dienst ontstond. Dinsdagavond sloeg een paard met een zaaimachine achter zich bij den ronden boom op hol. Het dier werd gegrepen door twee Sommelsdijkers, die de fijnen beetgrepen waardoor het spoedig tot staan kwam. Naar men verneemt bestaat het plan by de hier thuis behoorende visschers om wanneer zij na binnenkomen voor een tijd van 14 dagen naar huis te komen, en daarna een reis van 5 of 6 weken te maken. Bjj de op Maandag alhier gehouden voetbalwedstrijd, door de vereenigingen „Voorwaarts" van Middelharnis, „Dos" van Spijkenisse en de vereeniging van Pernis was de uitslag Pernis—Voorwaarts 5 0. Dos—Pernis 2 0. Dos—Voorwaarts 8 1. Zoo men kan zien moest Voorwaarts het verliezen, doch ieder die het spel heeft bij gewoond, was overtuigd dat het verschil in grootte en leeftijd van spelers en van de geoefendheid veel te groot was, en dat de spelers van Voorwaarts, allen nog zeer jeugdige jongens, zich dapper hebben ge weerd. Maandag den 2en Paaschdag werd de gemeente door vele menschen die van alle kanten werden aangevoerd bezocht. De meesten er van vertrokken met de tram van 7.15 uur van hier. Alles liep in de beste orde af. Het minder gebruik van sterke dranken bij dergelijke dagen is goed waar te nemen. De melksalon van den heer den Ouden bleek veel te klein. Sedert de vorige week zijn te IJmuiden binnengekomen de volgende vischsloepen Schip Schipper Besom. Johanna Hendrika H. Jordaan f 430 Oranje Nassau M. den Braber 620 Verslag van het verhandelde in de openb. verg. van den raad der Gemeente Mid delharnis op Doaderdag 13 April 1911 namiddag 2t/2 uur. Tegenwoordig alle leden, voorzitter is de burgemeester. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, worden, worden deze onver anderd goedgekeurd en geteekend. Daarna is het volgende verhandeld. I. Ingekomen stukken. a. brief van Ged. Staten, waarbij goed gekeurd wordt teruggezonden een raads besluit d.d. 3 Februari 1.1. tot wijziging der Gemeente-begrooting b. brief van Ged. Staten, goedgekeurd terugzendende een raadsbesluit tot uitgifte van grond in erfpacht. c. bericht van J. Knöps, dat hij zijn her benoeming tot regent v/h weeshuis aan neemt, en berichten van Mevrouw J. D.v. d. Koogh van Buuren en [Mevrouw A. L. G. v. d. Broek Bosboom dat zy hare benoemin gen tot lid in de Comm. v. toezicht op de bewaarschool aannemen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. d. Aangehouden verzoek van J. C. Zonne veld om verhooging van jaarwedde als hoofd der bewaarschool. In aanmerking genomen het aantal dienstjaren stelt de voorzitter voor de jaarwedde met ingang van 1 Jan. 11. te verhoogen met f 50, welk voorstel bij acelamatie wordt aangenomen. Verzoeken van G. L. van Kassei, Sas- meester en J. Bouman Sasknecht, om ver hooging hunner jaarwedde, deze verzoeken zullen nader overwogen worden by de be handeling der begrooting voor 1912. De heer Born stelt voor de jaarwedde van den Sasmeester te verhoogen met 100 en die van den sasknecht met f 75, welk voor stel wordt verworpen met 10 stemmen tegen en 1 voor, terwijl 's voorzitters voorstel wordt aangenomen met lOstemmen voor en 1 tegen. e. verzoek der afdeeling Middelharnis van den bond van landarbeiders, verzoekende voor hunne vergaderingen op één avond per maand gebruik te mogen maken van een lokaal der bewaarschool; Dit wordt toegestaan tegen betaling van f 2.50 per jaar vergoeding voor verwarming van het lokaal. f. verzoek van J. Korteweg Az. om eer vol ontslag als opzichter der gemeente werken. By acclamatie wordt besloten dit ontslag te verleenen met ingang van 1 Mei e.k., onder dankbetuiging voor de diensten, door den heer Korteweg gedurende vele jaren aan de gemeente bewezen. Verzoek van J. Korteweg Az. om eervol ontslag als plaatsverv. lid der Commissie van beheer der gasfabriek welk ontslag met ingang van heden by acclamatie wordt verleend. g. Zijn ingekomen de volgende verslagen over 1910. Ie. Verslag van den toestand der gemeente. 2e. Verslag van het herhalingsonderwys voor jongens. 3e. Verslag van den toestand van het lager onderwijs. 4e. Verslag inzake de woningwet. 5e. Verslag uitgebracht door de gezond heidscommissie en het verslag van den toe stand der ambachtsschool, welke verslagen bij de laden ter inzage zuilen worden rond gezonden. h. besluit van regenten van het weeshuis tot wyzigiDg der begrooting voor 1910, welk besluit by acclamatie wordt goedgekeurd. i. Adres der woningbouwvereeniging „Samenwerking", verzoekende voor den bouw van 6 woningen een voorschot te verleenen tot een bedrag f 600, minder be dragende, dan de aannemingssom, zijnde, de raming f 13050. De voorzitter stelt voor alsvoren hierop te beschikken een onderzoek te doen instellen in andere gemeenten naar de wer king van dergelijke vereenigingeD, speciaal welken invloed ze uitoefenen op het particu lier initiatief tot woningbouw en dit onder zoek op te dragen aan eene raadscommissie bestaande uit de heeren Schilperoord en van aer Koogh, die zich een derde lid zullen toevoegen. Dit voorstel wordt bij acclamatie aangenomen. De heeren Schilperoord en van der Koogh verklaren zich bereid de opdracht te aan vaarden. II. Op voorste) van den voorzitter worden eenige wijzigingen gebracht in de gemeente- begrooting over 1910. III. Verzoek van de Commissie van beheer der Gasfabriek om machtiging tot het aan brengen van wijzigingen in de begrooting dier inrichting voor 1910, en tot het opnemen van kasgeld tot een bedrag van f13000,— Deze machtiging wordt bij acclamatie ver leend. Is ingekomen de rekening der gasfabriek over 1910. De heer J. J. Slis ontwikkelt zijne bezwaren tegen de voorgestelde winst- en verliesrekening, de balans en de winstver- deeling. De Voorz. zegt, dat de te benoemen Commissie van onderzoek zich m verbinding kan stellen met de commissie van beheer tot verkrijging van nadere inlichtingen. Daarna is besloten de rekening tot onder zoek en rapport te stellen in handen eener commissie van 3 leden, waartoe na verschil lende stemmingen worden benoemd de heeren J. J. Slis, van der Koogh en Korvink. IV. "Wordt overgegaan tot de benoeming van leden in het Stembureau voor de aan staande stemming en eventueele herstem ming voor 4 leden van den Gemeenteraad. V. Wordt aangeboden een aanbeveling ter benoeming van een opzichter der gem. werken, om te voorzien in de vacature ontstaan door het eervol ontslag aan den heer J. Korteweg Az., welke aanbeveling luidt: no. 1 A. Dykers; no. 2 Jobs. Mossel man. De Voorz. acht het noodig de deuren te doen sluiten. Na heropening der openbare vergadering wordt tot benoeming overge gaan. Er zijn uitgebracht 11 stemmen, nl. 7 op A. Dykers en 4 op Johs. Mosselman, zoodat is benoemd de heer A. Dijkers. VI. Wordt besloten de benoeming van een plaatsverv. lid der comm. van beheer der gasfabriek ter vervanging van den heer J. Korteweg Az. aan te houden tot een volgende vergadering. VII. Schrijven van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, verzoekende bestendiging der huur van hettegenwoordige post- en telegraafgebouw. Overeenkomstig 's Voorzitters voorstel wordt bij acclamatie besloten de buur te verlengen voor den tyd van 1 jaar. Voorts wordt besloten aan M. J. Vroeg- indewey voor dit jaar te verhuren een strookje grond naast de Israëlitische begraaf plaats voor een som van f 4,35. Ook wordt goedgekeurd de publieke ver huring voor dit jaar aan Jan Vroegindewey Wz. van een strook grond naast de tram baan voor f 28,25. VIII. Wordt besloten aan J. Korteweg Az. een belooning toe te staan van f 25 voor bemoeiingen inzake verbreeding van den Stationsweg. Verder wordt by acclamatie besloten de volgende namen te geven aan de daarachter genoemde wegenPrinses Julianaweg, zijnde de weg vanaf het Marietjespad tot het hek nabij het StationStationsweg, zijnde de weg vanaf den Ring tot den Prinses Julianaweg. Na eenige andere besprekingen wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. SOMMELSDIJK. De heer L. Pen, landbouw- onderwijzer alhier, is uitgenoodigd op te treden ais hoofd van een op te richten twee jarigen rijkstuinbouw-wintercursus te Mid delharnis en tevens om daaraan de lessen te geven in het theoretisch gedeelte. Een ervaren tuinbouwer zal zich met het prac- tisch gedeelte belasten. Bij voldoende deel name zal de cursus dit najaar aanvangen. IIERKINGEN- Ouders van kinderen, die deze met 1 Mei a.s. kosteloos of tegen verminderd schoolgeld de school wensclien te laten bezoeken, moeten daarvan vóór den 21 e.k. ter Gemeente Secretarie aan gifte doen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5