Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EEBSTE BLAD. Woensdag 15 Februari 191 I. iVo. 13 Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij Zonder vrede. I lde Jaaryimy. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. TXItgra/ve der te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Ziekteverzekering. In een onzer vorige nummers bespraken wij de voorgestelde ziekteverzekering. Op den voorgrond stellende, dat in verschillen de gevallen de verplichting tot verzekering, door den Staat opgelegd, onafwijsbaar is, wordt terecht door nagenoeg alle kringen, zoowel arbeiders als werkgevers of dokto ren er tegen geprotesteerd, dat het inge diende ontwerp weinig of geen rekening houdt met de fondsen, welke reeds door particulieren zijn opgericht. Minister Talm a en met hem de antirevolutionaire partij richten op verzekeringsgebied de oogen klaarblijkelijk naar Duitschland. Sinds de dagen, dat dr. Kuyper in de felste bewoor dingen het Duitsche stelsel veroordeelde, is zijn afkeer omgezet in een hartstochte lijke liefde. Thans is gedwongen premie verzekering, ook voor den ouden dag, je ware. De brave Patrimoniummannen, die evenals de overige arbeiders, loonen verdienen, waarvan de premie niet afkan, laat men motie's aannemen tegen Staats- pensioneering en roerend jammeren. Duy- maer en de vrinden, dat die slechte neu tralen enkel maar willen putten uit de staatskas. Een Patrimoniumman is heel iets anders, die wil betalen. Zoo zegt broeder Duymaer en broeder Van Vliet en als deze broeders het zeggen, zal het wel waar zijn 1 Dat ook „christelijke" kleine luijden niet bijster zijn ingenomen met Talma's ontwerp, blijkt wel uit de motie's, die hier en daar zijn aangenomen tegen het plan des ministers. Dat wel degelijk de mogelijkheid bestaat rekening te houden met de vrijwillig gestichte ziekenfondsen, leeren ons Denemarken, Zwitserland, Frankrijk België, Engeland, Zweden enz. Vooral in de eerste twee landen heeft de Staat eene regeling getroffen, die tot een krachtigen bloei van het vrijwillig verzekeringswezen heeft geleid. De Deensche wet is zeer eenvoudig. Alle ziekenfondsen kunnen, mits aan zekere voorwaarden voldoende, door den Staat worden erkend en worden alsdan door den Staat gesubsidieerd. Op die erkende fond- PBÜILLErOff. DOOR A. TRINIUS. 5). De raenschen echter, die haar zagen, staken dan de hoofden bijeen en gaven medelijden en deelneming te kennen. Therese was veranderd niet alleen inner lijk maar ook naar gestalte en uitzicht. Innige bitter heid verteerde haar heimelijk. Stil was het op den Steenhof, en er kwam een tijd dal het daar nog stiller werd. Dat was de tijd toen men de gestorven Barbel naar het dorp bad moeten dragen, om haar op 't kerkhof in geweide aarde te begraven. Therese had haar tot aan den ingang van het kerkhof gevolgd, waar de priester met de koorknapen de lijkstoet afwachtte. Daar had ze een iaatsten be droefden blik op de kist der oude trouwe vriendin geworpen en was toen omgekeerd, terug naar haar verlaten woning. Als het kleine huishouden gedaan, de geit ver zorgd was ging ze meestal naar de openplaats dicht bij het huis. Het rotsblok onder den eschdoorn was allang haar lievelingsplek geworden. Daar kon ze hare gedachten ongestoord laten gaan, terugdenken sen wordt van Staatswege een zeker toe zicht uitgeoefend. De voorwaarden om door den Staat erkend te worden, zijn weinig bezwarend. Zij^ komen hierop neer le het ledental mag in den regel niet minder zijn dan 50, doch in enkele ge- gevallen is afwijking toegestaan. 2e het fonds moet bestemd zijn voor een bepaald bedrijf (landbouw, nijverheid of handel) 3e als leden kunnen alleen worden toege laten onbemiddelde arbeiders 4e de leden mogen bij toetreding niet jonger zijn dan 15 jaar en niet ouder dan 50 jaar 5e de contributie's moeten aldus zijn bepaald, dat de fondsen daaruit en uit hun overige inkomsten, waaronder het subsidie van den Staat, geacht mogen worden te kun nen voldoen aan hun verplichtingen 6e de Statuten moeten aan de leden (en aan hun kinderen beneden 15 jaar) bij ziekte bezorgenVrije geneeskundige hulp of, zoo dit noodig is, kosteloose verpleging in een ziekenhuis, bovendien een uitkee- ring van ziekengeld, waarvan het bedrag wordt berekend naar ieders afzonderlijk loon of naar alle gemiddeld loon de zieken- geld-uitkeering moet in twaalf achtereen volgende maanden gedurende ten minste dertien weken worden verstrekt. Voor de fondsen, welke aan deze voor waarden voldoen, stelde de Deensche Staat aanvankelijk een bedrag beschikbaar van f 350000. De verdeeling van dit bedrag geschiedt in evenredigheid van het ledental en van de jaarlijksche bijdragen der leden, echter op dezen voet, dat geen fonds als subsidie meer kan krijgen dan f 1,40 per lid, verhoogd met het 1/s deel van de totale contributie's der leden. Het toezicht op de van Staatswege erkende fondsen is al zeer eenvoudig. Minister Talma heeft daarvoor noodig 80 betaalde voorzitters, -f- 80 advocaat-secre tarissen, die een heerlijke kluif krijgen de 250 artikelen van Ziektenwet en Raden wet (prachtig begrijpelijk voor arbeiders -)- een nog niet te bepalen getal ambtenaren, dat wel niet gering zal zijn. In Denemar ken benoemt de Kroon één inspeteur, die bevoegd is inzage te nemen van de boeken der fondsbesturen, hen met raad en daad moet bijstaan en zooveel mogelijk moet bevorderen, dat nieuwe fondsen worden opgericht. Dank zij die eenvoudige regeling bedragen de administratiekosten niet, aan de dagen van haar verloren geluk en aan hem, die de wereld in was en met ze alles verloren had, wat haar het leven waard te leven had gemaakt. Op een dag evenwel hield ze een brief van hem in de hand en ging er een lichtstraal van vreugde over haar ingevallen gelaat. „Hij heeft het geluk gevonden! God zij dank!" fluisterden hare lippen. Maar toen zij den brief open gemaakt en de korte inhoud gelezen had, zat ze weder stil neer en rol den de tranen haar langs de wangen. „Ik heb trouw woord gehouden, Treeze, en tot heden toe gezwegen schreef hij. „Tot ik het geluk zou vinden. Gezocht heb ik het niet meer, omdat er geen voor mij meer te vinden zou zijn. Nu echter komt het toch tot me. Ik voel, dat mijn dagen geteld zijn en ik wist, dat het {zoo komen moest, toen ik van je wegging Ik kan het niet overleven en het heeft mijn hart ver teerd. Als ik het geluk gevonden zal hebben. Kan ik het je niet meer zeggen. Neem dan beden mijn Iaatsten groet. Jij was mijn alles, mijn eerste en mijn laatste. God moge je behoeden, als je nog in lever. zijt. Ik voel het ook jij kan me niet vergeten. Leef voor altijd wel. Na het ontvangen van dit weemoedige schrijven bracht Therese haar dagen in knagend verdriet door. Meer dan ooit verlangde zij zelve naar den dood. Het scheen baar een geluk te kunnen inslapen zonder weder te ontwaken. Weken gingen voorbij. De zomer liep ten einde, toen kwam er weder een brief op den steenhof. Dit maal was het adres met vreemde hand geschreven. Ook zonder den brief gelezen te hebben begreep Therese, dat het liefste op aarde haar ontnomen was. Toen zij de weinige regelen, die haar meldden, dat Frans zacht ontslapen was, tot het laatste haar gedenkende, gelezen had. zooals bij onze ongevallenwet 92 cent per gulden uitkeering, doch slechts 6 dei- uitgaven. Het stelsel van minister Talma zal heel wat boven die 6 °/0 komen De Deensche wet heeft de volgende resultaten gehad. In 1905 waren er 1482 erkende kassen, welker inkomsten 6472000 kroonen bedroegen, waaronder 4275000 kronen aan premiën van leden, 176000 aan rente van het reservekapitaal, 120000 gemeentelijke bijdragen en 1842000 aan staatssubsidie. De uitgaven beliepen 7376000 kronen, waaronder 2084000 aan ziekengeld, 614000 aan verpleging in ziekenhuizen, sanatoriums enz. 235000 aan geneeskundige hulp, 749000 aan medi cijnen. 447000 aan administratiekosten. De gezamenlijke reservefondsen bedragen 6445000 kronen. Uit deze cijfers blijkt voldoende, tot welken bloei het verzeke ringswezen in Denemarken is gekomen. Al zou slaafsche navolging van het Deensche stelsel voor ons land zeker niet gewenscht zijn, toch zou het ontwerp Talma met heel wat meer sympathie zijn ontvangen en aan vele bezwaren zijn tege moet gekomen, als de minister meer op Denemarken dan op Duitschland had gelet, al zou de schandelijke verkorting der rechten, die de arbeiders door de Onge vallenwet hebben verkregen, het ontwerp nog onaannemelijk maken. De goede resultaten van het Deensche stelsel blijken nog beter uit de volgende cijfers: „Onder het stelsel der vrijwillige verzekering is in Denemarken een even groot percentage der bevolking als in Duitschland onder het stelsel der dwang verzekering. Volgens de statistiek van het Kaiserliches Statistisches Amt was de be volking in Duitschland 63 millioen, het aantal voor ziekteverzekerden 13,2 millioen, het is dus bijna 21 pCt.in Denemarken bedraagt de bevolking 2,7 millioen, terwijl het aantal verzekerden 595000 of 22 pCt. bedraagt." (Soc. Weekbl.) Het is door deze gegevens verklaarbaar, dat het Duitsche dwangstelsel in de 27 jaar, dat het werkt, slechts navolging heeft gevonden in drie landen nl. in Oostenrijk, Hongarije, het kleine Noorwegen en het nog kleinere Luxemburg. Daarentegen hebben zoowel Zweden als Zwitserland nieuwe wetten in gevoerd, die het stelsel der vrijwillige ver zekering huldigen. Zal het ontwerp Talma 8tond het arme meisje lang stil bij het venster. Geen tranen welden op in haar oogen, strak en onbeweeglijk keek zij naar de vlakte in de verte. Een besluit kwam in haar op en spoedig was het genomen. Nog denzelfden namiddag bracht ze de geit, haar eenige huisgenoot naar den herder van het dorp, deed enkele inkoopen en ging stil den brug weer op. Haar gelaat scheen op dezen dag als van steen. Niets bracht er meer leven in, moede en klankeloos was haar stem. Den volgenden morgen, terwijl de zon nog achter de bergen verscholen was, sloot zij de hut en ging met een klein reispakje, met hoed en mantel den weg op. In enkele uren had ze het naaste spoorwegstation bereikt, van waar ze met den eersten trein vertrok en uren langtusschen tuinen en velden, dorpjes en kleine steden spoorde tot ze laat in. de namiddag uit den trein stapte en een rivier te voet vojgde, tot ze tegen den avond een klein landstadje bereikte. Zij ging de poort in, en door voor haar vreemde stegen en straatjes tot op het marktplein. Zij had het wel kunnen uitschreeuwen van verdriet, een nameloos gevoel van weemoed overviel haar, dat haar het ^hart deed ineen krimpen. Zij vroeg naar het kerkhof. Verwonderd zag men haar na, toen ze met versnelde schreden voort eilde. Nu was ze op den stillen doodenakker. Zij vond er een ouden tuinbaas, wien zij met bevende stem naar het graf van Frans vroeg. De man zag haar vriendelijk mede lijdend aan en ging haar langzaam voor. Hij wees haar op een plek van een met bloemen bedekten heuvel, die voorloopig met een genummerd stuk hout was gemerkt. „Daar rust de arme man," sprak de oude „De men- schen zeggen dat hij aan een gebroken hart gestor ven is. U is zeker een bloedverwante?" Therese scheen de vraag niet gehoord te hebben. ooit het Staatsblad bereiken, dan zal o.i. den minister maar één weg openstaan. Hij zal zijn ontwerp moeten terugnemen om het geheel omgewerkt opnieuw aan de Kamer aan te bieden. Welke bezwaren de neeskundigen, die bij de ziekteverzekering het grootste belang hebben, tegen dit ontwerp hebben, willen wij in het volgend nummer uiteenzetten. De antithese. De heer Van Asch Van Wijck, trouw volgeling van dr. Kuyper en antirevolutio nair Kamerlid, heeft dezer dagen een rede voering te Zeist gehouden. De Hoogedel gestrenge was maar bijster slecht te spre ken over minister Kolkman. De heer Van Asch van Wijck heeft een reuzenontdek- king gedaan. Edison's uitvindingen zijn er niete bij. De heer Kolkman heeft, het is waarlijk meer dan verschrikkelijk, hij heeft de ergste kwaal, waarmee een coalitie- minister kan behept zijn, hij is minstens staatsgevaarlijk voor zijn acht collega's, hij heeftLinksche neigingen De lezer rilt ongetwijfeld bij de ontzettende ge dachte alleen! Nog juist bij de begrooting heeft dr. Kuyper zoo roerend gesproken van de heterenomie, het erfdeel van de mannen van Rome en Dordt met baron Lehman en de kuische Mathilda erbij in begrepen, of daar komt de heer Van Asch van Wijck openbaren, dat de heer Kolk man, door dr. Kuyper als goed hetero noom den volke gepresenteerd, linksche neigingen heeft. De kwaal openbaart zich in de voorstellen van den heer Kolkman Successiebelasting en rijksinkomstenbe lasting, die de heer Kolkman uit de poli tieke erfenis van minister de Meester heeft gehaald. En de heer Van Wijck heeft ge lijk. Het conservatisme is in 1909tehoop geloopen en heeft aan de clericale coalitie de zorg voor de brandkasten liever toever trouwd dan aan de liberalen, om geen an dere reden, dan dat men van de coalitie een belasting-heffing hoopte, die de kleine luyden zou drukken en de rijken weinig raakt. En in plaats van die protectie voorop te stellen, komt de heer Kolkman eerst met andere wetten. Dat dit den conser vatieven jonkheer niet naar den zin is, is begrijpelijk en zoo zullen er wel wat meer deren in de coalitie zijn. Bleek en zwijgend wenkte ze met de hand. De tuin baas bleef nog een oogenblik staan en trok zich voorzichtig terng. Therese was intusscben bet graf genaderd. Ze wierp haar reislasch weg knielde ;neer, en met ge vouwen banden scheen ze te bidden. Een oogenblik later strpkte ze de armen nit. en wierp zich bitter schreiend en klagend op den grafheuvel. De zon was al langzaam gedaald toen ze eindelijk opstond en naar den uitgang van het kerkhof wan kelde. Zij bedacht toen het famalielid van den doode op te zoeken, vaD wien zij de treurige tijding had gekregen. Bij de oude vrouw wilde ze een paar dagen doorbrengen alvorens naar huis terug te keeren. Op den mooien zomer was een koude herfst ge volgd. Therese was al lang weer op den steenhof terug, waar ze met den geit leefde als vroeger. Af en toe spraken de menschen op het dorp, misschien meer uit nieuwsgierigheid dan uit deelneming over de eenzame daar in de hoogte. Ook kon haar wel eens iets overkomen zijn als ze zich in lange beneden niet vertoont had. Ze was nu nog ernstiger dan vroeger. Soms teeken- de zich een donkere onverzoenlijke trek op haar eens zoo lief gelaat af. dat toch al lang zijn frisschen glans ingeboet had. Vaak zat ze 's avonds onder den eschdoorn en staarde ver over het vlakke land, in de richting, waar liet, geluk van haar jeugd begraven lag. Als evenwel de klok weer begon te luiden sprong ze op en keerde in haar huisje terug. Dat was het oogenblik waarop het haar weder te machtig werd en dat de woede haar aangreep. Wordt vervolgd

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1