„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 5 21 Dec. 1910 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Buitenland. 5 Moinl- en Klauwzeer De BURGEMEESTER van Middelliariiis, Gelet 'op de omstandigheid, dat het moiid- eu klauwzeer zich in het buitenland uitbreidt en met name in Duitschland een dreigend karakter aan neemt. Overwegende voorts, dat het gedurende eenigentyd verzwijgen van een eerste ziektegeval en het dien tengevolge in stand blijven van een bron van be smetting noodlottige gevolgen met zich kan brengen. Wyst, ingevolge eene van de Hooge Regeering ontvangen aanschrijving, de veehouders metuadruk op het noodzakelijke van onmiddellijke aangifte van onverhoopte gevallen van mond- en klauwzeer.. Het verdient zelfs de voorkeur, dat, ook in twijfel achtige gevallen, kennis gegeven worde, en niet ge wacht worde totdat meerdere zekerheid omtrent den aard der ziekte verkregen is. Middelharnis, 17 December 1910. De Burgemeester, ÜLBO J. MIJS. AAKGIFTE TBR Inschrijving voor de Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meente HlDDELHARNIS brengen ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1892 geboren personen, of van hun vader, moeder, voogd of curator, dat bij de Militiewet 190l'(Staatsblad No. 212 van 1901) het volgende is bepaald Art. 13. Voor de militie wordt ingeschreven le. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België verblijf houdt, 2e. Ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België woonplaats heeft, 3e. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België woonplaats heeft, 4e. ieder mannelijk ingezetene niet-Nederlander, zoo hij op den lsten Januarij van het jaar het 19de levensjaar was ingetreden en niet verkeert in een der bij art. 15 omschreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder 4e. A. de binnen het Rijk verblijf houdende minder jarige niet-Nederlander: a. wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk of de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen gehad heeft bvan wiens ouders de langstlevende bij zijn of haar overlijden in het hierboven onder a omschreven geval verkeerde, al verkeert zijn voogd niet in dat geval of al is deze buiten 's lands gevestigd c. die door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, of die ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en van wien het niet bekend is dat hij een voogd heeft, indien hij gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk verblijf gehouden heeft B. de meerderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk of de koloniën of bezittingen des Rijks in andere wereld deelen gehad heeft. Voor minderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder A gehouden hij, die minderjarig is in den ziD der Nederlandsche 'wet. Voor meerderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder B gehouden hij, die meer derjarig is in den zin van voormelde wet. Art. 14. De inschrijving geschiedt le. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede le zoo hij binnen het Rijk verblyf houdt en zijn vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt zoo hij door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt zoo hij in het Duitsche Rijk verblijf houdt, inde gemeente Amsterdam zoo hij in het Koningrijk België verblijf houdt, in de gemeente Rotterdam 2e. van hem, bedoeld in art. 13 eerste zinsnede 2e zoo zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd is de woonplaats van vader, moeder of voogd in het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam is zij in het Koningrijk België, in de gemeente Rotterdam 3e. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 3e zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente zijner woonplaats zoo hij woonplaats heeft in het Duitsche Rijk, In de gemeente Amsterdam zoo hij woonplaats heeft in het Koningrijk België in de gemeente Rotterdam 4e. A, van hem, bedoeld in art, 13, eerste zinsnede 4e indien hij minderjarig is zoo hij verkeert in het geval, in de tweede zin snede van dat artikel onder Aa omschreven, in de gemeente, waar zijn vader, moeder of voogd woon plaats heeft zoo hij verkeert in het geval, in die zinsnede onder Ab omschreven, in de gemeente, waar zijn voogd woonplaats heeft; is de woonplaats van dezen buiten 's lands, dan geschiedt de inschrijving in de gemeente waar de minderjarige verblijf houdt; zoo hij verkeert in een der gevallen, in evenbe- doelde zinsnede onder Ac omschreven, in de gemeente waar hij verblijf houdt B. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4e., indien bij meerderjarig ie in de gemeente waar hij woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede als plaats van inschrijving aangewezen gemeente is die, waar het verblijf of ue woonplaats gevestigd is of was op den lsten Januarij van het jaar, volgende op dat, waarin de in te schrijven persoon het 18e levensjaar volhragt, tenzij het iemand gelat wiens inschrijving te Amsterdam ofte R-ottnrdam moet geschieden wegens verblijf of woon plaats onderscheidenlijk in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België. Art. 15. Voor de militie wordt niet ingeschreven le, de inzetene niet-Nederlander, die bewijst te behooren tot een Staat waar de Nederlanders niet aan de verpligte krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstpligt het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen 2e. hij, die bewijst in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen verblijf te houden of woonplaats te hebben ai heeft zijn vader, moeder, voogd of curator woonplaats binnen het Rijk. Art. 10. Hij, die volgeus art. 13 behoort te worden ingeschreven, is verpligtzich daartoe bij burgemeester en wethouders der gemeente, waar volgens art. 14 de inschrijving moet geschieden, aan te geven tus- schen den lsten en den 3l8ten January van het jaar volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbragt. Bij ongesteldheid of afwezigheid van liem, die zich ter inschrijving moet aangeven, alsmede in een der gevallen, hierna in de vierde zinsnede omschreven, rust de verplichting tot het doen der aangifte indien het een minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd indien het een meerderjarige betreft, die onder curateele gesteld is, op zijn curator. De verpligting van vader, moeder of voogd geldt evenwel slechts zoo liy of zij binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België woonplaat1- heeft. Behoudens de uitzonderingen bij de volgende zinsnede gemaakt, rust de zorg voor het doen der aangifte uitsluitend op den in te schrijven minder jarige indien zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie woonplaats heeft indien zijn vader of moeder of beiden de ouderlijKe magt missen indien hij door zijn vader, moeder of voogd ver laten isof indien hij ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft. Hij, die door de bestuurders, in art. 22 vermeld, ter inschrijving moet worden opgegeven of die in dienst is bij de zeemagt, de marine-reserve en het corps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen, is tot het doen van de aangifte niet verpligt. Voor hem of haar, die tot het doen der aangifte verpligt is, kan de aangifte geschieden door een ander, daartoe schriftelijk gemagtigd. De volmagt blijft onder burgemeester en wethouders berusten. De wijze, waarop van de gedane aangifte moet blijken, wordt door Ons bepaald. Art. 18. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt op nieuw ingeschreven: le. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Januarij van het jaar, volgende op dat waarin hij het 18de levensjaar volbragt, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijn verblijf binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd heeft 2e. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd na den lsten Januarij van het jaar, volgende op dat, waarin de minderjarige het 18de levensjaar volbragt, en voor het intreden van diens 21ste levensjaar zijne of hare woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd heri't; 3e. ieder mannelijk minderjarige, die na den lsten Januarij van het jaar,'volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbragt, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of op nieuw Neder lander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder le. omschreven gevallen verkeert, of wiens vader, moeder of voogd verkeert in een der gevallen, hierboven onder 2e. omschreven 4e. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Januarij van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbragt, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijne woon plaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd of er woonplaats verkregen heeft; 5e. ieder mannelijk meerderjarige, die na den lsten Januarij van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbragt, en voor het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of op nieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der- hier boven onder 4e omschreven gevallen verkeert 6e. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den lsten Januarij van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbragt, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar ingezetene of op nieuw ingezetene is geworden in den zin der tweede zinsnede van art. 13. Hierbij gelden de laatste zinsnede van dat artikel en art. 15. Ten a-nzien van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving op nieuw moet geschieden en van de verpligting tot het doen van aangifte ter inschrij ving of ter inschrijving op nieuw gelden de eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingeschreven, geschiedt, binnen dertig dagen na het verkrijgen, of werd hij reeds vroeger ingeschreven doch van het rigister afgevoerd, na het terug erlangen van het Neder landerschap of van het ingezetenschap, of na de vestiging van verblijf of de vestiging of het verkrij gen van woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie. De inschrijving geschiedt in het register betreffende de ligting van het jaar, waartoe de in óe eerste zinsnede van dit artikel bedoelde persoon volgens zynen leeftijd behoort.J Art. 166. Met boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste f 100 wordt gestraft de overtreding van de art. 16, 18 en 22. Belanghebbenden worden nog opmerkzaam ge maakt op le. Art. 19 der wet, luidende: Hij wiens aangifte ter inschrijving verzuimd is, wordt door burgemeester en wethouders, zoo zij het ontdekken ambtshalve ingeschreven. Zij geven daarvan terstond aan hem of aan zijn vader, moeder, voogd of curator kennis. 2e. de artt. 20 en 23 der wet, ingevolge welke wetsartikelen a. de voorloopige sluiting van het inschrijvings register plaats heeft op 31 Januari en de sluiting voorgoed op 30 Juni, tenzij 31 Januari of 30 Juni een Zondag is in j welk geval de op dien datum Sestelde sluiting plaats heeftop den eerstvolgen- den werkdagen b. hij, die zich na de voorloopige sluiting doch vóór de sluiting voorgoed ter inschrijving aanmeldt, alsnog wordt ingeschreven; 3. de artt. 147—151 der wet, ingevolge welke wetsartikelen hij, die na de sluiting voorgoed bevon den wordt nalatig te zijn ter zake zijner inschrijving, voor Gedeputeerde Staten wordt gebracht, om. bij afwezigheid van reden tot vrijstelling of uitsluiting, voor acht jaren bij de militie te worden ingelijfd, waarvan hij gedurende twee jaren onder de wape nen moet worden gehouden, tenzij de Koningin anders bepaalt. Waar in het bovenstaande sprake is van vader, moeder of voogd, heeft zulks betrekking op minder jarigen en strekt de uitdrukking „vader" voor het geval dat de vader de ouderlijke macht uitoefent; de uitdrukking „moeder" voor het geval dat de moeder'de ouderlijke macht uitoefend, en de uit drukking „voogd" voor het geval dat de minder jarige onder voogdij staat. De uitdrukking „curator" geldt den meerderjarige, die onder curateele staat. Voorts is het noodig, dat door of voor hen, die elders geboren zijn, bij liet doen van de aangifte ter inschrijving wordt overgelegd een uittreksel uitliet geboorteregister, welk uittreksel op aanvrage koste loos wordt verstrekt. Zij, die ingevolge bovenstaande wetsbepalingen in deze Gemeente voor de militie moeten worden in geschreven, moeten mitsdien hiertoe bij hen, Burgemeester en Wethouders ter Gemeentesecretarie tusschen den lsten en 31sten Januari 1911 worden aangegeven. Voor het doen van de aangifte ter inschrijving zal 'meer bepaald gelegenheid worden gegeven op Donderdag, den 12 Januari 1911, des voormiddags van 10 tot 12 uur. Men wordt dringend verzocht, zich zoo ruogelyk op een der aangegeven uren voor het doen der uangifte ter Gemeentesecretarie te vervoegen. Gedaan voor de tweede maalj te Middelharnis, den 13 December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris De Burgemeester NIJGH. ULBO J. MIJS. H. H. Landbouwers Vermoedelijk aal Flakkee binnen enkele weken bezocht worden door Duitsche Paar denkoopers. Met het oog op het heerschen van Mond en Klauwzeer aldaar worden H. H. Land bouwers in hun eigen belang gewaarschuwd die kooplieden vooral niet in hunne stallen of schuren toe te laten. MIDDELHARNIS. Tot klerk van de gasfa briek alhier is benoemd MejP. Nygh te Sommelsdyk. Volgens een bericht in „Onze Eilanden" van 17 Dec. jl. is door de Dorcasvereeniging weer een aanzienelijke voorraad van klee- dingstukken bijeengebracht en in de vorige week onder tal van behoeftigen verdeeld. Komt een woord van dank toe aan allen die door een geldelijke bijdrage de leden dier vereeniging daartoe in staat gesteld hebben, dan mag wel allerminst een blijk van dankbare waardeering onthouden wor den aan die leden, die weer zoo ijverig in het belang der armen zijn werkzaam ge weest; die niet alleen zelf met eene lijst ter inteekening zijn rondgegaan, maaruok door persoonlijk onderzoek zich op de hoogte hebben gesteld van de behoeften der nood- druftigen en daarna zoo zorgvuldig alles geordend en geregeld hebben dat aan ieder kon worden uitgereikt wat hem of haar het meest dienstig was en ongetwijfeld weer uitnemend te stade komen zal. Wie zou niet instemmen met den wensch dat zij, die op die wijze zich bij vernieu wing helpsters in den nood betoonden, nog menig jaar aan de zoo vrijwillig op zich genomen taak, zich mogen blijven wijden De bewustheid een goed, voor velen geze gend werk te hebben verricht zij haar de schoonste voldoening op dien liefdearbeid, Sedert de vorige opgaaf zijn te IJmui- den binnengekomen de vischsloepen Schip Schipper Besom. Paul Kruger H. Langbroek f 1675 Vertrouwen C. v. d. Hoek 1215 Johanna Hendrika H. Jordaan 1465 Burgemeester Mijs L. Koster 1160 Voorlichter J. de Koning 2605 Beroepen door de Geref. Kerk alhier, Ds A. van Dijk te Oudewater. Zondagavond had de stoomboot die de Tramdienst tusschen het eiland en Hel- levoetsluis onderhoudt, het ongeluk even buiten de Hellevoetsche haven aan de grond te varen, waardoor den tram van 4 uur geen verbinding had en de trams met on geveer 3 kwartier vertraging de haven al hier verlieten. SOMMELSDIJK- Naast de afdeeling „Dirks- land" is opgericht de afdeeling „Middel harnis— Sommelsdijk en Omstreken" der S. D. A. P., onder voorzitterschap van A. Roetman. DIRKSLAND- Op 31 Dec. a.s. is er gelegen heid om aan de commissie van Winterbe- deeling ondersteuning aan te vragen. Deze commissie zal op genoemden dag ter ge meentehuize zitting houden. STELLENDAM- De heer M. Troost, thans werkzaam als tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te Herkingen, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan de O. L. School te Oostvoorne. De Zangvereeniging „Excelsior" alhier directeur de heer M. Touw, zal in de tweede week van Januari in de Concertzaal van den heer Meijer te Middelharnis een uitvoe ring geven. Naar wij vernemen, zal dit jaar met 't Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk alhier weder een kerstboom worden geplaatst. Weder zjjn daarvoor gelden ingezameld. De collecte,, gehouden tot dekking van het tekort in de onkosten van de nieuwe torenklok heeft opgebracht f 84,95. Heden, Dinsdagavond kwam de stoom boot Maasnymph hier ongeveer 8 uur aan, tengevolge van het dikke mistige weer. G0EDEREEDE- Donderdag 29 December zal de heer Deijs (Leeraar Smeden Ambachts school Middelharnis) een lezing houden in de zaal van den heer Kaashoek 's avonds half acht. Onderwerp de Vakopleiding in het Algemeen en aan de Ambachtsschool Vryen toegang 1 Debat verzocht en ge- wenscht 1 0UDD0RP- Schipper A. Sperling had ver leden week met het ruwe weer het ongeluk een anker en ketting te verliezen. Een kind van A. Klein had het onge luk kopje onder in een diepe put te geraken doch werd bytyds door de moeder gered. Een goede vangstEr werd hier Maandag en Dinsdag door de vischers ruim 12000 kilo Sprot gevangen en naar Beigie ver zonden. Dinsdagavond 20 Dec. gaven de heeren Boesnach uit Rotterdam in de zaal van den heer Akershoek voor een volle zaal een góed geslaagde uitvoering. NIEUWE TONGE- By den molenaar Pape heeft een varken de vorige week twintig biggen ter wereld gebracht. De heer T. Holleman Cz. heeft zijne benoeming tot diaken bjj de Ned. Herv. Kerk aangenomen. Naar men verneemt zal er alhier binnen kort een stoomgemaal worden geplaatst, tot het malen van veevoeder. Op Maandag den 2en Kerstdag zal des avonds in het Hotel van den heer F. D. Holleman een Buitengewoon Variété wor den gegeven, door het Rotterdamsche too- neel-gezelschap onder directie van den heer Corn. v. d.Velde. Gistermorgen ontstond er een begin van brand in de woning van den landbouwers knecht I. v. Z. Ez. De vrouw had een pan met vet op de brandende kachel gezet en had haar woning voor een oogenblik ver laten, de vlam sloeg in de pan en taste de schoorsteenmantel aan. Door het spoedig op treden der buren was de brand spoe dig gebluscht. Assurantie dekt de schade. OUDE TONGE- Door zyne Excellentie den Minister van Justitie zyn ingetrokken de aanstelling van onbezoldigd rijksveldwach ter verleend aan A. de Vos en J. E. Buijs alhier. Zaterdag jl. was er in den z.g.n. boe zem alhier een zeehond te zien, welke naar men verneemt door G. S. alhier is doodge schoten. Verleden week is alhier de laatste pulp aangevoerd, zoodat de bietencampagne nu geheel als geëindigd kan worden beschouwd. 00LTGENSPLAAT. De Commissie tot we ring van bedelarij alhier zal Dinsdag, 27 Dec. en Woensdag, 28 Dec. a.s. per intee- kenlijst gelden inzamelen, ten einde aan alle armen in onze gemeente op den aan staanden Nieuwjaarsdag eene gift in geld te kunnen uitreiken. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer R. Hartmans, thans opzichter bij Plaatselijke werken te Rotterdam, is met ingang van 1 Januari aanstaande, benoemd tot bouw kundig opzichter der gemeente Veisen. Bij de gisteren (19 Dec.) plaatsgehad hebbende stemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad zyn uitgebracht 280 stemmen, waarvan 9 van onwaarde werden verklaard. Van de 271 geldige stemmen verkreeg de heer A. Wagner (ant.) er 154 en de heer P. I. Hobbel (lib) 117, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Door het kiessollege der Ned. Herv. gemeente alhier zyn Woensdag 14 Dec. jl. herkozen als oudei ling de heer A. Korteweg Pz. als diaken de heer P. den Braber Lz. en is gekozen als ouderling de heer M. Breeman Jz. die alle drie hunne benoeming hebben aangenomen. Mejuffr. T. C. Mets, hoofdverpleegster in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, heeft hare benoeming tot wijkverpleegster van het Groene Kruis alhier aangenomen, en hoopt den 15 Februari 1911 als zoodanig in functie te treden. DEN BOMMEL- By de Ned. Herv. Kerk alhier zyn benoemd tot ouderling de heer L. Geelhoed en tot diaken de heer J. A. Snijders. Na eene vergadering waarin als spre ker optrad de heer De Lange van Middel burg werd hier eene arbeidersvereeniging opgericht, Eod vijftigtal personen traden toe als lid. STAD AAN 'T HARINGVLIET-Inden nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. brak er brand uit bij T. J. de Wachter alhier. Omstreeks één uur werden de bewoners der Voorstraat opgeschrikt door het geroep van „brand". Al heel spoedig werd de klok geluid en in een ommezien, was het halve dorp op de been. De brandspuiten rukten uit; doch eer die water konden geven, was de brand door hulpvaardige en onverschrokken hel pers uit de buurt, met emmers water ge bluscht. De materiêele schade, welke door assurantie wordt gedekt, is nog al aan zienlijk. Aan den j heer F. van Lingen, hoofd der openbare school alhier, is door den Raad toegestaan voor de opterichten Zang vereeniging, een der lokalen der openbare school te gebruiken. De moord te Pradjekan. In een aan het Soer. Hand. ter inzage toegezonden particulier schrijven wordt door een ooggetuige het volgende betrouw bare relaas gegeveD van de toedracht van den moord op den heer Reuten te Pradjekan gepleegd. „Den 17den October hielden Reuten en ondergeteekende, na het binnengekomen brandhout gewogen te hebben, toezicht b|i het opstapelen er van. Reeds eenige malen was ons de opmerking gemaakt dat er te

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1910 | | pagina 5