Hubert Ulrich-sck Kruidenwijn Fiakkeesche Boekhandel, Kantoor- ei Schrijfbeboefleu üïu de beste tijd om Le planten. Levertraan, Buitenland. DROESPOEDER Aestdijk, B 280 Middelharnis .,x.ou„-en andere] DRUK- en BINDWERK. W van der Schenk. D. Bijleveld, Middelharnis. mogelijk aan haar houding ten opzichte van den christelijken rustdag vasthoude maar aan den anderen kant moet ik toch manen tot voorzichtigheidom on middellijk in de inlandsche maatschappij maatregelen te willen invoeren, die van dezelfde gedachten uitgaan." Precies hetzelfde, wat de heer Colijn hier zeide, was de oorzaak der linksche oppositie. Waar zelfs de heer Colijn zoo sprak, zal de Nederlander moeilijk kunnen volhouden, dat om de houding van links de Roomsch-Dordtsche coalitie noodzake lijk is. Het tweede argument van het christelijk historische blad is zoo mogelijk nog klein- zieliger. De houding van links tegen den minister Wentholt vloeide voort, zoo heet het, uit den tegenzin, dien links tegen den minister heeft wegens diens bevordering van den arbeid van een Orthodoxen vloot- predikant. Waaruit de oppositie tegen dezen marine minister, den politieken weerhaan bij uit nemendheid, voortvloeide, zet de Vader lander duidelijk uitéén „De heer Wentholt was lid van het kabinet dat op 21 December 1907 op de legerkwestie vielvan het kabinet, dat evenzeer zou heen gegaan zijn, als Went- holt's begrooting verworpen ware gewor den, als dat het nu heenging omdat Van Rappard dit lot te beurt viel, en in plaats van met zijne ambtsbroeders het leven te laten, het ministerieele wel te verstaan, sluit hij zich aan bij hen, die het Regee- ringskasteel hebben veroverd. We zullen ons niet lang vermoeien met uit te leggen. („De Nederlander" gebruikt het goedkoope slimmigheidje om daarin geen onderscheid te willen zien), welk hemelsbreed verschil er is tusschen het aanvaarden als liberaal van eene militaire portefeuille in een christelijk kabinet, zooals de heer Cool deed, of blijven zitten uit een liberaal in een christelijk kabinet, zooals de heer Wentholt deed. Wat zou, om een voor beeld te noemen, de heer De Savornin Lohman er wel van gezegd hebben, als in 1891, toen het kabinet Mackay, waarin hij zitting had, viel op de quaestie van den persoonlijken dienstplicht, de minister Borgansius stilletjes ware aangebleven, en zitting had genomen in het kabinet-Pierson Nu ware het mogelijk, dat de heer Wentholt de politieke trouweloosheid, die hij beging, niet in haren vollen omvang begreep, en wij willen eerlijk verklaren, dat meer dan één aan de Linkerzijde, ook wij, dit als verzachtende omstandig heid lieten gelden. Wanneer echter bij de laatste begrooting met niet te ontken nen felheid tegen dezen bewindsman is opgetreden, eene felheid, die echter ook door de „Nieuwe Courant" als ten volle gerechtvaardigd wordt gequalificeerd, dan vindt zulks zijn grond daarin, dat niemand aan dien kant in die verzachtende om standigheid nog kan gelooven. De heer Wentholt is daarvoor te weinig zichzelf gebleven. Deze minister, die, toen hij in het libe rale kabinet-De Meester zat, op den aan drang van de Kuyperiaansche dweepers van Rechts om de zielverzorging onzer Jantjes in hunnen geest met een beslist neen antwoordde, is, nu hij in het christelijk ka binet overging, geheel overstag gegaan. Hij liet de Vereeniging van Christelijke officieren en den door haar aangestelden predikant den baas spelen over den com mandant in den Helder, en toen daaruit de onvermijdelijke botsing ontstond, werd een onzer verdienstelijkste vlagofficieren meedoogenloos opgeofferd; er werd een voorbeeld gesteld, om de heele Marine aan het verstand te brengen, dat men zich, net als de minister, aan „de nieuwe koers" had te onderwerpen; alles natuurlijk tot groote desorganisatie van de vloot. En bij dit alles zal toch zeker niet vergeten wor den, dat de minister aan een zoo hoog staand man als vice-generaal Den Bosch een brief schreef in termen vervat, waar in men geen standje zou maken aan een tweede klerk. En last not leastdie brief werd 11 October geschreven, terwijl op 6 October de minister met den vice-ad- miraal in zijn kabinet een langdurig on derhoud had, en geen woord over de zaak repte En als men nu eindelijk in het oog houdt, dat minister Wentholt in deze heele zaak van dien vlootpredikant zoo Kuyperiaansch te werk is gegaan, dat zelfs de heer De Savornin Lohman de positie, die ontstaan is door de rege ling, afkeurde, daar vragen wij „De Ne derlander", of zij niet verstandiger had gedaan, om van het heele geval Wentholt maar af te blijven. De oppositie tegen dezen bewindsman heeft niets uit te staan met vijandschap tegen het christelijk ge loof; ze komt slechts voort uit den afkeer, die de Hollander altijd gehad heeft voor gemis aan beginselvastheid, en ruggegraat. Dat „De Nederlander" geene betere voorbeelden wist aan te halen ten bewijze van hare stelling, bewijst ten slotte, dat ze in deze heele zaak al bijzonder zwak staat." Dat de antithese met zulke uitvluchten moet worden verdedigd, bewijst, hoe valsch en leugenachtig de clericale leuze is. Het Algemeen Kiesrecht. De Liberale Uniej heeft Maandag jl. de actie voor het Algemeen Kiesrecht ingezet met een prachtig geslaagde betooging te 's Gravenhage. In duidelijke bewoordingen, en krachtige redevoeringen gestaafd door onweerlegbare argumenten, hebben vier leiders der Unie de noodzakelijkheid van het Algemeen Kiesrecht in het licht ge steld. Echter zoo'n betooging is in zekeren zin, prediken voor reeds over tuigden. In de steden toch is de actie voor het kiesrecht het krachtigst, om de eenvoudige reden, dat zich juist in de centra de duizenden bevinden, die thans van het kiesrecht zijn verstoken. Te plattelande is het anders. Daar zijn tal van districten, waar het kiesrecht reeds thans tot het algemeene nadert. Daardoor voelt men de noodzakelijkheid der uitbreiding er niet zoo dringend. Op de kiesvereenigingen rust de taak, de plattelanders meer en meer te overtuigen van de onbillijkheid, dat dui zenden stedelingen het kiesrecht missen, hoewel zij aan de voorwaarden voldoen, waardoor de plattelandsbewoner het kies recht deelachtig wordt. Om die overtui ging te wekken, dient de plaatselijke actie. Ee kiesvereenigingen moeten de hand aan den ploeg slaan en door verspreiding van vlugschriften en het doen optreden van sprekers het platteland warm maken voor de wassende kiesrechtbeweging. Dat men de wintermaanden, die resten, daarvoor ter dege gebruike. Te Londen heeft een 31jarig Engelsch arbeider zwaar moeten boeten voor den moord in Houndsditch. In den nacht van den eersten op den tweeden Kerstdag achter volgde een politieagent den man, die ge snapt was, toen hij in een herberg wilde inbreken. Wegloopende loste de man drie schoten uit een revolver op den agent, maar miste. Deze kreeg hem eindelijk te pakken. De man vuurde voor de vierde maal en miste weer. Een vrouw kwam den agent te hulp en blies voor hem op de alarmfluit. Inmiddels ging de worsteling door en de man trok ten vijfde male af, terwijl de tromp van de revolver tegen den slaap van den agent stond; de revolver haperde en het schot ging niet af. Met behulp van een matioos en anderen werd de boef, een sterke kerel, eindelijk overmand. Voor de rechtbank bleek, dat hij in 1902 al wegens het schieten op drie agenten tot tien jaar tuchthuis was veroordeeld. Hij was sedert eenigen tijd voorwaardelijk vrij gelaten. Hij beweerde, dat hij wegloopende niet op den agent had gemikt, maar in het wilde geschoten, om den agent te verschrikken. Hij had voor den rechter geen pleitbezorger. Het vonnis luidde: levenslange tuchthuis straf. Een aangrijpend ongeval. Zaterdagmorgen heel in de vroegte heeft op het station Thy- row bij Berlijn een treurig spoorwegongeluk plaats gehad. Kort voor het binnenrijden van een trein wilde de vrouw van een Ber- lijnschen blikslager de lijn oversteken. De stationchef Brandt zag het gevaar waarin de vrouw verkeerde en liep toe, om haar in het allerlaatste oogenblik van de rails te trekken. Bij het reddingswerk hadden echter beiden het ongeluk te struikelen en werden ze door den aansnorrenden trein overreden. Spoorwegongeluk in Westfalen. Bij het station Unna in Westfalen zijn twee treinen op elkaar gereden. Een reiziger werd gedood, verscheidene andere liepen ernstige verwon dingen op. Spoorwegongeluk bij Luik. Door de mist reden te Hotton bij Luik twee treinen op elkaar. Twaalf personen werden gewond, van wie twee ernstig. De materieele schade was groot, Een non als kindermoordenares. Een non, werkzaam als ziekenverpleegster in een inrichting bij Kreurs, dicht by Weenen, wurgde haar kindje, waarvan zij in het geheim bevallen was en wierp het toen in een put. Een oppasser, de vader van het kind, is evenals zij, gearresteerd. Een treffend geval van de waardeloos heid van de tuberculins proef voor runderen wordt, uit Kiel aan de Kölnische Zeitung gemeld. 62 Deensche runderen, die op de tuberculine-proef aan de Duitsche grens ge reageerd hadden en daarom teruggezonden waren, zijn te Kolaing, in Denemarken, geslacht. Het ambtelijke onderzoek van het geslachte vee bewees, dat het volmaakt gezond was geweest. Te Londen heeft een echtpaar een proces gevoerd tegen een heelmeester. Zij eischten schadevergoeding voor wat de vrouw ge den had, doordat de heelmeester bij een operatie een stuk gaas in den wond had laten zitten. De heelmeester beweerde, dat hij het voor haar bestwil had laten zitten. De jury stelde hem in het gelyk. De vloer van een sterfhuis ingestort. Te Eekeren, by Antwerpen, was een man overleden. In de kamer, waarde doodelag, had zich de familie, uit 12 personen, ver zameld, toen men eensklaps een gekraak vernam en de vloer instortte. Alle aanwe zigen, het lyk en de meubelen, vielen in een diepen kelder. De menschen werden allen min of meer verwond. Hotelbrand. In het Grand Hotel Continen tal te Montreux, een der grootste hotels aan het meer van Genève, omgeven door een prachtigen tuin, heeft Vrijdag een ern stige brand gewoed. De brand werd door kortsluiting aan de electrische lift, veroor zaakt en heeft het geheele dak vernield. Om kwart over achten 's morgens was men het vuur meester. Alle gasten bleven onge deerd. Een kellner viel door de lantaarn in een gang en bekwam verwondingen door de glasscherven en een kamermeisje kreeg brandwonden. Overstrooming. De Vaal in Zuid-Afrika is overstroomd en heeft te Standerton twee hotels en andere gebouwen vernield. De schade, bedraagt een half millioen gulden. Gasontploffing. Te Connelsville, in den Amerikaanschen staat Penssylvanie, had de gasontploffing plaats in een modeatelier, waar 20 meisjes werkten. De muren storten in en van de meisjes werden er 3 gedood en 3 ernstig gewond. Zondagnamiddag is een trein met reizi gers van Vire naar St. Hilaire-du-Harcourt tusschen St. Germain-de-Tallevende en Les Maures op een goederentrein geloopen, die uit een machine en enkele wagens bestond. De twee machinisten en een stoker zijn gedood. Er zyn tal van gewonden waarvan twee in levensgevaar. Ook deze slachtoffers behooren tot het treinpersoneel. Er moet veel materieele schade zijn. Dijk doorgebroken. De dijk van het water reservoir te Huelva, Spanje, is doorgebroken, waardoor elf personen om het leven zyn gekomen. Spoorwegongeluk. Te Batavia, in den staat New-York had een treinbotsing plaats, waarbij 6 reizigers gedood en 18 gewond werden. Sneeuw. In het Italiaansche gedeelte van Zwitserland is meer sneeuw gevallen dan in de laatste 10 jaren ooit voorkwam. De PiemoDteesche bergen zyn ontoegankelijk Op de Col di Tende ligt een sneeuwmassa van 5 meter hoog. In het dal van Malone werden een brievenbesteller en een kind onder een sneeuwlawine bedolven. Men vreest, dat het verkeer op den Simplon- spoorweg binnenkort gestaakt zal moeten worden. Tengevolge van een sneeuwstorm is het spoorwegverkeer in Noord Spanje bijna ge heel en al gestoord. Een trein van Barcelona naar Madrid is te Torralva ingesneeuwd, de Zuid-express, die naar Madrid moest, kon niet verder komen dan Avila. Ben posttrein uit Santander naar Madrid moest het te Mataporqua opgeven. Uit Bremershaven wordt gemeld De Oldenburgsche loodsschoener „Peter" bemerkte Donderdagmorgen om halfvyf op de Noordzee ter hoogte van Norderney- vuurschip noodsignalen. Onmiddellijk stoomde de „Peter" in die richting en ontdekte een stoomschip, de „Maria Rust", dat in nood verkeerde. Het was afkomstig uit Hamburg. De „Peter" trachtte tevergeefs in den koers van het in nood verkeerend schip te komen, doch alle pogingen bleken tever geefs. Men riep daarop der bemanning toe in zee te springen, waaraan niet voldaan werd. De „Peter" zette daarop een reddings boot uit die spoedig in de nabijheid van 't schip was en waarin 3 man der equipage van de „Maria Rust" sprongen. Nauwelijks waren dezen binnen boord, of het stoomschip zonk in de diepte weg. De overige equipage, bestaande uit 12 koppen, verdronk. Een tragische operatie. Er heeft onder zeer bijzondere omstandigheden een chirurgische operatie plaats gehad in het spoorwegsta tion Earlestown in Lancaster. Een werkman, die te vroeg uit den trein stapte, raakte met één been tusschen een wiel van den waggon. En wat men probeerde, de man kon niet bevrijd worden. Een dokter kroop nu onder de waggon, onderzocht het been en constateerde dat spoedige amputatie dringend noodzakelijk was. Met een paar assistenten volbracht hij deze taak. De patient, die niet bewusteloos gemaakt kon worden, hield zich ferm en gaf slechts een enkele maal een schreeuw. Toen de ampu tatie had plaats gehad, werd de ongelukkige naar het gasthuis vervoerd; zijn toestand is zorgwekkend. Ontploffing in een fabriek. In de kammen- fabriek van Bronhuber en Co teNaumburg, had Zaterdag een geweldige ontploffing plaats. Deze was zóó geweldig, dat het dak der fabriek werd weggeslingerd en een muur werd ingedrukt. Dertien personen werden erg gekwetst, d®ch gelukkig niemand doo- delyk. A D V K R T E NTIË N. V orstvrije Berger is zuivere levertraan, die bij 0° C niet stijf wordt en in smeltend ijs vloeibaar blijft, door alle doctoren aanbevolen. 70or paarden. Een krachtig middel tegen hoest en droes volgens een oud beproefd recept. legen Maaglijden en de gevolgen daarvan. Hoestpoeder, Teercapsules, Pastilles Geraudel, Horst honig, Abdijstroop sn meer dergelijke, bij A. TEEPE, HIIltDËLHAttm Ook verkrijgbaar gesteld bij L W. ZAA1JEB Dirkstand. Heeft voorradig een groote partij met en zonder overslag. Leesboeken op elk gebied voor Jon gens en Meisjes. Prentenboeken, Kinderspelen, Portret- Poëzie-, Ansicht-, Zwartjesalbums en Portretlijsten, in verschillende soorten en prijzen. Verder alle soorten als Rekeningpapier, Kasboeken, Mu- ziekpapier, doozen Luxe post, alls inktsoorten enz. Alle benoodigdheden voor de Am bacht- en Avondteekenschool. Ver schillende soorten Bordpapier. Levering van alle soorten Tijdschriften, Mode-, Dag- Week-, Maandbladen en Leerboeken. Plaatsing van A d v er tent! en in alle binnen- en buitenlandsche bladen, zonder verhooging van prijs. Goedkoopste adres van alle soorten Verder; Ansicht-, Fantasie- en Felicitatiekaarten, enz enz. Bestellingen op boeken worden spoedig en tegen Uitgeversprijzen geleverd. Aanbevelend, BIEDT AAN: Viola Gr. b. soorten p. 100 f2,— Keizer Wilhelm enk. blauw p. 100 f 2,50 Arubialpina. p. 100 f 1,50 Muurbloemen ..-••• p. 100 f2,50 Vergeet-my-nietP-100 f 0,60 Tulpenbollen in soorten p. 100 f2,— Narcisbollen, geel en wit p. 100 f2, Vaste Bloemplanten in soorten p. st. 12 ct. Vruchtdragende appel en peer p. st. 60 tot 100 Halfstam appel, peer en pruim, in beste soortenf 1,25 Frambozen, gr. soort Hornet p. 100 f2,— Zwarte bessen, gr. soort Goliath p. st. f 0,10 Kruisbes, witt.e, roode, gele. p. st. f0,15 örootvruchtige roode aalbes, Loppersumsche en Prolifix 121/2 ct. Gewone roode aalbes p. st. 10 ct. Witte aalbes, witte parel p. st. 16 ct. Leiboom perenp. st. f 1,50 Struikrozen, prachtsoorten p. st. 15 ct. Stamrozen, prachtsoorten p.st.76ct. Klimrozen, Camperfolie en Wilde wingertp. st. 30 ct. Bloemheesters, in mooie soorten p. st. 35 ct. Alle soorten Haagplanten, Coniveeren, Laurier, Mahonia, Rododenderom, Aucuba, Palm, enz. enz. H-oudt zich aanbevolen voor het aanleggen van Boomgaard Sier- en Vruchtentuinen. Aanbevelend,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2