s fontein. TWEEDE BLAD „VOORUIT merk Anker. terkoude :bank. iuiel. 5IERS, No. 15 I Maart, 11)11 Plaatselijk Nieuws. RBANK ITER Co., RDAM. koopt voor ïn winkelier Iministratien. ■M Departement en. S0m.melsd.i3 .1'ut can 't Algemeen. )p tegen 3 °/0 rente 'sjaars •eng en terugbetaling van nsdag, Woensdagen Don- evens Maandagavond vaü van den Thesaurier-Boe>- te Middelharnis. lesschen A 55, 80 en thekers en Drogisten r pain-expeller verpakking bij A. TEEPE, te KEMA DOORN- A. G. P. DE VRIES A. L. HOBBEL, te tVINK, Drogist. f'100j en van f 50 rkt 76 en bij den IJ\ Jr. 1 jTGENSPLAAT, OORSTRAAT. op BiNNEN- en 'EN- en BUITEN- "ijzen, al. zen en landerijen ;ft het geld voor banknoten tegen an derden tegen nz. enz. schade. 33/« '8 jaars. MIDDELHARNIS. Maandagmiddag had het A-jarig dochtertje van den heer B. op den Visscïtersdyk het ongeluk om te struikelen en terecht te komen tegen een grooten hond van den scharenslijper H. van D. uit Oude Tonge. Het dier schrok hevig en beet de kleine daardoor in het gelaat, waardoor eenige bloedende wonden werden veroor zaakt, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een ongelukkig toeval is het bepaald, want naar wij vernemen heeft nimmer de hond iemand kwaad gedaan. Bij een varken van een inwoner dezer gemeente deed zich dezer dagen de besmet telijke vlekziekte voor. Dinsdagmiddag viel een stuk ijzer op den voet van den werkman Kooij, die werk zaam was aan den Stationsweg alhier, hij werd daardoor zoodanig bezeerd dat hy zijn werkzaamheden niet kon voortzetten. Bij inschrijving is de levering van de benoodigde grint voor den Oost- en West- plaatpolder aangenomen door schipper J. v. d. Heuvel van Sliedrecht. Sedert de vorige opgaaf zijn teIJmui- den binnengekomen de vischsloepen Schip Schipper Besom. Burgemeester Mijs L. Koster f 315 Vertrouwen C. v. d. Hoek 175 SOMMELSDIJK. Vrijdagavond zal in het hotel Spee ie Sommelsdijk als spreker op treden de Heer KI. de Vries Sr. uit Amster dam. Dat genoemde spreker lid is van 't Hoofdbestuur van „Volksonderwijs" is al aanbeveling genoeg, om een groot aantal belangstellenden te doen verwachten. Ook de dringende uitnoodiging tot debat aan de tegenstanders, zal personen genoeg dien avond daar doen zijn, om met den spreker van gedachten te wisselen. Waar de Openbareschool hier tegenstanders heeft, zullen ze deze gelegenheid niet voorbyla- ten gaan. Daar de entrée vrij is, behoeft niemand zich te laten weerhouden, maar kan ieder een, die belangstelt in goed, degelijk onder wijs, door zijn tegenwoordigheid op dien avond daarvan doen blijken. We wenschen den Heer de Vries een groot en aandachtig gehoor, een aantal de baters en we twijfelen dan niet, of het zal een goedgeslaagden avond zijn. Het onderwerp is het waard. DIIUtSLANI). De Chr. Zangvereeniging gaf Dinsdagavond haar aangekondigde eerste uitvoering die goed slaagde, voor een zeer talrijk publiek. Ds W. Bieshaar predikant te Zetten heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Met ingang van 16 Mei a. s. is be noemd tot Directeur van het Post en tele- graafkontoor te Oud Gastel de heer B. Mille- naar thans in gelijke betrekking alhier. RECTIFICATIE. In een vorig nummer stond een berichtje uit Dirksland over een rede van Heijkoop. Daarin stond vermeld dat 52100 mannen het kiesrecht nog niet hadden. Dit moet zijn 521000 alzoo 10 maal zooveel. HEIIKINGEN Verleden week gaven de blinde Koudijzer uit Middelharnis in de Ned. Herv. Kerk alhier een zanguitvoering, met medewerking der zangvereenigingen uit deze gemeente, Middelharnis, NieuweTon- ge en Melissant. De zang liep zeer goed van stapel. Voor de blinden werd f 10 gecollec teerd, Met ingang van 1 Maart is het nieuwe Hoofd der school, de Heer J. M. Verboom uit Oudekerk a/d IJssel infunctie getreden. J.l. Maandag werd de hoogaars met volledigen inventaris (pleizieijacht) van wijlen den heer J. Schipper gemjjnd en ver kocht aan den heer Stevense te lerseke voor de som van slechts f 193. De hoogste bieder bij opbod was Jb. Snyder alhier voor f 155. STELLENDAM- Donderdag 2 Maart a.s. zal in de zaal van den heer F. Troost de Land- bouwvereeniging alhier een algemeene ver gadering houden, waarop behandeld zal worden de wijziging der Statuten der ver eeniging. Bij het lossen van kolen uit een tjalk in den Zandzuiger van den heer Kalis, welke hier voor de haven aan 't werk is, werd de stuurman, toen hy een touw wilde klaren, door de lier gegrepen en in het rond geslin gerd. Dadelijk werd stop gezet, waarbij de bak met kolen kantelde, en den inhoud °P den rug van den schipper terecht kwam, die daarbij een bloedend gezicht bekwam en 2 ribben brak. De stuurman kwam er betrekkelijk goed af, hoewel ook voor hem geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Dinsdagavond ging op de kaai alhier het paard van den koopman J. G. uit Melis sant er van door. De wagen sloeg al heel gauw onderstboven, waarbij deze bynatotaal werd vernield. Zoo braken de wielen en de as. Met een geleende wagen kon G. zijn goederen, die hij met de boot uit Rotterdam had gehaald, naar huis vervoeren. Het bestuur van de Generale Dijkagie van Stellendam brengt ter openbare kennis, dat de lyst der Stemgerechtigde Ingelanden is herzien, en gedurende veertien dagen te rekenen van den 23en Februari tot en met den 8sten Maart a.s. ter inzage van Inge landen zal liggen ten kantore van den Sec retaris des polders. Bezwaren tegen deze lyst kunnen binnen 14 dagen na de dagteekening van deze be kendmaking door Ingelanden schriftelijk by het Bestuur worden ingediend. De afgeloopen week waren garnalen- vangsten hier buitengewoon gering. Door het ongunstige weer kon men maar een dag vissollen. Per vaartuig werden slechts onge veer 10 K.G. garnalen gevangen. VERSLAG van het behandelde in de vergadering van den Raad der Ge meente Stellendam op Vrijdag 24 Februari 1911 'svoorm. 10 ure. Afwezig de heer Biemond. Voorzitter de Burgemeester. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen van de Gezondheidscommissie te Middelharnis, een schrijven, bevattende het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning kad. bekend 85a; eigenaar de heer L. O. van der Velde. Op voorstel van het Dag. Bestuur wordt met eenparige stemmen besloten tot onbewoonbaarverkla ring dezer woning, waarvan aan den eige naar zal worden kennis gegeven. De heer Moerland wyst er vervolgens op, dat men moet oppassen niet met twee maten te gaan meten. Immers, de heer D. van den Broek, gemeenteopzichter, volgens wiens inlichtin gen verschillende huiseigenaars aanzegging krijgen deze of gene verbetering aan hun huizen aan te brengen, zal toch zelf in de eerste plaats hebben te zorgen, dat zijn panden aan de voorschriften der wet voldoen. Dat dit niet het geval is, is voldoende be kend aan den voorzitter en is gebleken uit een brief vanwege de Gezondsheidscommis- sie. Hij acht dus in deze voorzichtigheid aanbevolen. De voorzitter belooft na afwerking der agenda hieromtrent nadere inlichtingen te geven. Komt weer aan de orde: ruiling of aan koop van grond toebehoorende aan den heer J. Meijer. De voorzitter deelt de vergadering de be sprekingen mede, welke hy heeft gehad met den heer Meyer omtrent deze kwestie en legt de teekening ter tafel. Nu blykt, dat bij ruiling de gemeente 969 M2. grond zal moeten toegeven. Er wordt daarom besloten op voorstel van B. en W. den grond van Meyer te koopen. Tengevolge van dezen grondaankoop wordt tevens besloten tot het aangaan van een leening, groot f2000, bij de Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam, welk besluit ter goedkeuring aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie zal worden opgezonden. Wordt met eenparige stemmen vastgesteld een staat model A. tot het doen van betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven dienst 1910, welke ter goedkeuring zal worden opgezonden aan Heeren gedeputeerden dezer provincie. Worden met eenparige stemmen vastge steld 2 staten model C. tot aanvulling der begrootingen dienst 1910 en 1911, welke ter goedkeuring aan Heeren Ged. Staten van Zuid Hollandzullen worden opgezonden. Hierna geeft de Voorzitter de toegezegde inlichtingen omtrent onbewoonbaarverkla ringen. De heer Moerland heeft gezegd, dat de heer van den Broek inlichtingen geeft. Dit is in zoo ver juist, dat de gemeente opzichter hierin handelt op verzoek van B. en W. Dit wordt vergeten. Aldus de Voorzitter. Vervolgens komt de rondvraag. De Heer Van Seters komt ook nog eens op de onbewoonbaarverklaringen terug. Hy vindt, dat men een weinig rekening houden moet met plaatselijke omstandigheden. Hy is naar Zwolle geweest en als men over de Veluwe reist, ziet men daar woningen die zeer veel tekort schieten en die toch niet onbewoonbaar zijn verklaard, hoewel ze in veel slechter conditie zijn dan de woningen hier. Hij vindt het veel erger, dat de toestand van de slooten om de gemeente gehandhaafd blyft. Hy vraagt daarom, of er niet wat wordt opgeschoten met de rioleering. De Voorzitter zegt, dat de plannen zijn gemaakt en de teekening binnen korten tijd zal worden aangeboden. De Heer Holleman zegt, dat de toestand der slooten eischt, dat er niet gewacht zal worden op die rioleering't is meer dan erg. De Voorzitter vraagt, welke slooten bedoeld worden. De Heer Holleraan Die bij de O. School, op den Achterweg. Wie wil weten, hoeveel voet modder er staat, die ga maar naar den Heer Koudijs te Middelharnis, die onlangs op minder aangename wijze de laag modder heeft gepeild. De Heer Moerland bespreekt den toestand der gemeente-reiniging. Over dit punt volgen vele besprekingen, die echter tot geen resul taten leiden. Volgen besprekingen over de rioleering. De Heer Holleman wijst op de lage ligging van Stellendam en zegt, dat zijns inziens rioleering zeer vele bezwaren zal hebben. Hij stelt voor, zoo dit plan niet lot uitvoering mocht komen, er voor worde gezorgd, dat de slooten telkens kunnen worden voorzien van versch water. Dan zou de toestand veel verbeteren. De Heer Van Seters deelt de opgesomde bezwaren van den vorigen spreker, maar dacht, dat al besloten was tot rioleoring. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van de Visschersvereeniging Eensgezindheidte Stellendam op Maandag 27 Febr. j. I. in de zaal van den heer F. Troost. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de Secretaris de notulen der vorige bijeenkomst, die onveranderd worden goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. 1. De Secretaris zegt, dat het Bestuur in zake de assurantie nog niet ver met zijn bemoeiin gen is gevorderd. Het, heeft zich in ver binding gesteld met den heer Gelder, op wiens advies het zeer gesteld is, doch deze heer is thans nog door ernstige ongesteld heid verhinderd met de vereeniging te cor- respondeeren. 2. Daarna deelt de Secretaris 't een en ander mede van zijn onderhoud met den heer Op zichter van de Rijks-Waterstaat, als gevolg van het aan den Minister gezonden ver zoekschrift ter verbetering van de haven hoofden. De opzichter zal zich beijveren de zaak tot een goed einde te brengen. 3. Een schrijven van de Administratie der belastingen, waaruit blijkt, dat er nog steeds leden zijn, die niet op de verlangde wijze met de invulregisters betreffende den vrij dom van zoutaccijns omgaan. Den leden wordt ten sterkste aangeraden, zich vooral aan de voorschriften te houden, daar anders groote kans bestaat, dat de vrijdom van accy'ns wordt ingetrokken. Volgt verslag van den Secretaris over het afgeloopen vereenigingsjaar. Hieruit blijkt, dat in het verloopen jaar coöperatief is aangekochttouwwerk f514,14 cachou f 176,24, garens en katoen f 333,69. De medewerking der vereeniging werd gevraagd van wege de Staatscommissie voor de werkeloosheid en door de Opzichter van de Rijks-Waterstaat betreffende het opruimen van wrakken. In het bestuur kwam verandering, door dat A. Spuy die ophield schipper en dus lid te zyn, werd vervangen door Johs. Jansen. Het aantal leden steeg tot 43. Komt de Rekening van den penningmees ter. In kas in Februari 1910 f 26,24, aan Contributie f 10,75, verkoop van zoutregis ters f 6,40, totale ontvangsten f 43,39. Uit gaven f 10,92. Alzoo een batig saldo van f 32,47. Verkiezing Bestuursleden. Aan de beurt van aftreden zyn A. Moer kerk en C. Roon. De eerste wordt herkozen, terwijl in de plaats van C. Roon na her stemming wordt gekozen M. Troost. Hierna komt ter sprake een voorstel van den heer C. Roon, om onderlinge verbods maatregelen te treffen tegen het gebruiken van kleine garnalen als voeder aan varkens. De meerderheid der vergadering is evenwel van meening, dat dit kwaad van te geringen omvang is, om er dergelijke maatregelen tegen te treffen. Ten slotte wordt besloten geeD voorschriften dienaangaande te maken; ieder der aanwezigen zal er evenwel voor waken, zich die verkeerde gewoonte tot de zijne te maken. Rondvraag. In de vorige vergadering waren de prijzen vastgesteld, die men over de verschillende maanden by de hoofden der pellerijen voor de garnalen wilde bedingen Medegedeeld wordt, dat al de eischen op twee na zyn in gewilligd. Van de zijde der pelleryen is men nl. niet bereid, om van 1 Juni tot einde December voor gezouten garnalen 11 cent per kilo te betalen en ook niet om over de 2de helft van Mei 12 cent voor elke K.G. gar nalen te geven. De vergadering besluit nu de den eisch van 11 cent te laten vervallen en dit te houden op 10 cent, mits dan over de 2e helft van Mei 12 cent per K.G. worde be taald. Deze beslissing zal men aan de hoof den der pellerijen mededeelen. Mocht aan dit verzoek wederom niet voldaan worden, dan zal zoo spoedig mogelijk een andere vergadering worden belegd, ten einde de verdere maatregelen te bespreken. Er wordt nog besloten in het komende jaar meer vergaderingen, by huishoudelijk reglement vastgesteld, te houden. Het ge ringe aantal vergaderingen verleden jaar is namelijk oorzaak geweest, dat het be drag van den coöperatieven aankoop nog al gedaald is. Daarna wordt de vergadering door den voorzitter den heer Johs. de Geus, gesloten. NIEUWE TONGE- Woensdagmorgen 22 dezer omstreeks 11 uur ontstond er een begin van brand in de woning van W. Donkersloot, dat zich ernstig liet aanzien. Zijn vrouw had even te voren met een lampje in de kelder geweest waarmede zy waarschijnlijk te kort. bij het stroo is ge komen dat daar stond voor beschutting der aardappelen, juist was de storm dat. uur op het hevigst zoodat, de onderlagen en de bedstede in licht, en laaie stond. Door te genwoordigheid van geest der vrouw wist zy het bed met toebehooren te bergen. Door het spoedig optreden der buren werd de brand met emmers water gebluscht. Assu rantie dekt de schade. OUItE TONGE- He uitslag der aanbesteding van de benoodigde onderhoudsgrint is als volgt: P. Duyra Hollandsche f 2,045 per M3. Pruissische 2,17s B. de Korte Hollandsche 2,145 Pruissische 2,275 C.v/dOudenMz. Hollandsche 2,23 Pruissische 2,53 W.M.d.KorteSz.Hollandsche 2,035 Gegund aan P: Duiim, Pruissische grint f 2,17s. Aan de Rivier de Krammer is onder deze gemeente Zaterdag 18 Febr. 1.1. aange dreven een groote boot. De eigenaar is on bekend. Het schip van den Heer L. Hooglander is Maandag 20 1. 1. voor de haven van deze gemeente, geladen met kunstmest voor rekening van de Landbouwvereeniging No. II, omhoog gevaren. Openbare Vergadering der Gemeente Oude Tonge op Donderdag 23 Febr. 1911 's voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter de Burgemeester J. Mys Dz. Met een woord van welkom op de eerste vergadering in het jaar 1911 opent de Voor zitter de Vergadering. Ten eerste wordt bij loting uitgemaakt, in welke volgorde de stemmen in deze ver gadering zullen worden uitgebracht. Ten tweede worden de Notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ten derde worden gelezen de navolgende Ingekomen stukken a. Missive van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, daarbij goedgekeurd terugzen dende Raadsbesluiten, wijziging Gerneente- begrootingsdienst 1910. b. Missive als voren, daarbij goedgekeurd terugzendende het supletoir kohier Hoofde- iijken Omslag, dienstjaar 1910. Deze missi ves worden voor kennisgeving aangenomen. c. Verzoek van den heer A. Slis om ont slag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente. Dit ontslag wordt met algemeene stemmen eervol verleend. Ten vierden worden de jaarwedden dei- wegers over 1910 vastgesteld op het bedrag, dat door hen over dat jaar is genoten. Ten vijfde doet de heer G. C. van Schou wen rekening over 1910 als administrateur der goederen van wylen L. G. Dabbe. Ten zesde wordt besloten tot het bouwen eener nieuwe woning aan de bouwhoeve van den boedel Dabbe. Ten zevende worden vastgesteld in ver ordering op de heffing en invordering eener belasting voor het gebruik der lijkkoets. Ten achtste wordt besloten tot het uit- keeren van de gewone gratificaties aan de politie. Ten negende worden tot leden van het stembureau voor de aanstaande verkiezing van leden van den Gemeenteraad benoemd de heeren J. Pulleman, L. Slis en L. Kosten. Ten tiende wordt besloten om her onder houd en de verlichting der lantaarns op het tramwegemplacement op de door B.enW. gestelde voorwaarden over te nemen. Ten elfde wordt besloten tot het maken eener nieuwe rioleering van af de Kerkstraat tot de Algemeene Begraafplaats, mits door belanghebbenden op billijke wyze in de kosten wordt bijgedragen. Ten twaalfde wordt besloten tot het doen van eenige uitgaven uit den post Onvoor ziene Uitgaven der begrooting dienst 1910. Na nog eenige bespreking omtrent de stukken der op te richten gasfabriek enz. sluit de Voorzitter de vergadering. OOLTGENSPLAAT. Bij de Woensdag 22 Februari j.l. gehouden stemming, om uit te maken, of in de eerstvolgende tien jaren het beroepen van een predikant en het be noemen van kerkeraadsleden der Ned. Herv. gemeente alhier zal geschieden door den Kerkeraad of door het kiescollege, werden uitgebracht 68 stemmen voor het kiescollege en 1 xoor den kerkeraad, zoodat de oude toestand bestendigd blijft. Donderdag den 23 Februari j.l. hield de Coöperatieve Boerenleenbank alhier hare gewone jaarljjksche ledenvergadering in Hotel Hobbel. Aanwezig waren 93 leden. De Voorzitter, de heer A. Wagner, opent de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen. Een terugblik werpen de op het afgeloopen jaar, acht hy het een groot voorrecht te kunnen constateeren, dat van de 136 leden, die de Bank telt, in dat jaar geen enkele door den dood werd weg gerukt. De Secretaris-kassier, de heer A. van Rossum, leest de notulen der vorige verga dering, die onveranderd goedgekeurd en ge- teekend worden. Hierna is aan de orde de Rekening van de ontvangsten en uitgaven der Bank en de Balans over 1910. De rekening luidt aldus: Ontvangsten Inhoud der kas op 31 Dec. 1909 f 3623,66 Ontvangen spaargelden 59834,44 Terugbetaalde voorschotten 24371 Ontvangen van de Centrale Bank 39540,25 Afschrijving op mobilair 10, Op de reserve gebrachte winst 848,29 Ontvangen rente van voorschotten 1675,97 in loopende rekening 1081,51 Buitengewone ontvangsten 24,37 Totaal f 130504,49

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5