19 Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. Miss Annie. Woensdag 30 November 1910. Flakkeesche Boet en Handelsdrukkerij I lde Jaargang. No. 2 Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. "CTltg'a.ve der te Micldelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels r 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. De heer Patijn in de Kamer. Wederom hield mr. Patijn dit jaar bij de Staatsbegrooting een dier uitnemend gedocumenteerde redevoeringen, die ge tuigen, hoe hij van de zaken des lands een nauwgezette studie maakt. Wij zullen uit deze rede achtereenvolgens verschil lende gedeelten plaatsen. Het finantieël wanbeleid van dit kabinet werd door hem aan een vernietigende critiek onderworpen Dr. Kuyper had in zijn redevoering beweerd, dat uit een verhoogde tarief, naar Engelsch model hier wel 46 millioen kon opbrengen. Mr. Patijn toonde aan, dat dr. Kuyper er niets van weet Onze afgevaardigde zeide o. m. Ik wil vooreerst opkomen tegen het ont staan van een legende. Door den geachten afgevaardigde uit Ommen zijn hier cijfers in het dei at gebracht omtrent de opbrengst van het tarief hier te lande en in Engeland. Hij vertelde ons dat het tarief hier opbrengt f 12.600.000, terwijl indien men een tarief maakte op den voet van het Engelsche tarief, het in verhouding tot het bevolkingscijfer hier zou opbrengen f 46.000.000 f 12.600,000 naar de Nederlandsche wet en 46 millioen naar het Engelsche model.en danisEngeland nog een vrijhandelsland Ligt niet de conclu sie voor de hand, die er ook uitgetrokken werd, dat men uit het tarief, mits men het maar een beetje op de Engelsche manier wilde aanpakken, nog wel ettelijke millioe- nen zou kunnen halen en dat wy ons heusch niet voor onze financiën zoo bezorgd behoeven te maken Deze voorstelling van zaken is zoo ten eenenmale onjuist en zoo uitermate geschikt om een totaal misleidende indruk te maken omtrent denflnancieelen toestand waarin wij ons bevinden, dat Ik mij ten doel heb gesteld van den aanvang af daar tegen met klem op te komen. Ik Iaat daar, dat ons tarief niet f 12.600.000 opbrengt maar ruim f 13.000.000, gelijk ook blijkt uit den staat der Middelenwet. De opbrengst van het tarief is daar uitge trokken op ruim 13 millioen 2 ton. Maar dit laat ik daar; ik zie nu niet op een ton of zes. Er is een ander element in het spel, dat heel wat grooter verschil maakt en wel dit. Wanneer men eenvoudig, die twee be dragen neemt en nevens elkander stelt, dan ziet men een kleinigheid over het hoofd. De kleinigheid is, dat het Engelsche volk inden vorm van invoerrechten, customduties betaalt belastingen, die wij in anderen vorm betalen en zullen betalen. Dat Engel sche tarief is daarom zoo hoog in opbrengst omdat er in aangeslagen zyn enkele groote consumtieartikelen die het geheele Engel sche volk in groote hoeveelheid gebruikt, met name tabak, thee en suiker. Als men dus een vergelijking wil maken tusschen beide landen dan moet men begin nen met by de ruim f 13 000 000 die ons tarief opbrengt, op te tellen de speciale belasting op de suiker, die wy in anderen vorm betalen, den suikeraccyns, waarvan de opbrengst is ruim f 23 000 000dan komt men op byna f c6 500 000. Men ziet, het beeld verandert reeds een beetje van teeke- ning. Wy zijn er echter nog niet. In de rede neering van den geachten spreker uit Ommen hy zeide immers tot den Mi nister als ge uw kosten voor de sociale verzekeringen er uit hebt, kunt ge uit het tarief nog aardig wat halen om tekorten te dekken moet men de f 10 000 000, die de Minister aan zyn tariefsherziening wil ont- leenen by genoemde f 36 500 000 voegen. Het cyfer wordt dan f 46 500 000. Hiermede komen wy reeds aan het En gelsche bedrag, maar wij zyn er nog niet. In denzelfden gedachtengang moet ei nog bijkomen de nieuwe tabaksbelasting. Het Engelsche volk betaalt ook zyn tabaksbe lasting uitsluitend in den vorm van invoer recht, terwijl wy een speciale belasting op dat artikel zullen hebben. Bij die f 46 500 000 zullen wij dus moeten optellen de opbrengst van de nieuwe tabaksbelasting, die de Minister van Financiën heeft toegezegd. Maar wat blijkt dan Dat, indien men die vergelyking opzet, de absolute druk dezer belastingen, zoodra de plannen der Regee ring verwezenlijkt zullen zyn, hier te lande reeds hooger zal zyn dan in Engeland het geval isterwyl de relatieve druk natuurlijk hier aanmerkelyk zwaarder is dan in Enge land, omdat dit landveel ryker is en omdat de loonen daar zooveel hooger zyn. Dit laat ste is een cardinaal punt. Want het geldt hier verbruiksbel istingen, die door het volk in zijn geheel zullen moeten worden opge bracht. Ik geloof, dat, als men dat in aanmerking neemt, men tot de conclusie komt, dat er niets overblijft van die geheele voorstelling van zaken, alsof het tarief vormde een groot financieel achterland, waarop de Mi nister van Financiën naar hartelust zou FEUILLETON". NAAB HET DUITSCH VAN A. TRINIUS. (2) „Hebt u lust misschien verder te rooken Er kwam snel een glans van geluk over zijn ge laat, terwijl hij, langzaam buigende, de sigaar terug ontving. Hij scheen iets te willen zeggen maar een ongewoon gevoel belette hem te spreken. Zoo bleef het bij een zwijgend bedanken. Maar de oogen kon hij niet van haar afwenden. Daarop verbrak zij de stilte. „Ridder Toggenburg, waarom zoo droefgeestig? Noemt u dat ook Hambnrgsche studies maken?" „Spot n maarU kunt goed lachen. Wat gaat Hamburg me aan „Dus, u wilt uw studies afbreken, de heerlijke en vroolijke stad den rug toekeeren ODat is jammer 1" „Miss Annie „Meneer Möhring!" „IJ plaagt u ja „Ik? Wel lieve God! Smaakt u de sigaar niet?" „Miss Annie, ik zou u kunnen haten, zooals u mij baat, als ik u niet zoo „Nu? Wat?" zoo onuitsprekelijk goed gezind waal" „Een eenzijdig genoegen I Naar Amerikaansche opvatting hoogst onpraktisch 1" Ze stak weder de rechter wijsvinger op en herhaalde nog eens Hoogst onpraktisch, meneer MöhriDgl In het belang van uw zeer aantrekkelijke studiën zou het beter zijn IJ daarvan af te brengen." Er teekende zich een ondeugend lachje om haar mond hoeken af, terwijl zij hem nu geheel vlak met hare donkere oogen in 't gezicht keek. „Miss Annie, nu zal ik heusch werkelijk mijn best doen boos op u te worden." „Afgesproken Maar eer dat deze heerlijke toestand intreedt, denk ik, zullen we toch nog wel een beetje ons vermaken. Hoe heet u nog meer dan meneer Möhring ?u „Gerhard, miss Annie 1" „Dat klinkt goed. En omdat u mij Miss Anni noemt, zal ik u voortaan tot aan de opening der vijandelijkheden, meneer Gerhard noemen. Mag ik Het scheen, dat hij haar tot eenig antwoord de hand wilde drukken. Maar zij onttrok zich daaraan terstond, terwijl deze voortging „Geen sentimentali teitVertel me liever, hoe het kwam, dat wij kennis maakten." „Is u dat alweer vergeten, miss Annie?* „Nou, drie weken is een lange tijd 't Was in het Hammerbrook.daar waar zoo op de straat tusschen fabrieken, vervallen schuttingen, onkruid en puinhoopen het kleine gedenkteeken aan Campe, den bewerker van den „Robinson Crnsoë" herinnert. Daar zag ik u voor 't eerst." „Juist! Wij beiden ergerden ons over deze on waardige omgeving." „Zoo is 't, miss Annie! En hoe meer we vloekten en schimpten destemeer werden we het eens." kunnen gaan grasduinen, en dat men slechts behoefde te exploiteeren naar echt-Engel- schen styl om er de millioenen te vinden, niet alleen tot dekking van de kosten voor de sociale wetgeving, maar ook om er nog een douceurtje bovendien uit te halen, zooals men dat genoemd heeft. Die geheele voorstelling van zaken is ten eenenmale onjuist en zou een volkomen misleidenden indruk in het land maken Had men op het voorbeeld van Engeland en van Frankryk willen wyzen, dan had men daarop een heel goed betoog kunnen bouwen; dan had men tot den Minister van Financiën kunnen zeggenMinister, gij verkeert in moeilykheden, wend het oog naar het buitenland, zie naar Engeland en Frankrijk, zie de voet van heffing by de successiewetten in die landen pas die hier toe en gy zyt uit de bezwaren. Dhn zou men een juiste opmerking hebben gemaakt, maar de opmerking die men maakte is niet juist. Toen ik dan ook deze becijfering gehoord had, was ik nu niet zóó buitengewoon ver rast van de mededeeliug van den Ommen- schen afgevaardigde, dat hy in de financiën niet zoo erg thuis is. Finantiëel wanbeleid. In de Tweede Kamer zijn verleden week bij de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting harde noten ge kraakt over het finantiëel beleid van Mi nister Kolkman. De H.H. de Meester, Troelstra en Patijn hebben in uitnemende redevoeringen duidelijk aangetoond, dat het beleid van den heer Kolkman een alleriammerlijkst beheer onzer finantiën blijkt te zijn. Het tekort op de begrooting bedraagt niet minder dan 12,6 millioen. Wordt, dank zij de slaafsche onderwerping der coalitie aan den militairen afgod, besloten om 46 millioen te verspillen voor de kustverde diging, dan stijgt het tekort voor 1911 tot 14,3 millioenzegge veertien millioen drie honderdduizend gulden. In dat tekort moet de heer Kolkman natuurlijk voorzien. Hij denkt te halen 3 millioen uit de nieuwe inkomstenbe lasting. Eigenlijk wordt dat maar 7Va ton. Want als die belasting ingevoerd wordt», vervallen f de opcenten op de bedrijfs- en vermogensbelasting. Minister Kolkman, die zeker als uitvloei sel van zijn christelijke politiek deze bitter en venijnig heeft bestreden, toen de „En toen gingen we een brug over. Niet waar? „Ja juist! Daar waar die overoude herberg met het overhangende rieten dak staat." „Zoo is 't I Het was zoo heerlijk stil op het water bij de vale weiden." „Wij zetten ons daar neder, en lieten ons het bier goed smaken." „Dat wil zeggen," zij stak weer den wijsvinger waarschuwend in de hoogte, wij dronken op de schim van den zaligen Campe, meneer Gerhard." 't Is waar! Maar het tweede glas gold toch den goeden RobinsonEn het derde „Pardon, ik drink nooit meer dan twee Het derde glas dronk ik alleen cp uw welzijn, miss Annie „Helaas, meneer GerhardWant daarop namen we een boot en voeren den stroom op. Ik moet mijn goed gesternte danken, dat wij niet omgeslagen zijn." „Omdat u Amerikaansche liederen zongt en u hoogst onbedachtzaam in de boot bewoog." „Meneer Gerhard, daar wil ik van verschoond blijven U prees aldoor het landschap en keek me dan strak in de oogen, tot wij op eenmaal stootten en van onze zitplaatsen vlogen. Nu zijn we in TJblennorst, als u niet heelemaal kleurenblind zyt. Ik stijg uit. Had u lust nog verder te varen, zoo u „Miss Annie 1" „Meneer Gerhard?" „Het tweetal stond op en ging nu gearmd over den steiger den tuin van de herberg in, die bier halfin de schaduw der Jboomen zich langs den oever uit strekte. Aan een tafel vlak bij de groene haag, die den tuin van het water scheidde, namen zy plaats om de koffie te genieten. liberale de Meester ze hief, trekt nu al een paar jaar 22'/3 ton uit die opcenten! Bij invoering der inkomstenbelasting ver vallen ze natuurlijk, zoodat uit die belasting tot dekking van het tekort slechts 7J/2 ton overblijft. De successiebelasting moet 11 ton meer geven, de duurdere borrels (be lasting op de volkszonde, zeiden eens de clericalen en ze laten de schatkist thans geheel steunen op de jeneverflesch) moeten 36 ton in het tekort bijdragen. Dat maakt samen ongeveer 51/2 millioen. Er moet dus nog gedekt worden 7^2 millioen. Een de- bietrecht op tabak (de clericalen bestreden de Meester met „de dure pijp" van den werkman en komen thans zelf met een debietrecht) moet 2 millioen op brengen. Rest dus 5'/2 millioen. Hoe denkt de heer Kolkman dat te dek ken Luister, lezer, naar het volksbedrog der clericalen. Altijd heeft men van die zijde de kiezers wijs gemaakt, dat de ver hooging van het tarief van invoerrechten zou dienen voor de sociale hervormingen. Nu heet het, dat 2 millioen uit het ver hoogde tarief zal dienen tot aanzuivering van het tekort. Er blijft dan nog 3lh millioen ongedekt als de 46 millioen aan het militairisme wordt geofferd, 51/2 millioen. Spijt dat tekort op de Staatsbegrooting komt de minister heel zoetsappig in zijn Antwoord op het Voorloopig Verslag ver tellen Ter verzekering, dat de meerdere opbrengst van het nieuwe tarief be schikbaar blijft voor de sociale wetgeving, zal een afdoende maatregel worden voor gesteld t. w. de verplichting om van het tijdstip van de inwerkingtreding af tot op het inwerkingtreden van de in- validiteits- en ouderdomsverzekering jaarlijks een bedrag, als noodig wordt geacht voor die verzekering, te besteden voor aankoop van Nationale Schuld, welke op het Grootboek zal worden in geschreven ten name van een fonds tot dekking van uitgaven, voortvloeiende uit wettelijke maatregelen ter zake van de pensioneering van arbeiders." De heer Kolkman gaat dus een spaar potje maken voor de pensioenwet, die na jaren misschien ereis komen zal en laat intusschen op de begrooting een tekort van 372 tot millioen Er waren maar weinig bezoekers op dat uut. De hitte der zon deed de meesten nog in de stad blijven. De stoomboot had juist zijn tocht naar Winterhüde voortgezet. De landingsteiger lag weer verlaten in het zonlicht daar en slechts het heviger klotsen der golven her innerde er nog aan dat hier kort te voren een sterk verkeersleven was afgespeeld. De kellner, die het jonge tweetal de bestelde koffie gebracht had, slierde met een servet waaiende langzaam onder de boomen naar het buffet. Miss Annie had een klontje suiker met bet lepeltje in de koffie gedrenkt en zoog er met de lippen aan. Dan zei ze weer „Meneer Gerhard Hoe we kennis maakten, dat weten we nu. Hoe evenwel kwam het dat we elkaar weer ontmoetten, eens nog eens ja meer keeren „De toegesprokene haalde de schouders op." „'t Was toeval, miss Annie, louter toeval „Natuurlijk, natuurlyk Men wiet dat ik op dat uur door die straat kwam en dan kwam het van zelf, dat de Hambnrgsche studies met ernst te maken bad." „En als de man door zijn studies niet juist op tijd ter plaatse zijn kondedan had de andere takt genoeg aan de winkelramen dier straat aandacht te schen ken." „U is onbeschaamd „Een beer miss Annle Heb ik gelijk De jonge man stiet zijn koffiekopje tegen dat zijner tegenpartij aan. Terwijl hy er bijvoegde „Op uw welzijn Wordt vervolgd.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1910 | | pagina 1