Buitenland. ingezonden Stukken. Burgerlijke Stuud. Marktberichten. V erkoopingen. De zaak is, dat door V. D eeu pakketje papieren aan het strand is gevonden. Na ze thuis gedroogd te hebben, deponeerde de man ze aan het politiebureau. Het pakje bevatte een 3-tal waardelooze restanten van geheel uitgescheurde uhèque boekjes. Telt men de controleerende copie- bedragen samen, dan komt men een heel eind in de richting van een half millioen. Ook bevatte het pakket een 8-tal aanwy- zigingen tot betaling op het Comptoir Na tional d'Escompte de Paris, waarschijnlijk van bedragen, gevallen op door deze instel ling uitgelote serienummers. Zondagavond is te Amsterdam per auto mobiel-ziekenwagen een tienjarige jongen, genaamd C. M., uit de Angelierstraat, in ernstigen toestand naar het binnengasthuis vervoerd. De jongen had op de Westermarkt op de treeplank van het voorbalcon van een bijwagen van lijn 3 willen springen; hij sprong mis„ viel en kwam onder den bij wagen terecht, zoodat hem beide beenen weiden verbrijzeld. De jongen is later over leden. Den dood ontsnapt. Het gezin van den gemeente-veldwachter C. v. d. Vos, te Lekkerkerk, is bijna het slachtoffer geworden van verstikkenden ko lendamp Zaterdagmorgen om 5 uur werddel7-ja- rige zoon van v. d. Vos, die boven het slaap vertrek van zijn ouders en zijn twee jongere zusjes slaapt, door een ongewoon gestom mel gevolg door een stilte wakker, waar op hij het bed ijlings verliet, om te zien, wat er aan de hand was. Beneden gekomen vond hij zijn vader in een stoel zittende, zijn moeder voor de bed stede liggend in bewusteloozen toestand. Zoowel als de vrouw, bleken v. d. Vos en de twee meisjes bewusteloos. Al spoedig bleek, dat het vertrek, door een gebrek aan de vulkachel, met kolen damp was gevuld. De jongeling riep, zoo snel hy kon, de hulp van dr. v. Gelderen in, die tot om streeks 10 uur in den morgen bezig was het bewustzijn van de 4 personen op te wekken. Zijn pogingen werden met succes be kroond en Zondagmiddag constateerde deze geneesheer, dat het gevaar voor alie geweken was. Veldwachter v.d. Vos kan echter nog geen dienst doen en zal nog eenige dagen rust moeten houden. Uit den Raad van Giesendam Sedert geruimen tyd bestaat er te Giesen dam aldus meldt men aan de N. R. Ct. een sterke oppositie tegen den anti-revo- lutionnairen burgemeester, den heer W. A. Laurense, die, naar veler meening, zeer partijdig optreedt en geen rekening houdt met de algemeens belangen der gemeente- nareü. Deze oppositie heeft voor eenige weken den heer K. Versteeg, lib. tot lid van den raad verkozen weten te krijgen en. dat terwyl deze gemeente overwegend rechts is en ieder wist dat de heer Versteeg protest-candidaat was. Na beSediging van den heer Versteeg in de raadsvergadering van Zaterdag, vroeg deze het woord, wat de voorzitter zonder te vragen, waarover hij het woord verlangde, weigerde. Na behandeling van een paar minder be langrijke zaken ging men over tot de benoeming van een wethouder. Hiertoe werd verkozen de heer D. Kooyman. Deze vroeg het woord omzijn medeleden te bedanken voor het in hem gestelde ver trouwen. De voorzitter weigerde dit. Hy achtte dit minder noodig en bovendien moest de heer K. dezen zomer toch weer aftreden. Later vroeg de heer Versteeg nogmaals 't woord en ontving ten antwoord, dat daartoe geen reden was. De vergadering ging hierop vry rumoerig uiteen, terwyl de heer Kooyman door zijn medeleden hartelijk geluk gewenscht werd met zijn benoeming. Naar het blad verneemt, zal de heer Versteeg tegen de weigering van den bur gemeester protest aanteekenen. Een kajuit in brand! Doordat de vrouw petroleum in de kachel wierp, ontstond er bij Joure brand in de kajuit van de groote tjalk van schipper Wijkstra. Ineens stond de kajuit in vlam: met moeite werden de vrouw en twee kin deren gered. Een kindje kwam in de vlam men om. Een der redders kreeg brand wonden. Aanranding Te Borsselen is de landbouwer C. Mol, toen hij zich naar huis begaf, Donderdag avond staande gehouden door een man, met de woorden„je geld of je leven." Daar Mol geen geld "had, eischte de aanvaller „z'n gouwe knoopen." Mol, die tegen zijn aanvaller niet opge wassen voelde, gaf zijn hemdsknoopen. De politie heeft den vermoedelyken dader reeds in verhoor genomen. Door de marechaussee te Zevenbergen is aangehouden de Oostenrijker K., verdacht van gouden voorwerpen te Breda. Een internationale dievenbende gearresteerd. Het „H. v. A." schrijft: De Fransche recherche heeft de hand ge legd op een bende internationale dieven, die sedert land gezocht werd door de par ketten van Brussel, Berly'n, Parijs enz. Sedert eenige maanden reeds bemerkte men twee personen op de spoorwegen van het Noorden, die steedawp 't einde der week naar België reisden en in de eerste dagen der volgende week met tal van pakken en valiezen naar Frankrijk terugkeerden. Ver leden Zondag vertrokken de twee kerels naar Brussel, maar twee inspecteurs en een commissaris der veiligheid hadden in den treiu plaats genomen en vergezelden ze tot aan de grens. Daar lieten zij de reizigers over aan de waakzaamheid van hunne Belgischo collega's en wachtten toen den terugkeer der reizigers af. Deze, niet vermoedende dat zy bewaakt werden, keerden in den nacht van Maandag op Dinsdag in Frankrijk terug. In het Noor derstation te Parijs werden zjj aangehouden en naar het bureau gebracht. Zy verklaar den te heeten A. Brook, bijgenaamd Paul Franyois, zich ook wel noemende Defrenne, geboren te Molenbeek, België, op 11 Januari 1880, en Camille Verbist, bijgenaamd Le Rosïa, geboren te Luik, den 13 Juli 1893. In hun bagage vond men een aantal voor werpen van waarde, waarvan zy de her komst weigerden aan te duiden. Brook be- weeide met ongelooflijk cynisme Ameri- kaansch burger te zyn, geboren te Boston, komende van Londen. In zyn papieren vond men visitekaartjes op den naam Defrenne, reu Las Case, 4. De politie begaf zich aanstonds naar dit adres, waar Defrenne sedert eenige maan den een prachtig apartement bewoonde. De huiszoeking aldaar was zeer vruchtbaar. Men vond er schilderyen, tapijtwerk, zilver werk, kostbare nietigheden, enz. In eene tweede kamer vond men allerlei werktuigen, vormen, flesschen met zuren, kortom eene geheele valschemuntersinrichting. Vier personen, die in batrekking stonden tot Brook, werden op hunne beurt aange houden en wel J. V. Cornelissen, bijgenaamd Jean, geb. te Brussel in 1878; Jules Blum, bijgenaamd Louis le Guitariste, geb. te Ho- brich, Luxemburg in 1871; M. Plusquier, geb. te Luik in 1892 en J. van Keir, juffr. Defrenne, geb. te Schaerbeek in 1870. Brook schijnt het hoofd van de bende te zijn. Verbist verklaarde Brook herhaaldelijk naar België te hebben vergezeld. Brook pleegde een aantal diefstalen, te Luik, te Gent, te Brussel, enz. De buit werd naar Parijs gebracht en overhandigd aan Cornelissen en Blum, die ze te gelde maak ten. Cornelissen erkent zulks. Brook ver klaarde niet alleen in België te hebben ge werkt, maar ook in Italië en Duitschland. Cornelissen, over de ware identiteit van Brook ondervraagd, verklaarde te denken, dat hy een deserteur was van het vreemde- lingenlegieon. Hij schijnt zelfs reeds te Char leroi te zijn veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf wegens inbraak. Brook heeft bij de confrontatie met zijne gezellen alles ontkend en trachtte deze door zijne blikken schrik aan te jagen. Brook is een sterke kerel. Hij spreekt vloeiend drie talen en heeft lang in Amerika, Italië en Duitschland verkeerd. Zijn lichaam is geheel met lidteekens bedekt. Volgens zijn signa lement zou hy niet vreemd zijn aan den diefstal vóór eenige jaren in het museum van Antwerpen gepleegd en waarvan de daders nooit gevonden zyn. In zyn bureau op zijne kamers, heeft men twee trouw boekjes gevonden, in België afgeleverd het eerste op naam van Joseph Lambotte en Jeanne Vanolbergen, het tweede op naam van Jean Robaux en Jeanne Dewaot. Onder de leugens, die telkens weer worden gecolporteerd, als er in de buitenlansche pers pogingen worden gedaan om Japan ners en Amerikanen tegen elkaar op te zetten, is ook de volgende. Admiraal Dewey de populairste vlootvoogd der Ameri kanen zou, kort na het eindigen der vredesonderhandelingen te Portsmouth, hebben gezegd, „dat het een verzuim van de Vereenigde Staten was geweest, niet reeds lang tevoren Japan te hebben aangevallen." Onlangs was die bewering nog weer eens neergeschreven door den Duitschen publicist over vlootquaesties graaf Reventlouw. Dit gaf Dewey de lang gewenschte gelegenheid om het gevaarlyke praatje eens en voorgoed den kop in te drukken. De admiraal schreef aan de te Washington verschijnende Post het volgende „Nooit heb ik zooiets gezegd. Ik ben er altyd voor geweest, volkomen vertrouwen te stellen in Japan en de Japanners als onze vrienden te beschouwen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). 18 Maart 1911 Nog eens wat uit Nieuwe Tonge M. d. R L. is in een blijde stemming! Waarom vraagt u Wel omdat z'n artikel gelezen wordt in N. T.Daarom is hy zoo bljj, en komt hij maar weer eens by u aankloppen om een plaats in „Vooruit". Want 'k ben nu eenmaal aan 't vertellen welke men- schen wy hier hebben, welke toestanden hier heerschen, en nu wil ik daarmee voort gaan. Eerst nog eens even een aanvulling van m'n vorig artikel, met betrekking tot de man, die zoo'n Ijverig propagandist voor de arbeiders beweging was. Misschien schrijf ik daarover wel wat veel, maar toch niet te veel, want zulke menschen moeten be kend worden bij een herlevende beweging zal men zich dan tenminste voor hem kunnen wachten, daar men hem kent. Voor eenige maanden preekte hier domi nee Snel. Er had zich een commissie ge vormd, waarin ook bedoeld persoon, om zijn Eerw. hier te doen optreden. De kosten zyn, naar ik hoorde beweren, niet door die Commissie, maar door de kerk betaald Weer iets, waar L. graag wat zekers van weten zou. Want dat zou óók weer eeq bewijs zyn, wat de Christelijke j?] voor; vechters hiei voor hun beginsel over hadden d.w.zmisschien wel veel, maar geen geld. Doch daarover straks nog even. L. weet zeker, dat de persoon uit z'n vorig stuk, ook gelezen heeft wat hy schreef dan heeft hij meteen kunnen zien dat L. op de hoogte is. Mijn dank aan één Uwer lezers, die hem de krant ter lezing gaf. Men vroeg hem„Of hij niet terug zou schrij ven waarop dit merkwaardige antwoord volgde Wat moet je terug schrijven Een regeltje of vier om z'n naam te weten en die zal hij toch niet schrijven." Wel een be wijs, dat onze man weet, dat ik niets anders dan waarheid geschreven heb M. d. R. I 'k Had eigenlijk al zoo'n stukje verwacht; ,,dat ik niet met open vizier streed, „dat ik m'n naam d'r onder moest zetten" eet. eet. Maar zooals een Stellendammer V. laatst schreef „ik ken mijn Pappenhei mersdenkt L. er ook over en daarom schrijft L. zijn naam niet. Maar tot gerust stelling van sommigen wil ik wel het een en ander zeggen lo Dat L. een NieuweTongenaar is, die z'n heele leven daar heeft doorgebracht; 2o Dat hij L. en dat L. hem goed kent. 3o Dat L. hem meermalen ontmoet heeft toen hij nog in z'n goede [o, nee, natuurlijk „paganistische"] dagen was. 4o Dat L. nooit deel heeft uitgemaakt van het bestuur van „Door Eendracht Verbetering" maar een heel goede kennis had, die 't wél was. L. geeft hem nu tot slot nog dezen raad. Houd je 5-cents postzegel maar in den zak, spaar je papier pen en inkt of ie moest van plan zyn, om, vanwege de bekendheid met je patroon, mij ook eens wat van Zon dagssluiting mee te deelen, en om mij te zeggen, of 't waar is, dat de kerk de kosten van 't optreden van ds. Snel betaald heeft, en ook nog, of 't waar is, dat je nu al weer wat minder vurig in 't a. r. kamp strijdt, omdat je niet zooveel werk hebt als in de vorige winter, maar zorg er dan asjeblieft voor, dat je geen liberale of rooie kuren krygt, want dat zou je soms onaange naam kunnen worden en, laatdeleerpiicW- wet er buiten. [Dit zeg 'k maar even, omdat je die overal by kunt halen, zelfs bij 'n stemming voor Notabelen en Kiescollege.] Dezen keer zal ik nog een en ander ver tellen en wel over een heel belangrijke kwestie; de schoolkwestie. Nieuwe-Tonge heeft totnogtoe het vooi- recht één school te hebben, voor alle kin deren. Dat wil nu niet zeggen, dat er nooit gewerkt is of wordt voor een bizondere. Men zegt zelfs wel, dat één der heeren een terreiD beschikbaar houdt aan de hoek van 't Korteweegje, om bij mogelijke oprichting de vereeniging van dienst te zyn. Maar ziet U, M. d. R. 1 geld, geld, geld en nog eens geld! Dat moet er wezen 1 En al geeft nu 't Rijk al een flinke bijdrage, dat is tffch niet voldoende. Nu zal L. U vertellen wat hy heeft gehoord, van beslist betrouw bare zijde. Er bestaat hieronder kerkelijk beheer, een fonds, eens door een erflater aan de kerk geschonken, op voorwaarde, dat (naar ik meen) de gelden gebruikt zullen worden voor wezen, 't Is hier bekend onder den naam van Vonds van Sutherland. Gelukkig voor de gemeente is, dat alle gelden niet. gebruikt behoeven te worden, voor het doel: gelukkig. Nu op deze gelden hadden de heeren het oog geslagenals ze die machtig konden worden, dan was de zaak gezond; zelf flink in den zak tasten, schynt den heeren ietwat onaangenaam te zijn al is Mammon natuur lijk verre van hen. Bovendien hadden de heeren byna zekerheid, dat er wel enkelen in 't kerkbestuur waren, om hen een gewllig oor te leenen. Maar één was er, die 't niet wildeen daarop is 't totnogtoe afgestuit. En die had gelijk in de kerk ziet men de heeren weinig. Sommigen nooit. Een andere is niet eens lidmaat; de dooden zullen we laten rusten. Die ééne verloor misschien mede hierdoor de gnnst der heeren, want ze zyn heusch niet zoo bijzonder op hem gesteld, naar 't schynt. Die ééne is ieder Nieuwe Tongenaar bekend. Zoo, M. d. Rstaat 't met de schoolkwestie hier. In welk stadium ze voor 't oogenblik gevorderd is, weet ik heusch niet, daar 'k er niets van hoor in den laatsten tyd. M. d. R 1 Na dezen keer hoop ik nog één keer by U om 'n plaatsje te vragen, voor myn reeksje artikelen over Nieuwe-Tonge. Want er is nog iemand die 'k aan de arbeiders wil laten zien, wat hy scheen of schynt en wat hij is. En dan hoop ik tevens de vraag te beant woorden, die een mijner intiemste kennissen deed: Waarom schrijf je toch? 't Helpt je toch niks". Voor dezen keer weder den hartelyken dank van Uw. dw. dr. L. MIDDELHARNIS. GeborenGerrit, z. v. Gerrit van Dongen en Cor nelia Verburg. Jan Hendrik, z. v. Jobannis Krijgs- xnan en Jannetje Hendrika Vermaas. Joliannis, z. v. Jobannis Springvloet Dubbeld en Jobanna Katte- staart. 80MMELSDIJK. GeborenMaatje d. v. Simon Knöps en Maria Antonia Duetz. Frederik, z. v. Marinus Stoop en Johanna Mulder. Maria Geertruida, d. v. Leendert David Kastelein en Jobanna Adriana de Man. Jan Amel z. v. Klaas Doornbos en Maatje Cornelia Vis. Maria d. v. Jacob van der Baan en Maartje Troost. Baaltje d. v. Dimmen Doornheim en Wilmpje van der Veer. Dingena d. v. Leendert de Leeuw en Elizabeth Markwat. Cornelis z. v. Pieter van Nirn- wegen en Jannetje van der Weide. GehuwdArend Pascal oud 22 jr. en Elizabeth Palingdood oud 21 jr.; Willem Gerrit de Koning oud 22 jr. en Adriana Elizabeth van der Meide oud 23 jr. Overleden: Dirkje Blok oud 1 jr. Janna van der Slik oud 79 jr. weduwe van Pieter Troost. Maria de Waard oud 85 jr. weduwe van Pieter Don. Petrus Kern oud 73 jr. weduwnaar van Margaretlia Bös. HERKINGEN. Geboren en overleden Abram, z. v. Aren Melissant en Cornelia Elizabeth Volaart. OOLTGENSPLAAT. GeborenHendrik, z. v. Barend Noordijk en Jacomina Pieternella Kosten; Adriana, d. v. Jan van Nimwegen en Krijntje van VeenAbram Willem, z. v. Willem Cornelis van Kempen en Lijntje Maria Cornelia de Bruin. Gehuwd: Leendert Jacobus van Dis, jm. 30 j. en Maria Cornelia de Ruiter jd. 24 j. OverledenJelier Vervloet 44 j. echtg. van Wilhelmina Ligthart. DEN BOMMEL. Geboren Jannetje Elizabeth, d. v. M. Verkerke en D. RemesArendje, d. v. C. Melissant en M. Keu velaar. OverledenLeendert Meijer, 56 jr. man van A. J. Huyzer. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenWillemina, d. v. Leendert Berkhout en Johanna Hoger werf. Overleden: Elisabeth Huizer, oud ruim 2mnd.d. van Dingeman Huizer en Lena Maria Koningswoud. ROTTERDAM, 21 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd: 48 paarden, 1 veulen, ezel 1309 magere en 635 vette runderen, .154 vette, 1271 nuch tere en graskalveren, schapen of lammeren, 5 varkens, 277 biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 34 tot 40 a c., stieren 31 tot 35 c., kalveren 50 tot 65 c., exportkalveren tot c., schapen tot c., varkens tot c. en lichte varkens voor export a c. per half kilo. Melkkoeien f 180 a f 300, kalfkoeien f 185 k f 315 stieren f 140 k f 380, pinken f 85 a f 105, graskal veren f k f vaarzen f 120 a f 170, alles mager vee; biggen f 11,k f 18,slachtpaarden f 70, k f 160 werkpaarden f 85 k f 450, hitten f k f Nuchtere kalveren: fok- f 15,a f 22,slacht- f 6,— k f 10,—. Biggen f 1.80 k f 2.20 per week. De aanvoer van vette runderen was niet bizonder groot niet tegenstaande dat, was er weinig handel, met minder gunstig verloop, enkelen zeer puike spoelingkoeien 1 ct. boven noteering. Ossen zeer beperktT aangevoerd, met ^redelijken omzet. Stieren behoorlijk aangevoerd; de zware soorten waren goed gewild en werden vlug verkocht vooral voor Duitsch land, afwijkende soorten werden minder vlug verhan deld. Vette kalveren met beperkten aanvoer, alles was zeer duur. De beste soorten waren goed gewild, en gingen vlug weg, inferieure kwaliteit weinig aange voerd, vonden eveneens grif koopers. Op de magere markt was over 't algemeen animo tot koopen, bij hooge vraagprijzen langzamen omzet voor 't binnenland was voor melkkoeien veel vraag kalfvee met geringen handel, jongvee met beteren handel, toch werden geen mooie prijzen bedongen. Nuchtere fok en slachtkalveren zeer ruim ter markt, er was veel handel, aanvankelijk met vluggen omzet was de verkoop later minder bevredigend. Paarden met tamelijke handel,biggen iets duurder verkoop vlugger, stemming opgewekt. Op de botermarkt werden aangevoerd 60/8 en 44/16 vn. en 202 stukken k J/s kilo. PrÜ8 le qual. 63. 2e qual. 59, 3e qual. f 54. Per '/2 kilo 77Vi k 82»/e ct. ROTTERDAM, 20 Maart. Tarwe iets ruimer ter markt, kon tot onveranderde prijzen geheel worden opgeruimd. Essex per 100 K.G. van f 10,totfll,75 overige soorten van f 8,50 tot f 9,75. Haver: minder aangeboden, onveranderd verkocht Per 100 K.G. van f 7,— tot f 7,50. enkele partijtjes voor zaai geschikt daarboven betaald. Bruine boonen tamelijk aangeboden onveranderd verkocht. Per H.L.van f 10, tot f 13,25. zaai daar boven. OUDE TONGE, 17 Maart 1911. Tarwe f 9,60 tot f9,75 per 100 kilo, Exek f9,75 tot flO,—Per 100 kilo, Haver f6,76 tot f| 6,90 per 100 kilo, Erwten f9.75 tot f 10,50 per mud, Bruine boonen f 11,50 tot f 13. per Mud, Eigenheimer Aardappelen f4,10 tot f 4,25 per mud, Eigenh. poters f2,50 tot f3,per mud. Koepeëen f0,80 tot f0,85 per 60 Kilo, Ajuin f 3, tot f3,25 per 60 Kilo, Kleine f 0,— per 60 kilo. Bonte Aardappelen f 2,50 tot f 2,75 per mud, Kriel f0,tot f0,per mud. Amsterdam, 21 Maart 1911. Ingezonden door Jac. Knoop, Commissio nair in aardappelen, Amsterdam. Zeeuwsche Bonten f 3,60 h f 4,60 Zeeuwsche Blauwen v 3,60 4,30 Spuische Eigenheimers 4,25 4 60 Flakkeesche Eigenh. 4,25 4,40 Drentsche Eigenh. 2,70 2,90 Brielsche Eigenh. 0,— 0,— Geldersche Blauwen 2,60 2,75 Friesche Borgers 8,60 3,90 Friesche Blauwen 3,60 4,20 Friesche Bonten S,30 3,80 Eigenheimer Pooters 2,60 2,80 Blauwe Pooters 2,40 2,50 Bonte Pooters 2,30 2,40 Andyker Blauwen 0,— 0,— Beverwijker zand 0,— 0,— Duitsche rooden 2.50 2,70 Bravos 4,70 4,80 Op Woensdag 22 Maart 1911, des avonds 7 uur in het Hotel Meyer te Middelharnis inzet; en op AVoensdng 29 Maart 1911 dos avonds 7 uur afslag van a. Een HUIS met ERF, benevens PAK HUIS aan get Vingerling te Middelharnis, kad. Sectie B nrs. 47 en 48 samen groot 1 are 72 centiaren; in twee koopen. en in combinatie ten verzoeke van den heer C. Pijl te Middelharnis.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 6