icius fontein. itello m Shampooing ;KEN. TWEEDE BLAD winterkoude Is ik. t. P. ROOiJ, sereiibedden, ipokbedden, SLAGER. 'R Ld Beton, 1LUARNIS. "ING. „VOORUIT nieuwjaar» weiiselieii. al stoomen van Bedden. i, Spreien, 5i«itra*sP!: ren en Wollen Oaderguedt: n. Middelharnis. Billijk tarief. I) en per maand. jwASSCHEN aan huis of [TEN. en Oventegels 888. No. 6 28 Dec. 1910 Evenals vorige jaren worden wederom Nieuw- jaarswenschen geplaatst tegen f 0,25 per adver tentie van 5 regels, iedere regel meer 5 cents. Otïicieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Buitenland. Mlddelharula, a concurreerende prezen: en twee kussens, iwee-pi-moots, :reepte tyk 8/4, gevuld me> "4 tige veeren, vanaf f 34, als boven, gevuld met 63 pond laf f 37,50. en twee kussens, tweepersoons - en hooger. ontant, verzending franco ooor :kee. ig van ruim gesoneei.i in AGENTSCHAP HKR Stoomvorvi-ry en Chemische „DE LI'LIK" ie Dordre-"1- tdere soorten MARGARINE arliculieren alleen bij de win- k rijg baar. TOILETZEEPEN. Icheiden van het salon. |iaar en kunsthaarwerken," LAFTOMBEN, HORLOGF. en GIERPUTTEN, en PAARDENDRINK- IBUIZEN, VLOEREN en stellen der putten. }nvrage. lette men nauwkeurig rieksmerk, voorstellende sn linkerarm aan de rech- *aaraan een MiddelharnisDirksland 99 Voorbereidend Militair Onderrifcht. Onderzoek ter verkrijging van een Bewijs van voorgeoefendheid. De BURGEMEESTER der Gemeente Middelharnis brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het in Januari a.s. te houden onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid, voor dat onderzoek zullen moeten aanwezig zijn op Woensdag, den 11 Januari 1911, des voormiddags te 9 uren, in de bewaarschool alhier. Middelharnis, den 24 December 1910. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Het gemeentebestuur van Stellendam is voornemens te verpachten de VISSCHERIJ uit de haven dezer gemeente, alsmede een perceel TUINGROND gelegen aandenLan- geweg. (Zie verder aanplakbord). Gezegelde inschryvingsbiljetten in te die nen op Vrijdag 30 Dec. 1910 tusschen vm. 11,30 en 12 uur. MIDDELHARNIS. De Directeur van het Postkantoor te Middelharnis brengt ter al- gemeene kennis, dat zjj, die hunne Nieuw- jaarwenschen op 1 Januari wenschen besteld te zien, daarvan behooren te doen blijken door hunne brieven of kaarten te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde en die stukken reeds op 27, 28 en 29 December ter post te bezorgen. Op Nieuwjaarsdag zal het kantoor open zijn van 8-9 en 1 2.30. Het postkantoor alhier zal des Zon dags geopend zjjn van halfeen tot halfdrie inplaats van 1 3 uur. Wij vestigen de aandacht op het aan gekondigde concert in dit blad. Wij hopen, dat de pogingen door den heer Vletter in 't werk gesteld om een degelijk concert met solisten als den heer van der Stap, hier te geven, de belangstelling zal wekken. Moge een druk bezoek hiervan getuigen. Zaterdagavond kregen twee personen met elkander twist, waardoor zij handge meen werden, en waarbij den een, een wondje aan zijn hoofd opliep. Naar men verneemt is daarvan proces-verbaal opge maakt. De Kerstdagen zyn hier al zeer kalm voorbij gegaan, niets onaangenaams is er voorgevallen, de herbergen waren reeds allen vroegtijdig gesloten. De door de Vereeniging „Schuttevaer" op 27 December gehouden vergadering was druk bezocht. Na het houden van eenige besprekingen werd overgegaan tot stemming voor de aftredende leden van bet bestuur. Aftredend waren de heeren M. van Kassei, voorzitter, en den heer Pen, bestuurslid, terwijl de plaats van den heer Bijleveld wegens vertrek naar Dordrecht eveneens was opengevallen. De beide eerste werden met algemeene stemmen herkozen en in de plaats van den heer Bijleveld werd de heer de Gast gekozen. Daar het bestuur dat voorheen uit 7 personen bestond nu op 9 werd gebracht, werden als nieuwe bestuursleden gekozen den heer BoumaD, Burgemeester van Sommelsdijk, en schipper A. v. d. Gijze, terwijl als afgevaardigden naar de algemeene vergadering, die den 29 Januari a.s. te Dordrecht zal worden gehou den, werden gekozen de heeren M. van Kassei en J. Timmerman. Door allen werd de benoeming aangenomen. Bij de daarbij gehouden gratis verloting, vielen de prijzen, twee Horloges, ten deel aan de heeren W. Boekhoven en G. Spee, ook de kistjes sigaren vonden een eigenaar. Om 11 uur nadat alle punteh waren afge handeld, sloot de Voorzitter de vergadering. -- Woensdagvoormiddag geraakte een span paarden, bespannen voor een wagen van den landbouwer J. van Stad aan 't Haringvliet, aan het Zandpad alhier te ver op zij van den weg waardoor den wagen omkantelde. Gelukkig liep alles zonder on gelukken af, de wagen was wat beschadigd. De Burgemeester der gemeente Mid delharnis maakt bekend, dat de kohieren 3 en 4 der belasting op bedrijf en andere inkomsten over het dienstjaar 1910—1911, aan den ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld. Sedert de vorige opgaaf zijn teiJmui- den binnengekomen de vischsloepen Suhip Schipper Besoui. Voorlichter M. den Braber f 1140 Theodora Emmer. Jan v. d. Hoek 1305 Toekomst J. de Waard 800 Middelharnis J. de Korte 1250 Zeemeeuw J. Bogerman 715 Anna A. den Braber 809 DIRKSLAND- Op den 22 December 11. had te Rotterdam een bijeenkomst plaats van voorzitters, bestuursleden, secretarissen en penningmeesters van polders en water schappen in de Provincie Zuid-Holland, teneinde te geraken tot oprichting eener Vereeniging tot behartiging van waterschaps belangen voor die Provincie. De opkomst voor deze vergadering, be legd door de Commissie, belast geweest met het redigeer en der bezwaren tegen het Ont- werp-Polderreglement, overtrof de stoutste verwachtingen, zoodat de groote zaal in het Notarishuis bijna te klein was om de belangstellenden te bevatten. De Voorzitter, de Heer Van Bilderbeek, zette uiteen, hoe de Commissie zich de wer king van zoo'n Vereeniging dacht. Verbreiding van meer kennis omtrent het waterschapsrecht en het waterschaps wezen bevordering van een gezond zelf bestuur naar den eisch der wet van 1895; het tegengaan van zoodanige toepassing van Art. 157 2e lid der Provinciale wet, dat de aldaar bedoelde Reglementen treden in hetgeen Art. 1 der wet van 1895 aan de besturen zelf heeft willen overlaten en be vordering langs wettigen weg van de alge meene en bijzondere belangen van Water schappen en dergelijke lichamen, ziedaar zoovele zaken, wier behartiging de Vereeni ging als doel kan beschouwen. De middelen om dat doel te bereiken zul len bestaan in het houden van vergaderin gen, het doen houden van voordrachten en het uitgeven van een orgaan voor de leden. Als leden zullen persoonlijk kunnen toe treden bestuursleden en andere onmiddellijk belanghebbenden bij het polderwezen, ter wijl ook waterschappen, enz. als zoodanig een plaats in de Vereeniging kan worden toegewezen. Ook de finantieele gevolgen heeft de Com missie onder de oogen gezien. Zy vleit zich, dat by voldoende toetreding de jaarlyksche contributie voor het persoonlijk lidmaat schap kan worden gesteld op f 0.50 en voor de waterschappen in verband met.de grootte op f 0,50 tot f 10, Wanneer voor dat luttele bedrag nu ook bv. een Maand schrift kan worden toegezonden, zal de contributie wel voor niemand een beletsel zyn om lid te worden. Na deze uiteenzetting werd by acclamatie tot oprichting der Vereeniging besloten en traden alle aanwezigen als leden toe. Daarna werd bij acclamatie een commis sie van redactie tot de vasstelling van de Statuten der Vereeniging benoemd. Een voorstel uit den boezem der vergadering gedaan, om de tegenwoordige Commissie daarvoor aan te wijzen, werd door deze van de hand gewezen, omdat zy meende, dat zoowel kleine als groote polders moes ten vertegenwoordigd zyn en dus op aller belangen diende gelet te worden. Het ontwerp der Statuten zal te zijner tijd aan alle belanghebbenden worden ge zonden en in een volgende vergadering worden vastgesteld. Mogen velen zich na kennisneming van het bovenstaande gedrongen gevoelen om als lid dezer nuttige vereeniging toe te treden MELISSANT. Woensdag 21 Dec. gaf het muziekgezelschap „Tot Nut en Genoegen", haar winteruitvoering in het café „De Gouden Leeuw". Na een kort openings woord van den voorzitter en een speech van den directeur, waarbij deze er op wees, niet te veel te verwachten van een vereeni ging, die in den laatsten tijd, niet het minst vlak tegen de uitvoering, met veel moeilijk heden te kampen had gehad, voornamelijk door het plotseling verdwijnen van leden; dat er dus wel eeuige „dissonantjes" op te merken zouden zijn, nam het spel een aanvang. Hierover op of aanmerkingen te maken, gaat bui'en ons bestek; dit is slechts toe vertrouwd ran kenners. Dit willen we ech ter zeggen „Tot Nut en Genoegen" heeft ons Woensdagavond voldaan en met ons het overtalryke publiek; dit bleek uit de vergenoegde gezichten, uit de stilte, die er heerschte onder het spel (uitgenomen dan, wanneer het werkelijk verdienstelijke spel der tooneelisten te veel op de lachspieren werkte), uit het handgeklap na ieder num mer. Naast onzen dank voor den genoeglij ken avond daarom hulde aan den wakkeren directeur v. Dongen, die getoond heeft in korten tijd veel tot stand te kunnen bren gen, hulde aan de bestuursleden, wien geen moeite te veel is geweest om de vereeniging in stand te houden, hulde aan de leden, die getoond hebben, te kunnen waar ze willen Maar naast dit woord van dank en lof aan de vereeniging, een opwekking tot de Melissantsche jongens, die er nog buiten staan. Terecht werd er door den heer Hol leman van Stellendam opgewezen, dat er hier nog zooveel goede krachten zyn, die werkeloos blijven. Hun roepen we toe Kom, zet alle kleinigheden opzij en sluit u trouw aan by uw kameradensteun hen in hun poging, de vereeniging te doen bloeien. We vragen u: „Hebt ge er vrede mee, dat er ook dezen avond weer hulp gevraagd moest worden uit een andere gemeente Voelt ge niet, dat een van u op die plaats moest zitten?" Kom toont dat, en zorg, dat by een volgend concours „Tot NutenGenoegen" terug koml met een le prijs, maar dan verdiend door onkel Melissantsche krachten. (Buitengewoon Correspondent). De smid M. v. I. had de vorige week bij het afslaan van een geweerpatroon het ongeluk stukken van de metalen huls in de kin en de hand te krygen, waardoor deze lichaamsdeelen bloedend werden verwond en geneeskundige hulp terstond moest wor den ingeroepen. De kantoren waarmede tegen vermin derd tarief, zynde 20 cents per gesprek van 3 minuten, gesprekken uit dit telephoon- kantoor zullen kunnen worden gevoerd, zijn Anna Jacobapolder, Brouwershaven, Brui- nisse, Dirksland, Dreischor, Goedereede, Goudswaard, Hellevoetsluis, Middelharnis, Nieuwenhoorn, Nieuwerkerk, NieuweTonge, Oosterland, Ouddorp, Oude Tonge, Rockanje, Stad aan 't Haringvliet en Stellendam. nERKINGEN. De heer M. Troost, tijdelijk onderwijzer aan de O. L. S. alhier komt voor onder no. 1 op de voordracht voor onderwijzer te Oostvoorne. Met Kerstmismorgen omstreeks 9 uur had een toeloop van menschen plaats voor de Roomboterfabriek, alwaar men brand vermoedde. De fabriek was met rook gevuld, terwyl men een sterke brandlucht op de straat werkzaam was. Nadat de vensters geopend en de ramen eruit waren weggenomen, bleek dat eenig hout dat te droogen was gelegd aan 't smeu len was geraakt. Evenals vorige jaren werden de kinde ren der Zondagsschool jl. Dinsdagavond in de Ned. Herv. Kerk op melk en koekjes ge- tracteerd, terwijl aan ieder kind een cadeautje werd medegegeven. Met het oog op het in het Buitenland heerschende en zich sterk uitbreidendeMond- en Klauwzeer onder 't vee zyn de veehou ders gewezen op hunne verplichting om by eventueele of twijfelachtige voorko mende gevallen dier ziekte onmiddellijk daarvan bij den Burgemeester aangifte te doen. STELLENDAM Op de door de Visschers- vereeniging „Eensgezindheid" alhier gedane verzoeken tot opruiming van het zeegat van eenige voor de visschery hinderlijke wrakken gelegen in hetzeegat van Goede reede is door den betrokken Minister aan adressanten te kennen gegeven, dat het in het voornemen ligt in het voorjaar van 1911 over te gaan tot opruiming der boven bedoelde wrakken. Door de politie alhier is wegens jacht- overtreding proces verbaal op gemaakt tegen W. en L. Vogelaar en Arie van Nieuwenhuize. Donderdagavond zal de Muziekver- eeniging „De Hoop" alhier in de pellery der heeren Jansen een uitvoering geven. De heer J. A. van Dongen thans Onder wijzer aan de Openbare Lagere School te Rhoon is in gelyke betrekking tbenoemd te St. Filipsland doch heeft deze benoeming niet aan genomen. OUDDORP- Vrijdagavond had Mej. A. B. bij de tram het ongeluk in de sloot te ge raken, doch wist zich zelf op het droge te brengen en kon met een nat pak naar huis. Verleden week had schipper J. de Man uit Goedereede, die hier op de Sardijnvangst was, het ongeluk met den hevigen wind zoodanig op het havenhoofd te komen dat zyn schip lek stootte. Met de sardijnvangst is men hier nog druk bezig en wordt daarmede een goed weekgeld verdiend. Zelfs vele schippers uit Goeree komen hier visschen. Met de gar- nalenvangst wordt niet veel meer verdiend. OUDE TONGE- Door den Burgemeester is tegen Donderdag a.s. v. m. 10 uur een Openbare vergadering van den Raad belegd. Alhier is opgericht een sociëteit ge naamd „Ons Genoegen", waarvan Voorzitter G. C. van Schouwen, Secretaris M. Witte- koek en Penningmeester C. P. A. Pouleijn. Ter algemeene kennis is gebracht de uitslag der Najaarshengstenkeuringen in deze provincie. (Zie aanplakbord). STAD AAN 'T HARINGVLIET. Op het sup pletoir kohier van den hoofdlijken omslag, dienst 1910 komen 14 personen voor, tot een gezamenlijk bedrag van f 39,57s. Maandag j 1. vierden de kinderen dei- Zondagsschool als naar gewoonteKerstfeest, waarby ze werden onthaald op chocolade melk en St. Nicolaas. Bovendien ontving ieder kind een geschenk. Vele ouders en bloedverwanten der kinderen gaven blijk van belangstelling, zoodat het kerkgebouw der Ned.-Herv. gemeente tamelijk gevuld was. Toen de vrachtrijder L. B. alhier Maandag j.l. naar Middelharnis reed stortte het paard plotseling neer, waarschijnlijk veroorzaakt doordat een der hoefijzers was losgeraakt en het paard daarop trapte. Met den schrik en nogal belangrijke materi eels schade liep dit ongeval gelukkig af. Ten huize van den Russischen minister van marine is een conferentie gehouden, waaraan verschillende ministers, de bekend ste vertegenwoordigers van de partijen uit de Doema eenige technici hebben deelge nomen. De bedoeling was de 650 milioen roebel, die voor aanbouw van nieuwe sche pen aangevraagd worden, er gemakkelijker door te krygen. Een professor van de mari neacademie en drie officieren van den ma rinestaf vertelden hoo het met de in aan bouw zynde schepen staat. Uit St. Petersburg wordt aan de Vossi- sche Zeitung geseind, dat het algemeen de aandacht trekt, dat bij geen der studenten, die bij de jonste moeilijkheden aan de universiteit te Odessa in hechtenis zyn ge nomen, wapenen zijn gevonden. En toch verzekerde een min of meer officieus be richt, dat de studenten het eerst geschoten hadden. Intusschen zyn 120 hunner op vrye voeten gesteld. De procureur van de districtsrechtbank te St. Perersburg heeft het stenogram opge vraagd van een rede van Poerisjkewitsj, die het gehad heeft over de rede van een stu dent en daaruit den passus „Nicolaas de Bloedige en zijn satrapen" heeft aangehaald. Men spreekt van een gerechtelijke vervol ging van Poerisjkewitsj en de bladen, die in de Doemaverslagen dezelfde uitdrukking hebben overgenomen. De libarale pers is woedend en spreekt van schending vaü de grondwet. De voorzitter Goetsjkof had reeds bedoelden passus uit het stenogram laten schrappen. De machinisten van de spoorwegmaat schappijen bewesten Chicago hebben met staking gedreigd, wanneer de directies de looneischen niet inwilligden. Men is tot een voorloopige overeenkomst geraakt, waarin sprake is van een loonsverhooging van 33'/, pet. De 5 stoomschepen, die Zaterdag te New York verwacht werden, hadden 21,690 post zakken aan boord, die ongeveer 20 millioen brieven en kaarten bevatten en te zamen 800,000 kilogram wogen. Het schijnt, dat de Kerstdagen van dit jaar een treurige vermaardheid zullen krygen door de spoorwegrampen, die er onmiddellijk aan zijn voorafgegaan. Men weet, om voorloopig van Frankrijk alleen te spreken, van het ongeluk bij Arbanats op de Zuiderspoorwegen. Dan zyn er nog te melden by Montereau op de P(aris L(yon)- M(éditerranée) een doode en elf gewonden, by Poissy Vivoin-Beaumont op de Wester staatsspoorwegen en by Marmande ook op de Zuiderspoorwegen, waar een stoker en een machinist zwaar gewond zyn, terwyl twintig anderen er met min of meer ern stige verwondingen zyn afgekomen en een locomotief aan splinters is gereden. By Arbanats zoowel als bij Marmande zijn de machinisten, die niet op de seinen hebben gelet, de schuldigen. Verder zyn in Engeland drie ongelukken te melden. Onze lezers weten, wat te Kerkby Stephen is geschied, waar negen reizigers het leven hebben ver loren, om van de gewonden niet te spreken. Bij Bolsover in Derbyshire zijn vyf kinderen overreden, waarvan drie gedood en twee zwaar gewond zijn en by Pyle in Glamor ganshire is op den spoorweg een afzichtelijk verminkt mannenlyk gevonden. By Bivio di Acqua bella, dat aan de lyn Pavia-Milaan ligt, is een sneltrein op een goederentrein geloopen. Tien personen zijn gewond, waarvan een zeer ernstig. En ten slotte wordt uit Upper Sandusky in den staat Ohio geseind, dat daar op een der lijnen van den Pennsylvaniamaatschap- pij een botsing heeft plaats gehad, die acht reizigers het leven heeft gekost en tal van anderen verwondingen heeft bezorgd. Paniek in een schouwburg. By de opvoering van een stuk „De konin gin der roovers" in Brooklyn, ontstond een paniek. De heldin van het stuk namelijk werd in 't derde bedrijf in een hol geworpen, waarin zich twee levende wolven bevonden, die echter achter een dun, byna onzichtbaar net zaten. Een der wolven brak eensklaps door het net heen en sprong van het tooneel in de zaal. Het dier deed in 't eerst niemand kwaad en zwierf angstig door de zaal. De vrouwen onder het publiek werden echter door angst aangegrepen en snelden naar de uitgangen waar een geweldig gedrang ont stond. Een dame, die in de grootste benauwd heid uit moedigen angst met haar parepluie het dier te lyf ging, werd door den wolf, die wild begon te worden door al het geschreeuw, in haar been gebeten. Toen hetbeesteenmaal bloed geproefd had, begon het woest om zich heen te bijten. De vrouwen gilden en

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1910 | | pagina 5