„VOORUIT TWEEDE DEAD No. 4 14 Dec. 1910 Plaatselijk Nieuws. De geest van het nieuwe Ontwerp Alg Regl. v/d polders in Z.-H. Er is een nieuw ontwerp Alg. Polder reglement verschenen. Blijkens de vergaderingen van belang hebbenden te Dordrecht en Sommelsdijk was dat voor de meesten eene verrassing bijna voor allen eene onaangename overvalling. Wat er ook achter de schermen moge gebeurd zijn, dat weten wij niet. Maar zeer zeker is, onder de rechtstreeks-betrokkenen, dat zijn polderbesturen, die met het Regl. van 1856 hadden moeten werken, van geene ontevredenheid met het bestaande gebleken. Integendeel Ieder overziet in zijn kring maar een klein gebied cn een kort tijdvak. Maar, voor zoo ver mijne ervaring gaat, hebben wij het altijd met het Regl. van '56 goed kunnen stellen. In nagenoeg alle polders van dit geheele eiland heb ik belangen q.q. Voor zoover dat eenigzins mogelijk was, heb ik stiptelijk gedurende 36 jaren de poldervergaderingen, ten getale van meer dan duizend, bezocht. Nooit nochte nergens is de behoefte aan verbetering van het geldende reglement uitgesproken. Van ons is dus de drang niet gekomen. Maar bleek dan soms het beheer en de administratie op andere wijze in de war? Ook ganschelijk niet. Behalve de reke ningen, die op al die vergaderingen onder mijne oogen kwamen, heb ik als lid v/d comm. v/d grondbelasting de rekeningen van alle polders in dit eiland over een tijdvak van vijf jaren en nu onlangs, voor het onder zoek v/d Dijktafel, van 54 polders over 15 jaren terug, na te speuren gehad. Dat maakt te samen zoo iets tusschen 2000 en 3000 rekeningen. Behalve enkele kleine gedienstigheden der praktijk waarover iemand van ervaring niet licht valt bleek alles in orde. En zekerlijk bleek er van niets, hetwelk door reglements-om- vorming te verbeteren zou vallen. Van waar dan nu plotseling die omwer king van een Reglement dat in hooge eere staat Dit schuilt zeer adder-achtig in de vol komen overbodige verzekering, voorkomen de op blz. 1. al. 16 der toelichting, waar het heet„Het stelsel van het bestaande „Algemeene Reglement wordt in het alge- „meen geheel gehandhaafd." Dit is, om het maar zacht te noemen, naïel van goedmoedig zelfbedrog. Het bestaande stelsel wordt geheel onderste boven gekeerd. Het reglement van 1856 legde het zwaartepunt, volkomen terecht, bij de rechtstreeksbetrokkenen. Men ging toen, in 1856, uit van de onderstelling, dat die boeren hunne eigene zaken moesten en konden beheeren. En, naar 't geen ik hier vooraf mededeelde, is, in onzen kring althans, de juistheid van dat vertrouwen glansrijk gebleken. Nu echter is wantrouwen van bovenaf het wachtwoord. Nu moet alles door G. S. worden geformuleerd, gecontroleerd, geïnspecteerd. Heeren Gede puteerde Staten strekken hunne bemoei zucht uit tot de inwendige zaken der pol ders en, voor het gemak hunner inquisitie, moeten ook de begrootingen en rekeningen volgens het model der Gemeentelijke reke ningen worden ingericht. Die gelijkstelling van Polders met Ge meenten is volkomen ongegrond. Men is staats- of gemeente-burger door geboorte, onvermijdelijk. De Raad der Gemeente beschikt over de middelen van allen zonder onderscheid, willens of onwillens voor de betrokkenen. Maar men is Ingeland van een polder door eigen keuze. Men bezit daarin land men heeft daarin zijne belan gen door vrijwillige toetreding. Het besluit dat men neemt, het geschot dat men vast stelt, de .bepaling die men maakt wordt op den ingeland toegepast, juist in die mate als zijn belang medebrengt. De folder beheert zich zelve. Dat was het groote beginsel van 1856 en, slechts in zoo verre als dit beheer raakte aan het alge meen belang, was toezicht der overheid noodzakelijk gelijk b. v. voor maatregelen van veiligheid der dijken, onwettige of ongerechtvaardigde overheersching der minderheid enz. enz. Naar onze opvattingen gaat het H. H. G. S. volstreks niets aan, hoe wij ons in wendig beheer voerenhoe hoog wij onze mannetjes salarieerenhoe wij onze om slagen regelen hoe wij willen feesten of vasten. Wij betalen het immers alles zeiven en lijden c. q zei ven onder de mogelijke gevolgen van wanbeheer. Wij zullen de regeerders hebben, dieVg^ij •verdienen en nogmaals blijkens de achterliggende ervaring hebben wij daarover niet te klagen gehad. Nu moet dat alles veranderen 1 Alsof wij ons in dat beheer ernstig misdragen hadden moeten wij tot in de futielste zaken onder voogdij. Eerstens alles uniform ingericht. Dat is niet ons ter wille het is eenvoudig voor kleine polders bespottelijk! maar ter wille van de controle, eene controle die wij niet behoeven te dulden, dan alleen voor zoo ver onze zaak het algemeen belang raakt en dus niet voor onze inwendige zaken. De stemming naar het bundertal be houdens de zeer goede thans bestaande maatregel tegen overheersching der min derheid wordt vervangen door eene grillige, ongegronde, willekeurige beper king, volgens een stelsel van „geleidelijke overgangen" (blz. 5 Toel.) waarbij ge broken wordt met het alleen juiste beginsel dat „wie betaalt ook bepaalt." Dat geschiedt dan in hoofdzaak om mogelijk te maken de invoering eener „geheime stemming." Welnu; in deze zaken waar belangen tegen belangen gewogen worden, willen wij vrij zijn van „politiek geknoei." Een ingeland moet en mag niet geheimzinnig doen. Wij verfoeien de onder- handsche pogingen om stillekens iemand een beentje te lichten en, in alle polder vergaderingen die ik mocht bijwonen, heeft nooit iemand geschroomd zijne voorkeur voor eene zaak of persoon uit te spreken, door aan zijne meening het gewicht te hechten van het cijfertal zijner stemmen. Zoo behoort het, waar mannen hunne zaken behandelen. Ik zie trouwens al, met een glimlachje van medelijden, het potsier lijk gedoe van mannen die, achter het scherm hunner hand, reeksen stembrietjes met één naam zitten in te vullen Geheimdoenerij is uit den booze. Het pietluttig gepruts om één stem sa men te knoeien uit 3 X 0 H 33-40 of 4 X 0 H 26 is een armzalig streven naar democratisch schijnvertoon. De mannen dier tesamengevoegde stemmetjes zullen nimmer oog hebben voor het poldersbe- lang. Ze zullen alleen letten op hun erfje, stoepje, slootje en ze zullen onvermijdelijk behooren tot de lieden, die, om een nie tigheid, in beroep gaan bij de Kroon, zeer ten ongerieve der groote belangen die on derwijl opgeschort moeten blijven hangen. De regeling waarbij de volmacht-houders aan eene zeer willekeurige immers on gegronde beperking worden onderwor pen, is in strijd met de behoefte aan trouw bezoek der vergaderingen. Ik althans verklaar vooraf dat ik niet gekoeieneerd wil worden, noch als een minwaardig per soon in een hoek worden gezet. Wanneer iemand ter vergadering komt heeft hij het recht dat zijne belangen wegen zullen juist zoo zwaardls ze zijn. En ik durf voorspellen dat mijne collega's er even zoo over zul len denken als ik. Alleen door onze trouwe plichtsvervulling is het mogelijk geweest dat de vergaderingen haren voortgang konden hebben en zeer zeker zullen wij wegblijven, wanneer wij als stoute jongens worden behandeld. Dan worden, op dit eiland ten minste, de meeste vergaderingen onvoltallig en weldra wordt dan ook de behandeling van zaken door de recht streeks betrokkenen, onmogelijk. Dan kun nen H.H. G. S. ingrijpen en hunne man nen sturen om de zaken te drijven. Is dat de bedoeling van dit, in alles zoo vexa- toir, ontwerp In alles voogdij 1 De zelfstandigheid der besturen aan banden gelegd. Nergens een enkel oogenblik het belang der zaken, maar altijd en uitsluitend de administratie op het oog gehad. Alles uniform volgens Gemeentelijk model geregeld, alsof de dijk graven menschen waren, die op een bureel zitten mandalen af te geven, in plaats van mannen, die toezicht houden op dijken, wegen, sluizen en wateringen. Het is opmerkenswaard dat, in dit heele ontwerp, geen enkele regel voorkomt tot verbetering van het werkelijk beheermaar. alles heengestuurd is op de centralisatie van den papier-boel der polders. Men heeft er zelfs niet aan gedacht. Een voorschrift om in November de begrooting op te ma ken en daarvoor eene bizondere vergade ring van Ingelanden bijeen te roepen, op een tijd, dat er nog niets beramen valt en de boeren wel wat anders te doen hebben dan te vergaderen, kan alleen uitgaan van menschen, die met souvereine minachting voor de werkelijkheid bezield zijn. Af- en overschrijvingen van de nietigste postjes, liefst alweer met eene verg. van inge landen, dito. Papier, papier, papier 1 Laat de polders invloeien maar zorg voor de stembriefjesAanplakking, af- 1) Wij kennen den uitroep: »périssent les colonies! Vivent les principes" En de koloniën gingen naar de maan. kondiging, notificatie, nederligging ter visie, kennisgeving het wemelt er van. Maar waardeering voor het eigenlijke werk te velde, geen zier. Denkt men inder daad dat onze mannen te vinden zullen zijn voor de behandeling van dien rompslomp Meent men werkelijk dat zij er niet hartelijk voor zullen bedanken ieder oogenblik op de vingers te worden getikt wegens schen ding van 't geheim der stemming (eilacie 1) verzuim van afkondiging, verkeerde in vulling van een borderel of een formulier? Zij zullen weigeren de draad-poppen te zijn waaraan H.H. G. S. te trekken hebben. Men zegt mij dat het toch zoo mooi in elkaar zit. Nu ja, dat geloof ik wel. De redactie was in goede handen. Maar daar over gaat het niet en dat is ons gladweg onverschillig. Er was ons in de praktijk niets gebleken van de gebrekkigheid van het bestaande reglementwij hielden het hoog en we konden er best in terecht. Het betere is de vijand van het goede. In onze oogen is de bewering, dat het herzien moest worden en in dezen geest nog al niet anders dan eene poging tot verknechting der dijkgraven en verslaving der secretarissen en penning meesters. De ingelanden worden uit hunne zaakjes gestooten, alsof ze zich on bekwaam hadden getoond in de beharti ging ervan en Heeren Staten zullen voort aan inspecteeren, administreeren, contro leeren. Dat is het diepgaand en zeer prin cipieel verschil met het bestaande regle ment en daarvoor kan geen zoetsappige verzekering, „dat het stelsel is gehand haafd," ons blinddoeken. C. J. H. v. d. Broek. Middelharnis, 12 December 1910. MIDDELIIAItlVIS. Op het tweetal voor pred. bij de Geref. Kerk alhier zjjn geplaatst de heeren Ds. A. van Dijk van Oudewater en B. de Jager van Baam brugge. Zaterdag had Ba. Kooper het ongeluk zich zoodanig met een hakmes in de hand te hakken, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Zaterdagavond werd de zwervende koopman K. K. wegens dronkenschap van de straat verwijderd, en in het arrestanten lokaal opgesloten. 0 Bij een zeer jeugdig kindje van A. v. G. dat een onbeduidend wondje aan een zijner beentjes had, werd bloedvergiftiging geconstateerd. Door het Bestuur van het Onderling Begrafenisfonds alhier, zal Woensdag en Donderdag a.s. zitting worden gehouden, tot uitkeering van de van dit jaar overge bleven gelden, a een gulden per lid, zoodat door ieder vol lid f0.75 zal zijn betaald. Sedert de vorige opgaaf zijn telJmui- den binnengekomen de vischsloepen Schip Schipper Besom. Prinses Juliana Jacs. v. d. Hoek f 770 Paul Kruger H. Langbroek 1210 Anna A. den Braber 1330 Zeemeeuw J. Bogerman 1050 SOMMELSDIJK- Door den heer A. L. Hoek, welke namens de Commissie sedert eenigen tijd te Sommelsdijk werkzaam is geweest tot ophalen van gelden voor 't Ziekenhuis alhier, is in hare gehouden vergadering op j.l. Dinsdag aan den Penningmeester, den heer J. Timmerman, afgedragen de som van f260.75. Dank aan de gevers die den heer Hoek in staat stelden dit bedrag te overhandigen, In diezelfde vergadering werd in plaats van wijlen den heer A. J. de Graaff, tot Voorzitter benoemd, de heer Bou man Bur gemeester. De hoeveelheid pulp dit najaar van verschillende fabrieken alhier ingevoerd, bedroeg ongeveer 2.000 000 K.G. De heeren T. Schilperoord en J. Zaa- ijer beiden wonende te Middelharnis, zijn aangewezen als deskundigen voor de op neming der waarde van mobilair ten be hoeven van de heffing der personeele be lasting van deze Gemeente over het dienst jaar 1911. DIRKSLAND- Donderdag 8 December be legde de afd. Dirksland der Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholh. dranken in de zaal van den heer J. Gaanderse een openbare vergadering, waarbij als spreker optrad de Heer A. Roetman uit Sommelsdijk. Spreker begon met te behandelen, hoe uit een on schuldige vloeistof, bijv. suikerwater, door toevoeging van sommige bacteriën, die wfi, bij millioenen opgehoopt, kennen als gist, kan ontstaan een alcoholhoudende drank. Deze alcohol oefent op het menschelijk lichaam een zeer demoraliseerenden invloed uit, hij vermindert het gezicht, verslapt het gevoel, maakt den gang waggelend, drijft het bloed naar de huid en doet deze gloeien, de tong slaat dubbel en spreekt wartaal, kor tom verlaagt den mensch ver beneden het dier. De alcohol verwarmd, zegt men. Dit is echter niet zoo. Werkelijk drijft hij de warmte uit het lichaam naar de huid en verwarmt deze voor misschien 5 of 10 mi nuten, maar daarna is deze warmte totaal afgegeven aan de lucht, om het lichaam in des te kouder toestand te laten. De beroem de Noordpoolreiziger Prithjof Nansen kreeg, by gelegenheid, dat hij weder een reis zou ondernemen, van een Iersche firma een kistje fijne whiskey cadeau, natuurlijk „reclame". Hij zond het echter terug met de raededeeling, dat zjj het in het Noor den toch koud genoeg zouden krijgen, dus dat zij dit bocht best konden missen. En by een andere gelegenheid schrijft deze be roemde ontdekkingsreiziger, dat volgens zijn ondervinding, de alcohol de menschen steeds verslapt, de energie doodt en juist op die oogenblikken het meest, als men vermoeid is. Verder behoeft men slechts te zien naar Noordelijke landstreken, als IJsland Fin land e. a. waar totaal alcoholverbod h6erscht, waar deze zeer wel bij varen. Maar, is hij niet goed voor de kou dan is hij toch goed voor de warmte. Ook dit is niet zoo. De beroemde ontdekkingreiziger Stanley veklaart, dat ook hy in de tropi sche binnenlanden van Afrika steeds de on dervinding heeft opgedaan dat de alcohol steeds den moed en het weerstandsvermogen verzwakt. Hierna nagaande de werking van den al cohol op kinderen, haalt spr. 3 attesten aan van geneesheeren van Plakkee die zonder onderscheid verklaaren, dat alcohol steeds van slechten invloed is op het kinderli chaam, één erkent er het nut nog van in de geneeskunde, terwijl een ander verklaart, het nimmer voor te schrijven. Hij wijst er op, hoe alcoliolgebruikende ouders meest achterlijke kinderen voortbrengen, hoe vele zuigelingen 's Maandags aan kramp lijden, omdat de moeders Zaterdags en Zondags aan den zwier gaan en zich dan aan ster ken drank te buiten gaan. Men wint echter met het betoogen van dit alles geen geheelonthouders. Er zijn meer stoffen waar vergift in zittabak, koffie, thee, aardappelen, het hoofdvoedsel der bevolking nog wel. Doch door al deze zaken worden geen misdaad, ziekte, krank zinnigheid, armoede, achteruitgang van het menschdom veroorzaakt. Maar wel ontstaan deze uit het alcoholmisbruik, wat weder een gevolg is van het alcoholgebruik. Men behoeft slechts de politierapporten te lezen en men zal verbaasd staan over het hooge percentage der misdrijven, die op Zaterdag en Zondag gebeuren, meest in beschonken toestand. Zie ze aan, die groote sombere gebouwen, gevangenissen en krankzinnigen gestichten, die daar staan als zoovele stom me, neen, spreekende getuigenissen tegen de alcohol gebruikende maatschappij en ga de oorzaken na, waardoor zy maar steeds overbevolkt zjjn en gij zult uitroepen. Hoe is het mogelijk, hoe komt het, dat dit kwaad nog maar steeds bestendigd wordt Men zegt dan wel, de arbeider heeft een klein loon moet hard werken, dingen, die het drankmisbruik in de hand werken. Men kan het hiermee wel verschoonen, vergoe lijken, maar verdedigen kan men het niet- Het is waar, zoo deze misstanden verbeterd werden, z< u de drankzucht verminderen, maar zoolang het drankgebruik Diet verbo den is, zal er ook drank ellende zyn. In het district Kansas der Ver. Staten van N. Amerika was tot 1903 alcoholverbod Jaarlijks werden daar gemiddeld 400 men schen naar verbeterhuizen gezonden. Toen werd het verbod opgeheven. Reeds het vol gendjaar was dit aantal geklommen tot 600, een volgendjaar tot 1000 en daarop volgend jaar zelfs tot 1400. Toen werd het verbod weer in werking gesteld. Men had nu genoeg van de zegeningen van den vrijen drankhandel. In Amerika leeft een man, Andrew Carnegie een man, by velen bekend, die met niets begonen opgeklommen is tot vele malen millioenair Deze betaalt zyn werk lieden geheelonthouders 10J °/0 meer loon uit dan alcoholgebruikers en op de vraag „waar om" antwoordde by eenvoudig wel,omdatzy I00/o meer waard zijn. Verschillende levens- vei zekeringsmaatschappijen geven geheel onthouders 5 tot 10°/o korting op hun pre- mién. Waarom? Ook weer omdat de geheel onthouder gemiddeld langer leeft dan de drinker. Veel zou men hiervan nog kunnen zeggen doch laat ods eindigen met deze leuze; Op voor de Geheelonthouding. Het is uw heilige plicht, u aan te sluiten. Geeft u dus op, als lid zweert den alcohol af en zoo u dit, in de tegenwoordige alcoholdrinkende maat schappij niet mogelijk is, steunt dan ons streven door u op tegeven als begunstiger. De Voorzitter en Secretaris der afdeeling D. Poortvliet en J. Walraven, betoonen zich gaarne bereid, u hierover in te lichten. Tot slot werd opgevoerd het drankbestry- dingsstuk „Z'n eenige jongen". Dit maakte een zeldzamen indruk, in menig oog zag men een traan glinsteren en het ontstuimig ap plaus bewees genoeg, hoe het stuk insloeg. Moge het velen tot inkeer brengen en ons ook voor een volgende maal een volle zaal bezorgen, dat wenscht van harte de heer Dalen. W. De vorige week zyn de laatste suiker peen van dit seizoen vervoerd. In het ge heel zijn van uit onze haven met 201 sche pen 27 raillioen kilos peen verzonden. Naar men met zekerheid verneemt

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1910 | | pagina 5