Si™. AMEUBLEMENTEN. Schiedam. Entert tickfe Eriiiienwija TE KOOP: 26_25 OPRUIMING J. PRINS, Gouden- en Zilverwerken D. Hartog-s Jac.z. Levertraan, Vraat een pa Puike Strubes-Zaaihaver. Bruin- en Rijnsburger Uienzaden. Groenkraag- en Rood Beetenzaad. Wed. C. Both Zonen, gegarneerde en ongegarneerde dames-, kinder-en keuvellioeden ZANDPAD Mi DDE LH AH NIS. Westdijk B 292, Middeiharnis. Vleeschhouwerij MOZES DE HAAS,E Vorstvrije Berger DROESPOEDER A. TEEPE, Bekroond Int. Tentoonstelling Amsterdam 1883. ZUID-H0LL. REDDEN- EN MEUBELFABRIEK. SSteiS.WONINGINRICHTINGEN Matrassen. DEKENS. Tapijlei, Liièns, Ylutritta, Guriptofa, San- m Traplmpn DOORGEDRUKT LINOLEUM j Stof voor Munrbespanning, in diverse Dessins en Klenren, Catalogi op aanvraag franco. BRANDEWIJN, per Liter f JENEVER, per Liter fi welke garme De firma Verkade en de Bakkerswet. iS'a de verbazend ongunstige ontvangst, welke aan het Bakkersontwerp en de be ruchte Bakkersraden in de Kamer ten deel viel, heeft minister Talma de Bakkersraden voor goed in den doofpot gestopt en van zijn Bakkerswet een wijziging voorgesteld, waarin volgens de aangenomen motie- Troelstra een regeling van den arbeidstijd der bakkersgezellen is opgenomen. Het schijnt het noodlot van den heer Talma, den grooten Patrimoniumman te zijn, dat hij, die zoo felle critiek dorst te oefenen op het werk van wijlen minister Veegens. met ontwerpen voor den dag komt, die alle even aarzelend en halfslachtig zijn. In het eerste ontwerp tot beperking van den nachtarbeid werd nachtarbeid voor den alleen werkenden patroon verboden. Zeer terecht. Immers zonder zoodanig verbod zou het kleinbedrijf een voorsprong gege ven worden op het grootbedrijf, die zeer onreehtvaardig zou zijn, vooral omdat juist de toestanden in liet kleinbedrijf het meest ingrijpen van den wetgever noodzakelijk maken. In het gewijzigde ontwerp wordt den minister vrijheid gegeven aan alleen- werkende patroons verlof tot nachtarbeid te verleenen. Dit is niet anders dan een concessie van den grooten drijver uit de Kanaalstraat, die in zijn Standaard onop houdelijk tegen genoemd verbod heeft ge sputterd. Overal waar het kleinbedrijf be staat naast het grootbedrijf, is zoodanig verlof zeer onrechtvaardig ten opzichte van het laatste, en het zeker niet aan het ver leenen ervan over te laten aan den minister. Bij wisseling toch der portefeuille is het zeer wel denkbaar, dat tevens wisseling van de denkbeelden omtrent dit te ver leenen verlof plaats heeft. De firma Ver kade, wier uitnemend ingericht grootbe drijf van de voorgestelde wet niet veel anders dan de nadeelen zal ondervinden, zet in een adres aan de Kamer haar be zwaren tegen het gewijzigde Bakkersont werp uitéén. Haar bezwaren komen hierop neer le). de arbeidstijd in het kleinbedrijl zal volgens de wet slechts zooveel min der dan 12 uur zijn, als de rusttijden bedragen, die de patroon den gezel wil toekennen. 2e). de arbeidstijd in het grootbedrijf wordt gebracht op 10 uur. 3e). voor het kleinbedrijf geeft de wet bij 12-urigen diensttijd geen enkelen regel omtrent de rusttijden; bij meer dan 12-urigen diensttijd geeft de wet voor het kleinbedrijf een vaststaande regeling van de rusttijden, immers een onafgebroken rusttijd van zooveel uur als het verschil is, tusschen den dienst tijd en 11 uur; voor het grootbedrijf wordt de regeling der rusttijden in elk bijzonder geval aangegeven door het uitvoerend gezag; het grootbedrijf vindt dus in de wet omtrent geoorloofde ar- beids- en rusttijden slechts dezen eenen regel, dat als de arbeidsinspectie zich hiermede bemoeit, de arbeidstijd niet meer dan 10 uur mag zijn, doch dat overigens alles door de arbeidsinspectie zal worden voorgeschreven. Het bezwaar der firma Verkade is niet, dat een 10-urige arbeidsdag wordt voor geschreven, immers dat beginsel geldt reeds in haar onderneming, doch wel, dat aan de concurreerende kleinbedrijven een langeren arbeidsduur wordt toegestaan, terwijl de bedrijfsorganisatie van de groote fabriek wordt blootgesteld aan voortdu rende onzekerheid. Een ander bezwaar is, dat ook het ge wijzigd ontwerp alle lasten op de gemengde bedrijven (brood- koek- en beschuitfabriek) legt, terwijl niet broodbakkende concur renten niet alleen geheel worden vrijge laten wat nacht- en Zondagsarbeid betreft, doch ook in geen enkel opzicht aan de nieuwe bepalingen aangaande arbeidsduur en rustpoozen worden gebonden. In de Kamer zal zeker aan de bezwaren der firma Verkade de noodige aandacht worden geschonken. Het gaat niet aan een uitstekend ingericht grootbedrijfonnoodig door de wet gevoelige schade toe te bren gen. Te meer niet, omdat door aanneming van het amendement Borgesius betreffende het ploegenstelsel gemakkelijk aan de voor naamste bezwaren tegemoet kan worden gekomen. Wij zijn, zoo zeide indertijd de Kuyperianen, voorstanders van de Leer plicht, maar niet van de Leerplichtwet- Borgesius. Met heel wat meer recht kunnen wij zeggen: wij zijn vurige voorstanders van de afschaffing van den nachtarbeid voor de bakkersgezellen, doch niet van het out- werp-Talma. Eerst als de onbillijkheden, die het met zich brengt, door de Kamer zijn weggenomen, kan het als een stap in de goede richting worden beschouwd. Kentering. Aan de Linkerzijde golden tot nu toe de Vrij Liberalen als de tegenstanders van het algemeen kiesrecht. Feitelijk was het verzet tegen de kiesrechtuitbreiding het beginsel hunner organisatie. Wel was deze partij bereid het algemeen kiesrecht toe te staan, mits dan de rechten der Eerste Kamer werden uitgebreid. Tot dien prijs zal wel geen voorstander van het Algemeen Kiesrecht die hervorming wenschen te verkrijgen We weten te goed, wat dit oer-conservatieve college gedaan heeft bij de Eerste Ongevallenwet en bij de pogin gen van minister Staal tot legerhervor- ming. De Nieuwe Courant, het groote, ge subsidieerde werkgeversorgaan, is de ver woede tegenstander van het Algemeen Kiesrecht. Het deftige blad, dat „hoffahig" is bij de heel deftige élitie, schaamt zich zelfs niet het roode spook er bij te halen nu het ziet, dat het Algemeen Kiesrecht vast en zeker komen zal. Dat de meening der Nieuwe Courant niet die der Vrij-Libe- rale partij is, bewijst de redevoering, die een der voormannen dier partij, de heer prof. Visser van IJzendoorn onlangs te Gorinchem heeft gehouden. In een inge zonden stuk in de N. R. Ct, schrijft deze hoogleeraar, dat de ledenvergadering van den Vrij-Liberalen Bond niet heeft beslist dat de vrije liberalen hun stem {moeten weigeren aan alle voorstellen tot grond wetsherziening, welke onder meer eene regeling van het kiesrecht inhoudt als de heer V. v. IJ, in zijn rede aangaf (alge meen mannenkiesrecht en astributief vrouwenkiesrecht,) wanneer daarbij niet aan de Eerste Kamer het recht van amendement vordt verleend. De heer V. v. IJ. verklaart niet de ver antwoording te willen dragen om voorstel len tot grondwetsherziening met den inhoud waarvan hij zich kan vereenigen, te ver werpen alleen op dezen grond, dat daarbij aan de Eerste Kamer liet recht van amen dement niet wordt verleend. De hoogleeraar meent, dat zijn zienswijze door de meerderheid der vrije-liberalen worden gedeeld. Wil de vrij-liberale partij tenminste nog eenigen invloed op de kie zers behouden, dan zal zijjj verstandig doen zich tot het standpunt van den heer V. v. IJ. te bekeeren. Het Algemeen Kiesrecht is niet te keeren. De vrij-liberale Kamerleden, welke zich met hand en tand er tegen blijven verzetten, loopen in 1913 99 °/o kans hun zetel te verliezen. Slechts de heer Tydeman is vrij zeker van zijn Tielschen zetel. En wat is een partij zon der Kamerzetels Alleen om het behoud harer plaatsen blijft de christelijk-Histo- rische partij in de clericale coalitie. Waar deze partij zulk een ontzettend hoogen prijs voor haar Kamerzetels betaalt, kan niet gezegd worden, dat van de Vrij-Libe ralen teveel gevergd wordt, als men vraagt, dat zij hun tegenstand tegen het Algemeen kiesrecht zullen opgeven. Eerst als zij daar toe komen, zullen zij op den naam liberalen aanspraak kunnen maken. Was het niet de groote Thorbecke, dien zij toch wel als hun geestelijken vader zullen erkennen, die meer dan een halve eeuw geleden uit sprak, dat het beginsel van het algemeen stemrecht in de staatsgeschiedenis der 19de eeuw lag? De Vrij-Liberalen dienen in hun eigen belang te begrijpen, dat in 1913 hun plaats is aan den kant der strijders voor het algemeen kiesrecht, willen zij niet geheel ter zijde gesteld worden Schoolsubsidie. De tegenpartij raast en scheldt nog al eens op de Openbare school 9n haalt dan altijd het schreeuwend onrechtvaardige aan van de Rijkssubsidie. Laten we echter eens zien, hoe het daar mee staat. Tot 1904 werden openbaar en bijzonder onderwijs door de Rijksregeering als gelijk gerechtigden beschouwd, Dr. Kuyper bracht daarin verandering. Wel bleef volgens de wet op het Lager onderwijs de gelijkheid bestaan, maar dit was slechts schijn. Door de regeling in de finant.iëele ver houding tusschen Rijk en Gemeente, dato 24 Mei 1897, waren aan de Gemeente verschil lende sommen toegestaan. Wel kreeg de Ge meente nu de meerdere subsidie volgens de wet uitbetaald, maar van het geld, bij besluit van 24 Mei 1897 haar toegekend, werd die netjes weer afgehouden. Dit had men aardig uitgedacht, de schijn was gered en de tegenpartij kan voortgaan met het schetteren over onrechtvaardige „bevoordeelingen" van het Openbaaronder- wijs. Zij konden scholen en schooltjes stichten en de onderwijskosten per leerling daardoor onnoodig hoog opdrijven. Zoodoende kostte de kerkelijke propa ganda onder de jeugd aan de onverdraag- zamen zoogoed als niets. Maar wie betaalt het gelag? De belastingbetalers. Eerst moeten ze bijdragen aan de koster, van het onderwijs door de Gemeentebelasting, dan door de Rijksbelasting voor het onderwijs in het algemeen en door die voordurende splitsing en nogeensspiitsing veel meer,dan noodigis. En wat is bovendien nog het geval De wetgever heeft gemaakt, dat die split sing voordeel oplevert voor die vereeni- gingen of instellingen, waar het ontvangen van salaris door de onderwijzers sleclits schijn is. Waar in werkelijkheid elke gulden per leerling meer uit 's Rijksschatkist ge trommeld, winst voor de kast der instel ling is. Wel heeft men destijds op het onrecht vaardige van den toestand gewezen, maar de kamermeerderheid bleef ook in deze zaak den leider trouw. De kerkelijke drij vers, op het platteland vooral, waren er hoog mede ingenomen. Thans wil men de zaak nog verder drijven. De vergoeding, volgens de Wet van 1905 4,0 pCt, zal bü de nieuwste wijzingen 8 pCt bedragen, dus bijna verdub belen. Heeft men voorden bouw v:-»n een bij zondere school in een flinke stad en die bestemd is voor meer dan 580 leerlingen f 55700 noodig (vulgens de verklaring van den Minister in de Memorie van Toelich ting ontloopt dit niet verre de werkelijk heid; dan vergoed het rjjk volgens de Wet van 1905 een som van 2502,20 per jaar, volgens de nieuwe regeling wordt dit 4456 per jaar. Wéten de belastingbetalers nu, waarom verhooging van de belasting noodig is? En weten de lezers van ons blad nu ook, dat het geschetter van de tegenpartij over onrechtvaardige bevoordeeling niet geldt het Openbaar onderwijs, maar wel de scho len van kerkelijke propaganda? Laten we echter hopen, dat het zoover niet komt en intusschen niet stil zitten, maar arbeiden en werken voor de Open- bareschool diedeschool isvooronskind,daar ze de opleiding van alle kinderen bevordert tot nuttige burgers van den Staat A I> V E K T ENT) N. IDX^IEX 311.-^ 2sT ID van ELet beste adres voor alle is van ouds bekend bij 6K»K*IK,|» «iKUEKT IXIII. N.B. Ondanks de lage prijzen worden tramkosten vergoed vanaf ƒ5,— aankoop naar verhouding, bij 10,— geheel. VAN St. Joris Doelstraat,Sommelsdijk 3 CJ' INTERCOMMUNAAL TELEFOON NO. 8. M O a Steeds 2 maal per week prima kwa- s liteit versch rundvleesch verkrijgbaar. V Neemt proef van onovertrefbaarSaucis- C q se de Boulogne en spiertjes rookvleesch. bl P.S. Verzendingen geschieden in |f luchtvrije verpakking. 23©le®fdl a&ntoe-volen, iedereu Donderdag versch Kall'svleevch. is zuivere levertraan, die bij O0 C niet stijf wordt en in smeltend ijs vloeibaar blijft, door alle doctoren aanbevolen. voor paarden. Een krachtig middel tegen hoest en droes volgens een oud beproefd recept tegen Maaglijden en de gevolgen daarvan. Hoestpoeder, Teercapsnles, Pastilles Geraudel, Borstbonig, Abdijstroop en meer dergelijke, bij KSUE»E!-,HAKKIg. Ook verkrijgbaar gesteld bij L W. ZAAIJEB ia Dirks!and- Gebrs. BÉAUSAlt, Opgericht 1S74. PK'lwMffN No. 266. Behangerij StofEeerderij Decoratie. Klantoor meubelen in groote verscheidenheid. -=" LUXE- EN FANTASIE-ARTIKELEN -==~ Donzen Dekens en Dekbedden. Speciale dessins in Gewoon Linoleum. T TATPRTTGT A WAWOBEKIJSEDIITO. EAMimiSEEHUVOEN Staaldraad-, Springveeren-, Paardenhaar-, Wollen-, Kapok-, Zeegras- en Stroo- Wollen-, Satinetten-, Katoenen- en Moltonnen- Rech ts treek Ohlendo is de BI voor H vooral In 191 50000 K.' Verkri ANGLO- Naamlooze Ve Hoofd-Agenten voor Ni „WALTHAM" EL1AS HARTOI Goedkoop en solied ad GOUD en ZILVE REPARATIËN, OOK Voortaan ook ruirn ges Klokken, Regnl Alles eerste kwaliteit. Tramkosten wordei V oor Bru en Par levert de ondergeteeke goede zuivere wijnen de Tieman te Amsterd teruggave der ongeoi Ook goede BRANDEWI tegen zeer Concurreert COGNAC in verschillet Beleefd aanbevelend,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2