„VOORUIT tello r* iius fontein. IELS01JH ren. TWEEDE BLAD interkoude Mil eutely No. 2 30 Nov. 1910 LAGER. ROOIJ, enbedden, >kbedden, toornen ian Bedden. ireien, Matrassen. i Wollen Ondergoederen. [TERS, 4 AS, BUIJSSE. koopt voor ?en winkelier Oflicieele Mededeelingen. STRATEN SCHUREN. Plaatselijk Nieuws. stellendam- Toen de heer de Graaf, ouddorp. Joh. Breen kwam Dinsdagmid dag met paard bespannen voor een drie- wielskar aanrijden met dat gevolgd dat het paard op hol sloeg en de voerman van de kar werd geslingerd. nieuwe tonge- Door de Gebr. van Driel en Co. is Maandagmorgen een varken ge slacht wegende bruto 676 halve. Kilogram men. [ponden] oude tonge'. Re begrooting dezer ge meente voor het jaar 1911 is van Heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd terug ontvangen. n ooltgensplaat- De verkiezing Candi da atstelling van een lid van den gemeente raad, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer L. van Nieuwenhuijzen, is vastgesteld op den 9 Dec. a s., de stemming op 19 Dec. en de herstemming, zoo noodig op 29 Dec. a.s De liberale kiesvereeniging vergadert Donder- dag 1 Dec. a.s, voor het stellen van een candidaat. den bommel- Bij de gehouden herstem ming voor notabeien voor de Ned. Herv. kerk zijn van de 103 kiezers 92 opgekomen Twee biljetten waren van onwaarde. Er waren uitgebracht op de heeren I. J. Bom 39, J. d. Braber 51, J. Mooijaart 47 en W. J. Rosmolen 42 stemmen, zoodat verkozen zijn de heeren J. Mooijaart en J. den Braber. stad aaa 't haringvliet. Door het college van Notabelen der Ned. Herv. ge meente alhier is tot kerkvoogd herkozen de heer C. J. van Nierop en gekozen de heer Am. Keyzer. Ingezonden Stukken. Correspondentie. Burgerlijke Stand. Marktberichten. 99 e soorten MARGARINE culieren alleen by de wfn- lgbaar. MlddelHamis, hcurreerende prijzen: ee kussens, twee-persoons, i tijk 8/4, gevuld met 54 eeren, vanaf f 34,—. iven, gevuld met 63 pond |37,50. vee kussens, tweepersoons booger. [it, verzending franco door gesorteerd in tTSCIIAP DER rmververy ea Chemisch* LEUE" te Dorilrty-*-* dat hij van af [eerd is in met BONBONS. rij van Emballage lezoek vereerd te jr. dienaar, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Mid delharnis maken bekend, dat op Vrijdag 2 Decem ber 1910 de bewoners van buizen, de eigenaars van onbewoonde huizen, de bruikers en bij gebreke van dien, de eigenaars van pakhuizen, stallingen, schu ren, tuinen en erven zullen moeten doen schuren de straten en goten, vóór, achter en ter zijde van die gebouwen of erven loopende. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 28 November 1910. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. MIDDELIIAHNIS. Wat in geen jaren te zien is geweest, kan men thans aan het Vissehersdijk aanschouwen. Er is namelijk EEN HUIS TE HUUR. Het bordje staat al drie dagen aangesla gen en nog is er niemand om geweest. Een verzuchting moet ons van het hart, we stemmen thans in met de woorden van den eigenaar. Zie je wel, dat er geen gebrek is aan goede arbeiderswoningen, ik heb mijn huis nog niet verhuurd. Kom wie wil er in dit lusthuis. Volgens een heden by de Heeren P. L. Slis Zoon alhier ontvangen telegram is de schepeling Gerard van Dijk, varende op de visehsloep „Vertrouwen", schipper C. van den Hoek, die te IJmuiden binnen kwam, Maandagmorgen bjj het visschen overboord gevallen en jammerlijk verdronken Vrijdag a.s. zal alhier het gewone Jaarüjksche straatschuren plaats hebben. Het vaartuig, genaamd „De Trekvogel" schipper H. Harink, dat geladen met suiker bieten Maandag deze haven verliet is door het ruwe weer voor de haven te Numans- dorp gezonken. De opvatenden hebben zich in de boot gered en zijn te Numansdorp geland. Dinsdag kwam alhier de nieuwe viseh sloep „Oranje Nassau" van de firma Wed. C. Kolff Zn. in de haven aan. Sedert de vorige opgaaf zijn te IJmui den binnengekomen de vischsloepen Schip Schipper Beaom. Johanna Hendrika H. Jordaan f 1130 Burgemeester Mjjs L. Koster 2025 De Directeur van het Postkantoor te Middelharnis beveelt gedurende de St. Nico- laas dagen [2 6 December] een stevige en doelmatige verpakking met gebruik van sterk pakpapier en sterk touw dringend aan. Het adres is bij voorkeur op den omslag te schrijven insluiting van een tweede los adres is gewenscht. Vasthecbting van adressen met lak is niet toegelaten, terwijl bij elk pakket een adreskaart behoort te worden gevoegd. Op Zondag 4 December zal het Kantoor voor de pakketpost gesloten zijn. Dinsdagavond had de 12-jarige J. van Gelder het ongeluk van de loopplank van de boot in de haven te vallen. Door spoedig toegeschoten hulp werd hij op het drooge gebracht. SOMMELSDIJK. Ongeveer 8.500.000 K.G. suikerbieten z|jn dit najaar alhier aan de kaai aangevoerd. UERKIXGEN. Toen de landbouwer R. B. zijn paarden voor den wagen wilde spannen, zette een daarvan het op een loopen. Ter wijl B. het eene paard achterna zat, liep intusschen nummer twee ook weg. B. v. d. L. die onderweg het paard tegen kwam greep het bij het heldertouw, waardoor het dier tot stilstaan werd gebracht. Het andere werd toen eveneens gegrepen. Wegens onvoltalligheid der vergadering van stemgerechtigde manslidmaten der Ned. Herv. Kerk kon de stemming ter verkiezing van een ouderling en een diaken, wegens aftreding der heeren R. Bruggeman en Joh. Kalle niet doorgaan. Door G. J. Kardux is een varken ge slacht wegende het kolossale gewicht van 650 halve kilo's. Het vorige varken, dat hij dit najaar slachtte woog bijna 600 halve kilo's, wel een bewijs, dat K. zijn varkens goed voedert. Zaterdag, vermoedelijk doorijsloopen, geraakte een zoontje van A. S. in de sloot. Hij wist zichzelf op het drooge te brengen en kwam er zoodoende met een bemodderd en een frisch nat pak af. De bietencampagne is alhier zoo goed als afgeloopen. Nog slechts ééne scheeps- vracht. bieten ligt op de Kaai. Door tegen wind en weinig water kunnen enkele ge laden schepen met bieten niet varen. veearts te Dirkslanrt de vorige week met zijn paard en wagen op het erf bij J. van S. was, gaf hy den knecht van van S. last, zijn paard te laten drinken. Het dier ont snapte den knecht en ging er van door. Niet ver echter, want spoedig lagen paard en rijtuig in een greppel. Met behulp van eenige personen werden ze er uit gehaald. Aan het rijtuig was nog al schade. Terwijl de heer J. de Blok en ook zijn huishoudster Zondagavond hun woning hadden verlaten, is men in zijn huis ge drongen. Toen de heer de Blok weer thuis kwam, vond hü de lamp uitgedraaid, stoelen tafel, kast en andere meubelen van hun plaats. Of men kwade bedoelingen heeft gehad, dan of men met een flauwe aardig heid te doen heeft is onbekend, daar er niets vermist wordt en de Blok hoogstwaar schijnlijk te vroeg thuis was. De Zangvereeniging, Directeur de heer v. d. Kemp gaf Dinsdag 29 Nov. met een volle bezette zaal een goed geslaagde uit voering. Schipper A Sperling zou Maandag met zijn vaartuig de haven uitgaan om garnalen te visschen en had het ongeluk even buiten de haven op den steenendam te varen waar bij het roer werd los gerukt doch door be hulp van andere visschers werd hij gehol pen en vertrok weer naar zee. Het peeschip Neeltje Rotterdam Schip per Ruitenberg liep Maandag onklaar aan het roer waardoor hij ter nauwernood de haven kon bereiken. De begrooting der Gemeente over het dienstjaar 1911 is van H.H. Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd terug ontvangen. Aan de tramhalte alhier zijn met be stemming naar Middelharnis, om vandaar per schip te worden vervoerd, ruim 1 mil- lioen 712 duizend kilogrammen suikerbieten aangevoerd. Gedurende de bietencampagne zijn in deze gemeente circa 16 millioen suikerbieten op de fairbanken gewogen. Op Woensdag 7 Dec. a.s. nm. 4 uur zal de gelegenheid zyn opengesteld tot kos- teiooze inenting en herinenting van de inge zetenen die zich daartoe ter Secretarie aan melden. Het land van Mej. Leenheer onder de gemeente Oude Tonge heeft bij veiling opge bracht perceel 3 f 700 per 45.92.42 A. door W. [Munters. 4 1130 door J. Verwey, 5 V 1025 n W. Munters. 6 n 1515 n 7 n 1305 8 n 1080 11 A. v. Prooyen. 9 n 660 A. van Markestein. 10 675 n P. van Markesteyn. 11 1120 H. de Leeuw. 12 740 J. de Wilde. 13 900 n Th. van der Bol. Blijkens de laatstgehouden volkstelling bedroeg het aantal inwoners onzer gemeente op 31 Dec. jl. 2753. Vrijdag 25 Nov, jl. deed de hoer Mr. A. J. 0. van Weel, administrateur van den boedel van wijlen den heer P. Bigge, reke ning en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven van gemelden boedel over het jaar 1910. Het batig saldo is aan de recht hebbenden t. w. de Ned. Herv. diaconie, de Ned. Herv. kerk en den Grooten of Alge- meenen Armen van Ooltgensplaat en Den Bommel uitgekeerd. Donderdag, 24 Nov. jl. gaven de ge broeders Boesnach van Rotterdam een muziek en voordrachtenavond in het Hotel Moelker alhier. De weinige bezoekers (er waren er, naar men ons mededeelde circa 50), vermaakten zich uitstekend. Gisteren (28 Nov.) werd in hetzelfde Hotel een bioscopevoorstelling gegeven. De oogstcollecte heeft in de kerk der Ned. Herv. gemeente alhier opgebracht de som van één honderd dertien gulden vyf en twintig cent. f 113,26. Door de zangvereeniging van den Bommel werd Maandagavond in het gebouw der Gereformeerde kerk alhier een zang uitvoering gegeven. Door de diaconie der Ned. Herv. ge meente alhier werd de vorige week aan de behoeftigen, als weduwen en anderen, eene uitdeeling gedaan van spek, vet, turf en steenkolen. Men is hier bezig de laatste suikerbieten in het schip te laden, zoodat de suikerpee- campagne op 29 November is afgeloopen. tBuiten verantwoordelijkheid der Redactie). Den Bommel, 28 Nov. 1910. Aan den Weleerwaarden Heer Ds. L. Emmen, Predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Den Bommel. Naar aanleiding van uwe handelingen in de laatste dagen, kan ik niet nalaten, u daarover iets te schrijven en U eenige vragen te stellen. Ik kreeg toevallig op 7 Nov. jl. een briefje in handen, van den volgenden inhoud: Den Bommel, 3 Nov. 1910. L. S. U wordt verzocht tor vergadering op Maandag 7 Nov. 's avonds 6,30 in het lokaal van Mej. de wed. Lokker, 't Is een besloten vergadering, voor een aantal genoodigden. Het doel is het vormen van een vereeni- ging, tot verkiezing van Notabelen. Tevens moeten ook candidaat gesteld worden, voor de a.s. verkiezing van Notabelen op Woens dag 9 November. Het voorloopig Comité: Ds. L. EmmenW. J. RosmolenJ. A. Snijder; L. Boom; L. Melissant Mz; A. Jon geling; A. Zuidijk. Nu zal U Eerw. en mischien meerderen met u vragen waarom dat in de courant gezetOm deze eenvoudige redenen, ten lste ik ben niet een van die genoodigden. al ben ik ook lid van de Ned. Herv. Kerk, en ik heb dus geen kans gehad daar te spreken, ten 2de, het zyn toch zaken die het daglicht mogen zien en ten 3de, U Eerw. heeft zelf de courant wel eens gebruikt om candidaten voor Notabel aan te bevelen enz. dus Eerw. zal hier wel geen afkeer van hebben. Eerwaarde, ik vraag u waarom zijn niet alle leden der Nederl. Herv. Kerk op die vergadering genoodigd Had u daar iets mede voor dat geen kritiek kon weder staan Dat kan ik niet gelooven, want iedere eerlijke zaak mag daar toch aan onderwor pen worden. Waarom die vergadering ter behandeling van kerkelijke zaken niet in de consistorie in plaats van in een herberg waar iedereen voor zoo iets niet komen wil. Daar heeft u de opkomst van totaal een en twintig personen, niet tegenstaande het aantal genoodigden toch zeker wel van overtuigd. Maar niet alleen dit, maar uw onpractische, ondoordachte vijandschap kweekende en partijdige handeling, is mede de oorzaak van die geringe opkomst, niet ieder christelijk mensch is daarmede ge diend! Heeft de uitslag van de stemming u dat nog niet bewezen, daar de candidaten ge steld door de door U verstooten leden met een flinke meerderheid gekozen zijn. En dat U door uw handeling de aan leidende oorzaak zijt geweest, dat een zittend Notabel is afgestemd. Als u niet opboudt met der gelijke drijverij, dan zullen wij spoedig kunnen zeggen met Paulus 2 Kor. 517b Het oude is voorbijgegaan, zie het is alles nieuw geworden. Geleid moeten wij worden, maar zeer velen met mij zien in Uw manier van lei ding een misleiding 1 Ik heb my zelfs wel eens afgevraagd, in welke richting wil Ds. Emmen ons toch drijven en het antwoordt meen ik, te hebben gevonden, in zeer veel uwer handelingen, waarvoor ik thans echter het tijdstip niet gekomen acht, die nog te melden. Meer en meer kom ik echter tot de over tuiging vooral toen ik op 30 October jl. bij u ter kerk was tot bet aanbooren van de Hervormings-Predicatie. Zeer teleurge steld moesten wij dien morgen de kerk verlaten, ik zeg wij, omreden ik gemerkt heb, dat er meer waren. Wat toch kregen wij te hoorenl Het tijdstip der Hervorming, benevens de namen van eenige Hervormers. Ook hebt u daar nog bij aangehaald (maar meer ook nieO dat Rome voor ons niet te ont kennen gevaar was. Maar het grootste gevaar zat volgens u Eerw. in onze Ned. Herv. Kerk, wat ge hebt getracht te verklaren, met ons te wijzen op Dordrecht waar op die Hervormingsdag een moderne Predikant zijn intrede zou doen, dat heeft u dien morgen zoo verschrikkelijk voorgesteld. Dat men werkelijk bang zou worden lid te zyn van een Kerk, waar een zoo verschrikkelijk gevaar in schuild. Maar dan vraag ik u Eerw. waar dan naar toe. Waarom beeft u ons, het volgens u, niet te ontkennen gevaar van Rome niet verklaard 9 neen, er geen woord van gezegd (dat zou men kunnen bestempelen met den naam van verdachtmakingEn met nadruk vraag ik u, Eerw. waarom niet?ik wil niet veronderstellen dat u dat heeft verzwegen om ons rechtstreeks indie richting te dry'ven. Maar dan schiet er voor ons niets over dan de Gereformeerde Kerk. En daarmede acht ik voor my het raadsel opgelost, maar Eerw. dan weer zou ik hieruit moeten veronderstellen dat u ijverde vooreen Kerk waarvoor het u niet past, en ons ook zoo- doende zou misleiden, en uw Kerk uit elkander rukken. Reeds veel onaangenaams is in de laatste jaren ook hierop kerkelijk gebied voorgevallen, toch scheen in dit laatste jaar de vrede eenigszins bestendiger te wor den. Aan wie nu de schuld dat die vrede verstoord wordt? Veel zou ik hier nog bij kunni n voegen, maar voor ditmaal acht ik bet genoeg daar ik anders te veel van de Redactie zou vergen. U, M. de Redacteur mijn dank voor de plaatsing. Een niet genoodigd LID DER N. H. KERK. (Andere bladen worden beleefd verzocht dit over te nemen). Mijnheer de Redacteur van Vooruit. Ver gun mij s.v.p. een plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Zooals in andere gemeenten was ook hier stemming voor notabelen in de Ned. Herv. Kerk door periodieke aftreding der heeren J. V. Holleman, Jaq. Kardux en I. J. Bom en 1 vacature door overlijden. Dus moesten 4 notabelen gekozen worden. Voor de vacature werden genoemd de heeren J. Mooyaart en Joh. den Braber, waarvoor eerstgenoemde het notabelsobap gaarne aan den Braber gunde, dus zelf niet in aanmer king wilde komen. Op 5 November werden aan enkele manslidmaten oproepingsbriefjes gezonden om op 7 Nov. in de herberg van Wed. Lokker te vergaderen om daar candi daten te stellen voor Notabelen. Deze oproepingsbriefjes waren ondertee kend door een zich noemend voorloopig comité n.l. Ds. L. Emmen, J. A. Snijder, W. J. Rosmolen, L. Boom, L. Meiesant, A. Jongeling en A. Zuidijk. Op deze besloten vergadering werden candidaat gesteld I. J. Bora (aftr.) W. J. Rosmolen, D. Walfert en D. Brijs, meer weet schrijver dezes er niet van want het was een gesloten vergadering. Dus moesten Holleman (aftr.) en Kardux (aftr.) ruimen. Dit was echter niet naar den zin van vele lidmaten, die als protest tegen genoemd comité Mooijaart verzochten zich verkiesbaar te stellen voor Notabel, wat deze aannam. Nu is echter gebleken by de stemming op 9 Nov. dat de heeren Holleman en Kardux met een flinke meerderheid werden herko zen en de heeren Mooyaart en den Braber in herstemming kwamen met Rosmolf n en Bom en by de herstemming werden gekozen Mooyaart en den Braber met resp. 47 en 51 stemmen terwyl Rosmolen 42 en Bom 39 stemmen verkregen. Dus is de heer Bom het slachtoffer geworden door het voorloopig comité. Wanneer zal zijn Eerw. met de overigen toch eens trachten eenheid te ver krijgen 9 en de twist en tweedracht uit de kerk te veiwijderen. Het zou mij zeer aan genaam zijD wanneer door hun hiertoe werd overgegaan. Den Bommel, 28 Nov. 1910. EEN LIDMAAT DER N. H. KERK. M. v. O. te O. Uw ingezonden stuk zal in Onze Eilanden van Zaterdag a.s. worden opgenomen. Verzoeken „Een Belangstellende" te S. zijn naam op te geven. Ingezonden stuk ken waarvan wy den inzender niet weten, worden niet geplaatst. Uits. HERRINGEN. 1—30 Nov. GeboreD: Kommer, z. v. Klaas Tanis en Jannetje van der Sluijs; Engel, z. v. Adrianus van Mourik en Elizabeth van 't Hof. Gehuwd: Elbert van Zielst j.rn. 20 j. (Melissant) en Geertje Melissant j.d. 20 j, OUDE TÖNGE. Geboren: Hendrik Pieter, z. v. C. A. Buijs en P. Kerp; Josina Adriana, d. v. H. Kauffman en A. M. de Regter. Gehuwd: L. van Gent j.m. 27 jr. en J. L. Hobbel j,d. 20 jr.; J. Hardendood wedr.34 jr.enH.Hartman j.d. 32 jr. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Simon, z. v. Jan Kamp en Jannetje van Putten; Gerdina Ariena, d. v. Klaas van Ree en Maria van Rossum. Overleden: Theodora Huijsmans j.d. 24 j. DEN BOMMEL. GeborenMaria d. v. J. de Jong en S. Okker, Adriaantje d. v. A. Holleman en M. Borgdorff. ROTTERDAM, 29 November. De pry zen heden morgen aan de Rotterdamscbe Eeierenveiling be steed, zijn als volgt: voor kippeneieren f 5,90 a 10,40, eendeneieren f 6.50 a 6,75, ganzeneieren fa kalkoeneneieren f aper 100 stuks. Aan voer 5662 stuks. ROTTERDAM. 29 Nov. Op de veemarkt waren aangevoerd61 paarden, venlen, ezel, 1268 magere en 658 vette runderen, 190 vette, 178 nuch tere en 252 graskalveren, 12 schapen of lammeren, varkens. 268 biggen,bokken of geiten. Koeien en ossen 35 tot 38 k c., stieren 26 tot 32 j., kalveren 45 tot 52*/z k c., exportkalveren tot c., alles per Vz kilo. Melkkoeien f 160 k f 290, kalfkoeien f 220 k f 340 stieren f 110 k f 280, pinken f f 0,graskal veren f 40 A f 80 vaarzen f 120 A f 160, alles mager vee; biggen f 7,k f 20,slacbtpaarden f 50

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1910 | | pagina 5