Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD I lde Jaargang. Woensdag 18 Januari 1911. No. 9 Zonder vrede. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Denkt om de kiezerslijsten. Nu Januari weer in het land is, is er weer werk aan den winkel voor onze kies verenigingen. Men zou het nagaan der kiezerslijsten wel de mobilisatie van het leger kunnen noemen. De troepen, die bij de stembus zullen aanrukken, worden met de nieuwe lichting versterkt. Het moet nu onze eerste zorg zijn, dat juist die nieuwe lichting geheel compleet zal zijn. Geen strijder, die zijn kracht kan leveren voor den triomf der vrijzinnige beginselen, mag in onze gelederen ontbreken. Hij moet op de kiezerslijst. Men kan er zeker van zijn, dat bij de tegenpartij niemand, die kiezer kan worden, wordt overgeslagen. Zoo moet het ook bij ons worden. Daaraan en gelukkig maakt Flakkee een uitzonde ring ontbreekt bij ons nog veel. Er is ons bv. een district bekend, waar ge makkelijk eenige honderden vrijzinnigen als kiezer op de lijst kunnen worden ge bracht. tiet ontbreken van elk spoor van organisatie in dat district is de oorzaak, dat tal van kiesgerechtigden niet op de lijst voorkomen. Op Flakkee zal zoo iets niet voorkomen. Daartegen zullen de secreta rissen onzer kiesvereenigingen wel waken. Zij weten, dat zij in de maand Januari met groote zorg hebben na te gaan wie op de kiezerslijsten behooren geplaatst te worden. Candidaat-kiezers, die het werk der organisatie's willen vergemakkelijken, zullen wellicht in onze jaarlijks terugkee- rende aanwijzigingen een reden vinden om zelf voor hun aangifte te zorgen. Wie voor of op 1 Mei 1911 25 jaar is geworden, kan kiezer worden op één der navolgende voorwaarden Belastingkiezer. Wie in de vermogens- of bedrijfsbelasting, de personeele belasting of wel de grondbelasting voor minstens één gulden is aangeslagen over het laatst ver- Ioopen jaar, komt vanzelf op de Kiezerslijst. Hij moet echter voor 1 Februari zijn aan slag ten volle hebben betaald. Wie na dien datum gaat offeren, moet zorgen dat hij voor 1 Maart naar 't gemeentehuis gaat met zijn gekwiteerd biljet. Dan komt hij ook nog op de lijst. Wie verhuisd is naar FEUILLETON. DOOR A, TRINIUS. i). De avondzon straalde door de hooge vensters eener rijk versierde gothische bedevaartkerk, zóó dat de trillende kleurenmengeling wonderbaar door de ge kleurde glazen over altaren, koorstoelen, banken,en (grafschriften en tegen de) steenen muren van het godshuis speelde De klok, die tot nu toe in vollen toon door het dal geklonken had, zweeg, als ware zij thans na haar vredigen arbeid ingeslapen. Diepe stilte heerschte er in de hooggewelfde ruimte. Slechts nu en dan drong er van de straat een onbestemd geruisch door de open staande kerkdeur binnen. Een paar oude vrouwen rezen uit hare bidstoelen op en schuifelden weg naar den nitgang de rechter knie buigende voor het wijwaterbekken, terwijl db het teeken des Kruisses maakten. Alleen eene stille gebogene was bij een nevenal taar blijven bidden. Het was een slanke meisjesge stalte, met twee donkere bruine lange vlechten over de schouders nederhangende. Twee uitdrukkingsvol le, oogen met lange wimpers domineerden het geheele een andere plaats, moet voor 15 Februari met zijn voldaan geteekend biljet naar het stadhuis in zijn nieuwe woonplaats gaan. Niemand, die in zoo'n geval verkeert, mag dit verzuimen, anders raakt hij zijn kies recht kwijt. Alle andere kiezers, dus zij, die niet door belasting kiezer zijn, moeten zich op het raadhuis gaan aangeven. Woningkiezers mogen, tusschen 1 Aug. 1910 |en 31 Jan. 1911, niet meer dan éénmaal en alleen binnen de grenzen der gemeente verhuisd zijn. Zij moeten een huurprijs verwoond hebben van minstens f 1,per week. Woonkiezers is ook de schipper, die een schuit van minstens 24 M3. inhoud of 24000 kg. laadvermogen in huur of in eigendom heeft. Wie het vorig jaar reeds woningkiezer was, behoeft zich niet opnieuw aan te geven, doch doet verstan dig in Maart of begin April eens op het raadhuis te gaan nakijken, of men hem niet vergeten heeft. Loonkiezers mogen in het afgeloopen jaar niet meer dan éénmaal van patroon zijn verwisseld en moeten minstens f 300 in 't jaar verdiend hebben. Pensioen en lijfrente tellen mee voor loon. Kost- en inwoning mogen bij het loon in rekening worden gebracht, ook voor een zoon, die in het bedrijf zijner ouders werkt. Ook ongevallenrente geldt als loon. Loon kiezers moeten zich ieder jaar opnieuw tusschen 1 en 15 Februari opgeven. Men behoeft niet precies op te geven, hoeveel men verdient, doch kan volstaan met de verklaring, dat men het minimum verdient, hetwelk de wet eischt. Spaarbankkiezers zijn de gelukkigen, die op 1 Februari sedert een jaar minstens f 100 op het grootboek hebben of minstens f 50 op de Rijkspostspaarbank of een ge meentelijke of een andere wettelijk erkende spaarbank. Zij behoeven zich niet elk jaar opnieuw aan te melden. Echter doen ze verstandig eind Maart of begin April te gaan kijken of ze niet op de lijst zijn vergeten. Examenkiezers zijn diegenen die met goed gevolg één der examens heeft afge legd, welke door de wet worden genoemd bv. voor kommies bij de belastingen, brie venbesteller, een betrekking bij de Staats spoor en de H. IJ. S. M., de politie, als gelaat der geknielde, die ongeveer vierentwintig jaar oud zijn moest. Voelde zij het dat ze nu alleen in het godshuis was, alleen met zich zelve en met haar leed? Haar betraande oogen richtten zich op het beeld des gekruisigden, haar gestalte rich te zich op en terwyl haar armen vurig den voet van het kruis omklemden, kwam smeekendjuit het diepat barer ziel deze bede over haar lippen „Verhoor mij. Gij die het leed der wereld op u naamtNeem hem niet van mij weg, die mij alles is op aardeLaat ons niet vergaan 1 Help ons, red ons, Heer! en ik wil u op de knieën danken, iederen dag, die ik nog adem halen zal." Haar hoofd zonk op den rand van het altaar neder. Niets dan het zachte snikken was nog in de kerk hoorbaar. Zoo verliepen er eenige minuten. Toen kwam er uit een derj zijkappellen eenig geruisch. Een deur werd toegeslagen, en na eenig geritsel en gekraak trad een priester langzaam op een biecht stoel toe, waarin hij verdween. De voorbijgaande gestalte was mager somber van uitzicht en om de dunne gesloten lippen lag een on verbiddel lijk harde uitdrukking. De geknielde had het geruisch gehoord. Ze scheen daarop te hebben gewacht. Want ze stond op, haar lippen gingen stil op en neer, ze strekte de gevouwen handen nog eens uit naar het beeld van den gekrui sigden, wendde zic1\ daarop naar den biechtstoel, en knielde met het hoofd in de handen op het bankje daarvoor neer. Een oogenblk lag ze daar, zonder te bemerken dat het bruin zijden gordijn even geopend werd en dat een paar doordringende oogen iets schenen te zoeken, waarop het gordijn weder dicht geschoven werd. "Het gelaat van den daarachter verscholenen scheen nu nog somberder. onderwijzer enz. Ook een examen-kiezer behoeft zich niet ieder jaar aan te geven, doch controle of men niet op de lijst is vergeten, is in elk geval niet overbodig. Bovenstaande eischen betreffen het kies recht voor de Tweede Kamer. Voor de Provinciale Staten wordt bovendien de eisch gesteld, dat men ingezetene is der provincie Voor den gemeenteraad verkrijgt geen kiezer het kiesrecht of hij moet in de ge meentebelasting zijn aangeslagen voor een bedrag minstens gelijk aan de huursom die iemand kamerkiezer maakt, ook deze belasting moet op 1 Maart ten volle be taald zijn. Wie nu nog niet op de hoogte is van de eischen, waaraan men moet voldoen om kiezer te worden, wendde zich gerust tot den gemeente-secretaris, die zal ieder alle inlichtingen verschaffen, welke hij wenscht. Formulieren moeten op het raad huis worden afgegeven. Ook de secreta rissen der vrijzinnige kiesvereenigingen zijn ten allen tijde bereid aanstaande kie zers met raad en daad bij te staan. Onze partijgenooten zullen zeker niet nalaten het werk der organisatie's te ver gemakkelijken. Zij kunnen dat doen door in hun omgeving na te gaan, wie kiezer gemaakt moeten worden en daarvan den Secretaris mededeeling te doen. Het wachtwoord voor Januari is: „Ieder man op de Kiezerslijst, die er op geplaatst kan worden i" Het zal wel niet noodig zijn, dat we een beroep doen op den ijver onzer Flak keesche kiesvereenigingen. Ook zonder dat zullen zij actief weten te zijn De Antithese en de Nederlander. In de laatste maanden is in de Kamer herhaaldelijk gebleken, hoe valsch en leugenachtig de antitheseleuze was, waar mede dr. Kuyper sinds 1901 de meerder heid der kiezers heeft weten te verblinden. Bij de behandeling der Bakkerswet, bij het subsidie aan de Openbare leeszalen, uit dr. de Visser's oordeel over minister Talma's ziekteverzekering enz. is telkens aan den dag getreden, dat de antithese als grondslag voor den samengang van Rome en Dordt absoluut geen houvast geeft. De Nederlander van mr, Lohman heeit „Hoog eerwaarde f' lispelden de lippen van het meisje ten laatste bevend. Strer.g en koud klonk de stem uit den biechtstoel „Wie en welke schuld kom je biechten „Therese van den Steenhof, hoogeerwaarde „Ben je gekomen om berouwvol te beleiden, wat je geweten als zware zonden op zich laadde?" „Heb medelijden Ik heb gevast en gebeden en dag en nacht met mijn God geworsteld. Ik heb de heiligen aangeroepen en de moeder Gods een kaars geofferd. Maar toch is het niet rustig in mijn binnen ste geworden. Wel toen ik tot den gekruisigden op zag, kwam er klaarheid over mij, het was mij, als zou God niet twee menschen verstooten om der liefde wille, al zijn ze niet één in geloof hij, die ons zijn zoon heeft geschonkendie voor allen gestor ven is, zoo ze in hem gelooven en eenmaal zalig hopen te worden. En nu kom ik weer tot uHet kan geen doodzonde zijn een ander meer dan zijns eigen leven lief te hebben, alleen, omdat hy niet tot dezelfde kerk behoort. Dan zou alle liefde zonde zijn en toch is God liefde zooals de bijbel leert. En alle menschen zijn Gods kinderen, welk geloof zij ook omhelzen, en ook voor heidenen wil hij een weldoend vader zijn." Zij snikte luid en zei „Wat er zondigs aan mij is, moge God mij verge ven maar u moet me zeggen dat ik hem mag lief hebben op dat ik rust verkrijge. Ik wil alles doen wat u mij oplegt maar geef my hem, dien ik niet meer los laten kan." „En je waagt het nog ^deze godgewijde plaats te betreden Je bent verblind en door den duivel be zeten Schandelijk is je spreken en ieder woord voegt nieuwe zonden bij de oude. Vergiftigd is wat je mond spreekt en nooit zal de genadebeker je toekomen, hoe zeer je daar ook naar dorsten zult. Het er thans wat nieuws op gevonden om de antithese te verdedigen. Nu is dat zoo'n wonder niet. Mr. Lohman voelt zich als christelijk-historisch leider op de wipplank blijkbaar bijzonder lekker. Er is niemand, die partijdigheid in de be noemingen harder afkeurt dan hij en naar het gerucht zegt, is er niemand, die de ministers meer platloopt om baantjes voor de vriendjes dan de christelijke historische leider. Men vertelt en is het een anec dote, dan is ze niet zonder geest dat mr. Lohman, aankloppende om een hooge staatsbetrekking voor een zijner vriendjes met jonkheerlijken titel, van minister Heemskerk ten antwoord kreeg, dat hij aan het departement iemand met hersens noodig had. Dat dus mr. Lohman krampachtig vast houdt aan de antithese als band voor de hem zoo dienstige coalitie, is geen wonder. Hij heeft thans uitgevonden, dat die coalitie noodzakelijk is, omdat links niets van een christelijke regeering wil weten. Dit maakt het blad op uit de linksche oppositie tegen de beruchte Zondagscircu laires van minister Idenburg en de subsi- dieëring van den Helderschen vlootpredi- kant. Treuriger uitvluchtjes dan Ae. Nederlan der in'deze voorbeelden heeft opgezocht, zijn wel niet te vinden. Waarom kwam links tegen de Zondags circulaires op? Enkel uit ongerustheid tegen een onver standig optreden in Indië. De citaten, die wij indertijd uit een Indisch blad aanhaal den, bewijzen afdoende, dat er voor die vrees alle reden was. Hoe de Nederlander daarin echter een optreden tegen een zoo genaamd „christelijk", bewind kan zien, is eenvondig onbegrijpelijk. Want gesteld dat dit zoo ware, dan maakte zich aan dat onchristelijk optreden in de eerste plaats schuldig de nieuw-benoemde, volbloed antirevolutionaire minister van Oorlog, de heer Colijn. Immers deze zeide in de Kamervergadering van 9 Nov. 1910, over de Idenburgsche circulaires sprekende „Ik zal nu van dit onderwerp afstap pen, maar ik wensch ten slotte daaraan toch nog een opmerking te verbinden, en die is dezeeenerzijds ben ik een zeer beslist voorstander er van, dat de Overheid zelf zoo scherp en gemarkeerd is verraad datje de kerk wilt aandoen. Als een dief breek je in, om het heilige te bespotten. Afvallig van het geloof, van alles, wat de kerk je geleerd heeftJe ouders hebben gemeend de eeuwige zalig heid in te gaan en nu lijden zij een smartelijke pijniging om de wille hunne van den duivel bezeten dochter. Droomend en wakend zal je voortaan hun jammerklachten hooren, nergens zal je rust vin den „Heb medelijden 1" „Iedereen moet zich van je afwenden, want je hebt het duivels merkteeken Maak je los, van hem, die je verlokt en verblind heeft, doe zware boete en de kerk zal voor de verdoolde bidden, dat ze eenmaal weder zal mogen binnentreden, waar allen elkaar terugvinden, die in rein geloof, in tucht en gehoorzaam door het leven gingen." „Ik kan niet al reit u mij in stukken. U kent de liefde niet. Die door haar bevangen is moet baar trouw dienen tot het einde." Er volgde een kleine pauze. Daarop klonk het dof achter het gordijn: „Laat afl of de kerk wil niet meer met je te doen hebben 1" „Het is me niet mogelijkik kan het niet en hij zou daardoor ondergaan I" „Zoo is het beter dat een mensch sterft dan dat Gods gebod met voeten wordt getreden." „Zoo wreed is God niet! Nooit en nimmer!" Ze sloeg de handen voor het gelaat en heete tranen rolden over haar bevende vingeren. Wordt vervolgd

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1