Voor Bruiloften en Partijen J L. VINK te Middelharois. €GHIEMTWERKGIY. Biergistpillen Beton en Gewapend Beton, A. DIJKERS, MIDDELUARNI3. Wed. P. ROOIJ, Veerenbedden, Kapokbedden, Machinaal stoomen van Bedden. Dekens, Spreien, Matrassen. Manufacturen en Wollen Ondergoederen. Binnenland. MEELHANDEL en MESTING. LIJNKOEKEN, V0ERERWTEN. Beste kookerwten en bruine boonen KRUIDENIERSWAREN, Nestle's kindermeel Eikelcacao TEEPE te Middelharnis. GOUD EN ZILVER - MIDDELHARNIS. iSiiSii£ii£iftüi£iüiiSit£iiSiiSiiSii£ii!iiSii!iftSiiSllSll!ii£ilSllSiiSiiSikSii£iiSfl!il!l Aaratn gr^buizen 8 en 15 c.M. wijd, en Oventegels 888. v) die zy hun leven lang zouden bewaren als een herinnering aan dit voorname bezoek. Daar zij er verscheiden exemplaren van had, was de vrouw op ons aandringen bereid, er een van af te staan, dat men in „Buiten" gereproduceerd vindt. Twee andere kiekjes, eveneens door H. M. de Koningin genomen, ontvingen wij van een eikschiHer uit Uddel, die verderop in het bosch met zijn gezin aan het houten was en in een dergelijke hut als de straks beschre vene huisde. Ook deze menschen waren op getogen over de vriendelijkheid en de mild heid van H. M. de Koningin." Overstrooming door een windmolen. Als oorzaak dat het land tusschen Tilburg, Gilze-Rijen en Dongen bijna eiken winter onder water staat, wordt het volgende aan de „N. R. Ct." medegedeeld Het riviertje de Donge, dat door die streek stroomt, is de natuurlijke afwatering voor die landerijen, maar aan dat riviertje staan een water- en een windmolen, die beide reeds uit den tijd van Frederik Hendrik dagteekenen. De eigenaar heeft steeds het recht gehad, om van 1 October tot 1 Maart het- water van dé Donge als drijfkracht te gebruiken, waartoe hij gedurende dien tijd den stroom even boven den molen afzet. Het gevolg hiervan is, dat alle omringende landerijen nog onder staan, zoodat honder den hectaren goede grond aan den landbouw onttrokken worden. Valsch geld. Door de politie te Middelburg is in beslag genomen een valsehe gulden, die den beeldenaar van Koning Willem III en het jaartal 1864 droeg. Deze gulden is haast niet van een echten te onderscheiden en is vervaardigd van geel koper en daarna verzilverd. Door het op den kop staan van de letters m en s in het randschrift, werd ontdekt, dat het geldstuk valsch was. Hij sliep er in. Een dominee gaf een armen knaap een pak kleeren en de stakker was er blij mede alsof hij een vermogen had geerfd. Na een week ontmoette de predikant zijn kleinen vriend weder en 't verbaasde en verheugde hem tegelijk dat deze de kleederen nog droeg. Immers hij kende de levenswijze van diens ouders en wist hoe zij aan den drank waren verslaafd en alles wat in hunne woning eenige waarde had naar de bank van leening hadden ge bracht. „Heb je 'tpak nog?" vroeg hij. En de oogen van den jongen schitterden, toen hij antwoordde: „Ja, meneer, maar ik slaap er 's nachts in 1" A D V E li T E N T I N. D. Y HUHïlilRIi W LIJ VIL ACHTERWEG MIDDELHARNIS. WestdJjMlddelharnls, levert tegen concurreerende prijzen: met peluw en twee kussens, twee persoons, blauw gestreepte tijk 8/4, gevuld met 54 pond prachtige veeren, vanaf f 84,-. Een 9/4 als boven, gevuld met 63 pond veeren, vanaf f 37,60. met peluw en twee kussens, tweepersoons voor f 20,— en hooger. Alles a contant, verzending franco door geheel Flakkee. Levering van Tevens ruim gesorteerd in AGENTSCHAP DER Koninklijke Stoomvsrvery en Chemisebo Wassehery „DE LELIE" te Dordre-"1-4 levert de ondergeteekende de bekend goede zuivere wijnen der firma Ferwerda Tieman te Amsterdam, met recht tot teruggave der ongeopende flesschen. Ook goede BRANDEWIJN en JENEVER tegen zeer Concurreerende prijs: BRANDEWIJN, per Liter f 1,10 per flesch f 0,95 JENEVER, per Liter f 1,00 per flesch f 0,90 COGNAC in verschillende soort en pry's. Beleefd aanbevelend, middel tegen Steenpuisten en Huiduitslag voedsel voor gezonde kinderen maagziekte lijdende kinderen en vol wassenen. op het Waterlooplein en waarvan honder den kleine luyden in Indië genoten, mag niet meer spelen. Het calvinisme van den gouverneur-generaal acht het noodig aan tal van personen dit onschuldig vermaak te ontnemen. Maar dit alles is nog het ergste niet. Bleef het daarbij, dan zou men over de circulaires niet zoo druk hebben gesproken. Doch de gouverneur-generaal heeft een aanschrijving gericht tot de hoofden van Gewestelijk bestuur om het houden van de inlandsche markten, op Zondag tegen te gaan. Voor de millioenen inlanders moet zoo'n verbod iets{ onbegrijpelijks zijn. Im mers zij zijn bijna uitsluitend Mohamme danen en kennen krachtens hun godsdienst aan den Zondag niet de waarde toe, welke de calvinistische gouverneur er aan toe kent. Hieruit is te verklaren, dat tal van Indische bladen, tot de meest gematigde toe, in deze circulaire een ernstige poli tieke fout zien. Fanatieke leiders, zooals er talrijke onder Mohammedaansche gees telijken worden aangetroffen, zullen in de beruchte circulaire een drijven tegen hun leer zien en niet nalaten die meening bij de Indische bevolking in te dragen. Doch bovendien druischt dat Zondags verbod der Inlandsche markten geheel in tegen het belang der inlanders. Zoo schrijft het groote Maleische blad, de Pernia gtian „De toestanden in Indië verschillen nu eenmaal met die in Europa en rege lingen omtrent pasars of markten, die in Europa voldoen, behoeven dit nog niet in Indië te doen De wijze, waarop men in Europa aan de kost komt, verschilt zeer met die hier te lande. De armere Inlanders hier moeten hun levensonder houd zoeken, als 't ware gelijk de kippen wat ze vinden moeten zij dadelijk oppik ken, of met andere woorden, de vruchten van hnn tuin of hetgeen zij uit het bosch verkregen hebben z.a. hout, bamboe en dergelijken, moeten zij dadelijk naar de pasar brengen om te verkoopen. lederen morgen brengen zij hun waren naar de pasar, soms van een afstand van 10 palen hereerst wanneer zij die waren verkocht hebben, zijn zij in staat rijst dan wel andere etenswaren voor zich en hun gezin te koopen. Men kan schier zeggen, dat zij, indien zij een dag geen kostgeld verdienen, met hun familie honger moe ten lijden. belijders van den Islam, zijn er tal van Inlanders, die op de pasar komen om hun kostgeld te verdienen. En hoe zou het nu wel moeten, wanneer iederen Zondag alle pasars gesloten waren De Zondag is de Sabbath-dag van de Christenen maar indien men bevelen wil uitvaardigen tot het houden van dien dag, dan behooren die bevelen zich enkel te richten tot de Christenen laten zij zich niet uitstrekken ook tot lieden van een ander geloof. Indien Zijne Excellentie de Gouverneur- Generaal de pasars op Zondagen sluiten wil, dan zou hij eerst moeten beginnen met het uitvaardigen van een Zondags rust-circulaire aan de Christenende cafe's moesten dan iederen Zondag ge sloten zijn de hotels zouden geen gasten mogen ontvangen, de trams niet loopen, de fabrieken en winkels zouden niet geopend mogen zijn de opium-verkoop plaatsen en kitten van het Gouvernement zouden op dien dag geen zaken mogen doen, enz. enz. Wij zouden wel eens willen zien, wat er van werd, wanneer een circulaire in dien geest werd verzonden." Uit dit citaat blijkt, welk een groot ge vaar het clericale drijven van den gouver neur-generaal voor Indie oplevert. En dat heet dan in de clericale blaadjes Kerstening van Indië. Zij moeten hun lezers het oordeel eens laten hooren van de Indische bladen, die de toestanden kennen. De gematigde en altijd regeeringsge- zinde Java-bode spreekt vande noodlot tige gevolgen, die niet te overzien zijn. De bevolking zal er niet ten onrechte een voortdringen van het christendom ten koste van den Islam in zien, en wanneer dit ge paard gaat met economische nadeelen uit den maatregel voortspruitend, dan zou zich niet onwaarschijnlijk een gevaarlijk verzet openbaren. Het Soerabaiasch Nieuwsblad spreekt er van „dat wel nooit een Gouverneur-Gene raal zich zoo geblameerd heeft als de Gouverneur-Generaal Idenburg zich met deze opdracht gedaan heeft." De „kerstening" van Indië zal door de circulaires van den heer Idenburg al heel weinig bevorderd worden. Allen wie den schijn voor het wezen neemt, kan den lof van zulke dingen zingen Hun liefde De gemeenteraad van Harderwijk be sloot voor een veertiental dagen de voor malige Fransche kerk af te staan aan het roomsche kerkbestuur, dat het vervallen gebouw wil restaureeren en bestemmen voor den dienst der katholieke kerk. Dit raadsbesluit wekte in het Geldersche stadje, een vaste burcht der roomsch-Dordtsche coalitie, groote ontstemming. Een adres ging in zee, dat door de predikanten der Ned. Herv. en der Chr. Gereformeerde Kerk aan den gemeente raad zal worden aangeboden. In dit adres komt de volgende passage voor: „Wij spreken er onze smart over uit, dat met de traditiën van het Gerefor meerde volk aldus den spot wordt gedre ven en de herinnering wordt weggenomen aan de prediking van het zuivere Evan gelie, die in dat kerkgebouw (Auditorium Theologicum) jarenlang heeft plaats gehad. Zal de Raad het toestaan, dat in de kerk, waarin jaren achtereen het Evan gelie aan de vervolgde Protestanten, die om des geloofs wille uit Frankrijk ver dreven waren, verkondigd is, nu de dienst wordt vervuld door hen, die de refugiés op alle mogelijke wijzen vervolgd hebben, en dat daar nu zal worden opgedragen het misoffer, door onze vaderen terecht eene vervloekte afgoderij genoemd?" Wat zal Exc. Talma hiervan zeggen, die eenmaal in vervoering van de coalitie broederen getuigde„Ons vereenigt de liefde", en van de vrijzinnigen smaalde „Hen vereenigt de haat" (De Vader lander). Berekening, geen beginsel. De heer Colijn (A. R.) zegt in de Tweede Kamer in zijn algemeen beschouwingen over de Indische Begrooting „De circulaire van den Gouverneur- Generaal in zake de Zondagsrust, verdient ten volle toejuiching, voor zoover daardoor een einde zal worden gemaakt aan het doorwerken op Zondag in vele takken van gouvernementsdienst. In het maat schappelijk leven moet echter de overheid de Zondagsrust niet opdringen, welke niet in de overtuiging der Mohamedaansche bevolking geworteld is en zelfs ongunstig zou worden 07itvangen. ö_£De cursiveering is van ons). De heer Colijn heeft wel respect voor de overtuiging der Mohamedaansche be volking zou hij, lid van de Apeldoornsche vroedschap zijnde, met datzelfde respect voor de overtuiging zijner landgenooten, die bijv. meenen dat muziekuitvoeringen op Zondag „niet uit den booze" zijn, er toe medewerken om dit rechtmatig ver langen te bevredigen Wij vreezen zeer. De minderheid hier mokt, maar verzet zich niet. De Moham. bevolking kon er eens anders over denken. Berekening, geen beginsel. De Koningin bij de houthakkers op de Veluwe. In het tijdschrift „Buiten" vertelt een in zender, de heer Scheurleer, het een en ander over het leven en den arbeid der z.g. „Eik schillers" op de Veluwe „Ieder voorjaar trekken een aantal gezin nen uit Nunspeet, Elspeet, Epe, Garderen en Uddel er op uit, ora overal waar groote par tijen eikenhakhoutgevonden worden, tegaan „houten". „Eikschillers" noemt men hen in Gelderland, in de andere provinciën worden ze aangeduid met den algemeenen naam Gel- derschen. In de meeste gevallen kunnen zü wel een onderkomen vinden in deschuurvan een naburige boerderij, want deze werkzame, ordelijke menschen staan overal goed aange schreven; waar die gelegenheid ontbreekt, bouwen zij zich een hut in het bosch, dicht bij hun werk, opdat zij geen tijd behoeven te verloopen Een maand, of 5,6 weken blij ven zy op dezelfde plek, en men staat ver baasd over de uitgestrektheid bosch, die zy in dien korten tyd vellen. En als het werk is afgeloopen, keeren zij met een goed gespek- ten buidel terug naar hun dorp, om hun gewone bedrijf van daglooner te hervatten. De schrijver bracht aan een gezin van een dezer „eikschillers" een bezoek. „Met groote voldoeniDg vertelde de vrouw, dat de Koningin onlangs, bij een rijtoer door de bosschen, ook bij ben was gekomen met een hofdame en een kijkje in de hut, had ge nomen. De Koningin was niks niet grootsch geweest, maar had vriendelijk met hen ge sproken en een portretje gemaakt van de kinderen. Of zy wel zeker wist, dat het de Koningin was geweest? Ja wisse, want toen de dames weer naar het rijtuig waren ge gaan, was er een lakei gekomen met een geschenk in geld en de boodschap: Van de Koningin. Een paar dagen later waren er eenige „portretjes" in mooie lystjesgebracht, waarmede zij zeer in hun schik waren en Steeds in voorraad een groote partij onder garantie. tegen scherp concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend. voedingsmiddel voor kinderen, zwakke en oude menschen, bereidt van de beste Zwitsersche koemelk. versterkend en gemakkelijk verteerbaar. Bij Diarrhee vervangt het bij kinderen lijdelijk de melk Somatose, Sanatogen, Tropon enz. Verkrijgbaar bij lfllJIIJIVfllfllplJllJIIJlVjl!flfJllfllfll{IIJllfllfllJIVj1IJIIjlljllJlljlf|llfllSII|IIJI ET3 en uitstekend adres voor de echte „Waltham" en „Halfmaanster" Horloges t™* evering van alles wat tot hel goud en zilvervak behoort, s ten allen tijde bereid met eene groote sorteering bij ieder aan huis te komen 1 mijne artikelen zijn Hollandsch Wettelijk gewaarborgd oliede waar voor den minst mogelijken prijs, ggj andelt uitsluitend met de eerste firma's van ons land. Kprtike'en, welke niet aan de eischen voldoen, worden gaarne geruild. eparatieën worden binnen enkele dagen als nieuw afgeleverd, j rarnkosten worden bij aankoop boven f 5,beslist vergoed. ud goud en zilver wordt tegen den hoogsten prijs gekocht en geruild, laswerk met zilver gemonteerd, zeer mooie keuze in voorraad, poedige uitvoering uwer bestellingen en geheimhouding bij in-en verkoop verzekerd. BUIZEN, REGENWATER-, WEL-, BEER- en GIERPUTTEN, BROEIBAKKEN, YARKENSBAKKEN, KOE- en PAARDENDRINK- BAKKEN, EINDSTUKKEN voor DRAINEERBUIZEN, VLOEREN en alle voorkomende werken. Speciaal ingericht voor het vervoeren en stellen der putten. H-AJtTlDZEIIj XXT Concurreeren^" nrijzen op aanvrage. Aanbevelend,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1910 | | pagina 2