Gemengd Nieuws. Boekbeoorcleeling. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Verkoopingen. De kar die hu achter zich had was hu spoedig kwjjt en ging tot het dorp met het tuig aan het loopen. Het paard werd eerst in de visschersstraat gegrepen door K. Tanis alles liep gelukkig zonder ongelukken af. Leerg s ld. C. Voogd, uit den Smouzenhoek, zou ook eens flets leeren rijden en had het ongeluk kopje onder in de sloot te geraken. Hij werd door zijn kameraad J. uit zijn benarden toestaud verlost. Voor het Concours dat hier op den tweeden Pinksterdag gehouden zal worden, huurde de commissie een mooi terrein, het zoogenaamde Duinkerken. NIËUIVE TOlMtiË. Zaterdagmiddag' ver wondde de timmermansknecht J. v. V. zich zoodanig met een beitel aan zijne knie, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Op Maandag den 12 April a.s. des voor middags ten 10 ure zal op het gemeente huis worden overgegaan tot de regeling van het personeel der brandweer. Aan het Hulptelegraaf- en Telephoon- kantoor werden gedurende de maand Maart behandeld 280 telegrammen, 420 telephoon- gesprekken en 26 telephoonoproepberichten. OUDE TONGE- Donderdag 13 April a.s zal eene nieuwe stemming plaats hebben om trent Kerkeraad of Kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, wegens niet naleving van art. 6 van het reglement, tengevolge van het verstrekken van foutieve inlichtin gen, daaromtrent door Ds. M. J. Wentink, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwe Tonge en lid van het Proviciaal Kerkbestuur. Het Kohier Pensoneele Belasting 1910 is invorderbaar verklaard op 30 Maart 1911 Ds. van der Eist te Genemuiden heeft voor het beroep naar Oude Tonge bedankt Aan den Magdalenadjjk zijn op Maan dag 3 April 1.1. 2 telegraafpalen omverge- waait. Een parapluien-koopman reed met zijn kar in de moddersloot. Hij zou in de kaai zijn bemodderde parapluies afspoelen, doch viel tot overmaat van smart in de kaai. DEN BOMMEL- Door den landbouwer P. L. is eene proef genomen met eene machine tot het poten van aardappelen. Naar wij vernemen is deze proef niet geslaagd. Tot secretaris van de landbouwver- eeniging alhier is benoemd de heer A. Jon geling in plaats van den heer J. van Weel, die als zoodanig ontslag genomen had. De landbouwer K. B. werd dezer dagen zoodanig door een paard gebeten, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Woensdag j.l. had de landbouwer A v. W. wiens paard van eene hondenkar schrikte, het ongeluk, met zijn kar van den dijk te tuimelen. De heeren A. S. en P. G. J. die er inzaten maakten de buiteling mee, waarbij de eerste het sleutelbeen brak en de laatste een bloedende wonde aan het hoofd bekwam. Door den raad dezer gemeente is aan Mejuffr. G. M. Verwe(j eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de le. O. L. School alhier. 't Was 1 April! De boeren, burgers en buitenlui van De Bildt en omstreken werden 31 Maart ver blijd met een prachtige circulaire, waarin werd medegedeeld, dat de veterinaire ge zondheidsdienst uit Utrecht, in overleg met den minister van .Justitie te Baarn, een streDg onderzoek zou instellen naar den staat der gezonheid aller honden. De direcleur der veeartsenijschool, geas sisteerd door twee veeartsen, zou in de militiezaal van het, oude gemeentehuis te Baarn van 912 uur zitting houden. Dies togen boeren, burgers en buitenlui bovengenoemd met derlui vroolijk, min zaam, woedend of bedroefd keffende en jankende honden viervoeters naar het ge meentehuis. Er waren legio hondenbezitters en legio kwadraatblaffers. Edoch, van een veterinairen dienst was niets te zien, en ze konden teleurgesteld naar hun dorpske weerkeeren. Dat gaan we allemaal doen In navolging van den heer W. Tappen- beck te Naaldwijk, die onlangs bij den ge meenteraad aldaar een verzoek indiende om zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag voor 1911 te verhoogen, heeft thans ook de heer H. W. Doorneveld aldaar een der gelijk verzoek gedaan. Door luchtschippers verloren Door den visscher N. K. is in het „Loggermeer" bü' de Van „Ewu'ksluis" in zijn netten opgehaald een portemon- naie, inhoudende een bankbiljet van 100 mark (ƒ60) en twee gouden ringen, waar van de een in den vorm van een slangen de ander met een monogram, waarop de letters O. S. in elkaar gevlochten. Vermoedt wordt, dat een en ander af komstig is van de luchtschippers Schreu- der en Kaiser, die eenige weken geleden daarlangs getrokken zijn en waarop Kai ser verongelukt is. De vondst is aan den heer Dekker van de „Van Ewjjksluis" ter hand gesteld, die den heer Schreuder hier van kennis heeft gegeven. Een Aprilgrap. Eenige Hagenaars, zoo vertelt de N. Ct., ontvingen van een gefingeerd notariskantoor te Rotterdam een schrijven om Zaterdag middag aldaar te verschijnen, in verband met een erfenisquaestie. Wie er heengingen, en dat waren nog een twaalftal Hagenaars, ontdekten in Rot terdam beetgenomen te zijn. 't Opgegeven adres was een melksalon. Een der Haagsche raadsleden werd in zooverre de dupe van deze Aprilgrap, dat h(j, door ongesteldheid verhinderd zijnde, zijn vrouw er op uit gestuurd had. Pest op Java Uit, Batavia wordt aan de Tel. geseind: „In de omgeving van Malang heerscbt de builenpest. Er zijn reeds 58 sterfgevallen. De Europeanen vluchten." De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint le. Het is gebleken, dat reeds eenige we ken in den omtrek van Malang (Oost-Java) builenpest heerscht. De ziekte is aange bracht door een Mekka-ganger. In de laat ste week zijn er 100 menschen aangetast en 58 bezweken. De Europeanen vluchten. 3e. Een later telegram van onzen corres pondent meldt Nadere berichten sluiten allen twijfel buiten, dat de heerscheude ziekte pest is. Sedert 2 Februari zijn in het district Ba- toe 200 ziekte- en 140 sterfgevallen voor gekomen. 3e. Volgens een officieel bericht, zijn in het district Penanggoengan 35 verdachte gevallen en 26 dooden. In Loemboengs (rijstschuren) zijn doode ratten gevonden. Van regeeringswege wordt in Malang een bacteriologisch onderzoek ingesteld. Veelbeloovend jongmensch. Uit de brand kast van den ontvanger der rijksbelasting te Mannheim is een bedrag van 54.000 mark gestolen, dat gereed lag om den vol genden dag te worden afgedragen. De brandkast was geopend met den sleutel, dien de ontvanger in zijn schrijfbureau bewaarde en deze schrijfbureau was ook met den sleutel geopend, welke de ont vanger op een, slechts aan zijn huisge- noocen bekende plaats, in zijn woning borg. Daaruit bleek dus reeds dat een der huis genooten de dief moest zijn en dit vermoe den werd nog versterkt doordat, gelijk met het geld, ook de zoon van den ontvanger, een 16-jarige gymnasiast, was verdwenen. Naar het jongmensch werden dus ijverige nasporingen gedaan, die weldra tot het re sultaat leidde, dat hij te Frankfort werd gevonden. Hij had daar, in de Riddastrasse een gestoffeerde kamer gehuurd, die hij niet meer had verlaten. Bij zijn aanhou ding werd het geheele bedrag, op 'n kleine 100 mark na, nog in zijn bezit gevonden. Hij verklaarde dat hij, nadat hij voor een overgangsexamen „gezakt" was niet verder wilde studeeren, maar met dat geld naar Amerika oversteken om er zaken te doen. De vereeniging van Jonge Vrijzinnigen te Helder zondt ons een brochure ter beoor deeling: „Vrijzinnigen, den hand aan den ploeg." Men zou dit werkje, geschreven door den heer R. C. van der Haagen, een handboekje voor de organisatie kunnen noemen. De schrijver bespreekt alle onderdeelen van den arbeid, die verricht moet wordeD, wil men in dagen van verkiezingen den uitslag der stembus met gerustheid tegemoet kunnen zien. Uitvoerig schetst de schrijver ons de taak der vrijzinnigen in stille tijden, de zorg, die aan de kiezerslijst besteed dient te worden en liet werk, dat in verkiezings dagen moet worden gedaan. Tabellen be treffende de Kamerdistricten en de eischen, die de kieswet voor de verschillende ge meenten stelt wat huur, loon enz. betreft, zijn aan het werkje toegevoegd. Voor de kiesvereenigingen verdient de aanschaffing van dit werkje zeker aanbe veling, al zal een goed georganiseerde club wel reeds allen arbeid verrichten, dien de schrijver noodig oordeelt. IBuiten verantwoordelijkheid der Redactie). Waarde Redactie. Mag ik nogmaals een plaatsje in uw ge ëerd blad voor het volgende waarvoor bij voorbaat mijn innigsten dank. Door be vriende haud is mij jl. week het weekblad „De Toekomst" ter lezing gegeven, waarin ik tot mijn verbazing een schrijven las, ge heel in strijd zijnde met de woorden dien die schrijver tot mij ondergeteekendeheeft gezegd, Op 'teind daarvan gekomen scheen 'tmü toe als of die schrijver van een praat zieke juffrouw afkomstig is, alwaar hij deze kinderachtige woorden gebruikt, ik doe het lekker niet, nl. om het bestuur van het begrafenisfonds af te takelen 't geen een paar menschen hem hadden verzocht. Dat hij 't niet heeft gedaan vindt ik zeer goed, maar dan ook had hij deze woorden binnen moeten houden. Let wel lezer. Toen ik met hem en meer personen over het aangekochte land van bedoeld fonds sprak, zeide hij: het is gemakkelijk genoeg om dat land zoo klein mogelijk onder de leden te verloten en wel izoodanig, dat niet eens een pacht voor zoo'n klein perceeltje vooruit betaald behoeft te worden en voegde er tevens nog aan toe, „zit ze op der tabbert hoorl! Dit nu hebben we gedaan, en keurt nu ons op treden met zijn geschrijf in „De Toekomst" ten sterkste af! Wat moeten we daarvan toch wel denken? Ach ik weet het wel, maar schrijven zal ik het maar niet. Nu moeten de lezers niet denken, dat ik op 't gezegde van -die „Toëkomst"schrijver ben aan 't werk gegaan. Neen'k zal zonder hem mijn zaakjes wel zien op te knappen. Maar we zouden toch zoo denken, dat zulk een man zijn woorden niet verdraaien zal. Nog meer tejschrijven van onze „Toekomst"man vindt ik in deze overbodig, en ga ik mij nog 'n oogenblikje bezighouden met een tweemaal geexamineerd maar niet geslaagd voor kommies. Beste vriend. Ja zoo mag ik u nog noemen, begint gij ook al door uw nek te babbelen? Alwaar gij zegt dat u mij maar niet begrijpen kunt, en den avond van 't gebeurde was u zoo warmom naast dit fonds een andere te stichten. Nu ik zal u nog 'n kleine opheldering geven van wat ik op 't oog heb. Ten eerste. Het is vol strekt niet mijne bedoeling om het bestuur eens op een boosaardige manier aan de kaak te stellen, maar wel; om naar waar heid hunne handelwijze te vertellen, waar ik ook ben. Waren wij in de gelegenheid gesteld, om in eene vergadering onze be langen te vertellen, dan zoude ik mij scha men hiervan een woord te schrijven of te zeggen. Maar nu is mij geen andere weg gegeven, en ga ik van mijn stuk niet af en kruip ik ook voor niemand in mijn schulp al dreigt men mij te slaan. Ten tweede. Ook is het niet mijne bedoeling, om voor een of andere politieke partij propaganda te maken. Neen beste vriend, u weet't wel beter, dat 'k mij daarom nog koud, noch warm maak, hoewel hier verbazend veel is uit te leeren als men maar wat dieper kpt. Ten derde Om dat dit is een zaak van algemeen belang en door 't bestuur niet als lid van die vereeniging zijn erkend. Ook hier moet gij eens wat dieper zien. Gesteld dat het fonds zal mogen blijven toenemen 't geen ik van harte wensch (maar niet onder dit bestuur) en men koopt weer een stukje land: dan is het toch niet te verwonderen, of diezelfde menschen krijgen het dan weer in pacht. En zoo gaat meD voort, want die wat heeft, die kan wat krij gen, tot dat men van het fonds zal krijgen vette boertjes en magere „leden". Mij dunkt het staat er met één al heel goed bij, daar die alreeds een aardig stukje had. Zoude het nu niet prettiger zijn geweest als niet 4 maar 10 menschen daarvan een perceeltje hadden? wat zeer goed had gekend zonder iemands schade. Wenscht u nog meer te weten, kom dan maar eens bij mij aan, 'tzal u heusch niet schaden. Dit wil ik den lezers nog even mededeelen, als dat ik, en niemand anders, de samensteller en schrijver van mijn stukken ben. MACHIEL KOERT Pz. Oude Tonge. Mijnheer de Redacteur, In Onze Eilanden van Zaterdag 1 April vond ik een Ingezonden stuk onderteekend R. Blijkbaar is deze spijkerende en planken- zagende R. niet best te spreken over de ingezonden stukken van L., tenminste de toon, die hij aanslaat ^ver de stukken van L. is nu niet zoo vriendschappelijk. R. blijkt een goed anti-revolutionair te zijn, wat vooral uitkomt uit z(jne verdediging van den man met den rok met den rooden draad. Wanneer men zoo'n individu nog verdedigd, moet men wel iemand z(jn die geleerd heeft de meester (dat is Bram) en zijn partij door dik en dun te volgen, 't Doel van dit schrij ven is alleen, vriend L. te verzoeken vooit te gaan met zijn schrijven over personen en toestanden uit Nieuwe ToDge. U dankende voor de verleende plaats ruimte, Uw getrouwe lezer NIEUWE TONGENAAR. ROTTERDAM, 4 April. Op de veemarkt waren aangevoerd: 40 paarden, veulen, ezel 1496 magere en 635 vette runderen, 155 vette, 1314 nuch tere en graskalveren, 6 schapen of lammeren, 0 varkens, 306 biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 35 tot 40 c., stieren 30 tot 35 c., kalveren 50 tot 65 ft c., exportkalveren tot c., schapen tot c., varkens tot c. en lichte varkens voor export a c. per Melkkoeien f 170 ft f 290, kalfkoeien f 175 k f310 6tieren f 125 f 420, pinken f 110 ft f 120, graskal veren f fL f vaarzen f 120 a f 170, alles mager veebiggen f 9,— ft f 16,—, slachtpaarden f 60,— ft f 155 j werkpaarden f125 f 275, hitten f ft f Nuchtere kalverenfok- f 10,f 20,slacht,- f 6,— ft f 12,—. Biggen f 1.60 ft f 2.— per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 52/8 en 46/16 vn. en 194 stukken ft k51°- PrÖ8 le <P,al- 62' ?,e qual. 58, 3e qual. f 63. Per '/2 75 ft 80 ct. Wegens de veetentoonstelling was er zeer veel be langstelling, zoowel voor vet als mager vee, en de aanvoer was van alles ruim. De handel in vette runderen was aanvankelijk van weinig beteekenis; later kwam er meer leven en ging de omzet in de eerste soorten beter met nog voor enkele 1 ct. boven noteering,afwijkende soorten met beperkten omzet; toch zal alles wei verkocht worden. Vette kalveren behoorlijk aangevoerd, 1ste kwali teit goed gewild en vlug verkocht, mindere soorten langzaam verhandeld. Mager vee met grooten aanvoer en zeer veel koop- lust, maar door hooge vraagprijzen was er langzame omzetvoor België werd zeer weinig gekocht. Een enkele buitenlander kocht enkele melkkoeien, voor 't binnenland was nog al vraag naar goed kalfvee. Jongvee met iets meer handel. Nuchtere fok- en slachtkalveren ruim aangevoerd handel iets trager dan vorige week. Paarden met redelijken handel, ook Jin biggen was de handel matig. ROTTERDAM, 3 April, 1911. Tarwe met redelijke aanvoer tot onveranderde prijzen niet geheel op te ruimen. Essex van f 10,tot f 11,60, een enkel puik partijtje daarboven overige soorten van f 8,75 tot f 9,90. Haverbij kleine toevoeren van f 7,25 tot f 7,80 zaai daarboven. Br. boonen, schaars ter markt. Per H.L. van f 11, tot f 14,50; extra puike daarboven betaald. OUDE TONGE, 31 Maart 1911. Tarwe f 9,60 tot f10,per 100 kilo, Exek fO,— tot f00,Per 100 kilo, Haver f 6,90 tot f7,per 100 kilo, Erwten f9.75 tot f 10,50 per mud, Bruine boonen f 11,50 tot f 12.25 per Mud, Eigenheimer Aardappelen f3,90 tot f 4, per mud, Eigenh. poters f2,25 tot f2,60 per mud. Koepeëen f0,60 tot f 0,75 per 60 Kilo, Ajuin f 3, tot f3,25 per 60 Kilo, Kleine f 0,per 60 kilo. Bonte Aardappelen f2,60 tot f3,per mud, Kriel f 0,70 tot f 0,75 per mud. Amsterdam, 30 Maart 1911. Ingezonden door Jac. Knoop, Commissio nair in aardappelen, Amsterdam. Zeeuwsche Bonten f 8,40 a f 4,60 Zeeuwsche Blauwen 3,30 4,50 Spuische Eigenheimers 4,25 4 60 Flakkeesche Eigenh. 4,20 4,60 Drentsche Eigenh. 2,40 a 2,50 Brielsche Eigenh. 0,— 0,— Geldersche Blauwen r 0, 0,— Friesche Borgers 3,50 3,90 Friesche Blauwen 8,60 4,50 Friesche Bonten 0, 0, Eigenheimer Pooters 3, 3,25 Blauwe Pooters 2,20 2,50 Bonte Pooters 2,20 2,50 Andijker Blauwen 0,— 0,— Beverwijker zand 0,— 0,— Duitse he rooden 2.40 2,50 Bravos 4,25 4,75 Nieuwe Malta, per 100 kilo 9,— 10,— MIDDELHARNIS. Geboren Maatje Catholina d. v. Wouter Bruinsel en Lena Noordijk. Adriaantje Aartje, d. v. Jan Vroeg- indeweij en Jannetje Verhage. Jannetje, d. v. Johan- nis van Dijk en Anna van Eek. GehuwdFrancois Cornelis Armstrong 31 j. en Wilhelmina Johanna Bruining 27 j. Overleden Maartje Roodzand 59 j. wed. van Arie Kors Prins. DIRKSLAND. GeborenMaatje Janna d. v. Gerbrand van Driel en Pietertje Moerkerk. Hendrik z. v. Pieter de Man en Josina Krijna Slis. Johanna d. v. Willem van Heemst en Klaartje Venneman. Jacques, z. v. Marinus Knops en Jannetje van Broekhoven. Gehuwd: Aart van 't Hof, jm. 27 j. en Elizabeth de Bruin jd. 21 j. Overleden Willempje Breur oud 97 j.wed. Gabriel Brouwer. Sijke Notenboom, oud 77 j. wed. Dingeman van der Sluijs, Bastiaantje van Dijk, jd. 2 jaar. NIEUWE TONGE. Geboren: Arendje, d. v. Iman Mosselman en Jo hanna Jacoba van der Velde. Teuntje en Cornelia dochters van Cornelis Melissant en Adriana Cornelia van Zielst. Jacob z. v. Cornelis Vroeg in de weien Kaniertje Kievit. Ondertrouwd: Johannes Cornelis Fun jm. 24jaar te Sommelsdijk en Maria van Alpben jd. 21 jaar. Cor nelis van der Mast jm 20 jaar en Johanna Elizabeth de Wit jd. 20 jaar van Texel. Willem Mijs, jm. 27 jaar van den Bommel en Maatje Cornelia Zeedijk jd. 25 jaar Daniel van Alphen jm. 24 jaar en Maria Verolme jd. 23 jaar. Overleden: Johannes van Alphen 10 maanden- OUDE TONGE. Geboren Anthonij Geraröus; z. v. Johannes Stoop en Maria Razenberg. Maria Cornelia, d. v. Franci6kus van Peperstraten en Catbarina Pieterse. Neeltje Klazina, d. v. Joost Visbeen en Neeltje Pieternella van Sint Annaland. Marinus Cornelis, z. v. Cornelis v. Dongen en LodewikaFuns. Elizabeth Prudenciana Maria, d. v. Johannes Cornelis Waare en Jacoba Catbarina Segers. Willemina Maria. d.v. Franciscus Maria Funs en Goverdina Bollemans. Overleden: Elizabeth Tijl, weduwe van Jan Koert. Johanna Keijzer, echtgenoote van Eduard van Mar- kenstein. Geertje Both, echtgenoote van Pieter van Noord. Een levenloos aangegeven kind vanMachiel Koert en Pietertje Dina Timmer. Anthonij Meijer, echtgenoot van Lodewika Boudewina den Braber. AnDa Jonker echtgenoote van Evert Johannis Bus- cop. Willem Marcelis Waare, echtgenoot van Geer- truij de Jong. DEN BOMMEL. Geboren Johanna Adriana d. v. J. Boaman en A. W. Ruytenberg; Clara Jacoba Christiana, d. v. Th. J. Segers en M. L. Luyks. OverledenGeertrui Vaalburg 63 j. vr. van J. GeelhoedWillem Hameetemanj 83 j. man van A. van Oosterhout; Neeltje du Pree 23 j. vrouw van J. Hokke. Getrouwd; J. v. d. Plaat jm. 24jr. en J. Lokker, jd. 21 jr- Donderdag 6 April, 's avonds 7 uur, Veiling en afslag vaD het ERFPACHTRECHTvan een PERCEEL GROND aan den ZuiderlaDd- sehen D(jk te Oude Tonge kad. Sectie B. nos. 463 en 777 groot 36 aren 44 cA. of 23Ii/2 R. V. M. ten verzoeke van J. Simonse bij wed. G. Kanters Zn. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 6 April 1911, des avonds 6 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis inzet; en op Donderdag 13 Apri' 1911 des avonds 6 uur afslag van a. Het HUIS met TUIN aan het einde van den Visscheisdiik te Middelharnis, kad. Sectie B nummer 2874, gi\ ot 8 aren 50 centiaren.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 6