:ius fontein. I. KERN, NTEN. TWEEDE BLAD (lam. interkoude INS. „VOORUIT ARBANK Kaizerstande 'BIT 1» UURWERKEN. lam 1883. FABRIEK. Int. Telef. No. 266. Itrassen. 8!i Traploopers. en Kleuren. No. 10 25 Jan. 1911 Otiicieeie Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Buitenland. 5 Departement li» en So3na.m0lsd.ij 3s. PPÜ 'o' iVu< ran 'I Algemeen. ;elden op tegen 3 rente 'a jaar», ot inbreng en terugbetaling van lag, Dinsdag, Woensdag en Don- 12, benevens Maandagavond vas pntore van den Thesaurier-Boelr- \.Cz. te Middelharnis. |EK EN GOUDSMID. 'ÜZS ALLER SOORTEN Zwitsersche Horloges an Zilverwerken. sndules en Barometers PRIJSNOTEERING. Min alle prijzen. )ecoratie. ïeidenheid. N - den. T-, VELOUTÉ-, •DESSINS. Inoleum. SEERIN«SE]V 'Q. men nauwkeurig lerk, voorstellende Ikararm rech- in een dharniaDirksland 99 INVORDERING 's Ryks directe belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente MIDDEL HARNIS maakt bekend, dat bet kobier der grond belasting over bet dienstjaar 1911, invorderbaar verklaard op den 23 Januari 1911, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Middelharnis, den 25 Januari 1911. De Burgemeester, ULBO J. MIJ8. MIDDELHAHN1S- Hedenavond wordt door den Volksbond een lichtbeeldenavond gege ven in de zaal van den heer Bennemeer. Leden hebben met een dame vrije toegang. Belangstellende niet leden éntree 10 cent. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aangewezen als deskun dige voor het onderzoek naar het gezichts orgaan en het gehoororgaan van schippers, stuurlieden enz. de heer Dr. J. A. de Vries Reilingh, Arts alhier. Ter Secretarie dezer gemeente ligt gedurende de maand Februari voor een ieder ter inzage een lijst, bevattende de namen der eigenaren van een of meer paarden, voor het leger opvorderbaar. Op Donderdag' 30 Maart a. s. des voor middag 9 uur zal alhier de gewone Jaar- lljksehe stierenkeuring voor dit eiland plaats hebben. Vrijdag j. 1. schrok een paard van den landbouwer J. C. B. van den tram. Het beest vloog met karos en bestuurder de sloot in. Zonder persoonlijk ongelukken liep echter het ongeval af. Gymnastiek-Uitvoering. Op Vrijdag a.s. zal de gymnastiek-vereeniging „Sparta", gevestigd Middelharnis Sommelsdijk, in de concertzaal van den heer Meijer haar eerste uitvoering geven (die alleen toegankelijk is voor leden der Flakkeesche Sportvereeni- ging en Donateurs van „Sparta"), onder welwillende leiding van den WelEd Heer Ohr. F. Hössen, directeur der Ambachts school alhier, en met medewerking van eenige leden der gymnastiek-vereeniging „Rotterdam" te Rotterdam. Sedert de vorige opgaaf zijn telJmui- den binnengekomen de vischsloepen Schip Schipper Besom. Paul Kruger H. Langbroek f 780 Middelharnis J. de Korte 180 Toekomst J. de Waard 210 Prinses Juliana Jacs. v. d. Hoek f 470 S0H11ELSD1JK- Voor een goed bezette zaal in het hotel Spee alhier, trad Vrijdagavond Mej Nelly Kühler uit Amsterdam op voor de Nutsleden van het departement Middel harnis—Sommelsdijk. Het programma bevatte een zevental mooie voordrachten waaronder Henoch Arden van Tennyson en het Hecksenlied van von Wildenbruch. Alle voordrachten werden door de spieekster prachtig voor gedragen, en zeker is het, dat het woord van den voorzitter die haar een „tot weer ziens" toeriep, door de leden werd onder schreven STELLENDAM- Het kohier No. 4. der Per- soneele Belasting over het dienstjaar 1910, invorderbaar verklaard op 16 Januari 1911 is aan den ontvanger ter hand gesteld, Het Bestuur der Generale Dijkagie van Stellendam maakt bekend, dat door Heeren Gedeputeerden dezer Provincie is vastgesteld de Keur of Politieverordening, waarbij ver wezen wordt naar de circalaire in dato 13 October 1902. No. 26. Provinciaal blad No. 119 van dat jaar. Dinsdagavond kwam de boot Voorne 6D Putten, dietistdoende tusschen Stellen dam en Rotterdam, tengevolge van den mist, eerst te 9 uren in de haven aan. Gemeenteraadsvergadering der Gemeen te Stellendam op 20 Januari 1911 des 's morgens te tien ure. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig de heer Nagtegaal. Voorzitter de Burgemeester. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De heer Moerlaud maakt naar aanleiding dezer notulen een opmerking over het gebruik van zegels bij aanvragen aan den raad. H(j acht dit geld verspillen. De voorzitter zegt, dat de wet het gebruik van zegels voor schrijft. Ingekomen van den heer M. Jansen de mededeeling, dat hij zijn herbenoeming tot lid van de Commissie tot wering van school verzuim aanneemt. Van heeren Gedeputeerde Staten ontvan gen de goedkeuring op het raadsbesluit van 30 December 1910. De Voorzitter stelt nu voor post „Plant soenen" met f 21 te verhoogen en dit wel, omdat b(j de openbare school een nieuwe heg is gepoot. De heer Moerland zag liefst, dat er daar een ijzeren afrastering kwam, waartoe trouwens reeds op een vorige ver gadering was besloten. Na eenige besprekin gen wordt het voorstel van den Voorzitter met algemeene stemmen aangenomen. Vol gens enkele af- en overschrijvingen, welke ter goedkeuring zullen worden opgezonden aan heeren Gedeputeerden. Nu gaat men over in geheime zitting. Na heropening stelt de Voorzitter voor, den veldwachter tevens havenmeester, en den nachtwaker, die beiden geschorst zijn, hun tractement te laten behouden tot 1 Juli a.s. Vóór 1 Juli zal een nader besluit worden genomen. De heer Holleman vraagt, wat de reden is geweest, den veldwachter ook te schorsen als havenmeester. Ook de heer Moerland doet hieromtrent enkele vragen, doch de leden moeten zich tevreden stellen met het antwoord, dat B. en W. daarover hebben te beslissen, zoodat zij op de gestelde vragen geen antwoord ontvingen. De voorzitter doet vervolgens het voorstel J. Zoon als tijdelijk veldwachter aan te stellen, welk voorstel met 5 stemmen vóór en één blanco wordt aangenomen. De voorzitter vraagt vervolgens B. en W. te machtigen den tydelyken veldwachter, havenmeester, nachtwaker enz. te bezoldi gen. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden. De heer Holleman vraagt hoe het komt, dat de oefeningen in den Wapenhandel niet zijn doorgegaan, daar zich genoeg jongelui hadden aangemeld voor deelneming. De voorzitter geeft den heer Holleman de gevraagde ophelderingen. De heer Moer land vraagt den voorzitter, of de waterbak bij de woning van Nagtegaal op zijn bevel is opgeruimd of dat dit is gebeurd op bevel van den zoon van den Wethouder, De voor zitter zegt, dat die waterbak is afgebroken buiten zijn medeweten waarop de heer Moer land vraagt, of de geen, die dezen waterbak heeft opgebroken, nu niet zal worden ver- baliseerd. Een beslissing wordt in deze niet ver- nomen. Nu verzoekt de heer Moerland zijn ge- maakte plan van rioleering der gemeente door een deskundige te laten beoordeelen! De raad besluit B. en W. te machtigen in zake dit rioleeringsplan te handelen. Vervolgens vraagt hetzelfde lid eenige inlichtingen inzake het verdeelen van het armengeld met Nieuwjaar. De voorzitter deelt mede, dat het geld is verdeeld overeenkomstig het besluit in een vorige vergadering genomen. Hierna vraagt de heer Jb. van Seters het woord en wel naar aanleiding van het niet overnemen van eenige tuintjes toebehoo- rende aan den heer Jb. Meger en welke tuintjes moesten dienen tot vergrooting van de begraafplaats. De heer van Seters is van meening, dat door den voorzitter deze zaak niet goed is toegelicht. Had h j de zaak zoo goed geweten, als op 'toogenblik, hij zou zijn stem nooit hebben gegeven aan het voorstel van den voorzitter, om de nu over genomen tuintjes aan te koopen. Nu zal noodig zyn een nieuwe poort voor de be graafplaats te maken in den Lange Weg. Deze kosten hadden bespaard kunnen blijven Bovendien wordt uit verschillende deelen van het dorp de weg naar het kerkhof zoo lang, dat wel een lijkwagen mag worden aangeschaft. Ook over den vorm van het kerkhof maakt de heer v. Seters aanmer kingen. De voorzitter antwoordt, dat hij niet begrijpt, hoe de heer v. S. aan deze beschul- gingen komt. Alle stukken en bescheiden lagen ter tafel, zoodat ieder inzage kon krijgen, ook dus de hser v, S. Hij had daarop zelf voor het voorstel gestemd om de tuintjes van Meijer niet, die van Holleman wel over te nemen. Dan had de heer van Seters beter moeten uitkijken voor hij zijn stem gaf. Na vele besprekingen stelt de heer van Seters voor, alsnog te trachten de tuinen van Meijer te krijgen, waarover ook lang en breed wordt gesproken. Een besluit volgt echter niet. Daarna niemand meer het woord verlan gende, wordt de vergadering gesloten. OUDE TOiVGE- Aanstaanden Donderdag avond zes ure hoopt in de Nederl. Herv. Kerk alhier op te treden de eerw. heer M. Hack Godsd-hulppr. te Langstraat. DEt\ BOMMEL- De dorpsvereeniging te den Bommel hield de vorige week eene verga dering. Uit de rekening over 't jaar 1910 bleek dat de inkomsten bedroegen f 21698,995eD de uitgaven f 21581,36, zoodat er een batig slot is van f 117,655. Donderdag en vrijdag aanstaande, zal hier in het lokaal van Mejuffrouw de Wed. C. Lokker een bioscoop voorsteling worden gegeven door den heer Huijgens. STAD AAM 'T HARINGVLIET- Maandag avond j.l. trad de Heer G. van Eek Az. van Middelharnis voor de Vrijzinnige Kies- vereeniging en eenige genoodigden alhier op bij den heer M. Kapitein. Dit was de eerste van de drie avonden, waarop boven genoemde heer alhier zal spreken over de Vrijzinnige beginselen. Eene dame sprak nog over vrouwenkiesrecht. De zaal was goed bezet en het publiek luisterde aandachtig. Den 13 Februari a.s. zal de tweede spreekbeurt plaats hebben in de zaal van J. Peekstok. De walvisch als gevaar voor de scheepvaart. Een Italiaansch marine-tijdschrift, de „Mari na mercantile Italiana", geeft een overzicht van verschillende gevallen, waarbij walvis- schen letsel toebrachten aan schepen, ja soms vaartuigen ten onder deden gaan. Zoo verhaalt dit blad, dat in 1820 de walvischvaarder „Essex" door een walvisch in open zee werd aangevallen en zoo toe getakeld, dat het schip met een groot deel der équipage verging, in 1875 werd de „Scythia", een schip der Ounard-line, door een reuzenwalvisch aangevallen en wel zoo geducht was deze aanval, dat de schroef afbrak. Dit zeemonster boette deze daad echter met zijn leven. Met achterlating van een lang bloedspoor verdween het gewonde dier, maar werd eenigen tijd later drijvende gevonden en nu naar een dichtbijzijDde haven gesleept. Het bleek dat deze walvisch een lengte had van ruim 29 meter. In 1894 werd het Deensche zeilschip „Anna" door een walvisch omvergezwom men, zoodat de bemanning nauw den tijd had zich in eenige reddingsbooten naar een in de nabijheid zijnd stoomschip te begeven. In 1902 onderging eenzelfde lot een zeilschip en het daarop volgend jaar werd zelfs een stoomschip door een walvisch in den grond geboord. Eenigen tijd geleden werd het reu- zenschip „Kaiser Wilhelm der Grosze"van Bremen naar New-York door een walvisch aangevallen. Het geweldige schip, dat een vaart liep van 23 mijl, ondervond niet heel veel hinder van deze walvisschenwoede. Toch was de schok over het geheele schip merkbaar en moesten de machines eenige slagen achteruitwerken, teneinde de schroe ven, die in de walvischhuid waren gedron gen, weder vrij te maken. Waarom vallen walvisschen schepen aan? Men heeft deze vraag natuurlijk meer malen gesteld en men is tot de volgende conclusie gekomen. Iets vijandigs tegenover zeeschepen heb- ben walvisschen, zoover men kan nagaan, in 't geheel niet. Het is dus geen jaloezie tegenover die steeds grooter en sterker wordende beheerschers der zee, welke hen drijft tot aanvallen. Doch het moet worden toegeschreven aan de zucht van die dieren, om zich te schuren, teneinde de vele parasieten, welke zij op hun reuzenlichaam medevoeren, op deze wijze te verwijderen, Evenals dus vele andere zoogdieren, welke door hun huid te wriiven tegen boomen, hekken of palen zich willen ontdoen van ongedierte, gebruiken de waivisschen hier voor de wanden der schepen. Door het steeds grooter en krachtiger worden der moderne stoomers, zal deze schuurmanie onder de walvisschen ongetwijfeld nog vele slacht offers tengevolge hebben. Brandewijnvervalschers. Deze week begint te Boedapest een proces tegen den koopman Alexander Kovacz te Groot Becskerek, dat de opening is van een geheele reeks aan klachten wegens brandewynvervalsching, die in geheel Hongarije groot opzien hébben gebaard. In Maart van het vorige jaar kwamen tal van sterfgevallen voor wegens brandewijnvergiftiging Aan de overheid werden er totaal 250 bekend. Deze vergif- tiDgen waren toe te schrijven aan het ge bruik van methylalcohol, die door kooplie den in den brandewijn was gemengd. In een maandenlang onderzoek heeft het open baar ministerie materiaal verzameld om een groot aantal brandewijnvervalschers aan te klagen, die zich in de eerstvolgende weken te verantwoorden zullen hebben. Kovacs had brandewijn geleverd voor een begrafe nismaal waarvan 13 deelnemers na het ge bruik ziek werden en stierven. Den marketentster overleden. Dezer dagen overleed, arm en vergeten, in een „tehuis te Vésinet, de voormalige marketentster van't eerste regiment Fransche huzaren, madame Le Breton. De vrouw, die 81 jaar oud gewor den is, maakte 3 jaar geleden nog een veld tocht in Marokko mee, waarbij zij gewond en eenige weken door de Marokkanen in gevangenschap gehouden werd. Zij nam in haar leven deel aan 5 veldtochten, werd tweemaal gewond en driemaal gedecoreerd De „moeder der Zouaven" werd in een Algerijnsch fort geboren als dochter van een marketentster, die wegens betoonde dapper heid met het legioen van eer gedecoreerd was. Op 15-jarigeD leeftijd trouwde zij met een Zouaaf en trad bij diens regiment als marketentster in dienst. Zij ontving den vuur doop in de Krim, ging met haar regiment naar Italië, werd na Solferino gedecoreerd en maakte den Mexicaanschen oorlog mee. In den oorlog van 1870/71 nam zij aan verschil lende veldslagen deel en werd door de Duit- schers gevangen genomen. Madame Le Breton was nog verwant aan het Zweedsche vorstenhuis. Haar vader namelijk, de majoor derartillerieBernadotte, was familie van den veldmaarschalk Berna- dotte, die als Kavel XIV den Zweedschen troon besteeg. Een blinde plotseling ziende geworden William Stone, een timmermaD te Frome heeft, na 25 jaren geheel blind te ziin ge weest, op merkwaardige wijze het gebruik van een oog teruggekregen' Dertig jaren geleden werd hij door een ongeluk blind aan het linker oog en eenige jaren later begaf hem ook zijn rechteroog, ondanks alles wat in verscheidene groote ziekenhuizen daartegen werd gedaan. Dezer dagen, terwijl hij bezig was zijn aangezicht te wasschen, kwam zijn voor vinger in vry onzachte aanraking met zijn rechteroog en terstond kon Stone er mee zien. Hij onderscheidde allerlei voorwerpen in de kamer, maar viel toen flauw, door aandoening overmand. Later las hij de opschriften aan den over, kant der straat en by zag voor 't eerst van zyn leven een automobiel. Hij heeft nog moeite, personen te onderscheiden maar hij is dankbaar en gelukkig, dat hij zijn vrouw weer in de oogen kan zien. Pech voor den een, geluk voor den anderI Een zeldzame pech had een Duitsche metselaar, die met vakgenooten te Gross-Im- stadt by Heidelberg arbeidde. De mannen hadden samen een tot gekocht in de Hessi- sche Staatsloterij. Eenige dagen voor de trekking echter berouwde het één van de deelnemers zijn goede geld voor een derge lijke speculatie gegeven te hebben en bood hij zijn tiende lot weer ten verkoop aan. Niemand wilde toebijten, tot eindelijk een andere metselaar het aandeel voor een paar varkenskarbonaden overnam. Eenige uren later kwam evenwel reeds een bode van den loterij collecteur, die mededeelde, dat de groote prijs van 200.000 mk. en de premie van 300.000 mk., te zamen 500.000 mk. dus, op het nummer der metselaars gevallen was. Iedere deelhebber zou 50,000 mk. krijgen. Men kan zich de wanhoop van den armen kerel denken, die de 30.000 gld voor een paar varkenskarbonaden had ingeruild. Het was hem nog maar een zwakke troost, toen de gelukkige winnaar verklaarde 2000 mk. te willen afstaan. Dineergasten overrompeld. In een woning van een groot huurhuis te New-York werd een familiefeestje gevierd en 6 gasten zaten aan den disch, toen 4 roovers binnendron gen en de dineergasten onder bedreiging met revolvers dwongen, al wat zij van waarde bij zich hadden, af te geven. Met een buit van circa 1000 dollars zijn de ban dieten spoorloos verdwenen. Op haar lOOsten verjaardag gestorven. Het Fransche dorp Vaux was in feesttooi ter eere van zijn oudste bewoonster mevr. Lispolette, die haar lOOsten verjaardag zou vieren. Kamerleden, senatoren en de onder prefect van het district Verdun kwamen haar complimenteeren en op het raadhuis hield zij receptie. Na afloop van de plech tigheid werd de oude vrouw plotseling onge steld en nog denzelfden dag overleed zy. Geheimzinnige misdaad. Een der Vlaamsche bladen meldt: Een zonderlinge zaak bracht de bevolking van Paneel in opschudding. Een oude man van 80 jaren. De P., was voornemens in een gesticht zynen intrek te Demen en Dinsdag zou geheel zyn bezit verkocht worden. Maar sedert Zaterdag was zyn huisje ge sloten gebleven, en nu vond men den oude tusschen twee open koffers op den zolder liggen; een hoeveelheid stroo was op hem geworpen. Zyn geldbeurs, die hij altoos by zich droeg, was verdwenen. De ongelukkige ademde nog een weinig, doch by kon niet meer spreken. Een som van 300 frs., verborgen onder de aarde in een steenen pot, is teruggevonden. Het parket van Audenaarde is verwittigd. Onbeschaamde vlegels. Martha Steinheil wier vader werd vermoord, wier moeder de treurige heldin van een geruchtmakend proces was en wier verloving daardoor werd verbroken, heeft in een klooster rust gezocht, maar nauwelijks had zy zich weer te Parijs gewaagd, waar zij eenige vrienden wilde bezoeken, of zij werd alweer lastig gevallen, ditmaal door de fotografen van geïllustreerde bladen, die een kiekje van haar wilden nemeD, Twee dezer „heeren" hebben daarby de onbeschaamdheid zoover gedreven, dat Martha een aanklacht bjj de justitie tegen hen heeft gedaan. Zy hadden haar op straat in het vizier gekregen, maar de jonge dame, hield haar mof voor het gelaat, waarop een der kerels haar arm met geweld omlaag hield en de andere haar kiekte. Storm. Aan de oevers der Kaspische Zee woedt weder een hevige storm. Te Batoem spoelde het water den dijk weg en drong het gymnasium binnen. Wijl ook de gevan genis gevaar loopt overstroomd te worden, zyn de gevangenen elders in veiligheid ge bracht. Tengevolge van het binnendringen van het zeewater in het nabijgelegen Noerie- meer trad dit buiten zijn oevers, waardoor de boulevard onder water werd gezet. Echt Amerikaansch is de manier, waarop de bladen in de meer afgelegen streken van de Vereenigde Staten de belegering van het huis in Sidneystreet te Londen verhalen Vele menschen werden gewond in de paniek, die op het eerste bombardement volgde, anderen sprongen in hun angst uit de vensters op straat en de hospitalen in den omtrek lagen vol dooden en gewonden. Tegen den middag had de tyding van het gevecht zich door geheel Londen verspreid en ondernemende menschen sloegen tribu nes op, van waar men het verloop van den

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5