Ingezonden Stukken. Correspondentie. Burgerlijke Stand. Marktberichten. zal de smidse vau D. Kimmel met 1 Febru ari a.s. overgaan aan W. Ktiöps, smid te Hellevoetaluis. Ds. Batelaan predikant te Hoogeveen heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Een gedeelte van het voormalige „Hof" gelegen langs de Gooi is thans voor bouw grond verkocht. MËLISSANT- Bü publicatie is bekend ge maakt, dat Zaterdag a. s. de openbare stra ten moeten worden geschuurd. Voor de opneming van het meubilair ten behoeve van de personeels belasting, dienst 1911, zijn aangewezen de Heeren T. Sehilperoord en J. Zaaijer te Middelharnis. HERRINGEN Bij gebrs. van Sliedregt is vermoedelijk uit baldadigheid een zekeren paal langs den grond en een boven einde van een andere dergelijke paal, welke voor hunne woning tot heining diende, stuk geslagen. Tot nog toe is het niet gelukt de[n] dader[s] op het spoor te komen, wat zeker te bejammeren is. W. K., die met eenige personen een geladen wagen in den schuur bij J. K. onder deze gemeente wilde duwen, had daarbij het ongeluk zoodanig tusschen wagen en een afscheiding der dorschvloer in aan raking te komen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tot tijdelijk Hoofd der O. L. S. alhier is tijdens de vacture van Hoofd onderwijzer aangesteld de heer H. van Overbeeke. NIEUWE TONGE- De heer P. van Zon heeft zijne benoeming tot Ouderling bij de Ned. Herv. Kerk aangenomen, doch den heer A, van Alphen Hz. heeft voor zijne be noeming tot diaken bedankt. Volgens de verleden jaar gehouden volkstelling bedroeg het aantal inwoners op 1 Januari 1910, 1616 waarvan 816 man nen en 790 vrouwen. Verleden week werd het dochtertje van A. K, ongeveer vijf maanden oud, des nachts in haar bed zoodanig door een rat in haar vingertjes gebeten dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Door de Rijkspolitie van Herkingen is procesverbaal opgemaakt tegen H. N. wegens overtreding van het Provinciaal Reglement en tegen P. v. S. wegens over treding van het Motor en Rijwielreglement beiden wonende alhier. Tot deskundigen voor de opneming der waarde van het meubilair ten behoeve van de heffing der personeele belasting over het dienstjaar 1910 zijn voor deze gemeente benoemd, de heeren T. Sehilperoord en J. Zaaijer Pz. beiden te Middelharnis. OUDE TONGE- Woendag j.l. hebben 7 kos- teloose vaccinaties ter Secretarie plaats gehad. OOLTGENSPLAAT- Vrijdag den 9 Dec. j.l. zijn alhier officieel candidaat gesteld voor- het lidmaatschap van den Raad (vacature, ontstaan door het bedanken van den heer L. van Nieuwenhuizen) de heeren P. I. Hobbel (lib.) en A. Wagner (ant.) Zuster M. R. G. Mulder te Dordrecht heeft hare benoeming tot wijkverpleegster alhier niet aangenomen. Door het Bestuur onzer Groene-Kruisafdeeling is thans als zoodanig benoemd mejuffr. T. C. Mets, hoofd verpleegster in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam. Verslag van het behandelde ter Alge meene vergadering van de Vereeniging „De Voorzorg" (Vereeniging tot onder linge verzekerimg van Var hens) op Donderdag, 8 Dec. 1910, des avonds te half zeven in het café van L. van Kempen te Ooltgensplaat- Aanwezig 56 leden (van de 70). Voorzitter de heer Joh. Bol. De Voorzitter opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen, en spreekt er zijn genoegen over uit, dat zoovele leden ter vergadering zijn opgekomen. Waar, zegt hij, door de leden zooveel belangstelling wordt getoond in de zaken der vereeniging, daar kan dit niet anders dan de bloei der vereeniging ten goede komen. Na in 't kort een terug blik te hebben geslagen op 't afgeloopen vereenigingsjaar, geeft hy het woord aan den Secretaris tot het lezen van de notulen der vorige vergadering. Deze worden onver anderd goedgekeurd en geteekend. Hierna is aan de orde het verslag van den toestand en de werkzaamheden der vereeniging over het afgeloopen vereeni gingsjaar. Uit dit verslag, dat totgeenerlei discussie aanleiding gaf en onder dankzeg ging aan den Secretaris, den heer W. J. Donkersloot Lz. werd goedgekeurd,stippen we het volgende aan Er zyn 14 leden toe getreden en 3 uitgetreden [waarvan 2 wegens vertrek], zoodat het aantal leden met 11 vermeerde. 1 Donateur trad toe, doch 2 bedankten als zoodanig. In het ge heel werden in het afgeloopen jsar onteigend 10 zieke varkens, waarvoor den verzekerden werd uitbetaald f 0,40 per K. G. bruto ge wicht. Er werden 1115 varkens ter verze kering aangenomen. Vervolgens komt in behandeling de reke ning van de ontvangsten en uitgaven der vereeniging over het jongstverloopen boek jaar. Nadat de penningmeester, de heer A. van Rossum, deze rekening heeft voorge lezen, wordt zij tot onderzoek en vergelijking met de bewijsstukken in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de hoeren J. Vreeswijk, P. den Braber Lz. en P. Hoog moed. Na een nauwgezet onderzoek rapporteert deze Oommissie, bij monde van den heel den Braber, de rekening in volmaakte orde te hebben bevonden, waarna deze, beloopen- de in ontvangsten f61721, in uitgaven f202, en sluitende alzoo met een goed slot van f415.21, onder dankzegging aan den Penningmeester wordt goedgekeurd en geteekend. De hierna plaatshebbende stemming ter verkiezing van drie Bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren A. van Rossum, O. van Putten en W. F. Pachlig (welke laatste uit de gemeente is vertrok ken), had tot uitslag, dat werden herkozen de beide eerstgenoemden en gekozen de heer J. Vreeswijk, die alle drie hunne benoeming aannamen. Alsnu is aan de orde de vaststelling van het bedrag, dat in het nieuwe vereenigings jaar voor elk te onteigenen varken per K.G. bruto gewicht zal worden uitgekeerd. De heer M. van Oostenbrugge stelt voor, dat voor varkens beneden 25 K.G. zal worden uitgekeerd 44 cent, voor varkens van 25 KG. en daarboven 40 cent per KG. Dit voorstel, in stemming gebracht wordt verworpen, waarna wordt aangenomen een voorstel van de Voorzitter om, evenals in het afgeloopen jaar, ook in dit jaar 40 cent per KG. bruto uit te keeren voer elk ziek of dood varken onverschillig van welk gewicht. Evenzoo werd het inleggeld voor nieuwe deelnemers evenals het vorige jaar weder bepaald op f 2.60. Nadat by de rondvraag nog enkele zaken zijn besproken, sluit de Voorzitter de ver gadering met een woord van dank aan de le den voor hunne tegenwoordigheid en eene opmerking aan allen, om zooveel mogelyk nieuwe leden te trachten te winnen. DEN BOMMEL Tot kerkvoogden bij den Ned, herv. kerk alhier zyn met algemeene stemmen herbenoemd de heeren Job Mys Jz en H. van Rossum. Door den heer T. J. Knoop, kerkelyk ontvanger alhier, zal zaterdag a. s. zitting worden gehouden voor het ontvangen dei- huur van de zitplaatsen in de Ned. herv. kerk. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door Inge landen van den polder Nieuwe Stad is ge kozen tot Gezworen de heer Abr. Braber Jz. en tot tijdelijk Secretaris van dien polder de heer J. C. Wagner. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier zyn herkozen, tot ouder ling de heer S. Kreeft en tot diaken de heer L. van Dijk. Vrijdag aanstaande vertrekt van hier naar Paterson in Noord-Amerika, Marinus van Rossum met zyn gezin, bestaande uit vijf personen. Naar men verneemt, worden hier po gingen aangewend tot het oprichten van twee zangvereeningen, ééne door den heer J. van der Sterre, hoofd der Christelijke school en ééne door den heer T. van Lingen, hoofd der openbare lagere school. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Den Bommel, 13 December 1910. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u dit schrijven in uw blad „Vooruit!" op te nemen. Ontvang daarvoor bij voorbaat mijn dank. Mijnheer de Redacteur. Was mjjn eerste schrijven in uw blad 30 Nov. jl. gericht aan Ds. Emmen, Predikant by de N. H. Kerk te Den Bommel, onderteekend: Een niet genoodigd lid der N. H. Kerk, waarop het u bekende bericht in „Onze Eilanden" van 3 Dec. jl. van Ds. Emmen ontving, en mijn tweede schrijven in uw blad van 7 Dec. jl. aan Ds. Emmen, Den Bommel, onderteekendeen Lidmaat der N. H. Kerk, waarop ik geen ant woord ontving en ook niet zal ontvangen, zoo richt ik thans het woord tot u en de be langstellenden. Ik werd 8 Dec. jl. 's morgens een minuut of tien voor elf uur uitgenoodigd, of ik elf uur bij Z.Ew. wilde komen, waar ik dan ook op tijd aan heb voldaan. Ik belde aan, werd door een kind van pl.m. vijfjaar ontvangen, en naar een deur verwezen in de gang. Op mijn vraag aan dat kindis daar uw pa antwoordde hijja. Ik klopte en werd door den Domine met de ge- woone beleefdsheidvormen ontvangen, en een stoel gepresenteerd. Het raam dat hoog op ge schoven stond werd eerst door Z.Ew. gesloten. Hoewel een triestige lucht daar buiten zag ik daar binnen zich verschrikkelijke onweerswolken samen pakken, die dreigden weldra zich te ont lasten. De eerste vraag van Ds. E. was: van Vliet, wat hebt u tegen Jmij? Ik, Domine? Ja. Tegen uw persoon Ja. Niets, heelemaal niets, maar tegen uw persoonlijke handelingen, heb ik veel. Ds. E.dat geschrijf in die vuile courant door u. Wie zegt u dat Domine dat ik dat heb gedaan. Waar op Ds. E. geen antwordt geeft maar zegt en dan geen naam er onder. Dat, domine, hangt van uw antwoord af, als u dat schrijven naar waarheid beantwoordt dan zal u onder het daar opvolgende antwoord, mijn naam vinden, ik ben de schrijver. En niet omdat ik my in het duister wilde verbergen, of mijn naam schaamde, maar omdat ik weet, dat zoodra iemand u tegenspreekt, wie ook, u die als een persoonlijke vyaud beschouwt. Ds. E. en dan zulke vuile leugens. Slaan er die in Dominé? Ja. Domine, ik ben inijzelven zoo volkomen van de waarheid bewust, dat u mij er wel van zal moeten overtuigen, wat die leugens zijn, anders zeg ik u al direct dat ik er geen woord van terug neem. Ds. E: U schrijft daarin dat het mijn schuld is dat J. Mooyaart notabel is geworden, Ik Dominé? niet waar, het staat er niet in. Ds. E. Ik heb het twee maal geleien. Onmogelijk Domine, dan is het zaak dat u het voor de derde keer leest, want u is niet helder geweest, Ds. E. doorzoekt mijn schrijven, maar ik zeg, Domine zoek maar niet, u hebt mijn schrijven, met dat van een ander verward. Nu zoekt Ds. E. naar een tweede leugen, die er niet in staat. En zegtEn dan die leugen dat ik op dien Hervormingsdag zoo heb staan schelden op die vrijzinnige Dominé (Ds. E. noemt de naam van die Dominé) in Dordrecht. Staat er dat in dominé? Ds. E: -Ja. Ook niet waar. Ik kan er met mijn verstand niet bij Dominé dat u lezen kan wat er niet staat. Ik schreef dat u dien morgen zeide dat het grootste gevaar zat in onze eigen kerk, wat u heb trachten te verklaren, door ons te wijzen op Dordrecht, waar op dien Hervormingsdag, een moderne domine zijn intrede zou doen en dat heeft u dien morgen zoo verschrikkelijk voorgesteld dat men werkelijk bang zou worden lid van een kerk te zijn wrar zoo een verschrik kelijk gevaar in schuilt. Maar ik schreef geen woord er van dat u, wat ook, van die persoon heb gezegd, dus ook niet waar, maar Ds. E. zwijgt evenals in de courant. Ds. E zegt: ja ik ben de aanleidende oorzaak van alles. Ja, Domine, ik neem niets terug maar zal het u bewijzen, in die besloten vergadering, welke u met uw voorloopig comité hebt belegd, zijn twee candidaten gesteld die u hebt moeten slikken. Ds. E.ik heb niets willen slikken. Juist domine, terecht gezegd, ik zeg ook: heb moeten slikken, het was niet wat u wilde, toen hebben die niet-genoodigde leden, als protest tegen uw handelingen, hoewel aanvankelijk de bedoeling was een candidaat te stellen voor die vacante plaats, er nog een bijgesteld, en daar door is een zittend notabel niet herkozen. Toen wij de zaken hadden behandeld, die er voor 't meerendeel niet in stonden, wilde ik ook behandelen wat er wel in stond. En vroeg aan Z.Ew. waarom Domine hebt u de leden uwer kerk in e<ni kroeg (zoo wordt een herberg immers wel eens betiteld, als iemand vermaand wordt daar niet te komen), ter ver gadering geroepen, ik heb het nog nooit gehoord dat een rechtzinnig N. II. Predikant, zijn leden daar in leidde voor zaken de kerk betreffende. Ds. E.Het was een besloten vergadering. Dat wascht het water van de zee niet af Do mine, het bleef een kroeg, er is alles te koop. Wel, redacteur, hoe vind u dat. Ach wij heb ben geen geloof, maar Ds. E. wel. Zou die man dan meenen', dat die overaltegenwoordige niet in die binnenkamer kan zien. Knapper is Ds E. dat zal u begrijpen, als u leest wat er Zondag hier in de N. H. Kerk is voorgevallen, zoo sterk dat hij in zijn drijvenden ijver zich op een lijn stelde met dat Heilig wezen, hij scheen volgens zijn eigen woorden een Hartekenner te zijn. Ds. Eer was geen andere plaats. Domine wij hebben toch een kerk en een consistorie, Ds. E die kon ik niet krijgen. In mijn schrijven staat geen leugen, maar dat is niels voor Domine u hebt het niet gevraagd, in uw binnenste was u er van overtuigd dat u de consistorie niet zou krijgen voor zoo een zaak wei als u alle leden de zelfde rechten had gegeven dan des noods de kerk, nooit heeft de kerkvoogdij u iets geweigerd wat strikt in het belang der hervormde kerk was. En de onaangenaamheden die u al reeds hebt gehad met de kerkvoogdij heeft het u niet doen durven vragen. Ds. E. onaange naamheden wat zijn dat, maar om u alles te schrijven mijnheer zou ik soms heel de Vooruit in beslag nemen en dat gaat niet. Daarom zal ik dit niet alles schrijven, mocht dit schrijven echter in uw handen komen, ant woorden wil zijn eerwèarde niet, maar ik ben bereid op zijn EWs. verzoek alles breedvoerig te schrijven daarom in't kort. Ik weesDs. E. op een feit van pl,ra. vier jaar geleden, waarop Z.EW. antwoordde vindt u dat geen schande. Ja Domine daar hebt u gelijk in, schande is het, groote schande als dergelijke toestanden door een Domine in het leven geroepen worden. Ik wees Ds. E. op een kerkvoogd, nog op een per soon in een kerkelijke betrekking tegen welke beide nobele personen (wat Ds. E. niet tegen kon spreken,) alles aangewend heeft (zoo ver de wet dat toeliet) beide personen te. wippen, de eerste om de kerkvoogdij op zijn hand te krijgen en de andere uit persoonlijke vyandschap omdat ook die persoon tegen Z.EW. geschreven bad, ik had meer kunnen noemen maar ik heb niet zoo'n best geheugen en dat valt je dan soms later in, maar wat bij Ds. E. in 't vat ligt dat weet ik dat verzuurd niet, en ik heb ook een vat dus bewaar ook wat om er zoo noodig ZEW. van te kunnen dienen, over de Hervormings- Predicatie heb ik mijn meening ook gezegd, dat zal u lezen in mijn bezoek aan de consistorie, 'k was in de gang bij zijn EW. daar kreeg ik een zegenwensch, in deze vorm. Ik beklaag u, u is aan den satan overgeleverd. Dank u Domine, ik wil van u niet beklaagd zijn, ik beschouw u, Domine voor een gewoon niensch, bloot liggende voor alle zonde en ge breken, dus niet als een heilige, ook niet als een soeverein persoon. Ds. E.Ja, maar daar is verschil in zonde. Best mogelijk domine, ik heb tien geboden geleerd, en daar bij is ray geleerd, die schuldig is aan een van die, die is het aan allen. Ds. E. was al een weinig terzijde gegaan, misschien uit vrees dat ik hem de hand zou willen druk ken, of dat ik Satan in eigen persoon was, dus ik groete hem wat Z.Ew. ook deed. Schrijven deed Z.Ew. niet, bij wou niet met die vuile courant te maken hebben, ook niet op mijn ver zoek in die zinnelijke Maas en Scheldebode, maar Ds.-E. zou er een preek over maken en Zondag de menschen waarschuwen voor die verschrikkelijke vrijzinnigen. Hij heeft woord gehouden, of die preek gesticht heeft laat ik te beoordeelen over aan ieder oordeeIkun(j|g mensch. In die Predicatie [om kort te gnUMi heeft Ds. E. een mooi voorstel gedaan, de l'as. torie staat open voor ieder die hem wil spr^. ken, maar ik raad een ieder gaat niet als u iets tegen hem hebt, wanl dan ziet|men in z^u persoon minstens 7 wezens, zoo als die waar ik aan overgeleverd was, altijd dit laatste volgens Ds. E. zijn gezegde. Verder had Ds. E. het over die vrijzinnigen die hun koppen opgestoken hebben, om de Christelijke gemeente omver te werpen en zeide: ouder de nieuwe leden die dit voorjaar belijdenis hadden afgelegd, waren er die dit hadden gedaan om xtemreclit en macht de gemeente binnentredende een man schreef in een vrijzinnig blad, en had met leugen in de mond belijdenis des geloofs afgelegd, ook gaf Ds. E. te kennen door op een volgende maal te wijzen, en te onderzoeken [dus dat zal niet anders kunnen dan in een soort biecht.] Ook schijn ik een van die Goddeloozen te wezen die de naam des Heeren lasteren maar Ds.E's. oor deel laat mij koud, ik ben dan ook zoo uit de Kerk naar de Consistorie gegaan, en heb daar op mijn verzoek de Dominé in tegenwoordigheid van 2 ouderlingen en 2 diakens mogen spreken. Kort heb ik dat gemaakt. Domine u hebt van morgen een tijd staan schelden op vrijzinnigen en vrijzinnige Couran- ten, maar daar zal ik niet op in gaan, maar u hebt gezegd, dat er van 't voorjaar aangenomen zijn om stemrecht en macht, en dat ik met' leugen in den mond belijdenis des geloofs heb afgelegd. Dit domine zal u nog dezen, dag her roepen, of ik maak u door heel de wereld be kend en zal weten wat mij te doen staat. Ds. E.u hebt verkeerd verstaan. Neen Domine, ik heb het geboekt en goed verstaan. Hier staat uw kerkeraad. (Geen woord.) Ds. E.ik heb geen naam genoemd. Dat is niet noodig, ik weet uw bedoeling. Do mine, ik heb belijdenis des geloofs afgelegd in tegenwoordigheid van u en den raad, maar voor God, daar zal ik mij voor te verantwoorden hebben. U hebt het recht niet te oordeelen. Do mine, men kan een meisje trouwen met veel geld, maar de liefde kan er bij zijn. Ds. E.daar heb u gelijk in. Verder, Domine, ik heb niet Gods naam, niet Gods woord, niet Gods Persoonlijkheid aange vallen, maar u heb ik aangevallen, en u is geen Heilige. Ik heb ook niet geschreven dat u Gods woord heb verloochend of verdraaid, maar dat u Gods woord niet tot zijn recht heb laten komen, dat verbiedt u de coalitie met Rome. U hebt over Rome den dekmantel geworpen, die durft u niet op te tillen, en nu kan de waarheid zelfs op den kansel niet meer tot zijn recht komen. Ds. E.Ik zal door 's vijand zwaard niet ster ven. Neen geen nood, maar het zwaard dat boven uw hoofd hangt ziet u niet. Na dit onderhoud, ik beken het gaarne, na een morgen van ergernis, weemoed en bittere lach, zouden mij de zenuwen overmand hebben. Ik groete dan ook de Heeren en vertrok, en thans voldoe ik aan de belofte, als hij in de kerk de perken oorbaarheid overtrad stond hij Woens dag in de „Vooruit!". Nu hebben wij beiden woord gehouden. Veel, mijnheer de Redacteur, verg ik van u, maar aan Ds. E. voldoe ik gaarne aan mijn belofte, anders beticht hij mij van leugens, dus plaats het s.v.p. zoo spoedig mogelijk. Thans teeken ik, UEdel dw. dnr. C. VAN VLIET. Wegens plaatsgebrek moet een raads- verslag ïan deze gemeente en dat van Melissant en Stellendam tot Zaterdag voor Onze Eilanden blijven liggen. B. - N. N. en M. van O. - Uw inge zonden stukken zullen in Onze Eilanden worden opgenomen. MIDDELHARNIS. GeborenCornelia Maria d. v. Romualdus Arnoldus Buijs en Elizabeth Cornelia Helena van der Bol Teuütje Johanna d. v. Govert Schilperoort en Neeltje Geertje van den Hoek Dina Cornelia, d.v. Johannes Kern en Johanna Catharina v. d. Swaluw Leendert Jacob z. v. Hendrik van Eek en Maria Bastiana de Waard. OverledenElias de Vries 68 j. echtgenoot van Barta van Straten. D1RKSLAND. Geboren Kaatje, d. v. Cornelis de Jong en Jannetje Lena van Putten Willem z. v. Teunis van't Hof en Jacomina Zoon. OUDE TONGE. Geboren Maatje, d. v. D. de Been en N. Verseput. Jacob z. v. P. de Jong en H. B. van ZoestJacoba Pielernella d. v. J. Kievit en N- Kardux. OverledenJacoba Maria Magdalena Fabert oud 1 mnd.Pieter van Tilburg oud 87 jr. weduwn. van Maria van Peer. DEN BOMMEL. OverledenA. M. Th. Winkels 7 weken, d. v. G. Winkels en A. van Es. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenWillem, z. v. Bastiaan Antonie van Pelt en Mina Martina de Wachter; Joost Johannes, z. v. Mattheus Kamerling en Adriaantje Roetman. Overleden Elisabeth Melaard oud 9 mnd. d. v. Adr. Melaard en Anna Donkersloot; JohanDes Maliepaard, oud 72 jr. echtgenoot van Jannetje van Biert. ROTTERDAM, 13 Dec. Op de veemarkt waren aangevoerd: 44 paarden, veulen, ezel 1317 magere en 628 vette runderen, 251 vette, 185 nuch tere en graskalvereu, 4 schapen of lammeren varkens, 250 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 35 tot 38 it c., stieren 25 tot 31 c., kalveren 45 tot 52lk c., exportkalveren tot c., alles per l/2 kilo. Melkkoeien f 160 it f 270, kalfkoeien f 220 h f340 stieren f 110 f 240, pinken f it f 0,—, graskal- veren f I f-, vaarzen f 120 it f 160, alles mager veebiggen f 8,— it f 16,—, slacktpaarden f 50, it f 110 handelspaarden f 70 h f 150, hitten f it f Nuchtere kalveren; fok- f 15,it f 19,slacht- f 9 k f 12,—. Biggen f 1.it f 1.60 per week. Op de magere markt was tamelijk ruime aanvoer met willigen handel, enkele puike gingen nog een cent boven noteering Vette kalveren eveneens met ruimer aanvoer, handel iets levendiger dan vorige weken.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1910 | | pagina 6