VRAAGT PRIJS Levering van Kerkbijbels. L. VROEGINDEWEIJ, Binnenland. Advertentiën. Wed. P. ROOIJ, Veerenbedden, Kapokbedden, Machinaal stoomen van Bedden. Dekens, Spreien, Matrassen. Manufactnren en Wollen Ondergoederen. KERKBOEKJES Advertentie-Bureau. genoeg te lezen, dat dr. Kuyper en met hem natuurlijk zijn getrouwe spreektrom petten van Vliet, Elshorst en anderen de Bakkerswet onaannemelijk als verbod van patroonsarbeid er in voorkomt. Minister Talma daarentegen zal geen outwerp zon der dat verbod indienen. En dan durven de clericale blaadjes tegenover hun lezers nog van obstructie der linkerzijde wagen! Het kwaad zit ergens anders, broeders, de obstructie komt qit de Haagsche Kanaalstraat? Lof van tegenstanders. Bij de behandeling van de Papendrecht- sche strafzaak is de minister van justitie, mr. Regout. krachtig opgetreden en zijn rede voering is terecht in verschillende linksche bladen en door verschillende linksche sprekers geprezen geworden. Dat is het Kuyperianisme niet naar den zin. De Standaard, berucht door het misbruik van Gods naam en van bijbelteksten, heeft tegen minister Regout een relletje op ge zet. Het nobele blad wordt daarin als altijd trouw bijgestaan door de clericale nabouwertjes. Pas toch op, minister, waar schuwt, dr. Kuyper's spreektrompet, voor lof van uw tegenstanders, want „Wie nog dingt naar den lof van zijne politieke tegenstanders, en door dien lof niet als door een wesp gestoken wordt, staat politiek zwak. Het kost wel wat, voor men voor dien lof geheel onver schillig wordt, en het is wel hard, telkens te ervaren, dat zoo ge niet buigen wilt, men zich van u afwendt, maar een chris ten-staatsman kan nooit onderliggen in dien strijd, hij moet er ongevoelig voor worden en er over zegevieren, bedenkende, dat Christus niet gekomen is om vrede op aarde te brengen, maar het zwaard." Het is toch treurig, dat iemand, die een Westmeijer-affaire en een van Heecke- renzaak achter den rug heeft, zijn lezers telkens weer met zoogenaamde vrome taal aan boord durft komen. De kracht van het kuyperianisme heeft altoos gelegen in verdachtmaking der liberalen. Hoe meer de kleine luyden werden opgehitst, hoe gemakkelijker ze hun stem op de kuyper- candidaten uitbrachten. Blijkbaar wordt de coalitie het best bijeengehouden, als alle ministers zoo vijan dig mogelijk tegen links optreden, ook al zijn ze 't in hun hart met linksche sprekers eens. Dat minister Regout zich aan dr. Kuyper's advies totaal niet gelegen zal laten liggen, zal hem tot eer strekken en het land ten goede komen. Zou dr. Kuyper maar niet het best doen eerst zijn eigen zaken in orde te brengen, voor hij anderen de les probeert te lezen Te Sneek speelde een leerling van de Ho ger Burgerschool onder de les met een ledigen huls van een revolverpatroon. Het voorwerp, dicht by zijn oog houdende, onderzocht hij met een speld of er zich nog wat slagpoeder in bevond. Plotseling ontbrandde dit met het treurige gevolg, dat de jongen de volle vlam in 't oog kreeg. Volgens den oogarts is 't hoornvlies ernstig beschadigd en moet de toestand van'toog zeer zorgwekkend zyn. Verloren. Den 12en Januari 1911, des avonds na aankomst van trein 6.56 uur te Helder, is aldaar verloren een beugeltasch, bestaande in een antieken zilveren beugel met haak, geheel gedreven, voorstellende tafereelen uit de Bijbelsche geschiedenis. Aan de bin nenzijde is dejbeugel voorzien van 4 of 5 oude keuren, waaronder ook EDgelsche, en tus- schenschot. De haak is vermoedelijk niet gekeurd, maar wel op dezelfde wijze als de beugel bewerkt. Aan den beugel bevond zich een zwart fluweelen zak, gevoerd met lila zijde, bevat tende, behalve eenige kleinigheden, twee portemonnaies. Een dier portemonnaies hield in een bankbiljet van f 40 en is van zeer zacht, fijn leder, waarmede montuur en drukker zijn overtrokken. Op deze porte- monnaie is bevestigd een oude munt, welke aan de binnenzijde eveneens zichtbaar is, wanneer men een zich daar toe aanwezig zakje opent. De commissaris van politie te Helder verzoekt aanhouding en bericht. Een aquarel gestolen. Een aquarel, groot 12-maal 141/g dagmaat, voorstellende een huizengroep, waarbij op den voorgrond figuren, in den hoek staat de naam van den schilder Adriaan Ostade, omlijst met oude vergulde lijst, waarvan het ornament rood is doorgesleten en waar van de buitenmaat 17-maal )9 is. De com missaris van politie der 1ste afdeeling te 'sGravenbage verzoekt inbeslagname en bericht. Een kwajongensstreek 1 Een gefluit, wellicht van een kwajongen deed een trein vertrekken van Stadskanaal in de richting Coevorden, zonder passagiers en conducteurs. Op het eerste station nh Stadskanaal, Gasselternijveen, werd het ver zuim ontdekt. Daar werd door machinist en stoker gepauseerd tot de trein, die eqni- gen tijd later naar Assen vertrok, de passa giers en ook de conducteurs meebracht. En toen ging het met volle vaart voorwaarts I Mollenvangers. In de provincie Groningen hebben vele boeren bekend gemaakt, dat zij geen mollenvangers meer op hun landerijen willen toelaten. Op de meeste velden doet de mol aan de gewassen weinig schade. Alleen in vlasland kan hij moeilijk worden geduld, daar hy de k'eine plantjes geheel loswroet, zoodat die verdorren. Er komen dan holle plekken in het gewas, wat zeer ongewenscht is, wyl de omringde stengels dan allicht te grof worden. De Groninger Landbouwers zjjn overliet geheel wel doordrongen van het nut, dat de mol doet voor het zuiveren van den grond van schadelijk gedierte. Het verdelgen van den mol heeft vermeerdering van „vretery" ten gevolge. Een avontuur van den heer Golijn. De heer F. Stark vert6lt in zijn gezellig boek over „in- dië, Egypte en het Heilige Land" hoe hij in September 1909 aan boord van de „Duy- maer van Twist" kennis maakte met het toenmaals nieuwe Kamerlid Colijn. Z.H.Ed. Gestr. was als adviseur voor de Buitenbe zittingen met „De Snip", een ryksstoom- vaartuig, op de zuidkant van Soembawa toen het schip op een rif liep en de opvaren den een oogenblik den dood vooroogen had den. Gelukkig kwam er een zee, die het schip, dat dwars op de golven lag, in eens 90gr. deed draaien, waardoor de opvarenden een oogenblik verademing kregen en een goed zwemmer een tros kon uitbrengen naar een rots, dicht onder den steilen wal. De tros was aan de landzijde, zoodat de meeste passagiers er niet tegen op konden. Zy werden echter gered door de bemanniög, die hen een touw om het lyf bond en hen zoo langs den tros naar boven hebben ge sjord. Het beetje kleeren, dat ze nog aan hadden, verdween by die exercitie heelemaal zoodat ze ten slotte, een pad vindende, dat hen boven op een stulen oever bracht, nage noeg in adamskostuum acht uren door de wildernis hebben moeten dwalen, voordat ze menschelijke woningen vonden. In dien staat heeft de „Duymaer van Twist" ook Z.H.Ed. Gestr. opgenomen doch hem toen gauw in kleeren gestoken. Aan boord kreeg de heer Colijn de eereplaats rechts van de kapitein en toen ik van die schipbreuk nog niets ver nomen had, begreep ik aanvankelijk niet hoe iemand, die zoo slecht in zijn kleeren zkt, op dat plekje kwam. Van passagiers ver nam ik, dat hy nog wel op een ander plekje zou komen. Velen zagen in hem al een toe komstig gouverneur-generaal. Oplichtingen. De gemeente Leiden schijnt in de laatste dagen als een vruchtbaar ter rein voor oplichters te worden beschouwd. Eén persoon heeft het vooral op de dames- studenten gemunt, bij wie hy medelijden schynt te willen opwekken. Hy studeerd te Utrecht en zit in tijdelijke verlegenheid. By een vrouwelijke studente wist hy f 20 los te krijgen. By anderen ving hy bot. Een ander, misschien is het een van dezelfde combinatie, vraagt van boek- en kunsthandelaren boek- en kunstwerken op zicht, die aan een zeker adres moeten worden bezorgd, of doet rechtstreeks be stellingen van f 30 en f 40 tegelijk. De meeste boekhandelaren roken lont, doch ook hier gelukte het een beet te nemen. De politie heeft de oplichters nog niet gevat. Arrestatie van een conducteur-smokke laar. Een conducteur van de spoorlijn Nijmegen Kleef, die ook behoorde tot de smokkelaarsbende, waarover herhaaldelijk in de laaste dagen geschreven werd, is te Duisburg gevangen geDomen in een sigaren winkel, op het oogenblik, dat hy er ruim 20,000 sigaren afleverde, terwijl in den winkel nog 120,000 vermoedelijk gesmok kelde sigaren werden aangetroffen. Een professor gepost! Voor de woning van een der hoogleera ren, een professor nog wel van de Gemeen telijke Universiteit, te Amsterdam, is een politiepost geplaatst. Toen wy dit zagen zoo schrijft het Nieuws dachten we, dat er weer vrees bestond, dat een onzer hooggeleerden naar het buitenland zou drossen en de Gemeente dit dezen keer met geweld van wapenen trachtte te beletten Maar 't had een andere oorzaak. Het geval illustreert, hoe iemand, die aan niets anders dan geleerdheid schul dig is, gelijkberechtigd kan worden als burgers, die er een speelhuis of nog erger op na houden. 't Is de Bouwverordening, die hier in practijk wordt gebracht. Professor heeft nameiyk dezer dagen een woning betrok ken, die niet overeenkomstig de voorschrif ten gebouwd is. Dientengevolge was den eigenaar verboden er bewoners in toe te laten, tenzfj alsnog het verzuim was goed gemaakt. Maar de eigenaar heeft zich daar aan niet gestoord en het huis aan den bedoelden hoogleeraar verhuurd, zonder hem met de bezwaren van het Bouwtoe zicht in kennis te stellen. Eerst toen hy ex- goed en wel met zyn familie en inboedel in was, kwam een politieagent voor de deur staan om dat te beletten. 't Is een vriendelijke agent. Als de pro fessor de deur uitgaat, tikt hy aan zyn helm en vriendelijk wordt de groet door professor beantwoord. Hondenziekte. Herhaaldelijk ontvangen wy vragen om inlichting in verband met de zoogenaamde hondenziekte, 't Mag daarom gewenscht heeten iets naders over deze kwaal mede te deelen. De hondenziekte is een zuiver besmette lijke ziekte, door bacteriën veroorzaakt en alleen voorkomende by honden beneden den één-jarigen leeftijd. Een hond krijgt dus die ziekte niet toevallig, maar door aanraking van smetstof, uitgescheiden door een anderen zieken hond. De eerste verschijnselen vei-raden zich door loopen- de oogen, braken, kuchen, gebrek aan eet lust en min of meer groote lusteloosheid. Na drie dagen tieden meer ernstige ver schynselen op, zooals diarrhee, soms bloe derige ontlasting, longontsteking en ze nuwtoevallen. Opmerkelijk is de 3terke vermagering in een paar dagen tyds. Meestal sterven de dieren een 14 dagen na de eerste vei-- schynselen aan diarrhee of longontsteking. Met een verlamming kunnen ze maanden lang leven. In 80 van de 100 gevallen is de ziekte doodelyk. Slechts één middel kan de dieren onvat baar voor de ziekte makenof ze genezen na de besmetting, dat is de seruminspui ting. Andere voorbehoedmiddelen bestaan ab soluut niet. Wel kan men by jonge dieren door krachtige vleesch- en melkvoeding en het verstrekken van levertraan, het li chaam sterken, waardoor ze beter tegen de ziekte gewapend zyn. Men wachte zich voor de tallooze kwakzalversmiddelen, die duur en geheel onwerkzaam zyn. N w s. Een waarschuwing. „Het Volk" neemt uit het Heldersche blad „De Vonk" een waarschuwing over tegen liet geven van geld op een circulaire, ver spreid door den heer A. P. Staalman. Dit blad schryft 0.a De wijze, waarop Staalman met voor an deren gevraagd geld omspringt, wekt nu een maal geen vertrouwen. Hy schuwt in die za ken elke openbaarheid. En de vereeniging, waarvan hy voorzitter-penningmeester is, vergadert altijd zonder de pers toe te laten, zelfs niet op de jaarvergadering waar de fi nanciën worden besproken. In de circulaire vraagt Staalman ook nog steun voor 9 vis- schersweduwen en 29 weezen. Wie dat zyn, vertelt hy niet." Het „Handelsblad" voegt aan het boven staande toe „Wy nemen dit over, omdat wy vroeger er ook al eens op gewezen hebben, dat de beer Staalman er herhaaldelyk den brui van geeft behoorlijk in het openbaar rekening en verantwoording te doen van voor liefdadige doeleinden ontvangen gelden." Petroleumbron ontdekt Uit de pomp by de Wed. Engelen, te Heusden, wordt petroleum opgepompt, die goed brandbaar is. De meening is, dat de bron wel spoedig niet meer zal vloeien, zoodra de petroleum is uitgepompt, die vermoedelijk uit een bergplaats van petroleum in de buurt is toegevloeid. Speurzin van een politiehond! Volgend sterk staaltje van een politie hond te Hagen vertelt de Ned. Sport: Laatst was de directeur eener fabriek in de buurt van Schwerte niet weinig vet won- tlerd, toen er 's avonds in zyn slaapkamex-, die op de eerste verdieping van zyn woning gelegen is, een zware steen door de ruiten geworpen werd Hij liet den steen liggen waar hy gevallen was en raakte hem niet aan. 's Anderdaags stelde hy de politie met het feit in kennis. Het gevolg was, dat een der politiehonden gehaald werd, 12 uur nadat het feit gepleegd was, aan den steen lucht nam, de trappen afliep en buiten een spoor nam, dat van den weg tot by de fabriek leidde. Op de plaats van waar de steen was gewor pen bleef de hond een oogenblik staan en nam van daar een nieuw spoor, dat hem achter een groote boerdei-y bracht, in wel ker nabijheid een huis stond waarin een 30-tal pannebakkers woonden, die aan de fabriek werkten. Zonder aarzelen klom hy de trappen op, bracht den politieagent in een kamer, waarin zich 18 arbeiders bevonden hij besnuffelde ze allen en bleef eindelijk staan voor één hunner, die, na een koit verhoor, bekende de dader te zijn van den aanslag tegen den directeur der fabriek 1 Nieuwe ziekte? Te Nes (op Ameland) zyn 40 van de 60 schoolgaande kinderen door éen en dezelfde ziekte aangetast: zware hoofdpijn, braken en koorts. De ziekte blijkt tot nog toe gelukkig niet gevaarlijk te zyn. De heer H. H. v. Kol zou volgens de N. Ct. deze week een reis naar Oost- Indië maken. Hij is voornemens over Egypte terug te keeren. Waar zyn die f 1800 gebleven? De veehouder G., te Oudendijk (Noord- Holland), had 25 vette varkens in Amster dam afgeleverd en ontving daarvoor f1800 aan bankpapier, die hy in zyn portefeuille borg. Thuis legde hy zyn portefeuille in de brandkast. Den volgenden morgen vond hy de porte feuille daar echter leeg terug! Men stelt een onderzoek in of hier dief stal in 't spel is, of dat aan een vergissing moet worden gedacht. Ontzettend ongeluk te Honeelersdijk. Twee vrouwen en een meisje verdronken. Zondagavond tusschen 10 en 11 uur had te Honselersdyk een ontzettend ongeluk plaats, dat aan drie menschen het leven kostte, twee moeders en een 15-jarig meisje, een ongeluk, waarvan de geheele streek vol is. De echtgenoote van J. Snydoodt, wonende te Naaldwijk, ging met haar 15-jarig doch tertje naar haar broer, den tuinder J. Rem mers, wonende aan den Nieuwen Weg te Honselersdijk, om er gezellig den avond door te brengen. Toen het uur van vertrek weder was ge komen, zou de echtgenoote van den heer Remmers haar schoonzustex en nicht een eind den weg opbrengen. Dit aanbod werd dankbaar aanvaard en de drie vrouwen vertrokken vroolyk en wel. Het ongeluk heeft echter gewild, dat ze kort daarna, door de duisternis misleid, te water geraakten en de een de ander ver moedelyk willende helpen,allen verdronken. Door de Wognummers, die 13 dezer met zoo schitterend succes in de St. Catharyne te Brielle een concert gaven, zyn ook de diaconie-armen aldaar bedacht met een gift van f 40. Gisteravond werd daarvoor een extra bedeeling van vleesch gehouden. Te Wittera (Limburg) is een 40-jarig weduwnaar in ondertrouw genomen. Naar gebruik in die streek moest de weduwnaar het „huwbier" offeren, waarvan de dorpers zouden drinken. Maar bruigom had daarin geen zin. De geheele buurt is toen in opstand gekomen en sedert een 6-tal avonden wordt by bruigom en bruid een helsch lawaai voor het huis gemaakt met allerhande dingen als ketels, trommen enz. Dat belooft wat voor den trouwdag 1 Tragisch 1 Een vrouw, te Vianen verblyf hopdend in een woonwagen, moeder van 8 kinderen, had het ongeluk by 't waterscheppen in het Merwe-kanaal te vallen en jammerlijk te verdrinken. Ze verwachtte haar 9e kind. Zaterdag had de 32 jarige schippersknecht G. De Jongste, te Numansdorp het ongeluk by het ophyschen van een ton ioodwit, uit een schip, de ton op beide beenen te krygen, waardoor deze gebroken wei'den. Dr. v. d. Horst, uit Klaaswaal, verleende de eerste hulp. "WestdiJE., Mïddelharnis, levert tegen concurreerende pryzen: met peluw en twee kussens, twee-persoons, blauw gestreepte tijk 8/4, gevuld met 54 pond prachtige veeren, vanaf f 34, Een 9/4 als boven, gevuld met 63 pond veeren, vanaf f 37,50. met peluw en twee kussens, tweepersoons voor f 20,— en hooger. Alles a contant, verzending franco door geheel Flakkee. Levering van Tevens ruim gesorteerd in AGENTSCHAP DER Koninklijke Stoomververjj en Chemisch* Wasscherjj „DE LELIE" te Dordre- opgaaf voor uw DRUWKERK en voor het OPNIEUW INBINDEN van alle BOEKEN aan onderstaand adres. Ruime sorteering met en zonder Gezangen voor knip, in rouw enz. enz. Binnen- en Bnitenl. Boekwerken. Agentschap N. V. „DETIJDGEEST", Levensverz. Mij. SECUR1TAS, Filiaal Sigarenfabriek „DE VLIJT". Aanbevelend, MIDDELHARNIS - WESTDIJK 272.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2