Binnenland. Bond en de S. D. A. 1'. maken zich op om den strijd voor het algemeen kiesrecht krachtig aan te binden. Hun actie is niet een gemeenschappelijke, elke partij zal haar eigen weg volgen. De S. D. A. P. zet een volkspetionnement op touw, welks toelichting door geen Unieliberaal of Vrij zinnigdemocraat kan worden onderschreven. De Vrijzinnigdemocraten ageeren mede door een petionnement. De Uniliberalen geven de voorkeur aan een aantal mee tings, waarin propaganda voor het Alge meen kiesrecht zal worden gemaakt. De drie groepen ijveren intusschen voor het zelfde doel. Zestien jaar geleden trachtte wijlen minister Tak van Poortvliet het ideaal reeds te verwezenlijken. Zijn krach tige medestrijder was toen dr. Kuyper. In zijn „Standaard" schreef deze volksleider toen „Vast en onwrikbaar staat onze over tuiging, dat onze Heiland, indien Hij nog op aarde ware, ook nu zich aan de zijde van het verdrukte volk en tegen over de machthebbers dezer eeuw zou plaatsen". Dat was in 1894. Nu in 1910 noemt de Standaard, alias dr. Ivuyper, het optrekken voor het Alge meen Kiesrecht, een socialistisch spelletje Wanneer sprak hij nu waarheid in 1894 of in 1910? En welke waarheid sprak hijdie uit de lintjesaffaire of die uit de Van Heecke- renzaak? De Standaard zal wel weer een tekst bij de hand hebben om er zich uit te praten De slag om den arm. Toen dr. Kuyper bij de Staatsbegrooting zijn „groote"(!redevoering hield, vertelde hij, dat het kabinet Heemskerk in 1913 de gewijzigde ongevallenwet, de ziekte verzekering en de invaliditeitsverzekering in het Staatsblad moest hebben staan. Aan de rechterzijde zal wel niemand zijn, die gelooft aan de mogelijkheid, dat deze Kuyperwenschen verwezenlijkt zullen wor den. Waarschijnlijk dr. Kuyper ook niet. Was hij later tot inkeer gekomen en meende hij, wat boud gesproken te hebben. De Standaard van 8 Dec. kwam met een merkwaardig venijnig stukje, waarin gevraagd wordtStaan we voor Obstructie? Wat 'n heerlijke vondst, nietwaar lezer? Als in 1913 niets tot stand is gekomen, is dat de schuld der Linkerzijde, die obstructie voerde In de Kamer is de heer Schaper reeds tegen dit kankerende gerucht opgekomen en de Roomsche afgevaardigde dr. Nolens heeft tegen de voorstelling, alsof Links obstructie voerde, geprotesteerd. Toch is het goed te onthouden, hoe de Standaard insinueert. Als er van obstructie gesproken kan worden, dan geldt dit wel allereerst de Kuyperianen zelve, die hun eigen oorlogs minister lieten duikelen op 'n manier, die erger is dan obstructie 't Zal de Sta?idaard niet gelukken thans met een slag om den arm dr, Kuyper's eischen voor 1913 te niet te doen Scheepsramp. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer om half twee, heeft op de reede van Vlissingen recht over de Weaterhaven een ernstige scheepsramp plaats gehad. Tengevolge van slecht weer lag dwars voor anker het Belgische vrachtstoomschip Baltique, van de Compagnie Giani en Muller te Antwerpen, bestemd naar Seaham. Op bovengemeld tijdstip is dit vaartuig, dat bemand was met zestien koppen,aan gevaren door het van Southampton komende stoomschip Finland, van de Red Star, op weg naar Antwerpen. Binnen weinige oogenblikken was het schip in de diepte verdwenen. Zes opvarenden zijn bij deze scheepsiamp verdronken, de overigen, waar onder de Belgische loods A. G. A. Willems, uit VlissingeD, die juist aan boord was ge bracht, alsmede kapitein Brant en de eerste stuurman Backeijauw zijn door een boot van de Finlan t, die direct stopte en hulp zond, gered. De namen van de omgekomenen zijn Anton Schroeder, matroos, ongehuwd, Pierre van Crombrugge, matroos, gehuwd, Frans Mertens, kok, ongehuwd, Pierre Gijs, stoker, gehuwd, Broneslaw Woznidezyk, stoker, ongehuwd, en Heinrich Bergmann, stoker, ongehuwd. Van den wal af zagen de wachten van de beide loodswezens, doordat van het schip vuurpijlen wirden opgelaten, het ongeluk. Daarop vertrokken uit de haven direct de motorreddingboot van de Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij en de motorsloep van het Belgische loodswezen. Laatstgenoemde wist de boot van de Finland naar dit stoom schip te brengen, aan boord waarvan de geredden werden opgenomen. Later zijnde kapitein en de le stuurman aan den wal gebracht tot het afleggen van verklaringen. De reddingsboot heeft tot ongeveer vijf uur rondgekruist, doch niets meer gezien dan wat wrakhout. Door de zorg van den Belgischen consul, den heer J. van Boven, zijn de geredden met een sleepboot van de Finland afgehaald, waarna allen, waaronder ook de kapitein en le stuurman, met den trein van 1 uur 27 naar Antwerpen ver trokken. Honderden bewogen zich den ganschen dag op den Boulevard. Van het wrak is echter niets te zien dan het topje van een mast. Politie te Schoonhoven 1 Bij de behandeling der begrooting voor 1911 te Schoonhoven had de burgemeester voorgesteld in plaais van de thans in functie zijnde twee agenten en zes nachtwachts, 4 agenten te benoemen en de nachtwachts af te schaffen. De Raad ging echter mee met een voorstel om de nachtwachts te behou den en het getal agenten van 2 op 3 te brengen. Gedep. Staten, bij wie de burgemeester in hooger beroep ging, hebben den Raad verzocht hun besluit in te trekken en dat van Burgem. en Weth. aan te nemen. De Raad heeft echter besloten niet op 't verzoek van Ged. Staten in te gaan. Jongen, gewapend met een dolkmes en revolver 1 Eenige reizigers, die Woensdagavond per trein te Enschedé aankwamen, verwittigden de politie, dat met denzelfden trein ook iemand meekwam in 't bezit van een dolk mes en een revolver. Een net gekleed jong- mensch, zooals men meende uit Haarlem afkomstig. Er werd naar den aangeduide gezocht en 't gelukte hem aan te houden op het oogen- blik toen hij een café verliet. De wapenen werden in zijn bezit gevonden en mede een groot bedrag aan gouden en zilveren voor werpen. 't Is gebleken, dat de gearresteerde uit de Tuchtschool te Velzen ontvlucht is. De voorwerpen van waarde, die hij bij zich had, moeten van 'diefstal afkomstig zijn. Het vermoeden bestaat, dat de bij dien jongen man gevonden voorwerpen afkomstig zyn van de inbraak bij de wed. Van der Jacht te Haarlem, waarbij benevens f 170, ook horloges en sieraden waren ontvreemd. De dubbele moord te Spaarnwoude Te Haarlemmerliede is een pak kleeren gevonden in den Houtrakpolder te Spaarn- dam. Deze vondst wordt in verband gebracht met den moord op den heer Melchior en zijn zuster. Van een raadslid 1 Wij hebben schrijft de Opr. Haarl. Ct. onder onze raadsleden Artisten, meer speciaal copiisten, die ook artist willen zijn. Zoo gebeurde het dat een raadslid copieën in zijn eetkamer heeft hangen van Frans Hals door hem zelf gepenseeld. Een museumdirecteur komt bij het raads lid op visite en het raadslid zegt, hem klop pend op den schouder: „Zeg amice, hoe vindt jij die copieën" De museumdirecteur niet wetend, dat de copiist naast hem staat, zegt onomwonden afgrijselijk 1 De man, die dht gemaakt heeft moet opgehangen worden." Men hoort een slag. Het raadslid valt pardoes flauw. De directeur van den weer omstuit ook. Ze helpen elkaar bijen over eind. Daarop trapte het raadslid den directeur op de meest vriendelijke wyze van al zyn trappen. Met gekneusde ledematen, een paar gebroken beenen, wordt hij opgenomen door een vriend, die hem vraagt„zeg wat doe jij! hier". „O, 't is nieis", antwoord de directeur. „Ik kom net terug van 'n visite.." De opcenten op Bedrijfs- en Vermogens belasting blijven ook het volgend dienstjaar gehandhaafd. Aldus besloot de Tweede Kamer. Een complot graandieven Te Raamdoksveer werden den laatsten tijd uit de graanpakhuizen der firma's Klijn en Van Donge diefstallen gepleegd, zonder dat het der politie mocht gelukken de daders op het spoor te komen. Thans echter heeft men een geheel com plot ontdekt. De hoofddaders hebben reeds de vlucht genomen naar België, van waar zij zich vermoedelijk naar Amerika hebben inge scheept. Eenige andere personen zijn in hechtenis genomen. Men verwacht nog meer aanhoudingen. Godsdienstwaanzin I Men schrijft uit Almelo aan het Nieuws Van de dwepers met de nieuwe secte alhier zijn verscheidenen door den rechter commissaris in verhoor genomen, ook de zgn. „zieneres", die na de inhechtenisneming van L. van den eenen „broeder" naar den anderen zwierf om onderdak te krijgen. Na haar verhoor is zij in alle stilte van hier vertrokken. De kinderen van L. zijn door de familie liefderijk opgenomen, en een broeder van L. zet de zaak voorloopig voort. Naar wij vernemen, zal de familie van vrouw L. tegen de „zieneres" een aanklacht indienen bij de rechtbank. Zijn tijd goed besteed 1 Te Oestermeer heeft de wegwerker B. Reitsma zijn lange winteravonden gebruikt, om een stuk te maken, dat bezichtigd mag worden, 't Is een mechaniek, dat in be weging gebracht zijnde, den toeschouwer het kind Jezus toont liggende in de krib en den engel de blijde boodschap brengen aan de herders, die daarna naar Bethlehem gaan, om te zien, of het waar is wat hun van de engelen gezegd is. De engel keert dan terug naar den hemel, de herders gaan weer naar hun kudde. Vervolgens ziet men Jezus voor Pilatus geleid en de geheele daarop volgende lijdens geschiedenis. Te Breda hebben onbekende dieven zich toegang verschaft door uitsnijding van een glasruit tot in de cantine der Chassé-kazerne en daar ontvreemd een flinke hoeveelheid mondvoorraad. Er worden vermist 3 flesschen drank circa 300 sigaren, 200 stukken chocolade alsmede een geldkistje, waarin een spaar bankboekje en eenige andere schriftelijke bewijzen. De dieven hebben de geheele can tine doorzocht en op hun gemak eenige flesschen bier leeg gedronken Het kwaad zit er vroeg in I Te Amsterdam is een 14 jarige knaap gearresteerd, die een postwissel, welke hij moest ontvangen, vervalschte, door het be drag van f 3 te veranderen in 33. Ooievaars in December 1 Op den koetsten dag van het jaar zijn twee ooievaars gezien in de nabijheid van Aerd [Gelderland] Vermoedelijk zijn het. oude vogels ge weest, die te zwak waren de lange reis naar het warme Zuiden te ondernemen. In brand geraakt 1 Terwijl de monteur Schuur, uit Gronin gen en de knecht Hendrik Mulder van den smid Brunsting, uit Assen, bezig waren met het beproeven van den petroleummotor in den molen van H. Westerling, geraakten bij het vullen van den in beweging zijnde mo tor en het overstorten van petroleum op een daaronder zich bevindende lamp de kleeren van den monteur in brand. Geheel in vlammen gehuld, vloog hij het machinegebouw uit en liep radeloos langs den molen rond, roependeopen toch den put. Terstond werd het deksel er afgenomen en. sprong hij in den put, waardoor de vlam men gebluscht werden, waarna hij door toegeschoten hulp weder op het droge werd gebracht. Ook in de machinekamer was een begin van brand ontstaan, dat door den molenaar en diens knecht spoedig werd gebluscht. Ook de knecht, Mulder, kreeg brandwon den aan gezicht, armen en handen. De beide ernstig verwonden werden naar 't Wilhelmina-ziekenhuis te Assen overge bracht. Gistermiddag is te Vlissingen het acht jarig dochtertje van P. al spelende in den kelder van een in aanbouw zijnd huis ge vallen. De kelder stond vol waterhet kindje is verdronken. In de Nieuwstraat te Schagen is Zondag morgen een blok huizen, bswoond door drie gezinnen, afgebrand. De inboedels wa ren slechts gedeeltelijk verzekerd de ge bouwen waren verzekerd. De oorzaak is onbekend. Een vroeg voorjaar. Te Winschoten heeft men Zaterdag bij het gerechtsgebouw reeds een dertigtal spreeuwen gezien. De wonder dokteres. Te Winschoten on omliggende dorpen is men algemeen ontevreden over het optre den van de Duitsche homoepathe Minna Seifert, die te Winschoten woont en die als wonder-dokteres, vooral in de omliggende plaatsen, een groote clientèle heeft. Men weet, dat zij onlangs door den kan tonrechter te Winschoten veroordeeld is wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde en het onbevoegd voeren van een titel als geneeskundige hier te lande, van welk vonnis ze in appèl ging, om in hoogste instantie te doen uitmaken, of zij een strafbaar feit pleegt. Intusschen gaat ze voort bezoeken af te leggen, meest bij lichlgeloovige lieden, die van haar wonder daden hebben gehoord, daar allerlei verha len van genezingen in omloop zijn. Thans heeft de politie wederom proces verbaal tegen haai opgemaakt ter zake v. n het volgende geval In Scheemda lagen dezer dagen 2 kin deren ziek aan besmettelijke keelziekte. De armendokter der gemeente had deze ziekte geconstateerd. Bij deze zieke kinderen is de wonderdok- teres gehaald en deze heeft het oudste kind met olie gewreven en het zout water uit een harington als braakmiddel toege diend, tengevolge waarvan het kind zou zijn overleden. Geestelijke Bijstand in den Helder. Het Dagblad voor Helder geeft verslag van de eerste bijeenkomst, die Geestelijke Bijstand, vereeniging ter behartiging van de geestelijke belangen van de marine in vrijzinnig godsdienstigen geest, daar ter stede gehouden heeft. Ds. K. Nobel uit Geertruidenberg was de spreker van dien avond. Voor de Heldersche kwestie heeft echter alleen belang wat ds. Onnekes bij de opening van de vergadering en wat hü in het debat aan het slot zeide. Toen de ChristelijkeOfficieren-Vereeniging door de verleende subsidie van regeerings- wege in staat werd gesteld tot het aanstel len van een predikant in orthodoxen geest, was dit' een maatregel, die niet allen be vredigde, zeide hij. De vrijzinnigen hebben een vrijzinnige noodig ter behartiging van hun geestelijke belangen. Nu wil Geestelijke Bijstand trachten, een vrijzinnig predikant aan te stellen, en geschriften te versprei den, die een ruimen en verdraagzamen geest ademen. Deze geest ging ds. Onnekes voort heeft, ik ben gelukkig het te kunnen ge tuigen, onze marine steeds gekenmerkt. Weet nu goed, dat het niet onze bedoeling is, de antithese te verscherpen of zelfs te aanvaarden wij willen niet strijden tegen de offleierenvereeniging of tegen den ortho doxen predikant, wij willen opkomen voor 't standpunt, door ons ingenomenopko men voor de richting, door ons vertegen woordigd. Dat is ons goed recht; daar kan niemand iets tegen hebben, dat is ons aller dure plicht. Wij vrijzinnigen houden ons overtuigd, dat de marine niet zoo onver schillig is voor deze heilige dingen, en wy meenen, dat deze onze Christelijke regeering dit vrijzinnig Christeliik streven zal steu nen. Wij zullen althans de Christelijke re geering houden aan de gegeven belofte en achten haar genoeg Christelijk en manne lijk, om die belofte gestand te doen. Twij fel op dit stuk zou een beleediging zijn en wij zullen ons dan ook van dien twijfel onthouden. Wij zijn de meening toegedaan, dat de regeering zich moet stellen boven de partijendit standpunt heeft ze ingeno men, zelfs in den bitteren strijd van onze Dordtsche Vaderen en wij achten dit het eenig goede standpunt. Zij is als regeering gesteld over katholieken en orthodoxen, maar ook over doopsgezinden, remonstran ten en vrijzinnige (Hervormden). Zoo de regeering onze billijke eischen zou willen negeeren, wat wij niet gelooven, dan kon zij zelve aansprakelijk gesteld worden voor de blaam, die haar zou treffen, voor de geestelijke belangen der marine niet genoeg zaam te hebben gewaakt. Hoe 't zij, dit ontslaat ons niet van onzen plicht om te doen wat onze hand vindt om te doen. 't Verheugt mij te kunnen meedeelen, dat we in den korten tijd van ons bestaan reeds vee) steun hebben mogen ondervin den. Groote en kleine bijdragen zijn ons toegezonden, waarvoor ik namens het be stuur moet dank zeggen. Op 't oogenblik tellen we 265 leden en 41 begunstigers, to taal 306. Hier moeten nog eenigen bijge voegd worden, wier namen in 't bezit zijn van collega Poort. Nog kan ik meedeelen, dat ik vandaag nog goed f 20 ontving als bewijs van sympathie mèt ons streven, ons toegezonden door de Kerkeraadsleden van de Remonstrantsche gemeente teRotterdam. Dit was niet geld van de gemeen'e als zoo danig, maar uit private kas bijeengebracht. Zoo iets te ervaren is van groote verheu genis en van groot gewicht voor de heilige en groote dingen, waarvoor wij strijden. In het debat zei ds. Onnekes, dat Geeste lijke Bijstand al tevreden zou zijn met min der subsidie dan de f 3000 die de orthodoxe vereeniging van de regeering krijgt. Wij zouden zegt hij al blij zijn met f 2000, en ik sta er voor in, als de regeering eens een f 1000 subsidie gaf, zouden wij de overige f 1000 wel bij elkaar weten te krijgen. De uitgewezen geestelijke orden. Het hoofdbestuur van de Evangelische maatschappij en dat van de Algemeene Protestanten-vereeniging hebben een adres aan de Koningin gericht, waarin zij H. M. er op wijzen, dat, nadat in Portugal eenige weken geleden door een omkeer van zaken een andere toestand was in het leven ge roepen en de regeering des lands gemeend heeft aan de vreemde geestelijke orden, die er zich gevestigd hadden, het langer ver blijf in het land te moeten verbieden, ver schillende regeeringen, o. a. die van Spanje, Italië, Frankrijk, Brazilië, daarna te ver staan hebben gegeven, de vestiging der ver drevenen in hare landen niet te zullen toe laten, en het schijnt dat dezen nu tot ons vaderland de toevlucht zullen nemen. De onderteekenaars van het adres ver klaren er van te zijn overtuigd, dat zy spreken in naam van duizenden Nederlan ders, indien zij zeggen dat het eene te ver gedreven gastvrijheid moet boeten, de ves tiging in Nederland vrijelijk toe te laten van menschen, die elders als lastige vreem delingen werden verwijderd of wien als zoodanig de toegang over de grenzen des lands werd ontzegd. Door de vestiging van de zoodanigen moet, volgens de innige overtuiging van de onderteekenarrs, op zyn minst genomen de stoffelijke welvaart van breede kringen wor den bedreigd en door de vermeerdering van de goederen in de doode band ook de schat kist schade lijden; tevens staat te vreezen, dat op den duur de eerbied voor de wet zal worden ondermijnd en de godsdienstige en zedelijke tegenstellingen zullen worden verscherpt in zulk een mate, dat daarvan ernstige gevolgen moeten worden gevreesd. Om al deze redenen verzoeken de onder teekenaars, uit naam van de duizenden door hen vertegenwoordigde Nederlanders, aan Hare Majesteit, zoodanige maatregelen te willen nemen of te doen nemen, dat een vestiging van de genoemde orden worde verhinderd en de nadeelige gevolgen daar van worden voorkomen. Het adres is geteekend voor de Evange lische Maatschappij door J. Quast Hz. als voorzitter, en dr. J. Herderschee als secre taris en voor de Algemeene Protestanten- Vereeniging door J. Quast Hz. als voorzitter, en F. J. Krop als secretaris.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1910 | | pagina 2