ER, gaarden Iharnis. m :p. Officieel Nieuws- en Advertentieblad lerea es Kapok. voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. WINTER, Miss Annie. gearriveerd bij Ite Sommelsdijk. u-togs Jac.z. B 292, Middelharnis. SL „DE DUIF" ES. Woensdag '28 December 1910. Flakkeesche Boef en Haadelsdrukkerij feuilleton. 3—1 3EEEET 1831). 193. Telepli. Iuterc. No. 9 ftederlandsche Bank. HÏCTEN op binnen- en buiten- bilde prijzen Beleeningen op binnen- en levensverzekering enz.; i van derden tegen zeer billijke 1ANDTRIJE KLUIS volgens ten opzeggen 3l/2 pGt. 's jaars r 's jaarsmet drie maanden Jpzeggen 4 pCt. 's jaars; met en van 1012 uur bij Waare ate adres voor alle iden- en re rwei*kegi bekend bij ITIGD SEDERT 18-IO. Inks de lage prijzen worden I vergoed vanaf/5,aankoop piling, bij 10,geheel rTü II vangst van eene groote partij Prachtige coiiectla Sedtijbs. i ceacsrmmde preien. rs met stellen zij de uit de bwoon voor- pdzeep moet ten. 3RTEKEN. Zonen. I lde Jaar yang. No. 6 Dit, blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. TTltgrautre cLer te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels t 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Ad ver ten tie* Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespnndenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Theorie en practijk. Wij hebben er reeds meermalen op ge wezen, hoe de zoogenaamd „christelijke" partijen, het op geen enkel punt met elkan der eens zijn omtrent de uitwerking hunner beginselen in de praktijk. Lohman is even zeer gekant tegen den eedsdwang als Kuy- per er voor is. De Katholieken vinden de Staatsloterij een even onschuldig vermaak als de anti's die instelling als zondig bestem pelen. De vaccinedwangis naar de meening der Roomschen in gelijke mate heilzaam als de Kuyperianen ze afkeuren. De weder invoering der doodstraf achten de Katho lieken even noodeloos als de Kuyperman- nen ze urgent achten. Zoo is er letterlijk geen punt van aanbelang te vinden of er blijkt 't diepst gaand verschil van gevoelen over te bestaan bij de drie coalitiepartijen. Dat verklaart de machteloosheid van 't Heemskerkiaansche kabinet om spijt de 5941 iets tot stand te brengen. Hoe zonderling de zoogenaamd „christelijke" leiders in de practijk met hun beginsel omspringen blijkt herhaaldelijk. De leider der christelijk-historischen, mr. Lohman beschikt van alle parlementariërs misschien wel over het grootste aanpas singsvermogen, op grond van Jezus' woord Uw ja zij ja, uw neen zij neen, is hij tegen den eed. Het gebod„Gij zult niet dooden" maakt hem tot tegenstander van het duel die middeleeuwsche instelling, welke in ons leger naar de meening van sommige ver waten officieren noodzakelijk is om de eer van den officiersstand op te houden. De heer Lohman veroordeelt het duel. Prachtig, zeggen we, de barbaarsche op vatting, dat het duel voor officiertjes het middel is om hun beleedigde „eer" te wreken, moet de wereld uit. Maar In de Kamer kwam een motie Thomson, uitsprekende, dat het duel voor waardelijk afkeuring verdient en dat de regeering eiken maatregel moet achterwege laten, die den indruk zou kunnen wekken, dat het tweegevecht niet op die doortas tende wijze bestreden wordt als noodzake lijk is. NAAH HET DUITSCH VAH A. TRINIUS. (6) Toen beiden reeds aan gene zijde van het hek stonden, dat den voortuin van den Alsterpromenade scheidde, drong nog eens het schelle lachen van het mooie schepsel aan de hoek tafel tot haar door. Annie kromp als door een slag getroffen ineen. Mevrouw Jansen keek haar bezorgd aan. „Gaat het nog niet beter, miss Annie?" „Het zal wel gaan, mevrouw Jansen het moet wel Sedert was er weder meer dan een week vervlogen. Gerhard had Annie niet teruggezien. Bij het gevoel van onrust, dat hem iederen dagjmeer bekroop, voegde zich ook nog het pijnlijke zelfverwijt. De laatste weken had hij zich, dank zij de over redingskunst'van zekere vrienden in een echten roes van ongewone verstrooiingen en vermaken gestort. Te midden van het zinnen bedwelmende gewoel was het hem dikwijls geweest alsof Annie op eens vóór hem stond'en hem met haar grootere oogen vragend aanstaarde. Hy hoorde weer haar stem, zonneschijn lag weder over den Alster en in de verte bloeide de Natuurlijk verwacht nu ieder, dat deze motie ten krachtigste verdedigd zal worden door mr. Lohman. Hij is juist degene, die de motie krach tig bestrijd Waarom Wel, omdat hij het onbillijk en onrecht vaardig acht een officier kwalijk te nemen dat hij een duel aanneemt. Want een officier moet rekenen met de denkbeelden en tradities, die in het leger heerschen. In 1892 weigerde een officier een duel hij werd in observatie genomen, niet toe rekenbaar verklaard en gedwongen tot ontslag. Het was een marine-officier, en ieder voelde toen, dat de traditie bij de marine zoo was, dat deze man om weige ring van het duel niet in dienst kon blij ven Als nu zoo de tradities zijn, kan ik (mr. Lohman) mij begrijpen, dat een officier zich niet laat dood verklaren, dat hij wil blijven in het corps, waarin hij is opge leid, dat hij er mee wil sterven. Een on- christenofficier, die thans een hooge staats rechterlijke positie bekleedt, vroeg ik, wat hij zou gedaan hebben. Hij antwoordde toenIk zou het duel geweigerd hebben, doch onmiddellijk ontslag genomen hebben. Waar zoo de traditie is, is het niet in 's lands belang, wegens een duel een offi cier, die overigens bekwaam is, niet te bevorderen Zoo sprak de heer Lohman in de Ka merzitting van 16 December. Had nu een slechte paganist o( zoo'n barbaarsche auto noom (nieuwste lieflijkheid des heeren Kuyper aan 't adres der linkerzijde) zoo gesproken, niemand zou er zich over ver bazen. Die rampzaligen immers weten niet beter Doch het is niemand minder dan mr. Lohman, die leert, dat de zotte denk beelden en middeleeuwsche traditie's van den officierenstand staan boven de Godde lijke wet Geen wonder, dat het antirevolutionaire kamerlid Colijn na 's heeren Lohmans be toog uitriep „Ik begrijp het niet." Zoo zullen er wel meer geweest zijn Subsidie aan leeszalen. Minister Heemskerk had bij zijn be grooting voorgesteld, aan openbare lees zalen een Rijkssubsidie van f 11000 te verleenen. De Roomsche „Maasbode", het beide. De heide Eens tastte hij naar zijn portefeuille om een lief aandenken te beschouwen! Maar het drooge bouquetje rood bloeiende erika was verdwenen. Een vnrig rood overtoog zijn gelaat en over zijn lippen kwam eene verwensching. Ook dien avond bad hij Annie te vergeefs in de straat gewacht. In zich zelf gekeerd sloeg hij den weg naar buie in. Toen hij de kamer binnen kwam, viel zijn oog ter- stond op een brief, die zijn hospita op de toilettafel gelegd had. Een zachte uitroep van vrengde ont snapte hem toen hij het schrift herkende. „Van haar jubelde hij. „Lieve, lieve Annie 1 En drukte ontstui- mig den brief tegen zijn lippen. Daarna las bij „Lieve Gerhard Ik was ziek en ben het eigenlijk nog. Maar ik zou je toch graag eens wederzien. Aan de beneden Elbe bij Stade ligt de Columbia voor anker. Je -wilde sedert lang een Amerikaansche snelvaarder zien. Morgen namiddag om vier uur vaart een kleine boot ter bezichtiging der Columbia van St. Paula af. Wil mij daar aan het veerhuis wachten." Je ANNIE. Lang voor het aangegeven uur liep Gerhard bij het havenhoofd te St. Paula heen en weer. Toen van den toren der Michaêlskerk de klok sloeg, om vier uur aan) te geven, kwam juist Annie den hoek hij het veerhuis om. Een lach lag over haar gelaat, welks bleekheid door het eentoonige zwart harer japon nog meer uitkwam. Onbevangen trad ze op Gerhard toe, die haar ver schrikt aanstaarde. Welnu, hoe gaat het je? Je vindt het toch wel goed, dat ik het vandaag zoo geschikt heb?" Zestiet Rotterdamsche priesterorgaan, had over dit voorstel reeds weken van te voren buitengewoon geraasd, ja, zelfs met opzeg ging der coalitie gedreigd De naamlooze vennootschap, die de christelijke beginselen op het Binnenhof exploiteert, diende te begrijpe», dat ze in de eerste plaats te dansen had naar de pijpen van de mach tigste vennootde Roomsche partij. Dr. Kuyper verklaarde zich onmiddellijk be reid. Zijn „Standaard" verklaarde de sub sidie uit den booze, Rome moest men immers in 't gevlei komen. In de Kamer kwam een amendement door Roomschen, anti's en christelijk-his torischen geteekend, om het subsidie niet te verleenen. De toeleg is gelukkig ver ijdeld. En 't moet gezegd, dat is grooten- deels te danken aan de kloeke verdediging van het subsidievoorstel door ds. de Visser. Tegenover de Roomsche vrees voor het verspreiden van kennis en ontwikkeling stelde hij de kracht van het Protestantsch beginsel, door dr. Kuyper reeds zoo vaak terwille van Rome verzaakt. De Kamer bleek van het eenzijdig, bekrompen drijven der Katholieken niet gediend. De linkerzij - de, gesteund door de christelijk historischen wist het beruchte amendement tot schrap ping der f 11000 te doen vallen. De voorstemmers waren Roomschen en Kuypermannen. De houding der laat- sten is al bijzonder vreemd. Een hunner ijverigste voormannen, de heer de Wilde, steunt als wethouder de leeszalen krachtig. In nagenoeg alle plaatsen zitten anti's in het bestuur dier nuttige instellingen. Een bekend antirevolutionair, de heer mr, Rut gers te Hilversum, drong in een artikel in het orgaan van den Bond van antire volutionaire gemeenteraadsleden, krachtig op steun der openbare leeszalen aan. In de kamer is dat anders. Daar buigt dr. Kuyper gewillig voor Rome en heeft zijn lijforgaan, de Stand aard, het wachtwoord gegeven, dan bouwen alle mogelijke Kuyperbiaadjes den deun na. Toch is, spijt al dien tegenstand, de rijkssubsidie toegestaan. Dat verheugt ons ten zeerste in het belang van de duizen den, die thans reeds de openbare leeszalen geregeld bezoeken. die woorden uit, terwijl haar oogen langs hem naar het echipidwaalden, dat beneden bij de schommelende schipbrug lag. „Mij is alles goed, Annie! Maar jij Hoe bleek, hoe anders Je bent ziek, Annie Ze schudde driftig het hoofd." „Het zal wel overgaan ik ben verkouden. Alles heeft zijn tijd noodig. Maar kom, eer het voordek vol is. We moeten toch het mooie uitzicht op't water en de kade genieten." Ze legde haar arm in den zijnen en trok hem mee naar de boot. Een kwaïtuur later sloegen de raderen van de boot, flink het bruischende water op, en spoedig was Hamburg met haar buizenmassa's, met haar torens, de haven met zijn mastenwoud achter een wolk van damp en rook verdwenen. Te midden der nauw op elkaar gepakte passagiers, op een klein plekje voor zich, zaten Gerhard en Annie. Evenals toen beiden naar TJhlenhorst stoom den, hield hij ook nu de oogen aanhoudend op het gelaat der geliefde gericht, die stil en moede haar blikken op het water liet rusten. Ze liet bet toe, dat hij haar band greep en vasthield. Menig keer ver- mandde ze zich zelve als uit een droom ontwakend, en vroeg hem tegenover haar den ouden schertstoon weer aan te slaan. Maar er trilde tpch een toon door heen, die hem weemoedig stemde en hem haar tel kens d°ed aanzien om 't antwoord uit haar bleeke trekken te lezen. Hij wist nu dat zij sedert hun laatste ontmoeting ziek geweest was. Maar er kwam geen vraag over haar lippen, hoe het hem gegaan was in dien tijd. En toch lag er iets zoo innigs en weeks over haar wezen tegenover hem, dat hij voor haar wel had willen neerknielen en haar als een hei lige aanbidden. Een krachtig bewindsman? Wel zelden zal een departement door een zoo weinig krachtig minister bestuurd zijn geworden, als dit thans met ons ma rinedepartement het geval is. Zelden is een minister door de Kamer zoo duidelijk te kennen gegeven, dat men doorzet, dat hij enkel ter wille van het hooge salaris blijft, als men het den heer Wentholt aanzeide. De houding van dezen excellentie is dan ook beneden critiek. De heer de Meester toonde zonneklaar aan, dat de vice-admi- raal van den Bosch is opgeofferd gewor den aan den orthodoxen dominee Warners. Slechts door onbenulligheden en wat instructie's aan 't adres van den vice-admi- raal wist de heer Wentholt zijn treurig figuur nog eenigszins te redden. Vroeger heeft hij zich altijd verzet tegen het aanstellen van Staatspredikanten voor de geestelijke verzorging der schepelingen. Thans kwam hij verklaren, dat hij daar voor wel te vinden zou zijn Geen wonder, dat de heele linkerzijde stemde tegen de begrooting van een minister, die als 'n politieke vleermuis rondfladdert in het marine departement en ootmoedig buigt voor de fratsen van Duymaer van Twist en consorten. Aan vrijzinnige vereenigin- gen, die subsidie vragen voor geestelijken bijstand aan onze schepelingen, wordt de staatshulp geweigerd. Een dominee War ners, die ronduit zeide, dat hij het monopolie van het vlootbezoek moet hebben, wordt de hand boven het hoofd gehouden, wordt het staatsgeld uitbetaald en worden de vlootbelangen opgeofferd. Dat zijn de vruchten van het heteronomisch beleid des heeren Wentholt, die sinds zijn twee jarige bekeering, de volijverigste propa gandist der coalitie is geworden. Hij heeft een verwerping zijner begrooting niet te vreezen. Zoolang hij in het Duymaersche nog blijft varen, zullen de 59 hem steunen. Het volk, zegt men, krijgt de regeering, die het toekomt. Als dit waar is, krijgen de kiezers die in 1909 het clericalisme de overwinning bezorgden, zeker het soort bewind, dat zij verdienen Het Algemeen Kiesrecht. De drie democratische groepen ter lin kerzijde: de Liberale Unie, de Vrijz. Dem. Een uur hadden ze zoo wat op de elbe stroom af waarts gevaren. De blauwe lucbt was op eens met staalgrauwe wolken bezet, die als uit den stroom opkwamen. Een gerommel in de verte en het witte schuimen der golven kondigden onweer en storm aan. En op eens zag men honderden witte meeuwen dicht op de golven hun sierlijk spel uitvoeren. „Niet waar, lachte Annie, „onschuldig als de jeugd "Wie evenwel de zee en hare nukken kent, weet, wat dat opgewekte spel dier bevallige vogels be duidt. Binnen een kwartier hebben we een zwaar onweer." Geleidelijk was bet heele dek leeggeloopen. Want altijd dreigdender kwam bet opzetten en wierp over 't water en bet landechap donkere schaduwen, tot alles achter een zwaar wolkgordijn verdween. Het donderde en knalde, en daartusschen door vlamde telken6 het weerlicht hel flikkerend. „Zouden we ook niet naar beneden gaan, Annie vroeg Gerhard bezorgd. Maar zij schudde energiek het hoofd. „Zoo bond ik van de zee Dat maakt groot en vrij He, nu komt het weer aanrollen Zie, hoe de zwart groene golven schuimen Hoe moeielijk baant dat zeilschip daar zich een weg. Armzalig menscbenwerk tegenover de natuur! Dat was een zware slag!" Ze was opgesprongen en zag met wijdgeopende glanzende oogen naar het woeden der elementen. Gerhard leek het, dat hij haar nooit mooier had gevonden. Op dit oogenblik sloeg de regen als een wolkbreuk neer, die de weinige tot nu toe boven ge bleven passagiers wegjoeg. Wordt vervolgd.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1910 | | pagina 1