Landbouw. veel minderwaardig hout binnengebracht werd en wij dus beter daarop moesten let ten. Dien middag lag er juist weer'n beetje van dat minderwaardige hout bij elkaar. Op myn vraag wat dat hout daar betee- kende, antwoordde de Mandoer, dat hij dat uitgezocht had en de karrevoerders het maar weder mede terug moesten nemen, maar op de vraag van welken man dat hout dan was antwoordde hy dat niet te weten, daar zy allen reeds naar huis waren. Reuteu, die pas 6 maanden in Indie was en nog bijna geen Madoereeseb verstond en dus het antwoord van den Mandoer niet begrepen had, zeide daarop in het Hol- landschVerdomme, wat is dat weer voor hout, waarop de Mandoer op brutalen toon ten antwoord gaf; Wat is er te verdommen Ik vertelde Reuten toen wat de kwetsie was en waarschuwde hem tevens zich kalm te houden daar de Madoerees gewapend was met een kris en als driftig en gevaar lijk bekend stond. Reeds vroeger had hy met een mes naar den heer Stalknegt, nu tuinemployé op Olean, gestoken, waarbij het eenige centi meters in een djatihouten deur drong, doordat genoemde heer bijtijds ter zijde sprong. Ongelukkig zei Reuten, waarschijn lijk opgewonden door de brutale houding van den Mandoer, nog eens in het Hol- landsch Ja, ik zeg nog eensverdomme wat is dat voor een hout! De-Mandoer woedend geworden, trok nu onmiddellijk zijn kris. R. vloog toen op hem af om het wapen te ontnemen, doch kreeg op het zelfde oogenblik den nood- lottigen steek in den buik. Ik was ook onmiddellijk toegesprongen om R. te helpen, doch voor ik iets kon doen trok de Mandoer de kris uit de wonde en stak ook naar my, welken stoot ik nog juist door op zijde te springen, ontwijken kon. Daarop kwam de kerel weer op mij af en daar ik ongewapend was, vluchtte ik, steeds achtervolgd, in het huis van den administrateur, dat ongeveer 100 M. van daar lag. Ik haalde een revolver en ging onmiddelijk naar den houtstapel terug. Reuten was direct na den stoot naar 't ketelhuis geloopen (ca. 50 M. van den hout stapel), waar de 1ste en 2e machinist zich bevonden. Daar werd hij plotseling duizelig en riep Help me, ik ben gestoken, waar op zij hem naar het laboratorium brachten Een half uur later overleed hij. J Ui SS De moord te Berlijn. Arrestatie van den moordenaar. De 2 kooplieden die verdacht werden van den moord op de oude mevrouw Hoffmann in deBlumenthalstrassete Berljjn schijnen niets met deze misdaad uitstaande te hebben, want de politie heeft thans mede- deelingen ontvangen, die, als zij betrouw baar blijken, tot spoedige aanhouding-van den moordenaar kunnen leiden. Deze mede- deelingen werden haar verstrekt door den Hongaar Dilma. Hjj meldde zich op het hoofdbureau aan en vroeg den strik te zien, die in de woning der oude dame was gevonden. De man herkende terstond den striks als zyn eigendom, en verhaalde, dat de koetsier Otto Schulz dien van hem gestolen had. Schu'z zou hem bovendien meermalen verteld hebben, dat hij van plan was, een weduwe in de Blumenthal- strassa te vermoorden, om zich een groote som, die zy in huis had, toe te eigenen. De Hongaar vertelde nog enkele byzon- djrheden, die geen twijfel overlieten of Otto Schulz was de gezochte moordenaar. De politie zond nu een groot aantal be ambten uit om den man te zoeken. Bij de politie werd aan den Hongaar nog een in het huis van de weduwe gevonden handschoen getoond, dien hij terstond her kende als toebehoorende aan Otto Schulz. Terstond trok een groote politiemacht uit om den moordenaar op te sporen en Zondag was men den geheelen dag daar mee bezig, totdat hij des avonds om 11 uur gevonden werd in een herberg aan de Bis- markstrasse, te Charlottenburg, waar zyn moeder diende. Toen de politie hem aan hield gaf hjj een valschen naam op, maar Dilma, met wien hij spoedig werd gecon fronteerd, herkende hem positief. Ook trachtte hy vruchteloos zyn alibi te bewy- zen, maar niettemin blijft hij alle schuld aan den moord ontkennen, wat natuurlijk niet belette dat hy in voorarrest werd gesteld. Otto Schulz is 26 jaar oud en geboren te Stettin. Hy staat te Berlijn zeer ongunstig bekend. Door een inbreker doodgeschoten. Te Leipzig overviel een particuliere nacht waker een dief, die bezig was in te breken iD het kantoor van een kolenhandelaar. Toen de waker den inbreker aanriep, loste deze een revolverschot. De kogel trof den waker in de borst en deze viel dood neer. De moordenaar ontkwam. Alleen zijn hoed en een pak groene zeep, dat hy gebruikt had by het indrukken van een ruit, bleven achter. Amerikaansche weelde. De Amerikaansche koperkoning, senator Clark, die onlangs een paleis liet bouwen voor 30 millioen, heefteen nieuw rykdoms- record behaald, door zich een zilveren tafel servies te laten maken, dat niet minder dan vijf millioen kost. Het servies is bestemd voor 24 personen en geheej en al uit Ame- rikaansch zilver door artisten uit Chicago vervaardigd. Lijken in eeu mijn gevonden. In de gangen van de mijn Radbod werden dezer dagen 10 lyken gevonden, van bij de ramp van November 1908 om het leven gekomen arbeiders. Storm op de Engelsche kust. De laatste dagen woedt op de Engelsche kust een hevige storm. In verschillende plaatsen is groote schade aangericht, schepen zyn vergaan en verschil lende personen zyn verdronken. Zes man van twee visschersbooten uit Arklow verdronken. In Devenport sloeg een boot om met twaalf matrozen, w .arvaner twee verdronken. 115 personen door worst vergiftigd. Te Protion in Bohemen zyu 115 personen ernstig ziek geworden na het eten van worst. Hofrichter doet een poging tot zelfmoord. Adolf Hofrichter heeft tweemaal beproefd zelfmoord te plegen. Hy is nu naar eene an dere cel gebracht, waar hy beter bewaakt kan worden. Ongelukken in de Alpen. Een statistiek opgemaakt van de ongelukken, die in de Zwitsersche en Italiaansche Alpen zijn voor gekomen van 1 November 1909 tot denzelf den datum van 1910, geeft aan, dat er totaal 90 menschen by het bergbeklimmen den dood vonden. Bovendien zijn er 80 verwon dingen, waarvan 4 met doodelijken afloop. De oorzaken dier ongelukken zijn: het uit trekken zonder gids, overval dood lawinen of door nevel en breken van het touw. Het zijn niet meer de Engelschen, die hetgrootste aantal slachtoffers leverden. Bovenaan staan ditmaal de Zwitsers, dan volgen de Duit- schers en eerst daarna de Engelschen. Ver der zyn de verongelukten Oostenrijkersen Italianen. Een prachtvangst. In den nacht van Dinsdag op Woensdag dezer week is dooi de Belgische gendarme een prachtvangst gedaan. Aanhoudend werd in de omstreken van West Wezel ingebroken. Eindelijk ge lukte 't de politie op een drietal de hand te leggen, dat de boterfabriek aldaar met een bezoek vereerde. En nog eens: een prachtvangst was het. Dragers van roem ruchtige namen werden hier op den kop getikt, namen, bekend van Mark tot Schelde. De eene heer luistert naar den naam de Tuffen, pas terug van nu ja, van een her stellingsoord de tweede soort hoort naar den nom de guerrede Speetiemaker. Alle drie zyn afkomstig van Heike. Zeker is het, dat hier een uiterst gevaariyk en vermetel trio onschadelijk gemaakt is en dat dit nieuws honderden boeren zal doen juichen. Brand in een magazijn. Het reuzengroots magazijn van de firma Deunis, Paine Co., te Maidstone, staat in brand. Verscheidene winkelbedienden moesten uit het raam sprin gen, om aan den vlammendood te ontkom- men Er ontstond een groote paniek. Een Zweedsch stoomschip vergaan De „Cedric", geladen met kolen, is op weg van Huil naar Gefle vergaan. 12 man zyn ver dronken. Een burgemeester als rooverhoofdman. Te Sisniö, Sardinië, overvielen gewapende ban dieten den rijken grondbezitter Arese en zyn vrouw, knevelden hen en pijnigden hen zoo lang met gloeiende ijzers, dat zy vertelden, waar zij hun geld geborgen hadden. Op dit oogenblik kwam de zoon van het echtpaar thuis, schoot een der bandieten neer en rukte hem het masker af. Het was de burgemeester. Baldadigheid van Amerikaansche matrozen te Parijs. De Amerikaansche Marine-manschappen die ter gelegenheid van het vlootbezoek te Parijs en in Fransche havensteden verblij ven, maken zich aan allerlei baldadigheden schuldig. Een aantal matrozen, die van Cherbourg naar Parijs reisden, trokken op een gege ven oogenblik aan de noodrem. De trein stopte, de matrozen sprongen naar buiten en voerden rond de locomotief een India- nendans uit. Men had de grootste moeite om ze weder te doen instappen en de trein kwam met een half uur vertraging te Pa rijs aan. Onlusten bij een staking te Chicago. Tus schen stakende kleermakers en politie te Chicago is eergisteren een gevecht geleverd, waarbij een staker gedood en een doodelijk gewond werd. Verscheidene agenten en stakers liepen zware verwondingen op. Do oorzaak der botsing was een aanval van stakers op arbeidswilligen. Gevecht tusschen inbrekers en politieagenten. In Houndsditch, een straat van de Lon- densche City, bevindt zich een groot winkel pand, Exchange-Buildings genaamd, dat van achteren uitkomt aan Cuttlerstreet. Een der winkels in dit pand, die zijn ingaDg aan Houndsditch heeft, is verhuurd aan den juwelier Harris. Deze woont elders en de juwelierswinkel is 's nachts onbewoond. Vrijdagavond om halftwaalf merkte een politieagent onraad in den winkel op, of schoon er aan den gevel geen sporen van inbraak waarneembaar waren. Hy waar schuwde eenige kameraden en spoedig waren 8 agenten ter plaatse, maar inmiddels had den de inbrekers reeds lont geroken. Zij kwamen eensklaps naar buiten en losten revolverschoten op de politie, waardoor de sergeant, die de agenten aanvoerde op de plaats werd gedood en 4 agenten zwaar gewond. De politie schoot terug en deed een der inbrekers neervallen, waarna de anderen ontkwamen. Alles was zoo over haast in zijn werk gegaan, dat de politie zelfs niet met zekerheid weet, hoeveel in brekers er waren De getroffen inbreker was zoo zwaar gewond dat hy den volgen den morgen in het hospitaal overleed. De gewonde agenten werden eveneens naar het hospitaal gebracht en daar zijn 2 hunner aan hun wonden bezweken. Het onderzoek dat in den winkel van Harris werd inge steld, wees uit, dat men hier met een lang vooraf beraamde misdaad te doen had. De dieven hadden namelijk een winkel in het zelfde gebouw aan Cuttlerstreet, gehuurd en, uit dien winkel, onder den grond door, een gang gemaakt naar het magazijn van den juwelier, in welk magazijn voor een waarde van 20.000 pond sterling f 240.000) aanwezig was. Het was den dieven nog niet gelukt, buit te maken. Zaterdagavond waren 5 mannen en 3 vrouwen in hechtenis genomen, maar zij moesten Zondag weer worden losgelaten, met uitzondering van een vrouw, die nog in bewaring is gehouden. Een doodvonnis. Het hof van gezworenen te Nantes heeft den landlooper Jules Grand, die te Pouluguen een herdersmeisje ver moordde, ter dood veroordeeld. Aan een boom gebonden. In een dennen bosch op den Muhlenberg in Pyrmont werd een meisje gevonden, dat met handen en voeten aan een boom was vastgebonden. Zij verklaarde dat zij uit Kleinenberg naar Pyrmont had willen gaan om 400 mark op de spaarbank in te leggen. In het bosch was zy door 2 landloopers aangerand die haar het geld afgenomen en aan den boom gebonden hadden De ongelukkige had zoo 24 uren doorgebracht. Roovers op een Russisch spoorwegstation. Te Lodz had Donderdag aan het station een bloedig gevecht plaats, tusschen spoor- wegroovers en agenten van de Ochrana. Koit voor het vertrek van den trein naar Warschau zagen de agenten vijf bekende roovers, die plaatsbewijzen namen. Toen zij den gevaarlijkste wilden arresteeren. hoestte hij vele malen achtereen, waarop zyn metgezellen een waren kogelregen op de aanvallers deden nederdalen. De passa giers wierpen zich onmiddellijk plat op den grond, om niet getroffen te worden. Een agent werd gedood en ook een officier, die met getrokken sabel uit de stationsres tauratie snelde, daar hij meende, dat zyn recruten aan net muiten geslagen waren. Een gendarme, een passagier en eeD ma chinist werden zwaar gewond. De roovers ontsnapten bij de algemeene verwarring. Vele verdachten werden gearresteerd. Vliegmachines in de Fransche koloniën. De minister van koloniën heeft een crediet gevraagd van 400.000 francs, om proefne mingen te doen met aeroplanen in West- Afrika. Zy zullen gebruikt worden voor den estafettendienst en tot sneller vervoer der officieren naar hun standplaatsen. Het bedrag is bestemd voorden aankoop van voorloopig zeven aeroplanen. Beroering onder de studenten te St. Peters burg. Er heerscht in de studentenwereld te St. Petersburg groote verontwaardiging over de jongste voorvallen in de Siberische gevangenissen, waar, gelijk men weet, ette- lykegevangenen zelfmoord hebben gepleegd, om de toepassing van lijfstraffen te ontgaan. Ongeveer 3000 studenten hebben een ver gadering belegd te St. Petersburg Op die vergadering is, na een korte beraadslaging, besloten tot 21 December den arbeid te sta ken. De staking is bedoeld als een protest tegen de jongste voorvallen in de gevange nissen en het optreden der regeering in ver band daarmede. Een commissie is benoemd om nader te beraadslagen over maatregelen, die mogelijk na Nieuwjaar zullen genomen worden. Ter dood-veroordeeling van 26 personen. Dezer dagen is voor het Hof te Tokio een proces gevoerd tegen 26 anarchisten, die beschuldigd werden van een samenzwering tegen het leven „van den Mikado. Onder hen was een vrouw.Debehandelinggeschied de in het diepste geheim, alleen werden de eerste dagen 150 toehoorders toegelaten, die vooraf nauwkeurig onderzocht werden. Over de uitspraak verkeerde niemand in Japan in het onzekere en deze is dan ook reeds gevallende beschuldigden zyn alle 26 ter dood veroordeeld. Voor de veiligheid der beklaagden en ver dedigers waren strenge maatregelen getrof fen, daar dieigbrieven van patriotten waren ontvangen. De beklaagden behoorden niet tot den handwerksstand, maar voor het meerendeel tot het halfbeschaafde proletariaat dat in Japan hoe langer hoe talrijker wordt. Te Londen en New-York zyn comité's gevormd om verzet aan te teekenen tegen de geheime procedure in Japan. De vergiftigingen door margarine in Duitschland. De vergiftigingen door het gebruiken van de margarine van een Hamburgsche fabriek, z.g. „Bacha margarine," waaromtrent we intertyd een en ander mededeelden, hebben zich niet alleen te Hamburg zelve bepaald, maar maken nog steeds ook in andere plaatsen slachtoffers. Zoo werden Zaterdag 17 interne leerlingen van de ijzer- en ëmail- leerfabriek te Baethen, in Saksen, zwaar ziek na het gebruik van Bacha-margarine. Er is aangifte by de overheid gedaan. De oproerige geest onder de mijnwerters in Wales. Uit Tonypandy in Wales wordt gemeld, dat, toen het proces tegen 32 aangeklaagden wegens de stakingsonlusten in Wales voor de politie-rechtbank zou beginnen, 2000 stakers uit het Rhonda-dal naar het gebouw der rechtbank marcheerden en zulk een lawaai maakten, dat de behandeling van het proces uitgesteld moest worden. «SL Een markiezin als zangeres. Te Londen treedt thans een markiezin als zangeres op. By een uitvoering in de Bechstein-Hall al daar, was een groot publiek aanwezig, na tuurlijk niet slechts om haar stem, maar... omdat het een adelyke dame is. Het is lady Dufferin, de dochter van een welgestelden Amerikaan en de gade van den Ierschen markies van Dufferin en Ava. De aanzienlijke) zangeres had natuurlijk veel succes. Zy heeft een lieve sopraanstem en haar hooge positie deed de rest. Doch zij verklaarue van zingen geen beroep te zullen maken. De beroemde waarzegster over 1911. Ma dame de Thèbes, de „beroemde" Parijsche waarzegster, heeft haar voorspellingen voor het komende jaar 1911 gepubliceerd. Om der curiositeitswille geven wy hier een bloemlezing uit de orakelen derSeine Pythia. In de eerste plaats, aldus madame de Thèbes, zullen we in 1911 een natten zomer hebben. Frankrijk zal treurige dagen bele ven. De bergen brengen het groote gevaar in Europa: het centrum van Europa en de Pyreneën zullen vele verrassingen baren. Te Parijs zullen geweldige tooneelen plaats hebben. Drie dagen lang zal de stad in rouw gehuld zijn. In Frankrijk zal een nieuwe aera beginnen en 'er zal een partij't hoofd opsteken, die nu niet meer bestaat. In het buiten! nd zal groote vrees ontstaan, vooral in de richting van Berlijn. In den winter thuis. 'tls nu winter. Het werk op den akker is afgeloopen. Er komt een tijdperk van rust voor den boer. Maar niet van alge- heele rust. Er is binnenshuis ook te wer ken en vooral te werken met het hoofd. Het werk van den landbouwer is nog wat meer dan handenarbeid. Voor „den baas" van het bedrijf is er ook. is er vooral te werken met het hoofd. En vooral des winters, als de handen rust hebben. Dan moet er nagedacht worden over het afge loopen jaar, dan moet er opgeschreven worden, alles wat men dient te onthouden, alles, wat dienen kan, om slechte resul taten te verbeteren, om goede zich te doen herhalen. Dan moeten de uitgaven en inkomsten berekend worden, de uitgaven aan bewerking en bemesting enzde uit komsten van de akkers afzonderlijk, die verschillend bemest zijn. Alleen de land bouwer, die opschrijft en nadenkt, die be rekent en vergelijkt, kan op den duur met zijn tijd mee, en kan ook in ongunstige jaren het hoofd boven water houden. Vaak praten de boeren over verschillende zaken, hun vak betreffende en beweren zy dingen op zeer losse gronden, of op „hooren zeggen". Alleen de boer die boekhoudt kan op grond van eigen ervaring iets verklaren en volhouden. Zoo hoorde ik onlangs het volgende gesprek van twee landbouwers. A. beweerde, dat voor de bemesting van het land niets boven stalmest ging, dat mest, die men zelf maakte toch zeker het goedkoopste was, dat kunstmest duur was en meestal niet opleverde naar evenredig heid. B, was eveneens van raeening, dat stalmest uitstekend werkte, dat men op den duur wellicht niet zonder stalmest zou kunnen boeren, doch lo. dat stalmest zeer duur was, duurder dan kunstmest en dat m.n om groote opbrengsten te verkrijgen, zijn land in vruchtbaren staat te houden, niettegenstaande men al een enkele keer met hetzelfde gewas terugkwam, onmoge lijk zonder kunstmest kan boeren. A, nam er niet veel van aan, want en toen kwamen er tal van voorbeelden van „hooren zeggen", waaruit moest blij ken, dat kunstmest de moeite niet loonde. „Hoor eens," zei B. „praatjes vullen geen gaatjes. Kom met me mee: thuis heb ik het boek, waarvan ik van de laatste tien jaar alle uitgaven en inkomsten heb opge schreven. Daarin kunt ge zien, hoeveel ik elk jaar aan kunstmest heb uitgegeven, aan kainiet .op de wei, op de mangels, op de suikerbieten, voor de rogge en de haver, aan patentkali voor de aardappels, aan chili- salpeter, aan thomas slakkenmeel, aan superphosphaat enz. Ik noem kainiet en patentkali het eerst, omdat ik vooral aan die kunstmest, welke ik pas de laatste vijf jaar gebruik, mijn hoogste winsten behaald heb. Het schijnt dat myn land bepaald behoefte had aan kali. En A. ging mee, zag de boekhouding van B. en kwam tot de overtuiging, dat B. zijn voortuitgang te danken had aan het gebruik van kunstmest. Of A. het voorbeeld van zijn collega is gaan volgen, weet ik niet, maar als hij het niet doet, zal hy tot zyn schade ondervin den, dat men tegenwoordig eenvoudig niet kan boeren zonder aan den bodem de drie stoffenkali, phosphorzuur en stikstof, die men er aan ontneemt, ook terug te geven.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1910 | | pagina 6