Officieel Nieuws- en Advertentieblad EËKSTE BLAD. voor Overflakkee en Goedereede. Miss Annie. Woensdag II Januari 1911. Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij 11de Jaargong. i\o. 8 Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. XTItgfarve der te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Het geschenk van den Patrimo- niumleider. Minister Talma heeft verleden week aan de Tweede Kamer de beloofde Nota toe gezonden, waarin hij zou uiteenzetten, welke wijziging in de Ongevallenwet moet plaats hebben, ten einde de Ziektewet in werking te doen treden. Het doel van de wijziging der Ongevallenwet isde kleinere ongevallen over te brengen naar die Ziekte verzekering. De heele wijziging, die de minister thans voorstelt is, dat aan de Ziektewet een nieuw artikel wordt toege voegd, waarbij alle uitkeeringen volgens ziekte of een ongeval gedurende de eerste drie maanden gedragen zullen worden door de ziektekas. Het zou ons niet verwonderen, als de Patrimoniummannen, die als ladder hebben gediend om hun oud-voorzitter Talma naar het ministersgestoelte te doen klimmen, zuchtend uitroepen„Van je vrienden moet je het maar hebben." [Immers de wets wijziging, door den minister voorgesteld, beteekent niet anders dan dat met één pennestreep de rechten vernietigd worden, welke de arbeiders, bij de Ongevallenwet verzekerd, verkregen hebben. De Ongevallenwet geeft den verzekerde, wien een ongeval treft, het recht op uit- keering van den dag na het ongeval af. Die tijdelijke uitkeering gedurende de eerste zes weken bedraagt 70 van het loon. Deze verzekering kost den arbeiders niets, de patroon betaalt de premie. Wat doet nu de minister door die klei nere Ongevallen onder de Ziektewet te brengen Hij geeft den arbeider in plaats van 70 °/0 der Ongevallenwet 50 °/0, die de ziektewet als regel stelt. Uit louter chris telijke!?) staatsmanskunst wordt voor dui zenden maar eventjes 20 °/0 van de uit keering af geknepen. In de tweede plaats treedt de uitkeering eerst den vijfden dag, nadat, de verzeker de ongeschikt is geworden tot werken, in. En in de derde plaats mag de arbeider voortaan voor deze verzekering, die hem vroeger niets kostte, de helft van de ver- eischte premie betalen. Het eenige voordeel FEUILLETON. NAAR HET DUITSCH VAN A. TRINIÜS. SLOT. .Nog een kus deze laatste kom kom Ze streek zich met de hand over de oogen en leidde hem weg. Weder gingen ze door de gangen en over de trappen, de matrozen, machinisten en hofmeesters voorbij, tot zij beiden boven op het dek stonden, terwijl daar de menigte op eengedrongen stond bij de brug, die naar de passagieraboot leidde. Hand in hand waren beiden tot zoover gekomen. Hij voelde, hoe haar oogen hem zochten, en keerde zijn gelaat naar haar toe. Haar wangen waren doodsbleek, maar wonderlijk plechtig wan de glans van haar donkere oogen, die diep in de zijne schenen te willen blikken. „Gerhard 1" Annie I" Een warme, vaste druk van haar hand en zij is, dat een arbeider, die thans alleen uit keering krijgt wegens een ongeval, dien steun ook zal ontvangen bij ziekte, niet door het bedrijf veroorzaakt. Doch dit voordeel weegt in de verste verte niet op tegen de groote nadeelen, die het stelsel van den minister voor hen zal meebrengen. Voor de thans bij de Ongevallenwet verzekerde arbeiders beteekent de voor gestelde wijziging, dat zij van het over- groote deel der Ongevallen de premie te betalen krijgen. Immers uit de statistiek blijkt, dat onge veer negen tiende van het totaal der ongeval len binnen drie maanden was afgeloopen. De gratisverzekering voor de honderden uit keeringen dier kleinere ongevallen, wordt opgeheven, de arbeidersvriend Talma gaat de lasten op de arbeiders leggen. De arbeiders, die korter dan vier dagen in een dienstbetrekking zijn, ontvangen thans een uitkeering bij een ongeval. Deze groep arbeiders wordt echter niet in de ziekteverzekering opgenomen. Voor hen beteekent de sociale hervorming van dezen minister dus, dat hun eenvoudig verkregen rechten geheel worden ontno men. Wel zegt nu de minister, dat deze arbeiders zich vrijwillig kunnen verzeke ren, maar dat neemt niets weg van het feit, dat verkregen rechten hun ontnomen worden. De werkgever moet maar zorgen dat deze arbeiders zich verzekeren. "Weet hij dat niet gedaan te krijgen, dan krijgt hij de kosten van de uitkeering te dragen. Alweer, ook deze dwang op den werkgever geoefend, kan het feit niet on gedaan maken, dat de minister de heele Ongevallenverzekering feitelijk op losse schroeven zet. Broeder van Vliet kwam onlangs in het blad Patromonium zijn trouwe volgelingen smeeken, minister Talma toch niet met motie's lastig te vallen, omdat Excellentie met gewichtig werk bezig was. Thans kan hij in het volgend nummer de mannen-broeders in roerende bewoor dingen bezweren, zonder protest de ver korting hunner rechten te dulden en zich zonder morren een knol voor een citroen te laten verkoopen. Ondervoeding. Het bekende Weekblad, de Beukelaar, bevatte dezer dagen een lezenswaardig liet de zijne los. Van achter drong een nieuwe men- schenmassa op, zoodat Gerhard moeite had zich staande te houden op zijn plaats. Op hetzelfde oogen- blik volgde er een nieuwe botsing, die de voorsten thans de brug en het schip opdrong. Toen Gerhard weder vasten voet had, wendde hij zich om. Annie was verdwenen. Aan staar.blijven viel niet te denken. Zoo betrad hij het achterdek, waar hij op een ver hooging plaats nam. Toen werd de houten brug op het schip getrokken en begonnen de raderen te werken. Het schip zette zich in beweging. Door een eigenaardige onrust aangegrepen wilde Gerhard terstond het dek verlaten, om zich aan den anderen kant naar de ontvlodene te spoeden, toen zijn oog nog eenmaal naar de Columbia heen blikte. Het bloed scheen hem in de aderen te stollen. Bij het ijzeren hek, dat het bovendek van de Columbia omheinde, zag hij Annie alleen staan, de oogen brandend en vast op hem gericht. Ook hij drong naar voren tot aan den rand van de boot. Als een zielekreet klonk het uit zijn borst: Annie!" Maar ze schudde langzaam het hoofd. Terwijl haar rechter hand met een witte doek tot afscheid wuifde, drukte ze de linker tegen het hart. En dan viel op eens het doek neer, een klaagtoon drong tot hem door en hjj zag, hoe zij bedroefd de beide handen tegen het gezicht drukte en zich snikkend afwende. Juist daarop overhandigde de stewart hem een briefje. „Dit moest ik u van de dame op de Columbia geven." Gerhard scheurde den omslag open en las artikel. Bij een gemiddelde grootte van een gezin, ongeveer gelijk i_te stellen met 3,5 volwassen personen, kan aan de aller noodzakelijkste levensbehoeften door niet minder dan een weekloon van f 14 worden voldaan. Voor de landarbeiders, die in andere conditie verkeeren dan de arbeiders in de steden, is de eisch misschien wat hoog gesteld, omdat deze arbeiders voor een wintervoorraad spek en vet zelf in den zomer kunnen zorgen, voor de indus triearbeiders leidt minder inkomen tot ondervoeding. Wie het stadsche leven maar eenigszins kent, zal moeten erkennen, dat de Beuke laar niet overdrijft. Trouwens, de bereke ningen van economen en geneeskundigen van naam, vertellen ons precies hetzelfde. Vooral in dezen tijd, nu letterlijk alles in prijs is gestegen, vergeleken bij eenige jaren terug, moet in gezinnen, waar het loon minder dan f 14 bedraagt, op de voeding zoodanig bezuinigd worden dat de weerkracht achteruit moet gaan. Ook de overheid, aldus de Beukelaar, moet dit vraagstuk met beslistheid onder de oogen zien. Zoo men door indirecte belastingen, door verhooging van invoerrechten, arti kelen duurder maakt, die door arbeiders gekocht worden, zal men de ondervoeding in de hand werken. Dit kan eenmaal niet anders. Ook de arbeiders hebben levens gewoonten, een levensstandaard maakt men de artikelen, die zij hiervoor behoe ven, duurder, dan zal er nog wat minder gegeten worden. Ten deele mag men dit afkeuren, ten deele ook niet, men heeft te rekenen met den werkelijken toestand. Zoo mag de overheid van vele arbeiders in geen enkel opzicht het leven duurder maken, door geen invoerrechten, geen premie voor dwangverzekering. Doet zij het toch, er zal nog wat meer ondervoe ding wezen, de verzwakking nog ietwat grooter, de nationale weerkracht nog iet wat geringer. Voorzeker, laten de arbeiders eveneens mee betalen in 't landsuitgaven. Maar naar draagkracht. Een arbeidersgezin met f 13 loon en één kind bezit wel, een gezin met vijf kinderen en f10 loon zeker niet. En hier mede valt alleen bij directe belastingen rekening te houden. Daarom eischt het feit der ondervoeding van duizenden, een feit, dat ontsteltenis Geliefde De Columbia, die mij eens hierheen voerde, brengt me nu weder naar den geboortegrond teiug. Morgen ligt hij het anker. In u geloofde ik het geluk einde lijk gevonden te hebben. Ik was zelfzuchtig^ genoeg u alleen te willen bezitten. Voor deze dwaling heb ik zwaar geboet. Met uw streven, uw doen behoort ge aan de wereld, die ge toenmaals zeker nog niet kendet. Nog eens ik ben niet boos op u. Maar voor ons beiden is het beter zoo. En zoo was ik de ver standige. Doe geen nasporingen meer naar mij. Wij zien elkaar nooit weder. Maar wanneer ge weer eens over een bloeiende heid° bij zomertijd uw weg leidt, denk dan nog eens aan uw warme, wilde Annie, die u met haar heele ziel en eeuwig tot den laatsten adem lief zal hebben. VaarwelWordt gelukkiger dan ik ANNIE 8TEENBOCK. Met flikkerende oogen had Gerhard het blad door gevlogen, toen hij weer opzag, was de Columbia al ver weg. Stil en schoon weefde zich de blauwe lucht over land en water. In den gouden avondschijn zag alles er vredig en schoon uit terwijl de torens der vrije banzestad Hamburg verlokkend wenkten, zou bij er rust en geluk vinden wekt, in ieder geval van de overheid een beslist gaan in de lijn van directe belas tingen. Minister Kolkman's finantiëele plannen dreigen echter het tekort aan voeding bij de arbeiders nog wat grooter te maken. Nog zijn het plannen, nog is er tijd tot protest. Wanneer zullen de oogen der arbeiders opengaan? Het Subsidie aan de openbare leeszalen. Het rijkssubsidie, dat voortaan aan de openbare leeszalen zal worden betaald, heeft in de clericale pers tot heel wat beschouwingen aanleiding gegeven. De Roomschen zijn over het gevallen besluit, zeer ontstemd. De Standaard, die haar protestantsch beginsel terwille van de Roomsch-Dordtsche coalitie een keer te meer verloochende, noemde het voor de coalitie gevaarlijk, als de regeering voor stellen deed, die aan een deel der rechter zijde niet welgevallig waren. Indien dit waar is, zegt de Nederlander, dan hebben zij gelijk, die beweren, dat „de coalitie" ons noodzakelijk voert naar Rome. De „Nederlander" is <roor dat gevaar niet bang. Het blad meent, dat krachtens natio nale traditie Nederland moet worden bestuurd naar Protestantsche beginselen, 't geen voor de Roomschen geen bezwaar is, omdat nergens de vrijheid voor de Roomschen grooter is dan in ons land. Rome heeft over niets te klagen be halve natuurlijk hierover, dat er in ons land zoovele Protestanten zijn. Voor de lezers van de Nederlander is daarmee dan het bewijs geleverd, dat de coalitie ons niet naar Rome voert en het voor de Roomschen geen bezwaar is, dat ons land naar Protestantsche beginselen wordt ge regeerd. De lezers van de Nederlander moeten ook eens kennis nemen van een hoofd artikel, dat dezer dagen in de Roomsche Tijd verscheen. Het betoog komt hierop neer: „We mogen niet blijven stilstaan bij onze 26 zetels in de Kamer. Ons doel moet zijn Joodsch, Calvinistisch en heidensck Nederland naar de kerk van Rome terug te brengen Hieruit blijkt, hoe tevreden Rome is over dat protestantsch geregeerde Nederland Geen ambtsgeheim, zelfs geen uitvlucht. In ons vorig nummer plaatsten wij een artikel uit het Vaderland, waarin zoojuist werd aangetoond, op welk een onwaar dige wijze dr. Kuyper zich heeft gedragen in de Van Heeckerenzaak. Dat deze po litieke leider zoo wat alles aandurft bewijst de behandeling, die mr. Lohman thans van hem ondervindt. Mr. Lohman had onomwonden neerge schreven, dat dr. Kuyper willens en wetens minister Cool had laten vallen, terwijl hij door verschillende conferentie's wist, dat de minister zich niet kon vereenigen met de motie Duymaer van Twist en zoover hij kon aan de geopperde bezwaren was tegemoet gekomen. Dr. Kuyper wist op die beschuldigingen niets te antwoorden dan dat mr. Lohman feiten mededeelde, die hij geheim moest houden. Noem op, die feiten schreef mr. Lohman. in de Nederlander.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1