8 fontein. :ew. VARDEN „VOORUIT TWEEDE BLAD ■pr uterkoude in- en rwerken ogs Jac.z. SS!! leutel. Beton, ,IïARNIS. RBANK D koopt voor uwen winkelier Dventegels 883. ?e. RNIS. No. 18 22 Maart 1911 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Departement Ls era. So3=a.33a.els<a.Ij is. fo* .Vui ran 'I Hgentern. en op tegen 3 °/0 rente 's jaars nbreng en terugbetaling van Dinsdag, Woensdag en Don- benevens Maandagavond vac. ire van den Thesaurier-Boei- \z. te Middelharnis. adres voor alle end bij 292, Middelharnis. D SEDERT 1§1«. de lage prijzen worden ;oed vanaf ƒ5,aankoop bij f 10,— geheel. K. en GIERPUTTEN, PAARDENDRINK- IZEN, VLOEREN en Jien der putten. "POXjJJ-fcJ-tC. 3BT 1331). Teleph. Interc. No. 9 ndsche Bank. N op binnen- en buiten- Irijzen pningen op binnen- en sverzekering enz.; (erden tegen zeer billijke 7RIJE KLUIS volgens opzeggen 3 pCt. 's jaars lire; met drie maanden 3',2 pCt. 's jaars; met 1012 uur bij Waare 99 VASTSTELLING DEB KIEZERSLIJST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Mipdelharnis maken bekenddat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 19111912, benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hén, die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezers lijst zyn afgevoerd en daarop zyn gebracht, van den 23sten Maart tot en met den 21sten April a.s. op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15den April a.s. is een ieder be voegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voor komt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier wor den gesteld. Middelharnis, den 22sten Maart 1911. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. Het roode spook Het is er weer Zoodra de kerkelijke pers strijd voert tegen de Openbare School, komen ze met het socialisme aandragen, om dat naast de onderwijzers van de Openbare School te plaatsen. Zij zetten het er naast, zoo slim zijn ze wel en iemand, die dan niet goed oplet, loopt onwillekeurig in het voor hem gezette valletje. Kijk, daar staat Openbare onderwijzers en dan kort daarop volgt socialist. Dat staat er dan zoo handig, dat een oppervlakkig lezer niet beter meent of er staat: de Open bare onderwijzers zijn socialisten. Maar ze zijn wel zoo slim, dat niet te zetten. Kun je begrijpen, ze weten ook wel beter. Geloof maar gerust, als ze 't konden doen, dan stond morgen de krant er vol van. Wat een geluk voor de Openbare School, dat men alleen met zulke laffe ver dachtmakingen komt. Waar onze tegen standers zoo in de gelegenheid zijn geweest, om in het openbaar tegen ons optetreden, waarvan ze geen gebruik hebben ge maakt, daar ergert ons echter die oneerlijke manier van handelen. Waarom noemt de kerkelijke pers de Openbare onderwijzers rood Omdat ze opkomen voor de belangen van het kind. Omdat ze strijden voor de heilige rechten van de Openbare Sehooi. Omdat ze met eerlijke middelen vechten voor een eerlyke zaak En dat kunnen onze tegen standers niet velen. Is het geen bewys, voor het degelijk karak ter der Openbare School, dat onze tegen standers er niets tegenin kunnen brengen als laffe verdachtmakingen Ouders, laat TJ door die verdachtmakingen niet bang maken. De Openbare onderwijzers staan onder een wet, die aan de ouders de waarborgen geeft, dat er op de Openbare School niets gedaaD of geleerd mag worden, wat strijdig met de godsdienstige begrippen van andersdenkenden is. Weet ge wat er waar ia van het karakter van de Openbare School, ziehier dan een aanhaling uit een schrijven van dr. J. H. Gunning, districts-schoolopziener te Amster dam. Deze man, die een Christen in den waren zin des woords geacht wordt, schrijft „Ik heb nog nimmer en gij weet ik spreek vele menschen nog nimmer zeg ik U iemand ontmoet, die verklaarde, dat hij door de openbare School een ongeloo- vige of sociaal democraat was geworderi, maar daarentegen meer dan één die posi tief verklaarde, dat hij door de Christelijke School en de wijze, waarop daar het ge loof werd ingestampt, geheel van het ge loof en den godsdienst zijner vaderen was vervreemd." We gelooven na deze woorden van den heer Gunning niets meer te moeten zeggen. Beter oordeel kan bijna niet over de Open bare School uitgesproken worden, en de ouders, die zich laten ompraten, om hunne kinderen naar de kerkelijke scholen te zen den, mogen bovenstaande regels wel eens overdenken en ter harte nemen. Een eerljjk middel. De strijd voor het welzijn van het kind en de ontwikkeling van het volksonderwijs wordt van den kant der Openbare School niet eerlijk gestreden, leest men vaak in kerke ltjke bladen. Nu zoudt ge zoo denken, dat een partij, die zulke aanmerkingen maakt, den strijd van haar kant tenminste eerlijk strijdt. Want nietwaar, het gaat toch niet op, als men zoo „eerlijk" wil zijn om laffe verdacht makingen te gebruiken en zelf het wapen te hanteeren, waarvan men anderen het ge bruik verwijt? Wilt ge van de „eerlijkheid" der kerkelijke party een voorbeeld? Zie hier, wat zich nu dezer dagen te Ottoland, een plaatsje in de Alblasserwaard afspeelde. Ruim half December vroeg het hoofd van de Openbare School aldaar tegen 1 Maart ont slag. Het was slechts een klein schooltje, want hij was de eenige leerkracht. Het gemeentebestuur had dus ruim 21/2 maand den tyd om daar een nieuw hoofd te benoemen. Maar dat had zoo 'n haast niet! Burgemeester en het overwegend deel van den raad zyn antirevolutionair en hoewel her Openbaar Onderwijs volgens de wet een aan houdende zorg der regeering moet zijn, had pas half Januari een oproep plaats, die in begin van Februari nog eens herhaald werd. Er kwamen vijf sollicitanten. Maar nu is het hoofd 27 Februari vertrok ken en er heeft nog geen benoeming voor een ander hoofd plaats gehad. Het onderwijs staat aan de Openbare Skhool dus geheel stil en men kan bij zoo 'n behartiging van het welzijn van het kind en by zoo 'n zorg voor de Openbare School wel verwachten, dat die toestand nog eenigen tyd zal duren. Hoe moet dat gaan Of zouden ze daar ook denken er is een kerkelijke school, dan zullen de kinderen daar wel naar toe gaan Anders wel een „eerlyke" manier van onze tevenstanders om de Openbare School af te breken, vindt ge niet lezer? Een wedstrijd in het bidden. Nu drijft „Vooruit" zeker den spot met ons denken misschien eenige lezers, als ze 't opschrift zien. Een „wedstrijd" in het bidden Dat is spotten, met de heiligste gevoelens die den mensch kunnen bezielen 1 Juist lezer, we zyn het volkomen met U eens, dat is spotten. Wij, die door de kerkelijken voor „onge- loovigen" worden gescholden vinden bidden een te heilige zaak, om, daarin een wed strijd te houden. De kerkelijken denken er echter zoo niet over, als bijwijs het volgende. Aan een kerkelijke school moest een hoofd benoemd worden. Na veel wikken en wegen besloot men een vijftal candidaten op te roepen voor een proefles. Die proef les zou op een morgen van negen uur tot halftwaalf gegeven worden en elk der candidaten moest beginnen met een gebed. Elk halfuur moest dus een der candi daten zijn heiligste gevoelens uitstorten voor.de schoolcomissie. En de schoolkommissie die daar zat, durfde te beoordeelen, hoe of die man zich in zijn gebed tot God wendde. Uit zich zoo de Christelijkheid van die scholen, waarvan men altijd zoo hoog op geeft Dan is het geen wonder, dat ds. Hooykaas in de „Hervorming" schrijft: „Niet de openbare school, maar de zoogenaamde christelijke school kweekt de meeste revolutionairen, ongeloovigen en spotters". Wat schrijft „De school met den Bijbel" van 13 December 1910 waaraan we boven, staande ontleenen zelf over dit geval? „Wie gruwt niet van zoo'n proef, wie wenschte niet, Jat deze vivisectie niet ware het werk van een predikant, van commissieleden eener school met den By bel" Zoo wordt op de kerkelijke scholen het gebed tot een bespotting gemaakt en de ouders, die hun kinderen er naar toe zenden mogen zich wel eens ernstig afvragen, of die zoo genaamde „christelijkheid" geen schijn voor wezen is 1 MIDDELHARNIS- Zondag had de landbou wer v/d M. van den Bommel terwijl hy met een hit, bespannen voor een tilburie, de Voorstraat op kwam rijden het ongeluk dat de hit tegen den straat viel, waardoor hij en een bij hem zittende dame, op den straat terecht kwamen. Met wat matrieele- schade liep alles goed af. Naar men verneemt zal binnenkort aan het Zandpad alhier een melksalon worden geopend Het pand moest er reeds voor gehuurd zijn. Op de laatst gehouden tentoonstelling van rashonden te Rotterdam, was Flakkee goed vertegenwoordigd. Men zag er een Schotsche collie en een Duitsche Herders hond van den Heer Chr. Hössen, een Iersche Setter van den Heer P. v. Oudgaarden en een van den Heer T. C. Nipius, een Engelsche bulldog van den Heer S. v. d. Plaat allen van Middelharnis, en een Newfoundlander van den Heer Hameeteman van Ouddorp. Bekroond werden de Iersche Setters van de Heeren v Oudgaarden en Nipius, de bull dog van dén Heer S. v. d. Plaat, de Duitsche Herdershond van den Heer Hössen en de Newfoundlander van den Heer Hameeteman. Het plan bestaat om vlak by het station der tram een stationskoffiehuis ie bouwen. SOMMELSDIJK- Bij de tienjaarlyksche stemming, die alhier j.l. Dinsdagavond plaats had bij de Nederl. Herv. Kerk, zyn 178 stem men uitgebracht, waarvan 1 blanco en 1 van onwaarde waren. Van de 176 geldige stem men waren er 96 voor 't behoud van kerke- raad en .80 van kiescoliegie, zoodat de be staande toestand blijft ook voor de eerstvol gende tien jaren. De touwslager A. M. Schuurman is in het bezit van een eigenaardig soort varken. Een varkeu dat om zyn eigenschappen beter by het hondenras zou behooren dan wel bij de knorders. Als Schuurman het hok opent en het dier er uit laat, loopt het hem overal na waarheen hij zich begeeft en weèt zijn baas zelfs te onderscheiden al bevindt hjj zich onder anderen. DEKKINGEN- J. 1. Dinsdag zyn doorDr. C. v. Gelder in deze gemeente 14 kinderen gevaccineerd. Tegen a. s. Vrydag des voormiddags te 91/j uur is een openbare Gemeenteraads vergadering belegd. J. 1. Maandag sloeg de hit vanA. W. Soeteman alhier op hoi. Na verschillende mislukte pogingen het dier tot stilstaan te brengen, gelukte het eindelijk nabij den stal de hit te grijpen. Geen ongelukken kwamen gelukkig voor. Bij de j. 1. Donderdagmorgen gedane aanwijzingen tot verhooging en verzwaring der Zeedijken was zeer veel belangstelling. A. s. Donderdag zal de aanbesteding in het Hotel van den Heer Spee te Sommels- dijk plaats hebben. T. S., die naar het land per fiets wilde rijden, had onderweg het ongeluk tegen L. P. aan te rijden, die dezelfde kant uitweek, waar de fietsrijder heenging. L. P. viel tegen L. D. aan, waardoor beiden kwamen te val len. Hoewel een weinig zich bezeerd hebben de, brachten allen het er goed af. Dure paarden. Door den landbouwer 0. D. G. onder deze gemeente zyn 2 li/j-jarige paarden verkocht voor de som van f 950. Tot leden van het stembureau zijn gekozen de heeren A, Munters pl. voorzitter J. van Kempen, Jb. v. d. Velde en tot 4e lid M. Keyzer. STELLENDAM. De vorige week Zaterdag had schipper H. Brinkman het ongeluk zijn geheele vischnet met toebehooren te ver spelen. Dinsdag, is men gaan zoeken en had Brinkman het geluk, zyn vischtuig weder te vinden, zy het dan ook gescheurd. Terwyl de landbouwer P. Biemond met paard en rijtuig van een bezoek aan zyn zoon huiswaarts keerde, schrok onder weg het paard, tengevolge waarvan B. met zijn wagen in de sloot terecht kwam, waarbij B. zich erg bezeerde en de wagen veel averij bekwam. Dinsdagmiddag arriveerde het nieuwe vaandel voor de Zangvereeniging „Excelsior" alhier. Het vaandel, uit de fabriek van den Heer van Diemen te Dordrecht, waar inder tijd ook dat van de Muziekvereeniging „De Hoop" werd vervaardigd, ziet er keurig uit. De Heer van Diemen heeft eer van zyn werk. Woensdagavond zal in het Hotel Knöps alhier een voorstelling plaats hebben van Salomo's Eerste Rechtspraak. OUDE TONGE. Op 22 dezer zal de Heer Ds. van Eist uit Genemuiden alhier 's avonds in de Ned. Herv. Kerk optreden. DEN BOMMEL. Terwijl de schipper C. J. alhier de haven wilde binnen loopen.werd zijn vaartuig door een windvlaag overvallen, waardoor de mast brak en over boord ge raakte. Zonder verdere ongevallen werd het vaartuig later binnen gebracht. OOLTGENSPLAAT- Door Burgemeester en Wethouders onzer gemeente is Woensdag 15 Maart jl. aanbesteed het verbreeden en verdiepen der nieuwe zaat aan de Sluisscbe haven alhier. Ingeschreven werd als volgt: Johs. de Vos Pz. f 1826, J. Verweij f 1280, J. Neels f 995, B. K. Breeman f 994, W. Kreeft f 910,50, K. Vermaat f 892, L. de Vos Cz. f 847, Andr. den Braber f 739. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Aan het concours te Ouddorp, uitge schreven door de muziekvereeniging „de Hoop" te Stellendam, zal ook worden deel genomen door de gemengde Zangvereeni ging „Van Ongenoegen Vrij" alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Het ryden van de grint naar de grintbakken voor de Grintcommissie is by publieke aanbesteding gegund aan den laagsten inschrijver L. Braber Mz. alhier voor de prijs van 48 cent per M3. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier komen voor de dames: H. A. A. HagersC Osse- wejjer en P. C. de Bruyn. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat het primitief kohier van den Hoofdelyken omslag van af 22 Maart tot 22 Augustus 1911 op de de Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen en het pri mitief Kohier van de hondenbelasting van 22 Maart tot 22 Mei. Door den Burgemeester dezer gemeente is eene openbare vergadering van den Raad belegd tegen Donderdag 23 Maart 1911, des namiddags te 2 uren. Nooit tevreden! Naar men verneemt zal de heer J. v. d. Fange, brandmeester te Haarlemmermeer, niet berusten in de beslissing der Rijksver- zekerings Bank, waarbij hem, wegens een ongeval, overkomen tijdens een brand, een cent vergoeding per dag werd toegekend, doch zal hjj van deze beslissing in beroep gaan. Vrijdagavond waren te Zuidland eenige op geschoten knapen op het Kerkplein aan het ravotten, waarbij zy ruzie kregen, wat op een vechtpartij uitliep en het gevolg had, dat de 12-jarige P. Muilwijk met een klomp zoo op het hoofd werd geslagen, dat hy dood neerviel. N. R. C t. De invloed van het besluit, betreffende de bookmakerskantoren te Middelburg, is al merkbaar. Vrijdag verlieten reeds eenige bookmakers voor goed die gemeente. Een der grootste kantoren is gesloten, zoodat de daar werkzaam geweest zjjnde klerken reeds nu buiten betrekking zijn. Te Den Dungen werd kennis gegeven, dat dezer dagen verschillende diefstallen in de stoomtram de Meijerij hadden plaats ge had, waarop de veldwachter zich in de tram, die om 7 uur uit Den Dungen in de richting 's Bosch vertrekt, in een der goede renwagens verdekt opstelde. Aan de Dun- gensche brug werd even stil gehouden voor een medereiziger, waarna de tram zich voort bewoog. Bjj die gelegenheid werd opeens de deur van den wagen, waarin de veldwachter zich bevond, open gerukt. Fluks sprongen twee manspersonen in dien wagen. In het duistere voelden en tastten zy wat er geborgen was. Daarbij greep een van die personen den veldwachter op zyn hoofd, waarbij hy terug sprong en beiden uit den wagen wilden vluchten, doch zij werden door den politie man vastgegrepen, die met behulp van 2 tram-arbeiders hen te 's Bosch in bewaring stelde. Beide personen hebben bekend. Ook dat zjj Woensdag een paar kistjes sigaren op dezelfde wjjze ontvreemd hebben. Ligt dat op den weg van een gemeente raad Dr. van den Brink (sociaal-democraat) heeft by den gemeenteraad van Breda een motie ingediend, verzoekende, dat dit li chaam zich zal uitspreken voor algemeen kiesrecht en in dien geest een adres tot de Regeering te wenden. Zaterdagmiddag brak plotseling door onbekende oorzaak brand uit in de stoom- houtzagerij en kistenfabriek „De Woelgeest" aan den Kattensingel te Gouda. Door kordaat optreden van den directeur, den heer C. Vergeer en diens zoon, die met enkele omwonenden, de slangen schroefden aan de op het terrein aanwezige handkraan, werd bijna onmiddellijk met tweej stralen water gegeven. Met aangekomen hulp mocht het gelukken den brand in hoofdzaak tot het machinegebouw en naaste omgeving te beperken. Op het terrein zijn, buiten de verschillende werkplaatsen, groote opslagplaatsen, van hout, zoodat het een wonder is dat de brand zoo is beperkt. Het bedrijf ondervindt wat betreft het gedeelte dat met stoom-en elec- trische beweegkracht werkt, nogal eenige vertraging. In de werkplaatsen, waar han denarbeid wordt verricht, gaat alles zyn ge wonen gang. Kindersterfte in het Zuiden I Men schrijft aan den Tijd Deze blijft nog maar steeds groot. Het jongste jaarverslag van de te Maastricht gezetelde gezondheidscommissie gewaagt weer van die abnormale kindersterfte. Ver schillende gezondheidscommissies bestudee- ren ernstig deze aangelegenheid, en trachten door het nemen van allerlei maatregelen de sterfte vooral van zuigelingen tegen te gaan. In de Donderdag te Gulpen gehouden verga dering der gezondheidscommissie, gezeteld aldaar, werd andermaal de kindersterfte be sproken. Als oorzaken werden genoemd on kunde en ongeschiktheid in de verzorging van jonggeborenen, vroegtijdige huwelijken, nalatigheid. Als voorname oorzaak werd ook gememoreerd het afsluiten van een verzeke ring tegenover de(n)pasgeborene; de ouders ontvangen bij overlijden der kinderen een bepaalde som gelds. De gezondheidscommissie achtte ook voor ons land de Belgische wetsbepaling noodza kelijk, die nietig verklaart elke verzekering, die tot doel heeft het uitbetalen van een som gelds bij overlijden van kinderen beneden den 5-jarigen leeftyd, of by het ter wereld ko men van doodgeborenen. Overtredingen wor den met straffen bedreigd. Met het oog op mond- en klauwzeer, is te Willemstad door den veearts een onder zoek ingesteld naar den gezondheidstoe stand van den veestapel in die gemeente. Geen verdachte verschijnselen werden waargenomen. Een half miilioen aan effecten gevonden Te Zandvoort heeft het harnekkig ge rucht geloopen, dat aan het strand vooreen half miilioen aan effecten zou gevonden zijn. Menschen, die 't nog beter meenden te weten, maakte er zelfs een heel miilioen van.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5