„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 19 29 Maart 1911 Plaatselijk Nieuws. n n Binnenland. MIDDELIIARNIS- Maandag nacht werd dooi de politie aan twee personen die zonder onderkomen rond liepen nachtverblijf ver schaft. Door den heer Bennemeer wordt 8 April a.s. aanbesteed het bouwen van een strandhotel, hetwelk by de IJzeren Kaap op het strand te Ouddorp zal geplaatst worden. Op Dinsdag 11 April a.s. des namid dags 5 ure zal aan de openbare scholen gelegenheid bestaan tot aangifte van nieuwe leerlingen. Door den hevigen storm die hier Zon dag woedde woei een gedeelte van een muur van een in aanbouw zijnde woning om. Vrijdag geraakte een paard van den heer v/d Koogh door het verzakken van den grond waar het op stond in een sloot, het werd met vereende kracht op het drooge gebracht zonder nadeel te bekomen. In de nacht van Maandag op Dinsdag was voor de woning van een bruidegom in deze gemeente een prachtige eerepoort geplaatst, het was blijkbaar niet naar zyn zin, want hy verwyderde hem des morgens bij tyds. De stierenkeuring welke alhier in den loop der volgende week gehouden zou wor den is uitgesteld. Door dat het wagentouw bij het over spannen van de paarden voor een anderen wagen op de hielen der paarden terecht kwam, sloeg Dinsdagmiddag een span paar den van den vrachtrijder M. v. D. op hol. Zij renden door tot aan den Oudelandschen dijk, waar zij in de sloot terecht kwamen Gelukkig waren zij spoedig op het drooge en liep alles zonder ongelukken af. - Sedert de vorige week zijn te IJmuiden binnengekomen de volgende vischsloepen Schip Schipper Besom. Middelharnis J. de Korte f 500 Toekomst J. de Waard 550 Prinses Juliana Jaos. v. d. Hoek 845 Vertrouwen C. v, d. Hoek 240 Voorlichter J. de Koning 585 Anna A. den Braber 460 Zeemeeuw J. Bogerman 475 Paul Kruger H. Langbroek 1035 Oranje Nassau M. den Braber 750 Theodora Emmer. Jan v. d. Hoek 815 Burgemeester Mijs L. Koster 9 710 Op het heden verschenen overzicht van den Spaarbank van het departement Mid- delharnis en Sommelsdijk, der Mij. Tot Nut van 'tAlgemeen vinden we het volgende vermeld Staat der Spaarbank op 31 December 1910. Effecten met rentef 43892,09 Hypotheken met rente 66864,54 Onderh. Obligatiën met rente 6689,48 Saldo der Kasrekening 676,10 Brandkast, eigendom der Spaarb. 20, - Totaal der baten f 118142,21 Lasten. Schuldig aan 26 inleg, a 31/2% 6604,775 Schuldig aan 338 inleg, 3 95157,63 Totaal der lasten .- f 101762,40s Totaal der baten 118142,21 Totaal der lasten 101762,40s Batig slot 16379,80s In het huis wijk A 242 komt een geval van besmettelijke ziekte dyphtheritus voor. MELISSANT- De uitslag van den op Don derdag j.l. gehouden veiling van een bouw- woning enz. van den heer J. Siellng alhier, is als volgt, perceel 1. een woonhuis, geveild door J. Joppe te Sommelsdyk voor f1690. perceel 2. een lanbouwschuur, door P. Human, voor f 1460perceel 3. twee wo ningen met erf door J. v. d. Sluys voor f 1000; perceel 4 klampenmeed voor f310; perceel 5 tuingrond op f 230; perceel 6 boomgaard op f 235; door P. Human. Door A. van de Klundert alhier is ver gunning gevraagd tot den verkoop van sterken drank in 't klein in zijn stations koffiehuis. Door den heer G-. Joppe alhier is ver gunning aangevraagd om in deze gemeente aan den lagen Nolleweg een motorgraan- maalderij op te richten. HERRINGEN. De op den 22 Maart j. 1. vastgestelde kiezerslijst bevat 141 namen van kiezers, waarvan voor Tweede kamer en Provinciale Staten 141 en voor den Gemeenteraad 129 kiezers Verleden week had A. Mans Jr, het ongeluk met zyn Bets een kind omver te rijden, hetwelk tusschen de wielen der flets kwam te liggen. Hoewel het kind zich een weinig bezeer de, liep dit ongeval nog al goed af. Naar men verneemt is de polderopzichter C. v. d. Velde alhier aangesteld tot opzich ter by de verzwaring en verhooging van den Zeedy'k van den Polder Oud-Herkingen. Verslag van het verhandelde in de Open bare Vergadering van Herkingen, op Vrijdag den 24 Maart 1911 des voormiddags te 9tj2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Nadat de Voorzitter de vergadering geo pend heeft, verzoekt hy den secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen, welke daarna onveranderd worden goedge- gekeurd. Ie Wordt mededeeling gedaan van de inge komen Stukken. a. Een missive van Ged. Staten dezer provincie, waarin wordt medegedeeld dat aan de gemeente over 1911 bij voorschot overeenkomstig art. 48 der lager onderwijs wet een subsidie van f 2950 wordt toege kend. b. Een dito van gemeld College, inhou dende goedkeuring der in de vorige verga dering vastgestelde wijziging in de Gemeen- tebegrooting, dienst 1910. c. Kennisgevingen der heeren J. M. Ver boom, H. Noordijk en C. Witvliet, waarbij zij hunne benoemingen tot leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim aannemen. d. Een schrijven der Commissie tot wering van schoolverzuim berichtende, dat zij in hunne vergadering tot voorzitter en secre taris hebben gekozen respectievelijk de heeren C. Witvliet en J. M. Verboom. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2e Wijziging instructie Gemeente Ont vanger. De Voorzitter stelt namens B. emW. voor achter art. 9 der instructie van den Gemeente Ontvanger een nieuw bis artikel in te voegen, hetwelk verband houdt met de aanschaffing der brandkast om daarin de boven de borg tocht van den Gemeente Ontvanger in de Gemeentekas aanwezige gelden op te bergen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Vervolgens ging de vergadering, na de gebruikelijke rondvraag, op voorstel des Voorzitters in geheime zitting over ten be handeling van het kohier van den Hoofde- lijken omslag en wordt de openbare verga dering gesloten. GOEDEREEDE- Tot buitengewoon opzich ter bij de uitbreiding van de bestorting en bezinking van de Oosternol aan den Oude landschen zeedijk onder deze gemeente is benoemd de heer H. J. de Vries te Gorin- chem. Op Vrijdag, 7 en Donderdag, 13 April a.s. zal respectievelijk de aanwijzing en be steding plaats hebben van het bouwen van vyf lichtwachterswoningen en eene woning voor den Opzichter van 's-Ryks Waterstaat Sluipmoordenaar in de kerk Terwijl 1.1. Zondagvoormiddag in de Ned. Herv. Kerk alhier eene godsdienstoefening gehouden werd, raakten eenige personen tengevolge van kolendamp gedurende de wintermaanden wordt een groote kachel gestookt hun bewustzijn kwijt en moesten uit het kerkgebouw worden gedragen. Meer deren hadden nog 't bewustzijn de kerk bijtijds te verlaten, terwijl de predikant ge noopt was de godsdienstoefening zooveel mogelijk te bekorten. De blazerschuit G.O. 36, waarvan op 13 Maart j.l. de schipper G. de Keizer Sr. op zoo noodlottige wijze om het leven kwam, is heden naar Oud.dorp getransporteerd en zal in het vervolg van daar ter visschery uitvaren. Thans zal als schipper fungeeren T. Grinwis te Ouddorp. De blazerschuit G.O. 6, eigenaar schip per P. Tanis alhier, is ondershands verkocht aan G. Zeedijk te Stellendam. Door schipper Tanis zal eene grootere blazerschuit worden aangekocht. OUDDORP. Zondag zyn hier met den hevigen wind van het dak der Ned. Herv. Kerk verscheidene pannen gewaait. Ook a&n enkele woningen werd nog eenige schade veroorzaakt. De landbouwer H. Tanis [Hofdijk] had het ongeluk binnen enkele dagen 3 koeien door miltvuur te verliezen. Verleden week werden hier voor de haven 2 stukken zinkwerk gezonken, Don derdagmorgen en Vrijdag zullen er weer twee zinken wel een aardig gezicht om een kijkje bij te nemen. NIEUIVE TONGE- Door Stemgerechtigde Ingelande van den polder Klinkerland zijn met algemeene stemmen herbenoemd tot leden van het Bestuur de heeren C. Vrees wijk en D. Karduxs. Op de voorloopig vastgestelde kiezers lijst 1911/12 zijn geplaatst 321 kiezers voor de 2e kamer en voor de Pr. Staten en 269 voor de Gemeenteraad. De heer J. P. de Wilde heeft zijne be noeming tot lid van het bestuur van den polder-Duiven waard aangenomen. Door de Besturen van de polders Duivenwaard, Battenoord en Klinkerland zijn de opgemaakte lyst-en van Stemgerech tigde Ingelanden gesloten, en liggen nog gedurende 14 dagen voor belanghebbende ten kantore van den Secretaris ter inzage. OUDE TONGE- Woensdag 5 April n.m. 4 uur zal de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting. Het afbreken van een bestaande woning en het bouwen van een nieuwe van den boedel Dabbe zal Vrijdag 7 April aanbe steed worden. Het bestek en de teekening liggen ter Secretarie ter inzage en zyn te verkrijgen tegen betaling f 1,50 bij den Ge meenteopzichter D. den Rooijen. OOLTGENSPLAAT- Donderdag 23 Maart j.l. gaf de Zangvereeniging „Van Ongenoegen Vry", ter viering van haar 10-jarig bestaan, eene uitvoering in het Zondagschoollokaal der Ned. Herv. Kerk alhier. Uitgevoerd werden een 14 tal koornummers, afgewis seld door enkele voordrachten en een paar duo's met harmoniumbegeleiding. Jammer, dat het auditorium zoo klein was. Vrijdag 24 Maart j.l., is het fort Prins Frederik alhier bezocht door Zijne Excel lentie den Minister van Oorlog. Verslag van het behandelde ter alge meene vergadering van de afdeeling „Ooltgensplaat" der Zuid-Holland- sche Vereeniging „Het Groene Kruis" op 21 Maart 1911 in het Hötel Hobbel le Ooltgensplaat. Aanwezig 30 van de 209 leden. Voorzitter de heer dr. J. Hers. 1. Opening. De Voorzitter opent de verga dering met een hartelyx woord van welkom aan de aanwezigen, in 't bijzonder aan de nieuwe leden, en onder dezen vooral aan ds. Luteijn, die door den aard van zijn werkkring veel met de lijdenden in aanra king komt, en daardoor in de gelegenheid is het groote nut van het Groene Kruis te leeren kennen en het Bestuur onzerafdeeling menigen nuttigen wenk te geven. Met ge noegen constateert spreker, dat de afdeeling sedert 15 Februari ji. in het bezit is van eene wijkverpleegster, die hij in den korten tijd, dat zij hier werkzaam is, heeft leeren kennen als iemand, die met hart en ziel zich aan hare taak geeft, en met lust, ijver, toewijding en takt hare plichten vervult. Dat zij eenen moeilijken en omvangrijken werkkring hier heeft, blijkt ten duidelijkste uit het feit, dat zij in de 5 weken dat zy hier werkzaam is, reeds 216 visites by ver schillende patiënten heeft gebracht, waarvan 108 bij personen, die door Armbesturen zijn bedeeld. De Voorzitter brengt zijn hartelykèn dank aan het Gemeentebestuur, aan het Groot of Algemeen Armbestuur, en aan de Ned. Herv., de Gereformeerde en deRoomsch Katholieke Armbesturen te dezer plaatse, zonder wier financiëelen steun de zoo nuttige als noodige wijkverpleging niet zoo spoedig tot stand had kunnen komen. Spreker ein digt met eenige hartelijke woorden te wijden aan de nagedachtenis der heeren P. van Prooijen en J. van Noord, door wier dood de afdeeling in 1910 twee leden verloor. 2. Notulen. De Secretaris, de heer M. Bree- man Jz., leest de notulen der vorige ver gadering, die na een kleine wyziging over eenkomstig eene opmerking van den heer Joh. Bol, worden goedgekeurd en geteekend. 3. Jaarverslag over 1910. Het schriftelijk verslag van den secretaris over den toestand en de werkzaamheden der afdeeling in het jaar 1910 gaf tot geenerlei discussie aanlei ding, en werd, onder dankzegging aan den rendant, goedgekeurd. Uit dit verslag ver melden wij het volgende: Ia 1910 werdeD 2 ledenvergaderingen gehouden, die slechts matig bezocht waren. Eén openbare verga dering werd gehouden, waarin mejuffrouw A. J. G. van Hulst uit Harlingen, geheel belangeloos, optrad met eene lezing over wijkverpleging, door welke lezing zy hare talrijke toehoorders ten zeerste gunstig stemde voor deze nuttige inrichting. Het aantal leden, dat op 1 Januari 1910 nog 118 bedroeg, klom in den loop van het jaar door krachtige propaganda tot 200, waardoor de inkomsten met ongeveer f 90 toenamen. Het verslag eindigt met een woord van dank aan het gemeentebestuur en de verschillende Armbesturen, die goedgunstig beschikten op de verzoekschriften der afdeeling om sub sidie voor de wijkverpleging. 4. Rekening over 1910. De voorzitter be noemt tot leden der commissie, belast met het nazien der rekening van de ontvangsten en uitgaven der vereeniging over 1910 de heeren ds. A. Luteijn, A. van Rossum en A. L. Hobbel. Na zich van deze taak te hebben gekweten, rapporteert bedoelde commissie, by monde van ds. Luteyn, dat zij de rekening beloopende in ontvangsten f 180, in uitgaven f 115,20s en sluitende alzoo met een batig saldo van f 64,79s, geheel in orde en in overeenstemming met de daarbij behoorende bescheiden heeft bevonden, waarin zy voor stelt bedoelde rekening, onder dankzegging aan den penningmeester, goed te keuren. Aldus wordt besloten. 5. Verslag van den afgevaardigde ter al gemeene vergadering gehouden te Rotterdam in October 1910. In verband met, dit verslag, dat tot geen bespreking aanleiding gaf en zonder hoofdelijke stemming werd goedge keurd, brengt de voorzitter in herinnering dat op de reeds vastgestelde begrooting van van de ontvangsten en uitgaven over 1911 o.a. is uitgetrokken een post ad f 42,50 vrijwillige bijdragen. Ten einde dit bedrag bijeen te krijgen zal den leden een inteekenlijst worden ge presenteerd. Staande de vergadering wordt geteekend voor eene som van f 31,75. 6. Voorstel tot het aanschaffen van een verbandtrommel. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel beoogt de wijkverpleegster een verbandtrommel met de vereischte verband middelen te verschaffen, wat de vereeniging ongeveer f 30.— zal kosten. Daar alle aan wezigen van de noodzakelijkheid van dezen aankoop overtuigd zijn, wordt daartoe zon der hoofdelijke stemming besloten. 7. Voorstel betreffende zwemgordels en dreg. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van de hier bestaande afdeeling der schippersvereeniging „Schuttevaer" wordt besloten de zwemgordel en dreg van het Groene Kruis, die tot heden hadden gehan gen in het café Breeman, in het vervolg open en bloot (alleen door een afdakje tegen den regen beschut), zoodat beide voorwer pen ten allen ty'de maar voor het grijpen zijn, een plaatsje te geven buiten aan den oostelyiken muur van het Hötel Hobbel. 8. Benoeming Commissie Reglementsher ziening. De voorzitter deelt mede, dat, nu de Statuten der Zuid Hollandsche vereeni ging „Het Groene Kruis" onlangs zijn ge wijzigd, het huishoudelijk reglement onzer afdeeling noodzakelijkerwijze zal moeten worden herzien. Ook acht het Bestuur het gewenscht statuten vast te stellen, en daarop de Koninklijke goedkeuring te vragen. Daar de vergadering hiermede instemt, wordt dienovereenkomstig besloten, en hetBestuur als Commissie van redactie benoemd. Nadat nog door den Voorzitter zyn be noemd tot leden der Commissie, belast met het nazien der Rekening over 1911, de heeren M. Breur, W. J. Donkersloot Lz. en A. Mijs, die zich deze benoeming laten wel gevallen, wordt de vergadering na de ge bruikelijke rondvraag gesloten. DEN BOMMEL- Als een bijzonderheid wordt ons meegedeeld dat bij den landbouwer W. J. R. een paard twee levende veulens heeft geworpen. Jammer dat een der beide een paar dagen later stierf. Een jonge arbeider, L. W. stak zich met een riek zoodanig in den voet, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. De arbeider J. Vervloet, werkzaam bij den landbouwer J. M. zakte onder zijn werk plotseling in een. De dokter, die spoedig ter plaatste was, kon slechts den dood constateeren. De overledene is pas 43 jaar oud, en laat een vrouw en 3 kinderen achter. Een vat zeep, voor eenigen tijd bij het lossen der stoomboot te water geraakt kon toen niet worden terug gevonden. Zater dag werd het opgevischt door A. de W. Ter kennis van belanghebbende wordt gebracht, dat de kiezerslijst van 23 Maart tot 21 April ter inzage ligt. Tegen Donderdag 30 dezer is eene openbare raadsvergadering uitgeschreven. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Op de kie zerslijst voor deze gemeente komen voor 209 kiezers voor Kamer en Staten en 195 voor den Gemeenteraad. Door den Raad dezer gemeente is be noemd tot onderwijzeres aan de Openbare lagere school mejuffrouw H. A. A. Hagens, tijdelijk onderwijzeres aan die school. Burg. en Weth. dezer gemeente maakt bekend, dat op Zaterdag 1 April a. s. des namiddags ten 2 uren, de gelegenheid zal zyn opengesteld tot kostelooze inentingen herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten huize van Dr. A. W. van Toorenenbergen aanmelden. Tot leden van het bestuur der vrij zinnige kiesvereeniging alhier zijn herkozen, de heeren: D. Born, M. Koppenaal en D. Joppe. Gekozen in de plaats van Mars. van Rossum, die naar Amerika is vertrok ken, de heer W. J. de Wachter. De kantonrechter te Haarlem deed Zater dag uitspraak in de dienstbodenkwestie. De dienstbode van een der Haarlemsche ingezetenen had op 2 Jan. haar dienst op gezegd met 6 weken en was dan ook wer kelijk half Febr. vertrokken. Haar meester had geweigerd haar loon uit te betalen en nu had zij hem daartoe voor den kantonrechter gedagvaard. Haar heer stelde daartegen, dat zij zou hebben gehandeld tegen het plaatselijk ge bruik, waarby het als gewoonte is aange nomen, dat de dienstopzeggingen zullen plaats hebben op 1 Febr., 1 Mei, 1 Aug. en 1 November. De kantonrechter gaf toe, dat het plaat selijk gebruik werkelijk zoo was, doch over woog, dat de gedaagde zich daarop niet kon beroepen, omdat, ging dit met de nieuwe wet op het arbeids contract door, by welke wet als wettige opzeggingstermijn 6 wekenwordt als wettige opzegging dan slechts viermaal per jaar zou kunnen plaats hebben en dit door den wetgever nooit kon zyn bedoeld. Daarom werd de beklaagde veroordeeld aan de dienstbode het loon uit te betalen, werd hem zijn eisch tot schadeloosstelling ontzegd en werd hij bovendien veroordeeld in de kosten.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5