Binnenland. ingezonden Stukken. strijd op zijn gemak kou gadeslaan. Minis ter Churchill zelf gaf het sein om met het kanonvuur op te houden en onder zijn aan voering sleepten soldaten stroo aandatzy, onder bescherming van geweersalvo's, voor het huis opstapelden en in brand staken om de misdadigers uit te rooken. Kort daarop trachtten de desperado's het huis te ont vluchten. Zij kwamen naar buiten, terwijl zy links en rechts revolverschoten lostten, maar met eenige goedgemikte salvo's wer den zy teruggedreven in het brandende huis, dat hen onder zyn puinhoopen begroef. Koude. In Noordelijk Italië, waar men eerst veel last van sneeuw gehad heeft, heerscht nu strenge koude. De lucht is helder en het vriest dag en nacht door in de geheele Po vlakte, waar de oudste men- schen zich niet kunnen herinneren ooit zulk een koude te hebben bijgewoond. Op de heuvels rondom Rome ligt nog de sneeuw, die op 2 en 3 Januari is gevallen. Begrafenis van de slachtoffers der gezonken onderzeeboot. T9 Kiel heeft Vry'dag in de Pauluskerk, onder zeer groote belangstelling, de plechtige treurdienst voor de slachtoffers van de on derzeeboot „U III" plaats gehad. Voor het altaar stonden de drie met kostbare kransen en bloemen bedekte kisten, welke het stoffe lijk overschot bevatten van kapitein-luite nant Fischer luitenant Kalbe en den matroos Rieper. Rechts van het altaar stonden de naaste bloedverwanten der omgekomenen, links de geredde manschappen. In de kapel bevonden zich alle in Kiel aanwezige admi raals en zee-officieren met verlof, alsook de officieren van het korps mariniers en van de infanterie. De stad Kiel was vertegen woordigd door den eersten burgemeester, dr. Fusz. Honderden menschen stonden buiten de kerk en moesten huDne pogingen om daarbinnen te komen, opgeven. Even voor de dienst begon, kwam prinses Heinrich van Pruisen met hare beide zoons, de prinsen Waldemar en Siegismund, aan. Op elke kist legde zij een krans neer, waarvan de bloe men een kruis vormden. Ook prins Waldemar bracht kostbare kransen namens zyn vader. In een gevoel volle rede wees zij het consistorielid Goedel er op, hoe de slachtoffers alle drie als helden op hun post waren gestorven, de comman dant by de spreekbuis, de officier van de wacht in den toren en de stuurman aan het roer. Nadat het gebed was uitgesproken wer den de kisten der beide officieren door de geredde manschappen naar den met vier paarden bespannen lijkwagen gedragen. Daarna begaf zich de treurige stoet langs de haven Daar het station, Op de straten stonden duizenden en nog eens duizenden in lange ryen geschaard en ontblootten eerbiedig het hoofd, toen de wagen voorbij reed. Aan het station werden de kisten onder tromgeroffel en terwijl de wacht het geweer presenteerde in de met kransen ver sierde waggons geplaatst. Gisteren had te Darmstadt de begrafenis plaats van den commandat der „U 3". Fischer. Meer dan 10.000 personen waren by de plechtigheid tegenwoordig. Ais ver tegenwoordigei van den keizer was prins Adalbert van Pruisen aanwezig, en als ver tegenwoordigers van het officierskorps: 10 Kieler zeeofficieren der „U 3." Brutale inbraak in den Open Rystuin te Rotterdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een tweevoudige inbraak plaats ge had in de panden 2 en 4 aan den Open Rystuin. Pand nr. 2 in zyn geheel en het benedengedeelte van nr. 4 zijn in gebruik bij de firma Schuld en Go., vertegenwoor digster van Spratt's hondenvoer, tevens handelende in de jaehtartikelen en voorwer pen, betrekking hebbend op de hondensport. Het bovenhuis van pand nr. 4 is in gebruik by het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat aldaar zyn vergaderlokaal „Concordia" heeft. De dieven zyn hun werkzaamheden aangevangen in „Concordia", vermoedelijk tusschen 12 en 2 's nachts. Met een valschen sleutel zijn ze binnen gekomen, doorzochten het gebouw, deden zich te goed aan fleschjes limonade en eigen den zich een regulateurklok toe. Op de le verdieping achter bevindt zich een binnen plaats met lantaarndaarvan openden zy een der ramen en lieten zich door het gat afzakken in het benedendeel. Hierdoor be reikten de bezoekers kantoren en maga zijnen der firma Schuld. Niets werd hier door de dieven ontzien alles werd doorzocht en doorsnuffeld, waarbij zy zich te goed deden aan Vermouth. Een groote handkoffer, die ze vonden, kwam den heeren uitstekend te pas. Hier werd de buit in geborgen, bestaande uit ongeveer 60 70 gouden zilveren en bronzen medailles waaronder kampioens- prijzen, behaald op de hondententoonstel lingen van Nimrod, Cynophila en de Kynolo- gen-Vereeniging. Voorts een 50 tal luxe hondenhalsbanden van leder en alluminium, een 20-tal hondenriemen en dresseerlijnen, hondenkammen en borstels, 4 zilveren vor- kens en 4 dito lepels. 1 lepel gemerkt „C. W. S.", 1 fonkelnieuw dubbelloops jachtge weer, ter waarde van f 100, een portefeuille inhoudende een bankbiljet van f 10. Voorts zijn in den koffer verdwenen de inhoud van het kasregister, ongeveer f 3, de inhoud van den muntmeter, ongeveer f 4, voor ongeveer f 3 aan postzegels en eenig tim mergereedschap. Vooral de diefstal van de medailles is voor den heer Schuld een groot verlies. Hy was niet tegen inbraak verzekerd. De heer Schuld, die in pand nr. 2 sliep, heeft wel eenig geritsel gehoord, doch er verder geen acht op geslagen. Zondagoch tend ontdekte hy de inbraak, waarna door de politie onmiddelyk een uitgebreid on derzoek ingesteld werd. Door het gehouw „Concordia" hebben de inbrekers het pand weer verlaten een voorbijganger heeft namelijk omstreeks 2 uur in den nacht een persoon met een kof fer het gebouw zien verlaten. Arme dieren. Een somber tafereel hangt de „Zw. Ct." van de dwerghondjes op, die sinds eenige jaren weder een mode-artikel zijn voor sommige dames. Wisten, zoo schrijft het blad, de honden-vriendinnen, dat deze kleine wezentjes meest kunstpro ducten zyn, hun liefde zou wel aanmerkelijk bekoelen. De dwergen zyn producten vaneen zeer wreede degeneratie. De fokkers verkrijgen de misbaksels door bewuste teeltkeus en de jongen wordenopge kweekt, zooals de Japansche tuinier zyn dwergboomen teelt: te weiDig voedsel om te kunnen groeien. De hondjes ontvangen maar eens per dag eten, bestaande uit een theelepel gehakt vleesch. lederen dag worden de dieren gewogen en blijkt daaruit, dat het beestje in gewicht toe neemt, dan wordt het karige maal een dag of twee dagen ingehouden. Het rauwe vleesch bevordert de productie maagsappen, doch, daar de voeding niet voldoende is, beschadi gen deze sappen de maagwanden. Het gevolg is een chronische katarrh. Het aardige kleine beestje is dus niets anders dan een zieke, een invalide, die hon ger lijdt, des nachts niet slaapt en by het geringste kouvatten aan een longontsteking ten gronde gaat of blind wordt. Een eigenaardige plechtigheid. Uit Koeta-Radja schrijft de correspondent van de Loc. dd. 17 December: Een ongewone plechtigheid had hedemor- gen plaats, n.l. het uitreiken van de Mili taire Willemsorde 3e klas aan den Ambon- neeschen korporaal N., verpleegd als waanzinnige in het militaire hospitaal alhier. Het feit waarbij hij zich zoo bijzonder verdienstelijk maakte, heeft hem zoodanig aangegrepen dat hij afzonderlijk moet wor den verpleegd. Reeds eenigen tijd lag het ridderkruis te wachten doch de omstandig heden waren eenmaal van dien aard dat de uitreiking niet kon plaats hebben. Nu echter vond de behandelende geneesheer het geschikste oogenblik aangebroken en kwam het geheele bataljon onder de wapens en met het vaandel en de muziek ging het naar het militaire hospitaal. Daar aangekomen ging het vaandel met de vaandelwacht onder comando van een officier en begeleid door een hoofdofficier naar binnen, terwijl de overigen buiten bleven. De muziek speelde het Wien Neerlands Bloed en Wilhelmus en de uitreiking had binnenskamers plaats, hetwelk natuurlijk door den behandelden geneesheer zal hebben plaats gehad of altans onder diens leiding. Daarna kwamen allen weer terug, het vaandel hernam de vorige plaats in en met vroolijke muziek voorop gingen allen weer huiswaarts. Het is zeker zeer zeldzaam dat op een dergelijke wijze het ridderkruis wordt uitgereikt. Moge het er toe bijdragen dat genezing voor hem, die alles voor het vervullen van zijn plicht veil had spoedig mag volgen. Een fabrieksgeheim gestolen Op een dak van perceel 5 in de Wijde Lombardsteeg te Amsterdam vonden lood gieters een kistje, bevattende boekbinders- matriaal, afkomstig uit de fabriek „The Bushong System Co.",Vlietstraat 25, direc teur de heer J. J. K Ooms. Deze herkende zijn eigendom dadelijk. De kist bevatte onderdeelen ter vervaardiging van kantoor boeken volgens een systeem, door den heer Ooms uit Amerika ingevoerd en welk systeem reeds bij verschillende groote Ne derlandsche instellingen in gebruik ia. Hoe kwam het kistje met de onderdeelen op het dak van een huis in de Wy'de Lom bardsteeg Het vermoedelijk juiste ant woord op die vraag was niet moeilijk te geven. In het huis in de Wijde Lombard steeg, op welks dak de kist gevonden werd, woonde een vroegere knecht van de fabriek aan de Vlietstraat. Deze knecht werd met een getuigschrift door zijn patroon ontsla gen. Daarna kwam hij in dienst by een andere fabriek van kantoorboeken. In zijn woning werd huiszoeking gedaan, waarbij o.a. verschillende stukken gevon den werden, die de heer O. als zyn eigen dom herkende. De jonge man bleef ontkennen. Alleen erkende hij dat hy een schroef, die mede in zijn woning gevonden werd, weggenomen had uit de fabriek aan de Vlietstraat. Toen hem op het onhoudbare van zijn ontken tenis gewezen werd, zeide de jonge man ten slotte„Beter dat er één achter gaat, dan drie." Deze uitlating moet in verband gebracht worden met het volgende Nadat de aange houdene zyn ontslag gekregen had, namen ook de meesterknecht der fabriek en een andere knecht hun ontslag. Men vermoedde met een complot te doen te hebben om het geheim der „Bushong System Co," te stelen en te gelde te maken Ook in de woningen dezer beide laatsten, in de Wilhelminastraat en de Haarlemmerpoortbuurt, is huiszoe king gedaan zonder resultaat. H. bl. Blanke slavinnen? Zondagavond kwam een kruier op het politiebureau Warmoesstraat te Amsterdam vertellen, dat hy twee minderjarige Russi sche vrouwen van het Centraal station naar een landverhuizers-logement in de Warmoes straat gebracht had. Het geval kwam hem verdacht voor, reden waarom hij meende de politie ervan in kennis te moeten stellen. De vrouwen werden aan het bureau ge bracht en deden daar met behulp van een door de politie ontboden tolk een vrij on waarschijnlijk verhaal. Zij gaven op onder scheidenlyk 21 en 22 jaar oud te zyn en uit Warschau te komen. De een beweerde op weg te zyn naar haar vader, die in Afrika was de andere zeide hier voorloopig haar brood te willen verdienen, in afwach ting van de komst van een tante uit War schau. met wie zij samen naar een nicht in Noord Amerika zou gaan. De eene vrouw had 17 Mark in het bezit, de andere bleek in het geheel geen geld bij zich te hebben. Biljetten voor het voortzetten der reis hadden de vrouwen niet. Als vreemdelingen zonder middel van bestaan werden de vrouwen naar het hoofd bureau overgebracht en ter beschikking van den hoofdcommissaris gesteld, om eventueel naar haar land van herkomst teruggezonden te worden. De negende algemeene tienjaarlijksche volks telling. Het Centraal-Bureau voorde Statis tiek publiceert de definitieve uitkomsten der negende algemeene tienjaarlijksche volkstelling, gehouden op 31 December 1909. Wij ontleenen er het volgende aan De bevolking bedroeg op genoemden datum Mannen. Vrouwen. Totaal. Noord-Brabant 311,133 311,946 623.079 Gelderland 322,479 317,123 639,602 Zuid-Holland 676,079 714,665 1,390,744 Noord-Holland 536,885 570,808 1,107,663 Zeeland 115,457 117,058 232,515 Utrecht 141,306 147,208 288,514 Friesland 180,588 178,964 359,552 Overijssel 193,964 188,916 382,880 Groningen 162,275 165,770 328,045 Drente 90,061 83,257 173,318 Limburg 168,714 163,293 332,007 Het Ryk 2,899,125 2,959,050 5,858,175 De bevolking van het Rijk bedroeg vol gens de volkstellingen Mannen. Vrouwen. Totaal. 1 Jan. 1830 1,278,046 1,335,441 2,613,487 1 1840 1,401,004 1,459,555 2,860,559 19 Nov. 1849 1,498,811 1,558,068 3,056,879 31 Dec. 1859 1,629,035 1,680,093 3,309,128 1 1869 1,764,118 1,815,411 3,579,529 31 1879 1983,164 2,029,529 4,012,693 31 1889 2,228,487 2,282,928 4,511,415 31 1899 2,520,602 2,583,535 6,104,137 31 1909 2.899,125 2,959,050 5,858,175 Het aantal vrouwen is in verhouding tot dat der mannen in het laatste tienjarig tijdvak wederom afgenomen en van 1025 mannen per 1000 vrouwen gedaald op 1021, verband houdende met een zy het dan ook geringe afneming van het-jongensoverschot bij de geborenen en het meer en meer gelijk worden van de sterfte onder de beide ge slachten. Een incident in de kerk. Een niet alledaagsch geval had Zondag morgen in de Herv. Kerk te Elburg plaats. Gedurende de godsdienstoefening, welke ds. v. d. Poll leidde, vermaakten een paar kleine kinderen zich blijkbaar te luidruchtig in het achtergedeelte der kerk. Ds. v. d. Poll waarschuwde de kleinen gedurende de preek, doch dit scheen niet voldoende naar Z.Eerw.'s meening te helpen. Hy gaf daarop aan de gemeente op een Psalm te zingen en gedurende het voorspel óp 'torgel daalde Z.Eerw. persoonlijk van den preekstoel om de kleinen te tuchtigen (zonder den koster of een ander er bij te halen), greep twee der kinderen by den arm, zette hen op een bankje nabij den preekstoel, ging toen terug, gaf een paar anderen bengels een standje en beklom daarop weer r et spreekgestoelte, terwijl de menigte nog aan 't zingen was. Een goochemertl Een eigenaardig geval van geboorteaan gifte kwam onlangs op een gemeente secre tarie in Zeeland voor: De aangever, zijnde de vader van een nieuwe(n) wereldburger(es), wist zich na melijk bij de aangifte niet te herinneren of de pasgeborene was van het mannelijk, dan wel van het vrouwelijk geslacht, en kon op de vraag hoe laat de geboorte had plaats gehad, alleen deze verklaring geven, „dat de lamp nog niet was aangestoken!" En de naam van het kind? „Ja, naar mien vrouwe's kant, met de „van" van heurl" De opgaaf van den geboortedatum van onzen gelukkigen vader en van zijn echtge- noote bleek hem eveneens een strikvraag te zijn, die een der aanwezige getuigen hem trachtte op te lossen, door eraan te herin neren dat op zijn verjaardag er toch altijd een „spatje" in huis kwam! Zondagnacht wilde op de Weteringschans te Amsterdam een 38-jarig ongehuwd gla- zenwassc'ner op een in beweging zynden tramwagen van iyn 10 springen. Hy sprong er aan den verkeerden kant op, viel en werd gegrepen. Hy werd naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd, waar hy overleed. Moordaanslag I In den nacht van Zondag op Maandag had te Maastricht een moordaanslag plaats. De werkman M. werd met een mes in den buik gestoken. Zyn toestand is levensge vaarlijk. De vermoedelijke dader is gear resteerd. De moordaanslag te Maastricht! Over den moordaanslag te Maastricht, verneemt de L. K. nog, dat het slachtoffer ongehuwd is, 27 jaar is en Ch. Merckelbach heet. Zondagavond kwam hij uit de Koe vliegenstraat. Op de Markt bevond zich P., schoenmaker, vader van een talrijk gezin. Er moeten tusschen beide harde woorden zyn gevallen; P. zou, naar beweerd wordt, zelfs geroepen hebben„Kom hier, dan steek ik je kapot!" De ruzie zou ontstaan zijn, doordat Mer ckelbach P. voor 8 centen zou hebben be drogen. Enkele oogenblikken later werd Merckel bach in het onderlijf gestoken. Hij werd naar Calvariénberg overgebracht met een diepen steek in den onderbuik. In Wyk werd nog denzelfden avond P. aangehouden. Hy had nog in de Brugstraat een glas bier gedronken. Hij ontkent perti nent alle schuld aan de misdaad; een mes is niet op hem bevonden. De toestand van M. is zeer ernstig. Maandagmiddag om halfeen sloop een bootwerker op het erf van een onbewoonde villa te Schiebroek. Wat was zjjn doel Door de activiteit van den gemeenteveld wachter Nooyen had hij niet meer tijd om een plank te kapen „voor een brandje voor zijn moeder". Natuurlijk is proces-verbaal opgemaakt. Te Spykenisse hebben de bakkers opDieuw het brood met 1 cent per kilo afgeslagen. Artsen gevraagd Onze Minister van Buitenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Chineesche Regeering onder meer aan de Nederlandsche Regeering het verzoek gedaan heeft artsen naar Mandsjoerije te zeuden voor wetenschappelijk onderzoek van de maatregelen die genomen zouden kunnen worden tegen de verspreiding en tot be strijding van de longenpest. Personen die bereid zijn tot omschreven doel zich naar Mandsjoerije te begeven, gelieven zich te richten tot het Departement van Buitenl. Zaken. Fluiten naar de duiten. Een bakker te Groningen, wien het niet voor den wind ging, is plotseling naar Amerika vertrokken, zonder orde op zijn zaken te hebben gesteld. By zijn vertrek zond hy aan den advo caat den huissleutel met het vriendelijk verzoek hem maar failliet te laten verkla ren 1 Van den inboedel moet weinig of niets zijn achter gebleven, zoodat de crediteuren wel naar hun geld zullen kunnen fluiten. C e n t r. muiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte in het eerstvolgende nummer van Vooruit. Door de welwillenbeid van een Vooruit lezer kreeg ik kennis van een ingezonden stuk onderteekend met V, over „De Nieuw- jaarsbedeeling te Stellendam," in uw blad van 18 Jan. 1911. In genoemd stuk wordt ondergeteekende op met malsche wyze aangevallen. Nu meen ik wanneer men iemand publiek in een blad aanvalt het een eerste vereiscbte is dat de aanvaller ridderlijk er zijn naam onder plaatst op dat men wete wie men voor zich heeft. Aangezien de schrijver van boven genoemd stuk dat niet heeft gedaan ga ik om die reden voorloopig niet verder op de inhoud van genoemd stuk in. Gaarne wil ik echter het stuk beantwoorden als de schrijver zyn naam door middel van „Vooruit" bekend maakt. Alleen komt het my wenscbelyk voor nu reeds te publiceeren wat de aandacht van de lezers van Vooruit niet mag ontgaan dat de inhoud van ge noemd stuk niet anders is als een aaneen schakeling van onwaarheden, woordenver draaiing en hatelijkheden. U Mynheer de Redacteur dankzeggend voor de verleende plaatsruimte toeken ik mij J. VAN SETERS Wz. Stellendam 23 Januari 1911. Mijnheer de Redacteur Wil u s.v.p. onderstaande plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Het is misschien aan sommigen bekend, dat mevrouw Bosschieter voor eenige maan den alhier loten heeft verkocht, om een pop te verloten met bedoeling van het daar mee verkregen geld een orgel aan te schaf fen voor de naaivereeniging van jonge meisjes. Nu loopt hier en op andere plaatsen het gerucht, dat mevrouw B. hierom een proces verbaal ontvangen heeft wegens het houden van een loterij zonder de vereisc-hte toe-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 6