s fontein. „VOORUIT lampooing Lterkoude Gehuwden en Kapok. tutel, TWEEDE BLAD Van de Friesche Kleigrond. INTER, SIERS, TER Co. ISSTR, ROTTERDAM .cbtige collectie 8edtp«. «rende prljien, Idelharnis. Lik tarief ff koopt voor en winkelier [aal. i37«%'8 jaars. No. 1 23 Nov. 1910 Bluf leidt tot razernij. Plaatselijk Nieuws. Eigenheimer poot-flardappeien.houding worden bestreden. Tegen onmatig 'heid, misbruik is steeds door ieder mensch Buitenland. 5 gehuwden verzen- LUSTREERDE 70 cent; bevattende lmiddelen. iederen dag. Mortin f 5, Dr. Mortin f 2,50. Touge, t van eene groote partf 'HEN aan huis of SÏZEEPEN. van het salon, j kunsthaarwerken IBEN, HORLOGE a SIJS Jr. Rtgensplaat, VOORSTRAAT. Ldministratlen. op BINNEN- en InEN- en BUITEN- prijzen. jiizen en landerijen reft het geld voor banknoten tegen van derden tegen enz. enz. dschade. De Maas wijdt enkele woorden aan onze stukjes in zake de partijdige benoeming te Sommelsdijk en Nieuwe Tonge. Natuur lijk op dezelfde manier als vroeger, toen haar redacteur nog mondelinge propa ganda mocht maken n 1. door niet op de zaak zelf in te gaan. Een voorbeeld door Dr. Kuyper hem gegeven. De Maas zegt dan als een kleine jongen lekker hè 5941. Ja dat weten we we hebben ons op alles voorbereid en niets kan ons meer verwonderen, wat die meerderheid ook zou aandurven. Ten slotte nemen we nog nota van een bekentenis. Door ons werd gevraagd. „Kan er schoon water vloeien uit een vuile goot" Ja zegt de Maas, die voelde als bij instinct, waar we dat om vroegen en zegt dan iets over de vuilnis van een riool. Juist. Een vuile goot en rioolvuil behoort bij elkander. De Coalitie? Wjj herinneren er onze lezers aan, dat deze maand de grond- en personeele belas ting moet worden afbetaald, en ook een gedeelte der Bedryfbelasting moet zyn voldaan. middelharnis. Hedenavond ten 6 ure hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Gunning Ned. Herv. Pred. te Oud-Beierland tot het houden eener bid stond voor het Ned. Bijbelgenootschap. Bij deze gelegenheid zal een collecte voor ge noemd genootschap worden gehouden. Door de gascomtnissie is benoemd tot le fitter aan de Gemeentelijke Gasfa briek alhier, de tegenwoordige 2e fitter I. v. d Nieuwendijk en tot 2e fitter onze vroegere dorpsgenoot Jac. Jongejan thans 2e fitter aan de gasfabriek te Oud-Beierland Tot ons genoegen kunnen we berichten dat de alhier door onderwijzers opgerichte woningbouw vereeniging „Samenwerking" op hare statuten de Koninklijke goedkeuring heeft verkegen. Zaterdagavond werd door C. v. d. Nieuwendijk uit Sommelsdjjk, bij de politie alhier gedeponeerd een portemonnaie met eenig geld, die door hem was gevonden bjj het uitgaan van de concertzaal van den heer Meijer. Zondag vervoegde zich bij de politie E. K. uit Sommelsdijk, die te kennen gaf eigenaar van het verlorene te zijn. Daar het verlorene goed door hem kon worden opgegeven werd het hem ter hand gesteld. Dank aan den eerlijken vinder. De uitvoering die Zaterdagavond in de Concertzaal van den heer Meijer door Je afdeeling Middelharnis en Omstreken der Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhou dende dranken is gegeven werd goed be zocht. De zaal was stampvol en moesten nog enkele belanghet benden worden teleur gesteld, omdat geen plaats meer over was. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvaDgen de gemeenterekening dienst 1909. Volgens den uitslag der gehouden volkstelling bedraagt het aantal inwoners onzer gemeente 4121 personen, waarvan 2062 mannelijke en 2059 vrouwelijke. Donderdag is met goed gevolg te water gelaten de voor rekening der heeren Kolff, reeders alhier, gebouwde nieuwe vischsloep Oranje Nassau. Zaterdag kwam de vischsloep Voor lichter sch. M. den Braber die dezen zomer ter haringvisscherij is geweest in de kaai, om voor de beugvisscherjj in gereedheid te worden gebracht. Tegen de gebroeders P. en D. Peeman is procesverbaal opgemaakt wegens jacbt- overtreding. Dinsdag werd van gemeentewege een begin gemaakt met het rooien van heseen ranriuis Hoogstraat 204 ovei' de Franschen Bazar, Rotterdam. De gewone jaarlijksche stierenkeuring zal voor het eiland in deze gemeente plaats hebben op 30 Maart 1911. Sedert de vorige opgaaf zjjntelJmui- den binnengekomen de vischsloepen: Schip Schipper Besom. Paul Kruger H. Langbroek f 485 Zeemeeuw J. Bogerman zonder vangst Prinses Juliana Jacs. v. d. Hoek 725 Toekomst J. de Waard 225 Theodora Emmer. Jan v. d. Hoek 1050 Middelharnis J. de Korte 6c0 Zaterdag 19 Nov. hield de afd. Middel harnis e. o. der Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken in de concer; zaal van den heer Meyer de eerste feestelijke vergadering van dit seizoen De heer G. van Eek bracht in zijn openings woord hulde aan den wegens het a.s. ver trek naar den Haag afgetreden voorzitter, den heer Duym, en wees er op, dat deze vergadering niet in de eerste plaats belegd was, om het publiek een aangenamen avond te verschaffen, maar vooral, om op te wek ken tot overdenking, om meerdere bekend heid te geven aan het streven der geheel onthouders, in de hoop, dat daardoor nieuwe leden zich bij de Ver. zullen voegen, leden evenwel, die na ernstig nadenken de kracht in zich voelen, op den duur lid te blijven. Hierna besprak de heer Van Eek het werken der geheelonth. in 't afgeloopen jaar, waarbjj hij minder aangenaam gestemd was over den Raad van Sommelsdijk, die het gebruik van een schoollokaal voor alcoholcursussen weigerde wegens een „centen"-kwestle. Daarna werd het woord verleend aan den heer Duym, wiens rede verkort hierop neer komt Op het eiland Kreta leefde volgens de overlevering in de oudheid een vreeselyk monster, de Minotaurus, die een onderaard- schen doolhof, het Labyrinth, bewoonde. Nadat reeds velen door dit monster gedood waren, gelukte het eindelijk aan een zekeren Theseus door kracht en slimheid dit monster te bereiken en te dooden. Die Minotaurus leeft in onzen tijd evenwel nog als drank duivel en velen vallen nog als slachtoffer in zyn Labyrinth. Een reus van een kerel, een gezonde werkman, die veel in de kroeg loopt, een student die eerst uitblinkt, maar te veel meedoet aan het vroolijke studenten leven, een jongen, die door zt)n vrienden verleid wordt, een echtgenoot, die zijn week geld in de kroeg brengt, zy allen kunnen zijn slachtoffers worden. Die Minotaurus heeft zijn woning over de heele wereld, zoowel in de prachtige drankpaleizen als in de ellendige kroegjes. De drank rooft gezondheid en kracht, ver stand en liefde, eer en geweten. Hy zoekt zijn slachtoffers onder eiken leeftijd, in iede ren stand. Het meest voelen evenwel de arbeiders de ellende door hem teweegge bracht, omdat ze het minst te missen heb ben. We zien allen, hoe groot het drank gebruik, vooral ook onder de landarbeiders is; de tijd b.v. van het aardappelrooien, de suikerbietentyd kunnen hiervan meespre ken. Er is een geval bekend van een boer, die zyn arbeiders 50 cent meer loon per week aanbood, mits hy geen sterken drank meer bij het werk hoefde uit te deelen en dit aanbod werd afgewezen en hoogst kwa lijk genomen. Er zjjn vaders, die vrouw en kinderen hebben, en bij een weekloon van 7 gulden toch nog geld aan borrels besteden. Niet alleen heeft het drinken van vader droevige financieele gevolgen, want de vader is meer dan kostwinner, hy is ook opvoeder van zjjn kinderen en met de armoede treden dan ook allerlei ondeugden de woning binnen. Neen, die Minotaurus is niet dood. Wie zal hem overwinnen Dit kan alleen door opoffering en samenwerking. Er zjjn helaas, vele menschen, die alleen aan eigen belang denken, maar gelukkig ook velen, die voor 't geluk van anderen iets willen doen. En dit geldt ook in het draokvraagstuk. Onze tijd heeft veel voor bjj vroegerhet mede gevoel wordt sterker. Thans geldt de leus: „Vereenigt u! Eendracht maakt macht I" Vele groote vereenigingen wjjden zich reeds aan bestrijding van het drankeuvel. De Ned. Ver. is daarvan een der grootste. We strj)den niet met wapenen zooals Theseus, maar met argumenten, waaronder we kun nen noemen 1°. Ons land gebruiktpery'aw 70 millioen gulden aan sterken drank en 50 millioen gulden aan bier en wjjn; dat is dus gem. f 20,— per hoofd. 2°. De drank benadeelt de gezondheid. Onder kasteleins, brouwers, cafébedienden is het sterftecijfer het hoogst, ja nog hooger dan dat der loodgieters en glazenmakers. Nu den iaatsten tjjd veel meer studie van het alcoholvraagstuk gemaakt is, zjjn dan ,ook bijDa alle jongere dokters sterk vóór drankbestrijding. 8°. Onderzoekingen hebben uitgemaakt, ,dat|de drank het meest meehelpt, om ge vangenissen en krankzinnigengestichten te bevolken. 4°. De drankellende kan o. i. niet door de matigheid, maar alleen door geheelont- vjjand teruggedrongen, tot hij eindelijk den genadeslag zal ontvangen. Maar zoover is 'tnog niet! Maar 'tzal zoover komen, als ook gjj wilt meehelpen, wanneer ge laat het drinken, het tracteeren. Met de drinkgewoonten, houdt ge ook de drankellende in stand. Wanneer ge met ons meestrjjdt, dan vragen we eeD offer. Maar uw leven wordt daardoor niet armer. Ge krijgt edeler gevoelens. Ge voelt u één met de menschen, die den reuzenstrijd strjjden voor betere maatschappelijke toe standen en dit heeft een goeden invloed op uw leven." Na de toegejuichte rede van den heer Dujjm werd door 13 personen opgevoerd het tooneelstuk „Z'n eenige jongen". Dit stuk genoot bjj de volle zaal veel by val. En we gelooven, dat het Woensdag, als het voor de tweede maal wordt opgevoerd, zeker op niet minder belangstelling zal behoeven te rekenen. S, SOMMELSDIJK. straatschrobben, hebben. Het algemeen jaarlijks zal Vrijdag a.s. plaats vei kXijgbaar bij JAC. KNOOP, Com-gewaarschuwd, maar toch nam 'tmisbruik missionair in A i dappelen, Prinsnngrachftoe. Daarom gaan de drankbestrijders steeds 43, Amsterdam, voor f 3,00 per 70 Ko meer 'm zien> dat a'leen geheelonthouding af Arasterdam worden verzonden jnhelPen kan- Steeds groeit het leger der geh zakken van 50 Ko. Be partij kan nier eerst zelf komen bezien te Amsterdarr in pakhuis. 3_3 onth. De N. V die in 1900, twee duizend leden telde, had er aan't begin van dit jaar 10000 en thans 13000 Het drankgebruik mindert steeds. Stap voor stap wordt de DIKKSLAiVD- Beroepen bij Ned Herv. Ge meente alhier ds. Batelaan te Hoogeveen, Voortaan zal langs de huizen geen buscollecte meer worden gehouden voor het Algemeen Armbestuur. In de plaats daarvan zal te beginnen met 1 Dec. 1910. eens per jaar in de maand December aan ingezetenen een inteekenlijst worden aangeboden. Naar men verneemt bestaat het plan een brugwachterswoning te bouwen langs de tramlijn ter hoogte van de vroegere dreef van het! Hof. Het groot aantal draineerbuizen, dat hier aan de Kaai wordt aangevoerd wijst er op dat vele landbouwers voordeel zien in het draineeren hunner landerijen. Het herhalingsonderwijs in deze ge meente is aangevangen met negen leer lingen. Mej. M. J. Penning alhier behaalde Maandag te Rotterdam de acte voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. MELISSA1VT. Het herhalingsonderwijs voor jongens is Maandag j.l. aangevangen met 11 leerlingen. De heeren G.J. Nagtegaal, herbenoemd tot kerkvoogd, M. Roojj, herbenoemd tot notabel en C. A. Backer, benoemd tot no tabel der Herv. Kerk, hebben deze benoe ming aangenomen. IIERKINGEN- Op de fairbank alhier zijn ruim zeven millioen kilo's suikerbieten ge wogen. Wegens het a.s. vertrek van den heer T. Duijm, hoofdonderwijzer alhier, hield de zangvereeniging „Ons genoegen" alhier j.l. Dinsdagavond bij gebreke aan een opvolger die leiding aan de zang kan geven, haar laatste repetitieavond, waardoor genoemde vereeniging, als ontbonden kan worden beschouwd. By deze gelegenheid werd den heer Duym s souvenir een prachtig inktstel aange boden, voor de belangelooze moeite en tijd, die hy aan de zang heeft besteed. NIEUWE TONGE- Zaterdagmiddag 5 No vember 1.1. waren de twee vrienden J. H. en A. H. in den polder het Oudeland onder Oude Tonge aan bet wildstroopen en zoo wij vroe ger al gemeld hebben zou J. H, zich zeiven in zijn beenen hebben geschoten. Doch uit een onderzoek door Gemeente en Rijks politie ingesteld bleek het, dat vermoedelijk zyn vriend A. H. hem in zijne beenen zoude hebben geschoten, en werd de Justitie met een en ander in kennis gesteld. Daar J. H. nu Woensdagavond j.l. is over leden, arriveerde vrijdagmorgen met den tram van 9,30 alhier de Heeren Officier van Justitie de Rechter Commissaris en de Griffier bjj de Arrondissements Recht bank te Rotterdam, die op het Gemeentehuis verschillende getuigen hebben gehoord, alsmede de verdachte A. H. Het lijk van J. H. werd gekist en verzegeld naar Rot terdam overgebracht, verders zyn er twee geweren, een broek en een paar schoenen in beslag genomen. Maandagmiddag is het lijk van J. H. onder geleide van onze Gemeente politie van de stoomboot de Onderneming te Middelharnis afgehaald en in zijn woning teruggebracht en wérd nog dezelfde mid dag om 3 ure op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Tot ouderling bjj de Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer L. Schilperoord en tot diaken de heer J. Niekerk in plaats van de heeren C. Vreeswyk en M. Vreeswijk die aan de beurt van aftreding waren. De Gemeente rekening over 1909, is van HH. Gedeputeerde Staten goedgekeurd terug ontvangen. OUDE TONGE- Dhr. H. de Haas van Dorsser alhier is benoemd tot Ambtenaar ter Secre tarie te Boskoop. Vrijdag j.l. waren 41 stuks hoornvee ter markt aangevoerd. De handel was matig. De beroepen predikant Ds. Remmers van Vinkeveen hoopt a. s. Donderdag deze gemeente te bezoeken. Vorige week is een paard van den landbouwer, den Heer M. Mys voor zyn werk dood neergevallen. Vrijdag 18 November 1910, namiddags 6 uur werd onder Voorzitterschap van den Burgemeester en met medewerking van den Secretaris en heeren Raadsleden eene ver gadering gehouden met ingezetenen dezer gemeente wier panden staan en gelegen zjjn, op de kaai en aan een gedeelte van den Oostdyk. In deze vergadering werd besproken om te trachten tot waterkeering alhier te krijgen vloeddeuren in de haven, inpiaats van de werken van de Dijkring. Nadat de Voorzitter de noodige toelichting had verstrekt en medegedeeld, dat in dezen de meest belang hebbenden zouden moeten voorgaan door teD behoeve dezer Gemeente eene jaarlijksche grondrente, gedurende vijftigjaren op hunne panden te vestigen, ontspon zich eene breed voerige discussie waaraan door de meeste der belanghebbenden werd deelgenomen. Algemeen was men overtuigd, dat wanneer de voorloopige plannen van de Dijkring werden ten uitvoer gebracht in deze ge meente een toestand zou worden geschapen, waardoor de gemelde panden aanmerkelijk in waarde zouden dalen, onbruikbaar zouden worden een gedeelte dier panden, alsmede de kaai voor een gedeelte als los- en laad plaats en enkele straten als rijweg en ten gevolge daarvan de handel en scheepvaart alhier een gevoelige slag zouden krijgen. Hierna doet de Voorzitter namens het dage lijks bestuur een voorstel, tot het vestigen van gemelde grondrente op bedoelde panden, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten, en een desbetreffend stuk, waarby belanghebbenden hunne beloften gestand doen, geteekend. Ten slotte dankte de Voorzitter de aan wezigen voor de aangename discussies, waarby een ieder der belanghebbenden had getoond niet alleen hun eigen belang goed te begrijpen maar van de geheele gemeente. Verder zegt spreker dat bjj gaarne de verzekering geeft, dat door hem en den Raad al het mogelijke zal gedaan worden om het beoogde doel te bereiken en sluit de vergadering. ÜOLTGENSPLAAT- "Wegens ziekte van de beide Wethouders onzer gemeente heeft de gemeenteraad in zijne vergadering van Zaterdag, 19 Nov. jl. tot tijdelijke Wethou ders benoemd de heeren J, Jacobs Jz. en J. Donkersloot. De suikerbietencampagne is ook hier weder geëindigd: gisteren zijn de laatste bieten scheep gegaan. De heer L. van Nieuwenhuyzen heeft zyn ontslag genomen als lid van onzen gemeenteraad. DEN BOMMEL- Gisterenavond tegen 6 uur wilde schipper H. van Djjk met zijn met pulp geladen schip de haven binnen komen toen een hevige rukwind hem op den Oostberm wierp. Aanvankelijk dacht men, dat het schip verloren zou zyn doch, nadat een gedeelte der lading over boord was gezet, gelukte bet tegen half elf het schip vlot te krijgen. Of het vaartuig veel geleden heeft, zal later moeten blijken. Naar wij vernemen zal hier eene zangvereeniging worden opgericht, met het doe) zich te oefenen in het psalmgezang. De consistoriekamer der Ned. Herv. kerk is hiervoor beschikbaar gesteld. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De vorige week slaagde mejuffr. J. P. van Rossum te Rotterdam voor de akte vrije- en Ordeoefe ningen der gymnastiek. De Gemeenterekening, dienst 1909 is door HH. Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Volgens de verleden jaar gehouden volkstelling bedroeg het getal inwoners op 1 Januari 1910 1085, waarvan 562 mannen en 523 vrouwen. Italiaansche roov.rs. Het „romantische" rooverwezen is in Italië toch nog lang niet uitgeroeid. Bij Roccapalumba in de provincie Palermo, werd Donderdag een postwagen door vijf gewapende en gemaskerde brigan- ten aangehouden, die de reizigers uitplun derden en met de waardevolle postpakketten ongehinderd ontkwamen. Tot dusverre is er van de roovers geen spoor teruggevonden. Offers van den storm. Naar uit Heraclea aan de Zwarte Zee gemeld wordt, zonk in den storm een Grieksch stoomschip met 60 passagiers. Ook zeven zeilschepen hebben schipbreuk geleden, wier bemanning om gekomen is. Het juiste aantal der slacht offers is nog niet vastgesteld. De Czarina. Alvorens het Duitsche grond gebied te verlaten, heeft de tsaar tot den keizer een telegram gericht, waarin hij af scheid van hem neemt en verklaart, dat het verblijf van de tsaritsa te Nauheim, een bevredigden invloed op haren gezondheids toestand heeft gehad. De verdediging van Vlissingen. Het vraag stuk van de verdediging van Vlissingen, waardoor de Scheldemond beheerscht zou worden, houdt de Belgische pers nog steeds in spanning.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1910 | | pagina 5