MEUBELEN, Let op het merk Anker. Buitenland. F. Ad. RICHTER Co., -Rotterdam, T. 8CÏÏILPER00RD, Westelijk B 261. - Middelharnis. Wed. P. ROOIJ, Veerenbedden, Kapokbedden, Macliinaal stoomen van Bedden. Dekens, Spreien, Matrassen. Manufacturen en Woilen Ondergoederen. i Vieeschhouwerij MOZES DE HAAS. |b naire partij en als zoodanig wordt erkend mede door de christelijk-historischen en de roomsch-katholieken, werpt na al het ge beurde een blaam op de geheele rechter zijde. In Memoriam. Mr. J. D. VEEGENS. Op den laatsten dag des jaars werd één dier mannen grafwaarts gedragen, wier gemis door allen, aan wie de publieke zaken niet onverschillig voorbijgaan, diep zal worden gevoeld. In de voorste gelede ren der strijders voor de vrijzinnige begin selen heeft mr. J. D. Veegens sinds jaren krachtig geijverd voor den triomf van de democratie. Toen in het voorjaar van 1879 het comité voor Algemeen stemrecht werd opgericht, was mr. Veegens de eerste president. Het manifest van zijn hand, dat in 188Ü het licht zag, betoogde: „Herzie ning der Grondwet met betrekking tot het kiesrecht is een dringende eisch des tijds. De Grondwet behoort niet langer te ver hinderen, dat alle meerderjarige Neder landers, die in het beztt zijn van hunne burgerlijke rechten tot het kiesrecht worden geroepen. Dit kan geschieden zonder ge vaar, neen, moet geschieden om het gevaar van revolutionaire bewegingen te voorko men, om onze Volksvertegenwoordiging tot een waarheid te verheffen en het ge schokt geloof aan de deugdelijkheid van regeeringsvorm te herstellen." Aan die beginselen is mr. Veegens zijn gansche leven trouw gebleven. In 1888 deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer als afgevaardigde van Groningen. Daar gold zijn woord al spoedig als gezagheb bend. Na de Kamerontbinding in 1894, toen de strijd om de kiesrechtuitbreiding werd gestreden, werd mr. Veegens weder om door Groningen gekozen, terwijl in 1897 het toen ingestelde district Hoogezand hem koos, dat hem in 1901 echter niet opnieuw afvaardigde. Lang zou hij niet buiten de politieke actie blijven. In 1905 werd hij, na den val van het Kuyperbewind, tot het hoogste staatsambt geroepen, nl. als minister van Landbouw. Velen werden toenmaals in hun verwachtingen teleurgesteld. Naar hunne meening ging] het niet snel genoeg. Hun mogen de woorden in herinnering worden gebracht, die minister Talma aan het graf van mr. Veegens sprak Toen ik kwam te staan aan het hoofd van het Departement, dat in zijn eerste levensjaren onder de leiding van den betreurden doode stond, was mijn indruk nog versterkt van de groote gaven, waar mede mijn voorganger heeft gearbeid en van de trouwe, eerlijke wijze, waarop hij deze gaven in het belang van het land heeft gebruikt. Wat hem daarbij bezielde waren beginselen van hooger orde." „Mr. Veegens was een democraat in den hoogsten zin des woords. Zijn demo cratische beginselen sproten bij hem voort uit hoogschatting van het mensche- lijke in den mensch." „Als zoo een man weggaat, wordt een volk armer en past dat volk een woord van dankbaarheid en hulde." Waar zoo de politieke tegenstander ge tuigt, wordt het te duidelijker, welk een verlies het vrijzinnig leger treft in het heengaan van dezen hoogstaanden man, wiens onkreukbare eerlijkheid en Recht door-zee gaan hem stempelden tot een man van groot en vast karakter. Van zijn groote gaven getuigen tal van werken, vooral op rechtskundig gebied. Menig belangrijk op stel van zijn hand verscheen in het bekende tijdschriftVragen des Tijdswaarvan hij van de oprichting af een der redacteuren was. De dood heeft hem weggerukt midden in zijn arbeid Zijn gemis brengt rouw bij velen. Spore zijn nobel voorbeeld van ruste loos ijveren voor de democratie ons tot na volging naar de krachten, ons geschonken. Hij ruste in vrede Zal er in Ierland een opstand uitbreken t Uit Ierland komen berichten, die, naar het oordeel van sommigen, de vraag schij nen te wettigen, of de unionistisch gezinde bevolking van Ierland zich inde: daad tot, den strijd uitrust tegen het Katholieke en onaf hankelijke gedeelte der bevolking. In den loop der vorige week zouden in de havens Londonderry en Coloraine tegelijker tijd gweeren en ammunitie ontscheept zijn, welke onmiddelijk naar verschillende centra in het binnenland werden verzonden. Ook zouden de d recteuren van de vier grootste spinnerijen der werel d al ha r werklieden van wapenen en ammunitie voorzien heb ben. Verder wijst genoemde correspondent nog op het feit dat de indertijd op initiatief van lord Roberts in verschillende lersche graafschappen opgericht schietbanen, in den laatsten tyd veel drukker bezocht worden dan vroeger. Tal van werklieden nemen thans, na afloop van den arbeid, deel aan millitaire oefeningen in de omstreken van Belfast. Newtownards, Downpatrick, Bally- mena, Larze en Aatnagl. Een moordenaar vrijgesproken. De schil der Medaille, die den 6en Augustus zijn vrouw in het Palais de Justice te Parijs door vier revolverschoten doodde, werd gisteren tot een maand gevangenisstraf en een boete van 16 frans veroordeeld, wegens het dra gen van verboden wapenen. Dat milde oordeel vindt zijn verklaring in de houding der hoofdgetuige, de 16-jarige dochter van Medaille, wier verklaringen een zeer afstootenden indruk maakten. Deze jonge dame weigerde in Augustus haar vader op reis te vergezellen, omdat hij haar sloeg. Dat had den door't langdurig scheidings proces zenuwachig geworden man zoo bui ten zichzelf gebracht, dat hij bij het verlaten der rechtszaal zijn vrouw dood schoot, die bij aansprakelijk meende te moeten stellen voor de houding zijiftr dochter. Dinsdag herhaalde mejuffrouw Medaille haar verklaringen, hoewel 20 getuigen zei den, dat Medaille een zeer liefhebbend en zacht vader was geweest en dat zijn vrouw en dochter zich weliswaar dikwijls over zijn ruwheden beklaagden, doch van de waar heid daarvan nooit iets gebleken was. Het karakter van het meisje werd boven dien scherp belicht door enkele brieven, wel ker inhoud Medaille's verdediger voorlas. In die brieven is slechts sprake van zak geld en vart toiletten en op een wijze, die zoo onkinderlijk mogelijk is. Medaille weigerde iets ten nadeele zijner dochter te zeggen, omdat hij veel van haar houdt. „Zij vergist zich, maar zij meent het niet kwaad', herhaalde hij steeds weder en barst te daarbij in tranen uit. De jury beoordeelde de doode moeder naar deze dochter en spraken den moorde naar vrij. Ex-koning Manuel. De vroegere koning Manuel van portugal blijkt viji' dagen lang in een voornaam hotel in het Westeinde van Londen verblijf te hebben gehouden. Hij heeft er vele bekende en hooggeplaatste koningsgezinde. Portugeezen ontvangen, meerendeels vroeger gezanten. Natuurlijk luit niets naders over hetgeen daarbij ver handeld is. De Koningin-Moeder moet er niet bij tegenwoordig geweest zijn, Een dreigende oorlog De St. Petersburg- sche correspondent van het „Berliner Tage- blatt", meldt, dat er wederom allerlei alar- meerende geruchten loopen over een nieuwe spanning, die tusschen Japan en China heer- schen zou. Zoo meldt hij, dat de „Retsj", uit Wladiwostock bericht ontvangen heeft, dat men daar in het voorjaar op het uitbre ken van den oorlog tusschen beide landen rekent. De Chineescbe pers bespreekt den toe stand in zeer opgewonden termen de Ja- pansche pers toont zich daarintegen nog al terughoudend China zou zeker zijn van de hulp van Amerika. De omgekomenen bij de mijnramp te Bolton. Uit de mijn bij Bolton, waarin de ramp heeft plaats gevonden, zijn nu ruim 250 lijken te voorschijn gehaald, 80 liggen nog beneden. Voor den districts coroner werden eenige voor den toestand in de mijn belastende getuigenverklaringen afge legd. Een zekere Percy Nuttal zeide, dat zijn broeder David over gas in de Top Yard-mijn klaagde; hij had daarom naar een andere plaats omgezien. Een tweede verklaarde, dat zijn vader geklaagd had, dat er te veel jonge en onervaren brand weermannen waren Een derde, dat zijn zoon gezegd had, dat. de mijn niet veilig was om in te werken; hij zou echter gedu rende dat jaar nog blijven. Een vrouw ge- luigde, dat haar zoon geklaagd had over slaperigheid by zyn werk en verschillende getuigen beweerden nog, dat zij klachten betreffende aanwezigheid van gas hadden gehoord. Botsing tusschen tram en omnibus Zaterdagmorgen werd op den hoek van Hallstreed en Goswellroad te Londen een door paarden getrokken omnibus door een tram om vergereden. In de bus zaten 26 passagiers, die allen verwond werden, 8 zoo ernstig, dat zij in het hospitaal zijn opgenomen. De zwarte Hand Donderdag werden twee winkels te New-York, toebehoorende aan een Itaiiaanscb koopman, wien de beruchte bende „De Zwarte Hand" vergeefs had ge tracht geld af te persen door dynamiet vernield. Dit is ïeeds de vierde ontploffing binnen één week en daar alle onmiddelijk zyn gevolgd op de veroordeeling van de Italiaan- scbe kinderdieven brengt men deze feiten met elkaar in verband. De Italiaan, wiens winkels vernield wer den is een bemiddeld handelaar, van wien „De Zwarte Bende" de som van 2500 dol lar bad geëischt. Op zijn weigering volg de onmiddellijk de wraak. Misdadigersbende. Te Toulon zijn 2 Duit- schers, de gebroeders Ulrich, een kuiper en een slager, gearresteerd op verzoek van de politie te München, die hen verdenkt daar een rijke dame, mevr. Peldmeyer, weduwe van een lederhandelaar te hebben vermoord. De twee broeders behoorden tot een mis dadigersbende, waarvan reeds 8 leden te München in hechtenis zijn wegens verschei dene inbraken en bovengenoemden moord. De vrouwen der gebroeders Ulrich verhuur den zich op valsche papieren als dienst boden bij vermogende fauiiliën en bereidden zoodoende de inbraken der bende voor. Een vrouw met militaire eer begraven. Vol gens een bericht uit Londen werd dezer dagen te Emsworth, bij Portsmouth, de dochter van den onder-sheriff van Hamps hire, miss Alice Woodham rnet alle militaire eerbewijzen begraven. De jonge dame was lid van het vrijwillige korps der „Samarita nen", een soort afdeeling van het Roode Kruis, welke in nauwe betrekking staat tot het te Emsworth in garnizoen liggende 6e bataljon van bet Hampshire-regiment Daar om achtte men het gepast de doode met militaire eer te begraven. De met bloemen getooide kist werd door soldaten gedragen en bij het neerlaten daarvan werden saluut schoten gelost. Zij komt terug. Onlangs meldden wy het overlijden te New-York van mrs. Eddy, de stichtster van de secte der gezondbidders die zich bescheiden „Christian scientista" noemen. Haar overlijden, aan een gewone ziekte was voor haar „wetenschap" een leelyk geval, want daaruit bleek toch, dat zy niet in staat was geweest zichzelf ge zond te bidden. Haar volgelingen zyn daar door evenwel nog niet tot de overtuiging gekomen, dat zij een schadelijke gekkin was. Integendeel, zij gelooven stellig, dat mrs. Eddy zal terugkeeren, ja, reeds doet onder hen het fabeltje de ronde, dat zy reeds uit den dood is opgestaan, maar dat zy in het graf wordt opgesloten gehouden, omdat „de kerk" haar terugkeer vreest. Dientengevolge heeft de administratie van het kerkhof, waar zij begraven is, reeds maatregelen moeten nemen om te beletten, dat de ver dwaasde menschen het graf met geweld zouden openbreken. Een Belgische visschersschuit verongelukt. Eerst, thans wordt melding gemaakt van een ongeluk op de Belgische kust, dat aan vijf Belgische visschers het leven kostte. Twee Ostendische zeilschepen voeren Don derdagavond om 7 uur uit. Op eenige mijlen van de kust kwamen zij in aanvaring, ten gevolge waarvan de eene schuit zonk en de bemanning, bestaande uit 5 koppen ver dronk. Hun kameraden van het andere vaartuig deden alle pogingen tot redding, maar zij waren vruchteloos. De twee visscherssloepen waren de no. 103 en 185, welke laatBte vaartuig met be manning een prooi der golven werd. De omgekomenen zy nCoopman, schipper Vilain, Nassel, Hubrechtsen, matrozen eD Droogenbro d, scheepsjongen. Hongerige wolven 1 De Italiaansche correspondent van de N. R. Crt. schrijft: Sinds eenige weken schijnen uit de bergen om Fabriano, hongerige wolven in de vlakte te dalen, om daar onder de schapen hun voedsel te zoeken. De wol veninval heeft een ontzettende paniek teweeggebracht onder dé bevolking en thans worden te Fabriano groote jachten op die roofdieren georgani seerd. Poolsche bandieten. Vrijdag j.l. dtongen een aantal met re volvers gewapende inbrekers de woning van een Joodschen bakker in de Franciskaner- straat te Warschau binnen en overvielen het, gezin De bakker werd zwaar, zijn dochter levensgevaarlijk gewond, de vrouw doodgeschoten. Tot dusver zijn reeds 18 verdachten in hechtenis genomen. Kwaadaardig ventje. Een 14-jarige knaap te Keulen, die in een banketbakkerij schulden had gemaakt, heeft toen de winkeljuffrouw zijn vader biervan in kennis stelde, uit wraak een moorda n- slag op het meisje gepleegd. Hij kocht een dolk en bracht het meisje toen het hem in den winkel den rug toedraaide, verschei dene steken in hoofd en schouders toe. Ingestort. Te Lissabon is op straat een tribune in gestort, waarop 500 menschen hadden plaats genrmen om een processie te zien voorbij trekken. Daarvan werden er 4 gedood, 23 zwaar en 100 lichter gewond. Schaking. Een Duitscher, te Heerlen woonachtig, vluchtte met een 17-jarig meisje naar zyn Heimath. De vader van de te Heerlen wonende min derjarige haalde zijn dochter terug. De rijkspolitie maakte pi oces-verbaal op tegen den Duitscher. Het „Fort Ghabrol" te Chapellesous-Bran- don. Vrijdagmorgen hebben de gendarmes een bestorming gewaagd op het huis van den krankzinnigen moordenaar Talmard. Het „fort Chabrol" werd niet meer verde digd, maar toch durfde men er nog niet binnengaan, uit vrees, dat de ingeslotene zijn belegeraars nog de een of andere ver rassing bereidde. Men klom op het dak en wierp brandenden zwavel door den schoor steen, zoodat het huis weldra geheel van zwaveldamp vervuld was. Nog kwam de man niet te voorschijn en ten slotte drong men het huis binnen. Daar werd zyn lijk gevonden, het hoofd met een kogel door boord. Sterrenwacht afgebrand. Het Noordelijkst observatorium ter wereld, dat bij Wassi- jaure op Lapland, is naar uit Stockholm wordt gemeld, geheel door brand vernield. Adv e r t e n t i n. CUD Verkrijgbaar in flesschen 55, 80 en 130 ets. bij H.H. Apothekers en Drogisten WEIGERT BESLIST PAIN-EXPELLEE IN DUITSCHE VERPAKKING I Te Middelharnis bij A. TEEPE, te Sommelsdijk bij DIJKEMA DOORN BOS, te Dirkslandbij A. G. P. DE VRIES Ie OoUgensplaat bij A. l. HOBBEL, te Oud-dorp bij J. K ÜR VINK, Drogist. KOMT en ZIET de ruime keuze in het Meubelmagazijn van Prima Mahonie- en Noten- Duitsche Sty 1- kasten met plintlade en modern beslag. Kurkdrooge Eiken Kabinetten vanaf f 48,— dito geschilderde Kabinetten, Kasten en Tafels, in verschillende grootten en prijzen. Fransche, Duitsche en Weener Riet- en Strooinatstoelen, Salon- en Schuiftafels Kussenstoclen met leerdoek en tryp naar keuze. Fauteuils en Vouwstoelen, Voltaires van f 7,50. Prins Hendrikstoel, zeldzaam gemakkelijk. Groote voorraad Spiegels, Schilderijen en Huiszegens. Verder alles wat. tot een complete Meubelzaak behoord. Ta veel om op te noemen. Levering franco a contau. Yaste prijzen. Westdijk.Middelharnis, 'evert tegen concurreerende prijzen: met peluw en twee kussens, twee-persoons, blauw gestreepte tijk 8/4, gevuld met f>4 pond prachtige veeren, vanaf f 34, Een 9/4 als boven, gevuld met 63 pond veeren, vanaf f 37,50. met peluw en twee kussens, tweepersoons voor f 20,— en hooger. Alles a contant, verzending franco door geheel Flakkee. Levering van Tevens ruim gesorteerd in AGENTSCHAP DER Koninklijke 8toomververjj en Chemisch* Wasscherij „DE LEUK" te Dordre- VAN St. Joris Doel straat, Sommelsdijk N ISTCRCOM MHSA AI, TÏLKFOOS «O. 8. a Steeds 2 maal per week prima kwa- h5 a liteit, versch rundvieesch verkrijgbaar f® NeemtproefvanonoverlrelbaarSaueis C - se de Boulogne en spiertjes rookvleesch. tjjj M P.S. Verzendingen geschieden in j£ jfluchtvrije verpakking. P Beleefd em'bevolen., j lederen Donderdag versch Kalfsvlee-ch.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2