Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. I lde Jaargang. Woensdag 29 Maart 1911. No. 19 Fiaüeesche Boek- en Handelsdrukkerij Mr. Jacob Gerard Patijn. Zelfopoffering. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. TTltgra.'ve der te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek en Handelsdrukkerij te Middelharnis. De Vrijzinnige partij is wederom door een zwaar verlies getroffen. Mr. Patijn, de alom geachte en beminde Commissaris der Koningin in onze provincie is Maandag na een langdurige ongesteldheid op 74-jarigen leeftijd overleden. Met hem is een man heen gegaan, wiens groote kennis, onvermoeide ijver en innige belangstelling in de open bare zaak, door ieder werd bewonderd. Waar hij het plicht achtte aanwezig te zijn, daar kwam hij trots alle hindernissen. Zijn loopbaan is een hoogst eervolle geweest. In Juni 1877 koos Gouda hem tot lid der Tweede Kamer. Daar deed hij zich kennen als een uitnemend spreker en uit stekend rechtsgeleerde. Vijf jaren later stelde de regeering hem aan het hoofd der residentie. Slechts vijf jaren heeft hij dit ambt bekleed. De tegenwerking, die de be kwame en vooruitstrevende burgemeester van malcontenten ondervond, deden hem tot heengaan besluiten. Menig treurige blad zijde der Haagsche Kroniek zou ongeschre ven zijn gebleven, als men toenmaals het be kwame hoofd der residentie had gesteund. Reeds het jaar na zijn ontslag zond Schiedam mr. Patijn weer naar de Kamer, doch in hetzelfde jaar benoemde de regee ring hem tot advocaat bij den Hoogen Raad. Twaalf jaar daarna behaagde het Hare Majesteit hem tot Haren Commissaris in onze provincie te benoemen. In die hooge functie heeft hij zijn groote gaven van geest en gemoed ten volle ontplooid. Zijn uitnemende leiding der Statenvergade ringen, zijn strikte onpartijdigheid en de wijze, waarop hij moeilijkheden wist op te lossen of te voorkomen, verwierven hem de achting van allen. Dat bleek het best, toen hij in 1906 zijn 70sten jaardag mocht gedenken. Een man van groote gaven, een nobel aanhanger onzer schoone, vrijzinnige be ginselen, een' voorbeeld van trouwe plichts betrachting daalt met mr. Patijn ten grave. Zijn zoo welbesteed leven zij tot voorbeeld voor ons allen. Zoo één, dan heeft mr. Patijn gewerkt, zoolang het dag was. Hij ruste in vrede! FEUILLETON. NAAR A. TRINIUS. 4). Een der twee opgevoerde tooneelatukjes was door Reinbeck gemaakt, Helene had er de hoofdrol in vervuld. Daarin was aanleiding genoeg geweest, voor liem om haar voor eene polonaise te vragen. „Je zult het verontschuldigen," had hij tot zfjn vrouw gezegd, „maar ik meen toch, dit haar thans ver- ochuldigd te zijn." Zij had slechts de schouders op gehaald en er niets op geantwoord en toen Reinbeck haar voorden tweeden dans vroeg, bedankte ze spijtig. „Ik dans van avond niet. hoor je „Maar dat was toch eer6t je bedoeling niet?" „Verveel me niet langer! Ik bedank!" Een oogenblik was er een waas van somberheid over zijn voorhoofd gekomen, maar toen hij zich omkeerde en zijn schreden weder naar de danszaal wendde, scheen zijn oude vroolijkheid zich weder van hem te hebben meester gemaakt. Alleen een opmerk zaam waarnemer zou bespeurd hebben, hoe er van tijd tot tijd een diepe schaduw over zijn gezicht toog en er een uitdrukking van droefheid en moeheid voor een korte wijle de overhand had. Het debietrecht op tabak. ii Welk een nootlottigen invloed hooge invoerechten op een bedrijf kan hebben, blijkt uit de treurige gevolgen, die de waanzinnig opgedreven tabaksrechten in Duitschland voor de tabaksindustrie in dat land hebben gehad. Augustus 1909 werd in Duitschland het invoerrecht op tabak verhoogd tot 40 procent. De regeering rekende daardoor niet minder dan 85 milli- oen mark in de schatkist te kunnen bren gen. De werkelijke opbrengst was slechts 43 millioen, dus de helft. De oorzaak ligt voor de hand de prijsstijging als gevolg van het hooge recht had het verbruik zeer sterk doen dalen. Verminderd verbruik beteekend noodwendig verminderde pro ductie en dus minder werk, meer werke loosheid voor de arbeiders. Minder werk lieden konden dan ook een bestaan in het tabaksbedrijf vinden. Toen Duitschland in 1879 de rechten op tabak sterk ver hoogde, daalde het aantal tabakswerkers snel. In 1882 bleek hun aantal reeds met 15 pCt te zijn afgenomen, terwijl de arbeids dag tot de helft was ingekrompen. Het verbruik van tabak daalde met 20 pCt. Na 1879 heeft de bevolking van het Duit- sche rijk zich snel uitgebreid. Niettegen staande dien aanwas daalde het tabaks verbruik. Dat blijkt uit de gegevens van den Nederlandschen Sigarenmakers- en T abaksbewerkersbond. Jaren Verbruik van rook- Verbruik p. tabak per 100 K.G. hoofd 1871—1875 758.937 1.84 1876—1880 745.896 1.71 1881—1885 637.134 1.39 1886—1890 729.207 1.51 1891—1895 992.647 1.54 1896—1900 891.485 1.62 1901 939.659 1.65 Ondanks den zeer sterken aanwas der bevolking is dus het gebruik per hoofd gedaald. Toch dreef de protectionistische meer derheid van den Rijksdag in 1909 het recht op tabak op tot 40 procent. Het gevolg was, dat duizenden arbeiders werkeloos werden. In September 1909 vermeerderde het aantal der laatsten in één week tijds met 4051. In November van dat jaar waren er al meer dan 20000 buiten 't Was al over middernacht toen de tonen der muziek tot een nieuwe wals uitlokten. Al gauw na een paar maten zweefden Reinbeck en Helene door de zaal. Zij spraken geen woord. Zij bedankte hem ook niet toen bij al voor de derde maal de zaal met hem was doorgevlogen. „Zullen we nog langer daneen, juffrouw Helene vroeg hij. Zij gaf toe zonder te spreken. Haar oogen zochten de zijnen en zij bleef een oogenblik aan hem vast geklemd. Zij dulde ook dat hij baar vaster tegen zich aandrukte en dat zijn lippen baar voorhoofd aanraakten. Met halfgesloten oogen, als aan hem geketend, zweefde zij willoos als in een droom voort. Het pbysieke echeen te zijn verdwenen, het was een wiegenen zweven, alsof het op lichte wolken voortging hoog boven de aarde en hare zorgen. „Hoe heerlijk!" fluisterde hij. Zij moedigde hem nog eens aan en weder ont moette haar blik den zijnen. „Met niemand dans ik liever dan met u," sprak hy. „Zoo zou ik altijd willen dansen, u niet meer loslaten door de ruimte gaan, over bergen heen, altijd verder altijd verder 1 En nooit terngkeeren Helene o! dat n mede gingt!" „Wat mij betreftzei ze langzaam. Haar stem blonk mat. Zij -keek moede en hopeloos voor zich uit. Weder vlogen ze zwijgend dansende door de groepen der zich door elkaar verwarrende paren heen, tot hij bemerkte, dat hare krachten haar begonnen te werk, terwijl van de 19000 vrouwen in de industrie er 6000 op straat stonden. De hooge rechten, door Duitschland geheven, oefenden een schadelijken in vloed op onze eigen industrie. De uitvoer uit ons land is sterk afgenomen. De hooge prijs der grondstof maakt de vervaardi ging der goedkoopste soorten zoo weinig loonend, dat vele zoogenaamde eigen-werk- makers deze niet meer maken, omdat er niets aan te verdienen valt. De winkelier, die het debietrecht moet betalen, zal na tuurlijk trachten een deel der lasten af te wentelen op den fabrikant en de rest op den verbruiker. Waar deze hooge grondstofprijzen heeft te betalen, zal het gevolg zijn, dat hij in de eerste plaats voor de goedkoopere sigaren het loon zal trachten te verminderen. Of wel hij zal, daar de loonstandaard op het platteland lager is dan in de steden, goedkoope fabri katen gaan betrekken van liet platteland. Voor de honderden tabaksbewerkers in de steden beteekent dit toename der werke loosheid, dus economische achteruitgang voor de werklieden. En schitterend staat het er voor de ta baksbewerkers toch al niet voor. Van 1907 tot 1909 steeg het aantal weken van werkeloosheid onder de georga niseerde werklieden van 2134 tot 3525 Te Amsterdam alleen was het cijfcer over 1910 niet minder dan 32/3! Het debietrecht van minister Kolkman zal naar de meening van nagenoeg alle belanghebbende in de 'tabaksindustrie het verbruik doen dalen en dus de productie noodzakelijk doen verminderen. De Secre taris van den reeds genoemden Ned. Bond raamt, dat het debietrecht minstens 2000 werklieden broodeloos zal maken. In ons vorig nummer hebben wij uit de enquête van Het Volk geciteerd, hoe honderden winkeliers door het debietrecht hun brood zullen verliezen. En dat zijn de midden standers, waarover de clericale pers zoo roerend kan schrijven. Een Amsterdamsch winkelier, de heer Augspurg, becijfert dat alleen reeds de winkeliers in de havensteden, die leveren aan zeevarenden, gezamelijk een millioen van hun winst zullen derven Een roomsch fabrikant, de heer Van Reuth te Eindhoven, raamt, dat in Neder land 23564 werklieden arbeiden in tabaks- Helena" .smeekte hij. „Zie mij nog eens aan 1 Ik smeek u 1" Zij hief langzaam het hoofd op en zag hem inwendig bevend diep in de oogen. Hij drukte haar vast de hand met een: „Dank u, dank u Een oogenblik later liet zij hem los en leidde hij haar naar hare 'plaats aan den muur, waar zij tus- schen de Jonge schoonen van het 6tadje plaatsnam. Toen Reinbeck zich daarop omkeerde, stond zijn vrouw voor hem. „Breng me naar huis," zei ze. „Maar we blijven toch wat langer, Ottilie? „Ik ben moe en je zult je dus die moeite moeten getroosten." Zwijgend bood hij haar den arm en verliet na eenige vluchtige afscheidsgroeten de zaal. Het was een heerlijke nacht, de sterren flonkerden helder aan den hemel en de maan boven den elotberg uitkomende belichtte geheimnisvol de boomengroe- pen, deed de huizen der stad blinken en wierp over de wijnbergen een glinsterenden sluier. Zwijgend gin gen man en vrouw voort, Reinbeck had een paar maal beproefd j een onverschillig gesprek aan te knoopen, maar daar ieder antwoord uitbleef zweeg hij ook verder. Het was een pijnlijk kwartier voor hem tot ze eindelijk voor het tuinhek stonden en spoedig daarop het huis binnen gingen. Ook nu bleef zijn vrouw nog zwijgen. Hij had licht gemaakt en haar in een der beneden vertrekken voorgelicht. Met een onverholen heftige beweging rukte ze de blauwe chenille ehaai, die ze om het hoofd had af en wierp die op de met in prachtbanden gebonden boeken der Canapetafel, en liet haar zwaren mantel op de eerste den besten stoel vallen. Reinbeck had ook zijn overjas en halskraag afge daan en Btond weder voor zijn vrouw, bereid haar enkele kleine handreikingen te doen. Toen hij zag dat ze moeite had een fraaie met bonte steenen bezetten oud |duitschen armband af tejdoen sprak hij „Laat ik je helpen, Ottilie? Tot eenig antwoord trok en boog zjj aan het sieraad. nijverheid, en 3000 winkeliers hun brood er vinden. Dat maakt met hun gezinnen ongeveer 80000 menschen. Voor al deze menschen beteekent het debietrecht een aanslag op hnn middel van bestaan. De heer v, R. meent, „dat vooral de midden stand, die toch het fundament is van de maatschappij, vooral door deze eenzijdige- verderfelijke, immoreele belasting getroffen zal worden.,, Wij zeiden hierboven, dat de winkelier zal trachten den tienden penning, dien minister Kolkman als een moderne Alva op zijn bedrijf wil leggen, terug zal trachten te halen van den kooper. Dat is eigenlijk een waarheid als een koe. Toen minister Kolkman den jenever accijns tot f 90 per HL. verhoogde om meer profijt te trekken uit de „volkszonde" (oude plunje van dr. Kuyper), werden direct de borrels duurder of wel de glaasjes klei ner! Tevens bleek, dat de opbrengst der belasting zeer tegenviel door het vermin derd verbruik. Bij het debietrecht zal precies hetzelfde gebeuren. De sigaren echter zullen alleen duurder, doch niet kleiner worden, daar de vervaardiging van een kleine sigaar precies hetzelfde kost als die van een groote. De winkelier zal het zoeken in prijsver- hooging en daar hij naar boven afrondt, zal hij een sigaar van 2 cent niet ver- hoogen tot 22/l0 cent, maar voor 21l2 cent, wat voor den rooker een verhooging van 25 procent beteekent. In het algemeen zal de prijsstijging de beruchte 10 procent van het debietrecht heel wat te boven gaan. De rookers en allereerst de lagere klassen zullen dus inderdaad de vuile pijp te rooken krijgen, waarvan dominee de Visser sprak. Het is te hopen, dat de krachtige actie, die zoowel door werklieden als fabrikanten op touw gezet zal worden, tegen het nood lottige debietrecht, er toe zal leiden, dat het ontwerp nimmer in het Staatsblad zal komen Het staatserfrecht verdedigd door mr. Lohman. De voorstanders van het zoogenaamde staatserfrecht moeten van hun tegenstan ders nog al eens hooren, dat zij de heilig heid van den heiligdom aantasten. Wat „Je zult bet beschadigen. Kom, ik wil je helpen Ze keerde zich half om en ging voort met aan het slot van den armband te trekken. Er was meer drift dan overleg in haar doen. Reinbeck zag het wel en greep nu haar arm om het zelf te beproeven. „Blijf af, ik heb je niet noodig „Maar, Ottilie wees toch verstandig Je krijgt hem toch niet los." Zij trachtte vergeefs zich uit zijn hand los te maken. „Geduld, geduldHet zou jammer zijn van het mooie sieraad „Ik wil toch niet!Laat los „Nu, dan zul je stil wezen „Meen je?" Ze lachte spottend. „Ik beb noch een eigen wil dat zal je weten. Los!" „Neen 1" In het volgende oogenblik; kwam haar rechter hand met Jeen korten, harden slag op den zijne neder, die nog altijd haar linker omklemd hield. Hij liet die los en zijn hand rood van den slag zonk als door een electriscben schok getroffen slap langs zijn lichaam neer. Onmiddellijk daarop viel de arm band, gebroken met een dof gerammel op bet tapijt neer. Zwijgend, maar met fonkelende oogen stonden de beide echtgenooten tegen over elkaar. Maar spoedig kwam bij hem de kalmte terug en was er schijnbaar rust. „Welnu, heb je geen woord tej verontschuldiging voor zulk een ongehoord gedrag?" zei hij, terwjjl een moeielijk weêrhouden innige wrevel in zijn item trilde. TFordt vervolgd.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1